Ontslagen dreigen bij muziekschool Snel proefproject voor renovatie van Groenoord STAD OMGEVING/KUNST/RTV Jeekpartij in cafe anjanvossensteeg Amsterdammer ernstig mishandeld in steeg Automobilist slaat fietsers in elkaar BUITENGEMEENTEN EISEN NIEUWE BEZUINIGING actiegroep llaagt over uitspraken Eeidse [orpschef Rudolf kleun NOG ONDERZOEK NAAR OPKNAPPEN 20 HUIZEN Pleidooi voor verpleeghuis op Pomona-terrein Acht jaar geëist tegen Leidenaar wegens moord Goed zicht Ceidae SouAcmt VRIJDAG 3 MEI 1991 PAGINA 11 cIDEN Een 24-jarige Leidenaar is [teravond rond kwart over elf in zijn Ining aan de Drechtstraat aangehou- [1 nadat hij in koffieshop Sahara aan Janvossensteeg twee stadgenoten met n mes had mishandeld. De man kreeg nog onbekende reden ruzie met een [jarige Leidenaar, die de man enkele appen verkocht. De 24-jarige trok jarop een mes en maakte een zwaaien- [beweging in de richting van de vech tbaas. Die maakte zo ongelukkig een terende beweging dat het mes zijn nm zo goed als geheel van de hand eed. Een 21-iarige Leidenaar die juist [senbeide wilde komen om de ruzie te [sen, kreeg bij de tweede meszwaai p jaap in het gezicht. De twee slacht- fers zijn overgebracht naar het AZL Sar de duim weer werd aangenaaid. Opening nieuw kantoor Nationale Nederlanden LEIDEN Burgemees ter C. Goekoop opende gistermiddag het nieu we kantoor van verze keringsmaatschappij Nationale Nederlanden aan de Haagse Schouw- weg. Het nieuwe ge bouw biedt plaats aan ongeveer veertig mede werkers. Voor de verze keraar wordt de nieuwe vestiging het hoofdkan toor van het rayon dat zich uitstrekt van Vel- sen tot Woerden. LEIDEN Een 20-jarige inwoner van Amsterdam is gister avond door drie mannen ernstig mishandeld in de Kaardesteeg. De man was op weg naar zijn vriendin toen hij in de Kaardes teeg door een van de mannen in het gezicht werd gespuugd. Toen hij daar wat van zei grepen de mannen hem vast en sloe gen hem in elkaar. Tijdens de vechtpartij werd de Amsterdam mer een tasje dat hij op de borst droeg, met daarin 3.000 gulden, van het lijf gerukt waarbij zijn kleding scheurde. Hij wist zich even los te rukken, maar het drietal ging hem achterna, greep hem opnieuw vast en sloegen hun slachtoffer nog een keer in elkaar. Een van de drie pakte daarop een mes waarmee hij in de richting van de man zwaaide en stak. De Amsterdammer liep daarbij snijwonden aan armen en benen op. Kennelijk was dat nog niet genoeg, want de daders trokken de man vervolgens de gescheurde kleding van het bovenlichaam en drukten een bran dende sigaret uit op zijn borst. Pas daarna lieten zij hun slachtof fer gaan. Politie laat verdachte van schietpartij gaan LEIDEN De Leidse politie moet opnieuw op zoek naar de vijfde inzittende van de groene BMW, waarin de groep zat die vorig weekeinde de Leidenaar P. de Kleijn doodschoot na een ruzie om een parkeerplaats op de Beestenmarkt. Een van de aangehouden vijf verdachten, een 28-jarige inwoner van Leiden, is gisteren door Justitie op vriie voeten gesteld. Voor de rechercheurs die zich met het onderzoek bezighou den kwam dat niet als een verrassing. „Uit de verhoren was al gebleken dat de man niet op de plaats van het misdrijf aanwezig was toen de schietpartij plaatsvond", aldus politie- voorlichter D. Graveland vanmorgen. De vrijgelaten Leidenaar is volgens Graveland wel de eige naar van het vuurwapen dat in de nacht van zondag op maandag bij een inval in een woning aan de Sophiastraat werd gevonden. Dat wapen werd door de politie aanvanke lijk beschouwd als mogelijk het wapen waarmee de dodelij ke schoten waren gelost. Technisch onderzoek heeft echter uitgewezen dat het niet om het moordwapen gaat. De kali bers van de kogels uit het gevonden wapen en de kogels waarmee het slachtoffer