igarettenfabriek BAT toch dicht Oostenrijk en EG twisten nog om transito verkeer China boos over dreigement VS „Union heeft weer vet op de botterY Marks Spencer schrapt 850 banen AGKNOMIE EcidócGoutarit DINSDAG 30 APRIL 1991 PAGINA 7 narcl Ij-eldbank pakt <we steden aan kn^NGTON De Wereld- ismeieeft aangekondigd dat zij indacht zal verleggen van knciering van projecten itrekkelijk geringe kosten rjrote steden van de Derde coni naar grootschalige in- "neeWen. De bank hoopt de problemen beter aan te e Het beleid van het inter- nie instituut zal zich rich- n "fee bestrijding van armoe- aet 'milieuvervuiling. Tegelij- ^zal worden geprobeerd de et jproduktiviteit te vergro- n de 1,3 miljard mensen 1 ^le snel groeiende metropo- n eilli de Derde Wereld wonen, echter limge ke Uitzendbureau Start schrapt honderd banen UTRECHT Het niet-commerciële uitzendbureau Start wil oor het eind van het jaar ongeveer tien procent van de 1160 Danen schrappen. Volgens algemeen directeur S. Attema heeft tart (omzet 600 miljoen gulden) vorig jaar voor het eerst een verlies van enkele miljoenen guldens geleden. bestuurd door overheid, werkgevers en vakbewe ging heeft tweehonderd vestigingen. Attema schrijft de te genvallende resultaten in 1990 vooral toe aan te optimistische prognoses. Er was gerekend op een groei van tien tot vijftien procent, maar de omzet bleef daar vooral in de technische sector uj ®aat -0r vanuit rï3* inkrimping van het perso neelsbestand mogelijk is zonder gedwongen ontslagen. Bestuur- u beekman van de CNV-bond CFO verwacht dat dit ook schriftelijk zal worden vastgelegd. De bonden zijn vorige week pas op de hoogte gesteld van de plannen. Start is volgens Beekman bereid tot een sociaal beleid, onder meer bij herplaatsing van werknemers. Maar voordat daar alspraken over kunnen worden gemaakt willen de bonden meer informatie over de problemen. Beekman noemde de sfeer bij het overleg, dat op korte termijn wordt voortgezet, goed. Kwartaalwinst Shell YS gekelderd NEW YORK De nettowinst van Shell Oil Compa ny, de Amerikaanse tak van Koninklijke/Shell Groep, is in het eerste kwartaal van dit jaar met 39 procent gedaald tot 125 miljoen dollar. In dezelfde pe riode van 1990 bedroeg de nettowinst 203 miljoen dol lar. De omzet ging omlaag met 1,5 procent van 5,8 miljard dollar tot 5,7 miljard dollar. De resultaten van Shell Oil staan in schril contrast met de prestaties van andere Amerikaanse oliemaat schappijen in het eerste kwartaal. Mobil Oil zag haar winst meer dan verdubbelen en Amoco boekte een 66 procent hogere winst. Het grootste probleem voor Shell Oil is momenteel de benzine-raffinage. De on derneming leed hier in de eerste drie maanden van dit jaar een verlies van 16 miljoen dollar. In 1990 was dat verlies nog groter, 21 miljoen dollar. Andriessen positief over missie naar Oman SCHIPHOL Minister Andriessen van economische zaken is „zeer posi tief" over de gesprekken die hij heeft gevoerd in Oman. De bewindsman zei dat gisteren bij terugkeer op Schiphol van een economische mis sie. De minister heeft in Oman ge sproken met de sultan eri ministers over onder meer de levering van korvetten door de werf De Schelde en over economische samenwerking op het gebied van de visserij en de voedsel verwerkende industrie. Voor het melden van concrete resultaten is volgens Andriessen nog te vroeg. „We moeten voorzichtig zijn met het wekken van verwachtingen", aldus de minister. AMSTERDAM De di rectie en raad van com missarissen van de sigaret- tenfabriek BAT in Am sterdam houden vast aan sluiting van de fabriek ui terlijk in januari 1993. De besparing die sluiting op levert is volgens commis