„Minister is bang voor impopulaire maatregelen Cultuurschokken centraal in boek over Afrfc Hogere dollarkoers heeft ook nadelen BINNENLAND EeidocSomarvt DINSDAG 30 APRIL 1991 pijl World Press Photo 'Mourning in Kosovo', de foto waarmee de Franse persfotograaf Georges Meril- lon de eerste prijs van de wedstrijd van World Press Photo won, staat sinds gis teren opgesteld in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Premier Lubbers (links) open de de tentoonstelling, waar ook het werk van de overige prijswinnaars te zien is. FOTO: ANP Vermist meisje na jaar dood gevonden ENSCHEDE Het 13-jarige Enschedese meisje Ria de Vries, dat sinds 3 mei van het vorig jaar werd vermist, blijkt door een misdrijf om het leven te zijn gekomen. Op 9 april werden ter hoogte van het nationaal park De Hoge Veluwe en de Boveneindseweg in Otterlo de stoffelijke resten gevonden. Een onderzoek van het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijswijk heeft uitge wezen dat het om Ria de Vries gaat. Nadat het meisje in de vroege avonduren van 3 mei vorig jaar van huis was weggelopen, werden zowel door politie als de familie grootscheepse speur acties op touw gezet, die evenwel niets oplever den. Zo schakelde de familie paragnosten in, waarna onder meer werd gedregti in de kleiga- ten van Smulders nabij de vliegbasis Twenthe. Een inmiddels geformeerd recherchebijstands team gaat het misdrijf nader onderzoeken. Vereniging Waddenzee wil Rottumeroog aan natuur teruggexj WARFFUM De Lande- lijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee heeft zich in de discussie over het voortbestaan van het Groningse eiland Rot tumeroog geschaard ach ter het voorstel van Rijks waterstaat en Natuur, Mi lieu- en Faunabeheer om het onderhoud aan het onbewoonde eiland te sta ken. Dit bleek gisteren in Warffum tijdens een rondetafelconfe rentie over Rottumeroog en Rottumerplaat. Vertegenwoordigers van de betrokken ministeries, plaatse lijke overheden, onderzoeksin stituten, de waddenadviesraad en de Wadden vereniging be spraken de toekomst van de Groningse eilanden. Volgens woordvoerster drs. A. Woud stra van de Wadden verenging is het overlaten van Rottume roog aan het spel der elemen ten een uitstekende manier natuurlijke processen de vrije loop te geven. „Dit is een unie ke kans om te kijken hoe de natuur haar gang gaat zonder dat de mens er met zijn vin gers aanzit. Omdat andere be langen niet worden geschaad bij het stopzetten van het on derhoud, is het oostelijk Wad dengebied hiervoor als een van de zeer weinige plekken bii uitstek geschikt", aldus Woudstra. De Waddenvereniging is er van overtuigd dat Rottume roog na staking van het onder houd geen kale zandvlakte wordt, maar zeker nog dertig tot veertig jaar met duinen zal blijven bestaan. Dan verdwijnt het in oostelijke richting 'wan delende' eiland uiteindelijk in de diepe Eems. Hendrik Toxopeus, die uit pro test tegen het plan het eiland aan de golven prijs [pF Rotterumeroog twet, er lang bezet hield, toe diep teleurgesteld ove ding van de Wadi ging. De zoon van strandvoogd van R< gaf toe dat het eil< duur in de Eems maar denkt de levei Rottum met onge- jaar te kunnen verle de natuur een ham pen bij de duinaan' ners en boeren vanjfel ningse kuststrook s%jn Toxopeus. De eiland%n voor hen grote waarde. OVERLEGORGAAN STOP VUILVERBRANDING NEDERLAND: TIENDEVEEN De man die strijdt tegen de komst van een gigantische vuil- verbrandingsfabriek in Wijster laat geen onduide lijkheid bestaan over het motief van het