'De Christenreis' als dagboekuitgave Predikanten hebben voorlichting nodig Stichting voor verbetering collectie Judaica Rijksuniversiteit Utrecht COMMENTAAR FEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidoeGou/uwt WOENSDAG 1 MEI 1991 PAGINA 2 Het verlies van géld wordt met oprechte tranen beweend Iraakse christenen verlaten Keulse Dom KEULEN Ruim 300 Assyri- sche christenen hebben giste ren hun bezetting van de Keulse Dom beëindigd. Zij hielden de kerk sinds maan dag bezet om aandacht te vra gen voor het lot van de Assy- rische vluchtelingen uit Irak. De voorzitter van de Duitse vereniging van Assyrische christenen noemde de actie ge slaagd. De Assyrische christe nen vormen na de Kurden de grootste minderheid in Irak. Hun aantal wordt geschat tus sen de 500.000 en een miljoen. Denen te hoop tegen moskee in Kopenhagen KOPENHAGEN Uit heel Denemarken komen van de normaal tolerante, overwe génd Evangelisch-Lutherse Denen ladin gen woedende protestbrieven. Recordaan tallen ondertekenen petities tegen een door de regering goedgekeurd plan voor de bouw van een islamitisch cultureel cen trum en een moskee in het hart van de hoofdstad Kopenhagen, die tegen het eind van de eeuw voltooid moet zijn. De voornaamste klacht is dat een moskee on-Deens is en dat islam een buitenlands geloof is, dat niet past in de Deense cul tuur. Blijkens een opiniepeiling door een krant is 55 procent van de Denen tegen en slechts 23 procent voor. Later in het jaar volgt de definitieve belis- sing over de bouwvergunning, maar orga nisaties van immigranten, die vrezen dat het plan wordt verworpen, hebben de ge meenteraad verzocht het project voor de moskee te behandelen als een gewone aan vraag voor een bouwvergunning. Dene marken telt rond 60.000 moslems op een bevolking van vijf miljoen. De plannen voorzien in een islamitisch cultureel centrum, er komt een moskee met een koepel. Het geheel moet als een academische organisatie fungeren, met bi bliotheek en collegezaal. De moslim-ge meenschap hoopt zo de Scandinaviërs over de moslem-wereld en -religie beter te kun nen informeren. „Het krijgt geen zen- dingstaak, vertegenwoordigt de hele islam en zal daardoor geen basis kunnen worden voor zogeheten fundamentalistische mos lems", aldus de Egyptische ambassadeur Abdel Mohamed Abbas Zaki, voorzitter van de stuurgroep voor het project, dat wordt gefinancierd door bijdragen uit de 62 moslemlanden. RPF-Kamerlid Leerling laakt Chinese sanering geloof DEN HAAG Minister Van den Broek dient de Chinese regering te verstaan te geven dat het geen pas geeft de religieu ze bewegingen aldaar de kop in de drukken. Het RPF-Kamerlid Leerling dringt hier op aan in schriftelijke vra gen aan de minister van buitenlandse zaken. Hij geeft in overweging de aanscherping tegen godsdienstige activiteiten in Euro pees verband aan de kaak te stellen. Leerling verwijst naar recente uitlatin gen van de Chinese vice-premier Wang Zhen dat religieuze bewegingen in de volksrepubliek actief moeten worden teruggedrongen. BARNEVELD 'De Christenreis', na de bijbel het meest verkochte boek ter wereld, wordt aan het eind van dit jaar markt uitgegeven in de vorm van een nieuw dagboek op basis van de oorspron kelijke tekst en voorzien van nieuw vervaardigde afbeeldingen. De nieuwe Nederlandse versie van 'A Pilgrims Progress' van de Engelsman John Bunyan, wordt wordt gerealiseerd door de Barneveldse stichting 'John Bunyan', die mede vanwege de uitgave werd opgericht. Te gelijk met de Nederlandse uit gave, komt er een nieuwe en- gelstalige en Russische een voudige uitgave, voorzien van dezelfde afbeeldingen als die van de nieuwe Nederlandse uitgave. De stichting werd opgericht door onder anderen A. van de Braak uit Ter- schuur. De stichting heeft als doel 'verspreiding van het Evangelie zowel nationaal als internationaal. Met name door het bekend maken van het boek van de Engelse schrijver John Bunyan'. Het boek is een 'reisverhaal naar de eeuwigheid', in de ge vangenis geschreven door de eenvoudige ketellapper Buny an. De eerste druk