j unct schouwburg verliest ontslagzaak A Koninginnenacht met ijzersterke blues =3 fciclócloll/lq/yu,*!* stap omgeving/sport/kunst/rtv Ministerie scheldt AZL miljoenen kwijt INPLANNEN? na vijftig jaar heeft m'n trouwe spijker het dan indelijk jegeven. morgen maar ^de krant j kijken. §1 Goed op tijd ceidócsoumnt 30 A! 0 I /7\ A. DINSDAG 30 APRIL 1991 PAGINA 9 if" e tocht bij •nherdenking ie uoe| openN Ter gelegeheid van enherdenking wordt ook nde op 4 mei in de Marekerk e meirdenkingsbijeenkomst ge- n De bijeenkomst die en 'eopend door burgemees- Joekoop begint om 19.00 de kerk aan de Lange tllerleijector magnificus van de (universiteit, L. Leertou- d vantoudt tijdens de bijeen- le herdenkingstoespraak. i ia afloop heeft een Stille jiaats van de Marekerk it monument voor de ge il bij molen de Valk. Daar Leidede twee minuten stilte in komen. LEIDEN De tekorten Het bestuur van het zieken- van het Academisch Zie- huis heeft het ministerie ervan kenhuis Leiden (AZL) ziin 'kunnen overtuigen dat met 10,5 miljoen gulden ri'"1 verminderd. Het ministe- rie van onderwijs en we tenschappen heeft het zie kenhuis dat bedrag kwijt gescholden. De tekorten van het AZL bedroegen eind 1989 16,9 miljoen gulden. Het ziekenhuis gaat niettemin gewoon door met reorganiseren en bezuinigen, intern aange duid als de „herprofile ring". juist heeft opgelegd. Het mi- dat die operatie niet alleen be- nisterie heeft die problemen doeld was om de tekorten weg nu erkend en komt met het kwijtschelden van een belang rijk deel van de tekorten het AZL tegemoet. grootste deel van de financiële problemen zijn veroorzaakt door de geleidelijke nieuw bouw van het ziekenhuis. Doordat tegelijk een oud en, Aan die stap ging lang onder een nieuw ziekenhuis in be drijf waren kampte het AZL met enorme extra lasten die nergens waren terug te halen. Het ziekenhuis moest die kos ten zelf opbrengen en kwam daardoor zwaar in de rode cij fers. handelen vooraf, zo blijkt uit opmerkingen in het zieken huisblad Cicero van voorzitter te werken, maar ook om geld vrij te maken voor de inrich ting van de nieuwbouw en voor nieuw beleid. De ver wachting is nu dat er eerder ruimte komt voor nieuw be leid. Peters en R. Jonkers, die binnen het bestuur is belast met beheerszaken, verwachten J. Peters van de raad van be- overigens dat 1991 een moei- stuur. In eerste instantie wilde lijk jaar blijft voor het AZL. het ministerie het AZL slechts De opbrengsten van de her een extra bijdrage van drie profilering zijn dit jaar nog miljoen gulden toekennen. Pas klein en er moet daarom nog toen duidelijk was dat de extra verder worden bezuinigd. Het ziekenhuisbestuur stelde bijdrage niet betekende dat de Maar vanaf volgend jaar keert j ^an sneller nieuw beleid worden gevoerd. daar tegenover dat het minis- herprofilering in gevaar zou terie die manier van bouwen komen. Peters wijst er ook op Sponsorloop voor Zuydtwijckboot LEIDEN Verpleeghuis Zuydtwijck houdt op vrijdag een sponsorloop en een loterij ten behoeve van de Zuydtwijckboot. Al meer dan tien jaar vaart de boot gedurende de maanden mei tot en met september voor de bewoners en de patiënten met als doel de hulpbehoevende, ouder wordende mens een vrij unieke vorm van recreatie aan te bieden. Er zijn maar weinig verpleeghuizen die een boot hebben voor hun bewoners. Van de Zuydtwijckboot maken ook regelmatig andere in stellingen gebruik. De financiële middelen zijn volgens de bootcom missie van het verpleeghuis niet langer toereikend om de voorziening in stand te kunnen houden. Om die reden wordt vrijdag de sponsorloop gehouden. De afstanden gaan over vijf of tien kilometer. In schrijven voor deze loop kan dagelijks worden ge daan bij de receptie van Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan en kost tien gulden, inclusief twee loten. De start van de sponsorloop is om drie uur in de tuin van Zuydtwijck. GEEN PROEF IN LEIDEN MET KUNSTSTOF DREMPELS LEIDEN Er moet in Leiden geen proef worden genomen met de aanleg van kunst