piepjonge Overlegorgaan Stop Vuil verbranding Nederland (OSVN). Het moet volgens Ad de Groot afgelopen zijn met vuilverbranding. Hergebruik, daar gaat het om. De Groot is secretaris van 's> lands jongste milieu-organisa tie, waarin zeven regionale ac tiegroepen samenwerken om een breder draagvlak te creër en. De organisatie wil door de politiek voor vol worden aan gezien. De Groot is tevens tïè voorman van de Stichting Anti Vuilverbranding Dren the. Het probleem was tot op heden dat de plaatselijke actie voerders buiten de provincie grenzen niet op publiciteit hoefden te rekenen. De Groot en de zijnen wilden daarom een bredere opzet. „Vanaf de oprichting van onze stichting hebben wij gezegd dat vuilver- branding en alles wat daarmee samenhangt geen probleem is dat tot Drenthe beperkt blijft. Het is ook niet zo dat wij zeg gen dat we hier geen vuil of geen verbrander willen heb- ben en dat zo'n installatie maar ergens anders neergezet moet worden. Wij zijn tegen vuilverbranding in het alge meen. Juist omdat wij altijd hebben gesteld dat het hier wij, in samenwerking met Greenpeace, de aanzet gege ven om tot een landelijke aan pak te komen. Misschien komt later ook nog de internationale dimensie aan bod." De OSVN wil een krachtige vuist maken, wil gehoord wor den. „De politiek trekt zich niets aan van allerlei groepjes. Een stel boeren uit Drenthe, een paar schreeuwende Am sterdammers, voormalige mijnwerkers uit Limburg, of welke losse organisatie dan ook, ze worden onder de grond geschoffeld. Dat gebeurt op het niveau van de provinciale politiek en in Den Haag doen ze hetzelfde, maar nog veel harder. Daarom hebben we gezegd: we slaan de handen ineen. Nu kunnen we zeggen: hier staan we. Wij willen ge woon geen vuilverbranding. Hier niet en elders óók niet. Dat was 'de teneur van de bij eenkomst waarop wij hebben besloten het Overlegorgaan op te richten". Kennis Op de bijeenkomst waren zes plaatselijke actiegroepen ver tegenwoordigd: Boekelermeer (bij Alkmaar), Voorburg, Bug- genum (Limburg), Alkmaar, Slotermeer (bij Amsterdam) en Wijster, waar strijd wordt ge voerd tegen een gezamenlijk plan van de VAM en de IJsel- centrale voor zeer grootschali ge afvalverbranding. Het co mité uit Leeuwarden was ver hinderd op oprichtingsverga dering bij te wonen, maar heeft zich wel van harte aan gesloten bij de OSVN. Ook Greenpeace staat achter de ideeën van het Overlegorgaan, maar is formeel geen partici pant. Uiteraard, zo verzekert De Groot, zullen beide organi saties wel gebruik maken van eikaars kennis en ervaring. De Groot: „In eerste instantie hebben Greenpeace en de Stichting Anti Vuilverbran ding Drenthe de actiegroepen uitgenodigd die gemakkelijk te traceren waren. De volgende stap is dat we instanties als Natuur en Milieu, Milieude fensie en de Milieuraden gaan aanschrijven omdat die goed op de hoogte zijn van alles wat er in de verschillende provin cies op milieugebied aan de hand is. Op grond van de ge gevens en kennis die wij van die organisaties krijgen willen we de gehele problematiek in beeld brengen. En er wat aan doen". Schij in Minister Alders, die onder meer milieu in zijn portefeuil le heeft, kan er op rekenen dat het OSVN hem zal herinneren aan wat in het NMP (Natio naal Milieubeleids Plan) staat geschreven over vuilverwer king. In de loop van de vol gende maand krijgt de minis ter een petitie onder de neus. Daar op vooruitlopend zegt De Groot alvast: „Aiders moet ge- te voeren. En wel op de ma nier zoals het er staat. Dat wil zeggen: eerst doen wat volgens hetzelfde NMP de hoogste prioriteit heeft: preventie (voorkomen dat afval ont staat), hergebruik en scheiding van afval aan de bron. Pas daarna komt verbranding. An ders gezegd: pas op het mo ment dat de eerste prioriteiten zijn uitgevoerd komt verbran ding van een eventueel teveel aan vuil aan de orde. Hoe dat precies zal uitpakken moet nog blijken. Maar wat doet de minister? Hij begint alvast met de laagste prioriteit (verbran ding). En om de schijn op te houden dat hij toch goed aan het NMP werkt zorgt hij voor een postbus 51-spotje. Kort ge zegd: Alders begint aan de verkeerde kant. En dat nemen wij hem bijzonder kwalijk. Al ders is bang voor impopulaire maa'tregelen". Preventie Volgens De Groot is het hele maal niet nodig vuil te ver branden. „De capaciteit om af val te storten is niet onbe perkt. Daar ben ik het mee eens. Maar laten we elkaar niet wijsmaken dat Nederland helemóól geen stortmogelijk- heden meer heeft. Het belang rijkste is dat er nu snel een be gin wordt gemaakt met het uitvoeren van beleid. Dan zijn er zeer wel mogelijkheden om de omvang van het afvalpro bleem te reduceren". Hij neemt de situatie in Wij Door uitstoot van de Afvalverwerking Rijnmond kregen koeien in nabijgelegen weideland verhoogde concentraties dioxines t*ve melk moest uit de handel worden genomen. Nederlands jongste milieuorganisatie vindt dat het verbranden van afval zoveel voorkomen moet worden. ster als voorbeeld. „Ondanks de aanwezigheid van verbran dingscapaciteit wordt nog de helft van het aangevoerde vuil gestort. Als we er in zouden slagen de hoeveelheid afval tot de helft terug te dringen door serieus werk te maken van preventie en hergebruik, zou je de hele verbranding kunnen stoppen, zonder dat de hoe veelheid die moet worden ge stort groter wordt dan nu het geval is. Ik denk dat dat een heel reële optie is. Maar... op basis van vrijwilligheid kun nen we dat doel niet bereiken. Er is weliswaar een tendens dat men steeds meer aandacht krijgt voor het milieu en dus ook voor de afvalproble- matiek maar dat neemt niet weg dat het noodzakelijk zal zijn dat de overheid maatrege len neemt om die reductie van vijftig procent ook werkelijk te halen". Recente berichten dat de uit stoot van dioxine als gevolg van vuilverbranding minder groot is geweest dan voorheen werd aangenomen, hebben De Groot niet gerustgesteld. „Men heeft nog altijd geen goed zicht op de problematiek. Re cent zijn er nog weer berich ten gekomen over enorme dioxinevervuiling in Duits land, met vertakkingen naar Nederland en België. Niemand weet wat er precies aan de hand is. Niemand weet ook hoeveel dioxine in een li chaam te tolereren is. En: de normen verschuiven. In '85 Ku ;.Vi hadden we een norm. Daar stak hand voor in het jaar kwam men tot sie dat de norm toch zou moeten zijn. Nu net als in 1985, gez» norm heel safe zou steld. Nu wordt 250^7 veiligheidsmarge den. Maar zolang je veronderstellingen enkele zekerheid", is HARR \c Agnes Sommer met haar boek 'Houden van Afrikanen'. FOTO: MILAN KONVALINKA AMSTERDAM Wat doe je als blanke, Nederlandse vrouw op een overvol pas sagiersschip in Zaïre, wanneer je ziet dat een politieman aan boord een groepje jongens met een knuppel in elkaar slaat, omdat ze geen kaartje hebben gekocht? Ga je je ermee bemoeien of kijk je liever een andere kant op? De sociologe Agnes Som mer kwam tijdens haar reis door Afrika in '86-'87 veelvuldig voor dit soort dilemma's te staan. Haar onlangs uitgekomen boek 'Houden van Afrikanen' vormt de weerslag van deze, vaak tegenstrijdige ervaringen. Het boek gaat dus niet zozeer over de liefde tussen blanke vrouwen en Maasai-krijgers, zoals de uitgever op de achter flap ietwat wervend belooft. Dit voor Europeanen kenne lijk tot de verbeelding spre kende thema komt alleen zij delings in een van de hoofd stukken aan de orde. 