EddócSomcwit Compromis, of helemaal geen bouw op veld Burggravenlaan r valt weg bij EWR na tussenbalans fusie STAD OMGEVING/KUNST/RTV Opleidingsinstituten bundelen krachten Lezing van directeur over plannen stedelijk museum Nieuw pand kruiswerk aan Burggravenlaan Persoonlijk cadeau CeidóeSou/io/nt ■mxEEXna □H3 DONDERDAG 2 MEI 1991 PAGINA 11 Jroen Links Leiden vraagt mderzoek naar giftig gravel ,EIDEN De Leidse Groen Links-fractie wil ran het college van B en W weten of er ook in ,eiden bij tennis- en atletiekbanen gebruik is ;emaakt van Duits gravel uit het Sauerland. )nlangs verschenen in de Duitse pers berich- en over dit gravel dat, afkomstig uit een oude nijn, dioxine zou bevatten en zou bestaan uit waar vergiftigde koperslakken. Dit gravel zou iok aan Nederland zijn verkocht voor de aan eg van de sportaccomodaties. Jroen Links wil bij monde van het raadslid Z van Middelkoop weten of er ook in Leiden an dit gravel gebruikt is gemaakt en als dat zo nocht zijn, wat de gemeente hieraan gaat doen. n een brief aan B en W vraagt zij zich verder f of er in de gravel die uit andere landstreken fkomstig is niet ook misschien giftige stoffen itten. Appartementen voor 'stelletjes' aan Maredijk Binnen één jaar, nadat er begonnen was met de bouw, werden gistermiddag de 35 appartemen ten aan het Schoolmeesterpad bij de Maredijk feestelijk opgeleverd. De twee- en driekamerflats worden door de Stichting Werkende Jongeren en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) verhuurd aan 'stelletjes' omdat die volgens direc teur A. Hübben van de SLS voor de minste over last in de buurt zorgen. De bouw van het appar tementencomplex op de plaats waar voorheen een zeilmakerij annex scheepswerfje Bakker ge vestigd was, ondervond van meet af aan aanzien lijke tegenslagen. De grond bleek sterk verontrei nigd en moest voor twee en een halve ton wor den schoongemaakt. Bovendien keurden de om wonenden het oorspronkelijke bouwplan af, om dat het volgens hen niet in de buurt paste. De gistermiddag in groten getale toegestroomde buurtbewoners lieten zich over de huidige vorm van de appartementen tevreden uit. FOTO: WIM VAN NOORT REGIO Een aantal particuliere opleidingsinstituten in de regio Rijnland heeft vandaag in Leiderdorp het Parti culier Regionaal Educatief Platform (PREP) Rijnland op gericht. Hiermee willen de instituten een centraal aan spreekpunt voor opleidingsvragen voor bijvoorbeeld het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening, de arbeidsbureaus en de Kamer van Koophandel aanbieden. Het PREP Rijnland, een vereniging, wil informatie verschaffen over de opleidingsmogelijkheden van de aangesloten in stituten. Gedacht wordt aan opleidingsvragen met be trekking tot het scholen van groepen werklozen en her intreders van de arbeidsbureaus. Tevens wordt gedacht aan het groepsgewijs opleiden van werknemers van be drijven via de Kamer van Koophandel. De participanten van het PREP zijn onder meer het Alphens Studiecen trum, de instituten MEAB, Pont en Vrijbergen uit Lei den en de ISW Opleidingen Leiden. Leidse band programma LEIDEN Een Leidse reggaeformatie luisterend naar de naam The Vibe mag morgenavond een op treden geven in Brus sel in het voorpro gramma van de we reldberoemde Engelse band UB40. De ne genmansband bestaat bijna twee jaar en heeft in Nederland al veelvuldig opgetre den. BEWONERS RIJNDIJKBUURT IN BRIEF AAN GEMEENTE: LEIDEN De bewo- nersgroep Rijndijkbuurt heeft in een boze brief de gemeente voor de keuze gesteld. Of de ge meente gaat een zelf be dacht compromisvoorstel uitwerken of er wordt helemaal niet gebouwd op het veld aan het begin van de Burggravenlaan. Deze strenge opstelling van de bewonersgroep is volgens hen een reactie op de manier waarop door de gemeente met de inspraak van de be woners is omgesprongen: „We voelen ons te kijk gezet, twee jaar lang om de tuin ge leid en aan het lijntje gehou den", aldus de brief waarin de gemeente voor de keuze wordt gesteld. Het veld aan de Burggraven- laan is een van de laatste stukjes Leids groen die als gevolg van de omstreden nota „bouwen in bestaande wijken" nog bebouwd zou gaan worden. Gemeentelijk stedebouwkundige E. Meule- ma ontwikkelde daarom een voorlopig plan met drie woontorentjes (stadsvilla's) met ieder acht appartemen ten. Tijdens de presentatie van dit idee, op een voorlich tingsavond in