„Kurdisch volk wordt absoluut weerloos Smaakvolle Britse chips in gevaar itenland iujinst Boeing "J ïveranderd NA SLACHTING EN ONTBERING BEGINT HET GESOL Missie in Irak zal denken militairen totaal veranderen De Klerk: „Geweld kan zo niet doorgaan" AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB gexploitatie Zuidpool ijftig jaar verboden "jsjDRID De komende halve eeuw mo- wet; er geen bodemschatten worden gewon- to4 op de Zuidpool, zo luidt het akkoord ov^rtoe 39 landen gisteren op de consulta nte Antarctica-conferentie van Madrid na in week moeizame onderhandelingen zijn Ra >men. De deelnemende staten zullen pas ilar^- het verbod stemmen zodra andere on- 1S >delen van de overeenkomst zijn uitge- :t, zoals het instellen van een milieu- nissie voor Antarctica en het aanscher- rleij van maatregelen voor afvalverwerking eevervuiling. Met name de Verenigde _:n, Groot-Brittannië en Argentinië wa- vanjfel gekant tegen een verbod op de ont ging van de enorme voorraden aardolie, ""^n en edele metalen die zich in de Pool- ;m zouden bevinden. QeidMQowuvnt DINSDAG 30 APRIL 1991 PAGINA 5 Wie gisteren in het Australische Brisbane meedeed aan de tophondenshow, moest zelf een beetje glamour toevoegen om eerste te kunnen worden in de categorie 'beste coördinatie tussen eigenaar en hond'. Jeanette Piper en haar Duitse dog Lady zetten samen de beste zes beentjes voor en wonnen de titel. FOTO: AP Sudan laat politieke gevangenen vrij KHARTUM De leider van de Su-« danese junta, Omar al-Bashir, heeft gisteren aangekondigd dat alle poli tieke gevangenen in Sudan vrijgela ten zullen worden. Al-Bashir zei dit in zijn toespraak bij de opening van een nationale conferentie over de politieke toekomst van Sudan, die tot donderdag zal duren. De proble men van het land zijn enorm. Dit jaar worden in Sudan 7,5 miljoen mensen met de hongerdood be dreigd, terwijl in het zuiden een burgeroorlog woedt van overwe gend christelijke en animistische opstandelingen die zich tegen de overheersing van het islamitische noorden verzetten. Examenfraude via ontvangers BANGKOK De politie van Thailand heeft 39 studenten gear resteerd die met behulp van ra- dio-apparatuur een toelatingsexa men voor de medische universi- tiet goed wilden doorstaan. Buiten de examenlokalen stonden 11 stu denten te wachten op de radio signalen van 28 kandidaten die een meerkeuzetest moesten uit voeren. Deze 28 hadden kleine ra dio-ontvangers bij zich waarop ze op hun beurt de signalen voor de goede antwoorden konden ont vangen. Degenen die gepakt zijn mogen drie jaar lang geen toela tingsexamen meer doen voor de prestigieuze universiteit van Ma- hidol. Suriname voorkomt cocaïnevlucht KLM PARAMARIBO De Suri- naamse douane heeft 50 kilo co caïne in beslag genomen op de internationale luchthaven bij Paramaribo. De hoeveelheid, verdeeld over twee ladingen, zou zaterdag naar Nederland worden vervoerd per KLM- vliegtuig. Hoewel de douane weet wie de vrachten heeft afge leverd zijn er nog geen aanhou dingen verricht. De in beslag ge nomen cocaïne is onder toezicht van de militaire politie naar de hoofdstad vervoerd. De Johan Adolf Pengel-luchthaven vormt al enige tijd een belangrijke schakel in het drugstransport naar Nederland en België. unitie-truck ntploft voor Cf in Kuwayt AYT-STAD Een Ku- ftse legertruck die geladen met munitie is gisteren de deur van het hoofd- jrtier van de Verenigde ps in Kuwayt-Stad in id gevlogen. Tijdens de 30 uten durende serie van ex- ies werden tientallen voer- m vernield en moesten de ten die in de buurt waren hun leven rennen. Nie- lld raakte gewond. De oor- k van de brand is niet be ll. Het is de derde keer in afgelopen weken dat een ftair voertuig van de Ku- •tse veiligheidskrachten in nd vloog