„Per dag kunnen slechts duizend Kurden terug" 1-Mei-vieringen Sovjetunie nog slechts eet- en drinkfeest Taiwan kondigt eind burgeroorlog Peking af Dhaka stelt dodencijfer elk uur bij Verkiezingen Britse gemeenteraad test voor conservatieven DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND Qeidó&Qowumt WOENSDAG 1 MEI 1991 PAGINA 1 Dodental aardbeving Georgië loopt op MOSKOU Na de aardbeving van maandag in de Sovjetrepubliek Georgië zijn zeker honderd doden te betreuren. De autoriteiten hebben de zes districten die het meest te lijden hebben gehad van de aardbeving inmiddelstot rampgebied ver klaard. In het getroffen gebied leven rond 100.000 mensen, van wie duizenden dakloos zijn gewor den. Vijfentachtig procent van de gebouwen is in gestort. Bij de aardbeving zijn ongeveer 300 men sen gewond geraakt. Gevreesd wordt dat het aan tal doden en gewonden nog zal oplopen naarmate de reddingswerkers verder in de afgelegen gebie den doordringen. Met name Zuid-Ossetië in het noorden van Georgië is er slecht aan toe. De be volking is er afgesloten van elektriciteit en water. Inmiddels zijn in Georgië tenten en hulpgoederen van het Rode Kruis aangekomen. TAIPEH „De Periode van de Nationale Mobilistaite ter onder drukking van de Communistische Rebellie is voorbij". Met deze ver klaring heeft president Lee Teng-hui van nationalistisch China in Taiwan gisteren een eerste stap gedaan naar de erkenning van de rivaliserende regering in Peking. Hiermee kwam officieel een einde aan 43 jaar vijandschap tussen nationalistische en communistische Chinezen President Lee zei dat van nu af aan moet worden geac cepteerd dat het Chinese communistische regime het land bestuurt. De Nationalisten (Kwomintang) zetten in 1949 onder leiding van Tsjang-Kai-Tsjek een regering in ballingschap in Taiwan op, enkele maanden nadat het nationalistische leger het onderspit had gedolven tegen de medestanders van Mao Zedong. Dit nieuwste Tiawanese gebaar naar China ten spijt, is er nog een lange moeilijke weg te gaan voordat de politieke betrekkingen tus sen de gebieden aan weerszijden van de Straat van Taiwan zullen verbeteren. Taipeh en Peking weigeren eikaars regering te erken nen, waardoor officieel contact uitblijft. Joden Etiopië willen vluchten naar Israël JERUZALEM Israël houdt rekening met de komst van duizenden Etiopische joden die voor de opmars van rebellen naar de Etiopische hoofdstad Addis Abeba op de vlucht zijn. De immigratie-afdeling van het Joods Agentschap heeft met de regering een gezamenlijke werkgroep opgezet om de nodige voorbereidingen te treffen. Regeringsfunctionarissen zeggen dat duizenden hotelkamers en appartementen voor de vluchtelin gen zijn geserveerd. In Addis Abeba bevinden zich volgens de Etiopische gemeenschap ongeveer 18.000 joden die naar Israel zouden willen. De Etio- piers hebben er bij de regering op aangedrongen vliegtuigen gereed te houden om hen te evacueren voordat de hoofdstad in handen van de rebellen valt en in chaos zal verkeren. De opstandelingen in Etiopie zouden Addis Abeba al tot op 100 kilo meter zijn genaderd. Wapens neer in Cambodja BANGKOK De strijdende partijen in Cambodja nemen met ingang van vandaag een wapenstilstand in acht. De verzetsgroep van prins Noro dom Sihanouk heeft gisteren bekend gemaakt de gewapen de strijd te staken, nadat de twee andere groepen in de verzetscoalitie de Rode Khmer en de nationalistische Volkskhmer dat al eerder hadden aangekondigd. Ook de regering heeft haar leger geïn strueerd de wapens neer te leggen. Het is voor het eerst in twaalf jaar dat er een bestand wordt afgekondigd in de Cam bodjaanse burgeroorlog. Franse toeriste in Bethlehem vermoord BETHLEHEM In een restaurant in Bethlehem de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever is gi teren een Franse toeriste doodgestoken. De dader ontkomen en men