De islam, een gevaar? Japans worstelen OPINIE fttidoaQowuvnt DINSDAG 30 APRIL 1991 PAGlpl +- Japans worstelen. Daar moet ik telkens weer aan denken als ik de activiteiten van de regering volg of liever gezegd de gedragingen van de individuele be windslieden. Ik geloof dat het sumo- worstelen heet. Het zijn van die hele dikke mannen die, glimmend en glibbe rend van het vet, slechts gekleed gaan in 'over-sized' luiers. ^■Waarom ik voortdurend dit beeld voor ogen heb, weet ik eigenlijk niet goed. Laat ik eens proberen het uit te leggen. Voordat er misver standen over ontstaan of zelfs vergelijkingen met individuele bewindslieden worden ge maakt. Lichamelijke gelijkenissen staan hier immers buiten. Het gaat natuurlijk om het gevecht. Het gevecht dat CDA en PvdA al van af het begin van hun huwelijk met elkaar voe ren. Het CDA, dat in deze coalitie stapte met de gedachte dat het herstelbeleid van de jaren tachtig op hoofdlijnen voortgezet moest wor den. En de PvdA, die de huwelijkse staat ook wel weer eens wilde beleven, maar wel een to taal andere opvatting over de echt had. Het be leid moest anders. Uit dit verschil is de vaagheid van het regeer akkoord te verklaren, waarin de talrijke poli tieke wensen niet van deugdelijke prijskaartjes werden voorzien. Het resultaat was een begro ting waarin gevaarlijke kliffen zorgvuldig wer den omzeild en een tussenbalans die een finan cieel probleem van 17 miljard gulden op tafel legde, met lasten die de burgers mochten op brengen en vage passages over overheidsuitga ven die teruggeschroefd zouden kunnen wor den. Deze toch al broze tussenbalans kon addi tionele financiële problemen in de orde van een 3 miljard gulden niet ook nog eens verdragen en ze werden dan ook niet in de beschouwin gen betrokken. Het parlementaire debat over de tussenbalans werd daardoor een der merkwaardigste uit de politieke geschiedenis. Niet eerder stond een zo omvangrijk financieel probleem op de agenda. De echtelijke perikelen leidden ertoe dat de PvdA zich op de vlakte hield, bevreesd voor een uitkomst die haar niet zou bevallen. De in middels bijna spreekwoordelijke edelmoedig heid van het CDA tegenover haar partner be stond uit het vooruitschuiven van ae beslissin gen onder het uiten van dreigende taal en het slaan van piketpalen. Het gevolg is een teleur gestelde huwelijkspartner die merkt dat het op huwelijkse voorwaarden met het CDA ge trouwd zijn magere jaren daarna geeft. D66, be lust op een 'mariage a trois', vlinderde wat om het echtpaar heen. Alleen Groen Links en de VVD verschaften tot nu toe politieke duidelijk heid, maar dat mocht nog niet baten. Inmiddels zijn de Statenverkiezingen achter de rug, zijn de verhoudingen tussen CDA en PvdA door de dramatische uitslag voor de PvdA ver der scheefgegroeid en heeft de minister van fi nanciën zijn heldendaad verricht: de aankondi ging dat er nog een extra financieel probleem van 3,5 miljard gulden ligt. Hetgeen nu door bezuinigingen moet worden opgelost. En zie daar: de worstelaars betreden de worstelring. In strijd met de spelregels zijn het er echter geen twee, maar een stuk of acht. De CDA'ers herkenbaar aan de groene luiers; de PvdA ge- Hl.F. Dijkstal. FOTO SP huid in rode schaamlappen. Heer Alders (PvdA) krijgt het aan de stok met heer Bukman (CDA) over de mest. Mevrouw Maij-Weggen (CDA) levert over de hoogte van de benzine accijnzen strijd met heer Alders. (Mijn bewon dering gaat speciaal uit naar deze worstelaar, die het gevecht met twee tegenstanders tegelijk levert). Staatssecretaris mevrouw Van Rooyen (CDA) botst met snipperdagen in het onderwijs op heer Ritzen (PvdA). Heer Kok (PvdA) be laagt heer Hirsch Ballin (CDA) met een aange kondigde verdubbeling van de verkeersboetes en heer Van Amelsvoort (CDA) zegt op het ter rein van de lastendruk de minister van finan ciën, vice-premier en politiek leider van de