£eiclóe (Boma/nt ►joo; m Nell en Stutterheim Dodental in Bangladesh naar 100.000 2 3 5 8 9 11 16 Scheef CcidócSommit Wethouder De la Mar weigert schikking na plak-affaire Bij ziekte vrije dagen inleveren' Stakingsfront breidt uit „Binnen zes maanden verkiezingen in Irak" Nieuwe leider in Lesotho beëdigd 14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Donderdag 2 mei 1991 82ste jaargang no. 25021 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Morgen wolkenvelden, maar ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 4 graden. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Noordelijke wind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan krachtig. '*0 r/w o.v Lmbtenaren zitten e kijk op toilet EN HAAG Een groep ambtenaren van et ministerie van sociale zaken voelt zich te ijk zitten op het toilet. In een boze brief aan secretarisgeneraal van het ministerie elden veertien ambtenaren dat vanuit en- Ie werkkamers collega's in de voorportalen an de toiletruimtes kunnen gluren. De amb- naren verwijten de architect van het nieu- e gebouw, prof. ir. Hertzberger, te weinig ikening te hebben gehouden met de privacy in de ambtenaren. De secretarisgeneraal an het departement heeft inmiddels toege- igd de klacht binnen twee maanden te in- intariseren en met een aanvaardbare oplos- ig te komen. agina 16: BNA-kubus 1991 voor architect erman Hertzberger Den Haag supergemeente DEN HAAG De raad voor het bin nenlands bestuur heeft de regering ge adviseerd vier supergemeenten te vor men in de Randstad. Den Haag, Am sterdam, Rotterdam en Utrecht moeten worden uitgebreid tot stadsgewesten. Het advies is vandaag openbaar ge maakt. De stadsgewesten zouden niet alleen het huidige stedelijke bebouwde gebied moeten omvatten, maar het hele gebied dat met de steden zodanige rela ties onderhoudt dat sprake is van een functioneel geheel. Aan het stadsge westelijk bestuur kunnen volgens de raad ook taken van het rijk en de pro vincie worden overgedragen. Binnen deze stadsgewesten zouden deelraden tot stand moeten komen voor een aan tal verzorgende taken. LEIDEN De Leidse wethouder H. de la Mar (Groen Links) weigert een boete van 25 gulden te betalen. De la Mar kreeg een acceptgiro voor dat bedrag toegestuurd naar aanleiding van een plakactie op za terdag 23 februari. De wethouder werd die dag in gezelschap van zijn vriendin en zijn kind door de politie aangehouden en enige uren opgesloten omdat hij affiches met de tekst „Geef racisme geen stem" had geplakt op borden voor de provinciale statenverkiezingen. Hij plakte die affiches naast die van extreemrechtse partijen. De la Mar zei gisteren dat op de acceptgiro die hij kreeg, stond vermeld dat hij affi ches over andere affiches heenplakte. „Dat is niet waar", aldus de wethouder. Na zijn aanhouding zijn de richtlijnen voor het plakken van verkiezingsaffiches in Leiden aangepast waardoor acties als die van De la Mar daar duidelijk niet meer mee in strijd zijn. Volgens de politie stond de plakactie van de wethouder daarmee op gespannen voet. Volgens het college van B en W lieten de bestaande richtlijnen ook het plakken van deze affi ches toe. De kwestie was aanleiding voor het stellen van vragen door alle partijen in de Leidse raad. De la Mar beschuldigde nadien de politie ervan een jacht te hou den op alles wat links is. Die woorden nam hij terug Stroomcentrales in Westland of B-driehoek DEN HAAG In het Westland of in de zogehe ten B-driehoek (Bleiswijk, Bergschenhoek en Ber- kel) worden mogelijk elektriciteitscentrales ge bouwd. Deze twee locaties, plus de kust tussen IJ- muiden en Petten, staan in de gisteren door minis ter Andriesen (economische zaken) gepresenteer de Structuurschema voor de Elektriciteitsvoorzie ning (SEV). Een binnenkort te verrichten milieu toets is over enige tijd bepalend voor de keuze van nieuwe vestigingsplaatsen. In het Westland en de B-driehoek zou het volgens de SEV gaan om bij