of grote explosies porzaakte. i meldt klanten Irvatting export HDAD Irak heeft zijn rlogse afnemers meege- |d dat het land op korte ijn in staat zal zijn de olie- hervatten. Het staatsoliebedrijf ?ef de klanten dat het dagelijks ongeveer 100 vaten olie te exporte- via de noordelijke pijplei- De in Nicosia verschij- le Middle East Economie ey schreef dat het pijplei- ëfllgsysteem van Irak naar kije grotendeels intact ge en is tijdens de oorlog en n Kurdische opstand, c i 2501 ,TTLE Het Amerikaan- i vliegtuigbouwconcern e w|ing heeft in de eerste drie i h< nden van dit jaar een st gemaakt van 309 miljoen ar. In dezelfde periode van RR g jaar bedroeg de winst miljoen dollar. De omzet e van 6,44 miljard tot 6,09 I* ard dollar. De omzet in de T>r commerciële luchtvaart minderde doordat er min- 1 toestellen werden afgele- iejj. Boeing liet weten dat nr een paar luchtvaart- -T- tschappijen hebben ver- va ;t om een ander tijdstip na* aflevering voor vliegtui- r als gevolg van de Golfcri- 1 Boeing werd kortgeleden iet Lockheed en General Dy- ze, ics uitverkoren voor de -<k ènsie-order van de eeuw". 1 Amerikaanse minsterie ier defensie plaatste een or- zlKvoor ongeveer 650 nieuwe ajtffechtsvliegtuigen. d« listersfuncties imeense oppositie jfjj IAREST Premier Petre 0[ lan van Roemenië heeft ga! ren een kabinetswijziging rva!xgesteld die de deur opent ,jetr een bescheiden deelne- ise g van de appositie. Vol- i de voorstellen verhuist n luidige minister van defen sie generaal Victor Stancules- jjnaar het ministerie van In- fase ;rie. Op defensie wordt hij fivolgd door generaal Con- [SS tin-Nicolae Spiroiu, tot nu staatssecretaris op dat mi- erie Het ministerie van .nbare werken en ruimtelij- 1 irdening wordt gesplitst en iwijrgesteld is dat het ministe- van ruimtelijke ordening 'Valt aan de leider van de chttionale Liberale Partij (op- iffl tie), Dinu Patriciu. De an- i liberaalgezinde voor wie plaats in de regering is in- limd, is Minhea Marmeliuc i minister van arbeid en so- e verzekering krijgt. (Van onze verslaggever Michiel Willems) ISIKVEREN/ZAKHO De Amerikanen zijn ervan overtuigd dat het Kurdi sche vluchtelingenpro bleem in de Turks-Iraakse grensstreek binnen enke le maanden tot het verle den behoort. De Iraakse soldaten hebben uiteinde lijk de benen genomen; sinds afgelopen weekein de wappert in het Iraakse stadje Zakho de 'stars en stripes' en daarmee lijkt de veilige zone voor de Kurden een feit. Nu moeten 'alleen nog even' enkele honderdduizenden vluchtelingen van de bergen worden gehaald, waarna ope ratie Provide Comfort, na De sert Shield en Desert Storm, als het derde grote Ameri kaanse succes in de Golf-anna- len kan worden bijgeschreven. Het Amerikaanse optimisme is weliswaar aanstekelijk en hardnekkig, maar blind voor de werkelijkheid in dit ramp gebied. „De Amerikanen zitten hier met een wiskundig probleem", zegt de Kurdische leider Musa. „In Zakho tellen we 'n paar duizend tenten, er vliegen hier honderd helikopters en dan zijn er misschien nog 'n paar duizend vrachtwagens be schikbaar. Zelfs het tienvoudi ge van dit materieel zou nog niet een fractie van ons uit de bergen kunnen halen". Ook de voorlopig laatste etap pe die de Kurden uit hun be narde positie moet bevrijden, zullen ze op eigen kracht moeten afleggen. Na hun pani sche vlucht uit hun Iraakse geboortestreek, de ontberingen in de Turkse bergen en hun langdurig en gedwongen ver blijf op de ijskoude rand van de redding, zal nu opnieuw een beroep worden gedaan op hun uithoudingsvermogen. Kan dit in alle opzichten uit gemergelde volk het opbren gen om nog een keer op pad te gaan om het laatste hoofdstuk van hun exodus af te maken? '3 Deze Kurdische vluchtelingen hangen hun was nog troepen. 