PvdA. de wacht aan. Mevrouw D'Ancona (PvdA) ontbreekt in de ring. Vermoedelijk om dat zij maar niet kan begrijpen dat zij de cultu rele manifestatie van Nederland op de Frank furter Buchmesse zo heeft laten lopen. In politiek opzicht zou ik natuurlijk blij moeten zijn. Bij zo'n slagveld kan een oppositie garen spinnen. Ik ben dat echter niet. De problemen zijn groot en de welvaart voor de jaren negen tig staat op het spel. Regeringen moeten rege ren; dat wil zeggen heldere beslissingen nemen. Als men dat niet kan, moet men opstappen om de weg vrij te maken voor bestuurders met een groter verantwoordelijkheidsgevoel. Al schrijvende begint het beeld van de Japanse worstelaars te vervagen. Ik zie de bewindslie den van CDA en PvdA nog wel dreigend om elkaar heen lopend, grimmig kijkend, soms on samenhangende kreten slakend en af en toe een schijnaanval inzettend. Maar de roemruch te tradities en de heroïek van het Japanse wor stelen ontbreken. Nee, het beeld klopt niet. Het lijkt op iets anders. Misschien op de vos, ge naamd Tekort, die een kippenhok is binnenge slopen. De hennen vliegen kakelend alle kan ten uit, af en toe elkaar hard op de poten trap pend. En de haan Lubbers zit op de nok van het kippenhok, turend in de oneindige verten van Europa. HANS DIJKSTAL (H.F. Dijkstal is lid van de Tweede Kamer voor de VVD). ISTANBUL Afgezien van de bevrijding van Ku- wayt heeft de Golfoorlog vooral nieuwe problemen geschapen en oude pro blemen aangescherpt. Wie mocht hebben gedacht dat er na de oorlog een frisse wind door het Midden- Oosten zou gaan waaien, dat nu mensenrechten en democratie aan bod zou den komen, is van een koude kermis thuisgeko men. De Nederlandse re gering heeft deze illusies overigens niet gekoesterd, ondanks de religieus gela den uitspraak van premier Lubbers op 17 januari jl., dat de Golfoorlog 'een in vestering in de toekomst' is. In de Defensienota 1991, die na de Golfoorlog op 7 maart gepresenteerd werd, wordt echter broodnuchter geconsta teerd dat in het Midden-Oos ten en Noord-Afrika sprake is van een 'politiek gevaarlijke combinatie van snelle bevol kingsgroei, een zwak ontwik kelde economie, een niet-de- mocratisch regime, een sterk, ten dele religieus gemotiveerd nationalisme en een vaak hoog niveau van conventionele be wapening'. Kortom, wie zich daarmee bemoeit, steekt zich in een wespennest! Maar zie, er zijn uitzonderin gen. Turkije heeft zichzelf na drukkelijk gepresenteerd als een positief alternatief. Tur kije, zo zei de vooraanstaande ideoloog van de regerende Moederlandpartij, dr. M. Gtlr- dere, tegen mij, is een islami tisch èn een democratisch land, dat bovendien geen vij anden heeft in de regio. „An dere landen kunnen aan Tur kije een voorbeeld nemen". Vraagtekens Nu kun je grote vraagtekens plaatsen bij het democratisch gehalte van een land waar in de jaren tachtig ongeveer 800.000 mensen werden ge marteld in politiebureaus en kazernes, maar ik wil mij dit keer bezighouden met de rol van de islam. Is de islam echt een bedreiging (voor ons), als bestanddeel van wat in de de fensienota een 'politiek ge vaarlijke combinatie' genoemd wordt? Of heeft het 'religieus gemotiveerd nationalisme' in Turkije minder kans van sla gen, nu sinds het begin van deze eeuw staat en moskee er officieel gescheiden zijn, zoals ook bij ons kerk en staat ge scheiden zijn? Dat zou waar kunnen zijn. In elk geval wordt de scheiding van staat en moskee gezien als een belangrijke voorwaarde voor de opbouw van een pluri forme en tolerante democratie. Maar een voorwaarde is na tuurlijk nog geen garantie. Er zijn voorbeelden van dictatu ren te over (Irak) die niet ge stoeld zijn op religieuze dicta ten van kerk, moskee of syna goge. Volledigheidshalve moet zelfs geconstateerd worden dat er nog maar weinig landen zijn waar kerk, moskee of sy nagoge het primaat over de politiek heeft. Wel