stof verkeersdrempels. Dat is de conclusie van een onderzoek van de afdeling verkeer en vervoer (V en V) van de gemeente Lei den. Volgens dit onderzoek zijn de kunststof drempels te duur, vergen ze extra onder houd (verven) en hebben ze een te korte le vensduur. Dit weegt volgens V en V niet op tegen de voordelen zoals het snel kunnen aanleggen van de drempels, om de bewo ners die vragen om snelheidsremmende maatregelen snel van dienst te kunnen zijn. Verder blijken kunststof drempels niet ge schikt voor straten waar tijdens de spitsuren meer dan honderd voertuigen per uur rij den. Als laatste argument noemt V en V de nieuwe drempels .[bijzonder lelijk". RECHTER: VERDUISTERING WÉL BEWEZEN jDEN De gemeente _»len hoeft het ontslag lTRtaande voet van ad- it-directeur H. Kagie ijnenj de Leidse Schouw- ouranj, njet terug te draai- Pifr)at heeft de ambte- .en- Jnrechter gisteren 3te Esproken. kar cijfer echter stelt dat de ad- •directeur zich wel de schuldig heeft gemaakt V ernstig plichtsverzuim. js n'jp is Kagie volgens hem "lt oo$dig aan verduistering gelden van het interna- ïal volksdansfestival dat Ot begin jaren tachtig or eerde. Volgens de rech- het ontslag in die situa- en passende straf. Hij 'er ook vanuit dat het in de nog lopende ïmprocedure" niet onge- kan worden gemaakt. procedure waarin nu aak is gedaan gaat het 20.9J 20.9 om een voorlopige voorzie ning in afwachting van die procedure. Kagie heeft zijn laatste hoop nu gevestigd op de bodem procedure. „De uitspraak be tekent dat de gemeente nu gelijk heeft gescoord. Welis waar in buitenspel-positie, maar er komt een verlen ging. Wij gaan keihard door", zegt hij in een eerste reactie. „Ik heb al zoveel dreunen gehad. Ik moet dit ook accep teren en de zaken rustig af wachten". Kagie ontkent stellig gelden van het volksdansfestival te hebben verduisterd. Hij wijst er ook op dat de gemeente daarvoor bewijsmateriaal heeft aangevoerd dat eerder niet door de politie als zoda nig is geaccepteerd. „Het gaat om een kasboekje dat ik voor mezelf heb opgesteld. Daar tegenover staan verklaringen dat ik wel degelijk kosten uit eigen zak heb voorgeschoten. L)e gemeente beschikte over dat materiaal en ik heb alle* moeite gedaan om uit mijn hoofd aan te geven hoe het wel is gegaan. Ik sta er nog steeds achter dat de 10.000 gulden die ik heb opgenomen zijn besteed aan het volks dansfestival. Ik weet precies wat ik heb gedaan". Tweede ontslag Het is de tweede keer dat de gemeente Kagie op staande voet heeft ontslagen. Ruim een jaar geleden stak de ambtenarenrechter daar wel een stokje voor. Leiden kreeg toen veel kritiek te verduren van de rechter. Het ontslag zou een te zware straf zijn omdat niet alleen Kagie maar ook de gemeente zaken vie len te verwijten. Volgens de rechter die toen uitspraak deed was niet bewezen dat Kagie een greep in de kas had gedaan. De ontslagzaak vloeit voort uit de Schouwburgaffaire. Die ontstond toen in het na jaar van 1989 bleek dat 132.000 gulden was verdwe nen bij de Leidse Schouw burg. Bij het daaropvolgende onderzoek bleek dat de admi nistratie van de schouwburg een chaos was. Daardoor viel niet te achterhalen waar de 132.000 gulden waren geble ven. Als gevolg van de affaire trad de verantwoordelijk wethouder F. Kuijers af. Schouwburgdirecteur F. Boe len kreeg een voorwaardelijk ontslag opgelegd en werd veroordeeld tot een geldboete vanwege gesjoemel met de claraties. Zijn adjunct Kagie werd wegens valsheid in ge schrifte veroordeeld tot zes maanden waarvan drie voor waardelijk. Hij zou recettes- taten hebben gewijzigd en gelden van het volksdansfes tival ten onrechte hebben op genomen. Kagie is daartegen in hoger beroep gegaan. Lintjesregen op stadhuis Burgemeester C. Goekoop reikte gisterochtend op het Leidse stadhuis vijftien koninklijke onderscheidingen uit aan evenzoveel Leidenaars. In de burgerzaal luisterden ongeveer honderd aan wezige familieleden naar Goekoop die een voor een de gedeco reerden voor het voetlicht haalde. Na afloop poseerde hij met hen in de Burgerzaal van het stadhuis. foto: pr 44.0 50.3 ^ADVERTENTIE) ;AR VAN DER PLOEG! ouwde adres voor: N EN DEUREN. EN PLAFONDBEKLEDING IFPUIEN ES. ETC. uwbouw en renovatie. 