tast in het duister over het motie De 63-jarige vrouw was naar het toilet gegaan, wai zij later met enkele steekwonden badend in h> bloed werd aangetroffen. In het ziekenhuis bleek d zij was overleden. De dader zou één van de obe van het restaurant, een 24-jarige man, zijn. Het voor het eerst sinds veertig maanden geleden c Palestijnse Opstand uitbrak dat op de Westelijke Jo daanoever een toerist is vermoord. Vanwege de oj stand blijven de meeste toeristen weg uit Bethlehen wat voor de plaatselijke horeca fataal is geweest. Va de 84 restaurants zijn er nog maar vier open. Van c zes hotels één. Bassam Abou Charif, een naaste adv seur van PLO-leider Arafat, veroordeelde de moort ZAKHO/KASRUK Meer dan 150 militaire trucks en andere voertui gen zijn gisteren begon nen aan het overbrengen van voormalige inwoners van Zakho en andere Kurdische vluchtelingen vanuit Uludere in Turkije en Bilah in Irak. Deze operatie is voornamelijk in handen van Amerika nen en Fransen. Britse, Nederlandse en Ameri kaanse mariniers begonnen op ongeveer 90 km van Zakho vanuit het dorp Kani Masi aan het beveiligen van bergwegen en bruggen. Vandaag zouden zij nog verder naar het oosten taan, tot zij onder de rook van arsank komen, 120 km ten oosten van Zakho. In Sarsank is een grote maar beschadigde landingsbaan. Om het gebied veilig te maken voor terugke rende vluchtelingen wordt sa menwerking gezocht met Kur dische guerrillastrijders die zich in het gebied bevinden. Omdat het Amerikaanse ten tenkamp bij Zakho nog niet meer dan ruim 1000 gezinnen kan herbergen, zeiden Franse militairen die betrokken wa ren bij het vluchtelingentran- sport, dat er naast inwoners van Zakho voorlopig niet meer dan 1000 dakloze Kur- den per dag naar het kamp ge bracht zullen worden. Ondui delijk is nog hoeveel mensen zonder hulp van de geallieer den de terugtocht zullen aan vaarden. Gistermiddag, enkele uren nadat het eerste contin gent VN-functionarissen in de stad was gearriveerd, waren ongeveer 3000 mensen een ge allieerde controlepost bij Zak ho gepasseerd. Het kamp zal uiteindelijk berekend zijn op 21.000 mensen. De door Ame rikaanse troepen te bouwen kampen moeten straks onder dak bieden aan 200.000 men- Op de weg van Uludere en Bi lah naar Zakho passeerde het konvooi Kurdische check points bij Kasruk waar ook Franse militairen gestatio neerd zijn. Sinds de Kurdische commandant 'generaal Ali' heeft onderhandeld met de ge allieerden over garanties voor de veiligheid van terugkeren de Kurden, worden de vluch telingen die terugwillen of te ruggestuurd worden door de Turkse militairen, niet meer door de peshmerga's tegenge houden. Hulpverleners van de Vere nigde Naties hebben terugke rende inwoners van Zakho verteld dat zij voedsel en an dere benodigdheden kunnen ophalen bij het Amerikaanse tentenkamp waarboven sinds gisteren de VN-vlag wappert. Bij Zakho kwamen gisteren tientallen trucks met voedsel en medicamenten aan. Win kels in Zakho begonnen weer open te gaan. Kasruk ligt op 40 km ten noordoosten van Zakho, in de vallei bij de Turks-I raakse grens. Pas wanneer de Fran sen een tweede verbindings- post in de vallei op zo'n 30 km ten oosten van Kasruk hebben ingericht, kan het aantal vluchtelingen worden opge voerd, zeiden de militairen. Lachende vluchtelingen worden op een vrachtwagen vluchtelingenkamp bij Zakho gebracht. vanuit de bergen in Noord-lrak naar het FOTO: AP Irak sceptisch over politiemacht van VN (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK Irak heeft te rughoudend gereageerd op he voorstel om een VN-politie macht te creëren ter bescher ming van de Kurden in he noorden van Irak. De Iraaks VN-gezant Abdul Amir al-An bari zei gisteren dat hij de pc litiemacht een „bijzonde vreemd" idee vindt en dat zij: land daar sceptisch tegenove staat. Hij meent dat het or een doodgeboren plan gaat. D