januari van dit jaar, bleek de buurt ernstige bezwaren tegen dit plan te hebben. Een voorstel van ge meentezijde om het aantal stadsvilla's tot twee te redu ceren, vond voorlopig genade in de ogen van de bewoners. Dit nieuwe voorstel zou ver der worden uitgewerkt en aan een aantal vertegen woordigers van de omwonen den, verenigd in een zogehe ten wijk-projectgroep, later worden voorgesteld. Demonstratief Zo ver kwam het echter niet. Vorige maand werden de be woners opnieuw voor een in formatie-avond bijeen geroe pen, waar de gemeente we derom het oude plan presen teerde omdat wethouder T. van Rij de afdeling stede- bouw had teruggefloten. Een groot aantal bewoners verliet bij het opnieuw aanhoren en zien van het oude plan, de monstratief de zaal. „Is dit de wijze waarop de gemeente uiteindelijk met haar bewo ners omgaat", vraagt de be wonersgroep zich af. „Indien u deze weg blijft volgen, zul len wij ons tot het uiterste te gen iedere bebouwing verzet ten. Wij hopen echter dat er nog een mogelijkheid is de oude draad weer op te pak ken via het reguliere overleg en met als uitgangspunt het door de gemeente gedane compromisvoorstel", eindi gen de bewoners hoopvol. Formaliteit Verantwoordelijk wethouder Van Rij wenst in een eerste reactie niet op de keuze van de Rijndijkbuurt in te gaan. Hij wil gezien de grote ruim te die het veld biedt, blijven vasthouden aan de hoeveel heid van 25 woningen ver deeld over drie torentjes. „Twee zou wel kunnen. Maar om dan aan hetzelfde aantal woningen te komen, bete kent dat dat de twee hoger worden en dat willen de be woners ook niet", aldus Van Rij. Hij wijst op het feit dat een deel van het huidige veld als (school)sportveldje overblijft en dat deze speelplaats qua omvang voldoet aan de nor men van het ministerie van onderwijs. De wethouder geeft toe dat de tweede infor matie-avond in april niets meer dan een formaliteit was, maar hij vindt ook niet dat de buurtbewoners moeten doen alsof ze verrast waren. „Ze waren op de hoogte van mijn standpunt en we worden het kennelijk niet eens", aldus Van Rij. irtiesten voetballen W00 gulden bij elkaar nder leiding van Herman van een won een Nederlands ar- estenelftal gisteravond op het irrein van UVS in de Kikker- older met 3-0 van het team an het Academisch Zieken- uis. Op met name de spelers it de tv-serie „Goede tijden, echte tijden" kwamen tiental- n kleine meisjes af, die gewa- end met fotocamera's pro eerden de blonde Peter (An- lony Kamerling) te vereeuwi- en (zie foto). Vooral hij bleek en stuk beter te kunnen voet- allen dan acteren en als hij en sprint trok of in balbezit as, stegen vanaf de kant >ge gilletjes op. ok Thom Hofman en Harry acksioni bleken aardig met Bn bal overweg te kunnen. De atste maakte het enige doel- unt voor de rust en scoorde de thee nog een keer. Het irde doelpunt kwam op naam Wilbert „vader Arnie" ieske. Voor een kleine dui- nd toeschouwers en in re- machtig weer konden bij het am van het AZL alleen gast- leler Freek de Jonge en de Bkende huisarts Har Meijer in isitieve zin opvallen. De wed- rijd die georganiseerd werd n geld in te zamelen voor de nderkliniek van het AZL Ie- rde bijna 4000 gulden op. Jnavond treedt Herman Van ïen speciaal voor dit doel op de Stadsgehoorzaal. FOTO: TEJO RINGERS Politiechef geïnstalleerd B. Poeiert (41) is gistermiddag in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis geïnstalleerd als chef van het Leidse politiekorps. De nieuwe hoofdcommissaris werkte tot voor kort in Amersfoort bij het politie-opleidingsinstituut. Poeiert werd bij de installatie toegesproken door de Leidse burgemees ter C. Goekoop, de toekomstige chef van het regionale politiekorps S. van Hulst en door de Leidse commissaris J. de la Rivière. Van Hulst bood Poeiert een aantal volgens hem voor de regio type rende produkten aan. Daartoe hoorden haring, paling, kaas en kaarsen. Symbolisch voor „Laken- stad Leiden" moest een servet zijn. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De nieuwe directeur van stedelijk museum de Lakenhal, H. Bolten-Rempt, geeft op dinsdagavond 14 mei in het museum aan de Oude Singel 28 in een lezing uitleg over haar opvattingen over het Leidse museum. Zij vindt dat een stad uitsluitend baat heeft bij een bloeiend museum, als dat voortdurend in beweging is. Die bewegingen hebben grote gevolgen voor het gebruik van de ruimten van de Lakenhal. Ook het aanschaf- en tentoonstellingsbeleid moet daaraan worden aangepast. Voorafgaand aan de lezing, die om 20.15 uur begint, wordt de ledenvergadering van de Vereniging Belangstellenden in De Lakenhal gehouden. Deze begint om half acht. LEIDEN De Stichting Kruiswerk Leiden neemt woensdag 8 mei een nieuw gebouw in gebruik. De voorzitter van de stich ting, de oud-burgemeester van Noordwijk J. Bonnike, verricht om vier uur 's middags de openingshandeling. De winnaar van de kleurwedstrijd die werd georganiseerd voor leerlingen van de naburige Lorentzsehool mag de voorzitter daarbij helpen. Het nieuwe gebouw van de stichting aan de Burggravenlaan her bergt de Uitleencentrale Verpleegartikelen. Hetbiedt een betere en doelmatiger dienstverlening aan cliënten van het kruiswerk. Het wijkteam Burggravenlaan verleent verpleegkundige thuis zorg aan de bewoners van de Professorenwijk en Staalwijk. Het nieuwe onderkomen van de Stichting Kruiswerk is ruimer en beter bereikbaar dan voorheen. De nieuwbouw werd noodzake lijk vanwege de toenemende vraag naar verpleegkundige hulp middelen. Foto' LEIDEN De foto's van Koninginnedag in Leiden, die gisteren in deze krant stonden, zijn gemaakt door Wim van Noort. Bij de fo to's stond abusievelijk de naam van Henk van den Ende vermeld. 1EORGANISATIE PERSONEEL MORGEN AFGEROND ■EIDEN Gas, water en lektriciteit, de handels vaar van de Energie- en Watervoorziening Rijn and (EWR), moeten tot olie tevredenheid van de fnemers, maar wel in leeds mindere mate wor- en verkocht. In Leiden 'ordt zuinigheid geproga- eerd. Voor het bedrijf, at morgen een ingrij- ende maar succesvolle ersonele reorganisatie af- andt, een schijnbaar te- enstrijdig beleid. Goed ndernemerschap of laatschappelijk verant- [oordelijksheidsgevoel? oor de directie beide. 'anuit het hoofdkantoor aan Leidse Langegracht worden nieuwe beleidslijnen uitge- ït, die net als het "bedrijf een fslankkuur ondergaan. Door fusie per 1 januari vorig iar moest 15 procent van het ersoneel weg en werden be-: rijfstakken geïntegreerd. Dat verloop ging wel wat sneller dan de directie verwachtte. Vijf jaar werd ervoor uitge trokken, maar meer dan de helft van hen heeft de dienst al verlaten. De EWR moet uit kijken dat het niet te veel aan kwaliteit inboet, anders schiet de reorganisatie haar doel voorbij. „We redden ons wel. Er worden op dit moment nieuwe deskundigen van bui ten het bedrijf aangetrokken voor sleutelposities. We zijn volop bezig", stelt directeur J. Haijkens gerust. De reorganisatie bij de EWR volgt op de fusie met tien an dere verkopers van gas, water en energie. De bedrijfsfilosofie lijkt haaks te staan op de Hol landse koopmansgeest. „Maar sluit nauw aan bij de bewust wording van de mensen in de tegenwoordige maatschappij", vindt de directeur. Nulgrens Haijkens ligt er niet wakker van, maar zegt het wel be nauwd te krijgen bij de ge dachte aan de afbetalingsrege ling die de elf fusiepartners voor hun samengaan toezeg den aan de aandeelhouders, de gemeenten. Toen de voormali ge minister van economische zaken, Rudolf de Korte, be sloot de over heel Nederland versnipperde energiebedrijfjes samen te voegen tot voor het Rijk hanteerbare gespreks partners, kozen de gemeenten eieren voor hun geld. Zij be dongen een tienjarige uitke ring, gebaseerd op schattingen van de gederfde winsten van hun goedlopende eigen ener giebedrijven. Die forfaitaire uitkering dreigt de EWR nu boven het hoofd te groeien. „We gaan er snel over praten. Het eigen vermogen van het bedrijf nadert de nul grens. Je kunt dit soort finan ciële problemen wel oplossen door de tarieven te laten stij gen, maar dat willen we nou juist niet. We zitten nu nog on der het landelijk gemiddelde". Organisatie De personeelsbezetting bij de EWR telt na de fusie, nu 17 maanden geleden, met een aantal van 950 ruim honderd mannen en vrouwen minder. „Niet allemaal full-timers. Er zitten ook part-timers bij", re lativeert Haijkens de op het eerste oog forse cijfers. Geme ten naar manjaren ligt de ver houding anders, maar de ge wenste afbouw van 15 procent moet desondanks in vijf jaar tijd worden gerealiseerd. Zon der kwaliteitsverlies, bena drukt Haijkens, die als alge meen directeur in de nieuwe organisatiestructuur het beleid uitzet in samenspraak met een managementteam, waarin de vijf directeuren van de even eens