komt het nog veelvuldig voor dat reli gieuze levensvisies als leidraad gelden voor het handelen van staten. Zo spreken we van de joodse staat Israël, de islamiti sche staat Saudi-Arabië en er zijn allerlei variaties van zoge naamde christelijke staten. Leidt dat onder omstandighe den tot 'religieus gemotiveerd nationalisme'? Ook bij ons in het Westen? Atatürk Kemal Atatürk was de grond legger van de op het Westen georiënteerde staat Turkije. Overal zie je zijn portret en in vele steden staat 'zijn stand beeld. Zijn aanhangers noe men zich Kemalisten en de di recteur van het lepra-zieken huis in Istanbul, dr. T. Saylan, is één van hen. Zij vreest typisch Kemalistisch een groeiende invloed van de islam op de politiek. Volgens haar is vooral de Moederland- partij van president özal een vergaarbak van religieuze, na tionalistische en fundamenta listische groeperingen en komt zij daar ook steeds openlijker voor uit. Om haar macht te verstevigen heeft de Moeder landpartij, na de militaire coup van 1980, de islamitische reli gie gepresenteerd als gif tegen communisme en revolutie. Op de scholen wordt godsdienst onderwijs weer populair. Fun damentalistische groepen, vaak openlijk gesteund door een of meer ministers, telen wierig en krijgen grote som men geld uit Iran, Irak en Saudi-Arabië. Ook op de uni versiteiten neemt de islamiti sche invloed sterk toe. Vrou welijke studenten dragen weer sjaaltjes en studentes in de me dicijnen weigeren steeds vaker mannelijke patiënten te be handelen. Mevrouw Saylan wil een dam opwerpen tegen deze ontwikkelingen. Zij heeft een vereniging opgericht 'ter bescherming van het moderne leven'. Want Turkije moet een 'seculiere' staat' blijven. Zij vindt dat de staat toezicht moet houden op de religie en moet zorgen dat haar invloed niet te groot wordt. De -vereni ging richt zich vooral op het onderwijs. Aan studenten wor den beurzen toegekend en 'de emancipatie van de vrouw heeft een hoge prioriteit'! Met boeken, tijdschriften en lesma teriaal worden scholen en leerkrachten benaderd. „Als de scholen godsdienstlessen verplicht willen stellen, laten ze dan ook zelf hun school maar financieren", zegt me vrouw Saylan. Mij doet haar verhaal denken aan de school strijd die wij, alweer een eeuw geleden, in Nederland voer den. Als ik haar informeer over de uitkomst daarvan: de emancipatie van de 'kleine luyden' en de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs, schrikt ze. „Ik ben een goed moslim", zegt ze. En dat betekent dat je behulp zaam en tolerant bent, van een onberispelijk gedrag dus. Maar de fundamentalisten „buiten de armen uit en verleiden hen met fanatieke religieuze voor stellingen". Niet seculier De fundamentalistische jour nalist A. Dilipak, die ik een uur later spreek, beoordeelt de situatie nogal anders. Ziin kri tiek op de regering Özal is nu juist dat deze het geloofsleven 'dicteert' en in die zin dus he lemaal niet seculier is. „özal probeert van de moskee een kerk te maken omdat het christendom als een meer geci viliseerde godsdienst wordt ge zien". Het geloof van de mos lim moet christelijke vormen krijgen, want daardoor wordt Turkije meer acceptabel voor het Westen. Voor Dilipal bete kent dit dat de islam langzaam maar zeker verdwijnt; daar voor in de plaats komt dan een 'christendommelijke' religie. Hij beweert dat de Paus steun geeft aan deze politiek. Ik vraag wat hij bedoelt met 'christelijke vormen'. Het christendom is vaak niet meer dan een handvol abstracte waarden, zegt hij. Je merkt er weinig van in de praktijk. De kern van de islam komt daar entegen tot uitdrukking in de sociale relaties, in het sociale gedrag van mensen. De islam leert dat het onmogelijk is reli gieuze zaken te onderscheiden van zogenaamde seculiere aan gelegenheden. Het moderne christendom doet dit evenwel met groot gemak! Als ik hem vervolgens vraag waarom hij