<3owtcmt tlOO* Cholera uitgebroken n vluchtelingenkamp Duizenden stakers in metaalindustrie Top-tien ïker 1500 doden door •kaan in Bangladesh 3 4 5 13 15 Winst Philips omhoog £eid£e(3ou?a/nt sie tussen Aegon Nuts Ziektekosten Noordwijk is populaire badplaats, Katwijk niet RAK GAAT REVOLUTIONAIRE RAAD OPHEFFEN ACTIE BIJ 27 BEDRIJVEN VANDAAG Opnieuw aanhouding in Leidse moordzaak 14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 -134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. 82ste jaargang no. 25020 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Morgen half tot zwaar be wolkt. Vooral in de oostelijke helft van het land nog een en- kle bui. Minimumtemperatuur ongeveer 5 graden. Middag- temperatuur omstreeks 11 gra den. Matige, aan ae kust en op het IJsselmeer af en toe krachtige, noordelijke wind. e r/w xO* HAAG Aegon Onderlinge kosten verzekering UA en Ziektekostenverzekering NV onder de naam Nuts-Aegon kosten NV per 1 januari 1992 isie aangaan. Dat hebben Ae- n Nuts vandaag bekendge- staat dan een bedrijf met 270 emers, 470.000 verzekerden en emie-inkomen van 570 mil- ïlden. Onderlinge maakt deel uit schadebedrijf van het verze- sconcern Aegon in Nederland, ken 110 mensen die een por- van 200.000 verzekerden beheren met een premie-inkomen van 250 miljoen per jaar. Bij Nuts werken 160 mensen. Het aantal bij Nuts verzekerden bedraagt 270.000; de premie-omzet die daaruit voort vloeit, bedraagt 320 miljoen. Behalve Aegon en Nuts zal ook On derlinge Waarborgmaatschappij Al gemeen Ziekenfonds Haaglanden UA in de nieuwe combinatie deelne men en het is de bedoeling dat de betrokken Aegon-werknemers ten behoeve van de nieuwe groep aan het werk gaan. Bij de betrokken maatschappijen leeft al geruime tijd de overtuiging dat samenwerking met andere ziektekostenverzeke raars belangrijker zal worden. NOORDWIJK/KATWIJK— Scheveningen is de meest geliefde badplaats van Nederland. Op de twee de plaats komt Zand voort, gevolgd door Noordwijk, Domburg en Bergen aan Zee. Dat blijkt uit een NIPO-enquête waarvan de resultaten gisteravond werden bekendgemaakt in het televisieprogramma NOS-Laat. Scheveningen en Zandvoort scoren ook hoog op de lijst van minst geliefde badplaatsen. Voor al mensen die zijn gesteld op hun rust blijken een he kel te hebben aan Zandvoort (eerste plaats) en Sche veningen (tweede). In het klassement van minst ge liefde badplaatsen krijgen ook Bakkum, Wijk aan Zee en Katwijk (vijfde) een hoge notering. De meeste Ne derlanders, zo blijkt uit de enquête, vinden de kust streek te duur. De helft van de Nederlanders is tevre den over de service van het bedienend personeel. Daarentegen vindt 29 procent de service matig, 6 pro cent slecht en twee procent zeer slecht. Dollar onderuit na renteverlaging VS AMSTERDAM De dollar is vanochtend ver der in koers gedaald. Rond 10.15 uur stond de Amerikaanse munteenheid op een koers van 1,91 tegen een slotkoers van 1,9390 gisteren. Maandag was de dollar nog meer dan twee gul den waard. Handelaren vrezen dat de dollar nog verder zal dalen en verkopen de munt op grote schaal om hun verliezen te beperken. Gisteren werd de munteenheid getroffen door een grote verkooporder van een Europese commerciële bank. Later op de dag zorgde de verrassende discontoverlaging van een half procent ijl de VS voor een verdere daling van de koers. De Fed, het stelsel van centrale banken, besloot tot de renteverlaging in het kader van de strijd tegen de recessie. Pagina 23: Geen wereldwijde aanpak econo mische recessie Labour Party wil goedkoper bier LONDEN De Labour Party heeft giste ren aangekondigd dat wanneer zij aan de macht is, de prijs van het bier in Groot-Brit- tannië zal worden verlaagd. De woordvoer der van handel en industrie van de opposi tionele Labour Party, Doug Henderson, zei dat de prijsstijging voor bier niet gelijk loopt met de inflatie. „De regering heeft niets ge daan de prijs voor een pint te verlagen of de bierdrinkers meer keuze te bieden", zo zei de Labour-politicus op een bijeenkomst in een populaire Londense pub. Hij beschuldig de de Conservatieven ervan in te