werd gedood, verschillen. LEIDEN Een 25-jarige vrouw uit Leiden is gisteravond zwaar mishandeld door een nog onbekende automobilist. De vrouw fietste met een 22-jarige plaatsgenoot over het fietspad van de Molen werf richting Langegracht, toen de weg werd geblokkeerd door een auto op de kruising met de Lammermarkt. Op het mo ment dat de fietsers naar de automobilist riepen dat hij weg moest gaan en probeerden voor de auto langs te rijden, gaf de bestuurder gas. De fietsers knepen vol in de remmen en pro beerden vervolgens achter de auto langs te rijden. Daarbij raak te de vrouw heel even de auto aan. Dat was voor de bestuurder echter reden genoeg om uit de auto te springen en „de vrouw te schoppen en te slaan waar hij maar kon", aldus politievoorlich- ter D. Graveland. De 22-jarige fietser probeerde daarop tussen beide te komen, maar moest dat bekopen met enkele rake klap pen. De bestuurder sprong vervolgens in zijn auto en scheurde weg. Het kenteken van de wagen is bekend. De politie verwacht de man vandaag te kunnen aanhouden. Er dreigen tu^gedwongen ontslagen bij streekmuziekschool. eis van de gemeen ten Oegstgeest Voorscho ten en Wassenaar om pr] fors extra te bezuinigin gen is de oorzaak van de r>| nieuwe problemen, aldus interim-manager D. Tes- selaar en voorzitter W. fejde Ru van de medezeg genschapsraad. Als de dej gemeenten aan hun eis vasthouden is volgens Tesselaar zijn werk voor het saneren van de school „voor niks" weest. In afwachting van besluiten over de bezuinigingen is deze week besloten de werving van een nieuwe directeur uit te stellen. Dat betekent dat de school als Tesselaar op 1 juli vertrekt geen directeur meer heeft. Mogelijk wordt dan opnieuw een interim manager aangezocht. De drie „buitengemeenten" willen dat de komende drie jaar 140.000 gulden wordt be zuinigd bij de muziekschool. Dat betekent dat het aantal lessen met ongeveer tien pro cent moet worden ingekrom pen. Tesselaar en De Ru zijn stellig in hun oordeel dat er dan gedwongen ontslagen vallen. Volgens Tesselaar vanaf 1993. „In 1992 gebeurt er nog niet zoveel". Om hoeveel mensen het gaat is daarbij onduidelijk. Er werken ruim zeventig docen ten bij de school. De meesten van hen in deeltijd. De Ru verwacht dat bij een dergelij ke aderlating sommige min der populaire instrumeneten helemaal verdwijnen. Maar ook de docenten met populai re instrumenten zullen de klappen voelen. Hij betwijfelt bovendien of de bezuinigin gen het beoogde doel berei ken. „De wachtgelden komen voor rekening van de ge meenten. En door minder leerlingen te plaatsen komen er ook minder wachtgelden binnen". Verbazing De eis om de komende drie jaar fors extra te bezuinigen is de afgelopen weken door de drie „buitengemeenten" in twee bestuursvergaderingen op tafel gelegd. Hoewel be kend was dat binnen die ge meenten werd gemord over de extra lasten die de sane ring van de tekorten van de school met zich meebrengt, kwam die eis voor Tesselaar toch als een verrassing. „Het heeft in feite de gemeentera den niet eens bereikt, maar komt alleen uit de raadscom missies. Sterker nog; ik ben in Wassenaar bij de bewuste commissievergadering ge weest en daar was zelfs geen sprake van dergelijke eisen. En toch wil ook Wassenaar dat er wordt bezuinigd". Tesselaar merkt op dat het bestuur waarin de gemeenten zijn vertegenwoordigd juist zijn plan had aanvaard om de problemen bij de school op te lossen. Dat voorzag onder an dere in meer groepslessen, de invoering van leerplannen, een proefjaar en duurdere privélessen. „Ik moest de school op orde brengen en een plan voor de toekomst maken. Ik heb ge daan wat ik moest doen. Het algemeen bestuur beraadt zich nu. Voor het einde van D. Tesselaar: Werk voor niets geweèst. het