Veronica bewaakt ook deze zomer zijn imago Ik word nooit moe van Radar Love KUNST/RTV ÊcidaeCowtamt DINSDAG 30 APRIL 1991 p^] Gouden Pennetje voor Volkskrant-redacteur UTRECHT Het Gouden Pen- netje, de aanmoedigingsprijs van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren voor jong jour nalistiek talent, is dit jaar gewon nen door Volkskrant-redacteur Stieven Ramdharie. Hij schreef een serie artikelen over allochto nen in Nederland. De prijs, vijf duizend gulden, een gouden pen en een oorkonde, wordt op 31 mei uitgereikt in Groningen tij dens een vergadering van het Genootschap. De jury deelde een eervolle ver melding uit aan Agaath Garscha- gen, journaliste bij de Haagsche Courant. Muziekfestival mogelijk zonder Britse artiesten UTRECHT De uitnodiging aan Britse muziek- ensembles voor deelname aan het Holland Festival Oude Muziek Utrecht staat op de tocht. De reden daarvan is de weigering aan Britse zijde om een fi nanciële bijdrage te leveren aan het festival. Dat heeft de organisatie laten weten. „Al tien jaar doet het festival op een heel bijzonde re manier veel voor de Engelse muziek", aldus een woordvoerder. „Daar mag dan toch ook wel eens iets tegenover staan. Nu dit niet zo is, moeten wij duidelijk maken dat voor niets echt alleen de zon opgaat. Als Engeland geen geld over heeft voor deze vorm van kunstpromotie gaat die wat ons be treft ook niet door". De British Council had laten weten geen geld aan het festival te willen bijdragen. Het festival vindt plaats van 30 augustus tot en met 12 september. Reinoud Berends wint chanson - wedstrijd AMSTERDAM Reinoud Berends (32) uit Amsterdam heeft in de Klei ne Komedie in Amsterdam het acht ste Concours de la Chanson gewon nen. Deze chanson-wedstrijd wordt jaarlijks georganiseerd door de Alli ance Francaise de Pays-Bas, een ver eniging die de Franse taal en cultuur in ons land onder de aandacht wil brengen. Berends won met eigen liedjes: 'Rêve noir' en 'Si la chaleur y est'. Het kwartet '4 Steps' behaalde de tweede prijs met liedjes van Charles Trenet. De jury bestond uit Philippe Elan (Edisonwinnaar '90), Liesbeth List, Henk van der Molen, Imanda Wapenaar en Hans van Willigenburg. Nationale Ballet brengt hommage aan Van Dantzig AMSTERDAM Het Nationale Ballet gaat als eerbetoon aan zijn scheidende artistiek leider Rudi van Dantzig een speciaal programma met drie nieuwe werken uitvoeren. De voorstellin gen zijn op 27, 28 en 30 juni en op 1, 2 en 3 juli in Het Muziek theater in Amsterdam. Van de Russische choreografe Bronislava Nijinska wordt 'Les noces' uitgevoerd, dat voor het eerst in Nederland is te zien. Verder in dit progrmama deel II uit William Forsythes 'Arti fact', dat in 1987 uitgevoerd door het Frankfurter Ballett het hoogtepunt van het Holland Festival vormde. Choreograaf /ontwerper Toer van Schayk maakt voor dit hom mage-programma een nieuw ballet op muziek van de componis ten Beat Furrer en Bruno Liberda. Het programma wordt aan gevuld met 'Violin concerto' van George Balanchine. Van Dant zig, die het artistiek leiderschap sinds 1968 vervult, wordt per 1 september door Wayne Eagling opgevolgd. Hij blijft overigens als huischoreograaf aan Het Nationale Ballet verbonden. Kunstrai in Amsterdam AMSTERDAM In de Amster damse RAI vindt van 29 mei t/m 2 juni de Kunstrai 91, de jaarlijk se tentoonstelling voor heden daagse kunst, plaats. Voorlopig hebben 85 Nederlandse galeries en 24 buitenlandse voor dit eve nement ingeschreven. Er zijn ook twee symposia: op 30 mei in het Stedelijk Museum is het thema het verzamelbeleid van musea op het gebied van fotografie en op 31 mei in Arti et Amicitiae is er 'Kunst Markt Mechanismen' met als onderwerp de drijfveren en mechanismen op