een fundamenta list wordt genoemd, reageert hij heel fundamenteel: „De ko ran staat geen fundamentalis me toe. Moslims horen open te staan voor andere opvattingen. Er is geen ruimte voor een dogmatisch geloof. Je moet het goede aanvaarden, van waar het ook komen mag. Dat is wijsheid". Vervolgens krijg ik een college over de verhou ding van de staat tot de mos kee. Dilipak is voorstander van een zuiver seculiere staat. Want: „Religie is een zaak van de civiele samenleving". De staat heeft in zijn visie nauwe lijks macht. Ze zou bijvoor beeld niemand mogen dwin gen in het leger te gaan. De staat moet zich beperken tot het beschermen van de vijf fundamenten van de koran salat, shahada, ramadan, zakat en hadj. Ook heeft ze de taak behulpzaam te zijn bij het tot stand brengen en onder houden van de talrijke 'con tracten' die groepen uit de sa menleving onderling sluiten. De staat coördineert, dient en beschermt, niet meer en niet minder. Toen de profeet Mo hammed nog leefde, bestond deze staatsorde in Medina, zegt Dilipak. Ook gedurende enige perioden van het Ottomaanse rijk werd de ideale situatie dicht benaderd. Maar thans lijkt het er niet meer op, om dat de staat zich steeds meer macht toegeëigend heeft. Dili pak verfoeit met name imperi alistische staten, zoals de Vere nigde Staten. Ook al is hijzelf een soenni, de anti-Ameri kaanse revolutie van Khomei ni had zijn steun. Hij waarschuwt voor de domi nante aanwezigheid van de VS in het Midden-Oosten, als ge volg van de GolfoorWp het orthodoxe patriard Istanbul probeert de groei van de orthodox» C Sovjetunie te stimulep beweert hij. Dilipak no^N' „religieus imperialisme*61 ind Van leer am Een paar dagen later K ik, tijdens een conff r naar Ali Bulaq, eveneei_e nalist. Hij trekt stevig rf® tegen het Westen. „Der tische wereld wordt bjj. digd van fundamental^ fanatisme, maar het 1 zou de hand in eigen L moeten steken. Het steeds zijn kaarten ge** elke dictator die in dez? de kop opstak. Van en?' scherming van de echte? den van de moslimgl schap is nooit sprake g] Het Westen is slechts eigen belangen geïntera De kenmerken van dei" se politiek zijn: hype dubbele standaards, wi veranties en uitbuitinl Westen heeft het rect het Midden-Oosten een aan democratie te ver Na deze tirade doet mijn verrassing, een be kerken en kerkelijke b gen om te hulp te Want de islam aanvaar competitie tussen de vi lende religies. De ko kent ólle profeten. Eer zijn doel. Er bestaat sle< God. De islamitische lc kondigt gelijke rechte gelovigen en ongelovig Zelf mag ik ook eei dracht houden, over waarop het 'christelijk ten op de Golfoorlog r de. Ik illustreer hoe in Eu Amerika de naam van aangeroepen, gebruikt bruikt. Hoe regerin| zich opwierpen als ge leidslieden, door te p; onpas een beroep te d religieuze voorstelling beeldspraak. En hoe de lijke instituties doorgaa aan de kant stonden, in of met hun ziel onder Kerk en staat mogen d cieel gescheiden zijn vyas in een land als Ne< duidelijk 'te merken - de (christelijke) religi overal, in en vooral ook de kerk. Over de func religie bij dit soort ingr gebeurtenissen zoude eens grondig met elkaar moeten praten. Na aflcj men enkele sji'ieten op[ Ze willen afspraken voor een gesprek overal religie en democratie. MIENT JAN (M.J. Faber is algemeeiL taris van het In terkf Vredesberaad.) BRIEVEN VAN LEZERS duldeli|k geschreven i' (i hel recht voor ingezonden stukken in te korten. Kurden Met het vestigen van een vrij plaats voor de Kurden bege ven de VS zich op een hellend vlak. Dat Nederland weer voorop loopt met het sturen van mariniers zal overigens niemand verbazen. Staan er straks ook mariniers klaar voor zulke beschermde gebie den voor mensen die gevlucht zijn en terug willen keren naar Afghanistan, Nicaragua, Joegoslavië, Roemenië, Rus land en nog wat landen? P. Borsboom, HONSELERSDIJK. Honger Onder druk van de wereldopi