saris prof. dr. M. Gans weliswaar lager dan aan vankelijk is becijferd, maar is nog altijd aanzien lijk groter dan het hand haven en uitbreiden van de produktie in Amster dam. Het personeel, dat gistermiddag werd inge licht, is woedend. De afgelopen twee weken heeft een cijfercommissie, be staande uit commissarissen, di rectie, ondernemingsraad (OR) en twee onderzoeksbureaus, zich gebogen over de bespa ring die sluiting van de fa briek (123 werknemers) ople vert. Het onderzoek is afge dwongen na een zes dagen du rende bezetting. Besparing )udel slkaafor dr. M. Gans, commissaris van BAT. aflo-_ Directie en OR blijven van mening verschillen. Volgens de directie levert sluiting een besparing van minimaal 8,8 miljoen gulden per jaar op. De OR gaat uit van hooguit 4 mil joen gulden. Het volstoppen van de fabriek in Amsterdam door het overnemen van de produktie voor de Nederland se markt van de BAT-fabriek in Brussel levert volgens de OR een jaarlijkse besparing van 2 miljoen gulden op. Gans heeft een middenweg ge kozen door te stellen dat de economische voordelen van sluiting minimaal 6,7 miljoen gulden per jaar bedragen. „Hoe me dat ook verdriet, we hebben moeten besluiten om de sluiting weer van kracht te verklaren" aldus Gans. Het personeel reageerde woe dend op de mededeling van Gans. „Waar is de sociale rechtvaardigheid om een be drijf met zo'n grote winst te sluiten?", zo riep een werkne mer uit. BAT Nederland heeft over 1990 een winst van 13,3 miljoen gulden geboekt en over het eerste kwartaal van dit jaar ruim twee miljoen gul den. OR en bonden beraden zich over volgende stappen. De OR moet nog advies uitbrengen over de voorgenomen sluiting. Het overweegt de rechtmatig heid van de sluiting voor te leggen aan de Ondernemings kamer van het gerechtshof in Amsterdam. a °PL. ovelips neemt penfabriek gva over IVEN Philips Ligh- ieft met de Treuhan- een overeenkomst ge- im per 1 mei de Nar va abriek in het Duitse n <je )ver te nemen. Philips pai vesteren in vernieu- toean modernisering van waardoor volgens het de werkgelegenheid ngeveer vijfhonderd rkers kan worden ge- fd. 'ervaardigt een brede in autolampen en spe- ampen, voornamelijk Europese markt. Het leeft een omzetniveau (jeveer 45 miljoen gul jaar. Door deze over- versterkt Philips zijn positie op de irzfe1e markt °P bet gebied en speciale lampen. [en ie we emissie a motte Unie RDAM Het Amster- jjpbeleggingsfonds Cha- jsch komt over een ïergf k0n met een emissie- p us voor de aandele- van „minimaal 500 gulden". De 'emissie- moeten nog door de lamse effectenbeurs goedgekeurd. Dit tamotte Unie gisteren *er' Chamotte-directeur P. is er nog geen beslis- nomen over hoe de moet verlopen. „Het irospectus is in voorbe- Het stuk wordt de ko- weken gepubliceerd". >tte van de emissie is definitief bepaald, zo .Maar bij een maat- lijk kapitaal van 2,5 moet volgens de beurs- minimaal twintig pro- plaatst en gestort wor- It is dus minimaal 500 [j, een verzevenvoudi- Jn het huidige gestorte apr i(jrde Amsterdamse effec- genoteerde fonds fgelopen zaterdag met ormatiememorandum" plannen Chammotte ^i^eren *n een houdster- helfPPP'j bet onroe- id van verschillende en Italiaanse maat- :n moet overnemen, irvan is de Zwitserse 'eP onder leiding van *s'kufanse zakenman Florio 2 keU'0"11' *s °°k groot_ "ieke uc*er van Chamotte i ovf allie. 