regering in Baghdad ziet ee: VN-politiemacht als een in breuk op haar soevereinitei Er zijn nog geen uitgewerkt voorstellen aangaande de om vang, samenstelling of bewa pening van de politiemach Aangenomen wordt dat de V: en hun bondgenoten er nie aan deelnemen. Britse diplomaten hebben gis teren gezegd dat de Britse re gering een onderzoek aan he instellen is naar het gedra. van Turkse militairen in he grensgebied met Irak. De Brit se krant The Independen maakte melding van een plun dertocht onder het oog vai Britse en Amerikaanse militai De vliegtuigen op de luchthaven van Chittagong staan na de wervelstorm schots en scheef en tot hun romp in het water. FOTO: AP Idoor HANS KUITERT NEW DELHI „We heb ben radiocontact gehad met het zuiden. Het lijkt allemaal mee te vallen, omdat ze daar al twee da gen wisten dat er een or kaan zou komen". Opti misme via een krakerige telefoonverbinding met Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh, gistermiddag. De orkaan die 's nachts met snelheden tot 235 kilometer per uur golven had opge zweept tot zes meter hoogte, was uitgeraasd op weg naar de Indiase deelstaat Tripura, om daar nog even een staartje na tuurgeweld af te leveren. „Honderd doden, dan hebben we het wel gehad", meldde de autoriteit aan de telefoon. Maar zijn woorden zouden lut tele uren later al zijn achter haald, toen de schattingen werden bijgesteld op basis van verkenningsvluchten met he likopters, die overigens ner gens konden landen omdat wegen, landerijen, vliegvelden en havenkades totaal onder water stonden. Op de luchtha ven van Chittagong, een van de zwaarst getroffen steden, stonden vliegtuigen tot aan de cockpit onder water. En vanaf dat moment temper de men in Dhaka het optimis me, dat gebaseerd was op de moderne technologie waardoor men orkanen 24 tot 48 uur vooruit kan voorspellen, zodat er nog maatregelen genomen kunnen worden. De zeven miljoen bewoners van de kust streek in Zuid-Bangladesh, vaak broodarme vissers en pachtboeren die nog in het fe odale tijdperk leven, waren dan misschien gewaarschuwd, velen hadden het toch ^niet aangedurfd hun schamele be zit aan de natuur prijs te ge ven om zelf het vege lijf te redden. Intussen is duidelijk dat de meesten van hen dakloos zijn geworden, omdat hun huisjes zijn weggeblazen of wegge spoeld. Er zijn zeker 2000 dor pen onder water gezet in de negen uur dat de orkaan van uit de Golf van Bengalen over de kuststreek in het zuiden van Bangladesh raasde. „Alles staat blank in Noakhali en Chittagong, en van de ei landen Chor Aleqander, Chor Clerk, Sonaipur en Sandip is op wat hoger gelegen delen na niets te bekennen. Ik heb geen teken van menselijk leven kunnen bespeuren. De duizen-- den modderhutten op de eilan den en de bomen staan hele maal onder water. Ik snap dat optimisme in Dhaka niet", meldt een Indiase journalist die vanuit Calcutta meevloog in een helikopter om de scha de op te nemen. Op de getrof fen eilanden woonden zeker 60.000 mensen, en het lijkt twijfelachtig of ze nog in leven zijn. Dhaka stelt nu elk uur de dodencijfers bij. „Het is de ergste orkaan uit onze geschiedenis van natuur rampen", zegt in hulpverlener in Dhaka. In 1970 werd het zelfde gebied door een cycloon getroffen, en dat natuurge weld kwam zo onverwacht dat daarbij volgens nooit helemaal bevestigde cijfers een half mil joen mensen omkwamen. Hoe wel het nog dagen zal duren voor de werkelijke omvang van de huidige ramp bekend is, verwacht de regering van premier Khaleda Zia dat het aantal slachtoffers daar nu ver onder zal blijven, maar de ma teriële schade treft wel nage noeg alle zeven miljoen bewo ners van de kuststreken". Voor premier Khaleda Zia, nog maar net aangetreden in een herstelde democratie, wordt de aanpak van de ramp een belangrijke test. 3 VUNDERINK MOSKOU Vandaag vierde Moskou de dag van de internationale