lartstichting wil werkend Nederland gezonder maken nenland auwe reacties op oroep Lubbers „Geen reden voor woede onder huidige wao'ers' AGJ Cöidóc Somant DINSDAG 30 APRIL 1991 PAGINA 3 i Jli 14/ aamsdelen blijken 47-jarige Belg ENBURG De rijkspolitie op -Vlaanderen heeft de identiteit vast- van de man van wiens lichaam za- en maandag delen in een tas en kof- gevonden. Het gaat om de 47-jarige ii Volf uit Brussel. In Zeeuws-Vlaande- d gisteren opnieuw een koffer ge-' waarin een deel van het bovenli- was gestopt. Van het stoffelijk over- 'Vorden hoofd en benen nog vermist, h inleiding van berichten in de media Jraaibrug en Aardenburg verspreide iriften waren gisteren bij de politie ,ips binnengekomen. Een van de drie de rijkswacht in Brugge kreeg, leid- lentificatie. Een familielid attendeer- |e man uit Brussel. Hij werd sinds 3 jrmist. ntje ige ird Gemeente Apeldoorn in de fout met Apenheul DEN HAAG/APELDOORN De gemeente Apeldoorn heeft ten onrechte waardevol bos gekapt om een grote parkeerplaats voor De Apenheul mogelijk te maken. De Raad van ita- te heeft het besluit over de aanleg van de voor ziening vernietigd. De gemeente heeft nogal wat procedure-fouten gemaakt. Het gemeente bestuur stelde destijds dat het om een verwaar loosd stuk bos ging, maar volgens de Raad van State is dat op geen enkele manier bewezen. In een rapport van een onafhankelijke deskundige wordt het gebied juist als waardevol aange merkt. Het besluit om de bomen te kappen was volgens de Raad van State dan ook oniuist. Ook bij interne verbouwingen bij De Apenneul is de gemeente in de fout gegaan. Voortdurend werd toestemming gegeven voor werkzaamheden die in strijd waren met het geldende bestemmings plan. „Snelle aanscherping mestbeleid noodzakelijk" DEN HAAG De Centrale Raad voor de Milieuhygiëne vindt dat de overheid het mestbeleid op zo kort moge lijke termijn ingrijpend moet aanscherpen. Dat schrijft de raad in een ont- werp-advies dat tezijnertijd wordt aangeboden aan de ministers Alders (milieu) en Bukman (landbouw). Vol gens de raad ziin snel wette lijke maatregelen nodig om het grond- en oppervlakte water te beschermen tegen verontreiniging door stik stof uit zowel kunstmest als dierlijke mest. Daarbij mag inkrimping van de veesta pel niet worden uitgsloten. Jarenlange celstraf geeïst na vrijspraak AMSTERDAM De advocaat-gene raal bij het gerechtshof in Amster dam, mr. R. Manschot, heeft gisteren wegens invoer en bezit van cocaïne (140 kg) respectievelijk 12 jaar en 10 jaar gevangenisstraf plus boetes van 100.000 gulden tegen de 28-jarige Co lombiaan R. en de 42-jarige L.L. uit Brazilië. Eerder sprak de Amster damse rechtbank R.R. wegens gebrek aan bewijs vrij. L.L. werd tot 10 jaar celstraf plus een boete van een ton veroordeeld. Beide mannen houden vol onschuldig te zijn. De drugs wa ren vorig jaar per vrachtschip vanuit Suriname naar Nederland verstuurd. De politie arresteerde nog twee ver dachten. Uitspraak 13 mei. 'ONGEZONDE' STRALING ZENDMASTEN ZEEWOLDE ZEEWOLDE De gemeente Zeewolde laat een onderzoek instellen naar de invloed die elektro-magnetische straling heeft op de gezondheid van de bevolking in zuidoostelijk Flevoland. De straling is afkomstig van de zendmasten bij Zeewolde die de programma's van de Wereldomroep en ra dio 1 en 5 uitzenden. Bij omwonenden is de vrees ontstaan dat de straling gevaar oplevert voor de gezondheid. De zendmasten voor korte en middengolf veroorzaken al ge ruime tijd de nodige overlast in de regio. Huishoudelijke ap paraten, computers en andere gevoelige elektronische appa ratuur blijken zich nogal vreemd te gedragen onder invloed van de radio-golven. Mensen die de telefoon opnemen, ho ren geen verre vriend maar de omroeper van radio 1. Uit elektronische orgels klinken de programma's van de We reldomroep. Televisie-ontvangsten worden gestoord, terwijl fax-apparaten