1 markten Der. de rr JNG EIVEBA BV BARNE- .Aanvoer 3.245.310 stuks en KP was vast- Pdjzen in gul- gen«)0 stuks: eieren 50-51 gram et z?'32 en bruin 8,97-9,12, van «n 9,03, van 60-61 wit 8,87- 'ruln 9,13-9,17 en van 65-66 In 10,08-10,32. INNSBRUCK Per dag passeren zo'n 4000 trucks de Brennerpas, de flesse- hals die Midden- en Zuid- Europa met elkaar ver bindt. Het gaat hier om EG-doorgangsverkeer dat voor veel schadelijke uit laatgassen en geluidsover last in het landschap van Tirol zorgt. De situatie is Oostenrijk, (nog) geen EG-lid, een doorn in het oog. Het land zoekt daar om met 'Brussel' naar een manier om de forse stroom vrachtwagens aan banden te leggen. Of dat voor eind juni (de deadli ne voor de onderhande lingen) lukt is nog maar de vraag. De partijen zijn na bijna een jaar nog steeds niet in een afron dende fase. Het Oostenrijkse doel is om een groot deel van het vracht verkeer van de weg (weer) te verplaatsen naar de rails. In 1970 was het aandeel van het goederenverkeer per trein in de Alpenrepubliek nog 70 pro cent, dat van de vrachtwagens 30 procent. In 1987 waren deze percentages precies omge keerd. Een ontwikkeling die Oostenrijk aan het denken heeft gezet. Bij de Zwitserse buren ging het beduidend an ders. Daar werd het vracht verkeer sterk teruggedrongen ten gunste van het openbaar vervoer. Enerzijds was het voor zware vrachtauto's (bo ven de 28 ton) verboden om het land in te komen. Ander zijds werd een ambitieus open baarvervoersplan gelanceerd: Bahn 2000. Een goed georgani seerd netwerk van huckepaks (trailers met chauffeurs op treinwagens) biedt daar sinds jaren een goed alternatief. In Oostenrijk heeft het aan een dergelijk aanpak jarenlang ontbroken. „Dat is een fout van ons geweest", geeft N. Ka- fer, woordvoerder van het mi nisterie van verkeer in We nen, toe. „We moeten dus ei genlijk een achterstand op dit gebied inhalen. Maar een an der aspect is dat de Zwitsers zich nogal eigenzinnig hebben Rijverbod Terwijl in de meeste landen het maximumgewicht voor vrachtwagens is verhoogd naar 40 ton (in Oostenrijk: 38 ton), heeft Bern steevast ge weigerd om mee tè gaan met deze ontwikkeling. Het gevolg is dat wij te maken krijgen met een enorme stroom extra verkeer. Maar liefst 40 procent van het transitoverkeer door Oostenrijk rijdt om. Een voor beeld. De afstand Amsterdam- Milaan is via Zwitserland 1144 kilometer. De route over de Brennerpas betekent een om weg van 239 kilometer. Maar vanwege de beperking van tonnage en het nachtelijk rij verbod voor alle vrachtauto's in Zwitserland neemt men die extra kilometers graag voor lief. En wij zitten met de ge volgen". Het waren niet alleen de cij fers die het verkeersministerie in Wenen de schrik om het hart deden slaan. Ook de be volking in Tirol liet steeds lui der weten de situatie beu te zijn. Protestacties, eerst nog voorzichtig maar later in de vorm van blokkades op de Brennerpas, hebben de rege ring over de streep getrokken. „Oostenrijk heeft geen andere keus meer. De situatie is mo menteel te nijpend", legt mi nister van verkeer Rudolf Streicher uit. De voormalig econoom heeft zich, sinds zijn aantreden vijf jaar geleden, een besluitvaardig politicus ge toond. „Toen ik begon was ik minister van industrie. Het on derdeel verkeer moest ik er slechts naast doen. Maar nu ben ik voor negentig procent bezig met het verkeersbeleid". Streicher geeft grote plannen voor de toekomst. Plannen die zich niet beperken tot de Oos tenrijkse grens. Zijn uiteinde lijk doel is om de hele Europe se verkeersstructuur drastisch bij te stellen met als uitgangs punt: bescherming van het mi lieu. Het goederenverkeer in de EG moet zich in de toe komst meer gaan afspelen op het spoor en minder op de weg, aldus de minister. „Toe name van het railvervoer is op korte termijn heel goed moge lijk, want er is momenteel een overcapaciteit van 25 procent. Oostenrijk zelf investeert tot aan 1996 nog eens ruim 1,5 miljard gulden in