'Houden van Afrikanen' beschrijft, al dus Sommer, veel meer de cul tuurschok die een westerling krijgt wanneer hij het onbe kende continent Afrika be treedt en voortdurend in situa ties verzeild raakt, waarbij hij niet weet hoe te reageren. Sommer: „Ik kwam vaak din gen tegen waarvan ik dacht: hoe is dit mogelijk. Neem nou dat fysieke geweld op die boot. Toen dacht ik bij mezelf. Moet ik dit nu begrijpen of moet ik daar een vreselijke afschuw van hebben. Eigenlijk is dat ook het wezenlijke van een cultuurschok. Dat je niet weet hoe je er over moet denken. Je voelt jezelf heen en weer ge slingerd tussen onbegrip en boosheid". In de meeste situaties die Som mer in haar boek beschrijft houdt ze zich op de vlakte. Ze grijpt niet in. Ook al stuit iets haar nog zo tegen de borst. „Inderdaad", zegt ze. „Oorde len is er eigenlijk niet bij, zei iemand laatst tegen me, en dat klopt. Je probeert maar zoveel mogelijk te begrijpen en be grip te tonen. Maar dat is met een ook een van de manco's van het cultureel relativisme. Dingen die je hier in Neder land zou veroordelen, daar heb je in een ander land be grip voor". Dat zo'n houding wel tot de nodige boosheid kan leiden is duidelijk. „Ik werd dan kwaad, maar op een gegeven moment ging dat gevoel weer weg en was het net of ik naar een film zat te kijken. Ik denk dat je op zo'n moment ook wel een soort scherm voor je ge voelens trekt, anders is het niet te doen". Tijdens haar reis door Afrika bezocht Agnes Sommer onder meer Nigeria, Cameroun, de Centraal Afrikaanse Repu bliek, Zaire, Kenya en Mali. Ook in de dagelijkse omgang met Afrikanen bleek voortdu rend hoe moeilijk het is je als buitenlander een houding te geven, omdat je niet weet wat er van je verwacht wordt. „Je weet niet hoe je je moet gedra gen, want lang niet alles wordt je verteld en je verstaat de taal ook niet. In veel van de lan den waar ik ben geweest, ben ik een enorme achterdocht, argwaan en beleefdheid tegen komen. Juist die combinatie maakt dat er maar weinig ge zegd kan worden". Krijgers Nu, ongeveer vijf jaar na Ag nes Sommers eerste Afrika- reis, zijn er inmiddels vele rei zen gevolgd. Gemiddeld twee per jaar. De voorzichtige po gingen om de cultuurschokken te boven te komen zijn omge slagen in een soort Afrikagek- te. Verliefd op het land, ver liefd op de mensen. Zo kreeg de fascinatie voor een bondge nootschap van blanke echtge notes van Maasai-krijgers, waarvan ze zelf ook korte tijd deel uitmaakte, een vervolg in de vorm een promotie-onder zoek, dat overigens nog niet is afgerond. „Zoals die vrouwen leven. Dat is zo fascinerend. Sommigen hebben to Westen vaarwel gezy de onzekerheid van dkr ce met een krijger. men ook wel eens vaiL de kermis thuis, maaj a toch geen zin naar E»aj, rug te gaan. In een tijgc heel Afrika aan heUg, seren is, doen dezejjjc< juist het omgekeerde'fen Nog dit jaar krijgt di l gekte van Sommer) meer definitief zijivo wanneer ze met haarcel dochtertje voor zeka jaren naar Kenya vei* daar sociologie te dafli: de Kenyatta-universiL wel ze inmiddels \y van het land afweet, i turele kloof nog altijf zig. „Ik betwijfel ofPar van het land ben ga£re pen". Zij is zich erv»e dat ze nooit echt dee?" van de Afrikaanse |6 Ook al woont ze stratf robi. Temidden van hrui kanen. „Het- culturel»e zal er altijd blijven. Mi13' juist een van de fascj"16 dingen". ieV( CLARISSÏ>tlr •nb; ier ifcrd rouwfge siteitfva Agnes Sommer werkster vrouw aan de Universiteit' - sterdam. 