het helemaal begeven. Hoogst ongemakkelijk, maar toch nog vrij onschuldig. Er ger wordt het wanneer klimaatcomputers van slag raken. Manja Blok eerste F-16-vliegster DEN HAAG De 27-jarige eerste luitenant Manja Blok zal deze week met een laatste oefenvlucht haar opleiding afronden tot F-16- gevechtsvlieger. Daarmee wordt zij de eerste vrouwelijke F-16- vliegster in de Nederlandse lucht macht. Blok begon haar opleiding bij het luchtmachTdetachement in Eelde en haalde vervolgens in de Verenigde Staten haar groot mili tair brevet. Terug in Nederland vloog zij op de NF-5-straaljager en startte in januari het omscholings programma naar de F-16. De luchtmacht kent nog negen andere vrouwelijke vliegers. Acht van hen vliegen helikopters en één vliegt een F-27-transportvliegtuig. 30VEN De Ne- ïdse Hartstichting een bedrijf opge- dat werkend Neder- jezonder moet ma- impuls' heet de BV in hijrichting, die in alle 1 reeds tientallen be- j n heeft voorzien van '°k ortie ngs-, bewegings- en jrogramma's. Dit na- ;ort het bedrijf zich belabberde conditie fuJn e Nederlandse poli- de heeft nog nauwelijks ich laten horen. Het op een directeur nieuwe BV van de Ne- ker"dse Hartstichting aan de vereld moet presente- M ndertussen zijn de vier lan rerkers al begonnen met lik 4ken van gezondheidsbe- ;t lii ende programma's. Met trouwde naam van de chting achter zich be- zij eigenlijk helemaal itroductie. „Alle deuren /oor ons open", vertelt Use A. Bruens. Impuls ich bovendien in de rug ld door de discussies iet hoge ziekteverzuim grote aantal arbeidson- schilkten in Nederland. De zieke en afgekeurde >mers kosten het ..^leven en de politiek n vol geld. Werkfitheid sprogramma's kosten ook geld, maar uiteindelijk verdienen bedrijven die investering te rug, verzekert Bruens. „We tenschappelijk is nog niet be wezen dat het ziekteverzuim daalt als werknemers meer be wegen en gezonder eten. Maar onderzoek in de Verenigde Staten heeft wel uitgewezen dat werknemers in bedrijven met een fitheidsprogramma meer tevreden zijn. Ze voelen zich lekkerder, zitten beter in hun vel en hebben een positie vere werkhouding". Tevredenheid Een grotere tevredenheid, ar beidsinzet, motivatie en een beter sociaal klimaat. Dat zijn de verkoopargumenten die Impuls gebruikt als het zijn programma's aanbiedt aan be drijven. Tientallen grotere be drijven (meer dan vijfhonderd werknemers) hebben inmid dels zogenoemde werkfitheid- sprogramma's gekocht. De programma's zijn vooral popu lair bij de Amerikaans geo riënteerde ondernemingen. Adviseur P. Draisma: „In de Verenigde Staten zijn gezond heidsbevorderende program ma's in bedrijven heel nor maal. Bij een gezond bedrijf horen gezonde werknemers, is de redenatie. Maar liefst twee derde van alle bedrijven met meer dan vijftig werknemers in de VS doet aan gezond- eed 3zic°jCENTRAAL OVERLEG HEEFT GEEN ZIN soo: agn heidsbevordering. Maar Ne derland is geen Amerika, waar je zo ongeveer een bijl in je nek krijgt als je een sigaretje opsteekt. Wij zullen de pro gramma's speelser moeten brengen. Zonder dwang en zonder het calvinistische opge heven vingertje. Want dat werkt niet, het gaat erom mensen blijvend te motive ren". Eén van de belangrijkste rede nen voor het zogenoemde 'grij ze verzuim' is volgens Draisma onvoldoende betrokkenheid bij het werk, het gevoel niet gewaardeerd te worden. „Door ons leefstijlprogramma gaan werknemers zich niet alleen fitter voelen, maar krijgen ze ook meer waardering voor hun werkgever". Fitness Aanvankelijk bood Impuls de bedrijven één programma aan met aandacht voor voeding, beweging en stress. Deze drie- eenheid moest tot teleurstel ling van Impuls worden losge koppeld omdat het totale pro gramma voor veel bedrijven te duur werd. Men kan de pro gramma's nu afzonderlijk be stellen. 