5 op in de bergen, waar zij zich in elk geval veilig wanen voor de Iraakse FOTO: AP Van de berghellingen bij het Turkse Isikveren en Uludere naar het door de geallieerde ingerichte, bijna luxe toe vluchtsoord bij het Iraakse Zakho is een afstand van vele tientallen kilometers. Onder normale omstandigheden al een flinke voettocht, in deze heksenketel en voor deze afge peigerde mensen een onmoge lijke opgave. „Elke dag wordt gepraat over een kamp voor tienduizend vluchtelingen hier en nog een kamp voor dertigduizend vluchtelingen daar. Alsof het niks is", zegt een verontwaar digde arts. „Maar hoeveel kampen heb je uiteindelijk no dig voor honderdduizend men sen? Voor achthonderddui zend?" De niets en niemand ontziende voortvarendheid waarmee de Amerikanen, met in hun kiel zog de Britten, Fransen en Ne derlanders, hier hun humani taire opdracht willen uitvoe ren, lokt niet alleen veel kri tiek uit, maar nog meer cynis me. „Als ze hiermee doorgaan, zullen er nog meer vluchtelin gen bezwijken en wordt het numerieke probleem dus van zelf kleiner", zegt iemand. Voor de vluchtelingen die nog altijd onder erbarmelijke om standigheden op de berghellin gen bivakkeren, stelt de nade rende repatriëring naar Noord-Irak hen voor vragen die eigenlijk niet te beant woorden zijn. „We willen weg uit deze rotzooi, omdat we hier zonder meer zullen sterven. Lang zullen we het in elk ge val niet meer volhouden. Naar Zakho gaan betekent uitstel van executie. Als de Amerika nen straks hun vlag hebben weggehaald, zal Saddam wraak nemen Voor welke dood zullen we kiezen?" Doorslag „Het is de vraag hoeveel kin deren je eerst nog kunt verlie- zen, voordat je alsnog bereid bent om voor terugkeer naar een slachthuis te kiezen. Dat is een afweging die hier nu ge maakt wordt", zegt Musa. De factor 'tijd' zal in dit ramp gebied uiteindelijk de doorslag geven, zo is ook de overtuiging van de militaire en medische hulpverleners. „Ze komen vanzelf wel", weet een Ameri kaans officier, „want ik kan hun veiligheid garanderen". Maar sinds afgelopen week einde dienen zich de Kurdi sche guerrilla's, de peshmer- ga's, weer aan die vastbesloten zijn om aan deze chaos een ex tra aandeel te leveren. Het zijn deze vrijheidsstrijders die nu hun kans schoon zien om de Kurdische families en clans hun wil op te leggen. „Het zijn WEZEP De Nederland se militairen die de Kur den in Noord-Irak zullen helpen, gaan ervan uit dat ze worden geconfronteerd met uiterst schokkende ervaringen. Zij moeten zich volgens kolonel A. Lobbezool van de Ko ninklijke Landmacht voorbereiden op massale sterfte, mensen die vech ten om te overleven en zich wantrouwend en zelfs agressief gedragen. Van dankbaarheid tegen over de helpende militai ren zal nauwelijks sprake zijn. „Ook zijn er vluchtelingen die volkomen lam zijn geslagen. Gezien alle ellende die de Kurden meemaken zijn dat al lemaal normale verschijnse len", zo stelde kolonel Lobber- zool gistermiddag in de prinses Margriet Kazerne in Wezep tijdens de informatiebijeen komst voor de militairen van het Elfde Geniehulpbatiljon dat speciaal voor de humani taire hulp aan Kurden is ge formeerd. Van de 585 mannen en 15 vrouwen die tot dit bataljon behoren zijn er inmiddels 51 als kwartiermakers naar Irak vertrokken. Het bataljon be staat uit 200 beroeps- en 400 dienstplichtige militairen Het afgelopen weekeinde zijn al 400 Nederlandse mariniers in het kader van de hulpactie naar Irak vertrokken. In de loop van deze week worden de andere militairen overgevlo gen. Ook met het luchttran sport van de materieel is be gonnen. De ervaringen met de rampza lige situatie in Irak zal naar verwachting van kolonel Lob bezool van grote invloed zijn op de psyche van de Neder landse militairen: „Ze kunnen heel