nieuw opgerichte afdelin gen zitting hebben. De mana gers zijn ervan overtuigd aan de kwaliteitseis te kunnen vol- Klantgericht Een eis die overigens is bijge steld, want de EWR kiest niet langer alleen voor het pro- dukt, maar voor de klant. Die moet zeggen wat hij wil en dat duidelijk maken door middel van enquêtes en klantenpa nels. Verbruikersraden, zoals voor industriële ondernemers en tuinders, moeten dat in zicht completeren en zo nodig tot ander beleid leiden. Op die manier denkt de EWR haar klanten tevreden te houden. Om die doelstellingen te berei ken heeft de centrale directie vijf afdelingen ingesteld, die domicilie kozen in districten die elk tussen de ,45.000 en 75.000 afnemers van gas, water en elektriciteit behelzen. Een betere dienstverlening, bereik baarheid, maar door de vaste personeelsleden bij de 'klan tenbalies' vooral een herken baarder gezicht, dat de Leidse energiedistributeur niet langer meent te kunnen ontberen. De volgens Haijkens „grootste fu sie die ooit in Nederland is uit gevoerd" moet tot succes lei den. En zal dat, zo meent hij, gezien de resultaten tot nu toe ook doen. Mijlpaal De personeelsleden, die sinds gisteren door een verbouwing van het kantoor aan de Lange gracht tussen de troep of via een omweg naar hun plaats op kantoor moeten zoeken, zitten morgen allemaal op hun nieu we werkplek. „Een mijlpaal in de historie", meent Haijkens, die zijn mensen morgen met een gepast 'zuinig' cadeautje verrast. Verspreid over de vier dis trictskantoren met hun balies voor klantencontacten, moeten zij zich eerst de nieuwe be drijfsfilosofie van klantge richtheid eigen maken. Voor simpele vragen moeten men sen direct kunnen worden ge holpen. Voor complexe proble men blijft de specialist van de EWR de aangewezen persoon. „Ook dat past volledig in onze nieuwe bedrijfsfilosofie. De gasfitter van vorig jaar moet ook waterfitter worden. We hebben allrounders nodig. Niet voor alles, je kunt nooit zonder specialisten. Maar de trend is onmiskenbaar. Als de grond bij een woning voor een gas leiding wordt opengegraven en je kunt meteen de waterlei ding controleren, dan spaart dat zeeën van tijd en geld". Voor de 200.000 afnemers die binnen het gebied van de EWR wonen, wil het bedrijf de komende tijd flink aan voorlichting doen. Haijkens noemt de rekeningen en incas soregelingen waarmee het be drijf werkt. „Veel mensen be grijpen er niks van. Dat moet dus duidelijker. Zo zijn er meer zaken: technische advi sering over het gebruik van installaties, regelmatiger con troles aan huis, informatie over energiebesparing en vei ligheid, het opzetten van ad viesraden. We denken aan het maken van brochures of het inzetten van een riidend infor matiecentrum. De klant wordt steeds bewuster en die moet je, nadat je ze hebt geïnformeerd, niet in het luchtledige laten hangen". Forum over minderheden in facaciliteitengebouw LEIDEN Om de studie Et nische Minderheden aan de universiteit onder de aandacht te brengen, organiseert de ver eniging van Leidse studenten geschiedenis (HSVL) een fo rum. Dit forum, dat aanstaan de dinsdagavond wordt gehou den, heeft als titel: „Naar een nieuwe gouden eeuw, over Ne derlandse migratie in histo risch perspectief". Sprekers zijn de professoren J. Lucassen (Leiden) en H. Entzinger (Utrecht). Ook komen aan het woord, het VVD Tweede Ka merlid H. Dijkstal en E. Erdu- can van de vereniging van Turkse leerkrachten. Het fo rum begint om 20.00 uur in het centraal faciliteitengebouw van de universiteit aan de Cle- veringaplaats 1 in Leiden. Hardrijders op de bon LEIDEN Bij een snelheids controle op verschillende we gen in Leiden zijn gisteren tussen acht uur 's morgens en twee uur 's middags 65 auto mobilisten op de bon geslin gerd. In totaal controleerde de Leidse politie 1232 auto's. De snelste automobilist reed met een vaartje van 91 kilometer per uur over de Lammen- schansweg. Daar mag niet har der worden gereden dan 50 ki lometer per uur. (ADVERTENTIE) Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen "Ti naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Voorl: l Adres: I Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: j N.8. Indien daartoe aanleiding beitaat. kon een ver/oek om een abonnement worden geweigerd I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. inz

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11