verdere uit breiding van de spoorwegin frastructuur. Dat is een inves tering die niet bedoeld is voor binnenlands gebruik maar voor het internationale transi toverkeer". Eisen Oostenrijk verwacht iets terug voor dat gebaar. In de onder handelingen met de EG over een transito-verdrag heeft de Alpenrepubliek een aantal ei sen ingebracht. Zij verwacht van de EG een toename van het goederenvervoer per spoor. „Ik bespeur op dat ge bied een steeds positievere houding binnen de EG. Toen we vorig jaar met het voorstel kwamen tot een aanpak van het vrachtverkeer op de weg, wees men het in Brussel ver ontwaardigd van de hand. Maar tijdens het laatste over leg tussen de verkeersminis ters, onlangs in Mayerhofen, hebben we afgesproken dat er zo snel mogelijk een Europees netwerk van terminals, over slagplaatsen voor trailers op treinen, komt". Toch lopen de onderhandelin gen momenteel niet zo wens. De zaak zit vast op twee ande re eisen: het zogenaamde eco- puntensysteem en de duur van het verdrag. Volgens het eco- puntensysteem worden aan de uitstoot van een bepaalde hoe veelheid schadelijke stoffen punten toegekend. Elk EG- land krijgt zo de beschikking over een maximum aantal 'strafpunten' die verdeeld moeten worden onder de transportbedrijven. Het be langrijkste aan dit systeem is dat een aantal totaal ecopun- ten in het jaar 2000 de helft moet bedragen van het aantal in het jaar van invoering van het systeem. De EG wil die af bouw echter een stuk geleide lijker laten lopen. Misschien wel het grootste struikelblok is de geldigheids duur van een eventueel transi toverdrag. De EG is namelijk van mening dat het verdrag vervalt zodra Oostenrijk lid is geworden van de EG. Waar schijnlijk is dat over ongeveer vijf jaar. Wenen verzet zich te gen die opstelling. De overeen komst moet een geldigheid hebben van twintig jaar, vindt minister Streicher. Het ziet er dus naar uit dat de onderhan delingen niet zullen leiden tot een voor Oostenrijk aanvaard baar resultaat. „Maar", zo wil een strijdlustige Streicher nog kwijt, „als we er in juni niet uitkomen, dan praten we ge woon verder. Want het is in het belang van heel Europa dat er een oplossing komt voor dit ingrijpende verkeers- en milieuprobleem". PEKING/WASHINGTON China heeft verontwaardigd gereageerd op de beschuldi ging van de Verenigde Staten dat het land samen met India en Thailand tot de voornaam ste schenders behoort van het intellectuele eigendomsrecht in de VS. De aantijging zou de relatie tussen Peking en Was hington wel eens ernstig kun nen schaden, zo waarschuwt het officiële Chinese persbu reau New China News Agen cy. Volgens een woordvoerder van het Chinese ministerie van financiën heeft het land reeds een groot aantal paten ten en auteursrechten vastge legd. China is echter een ont wikkelingsland. De omvang van de registratie van intellec tuele eigendommen kan daar om niet direct gelijk worden getrokken aan die in de VS, waar de groei van het vastleg gen van eigendomsrechten ge lijke tred heeft gehouden met de groei van de economie, al dus de zegsman. De VS maakten de beschuldi gingen vrijdag bekend bij monde van de officiële han delsgezant Carla Hills. Hills dreigde daarbij met eventuele handelsmaatregelen tegen de betrokken landen. Zo zouden sommige produkten uit China, India en Thailand wel eens met een extra importheffing van honderd procent kunnen worden belast. De beschuldigingen aan het adres van China maken deel- uit van een lijst met namen van landen die zich volgens de VS schuldig maken aan oneer lijke handelspraktijken. De Amerikaanse regering moet deze lijst volgens de wet ieder voorjaar aan het Congres pre