jaar moet er duidelijk heid zijn. Het personeel heeft ook recht op informatie". Volgens Tesselaar is het in de gegeven situatie niet moge lijk een nieuwe directeur te werven. „We moeten eerst weten wat we zo iemand aanbieden". Een aanstelling vor 1 juli is volgens hem uit gesloten. „Dat is wel heel kort dag, ook als nu de knoop wordt doorgehakt. Men heeft mij gevraagd langer te blij ven, maar dat wil ik niet en dat kan ik ook niet omdat ik al andere verplichtingen ben Hij constateert overigens dat de gemeente Leiden dit keer juist geen rol speelt in de problemen. Ruim twee jaar geleden kwam de muziek school in grote problemen omdat de toenmalige wethou der F. Kuijers vijf ton, ge spreid over enige jaren, wilde bezuinigen. Leiden heeft die maatregel echter terugge draaid. Nu zijn de rollen ech ter omgedraaid en zijn het juist de andere gemeenten die willen snoeien. FOTO: TEJO RINGERS De Ru heeft in een extra be stuursvergadering betoogd dat de extra bezuinigingen voor het personeel onaan vaardbaar zijn. ,De muziek- school in Leiden is al een van de slechtstgesubsidieerde in Nederland. De lesgelden zijn hoog en de rechtspositie' van het personeel laat te wensen over. De inkomens positie is ook zeer slecht. Dit wordt een onaanvaardbare situatie. Zo langzaamaan wordt het heel vervelend. We zouden graag eens willen werken zonder voortdurend in angst te zitten". ei (jüDEN Uitspraken over (igshandel van de nieuwe Idse politiechef B. Poeiert aanleiding voor de in Bre- gevestigde Actiegroep Bur- Z belangen om een brief te aan minister Dales van inenlandse Zaken. n Dinnisen, initiatiefnemer woordvoerder van de actie- ep vindt de opmerkingen Poeiert een „klap in het icht" van politieambtena- die zich inspannen om de gshandel te bestrijden. Bo- ïdien zijn ze volgens hem in jd met internationale bepa- ;en. Dinnissen vraagt de lister om een oordeel over uitlatingen van Poeiert. :lert stelde eergisteren bij installatie dat de interna- ïale drugshandel zou kun- worden aangepakt door de js vrij te geven. Dat zou tot 'olg hebben dat de prijzen en en de illegale handel meer aantrekkelijk is. Op manier zou een einde inen worden gemaakt aan grootste deel van de drugs- ninaliteit. ilert doelde daarmee niet ;en op de handel, maar ook de activiteiten van gebrui- s om aan geld te komen.1 ordat gebruikers dan tegen prijzen over goede kwali- drugs kunnen beschikken ook het aantal drugsdoden lemen. Voor de politie zou tot gevolg hebben dat ze ir middelen anders kan ge- liken. Poeiert merkte op dat mate de politie meer onderschept de handel itrekkelijker wordt doordat prijzen verder oplopen, politiechef constateerde te- ijk echter dat het vrijgeven i drugs alleen maar in in- nationaal verband kan. ederland mag geen eiland rden. Een dergelijke maat- el kan alleen wereldwijd rden genomen". Zolang er m sprake van zo'n overeen- mming is moet volgens Poe- t op de oude voet worden «gegaan en de handel in 'gs met alle middelen wor- bestreden. LEIDEN Er moet snel een proefproject komen voor de renovatie van de wijk Groenoord. Wethou der T. van Rij wil daartoe in september beginnen met de aanpak van een blok van 25 huizen in de Jan Lie vensstraat. Van Rij hoopt dat zo'n proefpro ject de bewoners van de wijk opnieuw enthousiast maakt voor de collectieve renovatie. Door berichten over het aantal huizen dat zou moeten worden gesloopt terwijl bovendien de voorbereidingen van de reno vatie al jaren slepen dreigt volgens hem het enthousiasme weg te ebben. Van Rij zei dat gisteren tijdens een vergade ring van de commissie volks huisvesting. Volgens de wethouder gaat het in feite maar om een klein aantal huizen dat niet voor subsidie in aanmerking komt. Het staat nu vast dat 32 pan den met daarin 52 woningen