voorkeur WKK-eenheden: warmte-kracht-koppe- ling. In het SEV worden de plaatsen vastgesteld voor elektriciteitscentrales van 500 MegaWatt of meer. Per vestigingsplaats zal worden aangegeven met welke brandstof stroom mag worden opge wekt. Èissaal naar de Bloedbank lim veertig leden van de Haagse Reddingsbrigade hebben gis- nieuwe donoren nodig. De jongeren namen het voortouw onder ren aan de Bloedbank niet minder dan 20 liter bloed afgestaan, het motto dat het redden van mensenlevens hun daadwerkelijk in st was een spontane actie naar aanleiding van de noodkreet het bloed zit. in de Haagse Bloedbank. Op korte termijn zijn er vijfduizend foto: peter van mulken i )nderzoek laar cholera- lesmetting anuit uid-Amerika EN HAAG De Euro- jse Gemeenschap onder- lekt een uitbreiding van importverbod van bidamerikaanse vis, lees, groente en fruitpro- Hukten. itnutoe geldt het verbod al- in voor Peruaanse produk- in verband met de cholera- idemie. Staatssecretaris Si- ins wacht de conclusies van speciaal onderzoeksteam alvorens zelf importbeper- inde maatregelen voor Ne- ïrland af te kondigen, maart is er al een import- :bod afgekondigd voor vis- vleesprodukten uit Peru. irschillende EG-lidstaten, laronder Nederland en En- land, hebben daar een ver voor groente en fruit aan evoegd. Volgens woord - irder Francken van de in- ictie gezondheidsbescher- ng wordt een verdere uit- liding van het importverbod ieder geval niet binnen en- dagen verwacht, uitbreiding heeft in eerste itantie te maken met Ecua- en Colombia, twee buur- lden van Peru. De cholera- demie heeft zich weliswaar tot Chili uitgebreid, maar rmoedelijk zullen de verse odukten uit dit land niet •boden worden, cht de Europese Gemeen- d geen reden zien voor uitbreiding van het im- ;verbod vanuit Zuid-Ame- dan zal Nederland igstwaarschijnlijk geen te maatregelen nemen. (ADVERTENTIE) Lis pnnieidtWM KOK KONDIGT OMSTREDEN MAATREGEL AAN: t>T> ALMERE Werknemers zul len in de toekomst bij ziekte verzuim (twee) vrije dagen moeten inleveren. Of die da gen afgaan van het huidige be stand of dat er extra dagen ge geven zullen worden door de werkgever, is een zaak die in de cao-onderhandelingen moet worden uitgevochten, aldus PvdA-leider Wim Kok. Kok, tevens minister van fi nanciën, zei gisteravond op een 1-mei-bijeenkomst van zijn partij in Almere zich er van bewust te zijn dat het hier gaat om „een scherpe en om streden maatregel". De PvdA- fractie in de Tweede Kamer is vooralsnog, evenals de vakbe weging, fel gekant tegen het invoeren van zogeheten wachtdagen bij ziekte. Ook de werkgevers zullen vol gens Kok een veer moeten la ten. Een ondernemer met veel ziekte in zijn bedrijf zal gecon fronteerd worden met hogere premies. En ook de eerste zes weken van het verzuim ko men dan voor zijn rekening. De bedoeling van deze maatre gelen is dat zowel werkgevers als werknemers zich gaan in spannen om het hoge ziekte verzuim in ons land terug te dringen. Pagina 4: Dag van de Ar beidsongeschiktheid (ADVERTENTIE) VERBOUWINGSUITVERKOOP showroomkeukens, o.a. SieMatic Rijswijkseweg 528 - Den Haag - 070-3992341 DEN HAAG Zeven nieuwe metaalbedrijven hebben zich vandaag aan het stakingsfront gemeld. De produktie werd ge heel of gedeeltelijk stilgelegd. Ook bij de metaalbedrijven die gisteren al plat gingen gaat de staking gewoon door, aldus een vakbondswoordvoerder. Op initiatief van de industriebonden proberen werkgevers en bonden in Amsterdam nader tot elkaar te komen in het cao-con flict. De werkgeversorganisatie FME zal een toelichting geven op zijn cao-voorstellen voor loonsverhoging, wao-aanvulling, verzuimbestrijding en korter werken, waarna de bonden bekij ken of er een basis is om het cao-overleg te hervatten. De sta kingsacties gaan onverminderd door tot er een cao-akkoord is bereikt dat de bondsleden aanvaardbaar vinden. Pagina 7: FNV: „Actie in metaal loopt op rolletjes" Kunstenaars Parnas in Paleis Noordeinde DEN HAAG De elf kunste- naars die in het nieuwe ge rechtsgebouw Parnas in Am sterdam onder andere levens grote muurschilderingen maakten, zullen ook in Paleis Noordeinde in Den Haag, het werkadres van koningin Bea trix, kunstwerken scheppen. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse recht bank meegedeeld. De kunst werken in Parnas vervangen grotendeels de bekende por tretten van de koningin die vroeger in de paleizen van jus titie hingen. Pagina 16: Levensgrote eie ren op de muur rechtbank uur°°telefoonnr.071-122248 en uw V wordt nog dezelfde avond nabezorgd. INTERNATIONALE HULP KOMT OP GANG DHAKA De orkaan die dinsdag de zuid oostkust van Bangla desh teisterde heeft volgens voorlopige cij fers het leven gekost aan 50.000 mensen. Maar plaatselijke politi ci houden al rekening met 100.000 dodelijke slachtoffers. Er worden nog vele tienduizenden mensen vermist. Ondertussen dreigen epide mieën en honger voor mil joenen burgers, zo meldden hulpverleners. Een groot probleem vormt het grote aantal stoffelijke resten van mensen en dieren waarmee het rampgebied is bedekt. De gewassen op het land zijn vernietigd. Intussen begint de hulp Twee dagen na de orkaan in Bangladesh is er van deze boerderij niet veel meer over. Het huis is weggevaagd en het land staat onder water. FOTO: AP vanuit het buitenland op gang te komen, maar de praktische hulpverlening ter plekke lijdt ernstig on der een tekort aan vliegtui gen en snelle boten. Trans port van voedsel, water en andere goederen naar het rampgebied is daardoor ui terst problematisch. Pre mier Begum Khaleda Zia riep gisteren de internatio nale gemeenschap op haar land te steunen. Minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking trekt twee miljoen gulden aan noodhulp uit voor Ban gladesh. De bewindsman moet nog nagaan hoe de hulp zal worden verleend, maar waarschijnlijk zal dat via de Verenigde Naties of particuliere organisaties ge beuren. Afhankelijk van hoe de situatie in Bangla desh zich ontwikkelt, zal de minister een beslissing nemen over aanvullende hulp. Het Nederlandse Rode Kruis zou vanmiddag met de andere hulporgani saties vergaderen over steun aan het rampgebied. Sinds gisteren zoeken drie schepen van de Bengalese marine in de Golf van Bengalen naar 500 vissers boten waarvan niets meer is vernomen. In totaal wor den 5000 vissers op zee ver mist. TURKIJE WIJST BRITSE MILITAIREN UIT BAGHDAD De Kurdi- sche leider Jalal Talabani heeft gisteren verklaard dat Iraakse functionaris sen hebben ingestemd met verkiezingen op basis van het meerpartijenstel- sel binnen zes maanden. Eerder werd al besloten de regerende Revolutio naire Commandoraad af te schaffen. Er moet volgens deze functio narissen een nieuw, vrij geko zen parlement komen, dat de functie van alle andere huidi ge organen zal overnemen, al dus Talabani. De Iraakse lei ders zouden ook bereid zijn de oliestad Kirkuk en olie-in komsten af te staan aan een autonoom Kurdisch gebied. Geallieerde troepen zijn van daag 40 kilometer opgerukt- naar het oosten om de veilig heidszone in Noord-Irak uit te breiden. Binnen deze zone valt volgens een Amerkiaanse mi litaire woordvoerder het zo merpaleis van Saddam Hu- sayn.Het huis zelf zal niet worden bezet door de geal lieerden. De troepen zijn be gonnen met de bouw van een tweede opvangkamp voor te rugkerende Kurdische vluch telingen. Turkije heeft gisteren een pe loton van 30 Britse soldaten uitgewezen, die het ervan be schuldigd met rauw geweld en onder wapendreiging een pro vinciale gouverneur te hebben verwijderd uit een Kurdisch vluchtelingenkamp. De uitwij zing volgt op een bericht in de Britse pers dat Turkse troepen voorraden hulpgoederen voor Kurdische vluchtelingen plun derden. Volgens het Britse mi nisterie van defensie is een Turkse functionaris door een marinier uit een tent geleid. „Het was niet meer dan een incident". De mariniers zou den vandaag zijn vertrokken. Pagina 5: Geen nieuwe