Eigenaren woonboten étappen naar rechter „Je kunt het nooit iedereen helemaal naar de zin maken" „Oudshoorn is een stukje van mij geworden" i LEIDEN OMGEVING CfiidócSouocwit vrijdag 3 mei 1991 pagina 13 nö 'TT in Wassenaar met post- gr antoor in verzorgingshuis WASSENAAR De PTT komt vanaf maan- ~jag 6 mei in de Wassenaarse verzorgingshui- in met het postkantoor aan huis. De bewo- ers kunnen dan postzegels, briefkaarten en 1 rippenkaarten kopen, betalingen verrichten kj[ 1 geld opnemen. Voor het overschrijven van 4.3 >t kentekenbewijs voor een auto of handelin- 3 »n rond de OV jaarkaart zal men echter naar Q»t hoofdpostkantoor moeten gaan. De service 11 ordt een keer in de twee weken verricht. Na en m proefperiode tot het einde van dit jaar zal wikeken worden of dit initiatief zal worden (1 lortgezet. De proef vindt plaats in: het Sop- ekehuis (dinsdagochtend tussen half elf en iiijf twaalf) het Johannahuis (dinsdag van 1 vart voor twaalf tot kwart voor een) en Hui- Willibrord (maandag van half elf tot half ®j/aalf). Ook omwonenden kunnen van deze 07 rvice gebruik maken. (1 i NIEUWE BUSLIJN TUSSEN NOORDWIJK EN LEIDEN IS ACHT MINUTEN SNELLER LEIDEN Tegelijk met het over enkele weken gereed komen van de nieuwe provinciale weg S4 (verlengde Plesmanlaan) komen er twee nieuwe, directe NZH buslijnen bij. Nieuw zijn bus 25 die van Noord- wijk naar Leiden loopt: ,,De reistijd met de bus naar Noord wijk is nu omstreeks 25 minuten en die reistijd met de nieuwe lijn wordt met acht minuten teruggebracht", aldus NZH-rayondirecteur A. Leeuwenburg gisteravond tijdens een vergadering met gemeenteraadsleden uit Lei den en omliggende gemeenten. Leeuwenburg maakte ook bekend dat er een nieuwe lijn 95 komt die Noordwijk, via Katwijk en de S4 met Den Haag verbindt. Wat voorlo pig niet doorgaat is buslijn 17 die een extra verbinding had moeten vormen tussen de Leidse Stevenshof en de binnenstad (Breestraat). Deze extra verbinding werd door het ministerie van verkeer en water staat niet efficiënt genoeg gevonden. Het inzetten van kleinere busjes in de Leidse regio op routes waar het aantal reizigers beperkt is, vond Leeuwenburg geen goed idee. „Dat levert geen wezenlijke besparing op omdat er toch loon van een chauf feur gerekend moet worden. Relatief zijn kleine busjes ook duur omdat ze maar in beperkte aantallen worden ingekocht", aldus Leeuwenburg. Van Herwaarden gaat besparen op energie HILLEGOM De Ne derlandse kalkzandsteen- producenten gaan trach ten tot het jaar 2000 een energiebesparing van 20 procent te bereiken. Met het ministerie van econo mische zaken is hierover een afspraak gemaakt. Een van de deelnemers is het bedrijf Van Herwaar den uit Hillegom. Bij de totaal elf bedrijven wordt nu bekeken welke maat regelen moeten worden genomen om deze bespa ring te bereiken. Hulde voor koperen raadsleden Alkemade ALKEMADE Twee raadsleden in Alkemade vierden deze week hun koperen jubileum. Het waren J. Duivenvoorden (CDA) en F Hogen- boom (PvdA). Beiden traden in sep tember 1978 tot de raad toe en ble ven zonder onderbreking in functie. Ze werden deze week gehuldigd door burgemeester A. Meerburg. J. Duivenvoorden, de nestor van de raad werd deze week tevens ko ninklijk onderscheiden met de ere medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud, vooral vanwege zijn niet-aflatende inzet voor de Land- en Tuinbouw Bond (LTB). Perkplantenmarkt voor restauratie dorpskerk ZOETERWOUDE De jaarlijkse perkplan tenmarkt van Zoeterwoude wordt morgen ge houden. Tussen negen en twee uur is er in en rond Ons Huis aan het Kosterspad een enorm aanbod van zomerplanten voor de tuin en het balkon. De opbrengst is bestemd voor het on- derhoudsfonds van de monumentale dorps kerk. Zoals