zo slecht zijn dat de gemeente geen geld in het opknappen wil steken. De gemeente wil voor nog eens negentien hui zen nagaan of ze wel subsidie waard zijn. In totaal telt de wijk een kleine 500 huizen. Onlangs werd bekend dat de gemeente zelfs naar meer dan 60 huizen extra onderzoek wil laten doen. Maar volgens Van Rij is dat aantal inmiddels tot negentien teruggebracht. Dat is het gevolg van het bijstellen van normen. Aanvankelijk werd uitgegaan van de eisen voor nieuwbouw. Maar door een deel daarvan minder scherp te hanteren staat al vast dat ruim 40 huizen toch kunnen worden opgeknapt. Niet slooprijp Van Rij bestreed dat de huizen waar de gemeente geen subsi die in wil steken rijp zijn voor de sloop. „Het betekent alleen dat wij er geen subsidie in wil len steken. Het is niet zo dat ze van de ene dag op de andere onbewoonbaar zijn. We hante ren als norm dat renovatie niet meer dan tachtig procent vann nieuwbouw mag ko"sten, maar het betekent niet dat die huizen gelijk maar weg moeten. Er zijn wel meer hui zen in de stad die niet voor subsidie in aanmerking ko men". Volgens de wethouder is het nog goed mogelijk dat die hui zen nog jaren worden be woond. Eventuele sloop en vervanging door nieuwbouw zou geleidelijk moeten gebeu ren, in samenhang met de ver der renovatie van de wijk. „Wat we in elk geval niet wil len is dat er huizen jaren dichtgespijkerd staan. Dat is het afschuwelijkste wat kan gebeuren in een wijk". Van Rij zei op vragen uit de commissie dat de gemeente in principe bereid is huizen waarvoor geen subsidie wordt gegeven te kopen. Mits over eenstemming wordt bereikt over de prijs. Hij wilde zich echter niet uitlaten over de termijn waarop dat moet ge beuren. Dat moet ook gezien worden in samenhang met het opknappen van de wijk. Tege lijk met het verbeteren van de bestaande woningen in een straat, moeten die huizen dan Man rijdt tegen boom Een 35-jarige Leidenaar is gisteren ernstig gewond geraakt toen hij met onverminderde snelheid tegen een boom langs de Zijlsin gel in Leiden reed. De man, die volgens de politie alcohol had genuttigd, reed vanuit de richting Waardstraat in de richting van de Lage Rijndijk, toen hij al slingerend in de bocht van de Zijlsin gel de macht over het stuur verloor en in volle vaart tegen de boom reed. De politie vermoedt dat de man nog wel heeft gepro beerd te remmen, maar sluit niet uit dat de los rondslingerende blikjes en flesjes drank bij de bestuurdersstoel en bij de pedalen het remmen onmogelijk hebben gemaakt. De brandweer moest om de zwaar bekneld zittende bestuurder te kunnen bevrijden het dak van de auto knippen. Het slachtoffer is met spoed over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis en verkeert inmiddels buiten levensgevaar. I FOTO: WIM VAN NOORT worden vervangen door nieuwbouw. „We willen steeds bloksgewijs te werk gaan en de rotte kiezen niet laten zit ten. Maar we slaan geen gaten in de wijk".> Onrust C. Vergeer (SP) had de wet houder eerder voorgehouden dat door berichten over te slo pen huizen er onrust was ont staan in de buurt. Hij merkte op dat 52 huizen waarvoor geen subsidie wordt gegeven een behoorlijk aantal is. Ver geer vroeg ook of het klopt dat er huizen moeten wijken om nieuwe doorgangen en wegen aan te leggen. Volgens Van Rij was dat laat ste niet waar. „We hebben uit sluitend naar de staat van de huizen gekeken". De wethou- LEIDEN De Pomona-sport- velden achter de Vogelwijk moeten in aanmerking blijven komen voor de bouw van een verpleeghuis. Dat betoogde A. Weeber, interim-directeur van de stichting RK Verpleeghui zen Leiden en omgeving giste ren in de commissie volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning. Eerder heeft het college van B en W een voorkeur