kunsthisto risch en economisch terrein. Les Miserables Mr. Pieter van Vollenhoven, die vandaag zijn tweeenvijftigste verjaardag viert, werd gisteren door theaterproducent Joop van den Ende bedolven onder de kadoo's. Ze waren echter niet allemaal voor de jarige bestemd. Eigenlijk diende hij min of meer als pak-ezel voor de koninklijke familie, die allemaal een compact-disc kregen van de originele Nederlandstalige versie van de uiterst succesvolle musical 'Les Miserables. Nadat Van Vollenhoven zich lachend had afgevraagd of ieder lid van de familié wel in het bezit was van een ceedee-speler, was het de beurt aan de cast van de musical om een zilver schijfje in ontvangst te nemen. Jan Corduwener, directeur van platenmaatschappij Phonogram (tweede van rechts) reikte ze uit aan (v.l.n.r.) Joke de Kruiff, Danny de Munck, Pia Douwes, Simone Kleinsma en Paul de Leeuw. FOTO: ANP Franse uitgever Claude Gallimard overleden PARIJS De Franse uit gever Claude Gallimard is gisteren in Parijs op 77-ja- rige leeftijd overleden. Volgens de uitgeverij die zijn naam draagt, bezweek Gallimard, die aan kanker en de ziekte van Alzhei mer leed, aan een „plotse linge ziekte". Het bedrijf was vorig jaar nog het middelpunt van een fami lieruzie. Claude Gallimard werkte sinds 1937 bij de uitgeverij die zijn vader Gaston in 1911 had opgericht, vanaf 1976 als direc teur. Hij trad in 1988 om ge zondheidsredenen af. De uit geverij kan nagenoeg alle gro ten uit de Franse literatuur van deze eeuw onder wie Mar cel Proust, Albert Camus, Jean-Paul Sartre, André Mal- raux en Céline, tot zijn fonds rekenen. Vorig jaar kwam het bedrijf in het nieuws door een familieruzie die zelfs de intri ges in tv-series als 'Dallas' de den verbleken. Zoon Antoine, die zijn vader als directeur op volgde, had van hem een extra pakket aandelen gekregen. De drie andere kinderen betwist ten echter dit besluit en vroe gen de rechter het bedrijf on der curatele te stellen omdat hun vader door zijn ziekte niet langer toerekeningsvatbaar zou zijn geweest. De rechtbank wees hun eis uiteindelijk af. PRINS BERNHARD PRESENTEERT ZEVENDELIGE NATUUR-SERIE HILVERSUM Prins Bernhard is de presenta tor van de zevendelige reeks 'Hart voor de na tuur' waarmee Veronica op 18 juni van start gaat op televisie. De prins, pre sident van het Nederland se Wereld Natuur Fonds, neemt de kijker mee op een reis naar de meest af gelegen gebieden ter we reld als Madagascar, Ma leisië, Indonesië, Zambia en Mexico. Waar het in de afleveringen om gaat, is het tonen van de parels der natuur die dreigen te verdwijnen onder de ex- pansiezucht van de mens. Daarbij speelt de laatste afle vering zich voor een deel in ons land af. De kijker ziet hoe langs de Duitse Elbe bevers worden gevangen, die op transport gaan naar onze Bies- bosch. Behalve dit natuur-ac- cent, zijn er ook unieke beel den van de prins zelf. Zo gaat hij in korte broek op avontuur in de jungle, ziet de kijker hem aan boord van een schip bezig met het schrobben van een walvis en praat hij met be langrijke Afrikaanse presiden ten in een poging tot afspra ken te komen over de ivoor- handel. 'Hart voor de natuur' is een van de nieuwe programma's die Veronica deze zomer op het scherm brengt. Uit het schema van zowel de televisie als radioprogramma's blijkt dat de omroep ook in de heet ste maanden van het jaar er vooral op uit is zijn imago te bewaken, terwijl achter de schermen keihard wordt ge werkt aan het winterschema. Hiermee wil de omroep vanaf oktober op Nederland 2 raken klappen uitdelen aan commer cieel concurrent RTL4. „We zullen er alles aan doen om sa men met de TROS het verlo ren gegane marktaandeel van de STER weer terug te win nen", aldus Veronica, die in