'Voeding' omvat zowel voorlichting aan het keuken- personeel als aan de werkne mers. Het programma 'Stress' leert chefs hoe zij moeten om gaan met een hoge werkdruk en hoe ze stress bij anderen kunnen herkennen. De bewe gingsprogramma's worden uit gedacht door Impuls maar uit gevoerd door één van de twee honderd bedrijven die in Ne derland fitness aanbieden. „Wij zijn eigenlijk een soort hoofdaannemer", legt Draisma uit. De grootste opdrachtgever van Impuls is wellicht de politie. De conditie van de politie in Nederland is al jaren om te huilen. Het ministerie van jus titie, waaronder de rijkspolitie valt, en het ministerie van binnenlandse zaken, verant woordelijke voor de gemeente politie, zijn daarvan op de hoogte. In plaats van de krachten te bundelen hebben beide departementen zich de afgelopen jaren afzonderlijk het hoofd gebroken over de belabberde conditie van het politiepersoneel. „Is Binnen landse Zaken daar ook mee bezig?", vraagt woordvoerder A. Geelhof, „daar weten wij niets van. Maar dat is eigenlijk vrij normaal. Wij werken al ja ren langs elkaar heen. Dat duurt nog twee jaar, totdat de regionale politie een feit is". Flinke jongens Bij goedkeuring van Justitie start Impuls dit najaar in het district Den Bosch met een fit heidsprogramma voor de rijks politie. Slaagt het project, dan zullen binnen vijf jaar alle an dere korpsen in het land aan het programma worden onder worpen. In anderhalf uur per week wil Impuls niet alleen de beroepsvaardigheden van de politie op peil houden, maar ook de conditie verbeteren en de levensstijl van veel ambte naren ombuigen. Drinken en roken horen van oudsher bij de 'flinke jongens cultuur' van de politie. De onregelmatige werktijden nodigen uit tot een snelle, vette hap. Impuls wil de politie van haar „Texaco- syndroom" afhelpen door de ambtenaren twee tot drie maal per week naar een bewegings centrum te sturen, waar zij ge durende een half uur trainen en informatie ontvangen over voeding en stress. Omdat een goede lichamelijke conditie ook de verantwoordelijkheid is van de politieman of -vrouw zélf, moet het programma voor de helft in de eigen tijd wor den gevolgd. De discussie over de status van het programma is nog in volle gang. Draisma: „De rijkspolitie wil naar func tie gebonden normen. Iemand die alleen bureauwerk doet, hoeft niet zo'n goede conditie te hebben als iemand die veel op straat is". Niemand is ver plicht het programma te vol gen, maar wie niet aan de nor man voldoet krijgt een aante kening in zijn dossier. „Wat de gevolgen van zo'n aantekening kunnen zijn, is nog niet hele maal duidelijk. Wellicht dat iemand op die functie niet meer is te handhaven". MONIQUE VAN DE VEN (Van onze iementaire redactie) metHAAG Uiterst lauw tosn1 de werkgevers- en emersorganisaties giste- ireageerd op de oproep emier Lubbers het 'cen- verleg' met het kabinet r o, [elijk nog voor de zomer vatten. De vakcentrale leeft het verzoek rond- eJ*|ewezen. VNO en NCW dat het kabinet eerst lopen moet doorhakken it weer rond te tafel kan gezeten. Alleen de itrale FNV reageerde op de uitnodiging, zij der enige voorwaarden. n jentraal overleg tussen de msti partners ligt stil sedert ie™Weiding van de tussen ko. hun deelname :en. Met name het voor van het kabinet om ele extra hoge kosten koppeling tussen lonen leringen af te wentelen irijven met 'dure' cao's jen het zere been van igevers. 