uitgespro ken voor de aanwijzing van het slachthuisterrein aan de Mare- singel en een terrein naast scheepswerf Akerboom in de Hoge Mors voor de bouw van verpleeghuizen. De commissie stemde daar gisteren met enig voorbehoud ook mee in. Leiden heeft een groot tekort aan verpleeghuisbedden. De provincie erkent dat en wil de komende jaren een aantal bed den uit onder andere de bollen streek aan Leiden toewijzen. Tegelijk is een herstructurering nodig van de bestaande huizen. Voor de stichting RK Ver pleeghuizen betekent dat onder andere de sluiting van het Eli sabeth Gasthuishof om de bouw van nieuwe tehuizen mo gelijk te maken. De stichting mee te werken aan de her structurering mits in een nieuw bestuur ruimte blijft voor con fessionele accenten. Behalve het Elisabeth Gasthuishof be heert de stichting ook Van Wijckerslooth in Oegstgeest. der kondigde ook aan dat als huizen niet in aanmerking ko men voor subsidie de eigena ren daar zo snel mogelijk dui delijkheid over krijgen. Van Rij betoogde dat de gemeente voor het project Groenoord de normen voor subsidiëring juist ruim hanteert en niet de gel dende nieuwbouweisen han teert. Wel geldt dat het op knappen van het casco van huizen niet meer dan 50.000 gulden mag kosten. De eigena ren kunnen daarvan maxi maal 60 procent gesubsidieerd krijgen. Maar de totale kosten mogen niet meer bedragen dan 80 procent van nieuw bouw. Op woensdag 8 mei is er vanaf 20.00 uur een informatie avond voor bewoners van de wijk in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. DEN HAAG/LEIDEN Te gen een 32-jarige Leidenaar is gisteren voor de Haagse recht bank door officier van justitie I. Klopper acht jaar gevange nisstraf geëist. De Leidenaar schoot in januari van dit jaar in een café op de hoek van de Volmolengracht en de Oude Singel zijn 34-jarige stadgenoot I. Azier neer. De dader kon al binnen enkele minuten na de schietpartij op Geregracht worden aangehouden. Azier overleed enkele dagen later. Volgens Klopper heeft de Lei denaar het slachtoffer op 21 ja nuari met voorbedachte rade neergeschoten uit wraak voor wat deze met zijn broer had gedaan. Die was enige jaren geleden door Azier twaalf maal met een mes gestoken en zou daarvan nog steeds de ge volgen ondervinden. Klopper leidt dat af uit het feit dat de verdachte met een geladen pistool op zak liep en na zijn aanhouding tegenover de poli tie verklaarde dat „Azier moest boeten, omdat hij het gezin naar de knoppen heeft geholpen". De officier van justitie kon be grip opbrengen voor de rancu ne die was olijven bestaan bij de Leidenaar, maar niet voor het geweld waarin die was on taard. De verdachte ontmoette Azier in de vroege ochtend van 21 januari in café de Beurs. Toen het slachtoffer de 32-jarige man bij binnenkomst zag zitten, verliet hij direct het café. De verdachte liep hem achterna en schoot van enige afstand. Nadat Azier was ge vallen, zou hii hem nogmaals door het hoofa hebben gescho ten. Dat blijkt uit verklaringen van het slachtoffer, die later op 12 februari aan zijn ver wondingen overleed en een andere getuige van de schiet partij. Met de verminderde toereke ningsvatbaarheid van ver dachte vanwege zijn veelvul dige drank- en cocaïnege bruik, wenste de officier van justitie geen rekening te hou den. „Voor een dergelijk ge bruik, waarbij black-outs op treden, is de gebruiker zelf ge heel verantwoordelijk, zo ook voor de daden die hij tijdens dergelijk gebruik pleegt'al dus Klopper. Uitspraak op donderdag 16 Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen goed in het^ donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opge ven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de handige zaklamp naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11