stemmen met een reeks fusies en overnames van brouwerijen waardoor de concurrentie wordt ondergraven en de kosten voor drank toenemen. m mam 'UKURCA/BAGH- )AD In het Kurdi- he vluchtelingen- amp op Iraaks gebied lakbij de Turkse plaats ukurca is cholera uit- ebroken. Een ver- leegster van de Turkse ode Halve Maan ïaakte dat gisteren be- end. Internationale ulporganisaties hebben et bericht bevestigd. et exacte aantal patiënten niet bekend. Volgens de verpleegster zijn het er ze ker veertig en deden de eerste gevallen zich vorige week al voor. Per dag ko men er rond vijf patiënten bij. Een Franse arts sprak van honderd slachtoffers. Geschat wordt dat het aan tal slachtoffers kan oplopen tot 1200 van de ongeveer 60.000 kampbewoners. Twee weken geleden vielen in het betrokken kamp, dat geen ingericht kamp is, nog 100 doden per dag als ge volg van uitputting, ziekte en ondervoeding. Turkije Irak is van plan de machti ge Revolutionaire Comman- doraad binnenkort af te schaffen, zo heeft de voor zitter van het Iraakse parle ment, Saadi Mahdi Saleh, gisteren meegedeeld. Het plan past in het kader van de politieke hervormingen die het land democratischer moeten maken, zo werd ge zegd. De Raad, met Saddam Husayn aan het hoofd, leidt sinds 1968 he land. Ophef fing ervan zou de rol van het kabinet en het parle ment aanzienlijk vergroten. De Veiligheidsraad van de VN schoof gisteren opnieuw een besluit op de lange baan over twee verzoeken van de Iraakse regering het han delsembargo te versoepelen. Het Internationale Atoom Energie Agentschap wil reeds deze maand op in spectie in Irak omdat het niet tevreden is met de ge gevens van Baghdad over toepassingen van kernener- f*agina 5: Irak sceptisch over politiemacht van VN \DVERTENTIES) 0-3650100 tant ontvangen Bel tussen 00 uur. zaterdags tussen >.00 uur, telefoonnr.071- MEUBELS ALFGELD •RKERK - Wegens het niet tan van belangrijke ex- Ier van enige grote Neder- meubelfabrieken. wordt meubelboerderij de Reijer i Kievitsweg 124 te Ridder- ten enorme partij massief en moderne witte klasse len verkocht voor de HAL IJS. Om u een paar vöor- te noemen, prachtige ei- thoek. bestaand uit robuus- met vier massieve stoelen 90,- voor 895,-. Praktische /stereokasten van 390,- 99,-. Originele eiken toog- van 2390,- voor 1195,-. rende gebloemde 2-zits- Chesterfield model, van voor 595,-. Heerlijk zitten- her look bankstellen, 3+2- 1718,- voor 859,-. Top- it rundlederen bankstellen, Isbank kompleet van voor 2098,-. En zo kun- nog wel even doorgaan, vordt gratis thuis gebracht 1 schriftelijke garantie ver- Wie binnenkort dus meu- xJig heeft, kan nu zijn slag bij Meubelboerderij de Kievitsweg 124 .Ridderkerk s)- Dagelijks geopend van 18.00 uur. Vrijdags koop- 's-Maandags gesloten parkeergelegenheid UTRECHT Het het grootste arbeidsconflict in de metaalindustrie sinds 1977 heeft vandaag geleid tot massale stakingen. Duizenden werknemers hebben gehoor gegeven aan de stakingsoproep van de industriebonden FNV en CNV. Werknemers bij 27 metaalbe drijven in het gehele land heb ben het werk neergelegd om de werkgevers tot een beter cao-bod te dwingen. De sta king duurt in elk geval 24 uur. In sommige bedrijven wordt het werk voor langere tijd neergelegd. Bij de bedrijven werken in totaal zo'n tiendui zend mensen. De Industrie bond FNV verwacht dat zij al len de komende week bij de stakingsacties betrokken ra ken. Tot 9 mei zijn estafettes takingen gepland. Het huidige conflict over de cao voor de metaal- en elek trotechnische industrie (200.000 werknemers) spitst zich niet zozeer toe op de loonsverhoging (de werkge versorganisatie FME heeft zelfs nog geen eindbod ge daan) als wel op „immateriële" zaken als het terugdringen van de arbeidsongeschiktheid, aanvulling op de wao-uitke- ring, vervroegde uittreding en arbeidstijdverkorting. De FME vindt de stakingsacties voorba rig omdat partijen elkaar op hoofdpunten al dicht zijn ge naderd. Pagina 9: Bonden noemen eerste stakingsactie ge slaagd Grootschalige hennepteelt in Stadskanaal STADSKANAAL De Groninger justitie is vanmorgen een ge rechtelijk onderzoek gestart naar een