bekend moet de kerk een grote re novatie ondergaan. De gevreesde boktor heeft de houten kap van de kerk aangestast. Daarom zullen dit jaar veel acties worden gehouden, omdat de hervormde kerkgemeenschap een kleine half miljoen gulden bijeen moet bren gen. Zo komt ook de opbrengst van de rom melmarkt op 1 juni ten goede aan de kerk. Voorts zal een grote inzamelingsactie in Zoe terwoude plaatsvinden en een actie onder het bedrijfsleven. Alphen koopt sculpturen ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen heeft twee beel den gekocht. Voor 6.000 gulden is Alphen eige naar geworden van de Danseres van Pieter van Heerden en voor Moeder van Jan van Meefout werd 15.000 gulden neer geteld. Beide beelden maken deel uit van de beeldenroute. De Danse res wordt in of nabij de wijk Appelenburg ge plaatst, Moeder blijft voorlopig in de openbare bibliotheek staan. o«»M UITSTERFBELEID PROVINCIE ONGEDAAN TE MAKEN EN HAAG/DE KAAG De eigenaren van de oonboten in de Kager- fassen zullen het uitsterf- leid van de provincie ij de rechtbank aanvech- ('jin als het wordt doorge- 6.ct. Dat maakte C. Plug het Platform Woon- Dotrecreanten De Kaag steravond duidelijk op in hoorzitting van het ^B-ovinciaal bestuur, eroep aantekenen bij de iiaad van State lijkt niet ogelijk omdat de eigena- in niet rechtstreeks in in belang worden ge nt off en. Bij de rechtbank °iu het echter wel moge- k zijn de provincie het egen van een onrecht- atige daad te verwijten. ;el woonarkbezitters waren V'steren naar het Haagse Pro- nciehuis gekomen om hun grieven kenbaar te maken. Het gaat in totaal om 368 eige naren van woonboten die lig gen afgemeerd in de Koppoel, het Vennemeer, de Grote Sloot en de Leede in de ge meenten Alkemade en War mond. De woonbooteigenaren spreken liever van recreatie- schepen. Zij wonen in gewone huizen en gebruiken de woon boten feitelijk als zomerhuis jes. Eind februari was ook al een hoorzitting gehouden over het zelfde onderwerp met gedepu teerde Van Heemst als voorzit ter. Na een tumultueuze ver gadering werd toen werd afge sproken op korte termijn nog eens bij elkaar te komen. Van Heemst is sinds kort opgevolgd door gedeputeerde mevrouw Blok. Zij stond gisteravond de woonbooteigenaren te woord, daarbij nog wel gesteund door statenlid Van Heemst. Uitsterfbeleid Het uitsterfbeleid van de pro vincie staat verwoord in het Deelplan De Kaag. De woon boten moeten op den duur al lemaal verdwijnen omdat ze storende elementen zijn in de natuur. De natuur zou worden aangetast door (sanitaire) lo zingen van afval, aantasting van rietkragen en horizonver vuiling. De boten vallen onder het saneringsgebied II of III. Boten in gebied II mogen nog èèn keer worden verkocht, bo ten in gebied III nog twee keer. Daarmee zouden de bo ten binnen enkele generaties verdwenen moeten zijn. De waarde van de schepen is zal aanzienlijk kelderen als gevolg van het uitsterfbeleid. De eige naren zien hun op den duur onverkoopbare „appeltje voor de dorst" verschrompelen. Gisteravond werd wederom duidelijk gemaakt dat de eige naren van woonschepen de natuur feitelijk niet belasten. Vertegenwoordigers van het Platform stelden dat de pro vincie dat ook nooit heeft aan getoond. De waterkwaliteit van de Kagerplassen is al vele jaren uitstekend, rietkragen worden niet door woonboten beschadigd maar door ongedis ciplineerde watersporters in bijvoorbeeld speedboten. „De Kagerplassen zijn geen na tuurgebied zoals de Nieuw- koopse Plassen. Het gaat om een plassengebied met een re creatieve functie", aldus Plug. Alkemade Niettemin waren de woon bootrecreanten bereid met de provincie te praten over een programma van eisen waaraan zij dienen te voldoen om te mogen blijven. De gemeente Alkemade heeft