van het boek verscheen in 1678. „Het A. van de Braak, één van de oprichters van de Barneveldse stichting John Bunyan, toont de op Bunyans boek gehspireerde schilderijen die de Rijssense kunstschilder A. Wessels heeft gemaakt en die als posters werelwijd verspreid worden. boek ruikt naar de gevangenis, geen christen schrijft of spreekt zo goed als onder het kruis", betoogt Van de Braak. „Door het lezen van dit boek krijgt men een betere kijk op de bijbel en haar achtergron den. Er zijn weinig boeken, die het Evangelie zo vertalen als dit boek, en zo eenvoudig", vertelt Van de Braak. .Van de Braak kreeg in 1987 in Schotland een kopergravure uit 'The Pilgrims Progress', zo als de Engelse titel van het boek luidt, onder ogen. Hij was diep onder de indruk en dacht inspireerde de schilder inder- dat „het mooi zou zijn als nog daad en zo kwamen afbeeldin- meer mensen dit kunnen gen van taferelen uit het boek zien". tot stand. De kunstzinnige pro- dukten werden aanvankelijk Hij zocht contact met de in postervorm vermenigvul- kunstschilder Albert Wessels digd. Met opzet werd voor pos- uit Rijssen. 'De Christenreis' ters gekozen, omdat posters een sterk evangeliserend ka rakter dragen. In korte tijd werden 45.000 stuks verkocht. Wessels maakte ook de afbeel dingen voor het nieuwe dag boek. dat is samengesteld uit zeventig hoofdstukken; bij elk hoofdstuk komt een afbeel ding. De schilder heeft er op dit moment zo'n 35 klaar. Van de Braak is enthousiast over het werk van Wessels. „Hij moest zich de inhoud van het boek eigen maken, het boek door en door kennen, om het op de plaat vast te leggen en zo dat ook hier het Evangelie uitstraalt. Hij slaagt er steeds weer in de betekenis van de geschilderde taferelen weer te geven. Daardoor wordt het zo'n sprekend dagboek". De Stichting schakelt kerken en instellingen in, waaronder de stichting Hulp aan Oost-Eu ropa en Friedenstimmen, voor een zo grootschalig mogelijke verspreiding van de posters, ook in Oost Europa en Rus land. Van de Braak: „Rusland wordt op dit moment overspoeld door allerhande lectuur. Ik vind dat wij dan een taak heb ben om te zorgen dat daar goed onderbouwde lectuur komt. Onze posters hebben zeggingskracht, mensen kun nen daardoor in aanraking ko men met het Evangelie", vindt stelt de Terschuurse initiatief- Betogers tegen herbegrafenis Mindszenty hebben succes MARIAZELL De beto- gers tegen de vroegtijdige herbegrafenis van de Hongaarse kardinaal Jos- zef Mindszenty hebben hun eerste succesje ge boekt. De opgraving van de stoffelijke resten van' Mindszenty (1892-1975) is maandagavond niet door gegaan en zal nu later deze week plaats hebben. Mindszenty, een fervent te genstander van het communis tisch regime, wordt zaterdag herbegraven in Esztergom. Volgens zijn laatste secretaris, mgr. Tibor Meszaros, is dat te BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Midwolda en Nieuwolda en Woldendorp en Termunten-Borgs- weer (herv. geref.) mevr. E.J. Wisse- link te Winsum-Óbergum c.a.. Be noemd per 15 augustus tot geestelijk verzorger van de Stichting Hervormd Rusthuis te Enschede W. Schaap te' Deventer die deze benoeming heeft aangenomen. Bedankt voor Numans- dorp (buitengew. wijkgem.) (part time) A. Vlietstra te Melissant. Aangenomen naar Delfshaven als pred. voor bijzondere werkzaamhe den (pastoraal missionair predikant) (toez.) C. Cluistra te Ternaard; naar Breukelen(part-time) L.H. Vosche- zang te Nieuwendijk die bedankte voor Nieuw-Vennep, voor Pernis en voor Rotterdam-Zuid(toez.). Bedankt voor Driesum P. de Vries te Opheus- den. Beroepen te Tholen (deelge meente Immanuëlkerk) C. Balk te Cadzand en Retranchement en Sluis-St. Anna ter Muiden; te Bode graven G. van den End te Hui- zen(NH.) die bedankte voor Noord- horn en Saaksum. Aangenomen het beroep door de generale synode tot pred. voor buitengewone werkzaam heden (Geestelijk verzorger bij de Koninklijke Landmacht A. van der Meij te Noordwijkerhout. Gereformeerde Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger van verpleeghuis Bloemkamp te Bolsward (beiden part-time) mevr.drs. N. Bei- mers en drs. A.H. Zweers te Bolsward (beiden part-time) die deze benoe ming hebben aangenomen en tevens predikant in Bolsward blijven. Beroe pen te Hoogeveen drs. G. Zijl te Oude en Nieuwe Wetering; te Helloo als geestelijk verzorger van het psychia trisch centrum St. Wilibrord M. Braamse, kand. te Alkmaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Midwolda en Nieuwolda en Wol dendorp en Termunten-Borgsweer (herv. geref.) mevr. E.J. Wisselink té Wlnsum-Obergum c.a.. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Hoek (Zld.) en te Pernis E.C. Luth, kand. te Groningen. Beroe pen te Zwolle-Gentrum B. Luiten te Dronten. Nederlands Gereformeerde Kerken Beroepen te Heerde D.A. Lagewaard, kand. te Ede. Beroepen te Doorn D.A. Lagewaard, kand. te Ede. vroeg. Mindszenty achtte het moment daarvoor immers pas gekomen als alle Sovjet-mili tairen het land hebben verla ten. Meszaros (74) heeft zich daarom maandag met enkele medestanders aan het hek voor Mindszenty's graf in het Oostenrijkse Mariazell vastge ketend. De plechtigheden rond Minds zenty's herbegrafenis begin nen donderdagavond. Abt P. Veremund Hochreiter van de benedictijnerabdij waar Mindszenty nu begraven ligt, gaat er van uit dat Meszaros voor die tijd zijn actie opgeeft. Hij wil in ieder geval een ge welddadige ontruiming voor komen. UTRECHT Geld bij eenbrengen voor de in standhouding en uitbrei ding van de collectie Ju daica van de bibliotheek van de Rijksuniversiteit Utrecht. Dat is het doel van de Willem C. van Un- nik Stichting. De bestudering van het joden dom heeft ook aan de Utrecht se universiteit een hoge vlucht genomen. Maar de collectie Judaica van de universiteitsbi bliotheek is daar ver bij ach tergebleven. Er zijn ernstige lacunes die bijna dagelijks bij studie en onderzoek voelbaar zijn. Veel tekstuitgaven van rabbijnse geschriften en van middeleeuwse joodse literatuur zijn in de bliotheek niet te vin den. Hetzelfde geldt voor veel tijdschriften. Voor deze lacunes zijn twee redenen aan te wijzen. In de eerste plaats is de collectie van relatief recente datum. Daar door ontbreken bijvoorbeeld de eerste jaargangen van pe riodieken die in de vorige eeuw begonnen te verschijnen. Verder is door bezuinigingen in het laatste decennium de aanschaf van boeken en tijd schriften ernstig teruggelopen. De stichting stelt zich ten doel om met behulp van subsidies, donaties en schenkingen de la cunes weg te werken en de be staande collectie op peil te houden. De boeken en tijd schriften die de stichting aan schaft, worden in de universi teitsbibliotheek opgenomen, maar blijven eigendom van de stichting. Willem C. van Unnik was na de oorlog hoogleraar Nieuwe Testament in Utrecht. Hij is vooral bekend door zijn onder zoek naar de hellinistische we reld waarin het Nieuwe Testa ment is ontstaan. Maar hij heeft er steeds op gewezen hoe belangrijk het is de joodse ach tergrond van het Nieuwe Tes tament te leren kennen. Beroep - De stichting Charis ma TV is reeds in beroep ge gaan bij de Raad van State na de eerste afwijzing door het Commissariaat voor de Media. Voorzitter G.A. Panhuise ver wacht rond september een uit spraak. De stichting onder zoekt of het juridisch noodza kelijk is ook in beroep te gaan tegen de tweede afwijzing. Heksen Ze leken vervaarlijk veel op echte heksen, de verklede vrouwen die in Praag meededen op het jaarlijkse feest en het vuur was echt, maar tot heksen verbranding kwam het natuurlijk niet. 