arbei- derssolidariteit, beter be kend als de 1 Mei-viering. Het centrum van de Rus sische hoofdstad vormde een bont gekleurd geheel, met gele en blauwe vanen die neerhangen van lanta renpalen. Ook de kleur rood was hier natuurlijk ruim vertegenwoordigd. Moskovieten flaneerden langs de gesloten en overwegend lege winkels in de oude Arbat- straat in het kloppende hart van de stad. „Spradznikom", zeggen de mensen tegen el kaar: „(Gefeliciteerd) met het feest". De traditionele mani festatie op het Rode Plein is altijd een voorgekookt evene ment geweest, waarbij demon stranten spandoeken meedroe gen met door de communisti sche partij voorgekauwde leu zen als 'Proletariërs aller lan den, verenigt u!' en 'Hulde aan moeder de vrouw!' Weggejouwd De zotte gewoonte om leuzen voor te kauwen is nog niet he lemaal verdwenen. Toch be dacht de partijtop voor dit jaar nog maar veertien leuzen, waarvan het merendeel in het licht staat van de crisisbestrij- ding. Zo moeten de boeren voor eten zorgen, de vrouwen voor een gezellig huis en moeten kinderen studeren voor de toekomst van hun vernieuwde vaderland. Vorig jaar stond het Kremlin op 1 mei plotseling vrije de monstraties toe, wat prompt leidde tot een anti-Gorbatsjov- demonstratie. Voor het eerst i*i de geschiedenis van de toen 72-jarige Sovjetstaat werd een leider weggejouwd van het Mausoleum. Die demonstranten uit het kamp van Democratisch Rus land, de overkoepelende orga nisatie van radicale politieke bewegingen, hadden dit jaar te kennen gegeven thuis te zul len blijven. Dit betekende al lerminst dat de radicalen hun neus inderdaad niet zouden la ten zien want toezeggingen, door wie ook gedaan, zijn in de Sovjetunie helaas veelal van nul en generlei waarde. De radicalen, die twee dagen geleden op het Manegeplein vlak buiten het Kremlin bij wijze van tegenactie een grote pro-Jeltsindemonstratie had den gehouden, zouden van daag wegblijven uit protest te gen het feit dat de vakbonden die het evenement organiseren naast hun eigen vlaggen en spandoeken geen borden dul den waarop Gorbatsjovs ver trek wordt geëist. „Trouwens, wij weten best wat voor feest de 1-Mei-viering in feite is", zeggen de radicalen nu plotse ling met een duidelijke sneer naar het communistische ka rakter van het evenement. Het uitvoerend comité van de hervormingsgezinde Moskouse gemeenteraad mengde zich vorige week zaterdag in de strijd tussen links en rechts door de 1-Mei-demonstratie op het Rode Plein botweg te ver bieden. Pas deze week werd duidelijk dat de manifestatie zou doorgaan in de vorm van een niet door de overheid ge regisseerde demonstratie van bij de officiële en onafhanke lijke vakbonden aangesloten arbeiders. Eten en drinken Het ministerie van buitenland se zaken in Moskou is er ove rigens steeds van uitgegaan dat de 1-Mei-viering op het Rode Plein hoe dan ook zou plaatsvinden, want de uitnodi gingen voor buitenlandse di plomaten en andere gasten werden gewoon gedrukt en uitgereikt. De vakbonden had den president Gorbatsjov, de Russische leider Jeltsin, parle mentsvoorzitter Loekjanov en de Moskouse burgemeester Po pov uitgenodigd om de demon stratie gade te slaan vanaf het Mausoleum, waarin het gebal semde lijk van Lenin ligt, de stichter van de Sovjetunie. Jeltsin schitterde door afwe zigheid, want de witte reus uit Siberië bevindt zich momen teel in zijn geboortestreek. Ook ontbrak het enorme por tret van Lenin. De inwoners van Leningrad mogen zich op 12 juni in een referendum uit spreken over de terugkeer van de naam St. Petersburg, zo heeft het bestuur van de Rus sische stad gisteren besloten. Moskou en de rest van de Sov jetunie vieren feest, maar de 1-Mei-viering betekent voor de meeste mensen hier nauwe lijks meer dan een paar vrije dagen en lekker eten en drin ken. Zij denken nauwelijks aan de oorspronkelijke beteke nis van deze dag van