zich achter de woonbooteigenaren opgesteld. De gemeente Warmond op dit moment nog niet, maar daar zal vermoedelijk op termijn discussie met de gemeenteraad over plaatshebben. Gedeputeerde Blok liet overi gens op geen enkele manier blijken dat zij van plan is van het uitsterfbeleid af te stappen. Wel zal zij praten met het ver tegenwoordigers van het Plat form en zal de zaak waar schijnlijk nog een keer in de statencommissie Groen wor den behandeld. In het najaar zal de zaak dan aan het college van Gedeputeerde Staten wor den voorgelegd. De eigenaren kunnen nog twee maanden lang schriftelijk reageren op het plan voor de Kagerplassen. Dodenherdenking zaterdag 4 mei a.s. te 19.00 uur in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht *Dm 19.45 uur. •Om 20.00 uur twee minuten-stilte ■bij het monument nbij molen De Valk. erspannen in Stompwijk Het jaarlijkse ruiterfeest :iln de Stompwijkse Rijvereni- ig en Ponyclub De Blesrui- s wordt morgen gehouden het terrein van de familie Haan aan de Stompwijkse- ig in Stompwijk. Aanvang ;en uur, toegang is gratis. Leiderdorp wil bezwaren toch in behandeling nemen LEIDERDORP Burge- meester en wethouders van Leiderdorp zijn terug gekomen op het besluit de bezwaarschriften tegen het gescheiden inzamelen van het huisvuil niet in behandeling te nemen. Vorige week besloot het colle ge de bezwaarschriften van H. Dekkers-Van Stijn en A. de Vrind niet ontvankelijk te verklaren. Maar na een publi catie in deze krant besloot het college in zijn vergadering van eergisteren de bezwaarschrif ten alsnog bij de commissie be roeps- en bezwaarschriften in behandeling te geven. Tegenover deze krant had commissievoorzitter mr. B.K. Olivier verklaard de stap van het college voorbarig te vin den. Olivier vond ook dat de gemeente de inwoners van Leiderdorp niet voldoende tijd had gegund op het nieuwe sy steem in te spelen. Met een meer gedegen voorbereiding had de gemeente nu niet met de bezwaarschriften opgeza deld gezeten. De bezwaren van Dekkers en Vrind richten zich tegen de omvang van de mini-contai ners. Ook weigeren zij enige aansprakelijkheid te aanvaar den. Het college van B en W stelt zich op het standpunt, dat te gen het besluit van de ge meenteraad tot invoering van het gescheiden inzamelen van het huisvuil geen bezwaren procedure kan worden inge steld. Volgens het collége is het geen gemeentelijke be schikking in de zin van de wet AROB, maar een besluit met een voor alle burgers geldende strekking. Volgens commissievoorzitter Olivier hebben burgers hoe dan ook recht op de behande ling van hun klachten in een onafhankelijke commissie. De commissie beroep- en be zwaarschriften zal de bezwaar schriften op 11 juni behande len. Ixtra vergadering raad Leiderdorp over problemen De Does 1IDERDORP De gemeen- aad van Leiderdorp komt landagavond in een extra rgadering bijeen om de situ- rondom sportcomplex De les te bespreken. De verga ring wordt gehouden op spe- al verzoek van de fracties n de PvdA en Groen Links. eze fracties maken zich zor- a 1 over de vele gebreken die de renovatie van het lembad tot een subtropisch zwemparadijs aan de dag zijn getreden. Ook het steeds stij gende tekort baart hen zorgen. In opdracht van de gemeente heeft het Raadgevens Inge nieursbureau Poels te Den Haag een onderzoek ingesteld. In een aanvankelijk door het college geheim gehouden rap port wordt een groot aantal bouwkundige fouten en gebre ken aan de technische installa ties geconstateerd. Onder meër is vastgesteld dat de chloordo- sering onvoldoende is bevei ligd. Ook de Arbeidsinspectie heeft in een rapport de arbeidsom standigheden van het perso neel kritisch beoordeeld. Het college heeft daarop gerea geerd met een verklaring, dat het