nie komen enkele landen op het ogenblik in actie om te voorkomen dat de Kurden nog meer geweld wordt aange daan. Een heel goede zaak1. Maar toch: hoe komt het dat die wereldopinie zich zo focust op het onderwerp dat op een bepaald moment in het nieuws is? Is het dan bijvoorbeeld geen nieuws meer dat in de Derde Wereld elke dag 100.000 mensen sterven door honger en ondervoeding? De ene mens is toch niet meer waard dan de andere? We moeten eens ophouden met de verontschuldigingen waarmee we het niets doen rechtvaardigen: „Er is toch niets aan te doen", „Druppels op een gloeiende plaat", enz. Mijn suggestie: bel of schrijf de partij waarop u stemt en laat weten dat zij alles in het werk moet stellen om het honger- probleem te helpen oplossen. Frits Benschop, DEN HAAG Magnetron In het artikel over magne trons, in de krant van vorige week, stond helaas geen woord over de schadelijke effecten die elektro-magnetische vel den op de menselijke gezond heid kunnen toebrengen. Voor een goed begrip: alle elektri sche (huishoudelijke) appara tuur geeft deze straling af. De Gezondheidsraad start dit jaar in samenwerking met de Technische Universiteit Lim burg een onderzoek naar deze effecten. Bij voorbaat hoop ik dat de uitslag van dit onder zoek niet op de papierstapel van de bureaucratie terecht zal komen. J. Jansen, MONSTER. Schwanebeck (1) Toch prettig mr. Schwane beck, dat nog iemand de moei te neemt koninklijke ver- keerszondaars aan de kaak te stellen. Natuurlijk, u hebt ge lijk, ook zij moeten zich aan de regels houden. Maar al hebt u er nog zoveel moeite mee, dan moet u daar de Koningin toch Met het vestigen van een vrijplaats voor de Kurden begeven de VS zich op een hellend vlak. FOTO: ap niet mee opzadelen? Ik ga het u nog moeilijker ma ken. Woensdag 9 januari jl, on geveer 9.30 uur, fietste ik in het Noordéinde. Op een be paald punt werd de straat ge blokkeerd door een hofauto, terwijl er links ruim gelegen heid was om te parkeren. En voor wie moest ik flink in de remmen knijpen om haar niet van de pantykousjes te rilden? Juist, mijnheer Schwanebeck, voor onze landsvrouwe, met haar dame. Kennelijk was zij uit op een koopje. Zij holde naar een bepaalde zaak waar zij echter moest constateren dat niet iedereen zo vroeg uit de veren is. Bij wie wilt u haar nu op het matje laten komen? Of kunt u het door de vingers zien omdat zij waarschijrilijk zoveel haast had om aan het werk te kunnen gaan? Wan neer ik mag aannemen dat het wapperen van de koninklijke standaard haar aanwezigheid kenbaar maakt, verzet zij daar dagelijks bergen van. Als ik een pet zou dragen ging deze diep voor haar af. Zo'n ding draag ik echter niet want mannen met petjes zijn door gaans zeer eigenwijs, zeker in het verkeer. U draagt er toch ook geen? P.Ch. Bakker, DEN HAAG Schwanebeck (2) Het getuigt mijns inziens van weinig goede smaak dat een gestudeerd man, nota bene een advocaat die van de hoed en de rand behoort te weten om trent de constitutie rondom Hare Majesteit de Koningin op zo een goedkope bruikmaakt van het feit zij zich niet eens kan verdedigen tegen zijn smakeloze publici teitsstunt. H.M. kan moeilijk aansprakelijk worden gesteld voor het gedrag van haar fa milie, evenmin als de orde van advocaten aansprakelijk kan worden gesteld voor hét ge drag van de klagende mr. Schwanebeck. Ing. H. Hogenkamp, VOORBURG. Aanstellers Zitten er wel of geen aanstel lers onder de 900.000 wao'ers in ons land? In elk geval kan men zich goed indenken, dat, wanneer iemand bijvoorbeeld tientallen jaren lang een deel van zijn loon of inkomsten heeft moeten afstaan voor een verzekering, welke hij of zij misschien wel helemaal niet zou hebben afgesloten als dat niet verplicht zou zijn, zo ie mand op een gegeven moment wel eens iets terug wil voor al dat ingehouden geld. Ook al zou er dan geen aanstellerij aan te pas komen, de heilige