'Houden tVal kanen' is verschoor SUA Amsterdamse ƒ29,90. i IP1 SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Copyright Standaard uitgeverij dlstr. Wavery Productions (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Amerikaanse munt is in twee maanden tijd ten op zichte van de Nederlandse gulden met 20 procent in waarde geklommen. De stijging zette zich gisteren voort nadat bleek dat binnen het IMF geen overeenstem ming kon worden bereikt over gecoördineerde renteverlaging in met name de VS en Duits land. De hogere rente in Ame rika bevordert de internatio nale belegging in dollars en stuwt de prijs van de munt op de wisselmarkt op. De hoge rentestand in de VS is onder meer gevolg van het grote begrotingstekort, het geen neerkomt op een even grote leenbehoefte van de Amerikaanse overheid. Afge lopen zondag had minister Kok in Washington de Ameri kaanse regering verweten het begrotingstekort onvoldoende te bestrijden en zo zelf schul- te zijn aan de duurte van Minister Kok herinnerde er gisteren echter tevens aan dat een duurdere dollar voor ons land behalve voordelen ook nadelen heeft. De rente blijft erdoor ook in Nederland hoger dan gewenst en de import uit de VS wordt duurder. De wei gering van Duitsland dat inflatie ducht om samen met de VS de rente geforceerd te verlagen, zal de economi sche recessie in Amerika ver lengen, met gevolgen voor de bedrijvigheid in de gehele we reld en dus ook in Nederland. Tijdens de halfjaarlijkse verga deringen van het IMF komen de ministers van financiën en presidenten van de Centrale Banken van de lidstaten bij een. De machtigste groep bin nen het IMF is de zogeheten G-7, de VS, Canada, Japan, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië. Volgens minister Kok levert de van daag aflopende IMF-vergade- ring weinig op omdat de G-7 met hun overleg over de rentestand een mislukte po ging doen aan een symptoom te sleutelen. De kwaal, uiteenlopend finan cieel, economisch en budget tair beleid in vooral de VS, Duitsland en Japan, blijft daarmee onbestreden. Kok hoopt dat afstemming van het beleid van de grote industrie landen verwezenlijkt worden tijdens de zoheten economi sche wereldtop van de G-7, in juli in Londen. Zulke afstem ming is vooral geboden nu be halve de ontwikkelingslanden ook Oost-Europa en het 'post- Golfoorlogse' Midden-Oosten acute behoefte hebben aan on dersteuning vanuit een sterke westerse economie. Zilveren Huwelijk f Koningin Beatrix en Prins Claus., Jubileumlepel in zwaar verzilverde uitvoering en Zilveren Huwelgks-Ecu. Zilveren 2,5-Ecu in gekroonde muntrand, met 60 cm collier, afm. 35 x 45 mm. Beitelwljxe: Telefonisch of schriftelijk. U ontvangt dan een acta bevestiging. Of door betaling van het betreffende bedrag op giro® Muntpost te Eist, onder vermelding van bestelcode(s). I Pc/Woonplaats: Aantal Omschrijving Bedrag 17.50®86 425,- F6 Beatrix /Claus jubileumlepel Gouden 100-Ecu in gekroonde I k muntrand. |wi I Zilveren 2,5-Ecu in gekroonde ƒ125,- (PC f muntrand, met zilveren 60 cm collier. I he Speciale folder voorafbeeldingen gratis f)a\, en specificaties. |g Muntpost BV, Antwoordnummer 123,6660 VB Eist, Telefoon j ei

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4