zwembad De Does een „veilig zwembad" is. De ge heimhouding werd gemoti veerd met de mededeling, dat het overleg met bouwer Pelli- kaan en Bouwkosten Manage ment BV over het herstel niet mocht worden verstoord. De fractie van de PvdA vindt, dat het college verkeerd met de informatie is omgegaan en in gebreke is gebleven de raad over de ontstane situatie te in formeren. De PvdA is blijkens een noti tie voorstander varj een „inte grale aanpak" om de proble men op te lossen. Volgens de socialisten moet een onderzoek worden gedaan door een ex tern bureau. Volgens de PvdA is dat ook nodig om te voorko men, dat de kwestie voorwerp wordt van een „partijpolitieke discussie". Het voorstel is door de PvdA-fractie ingebracht in een spoedbijeenkomst van de fractievoorzitters, het zoge naamde seniorenconvent. Voorzitter c. van der Sluis van de Landinrichtingscommissie: „Er is veel ten goede veranderd". foto: wim van noort RUILVERKAVELING IN RIJNSTREEK-ZUID STAAT DEFINITIEF VAST HAZERSWOUDE „Als je het ruilverkavelingsge- bied nu vergelijkt met dat van 1979 dan is er veel veranderd. Veranderin gen waar we best trots op mogen zijn". Voorzitter C. van der Sluis van de Lan dinrichtingscommissie Rijnstreek-Zuid kijkt met voldoening terug. Na tien tallen jaren onderhande len resulteerde het ruil verkavelingsproject dat gebieden in Hazerswoude, Boskoop, Zoeterwoude, Benthuizen en Leidschen- dam betrof, vanmiddag in de ondertekening van de akte van toedeling. De in deling van het ruilverka- velingsblok staat hiermee definitief vast. De akte werd vanmiddag in café-restaurant Groenendijk in aanwezigheid van notaris A. Heenk getekend door Van der Sluis, secretaris van de landinrichtingscommissie A Snabel-Vreeburg en rechter commissaris J. Holtrop. Na acht jaar voorbereiding stemde 65 procent van de boe ren in 1978 voor de ruilverka veling met als gevolg dat de uitvoering ter hand werd ge nomen. Een speciaal hiervoor in het leven geroepen landin richtingscommissie, bestaande uit vijf personen, ging zich be zig houden met de uitvoering van het plan. De Heidemij nam het toezicht bij de uitvoe ring van de werken in han den. De afgelopen elf jaar heeft er een groot ruilproces van gron den in het 3800 hectare grote gebied plaatsgevonden. Hierbij waren 1300 belanghebbenden al dan niet tegen hun zin be trokken. Nadat het plan het najaar van 1988 ter visie had gelegen, werden er 177 bezwa ren ingediend. De Landinrich tingscommissie heeft er daar van 137 zelf op kunnen lossen. De rechter-commissaris heeft er zelf ook een aantal opgelost. De rechtbank heeft uiteinde lijk in 13 bezwaren vonnis ge wezen. Spoorlijn Van der Sluis, die zelf tot 1986 een veehouderijbedrijf in Zoe terwoude had, vindt dat er in de afgelopen jaren in het ruil- verkavelingsgebied veel ten goede is veranderd. Van der Sluis: „De veehouderijgebie- den werden voorheen door sneden door de spoorlijn Lei- den-Alphen. De koeien moes ten er altijd over. Er gebeur den dan ook nog wel eens on gelukken. Door verschuiving van de gronden, is het aantal spoorwegovergangen vermin derd van 69 naar 6". Boven dien kon door het ruilproces worden bereikt dat de gron den dichter bij de bedrijven kwamen te liggen. Eén en an der is mogelijk geworden door de verplaatsing van 19 vee houderijbedrijven. Door de bouw van bedrijfsgebouwen op een andere plaats zijn wegen als de Vierheemskinderenweg, het Spookverlaat in Hazers woude en de Burmadeweg en de Laan van Oud Naaldwijk in Zoeterwoude ontstaan. Met de aanleg van rijksweg 11 is reke ning gehouden in het project. In het boomkwekerijgebied in Hazerswoude en Boskoop is de bestaande ontsluiting van de gebieden verbeterd. Waren voorheen veel boomkwekers alleen maar varend bereik baar, door de