'eidheid om de strijdbijl raven is bij de werkge- 1 za ts toegenomen nu Lub- or b i een interview met het tzie )lad 'De Onderneming' 'astgesteld dat de koppe len lonen en uitkerin- de tocht staat. Maar !en gesprek achten zij g te vroeg. Woordvoer- ortland van het VNO: positie blijft dezelfde, uden pas op de plaats, noet het kabinet maar iet een samenhangend maatregelen komen, beeld met Prinsjesdag eel eerder als knopen doorgehakt kunnen worden. Anders gezegd: het kabinet is nu aan zet, wij wachten af". Ook het NCW wil de kat uit de boom kijken. „Het zal van de inhoud van de kabinets voorstellen afhangen of wij weer willen gaan praten". Aan de andere kant wordt in werknemerskring wat killer gereageerd op de toenaderin gen van de premier. CNV-be- stuurder Anton Westerlaken liet weten dat het kabinet ken nelijk geen boodschap meer heeft aan het eind 1990 over eengekomen 'gemeenschappe lijk beleidskader'. Daarin is af gesproken dat bij een verant woorde loonontwikkeling de koppeling wordt toegepast. In een officiële verklaring constateert het vakverbond:' „De premier trekt de lijn door die de ministers vorige week hebben ingezet en die neer komt op het snijden van de zwaksten in onze samenle ving".. Deze week nog wil het CNV bij de kamerfracties van PvdA en CDA aan de bel trekken in een poging de drei gende aanslag op de sociale ze kerheid af te wenden. De vakcentrale FNV noemde de uitlatingen van Lubbers over het al dan niet doorgaan van de koppeling „voorbarig, omdat de cao-onderhandelin gen nog gaande zijn". De FNV bestrijdt dat de loonstijging uit de hand loopt en de koppeling onbetaalbaar maakt. De FNV wil alleen aan een centraal overleg meedoen als ze de ga rantie op meer werkbevorde- rende maatregelen krijgt. „Er mag niet alleen over de wao en de koppeling gepraat wor den", aldus een woordvoerder. Vondelpark even dicht De politie in Amsterdam bleek gisteren ernst te maken met de aangekondigde strenge aan pak van vroege Koninginne- dagvierders. Om commerciële verkopers te weren, werden de hekken van het Vondelpark tij delijk dichtgelast. Vanmorgen mochten kinderen als eersten naar binnen. FOTO: ANP Rustige autobeurs De autobeurs op het Stadionplein in Amsterdam is gisteren rus tig verlopen. In totaal werden zeven wagens in beslag genomen, onder meer omdat de papieren niet in orde waren. Vorige week was het in Amsterdam drukker dan normaal. Toen werd vermoed dat dit het gevolg was van de sluiting van de Autobeurs in Utrecht. Volgens een woordvoerder van de politie is het in Am sterdam zo rustig geweest vanwege de preventieve maatregelen. Zo was extra mankracht ingezet en reden motorrijders in de om geving die er voor zorgden dat de handel met wagens zich niet kon verplaatsen naar nabijgelegen straten. Autohandelaren die zijn verdreven van de markten in Utrecht en Amsterdam leken zich massaal te hebben verplaatst naar een weiland in Ugchelen. Daar werden gisteren honderden occasions te koop aangebo den. iPERENHOBBES DOOR BILL WATERSON IEB Pt KlIEUWe ELPEE MM PE SCRAM&IW- BUSN-CEEW Al HUW NU/WMEI? VEEHEEE- LIJKEN NUTTELOOS GEWELP, SEX 0/W PE5EX EN HET GESEUIf VAM SEV/MeUJ- ICE peu&S JE MOIVÏSQAM INT MAS. PAK.Att ZE PIT HOOST ia Merken van kostbaarheden schrikt inbrekers niet af DEN HAAG Het mer ken van goederen leidt niet tot een daling van het aantal inbraken. Slechts in combinatie met andere preventieve maatregelen is het merken van goede ren een effectief middel. Dat blijkt uit een in opdracht van de Landelijk Coördinator Voorkoming Misdrijven uitge voerd onderzoek naar het nut van merkenprojecten in bin nen- en buitenland. „Het mer ken van artikelen wordt vaak als wondermiddel beschouwd. Maar om een inbreker buiten de deur te houden is natuurlijk veel meer nodig. Men moet goede sloten aanbrengen en ook altijd aangifte bij de politie doen als er iets gestolen is. Men zou ook sieraden en kunstobjecten moeten merken met een UV-stift, dan wordt er niets beschadigd. Eigenlijk heeft het merken van spullen pas zin als het op grote schaal gebeurt", zegt landelijk coördi nator dr. J. Hom. Inbrekers worden niet of nau welijks afgeschrikt door ge merkte goederen. Zij zijn uit op geld en cheques en niet op andere goederen. In de meeste projecten is de terugbezorging van gestolen goederen niet verbeterd. Maar de belangrijkste reden waarom in Nederland mer kenprojecten een flop worden is dat ae politie een lage prio riteit geeft aan