drang om niet in de wao te recht te komen ontbreekt op een gegeven moment volledig en daarmee de weerstand te gen aandoeningen van welke aard dan ook. Dit zou anders zijn, indien er alleen een vrij willige particuliere arbeidson geschiktheidsverzekering ware. De verzekerden zouden enerzijds hun eventuele 'no- claim' niet willen verliezen en anderzijds streng gecontro leerd worden door de assura deur. De niet-verzekerden zouden er alles aan doen om ongedeerd te blijven. En de overheid, de overheid had al weer een grote kopzorg min der. Mr. N. Pleumekers, DEN HAAG. Service van de HTM De tram en bus lijken tegen woordig alleen eigendom van de jeugd. Onopgevoed lijkend, mogen en doen ze blijkbaar al les wat in hen opkomt, en gaan en blijven ze zitten en la ten ze de ouderen 'staan'. Als de HTM zo groot gaat op servi ce en kwaliteit, zouden zij in tram en bus biljetten moeten aanbrengen „Zitplaatsen voor ouderen". C.D. Noorderwier, DEN HAAG. Missen door leken De Nederlandse bisschoppen zijn tegen Eucharistievierin gen waarin leken voorgaan. Ze komen binnenkort met een 'verkondigende publikatie" hierover. De 'Codex Iuris Ca- nonici' van 1917 (Canon 802) sprak van de priester die 'de macht heeft om het Misoffer op te dragen'. De CIC van 1983 (Canon 900) spreekt van 'gel dig de Eucharistie voltrekken'. De betekenis van beide canons blijft hetzelfde ondanks de veranderde terminologie. Le ken die de liturgische hande ling van de Eucharistie trach ten te vieren lopen automa tisch de straf van interdict op (CIC 1983, Canon 1378, §2, 1°). Dat het vieren van de Eucha ristie met een leek als voor ganger door Rome als onge oorloofd is verklaard kunnen we vinden in de CIC 1983 (zie boven). Maar dan moet er tus sen de eerste eeuw en heden een moment zijn geweest waarop Rome zich realiseerde dat de Eucharistieviering met een leek als voorganger ongel dig is. In de Primitieve Kerk van Christus was dit namelijk de gewone gang van zaken. Bisschoppen en priesters wa ren er toen nog niet. De voor ganger was een leek. Ik ben benieuwd naar de argumenten die de Nederlandse bisschop pen zullen aanvoeren om aan te tonen dat leken niet geldig de Eucharistie kunnen vieren indien niet een gewijde pries ter als voorganger optreedt maar een leek. Misschien ko men er helemaal geen argu menten. De bisschoppen spre ken immers van een 'verkon digende verklaring'. Dat zou kunnen betekenen: Het mag niet omdat Rome het verbiedt. Nou goed, dan weten we dat. Ik blijf benieuwd. Johan F.J. Jansen, LEIDSCHENDAM. Jonge Democraten Voor het eerst sinds het be staan van de Jonge Democra ten is een lid geroyeerd. Wat was de aanleiding om zo'n on herroepelijke stap te nemen? Je denkt al snel aan een mis drijf of iets dergelijks. Maar dat is niet het geval. De be trokkene heeft openlijk kri tiek geuit middels een artikel in het kaderblad (het blad dat naar alle actieve leden wordt verstuurd) op het Landelijke Bestuur (LB). Hij was lid van de redactie doch had geen hoofd- of eindredactie in han den. Het blad was verschenen zonder afgesproken voorleg ging aan het LB. De redactie was van mening dat kritiek moest kunnen, vooral ook om dat in het colofon gesproken wordt over: 'een platform van discussie over organisatorische aangelegenheden'. Het betrokken redactielid werd vervolgens zonder elke vorm van overleg, discussie, waarschuwing of aanwijsbare réden geschorst, in afwachting van eventueel royement. Hij heeft geprobeerd een afspraak te maken met het LB om over de zaak te praten, maar het LB wenste niet te praten. Het koos de weg van de minste weerstand en royeerde de be trokken persoon. Is hij het voorbeeld geworden voor de jonge democraten die kritiek Geen woord over de schadelijke heid kunnen toebrengen. zouden kunnen hebben op het LB? Een gevormde geschillencom missie constateerde dat het LB fouten had gemaakt maar de betrokkene bleef