3rd in onverwoestbaar van het kwaliteitsmerk ico. idsarm, leverbaar in [leuren, volledig (deerd en door onze sen perfect op maat 1 Het geheel voorzien van rtificaat. woon eens alles op uw bekijken. We geven u graag nd advies. STOF OM OP TE BOUWEN. posium over Jenbeleid „Het is meisje Me-. B de titel van een sym- I dat dinsdag 14 mei lehouden in de raadzaal p Leidse stadhuis. De Btie van dit symposium jinden van de stichting het tijdschrift Jeugd lenleving en het Insti- Jor sociaal-wetenschap- Jonderzoek. Onder de J bevinden zich voor- S wetenschappers, 'ok de Leidse wethou- [van Dongen (PvdA) en Bochove (CDA). Ll Voor de derde achtereen volgende maal werd afge lopen nacht koninginne dag op feestelijke wijze in geluid in buurthuis 't Spoortje. De vroege bezoe ker die rond tien uur 't Spoortje binnenwandelde, was getuige van de laatste repetitie van de Chris Koenenband samen met de 'mystery guest': Boris van der Lek. Het was nog even zoeken naar de juiste verhoudingen en de beste verlichting, maar je hoefde geen expert te zijn om toen al te horen, dat het wel goed zou komen met het op treden van Chris Koenen en zijn maats. Het zou nog tot tegen elven duren voor de Chris Koenen- band zich weer op het podium liet zien. De eerste akkoorden werden met instemming be groet. Het zaaltje was binnen een mum van tijd gevuld. Vreemd was dat niet, want in de voorverkoop waren er al tweehonderd kaarten over de toonbank gegaan en al om half twaalf moest het bordje 'uit verkocht' aan de buitendeur gehangen worden. Chris Koenen, ex-lid van 'Cuby and the Blizzards', liet er geen twijfel over bestaan: hij had er zin in. Met zijn band ging hij er van het eerste mo ment direct stevig tegen aan met nummers van John Sebas tian, Derek and the Dominoes. Zowel als gitarist en als zanger bleek Koenen nog geen spat aan kracht, souplesse te heb ben ingeboet. De keuze van de 'mystery guest' had niet beter gekund. Tussen de vaste leden, Aad van Pijlen op basgitaar, An drew Speaker op drums en Chris Koenen, gitaar en zang, voelde de jazzsaxofonist Boris van der Lek zich kiplekker. Het leek hem geen steek uit te maken of hij nu in blues- of jazzband speelde. Hij spetterde zijn partij er vol overgave uit. Koenen en Van der Lek had den het serieus aangepakt. Als echte profs hadden zij Van der Leks gastoptreden zeer serieus genomen, 's Middags was er al een stevig potje gerepeteerd. En dat was te horen ook. Chris Koenen jonglerend op zijn gi taar en Boris van der Lek snij dend scherp op zijn sax bleken namelijk voortreffelijk op el kaar ingespeeld te zijn. De twee muzikanten gaven elkaar flink de ruimte voor beider 'escapades' en hun samenspel was puntgaaf. Drummer An drew Speaker en bassist Aad van Pijlen maakte de sound subliem af. Eén ding stond vast: de Chris Koenenband was veel meer dan alleen een opwarmertje voor het latere optreden 's nachts van de Harry Muskee's formatie Muskee. Koenens band had zelf de hele avond gemakkelijk kunnen volspe len. En dan te bedenken Har ry Muskee, oprichter en zan ger van Cuby and the Bliz zards, met de naar hem ge noemde band moest nog ko men. Muskee zou zich ook niet onbetuigd laten, 't Spoortje kan tevreden zijn. Eén opmer king wil ik de organisatie van deze blues nacht graag toevoe gen: kom maar op met de vier de bluesnacht volgend jaar! PETER VAN VEEN Zuid-Holland mag vuil afvoeren naar Zeeland NIEUWDORP Het Provin ciaal Afvalverwijderingsbe- drijf Zuid-Holland (PROAV) heeft overeenstemming be reikt om in Nieuwdorp een deel van het Zuidhollandse af- val tijdelijk te storten, op de vuilstortplaats Midden-Zee land. Zuid-Holland kampt met een tekort in de verwerkings capaciteit van 300.000 ton huis houdelijk afval door sluiting van een aantal verbrandings installaties. Jaarlijks wordt ruim twee miljoen ton huis houdelijk