grootschalige teelt van hennepplanten in en rond Stadskanaal. Op drie lokaties werden daar kassen vol hennepplanten aangetroffen. Dat heeft J.A. Blok, woordvoerder van de Groninger justitie, bevestigd. Het kweken van hennepplanten is op grond van de opiumwet verboden. Volgens Blok voert justitie momenteel nog een labo ratoriumonderzoek uit naar de in beslag genomen hennepplan ten. Volgens hem is het duidelijk dat het hier om teelt gaat be stemd voor de handel in verdovende middelen. Volgens Blok zijn er nog geen aanhoudingen verricht en is niet bekend hoeveel mensen er bij de hennepteelt betrokken waren. „Het gaat in ieder geval om drie grote kassen", stelt hij vast. „De betrokkenen waren mensen uit Stadskanaal zelf". JOENEN MENSEN DAKLOOS CA Bij de orkaan zuidoostkust van adesh gisteren heeft fen zijn zeker 1500 in om het leven ge- maar gevreesd dat het werkelijke tal nog veel hoger iggen. Vijfduizend s op zee worden nog vermist. iet wegvallen van de dingen verlopen de con- met het gebied uiterst am. Maar volgens hulp zijn miljoenen men sen dakloos geworden en zijn de oogsten vernield. In de zwaarst getroffen kustprovin cies vielen ten minste 800 do den, terwijl op de vele eiland jes voor de kust nog eens 250 mensen orri het leven kwa men. De acht uur durende storm veroorzaakte zware vloedgolven tot zes meter hoogte, die hele woongebieden wegspoelde. Veel eilandjes werden door het water ver zwolgen. Het vliegveld van Chittagong, de op een na grootste stad in Bangladesh, staat onder bijna een meter water. De orkaan geselde in totaal veertien districten in het kust gebied met windstoten tot 235 kilometer per uur. De autori teiten gelastten de evacuatie van circa drie miljoen mensen uit een gebied waar zeven mil joen mensen wonen in 2000 dorpen en steden. In 1970 werd Bangladesh getroffen door een orkaan met windsto ten tot 222 kilometer per uur. Toen kwamen volgens schat tingen een half miljoen men sen om het leven. Pagina 5: Dhaka stelt doden cijfer elk uur bij Kroonprins Willem Alexander danste gisteren in Culemborg even mee met de plaatselijke volksdansgroep. FOTO: ANP NS kan toeloop naar Amsterdam nauwelijks aan UTRECHT/LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen heeft gisteren grote moeite ge had om de toeloop op de trei nen naar Amsterdam te ver werken. Naar schatting kozen drie- tot vierhonderdduizend mensen de trein voor een be zoek aan Amsterdam. In verband met filevorming voor het Amsterdam Centraal Station werd besloten het treinverkeer uit de richtingen Leiden, Haarlem, Zaandam, Amersfoort en station Amstel tussen 14.20 en 15.00 uur stil te leggen. In die tijd konden trei nen die al geruime tijd voor het station staan te wachten hun reizigers op de perrons af zetten. Levensgevaarlijke situ aties ontstonden toen ongedul dige reizigers het binnenrijden van de treinen niet wilden af wachten en op de spoorbaan uitgestapten. Koninginnedag is in Leiden en omgeving zonder veel problemen verlopen. Pagina 3: Amsterdamse vrij markt gemoedelijk en vro lijk 18 PAGINA'S PvdA moet haar tanden laten zien Zuid-Afrika stevent af op totale crisis Franse oorlogs misdadigers toch a nog voor rechter Per dag kunnen slechts duizend Kurden terug" Wim Jansen wil rust in de Kuip Menken Wassenaar mag fors uitbreiden Koninginnedag geslaagd feest j j ondanks gure J weer I Peter Ustinov heeft het druk als altijd GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND4/5 ECONOMIE-7 SPORT 9 LEIDEN/REGIO11 T/M 14 DIENSTVERLENING12 KUNST/RTV12 RTV PROGRAMMAS17 WEER/PUZZEL/MENU17 De kinder-vrijmarkt tussen Koornbrug en Visbrug in Leiden werd LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar is gisteravond om tien uur door de poli tie aangehouden omdat hij betrokken zou zijn ge weest bij de schietpartij op de Beestenmarkt zater dagnacht. Daarbij kwam de 27-jarige P. de Klein om het leven. Er zijn nu in totaal vier verdachten aangehouden. Eén per soon, waarschijnlijk een vrouw, wordt nog gezocht. De 25-jarige Leidenaar meldde zich gisteren bij de Leidse po litie omdat hij een getuigen verklaring wilde afleggen. Het bleek volgens