het nieuwe winterschema op woensdag, vrijdag en zondag is te zien. Jong De 'jonge uitstraling' van de omroep zit vooral verweven in haar muziekprogramma's, nieuwe series en speelfilms. WW ik'f d Sherilyn Fenn en Richard Tyson in de speelfilm 'Two moon junction'. Daarbij wordt de slogan 'Je bent jong en je wilt wat' uitge dragen door middel van een beetje erotiek, een paar (on prettige knokpartijen en door de jeugd een spiegel van zich zelf voor te houden. De mei maand is bij Veronica traditie getrouw filmmaand. Op het programma staan rolprenten als de oorlogsfilms 'Bat 21' met Gene Hackman, de Ameri kaanse tienerfilm 'Pretty in pink', het overbekende musi cal-verhaal 'Hair', de Neder landse speelfilm 'Honneponne- tje' en de erotische thriller 'Two moon junction'. Nieuwe series zijn vanaf 6 mei 'Ty coons' over de rijksten der aarde en 'Voyager'waarin vanaf 27 juni onder leiding van The National Geographic een kijkje wordt genomen op de meest exotische plaatsen ter wereld. Voor verstrooiing zorgt de dertiendelige detecti ve-serie 'Murphy's Law'. George Segal speelt daarin de rol van de gewezen alcoholist Murphy die voor een grote verzekeringsmaatschappij werkt. Als mini-serie brengt Veronica vanaf 13 juni 'I'll take Manhattan' naar het ge lijknamige boek van Judith Kranz. Het verhaal handelt over het familie-bedrijf 'Am- berville Publications', dat zijn hoofd boven water probeert te houden in de concurrerende wereld van uitgeverijen. Succesformules Wat de eigen series betreft, haalt de omroep weer wat suc cesformules van stal. Dat bete kent onder meer de terugkeer van 'Superchamps'. Bovendien staan vanaf 23 mei vier nieu we afleveringen van 'Sum mertime' met Veronica's leuk ste presentatrice Anita Witzier op het programma. Op mu ziekgebied pakt Veronica uit met twee programma's rond de Edison. Mark Klein Essink reikt op 16 mei vanuit 't Spant in Bussum de onderscheiding uit aan de Nederlandse arties ten. Tom Egbers mag twee we ken later hetzelfde doen aan de buitenlanders zoals Oleta Adams, Vaya Con Dios en Lisa Stansfield. Het 'Hollandse hit- festival' is op 29 mei te zien en wordt, evenals vorig jaar, uit gezonden vanuit het Recrea tiegebied Stroombroek bij Doetinchem. En omdat hits geen zomerslaap houden blij ven de 'Top 40' en 'Count down' gewoon in bedrijf. Ook de uiterst succesvolle 'Veroni ca's Muziekdag' is niet verge ten. Op 24 september treedt niet alleen een keur aan ar tiesten aan, maar is er ook weer de muziekveiling waar onder meer een Beatles-jasje van George Harrison worden geveild voor 'Artsen zonder grenzen'. Radio Op de radio staat juli in het te ken van de rockballades en gaat in dezelfde maand de 'Grote Zomertruuk' weer rij den. In samenwerking met de NOS wordt extra veel aan dacht besteed aan de 'Tour de France'. De nacht van vrijdag 20 juni op zaterdag 21 juni gaat 'Midzomernacht' heten. De be doeling van het 'Radio Ro mantica-team' is er een heel romantische gebeurtenis van de maken. HANS PIËT Annie M.G. Schmidt in Nederlands Letterkundig Museum DEN HAAG Annie M. G Schmidt wordt op 20 mei 80 jaar. Het Letter kundig Museum in Den Haag wijdt van 25 mei tot en met 25 augustus een tentoonstelling aan de versjes en boeken die Schmidt de afgelopen veertig jaar voor kinderen heeft geschreven: 'Altijd acht gebleven'. Er zijn al drie generaties opge groeid met Schmidt-figuren als Dikkertje Dap, het schaap Veronica en Jip en Janneke. Ze werden veelal eerst bekend uit kranten en tijdschriften en later pas uit boeken. Naast eerste en bijzondere drukken van die boeken, zoals een door Wim Bijmoer ingekleurd exemplaar uit 1950 van „Het Fluitketeltje", zijn er vele ver talingen van verhalen en ver sjes. Daaronder is onder meer