interna tionale arbeiderssolidariteit. Het 1-Meifeest is voor de Sov jetburgers tegenwoordig net zo min een socialistisch feest als Kerstmis voor Nederlands een religieus gebeuren is. „Gorbatsjov akkoord met directe verkiezingen" MOSKOU De Russische leider Boris Jeltsin heeft gezegd dat hij en Sovjet president Michail Gorbats jov vorige week overeen stemming hebben bereikt over rechtstreekse verkie zingen voor het Sovjetpre sidentschap, aldus Radio Rossija. Met de overeen stemming is een belangrij ke stap gezet naar de daadwerkelijke uitvoering ervan. Gorbatsjov werd in 1989 tot president gekozen door het Congres van Volksafgevaardigden. Van Jeltsin wordt verwacht dat hij met grote meerderheid de verkiezingen op 12 juni zal winnen voor het ambt van president van de Rus sische Federatie. Jeltsin heeft tot nu toe altijd be- weerd geen belangstelling te hebben voor het Sovjet- presidentschap. De voormalige Sovjet-pre- t mier Nikolai Ryzjkov is bereid het op te nemen te- fen de populaire Boris eltsin bij de verkiezingen voor het Russische presi- i dentschap. Dit heeft radio Moskou vandaag gemeld. Idoor ROGER SIMONS LONDEN - Morgen is het in Engeland (op Londen na) en Wales generale repetitie voor parlementsverkiezingen. De datum van deze laatste, die moet worden vastgesteld door de conservatieve premier John Major, zal allicht afhangen van de uitslag van de gemeente raadsverkiezingen van over morgen. Blijken de resultaten gunstig voor de regeringspartij, dan zouden de Britten al in juni naar de stembus kunnen wor den geroepen voor algemene verkiezingen. Is het conserva tieve zetelverlies aan de ern stige kant wat algemeen wordt verwacht dan zal premier Major wijselijk de noodzakelijke parlementsver kiezingen verdagen tot in ok tober of november. Hij heeft tot begin juni 1992 de tijd om het voortbestaan van het con servatieve bewind opnieuw op het spel te zetten. HET LEVENDE EILAND j QN887 - Het weer wordt voortdurend slechter en Rob betreurt J het, dat hij niet een paar dagen in Panama is gebleven. Maar nu j zit hij in moeilijkheden. „De Vrijheid" kan wel tegen een stootje, maar de storm houdt dagenland aan en de lucht is dag en nacht I zo donker, dat Rob er niet in slaagt zijn juiste positie te bepalen. Hij probeert een weerkaartje te tekenen om de troglijn van de 1 depressie, waarin hij is terecht gekomen, vast te stellen. Tenslot te tracht hij radiotelegrafisch verbinding te krijgen met andere schepen, maar hij is blijkbaar op een eenzaam punt in de Oceaan verzeild geraakt, want hij krijgt geen antwood. Urenlang probeert hij het, telkens de golflengte wijzigend. Skip kijkt nieuwsgierig' toe, terwijl de baas maar aan de knopjes zit te draaien. En eindelijk, eindelijk krijgt Rob antwoord. Heel in de verte klinkt een stem.... Roet in lucht verdubbeld door oliebranden AMSTERDAM De hoeveel heid roet in de atmosfeer als gevolg van de oliebranden in Kuwayt, zal in het meest on gunstige geval over een jaar zijn verdubbeld. De roetont- wikkeling van de vijfhonderd brandende oliebronnen is ge lijk aan wat er uit de uitlaten van alle auto's ter wereld komt, zo luidde een van de conclusies van een conferentie van meteorologen in Genève over de gevolgen van de bran den. Deze werd gisteren afge sloten. Het effect dat de drasti sche toename van de roetdeel tjes zal hebben op op het we reldklimaat is niet duidelijk; op basis van de nu bekende in formatie denkt de conferentie dat invloed op temperatuur en neerslag op wereldschaal te verwaarlozen zal zijn. Gaatje i' Een pakhuis balanceert 0( de rand van een enorm gt Het ontstond gisteren in de buurt van hel Japanse Utsunomiya. Een steengroeve stortte in ove een lengte va 130 bij 70 meter en sleurde daart de erboven liggende rijstvelden mee. Gewonden zouden niet zijn gevallen. FOTO:/

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5