'Tegengestelde' homo organisaties congresseren AMSTERDAM Neder- land is volgende maand het toneel van twee ge heel verschillende Euro pese christelijke homo- congressen. Bijna tegelij kertijd confereren christe lijke homogroepen, die homoseksualiteit de ge woonste zaak van de we reld vinden, en evangeli sche hulpverleners, die homoseksualiteit een zon de noemen. In Driebergen wordt van 9 tot 12 mei de jaarlijkse vergade ring van het Europees Forum van Lesbische en Homo Chris- tengroepen gehouden. Enkele dagen eerder, van 6 tot 10 mei, heeft op een onbekende plaats het jaarcongres plaats van Exodus, een Europees samen werkingsverband voor evan gelische hulpverlening aan ho mofielen. Alychet van der Hooning, een van de coördinatoren van het Exodus-congres, zegt dat van de evangelische hulpverlening „helaas vaak een karikatuur wordt gemaakt". „Wij willen homofielen leren omgaan met hun homoseksualiteit. Onze eerste doelstelling is niet om ze ervan af te helpen." De plaats van de bijeenkomst wil ze niet bekendmaken, „om onze cliënten tegen publiciteit en mogelijke agressie te be schermen." De zeven Europese bureaus die bij Exodus zijn aangeslo ten, baseren zich op de bijbel als Gods Woord, „waarin geen ruimte is voor een homoseksu ele levensstijl". Homoseksuali teit is „een van de vele zon den", zegt Van der Hooning, om de indruk weg te nemen dat het „een hoofdzonde" zou betreffen. Het is „niet aai boren, maar een verworven heid, vaak het resultaat van psychische en emotionele be schadigingen". OP GEBIED VAN PASTORAAT EN PSYCHIATRIE WESTER VOORT Ne derland wordt in juni een kerkelijke werkgroep 'Pastoraat en Psychiatrie' rijker. Vijf predikanten hebben het initiatief ge nomen om „op een gere formeerde manier" pasto-, raal-theologische voor lichting en toerusting te geven aan predikanten en pastoraal werkers. Dat deelt ds. P.F. Boomsma uit Westervoort desgevraagd mee. De vijf initiatiefnemers bevin den zich in de rechterflank van de gereformeerde traditie: de Christelijke Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) en de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ook predikanten uit bij voorbeeld de Nederlands Ge reformeerde Kerken, de Gere formeerde Kerken in de Ne derland en de Gereformeerde Gemeenten zijn welkom, aldus Boomsma. De grote psychische nood gaat ook onze gemeenten niet voor bij, aldus de predikanten. De werkgroep wil wat doen aan „de leemte" en „de onkunde" op dit gebied. „Als je predi kant bent ergens in Ulrum, heb je toch geen idee waar je hulp vandaan kunt halen?" De werkgroep is voornemens om de „vertrouwde hulpverle ning" in kaart te brengen. Ondanks zijn enthousiasme is Boomsma niet gerust op de be langstelling voor z'n initiatief. „Een kerkganger is overal warm voor te krijgen, behalve voor psychische problemen. Dat is eng, dat is moeilijk. Het gebrek aan belangstelling is het gevolg van onkunde". Boomsma weet uit ervaring dat mensen in de gemeente met psychische problemen „als een melaatse" worden geme den. Dat in de predikantenopleidin gen niet of nauwelijks aan dacht wordt besteed aan de menswetenschappen, ervaart Boomsma als een gemis, hoe wel hij begrijpt dat niet alles aan de orde kan komen zonder de studietijd te verdubbelen. „Er zijn predikanten die zeg gen dat in hun gemeente geen problemen zijn, hoewel als je goed kijkt het er juist stikt van de problemen". Hij is van mening dat aandacht voor deze problemen in de predi king de kerkleden zeer kan helpen. Volgens Boomsma juichen het Gereformeerd Psychiatrisch Ziekenhuis (GPZ) en het 'ge reformeerde Riagg', Gliagg 'De Poort', het initiatief toe en hebben zij hun medewerking toegezegd. De werkgroep wil zich niet binden aan welke or ganisatie dan ook. Roes snel uitgewerkt EUROPA mag dan tijdens de Golfoorlog geen toonbeeld zijn1 geweest van politieke eenheid, sinds de bevrijding van Ku- wayt drukken de EG-landen nadrukkelijk hun stempel op de gebeurtenissen in Irak. Zo was er het plan voor een Kur- dische enclave, die via een lange omweg nu toch enige ge- stalte krijgt, en stuurden Groot-Brittanië, Frankrijk, Neder-; J] land en Italië snel militairen naar de grens van Turkije t Irak om de Kurden te helpen. Het jongste Europese initiatief betreft het plan in Noord-Irak een VN-politiemacht te statio neren om de Kurden te beschermen. Het is overigens nog niet zeker dat die macht er ook kom Volgens de geallieerden is voor de VN-politie, als vervangii^ T- van de nu in Irak aanwezige wewsterse troepen, geen tof. P stemming nodig van de Veiligheidsraad. Sommige VN-funt. /U tionarissen menen echter dat zowel een besluit van de raad