politiewoord voerder D. Graveland echter al gauw dat de man hoorde tot de gezochte groep van vijf ver dachten. De man is geen be kende van de Leidse politie. Het is nog niet duidelijk of hij een strafblad heeft. De schietpartij op de Beesten markt ontstond zaterdagnacht na een ruzie over een parkeer plaats tussen het slachtoffer en vijf inzittenden van een groe ne BMW. Die ruzie leek te zijn beslecht, maar kort daarna kwamen de vijf terug. Het slachtoffer liep met hen mee naar de hoek Beestenmark t/Nieuwe Beestenmarkt waar plotseling schoten vielen. Het vijftal liet hun slachtoffer ster vend achter en ging er te voet vandoor. Aan de hand van on der andere het kenteken van de achtergelaten auto was de politie vrij snel achter de iden titeit van de inzittenden. Twee van hen, Leidenaars van 26 en 28 jaar oud .werden zondag aangehouden. Een derde, een 24-jarige Utrechter meldde zich maandag in zijn woon plaats. De Utrechter geldt voor de politie als hoofdverdachte, maar ontkent te hebben ge schoten. Wel heeft hij toegege ven bij de schietpartij te zijn geweest. De Utrechter heeft een strafblad waarop voorna melijk vermogensdelicten, vooral diefstallen, zouden prij ken. Onduidelijk is volgens politiewoordvoerder of hij eerder was betrokken bij geweldsmisdrijven. Over de precieze toedracht van de schietpartij wil de poli tie vooralsnog weinig kwijt. Ook de suggestie dat het vijftal onder invloed van drank of drugs verkeerde wil hij niet bevestigen. „We hebben wel vermoedens, maar willen niet dat verdachten achteraf ver klaringen terugnemen omdat ze bepaalde zaken in de krant hebben gelezen. Vooralsnog gaan we er ook nog steeds vanuit dat de aanleiding om te schieten de ruzie over een ver- keerskwestie, het parkeren, Kind beroofd uit jaloezie DEN HAAG Omdat hij had meegeholpen met het opbou wen en afbreken van kraamp jes op de vrijmarkt, die giste ren werd gehouden in de Boekhorststraat in Den Haag, had een elfjarig jongetje vijftig gulden verdiend. Dat viel niet in goede aarde bij een dertien jarige jongen, die voor hetzelf de werk slechts vijfentwintig gulden had gekregen. Hij greep de elfjarige vast en gris te de vijftig gulden uit zijn binnenzak. EINDHOVEN Philips heeft in het eerste kwar taal van 1991 een bedrijfs resultaat behaald van 655 miljoen tegen 450 miljoen in de eerste drie maanden van 1990. De nettowinst kwam uit op 135 miljoen tegen 336 mil joen vorig jaar, maar toen krikte een buitengewone bate van 330 miljoen we gens beëindiging van de defensie-activiteiten in Europa de winst op. De omzet is met 2 procent ge daald tot 12,5 miljard gulden. Wisselkoersveranderingen en consolidatiewijzigingen had den per saldo een negatief ef fect van 2 procent op de om zet. Verwachting Philips handhaaft de verwach ting in 1991 een omzet te beha len die ongeveer gelijk zal zijn aan die van 1990. Het vernieuwingsprogramma bij de onderneming is in volle gang. Niettegenstaande de be moedigende uitkomsten van het eerste kwartaal meent de raad van bestuur, in het licht van grote economische onze kerheden in een aantal be langrijke landen, te moeten waarschuwen voor te groot op timisme. Daarom wordt nog geen concrete uitspraak ge daan over de hoogte van de nettowinst voor geheel 1991. VOETBAL OP TV VANDAAG België Nederlands 1 en Duitsland 2, 18.10 uur: Duitsland-België. Noordwijk staat hoog in de top-tien van de favorie te Nederlandse badplaatsen. Maar tegelijkertijd scoort het ook hoog op die van de minst geliefde. Het ligt er maar aan welke eisen je aan een bad plaats stelt. Ben je er om in de grote massa op te gaan of zoek je de rust van de kust. Gelukkig kun nen we in Nederland een keuze maken uit een gro te pluriformiteit aan badplaatsen. Hetzelfde kan bij het kiezen van je meest geliefde krant. Daarbij gaat het dan voornamelijk om de vraag of de leze rfes) uit is op sensatie of informatie. En dan staat bij hem (of haar) de Leidse Courant wat de infor matie betreft natuurlijk bovenaan de top-tien. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag l Of bel 071 - 313 677 l 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1