aanleg en/of verbetering van 10,5 kilometer weg is de ontsluiting aanmer kelijk verbeterd. „Ruilverkaveling houdt meer in dan alleen boomkwekerijen en veehouderijen", stelt voor zitter Van der Sluis. „Met de natuur en het milieu is in het project heel duidelijk rekening gehouden. Zo zijn de vogelwei dereservaten De Wilck en de Westeindsepolder met een op pervlakte van respectievelijk 113 en 48 hectare aangelegd. Bovendien zijn er recreatieve fietspaden met een totale leng te van 7,2 kilometer, voetpa den met een totale lengte van 1,2 kilometer en picknick plaatsen aangelegd". Een voor beeld is de aanleg van een fietspad tussen Hazerswoude- Dorp en - Rijndijk langs de Oostvaart, dat naar verwach ting voor de bouwvakvakantie gereed komt. Ook zijn er bos sen, met een totale oppervlak te van 68 hectare, aangeplant langs de Weipoortseweg en de Noord-Aa in Zoeterwoude en aan het begin van de Gemene- weg in Hazerswoude-Rijndijk. Momenteel wordt nog een bos bij de Zwaantjeskerk in Ha zerswoude aangeplant. „Toch kun je het nooit ieder een voor 100 procent naar de zin maken", stelt hij. „Zeker als je gaat schuiven met de ei gendommen die vaak toch een emotionele waarde hebben. Enkele eigendommen zijn door de rechtbank afgedwon gen. Dat zijn dan toch de min der plezierige momenten als voorzitter van de commissie. Ook al praat ik over maar één procent van de gevallen. Hoog in het vaandel stond bij ons al tijd de persoonlijke benade ring. Je niet autoritair opstel len, maar begrip hebben voor de problemen van de belang hebbenden". Met de definitieve vaststelling van de akte van toedeling is het project nog niet ten einde. „De eerste paar jaar zitten we hier nog wel", zegt Van der Sluis doelend op het houten gebouw aan de Rijndijk waar in de ruilverkavelingscommis sie haar werkplek heeft. Van der Sluis: „De ruilverkaveling kost in totaal 90 miljoen gul den. Het Rijk neemt hiervan 63 procent voor haar rekening. Ook de provincie, de gemeen ten, de Nederlandse Spoorwe gen en de gasunie betalen een deel. Over blijft nu nog een bedrag van tien miljoen gul den die door de belanghebben den moet worden opgebracht. Deze financiële afwikkeling moet nu nog plaatsvinden". Hij verwacht dat de lijst in 1992 ter inzage wordt gelegd, waarna de lijst in 1993 kan worden vastgesteld. CLEMMY ROZESTRATEN VERLAAT ALPHENS VERPLEEGHUIS: ALPHEN AAN DEN RIJN Wit Vlindertje, dat was de bij naam van Clemmy Rozestra- ten in de 14 jaar dat zij ad junct-directeur was van ver pleeghuis Oudshoorn. De nu bijna 60-jarige Clemmy neemt vandaag afscheid van haar ge liefde Oudshoorn. Na een pe riode van 42 jaar werken in de gezondheidszorg gaat Clemmy met pensioen en heeft ze tijd zich te wijden aan haar hob by's, pianospelen, lezen, muse- abezoek en, samen met haar man, reizen. Zij wil met name Nederland goed leren kennen. In augustus 1949 startte Clem my als 18-jarige met haar eer ste opleiding in de gezond heidszorg. Als dochter uit het met 12 kinderen gezegende ge zin van accountant Van Leeu wen was het niet mogelijk om een universitaire studie te doen. Clemmy had dat best ge wild maar dat was niet moge lijk. Ze doorliep toen glansrijk de Mulo en koos daarna voor de gezondheidszorg. Na het volgen van diverse opleidin gen en het werken in zieken huizen in Wassenaar'en Am sterdam werd zij uiteindelijk waarnemend directeur van het Onze Lieve Vrouw Gasthuis in Amsterdam. In 1972 kwam Clemmy Roze- straten terug in de Alphense regio. Zij begon als coördine rend hoofd verpleegkunde bij de Johannis Stichting in Nieuwveen. Een jaar later, in september 1973, verhuisde de Stichting naar Zwammerdam. Daar in de Hooge Burch werd Clemmy eerst coördinerend hoofd van drie afdelingen, en later adjunct-directeur. In 