sterke emoties losmaken, het denken over het leven to taal veranderen en de omgang met andere mensen sterk gaan beïnvloeden". Ondanks de hulpverlening kan volgens Lobbezool een ge voel van machteloosheid ont staan omdat de totale proble matiek van de Kurden niet is op te lossen. Psychische moei lijkheden die zich vertalen in lichamelijke klachten. Aan de psychologische begeleiding van de militairen wordt daar om veel aandacht besteed. Daarom gaan er onder andere een psycholoog en geestelijke verzorgers mee. Het werken in Irak is voor de Nederlandse militairen nog eens extra zwaar vanwege de hitte en slechte hygiënische toestand. niet de Amerikanen die hier uitmaken of de Kurden naar de kampen kunnen, dan zijn wij. Wij hebben namens ons volk gestreden, we zullen ook namens ons volk nu beslissen. En nu is het voor de Kurden hier nog niet veilig", zeggen ze. Met hetzelfde gemak waar mee deze peshmerga's hun volkgenoten beletten in de be schermende armen van de buitenlandse soldaten te lopen, zo beslissen de stamhoofden in de bergen en in de kampen traditiegetrouw over het lot van elke individuele vluchte ling. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president F.W. de Klerk heeft de ri valiserende zwarte politie ke leiders gisteren opge roepen hun verantwoor delijkheid te nemen en te proberen een-einde te ma ken aan het geweld in de townships, dat in het afge lopen weekeinde aan min stens 45 zwarten het leven heeft gekost. De scholen waren gisteren ge sloten om uitbreiding van het geweld tegen te gaan. In het' oosten van het land, in de pro vincie Natal, kwamen nog twee andere mensen door poli tiek geweld om het leven. „Wij kunnen zo niet door gaan", zei De Klerk voor het parlement in Kaapstad. „Ge weld en intimidatie moeten ophouden, omdat zij de voor uitzichten van Zuid-Afrika ondermijnen". De Klerk zei dat niet de door hem doorge voerde hervormingen aan het geweld ten grondslag liggen, maar de apartheidspolitiek die de zwarte meerderheid onder drukte en geweld tot een on derdeel van het dagelijks le ven maakte. De meeste doden vallen bij botsingen tussen de Inkatha-Vrijheidspartij en het rivaliserende Afrikaans Natio naal Congres. De Inkatha heeft gezegd de vredesconfe rentie van eind mei te zullen bijwonen. Het ANC heeft de conferentie afgewezen als een poging van De Klerk om steun te winnen. Zaterdag beweerde het ANC over bewijzen te be schikken van een georgani seerde terreurcampagne tegen zijn leden. Op zijn beurt be schuldigde Inkatha-leider Mongosuthu Buthelezi gisteren het ANC van het beramen van de ontvoering van twee van zijn kinderen en het vermoor den van Inkatha-functionaris- Jeltsin laat mijnwerkers zelf beslissen MOSKOU De Sovjet- mijnwerkers moeten zelf beslissen of ze hun stakingen voortzetten of niet, meent Boris Jelt sin. De Russische presi dent, die het Westsibe- rische Koeznetskbek- ken bezoekt, ontkent daarmee dat hij naar Si berië is gegaan om de stakers over te halen weer aan het werk te gaan, aldus het onaf hankelijke persbureau Interfax. „De beëindi ging van de stakingen gaat alleen de mijnwer kers aan", aldus Jeltsin. Wel heeft hij een ont werpakkoord bij zich op grond waarvan er een eind aan de acties kan komen, zei Aleksandr Smirnov van het sta kingscomité. Duizenden Rus sen in Moskou steunen Boris Jeltsin. FOTO: EPA HET LEVENDE EILAND Kapitein Rob is van plan na zijn Mexicaanse avontuur irende enkele maanden de stilte van de Grote Oceaan op te :en; hij is zo lang aan land geweest, dat hij nu wel weer eens poosje alleen op zee wil zijn. En voor het eerst zal hij nu eens het Panamakanaal gebruik maken! Wanneer de „Vrijheid II laven van Colon nadert, komt de loodsboot langszij om Rob Ifl naar binnen te brengen. En een uur later