op vangkampen JOHANNESBURG Kolonel Elias Ramaema is gisteren beëidigd als nieuwe leider van Lesotho. Majoor-generaal Jus tin Metsing Lekhanya, die dinsdag door het leger werd afgezet, zei te hopen dat Ra maema zijn belofte waarmaakt dat Lesotho in 1992 weer een burgerregering krijgt. Details van de staatsgreep, noch de motieven van de da ders, waren gisteren duidelijk. Lekhanya zei dat hij niet ge looft dat Ramaema, die hij be schreef als zijn rechterhand, een van de samenzweerders is geweest. De afgezette leider zei dat hij de sergeanten niet kent die dinsdag naar zijn resi dentie kwamen en hem een ontslagverklaring in de han den duwden die hij over de ra dio moest voorlezen. Behalve salarisverhoging wisten ze niet wat ze wilden, aldus de 5.4-jari- ge Lekhanya. De 57-jarige Ramaema was lid van de regerende militaire raad van Lesotho toen Lekha nya in 1986 bij een staatsgreep het burgerbewind verdreef. De raad werd dinsdag met Lekhanya tot aftreden ge dwongen. Volgens de Zuidafri- kaanse pers had Lekhanya moeilijkheden met een paar topmilitairen die tot de familie van Letsie III, de koning van Lesotho behoren. Het is echter niet duidelijk of die militairen achter de coup zitten. Onderzoek naar eigen bijdrage verpleeghuizen DEN HAAG De Zieken fondsraad zal advies uitbren gen over het verhogen van de maximale eigen bijdrage van mensen die gebruik maken van ondermeer verpleeghui zen. Staatssecretaris Simons van Volksgezondheid heeft om dit advies gevraagd. De bewinds man wil ondermeer laten on derzoeken of naast het inko men ook het vermogen be trokken kan worden bij de vaststelling van de eigen bij- Nu variëren de maximale kos ten voor gebruikers van de de zogenaamde AWBZ-instellin- gen tussen de 2200 en 2700 gulden per maand. Dat is de gemiddelde kostprijs in een verzorgingstehuis. In de prak tijk betalen patiënten in een verpleeghuis minder dan be jaarden in verzorgingstehui zen. In de Tussenbalans is aan gekondigd om die verschillen te verkleinen. Overigens zullen niet alleen bejaarden de gevolgen van de mogelijke veranderingen on dervinden. Ook patiënten in psychiatrische instellingen krijgen met de herziening te maken. Voor deze groep wordt bekeken of er bij een eventue le verhoging voldoende moge lijkheden overblijven om te sparen voor een terugkeer naar een zelfstandig bestaan. Het advies van de Zieken fondsraad wordt nog voor ok tober verwacht om de even tuele verhogingen al in juli volgend jaar door te voeren. 26 PAGINA'S Encycliek tegen uitwassen kapitalisme Dieren bescherming boos over abortus bij koeien Vrede lonkt naontmanteling vanmilities Libanon Begemann wil RDM overnemen I Duitse tango blijft uit Romario bezorgt PSV weer winst Spanning valt weg bij EWR na tussenbalans fusie Wim Hofman: „Theo Thijssen- prijs blijft vorm van discriminatie geestelijk leven/opinie... binnenland buitenland gezond en wel economie sport leioen/regio 11/12/1 kunst/rtv rtv programmas weer/puzzel/menu Er zit iets helemaal scheef met de arbeidstijdver korting. Er is geen „eerlijker verdeling van werk en verzorgende taken over mannen en vrouwen" door ontstaan. Integendeel: veel arbeidsplaatsen worden nu door meer vrouwen gedeeld. Intussen besteden de mannen hun extra vrije tijd niet aan het lezen van de krant, maar aan het verbeteren van hun eigen positie. En dat zint de voorvecht sters van de vrouwenemancipatie - onder wie ook staatssecretaris Elske ter Veld - allerminst. En ge lijk hebben ze. Want het werk moet zó verdeeld worden, dat man en vrouw - eventueel na een gra tis proefabonnement - elke dag voldoende tijd over houden om de Leidse Courant te lezen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. J Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 25,70 (met automatische betaling) I O kwartaal f. 78,60 I 1 Dhr/Mevr: Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag I Of bel 071-313 677

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1