1977 zag ze in de krant advertenties voor personeel voor het nog in aanbouw zijnde verpleeghuis Oudshoorn in Alphen. Clem my had inmiddels alle takken van de gezondheidszorg door lopen maar was nog onbekend met de verpleeghuizen. Zij sol liciteerde en werd aangeno men als adjunct-directrice naast directeur Hans Mulder. Gehuild „Oudshoorn is een stukje van mij geworden", zegt Clemmy na ruim 14 jaar Oudshoorn. „Op 1 november 1977 stond ik daar met 40 ziekenverzorgen den en begonnen we met het schoonmaken van het huis en het opmaken van de bedden". Op 16 november kwamen de eerste patiënten en daarna liet het werk Clemmy niet meer los. „Het huis spreekt me aan, de grootte.van Oucishoorn, de zieken en de ouderen die in huis wonen. Ik heb hier de af gelopen jaren veel gelachen maar ook veel gehuild. Bij de fijne dingen hoorde vooral het gevoel samen de hele tent te runnen. Je kon je hier onder deel van een geheel voelen en samen doen maakt je sterker. Ik heb het altijd heel erg ge waardeerd dat ik in Ouds hoorn mezelf kon blijven. Ik houd ervan soms even gek te doen of de mensen voor de mal te houden en dat kan hier in huis, ook als je directielid bent". Clemmy is dan ook blij dat ze nooit op een voetstuk is gezet. „Ik ben ook maar een mens en dat kon ik hier zijn.'Waarde ring voor elkaar en openheid om leuke maar ook de minder leuke dingen te kunnen zeg gen, waren de basis voor dat gevoel". Clemmy heeft in Oudshoorn altijd het gevoel gehad kritiek te ontvangen met het doel het huis beter te kunnen leiden. Daarnaast sprak de verzorging haar erg aan. „Niets is zo fijn om ie mand naar het einde te bege leiden als dat open gebeurt. Dan loop je zo'n kamer niet voorbij maar je gaat daar bin nen voor een praatje". Vlindertje In Oudshoorn kreeg Clemmy de bijnaam Wit Vlindertje. Ge huld in haar witte verpleeg- huiskleding dook de kleine en kittige Clemmy overal op waar ze nodig was. Zij vlinder de van afdeling naar afdeling. Het afscheid doet haar dan ook een beetje pijn want Clemmy zal het best missen, de mensen, haar collega's, de activiteiten voor de vakantie- pot, de zeskampen van het personeel, de feestavondjes en alle andere goede dingen die het werken in Oudshoorn voor haar zo goed maakten. Twee jaar lang heeft Clemmy zich dan ook voorbereid op haar afscheid. „Ik heb daarbij een soort uitwerkprogramma ge kregen", zegt ze lachend. Overeenkomstig haar wensen werd gekozen voor een infor meel afscheid. De hele maand april stond in het teken van het afscheid waarbij Clemmy op haar gemak afdeling voor afdeling kon bedanken voor alle jaren samen. Het werden in totaal 25 afscheidsessies in en buiten het verpleeghuis. Clemmy heeft 42 jaar in de ge zondheidszorg gewerkt en de patiënten zien veranderen in mondige patiënten die samen met de artsen de behande lingsprogramma's bespreken in plaats van af te wachten wat de dokter zegt. Dat vindt zij een goede zaak. Ook is ze blij dat heel wat verbeterd is in medicijnen en behande- lingsmethouden waardoor bij voorbeeld zaken als spanla- kens of het permanente bad zwakzinnigen niet meer nodig zijn. Bang Clemmy is wel een beetje bang voor de toekomst want zij voorziet straks een moeilijke klus in het verdelen van de -fi nanciële middelen in de ge zondheidszorg en de zorg voor de ouderen in de maatschappij. Zij vraagt zich af wie de zorg straks kan en durft te bepalen. Geen zorgen heeft zij over haar opvolging bij Oudshoorn. Janny Zuidema neemt een groot deel van haar taken over en zorgt samen met directeur Hans Mulder en een manage mentteam voor de leiding in het verpleeghuis. Rozestraten: „Ik ben ook maar een mens en dat kon ik in Oudshoorn zijn" foto: wim van noort

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13