vaart hij, samen injj enkele vrachtschepen, de eerste kolk van de Gatunslulzen binnen. Rob kijkt zijn ogen uit. Kijk, de schepen worden voortge trokken door electrische locomotieven en de doorvaart duurt niet meer dan een uur of negen. In Panama zelf heeft Rob niets te zoeken: hij doet snel wat inkopen en kiest zee. Daar ligt de wijde, eindeloze Stille Oceaan voor hem.... Maar het weer wordt slech ter en Rob moet zijn oliejas aantrekken, want het begint te rege nen. VN - vredesleger in Westelijke Sahara NEW YORK De Veilig- heidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten een uit 1700 man bestaand vredesleger en enkele honder den waarnemers voor een te houden referendum over de toekomst van de regio naar de Westelijke Sahara te sturen. Het zal wereldwijd het negen de actieve VN-vredesleger worden. Tijdens een korte bij eenkomst besloten de vijftien leden van de Veiligheidsraad unaniem voor het zenden van de troepen en de waarnemers; de hele operatie gaat in totaal 200 miljoen dollar (400 miljoen gulden) kosten. De VN-waar- nemers zullen toezien op een binnen elf weken ingaand staakt-het-vuren in de 16 jaar oude oorlog tussen guerrilla strijders van de bevrijdingsbe weging Polisario en Marokko, alsmede op een een referen dum waarin de nomadische in woners van het gebied zich kunnen uitspreken over onaf hankelijkheid of aansluiting bij Marokko. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brit- tanniës afgevaardigden in het Europese parlement plannen een oorlog voor de redding van Britse chips (in dat land 'crisps' genaamd) in alle smaken die de eilandbewoners lief zijn. Deze laatsten consu meren jaarlijks de inhoud van 2 miljard zakjes crips die qua smaak variëren van gewoon gezouten tot egel (een echte lekkernij voor zigeuners). Sinds afgelopen weekeinde hebben de Britten het nare ge voel dat 'Europa' het op hun crisps heeft gemunt. Uit Brus sel bereikte hen het onheil spellende bericht dat de Euro pese commissie (volgens de Britten een stelletje bureaucra tische uilskuikens) per onge luk een verbod had uitgevaar digd voor de verkoop van exo tische variëteiten van Britse chips, zoals crisps in steurgar naalcocktail-, Worcester sauce- tomato ketchup-, kruidige kippe-, sweet and sour- en jon ge- uitjessmaak. Deze voor de Britten wel zeer onprettige vergissing heeft tot gevolg dat dergelijke crisps niet voorkomen op de lijst van eetwaren waarin kunstmatige toevoegingen mogen worden verwerkt. Alleen heel gewone chips (gezouten, kaas en ui, rund, spek en zout en zout en azijn) zullen over twee jaar de enige crisps-hapjes zijn die in Groot-Brittannië nog aan de man mogen worden gebracht. Het is daarom zeer de vraag wat Britse zigeuners zullen be ginnen zonder hun dieet van egel-crisps. De grote zondebok van alle Britten is commissaris voor in dustrie Martin Bangemann, volgens hen „de koppigste Duitse ezel" van Brussel. Ban- gemanns „incompetentie" wordt in Londen „onvoorstel baar groot" genoemd. Mocht Bangemann van plan zijn zich dezer dagen in Engeland te vertonen, dan zullen vele Brit ten hem daar eens hartig de waarheid vertellen. Zij zijn van mening, dat in verband met eetwaren rekening dient te worden gehouden met na tionale verschillen. Groot-Brittanniës crisp-fabri- kanten vrezen een jaarlijks verlies van 70 miljoen pond. of 15 procent van hun algemene winst, als 'Brussel' het haalt. Zo'n 600 banen kunnen verlo ren gaan. Britse (en andere) crisps zitten vol scheikundige additieven. Hoewel zij door de Britten naar Amerikaans voorbeeld geclassificeerd worden als junkfood (voedsel zonder voe dingswaarde), leven miljoenen van hun jongeren dagelijks van praktisch niets anders dan crisps en toast.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5