geroyeerd. Onze vraag is nu: hadden ze niet meer karakter getoond, zeker als politieke jongeren vereniging die zich erop voor staat democratisch te zijn en niet schuwt hierop bij anderen aan te dringen, de zaak in goed gesprek en overleg tot een goede oplossing te bren gen, waar beide partijen zich in zouden hebben kunnen vin den?!!! Karin Piters en Willard Vrede, OEGSTGEEST. St. Pieterspenning Vroeger hingen achterin de kerken collectebussen met als titels onder meer St. Antonius- brood en Sint Pieterspenning. Ze zijn er niet meer, die bus sen met Sint Pieterspenning. Waren ze misschien een leuke prooi voor dieven. Zaten ze misschien lekker vol? Mis schien kunnen ze weer geïn troduceerd worden, die bussen achterin de kerk. Overigens prima idee van Drs. Tonnaer, de bisdommelijke bijdragen te verdubbelen. Eigenlijk zielig dat degene die op de stoel van Sint Petrus zit moet bedelen opdat zijn stoel niet zal inzak ken. J.E. Frequin, VOORBURG. Geldzorgen Op 18 april 1991 stond in onze krant een goede bijdrage over de geldzorgen van het Vati- caan. De inhoud weerspiegelde typisch kerkelijk denken, om dat geen der bevraagde geeste lijken sprak over 'de tering naar de nering zetten' of over 'bezuinigingen'. Als er geldzor gen zijn moeten de gelovigen meer geld geven. Punt uit. De Vaticaanse Raad voor de geld zaken denkt er net zo over. Zijn er geldzorgen dan geld vragen van de kerkprovincies. Zo eenvoudig ligt de zaak ech ter niet. Vooral in een tijd, waarin onkerkelijkheid een grote rol speelt en velen eerder denken aan de geldzor gen van organisaties die in de Derde-Wereldlanden hulp wil len bieden dan aan de kerk. Een der bevraagde geestelij ken vond dat de 'efficiency' te Rome te denken gaf. Zou er nu te Rome geen enkele pau selijke raadgever zijn die de H. Vader wijst op de enorme kos ten van diens reizen of die er eens op wijst welke kosten een vierdaagse vergadering van kardinalen met zich mee brengt. Kan op de uitgaven van de secretariaten, de Raden en de Congregaties niet wor den bezuinigd? Wat kosten de vertegenwoordigingen in het buitenland? De RK kerk is geen dePVl tie, maar een soort paire van gelovigen om toez?1 houden op het financier3 len en zeilen van de ka c geen kwaad kunnen. >nÉ Dr. W.J.A. Visser, F DEN HAAG. itd vei De Acht Mei en C Apostelen ,E Geen toeval, maar de nigheid. De vrouwen drv aan balsemen en a| zwaarte van de steen.l dat de Heer was weggl?® Maar voor de voorzier 1 de gelegenheid hen tef" ken naar de apostelen tt als de consequenties da ambtsdragers van de kei" ren. Als de eerste geleg van een hele reeks. Onfï zeggen dat de vrouwen! de rechten hebben als djp telen, zoals Acht Mei T (Binnenhof 12 april), bejjn en dat in Den BoschK herhalen, steunt nergf De vrouwen konden h| geloven omdat zij het er het graf waren. Daarnl scheen Jezus aan Petit apostelen, en aan de EnT gangers. En nergensL meer aan de vrouwen,, niet aan Zijn Moeder, f priesterschap ontvinge wie heeft het recht oml Heer 'ordende, te veraf^ Op wiens gezag? Disr tie?? Daar staat de plii ut iedereen om de geboded^ derhouden en de roep| j pla Homeopathie il is Met verbazing heb ik t' f kei gelezen van dep! H.A.M. Voorbij (20 aprV „Homeopathie is bedr, het zuiverste water". voor mij onbegrijpelijks"® meneer dit allemaal f Hij kraakt echt alles J met de homeopathie te J; heeft. Ik zelf heb helrP resultaten met homer" zeker nadat artsen F. verklaard dat er niksf hand was. Vandaag j hebben zoveel mensen taat bij deze geneeskui ik het een passende kew vinden als de klassiek^ opathie een artikel i bevindingen in jullieL zouden mogen plaatse! kunnen de mensen zei ven wat ze willen. De' re geneeswijze of de tieve geneeswijze. Het?Aar zou zijn om samen te fyng zodat de reguliere gen*K)^ het alternatieve niet zA32 af te kraken. P1( J. Kouwenhoven, |n WATERINGEN.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6