helingbestrij ding. De Landelijk Coördina tor concludeert dat het mer ken van goederen alleen nog ondersteuning verdient, indien het past in een geïntegreerde aanpak van de inbraakpreven tie. „Incidentele misdaadpre ventie is weggegooid geld", concludeert Horn. PREMIER LUBBERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers ziet geen reden waarom mensen die nu een uitkering wegens ar beidsongeschiktheid ont vangen, zich ongerust of kwaad zouden maken. De discussie over de wao in het kabinet heeft alleen betrekking op nieuwe ge vallen. De premier deed deze uitspraken in een in terview met de IKON-ra- dio. Herman Bode, voor malig vice-voorzitter van de FNV, sprak daarente gen van een „misdadig kabinetsbeleid". „De man die nu een uitkering heeft, zal die houden", aldus Lubbers, „Waar het ons om gaat is te voorkomen dat in de nieuwe generatie teveel men sen in de positie van arbeids ongeschikte komen". De premier vond niet dat mi nister De Vries van sociale za ken en CDA-fractieleider Brinkman ervan beschuldigd kunnen worden dat ze hon derdduizenden wao'ers de stuipen op het lijf gejaagd heb ben met hun uitspraken over afschaffing van de wao. „In de politiek is het altijd moeilijk te bepalen hoe je dit soort ge sprekken moet voeren. Als er wijzigingen op komst zijn, krijg je al gauw een gevoel van angst onder de mensen. Maar als bestuurder kun je pas concreet zijn, nadat je precieze besluiten hebt genomen". Die besluiten zal het kabinet pas van de zomer nemen, wanneer de Sociaal-Economi sche Raad de gevraagde advie zen heeft uitgebracht. „Zolang die adviezen er niet zijn, is het niet verstandig in een soort behoefte om onzekerheden weg te nemen zékerheden te verschaffen met uitspraken. Zo werkt het niet volgens mij", aldus Lubbers. Hij voeg de er wel aan toe dat het uit drukkelijk niet de bedoeling is van de regering om het hele stelsel van sociale zekerheid overhoop te gooien. De wao-discussie die nu ge voerd wordt, komt voort uit de mening dat het kabinet een morele verplichting tegenover arbeidsongeschikten heeft. Lubbers: „We moeten probe ren te bewerkstelligen dat ar beidsongeschiktheid zo min mogelijk voorkomt; we moeten proberen ervoor te zorgen dat mensen die in de wao zitten en die dolgraag iets zouden doen meer kansen krijgen. We moeten het vraag stuk niet terugbrengen tot een woordenspelletje over onze kerheid en dergelijke. Het gaat er om dat we in de toekomst een stelsel hebben waarvan we zeggen: nou zijn waar we wezen willen; we doen het nu beter dan toen het aantal ar beidsongeschikten elk jaar nog gigantisch steeg en toen we mekaar heel flink vonden om dat te verzwijgen". Herman Bode hekelde de standpunten van de minister president. „Je zal als werkne mer maar een positie bereikt hebben met bijvoorbeeld een inkomen van modaal. Nou, dan zie je de toekomst al voor je als je de wao in moet. Dan moet je straks van het mini mum rond zien te komen. En dan zal je ook nog eens mid den veertig zijn en nog een heel stuk leven voor je hebben en de zorg hebben voor ande ren. Nou, ik kan me voorstel len dat je dan de wanhoop na bij bent. Het is natuurlijk niets voor niets dat de Riaggs zo zwaar belast zijn. Dat wordt mede veroorzaakt door dit soort beleid in Den Haag. Ik aarzel niet om dat misdadig te noemen". (ADVERTENTIE) Maij schenkt 2 ton aan zeehondenopvangcentrum TEXEL Minister Maij (verkeer en waterstaat) heeft Ecomare, het zeehondenopvangcentrum voor Wadden- en Noordzee, giste ren bij de viering van het 40-jarig bestaan 200.000 gulden ge schonken. Het bedrag wordt gebruikt voor uitbreiding van het complex met een vleugel voor educatieve voorlichting. Maij heeft zich tijdens haar lidmaatschap van het Europees Parle ment uitvoerig met de problematiek van de zeehonden bezigge houden. 's Werelds beste Graanjenever uit Groningen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3