senteren. Ook Japan moet het weer ontgelden. Volgens het rapport houdt Japan zijn gren zen voor Amerikaanse aanne mers hermetisch gesloten. Komt daar binnenkort geen verandering in, dan dreigt Washington als tegenmaatre gel Japanse bouwbedrijven uit te sluiten van Amerikaanse overheidsopdrachten. Duitsland, Frankrijk en Italië, evenals de Europese Gemeen schap in haar totaliteit, staan op de lijst van landen die spe ciaal in de gaten worden ge houden omdat zij Amerikaan se telecommunicatie- en elek tronicabedrijven op oneerlijke wijze zouden benadelen. 'Milieu-wagen' De gemeente Amsterdam neemt met een elektrische VW Jetta deel aan een landelijke proef in het kader van het MilieuAktiePlan. Voor het hoofdstedelijk stadhuis poseren bedrijvenwethouder P. Jonker en adjunct-directeur J.A. van der Kuil van het GEB naast de schone wagen. Algemeen-directeur De Kriek, met achterop de fiets de nieuwe man Bijvank,: ,,De patiënt is aan de beterende hand en hoeft niet meer terug voor controle". FRANS PAALMAN FIETSEN HOREN NIET IN DE CATALOGUS VAN EEN POSTORDERBEDRIJF ZWOLLE Directeur C. de Kriek van Union bla dert met zichtbaar genoe gen in de nieuwe Weh- kamp-catalogus. „Kijk", wijst hij, „daar heb je Ba tavus en Gazelle. Broeder lijk naast elkaar. Hebben blijkbaar niks geleerd van de fouten die Union in het verleden heeft gemaakt en het bedrijf bijna de kop hebben gekost". Het Zwolse postorderbedrijf heeft ook bij Union aan de deur geklopt. Tevergeefs. „Ze hebben alles geprobeerd om een voet tussen de deur te krijgen. Zo'n gladjanus met van die mooie verkooppraat jes. Batavus en Gazelle, de gro te concurrenten, staan er ook in en wij zouden daarom niet achter kunnen blijven. Ik heb categorisch geweigerd. En nu heb je inderdaad de poppen aan het dansen. De Batavus- en Gazelle-dealers zijn woe dend. Vragen of ze naar Union kunnen overstappen. Wat wil je ook. Een Batavus- of Gazel le-fiets wordt in de Wehkamp- gids veel goedkoper aangebo den dan in de folder van de detallist'. Haalt een voorbeeld aan: „De ATB Buster van Batavus wordt aangeboden voor 869 gulden. Bij de vakhandelaar kost diezelfde fiets echter 999 gulden. Een verschil van 130 gulden. Maar straks vragen ze wel of de fietsenmaker een lekke band of een kapot ach terlicht kan repareren". Puinruimer De Kriek heeft sinds z'n komst al heel wat stormen doorstaan. Hij maakte schoon schip in een bedrijf dat door een combinatie van wanbeleid en een in elkaar gezakte markt op instorten stond. Op het laatste moment werd de fietsenfabriek in Nieuwleu- sen gered door een financiële injectie van geldschieter mr. B. van den Brink, en een sane ring van de schulden. De Kriek, die als puinruimer al een aardige reputatie had opgebouwd, werd vanuit het westen van het land gedropt om Union weer winstgevend te maken. Dat lukte hem bin nen een jaar, niet alleen door zijn voortvarendheid, maar ook doordat de markt aantrok. Union kreeg de wind weer in de zeilen. Het afgelopen werd zelfs een winst geboekt van bijna zeven miljoen. Toch was het ruim anderhalf jaar geleden bijna afgelopen geweest. De ondernemings raad had vlak voor de zomer vakantie het vertrouwen in De Kriek opgezegd. Voor hem aanleiding om 'de deur op slot te doen'. „Vijf minuten voordat ik op wilde stappen, had ik toevallig Barry (geldschieter mr. B. van den Brink) aan de telefoon. Ik zei tegen hem: ik sluit die bal lentent. Ze bekijken het maar. Jammer .van die zeven mil joen, maar dan zoeken we maar wat anders". Uiteindelijk heeft Jansmaatje, een vent van de bond, er voor gezorgd dat Union open is gebleven. Hij is op een zeepkistje gaan staan en heeft het personeel verteld dat ze