als de instemming van Irak noodzakelijk is, omdat eq )jD. politiemacht anders kan worden gezien als een inbreuk op di soevereiniteit en een inmenging in binnenlandse aangelegen, heden. Dat is weer strijdig met het Handvest van de Veim nigde Naties. mk De vraag is echter gerechtvaardigd of deze inbreuk op hj Handvest niet minder ingrijpend is dan het alternatief: ge«j^ verdere bescherming van de Kurden. Die situatie zou Sa dam Husayn op termijn alsnog de kans geven oude rekeni gen te vereffenen. De vorige week door Saddam Husayn de leiders van de Kurden gemaakte afspraken over auton mie zullen voor de machthebbers in Baghdad geen obstaW vormen. In het verleden heeft Saddam Husayn dergelij akkoorden ook al eens geschonden. Het wantrouwen jege» de Iraakse leider wordt nog eens extra versterkt door de b richten dat hij druk bezig is zijn leger te herbewapene Steeds duidelijker wordt dat Kuwayt weliswaar is bevri maar van een echte vrede in het Midden-Oosten nog la geen sprake is. De roes van de overwinning is wel heel si uitgewerkt. Russische kerk verhindert Engels bezoek aan Oekraïne LONDEN-WASHING- TON De Russisch-Or- thodoxe Kerk heeft ge weigerd medewerking te verlenen aan een oecume nische delegatie uit Enge land die een bezoek aan de Oekraïne wilde bren gen. Dit heeft een van de delegatieleden, directeur Michael Bourdeaux van Keston College, in Lon den bekend gemaakt. Zonder de uitnodiging van de Russisch-Orthodoxe Kerk konden de Engelsen geen vi sum aanvragen. Enkele jaren geleden had de Russisch-Orthodoxe Kerk nog ruim 3.000 parochies in het westelijk deel van de Oe kraïne. Na de toelating van de Oekraïens-Katholieke die in 1946 op last van Stall moest opgaan in de Russisc Orthoodxe Kerk, zijn daar n maar 500 van over. De overi parochies zijn grotendeels nai de Katholieke Kerk gegaan i naar de Oekraïens-Orthodoi Kerk, die een zekere mate vj zelfstandigheid ten opzich van de Russisch-Orthodoi Kerk heeft verkregen. Zendingsorganisaties i Verenigde Staten klagen ov< de willekeur waarmee hun ai tiviteiten in de Sovjetuni worden bejegend. Uitzendii gen van de Amerikaanse h evangelist Robert Schuller, d sinds vorig jaar in de Sovjeti nie waren toegestaan, weer van het scherm gehaal Een christelijk concert op h Rode Plein ging niet doi maar vond wel plaats binni het Kremlin. Bescherm uw natuur! Het Zuidhollands Landschap heeft zorg voor de natuur. Ook in uw omgeving. Wij hebben al 60 gebieden met een opper vlakte van 2.500 ha veilig gesteld. Maar er i moet nog vééi werk worden verzet. Wordt begunstiger en help ons. U krijgt er rust en groene ruimte voor terug STEUN ONS ALS BEGUNSTIGER Bel 010-4135045. £eidóe@ou4a/nt Westerpers bv (behorende tot Sljthoff Pers bv). Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 - 134 41 Postbus 11, 2300 AA Leiden. Uitgave: Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holsteln, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraai s (chef), G. Ansems, B. Jansma, Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvallnka (chef), S. Evenhuls, S. Pleterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bi B. Hermans, J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nleuwman: Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In Nederla en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swlers en M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chef), H. f leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rom B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kultert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Moskou W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado) F. Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve verft en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaf ster: M. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (Inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar i 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertentie* Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 7 Bankier* AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2