afval en bedrijfsaf val verbrand. De nieuwe stort plaats in De Hoge Nespolder bij Zwiindrecht/Heerjansdam is pas halverwege 1992 be schikbaar en van de Gavi, die gepland is op Ypenburg bii Rijswijk, moet de eerste paal nog de grond in gaan. Naar verwachting is die vuiloven pas in 1996 beschikbaar. Tot het einde van dit jaar kan Züid-Holland de troep nog kwijt bij de VAM in Wijster, maar daarna is het contract af gelopen. De PROAV mag de komende tweeënhalf jaar 40.000 ton in Zeeland storten. Vanaf 1993 mag Midden-Zee land het afval weer terugstu ren met een maximum van 50.000 ton per jaar. De colleges van gedeputeerde staten van beide provincies moeten zich nog over een en ander uitspreken. Reconstructie Zoeterwoudsesingel bijna afgerond De reconstructie van de Zoe terwoudsesingel tussen Witte Singel en Lammenschansweg is bijna voltooid. De bedoeling is dat de werkzaamheden voor 16 juni zijn afgerond, zodat de deelnemers aan de eerste ma rathon van Leiden over een prachtig nieuw loopparcours kunnen beschikken. foto: wim van noort Valkenburg gaat wegen vernieuwen VALKENBURG De Hoofd straat, Voorschoterweg en Katwijkerweg in Valkenburg worden voorzien van nieuwe slijtlagen. Daarvoor trekt de gemeente 131.000 gulden uit. De commissie economische za ken heeft daar gisteren mee ingestemd. D. Hofmans (PvdA) maakte bezwaar tegen het aanpakken van alle drie de wegen. Hij wil dat eerst de gevolgen voor het verkeer worden afgewacht van de opening van de nieuwe provinciale weg 4. Dat zou kosten kunnen besparen. Wet houder M. Vos vond niettemin dat de uitgaaf verantwoord is. Hij vreest dat verder uitstel al leen tot hogere kosten leidt. Vorig jaar werd het herstel van de wegen nog geraamd op 90.000 gulden. De andere com missieleden deelden die me ning. Archeologisch spreekuur in Oudhedenmuseum LEIDEN De concervator van de provinciaal-Romeinse afdeling van het Rijksmuseum van Oudheden, M. Brouwer houdt aanstaande zondagmid dag een archelogisch spreek uur. Het spreekuur is bedoeld voor iedereen die gratis advies wil inwinnen over voorwer pen uit de klassieke oudheid „Van in de tuin gevonden pot scherven tot een in de winkel gekocht beeldje". Brouwers spreekuur heeft plaats in de Taffeh-zaal van het museum aan het Rapenburg 28 in Lei den en duurt van 134.00 tot 16.00 uur. Veranderen kruispunt kost bijna twee ton LEIDEN De reconstructie van het kruispunt tussen de Roose- veltstraat en de Vijf Meilaan kost 190.000 gulden. Het kruispunt moet worden veranderd omdat het verkeerstechnisch foutief is aangelegd. Met name voor fietsers en invoegende automobilisten ontstaan onoverzichtelijke situaties. Het benodigde geld komt voor het leeuwendeel van het ministerie van verkeer en water staat. De gemeente Leiden draagt 60.000 gulden bij. Patijn benoemd tot commissaris EZH DEN HAAG De commissaris van de koningin voor de pro vincie Zuid-Holland, S. Patijn (55), is woensdag benoemd tot firesident-commissaris van de nv Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol- and (EZH). Patijn volgt H. van der Meer op. die deze functie vier jaar heeft bekleed. EZH verzorgt in Zuid-Holland de pro- duktie en het transport van elektriciteit en levert warmte aan de stadsverwarming van Den Haag, Leiden en Rotterdam. Lakenfeesten zoeken amateurkunstenaars LEIDEN De Rembrandt Schilderwedstrijd wordt ook dit jaar tijdens de Lakenfeesten van 4 tot 14 juli gehouden. De organisa toren zijn nu op zoek naar amateurkunstenaars uit Leiden maar ook uit de rest van het land die hieraan willen deelnemen. Zij moeten een 'vrije' invulling geven aan de titel „Kijk op Leiden". Alle inzendingen worden tijdens de lakenfeesten geëxposeerd in de Hooglandse kerk. Voor de winnaars zijn er geldprijzen ter beschikking gesteld. Voor informatie en inschrijving: 071- 146846. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twe weken gratis bezorgd. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Postcode/plaats: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9