akkoord moes ten gaan met het reorganisa tieplan. En zo is het geko- Union-familie En nu is Union weer een kerngezonde onderneming, die niet meer met huid en haar is overgeleverd aan de grillen van de fietsenmarkt. De winst werd gebruikt voor het over nemen van andere bedrijven. Lonneker kleding in Ensche de, Feenstra technische indus trie in Dalfsen en Jan Janssen B.V. te Putte horen nu bij de 'Union-familie', waar in totaal zo'n 400 mensen werken bij een omzet van ruim 100 mil joen. Hoewel renderend werd ook in Lonneker het mes gezet. Naast bedrijfskleding, fabri ceerde het Enschedese bedrijf ook vrijetijdskleding. Dat is nu verleden tijd. „Da's slechte handel", weet De Kriek. „Een deel van de collectie verkoop je tegen de gewone prijs, de rest moet met hoge kortingen de deur uit. Niks waard. Het assortiment bestaat nu uit kle ding voor de medische sector en bedrijfskleding zoals over alls". Het maken van fietsen blijft echter de hoofdactiviteit. Lei draad blijft een optimale sa menwerking tussen producent Union en de 1300 dealers in het land. „Union verkoopt geen fietsen. Dat doet de vak- handel, zeg maar de fietsen maker op de hoek. We hebben ook geen vertegenwoordigers meer in dienst. We hebben medewerkers op de weg die de wensen van de detaillist note ren en bundelen. Gaat het goed met de aflevering, welke kleuren zijn in trek, welke modellen lopen goed? De dea ler moet je zo goed mogelijk bedienen. Nog altijd wordt 85 procent van de totale produk tie afgezet bij de vakhandel. Daar moet je een goede ver standhouding mee opbouwen". Branche-vreemd gaan, leveren aan het grootwinkelbedrijf en postorderbedrijven, levert al leen maar ellende op. Wat dat betreft heeft Union z'n lesje geleerd. Doodziek Die strategie werpt vruchten af. Vorig jaar werd voor 60 procent meer bij de vakhandel afgezet, terwijl de totale markt slechts twintig procent groei de. „We hebben het dus niet slecht gedaan", merkt De Kriek ironisch op. Zelf gaat hij het wat kalmer aan doen. Hij is nu algemeen directeur van de holding, ter wijl A. Bijvank, afkomstig van Nijverdal ten Cate, de leiding heeft van de fietsenfabriek. De Kriek: „Toen ik hier kwam was de patiënt Union dood ziek. In de afgelopen tien jaar was een verlies geleden van 47 miljoen gulden. Er was toen een negatief vermogen van 11 miljoen. Op alles gebou wen, Voorraden, machines rustte een hypotheek. Union heeft nu weer wat vet op de botten. De patiënt is aan de beterende hand en hoeft niet meer terug voor controle'. KEES VAN OOSTEN LONDEN Het Britse warenhuis Marks Spen cer (hoofdzakelijk kle ding) schrapt 850 banen, zo heeft de onderneming gisteren bekendgemaakt. Ongeveer 550 banen verdwij nen op het hoofdkantoor aan Baker Street in Londen. De rest van de banen komt te ver vallen bij winkels elders in het land. Daarbij vallen driehon derd ontslagen en zullen 250 banen door natuurlijk verloop verdwijnen. Verder komen circa tweehonderd opleidings plaatsen te vervallen. De her structurering vhoudt verband met de uitzonderlijk lage om zet in de laatste achttien maanden, aldus een woord voerder van het concern. Ook Marks Spencer komt kennelijk niet uit onder een bezuinigingsoperatie als ant woord op de recessie, waarin de Britse economie al bijna een half jaar verkeert. Hoewel de Britse regering en centrale bank de rente in de afgelopen zes maanden hebben verlaagd van vijftien procent tot het nog hoge percentage van 12,5 procent, trekt de economie nauwelijks aan. Momenteel is 7,4 procent van de beroepsbe volking in Groot-Brittannië werkloos. En de werkloosheid blijft voorlopig nog toenemen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7