een fraai gebonden Japanse vertaling van 'Wiplala' uit 1957. Annie M.G. Schmidt was ook actief in de reclame. Voor Per- sil schreef ze series als 'Drie stouterdjes', 'Prelientje en Pluis' en 'Poezeltje', voor Nu- tricia 'Floddertje' en voor To rnado 'Sloddervrouwtje en Sloddermannetje'. In het Let terkundig Museum zullen ook deze activiteiten uitvoerig worden belicht. Aan de orde komt verder de wijze waarop de industrie om ging met de Schmidt-figuren: ze kwamen immers op gordij nen en serviezen, op pyama- zakken, tasjes en puzzels. Schmidt was niet als enige Annie M. G. Schmidt ...schrij versprentenboek... FOTO: MILAN KONVALINKA verantwoordelijk voor de cre aties. Medebepalend voor het succes waren illustratoren als Wim Bijmoer, Fiep Westen dorp, Jenny Dalenoord, Carl Hollander, The Tjong Khing en Charlotte Dematons. Ter gelegenheid van de ten toonstelling en de tachtigste verjaardag wordt er over An nie M. G. Schmidt ook een zo genoemd schrijversprenten boek uitgegeven. In dit door Querido op de markt te bren gen werk komen essays over Schmidt als schrijfster voor kinderen en verder bio- en bi bliografische gegevens, veel il lustraties en niet eerder gepu bliceerde foto's. Van eind september tot en met begin januari zal de tentoon stelling nog te zien zijn in Mu seum Jannink in Enschede. BARRY HAY (GOLDEN EARRING): DEN HAAG „Stel je voor zeg, dat iemand zijn adres moet opgeven en zegt dat hij in de Golden Earringstraat 9 woont. Dat is toch wel maf hoor", is de reactie van Golden Earring-zanger Barry Hay op het opzienbarende be richt uit Almere, dat een straat naar de groep is genoemd. „Ik zie er de lol wel van in, maar aan de andere kant moet je ook kunnen relativeren. Zo zijn we bijvoorbeeld alle vier ereburger van Den Haag. Hartstikke leuk natuurlijk, maar wat heb ie eraan? Ik heb het eens geprobeerd toen ik in de stad werd aangehouden omdat ik te hard reed. 'Ik ben wel ereburger, hoor!', zei ik te gen die agent, maar dat hielp niets. Toch is Hay apetrots op al die prijzen en blijken van erken ning. Tenslotte heeft hij er de afgelopen dertig jaar keihard voor gewerkt. Laatste wapen feit in die eindeloze reeks is de spetterende roek-elpee 'Bloody Buccaneers'. Hay: „Om die plaat op te nemen zijn we te ruggevallen op onze oude werkwijze. We hebben de plaat als collectief vastgelegd. De laatste jaren zaten we nooit meer samen in de studio. We speelden onze partijen alle maal één voor één in. Nadeel daarvan is dat je niet meer de kans hebt om met de muziek te spelen, om dingen te veran deren. Daarbij blijken de num Golden Earring ...uitgebreide Nederlandse tournee... mers die we op die hebben opgenomen na ze tien keer op het podium te hebben gespeeld, alweer heel anders te klinken dan op de elpee. We hebben daarom op deze plaat weer gewerkt zoals we ten tij de van 'Cut' ook deden". Snufjes „Dit is ook de manier waarop een groep als de Earring be hoort te werken. Niet dat ik ontevreden ben over de laatste elpee 'Keeper of the flame', maar die plaat zit vol met elektronische snufjes en daar zijn wij eigenlijk geen groep voor. van ons vieren is alleen. Rinus (Gerritsen) nogal een midi-freak. Eigenlijk is hij een soort 'Nikkelen-midi-Nelis'. Dat is trouwens maar goed ook, want op het podium be speelt hij naast de bas ook de toetsen en dan is het wel mak kelijk dat je wat van die mo derne snufjes afweet". Voor de komende maanden staat een uitgebreide Neder landse tournee op het pro gramma, kan Hay alvast een tipje van de sluier oplichten? „We doen in elk geval vijf of zes nummers van de nieuwe plaat. Daarnaast zal opnieuw een groot aantal hits worden gespeeld. Nummers als 'Radar Love' en 'Twilight Zone' zijn toch niet weg te denken uit onze show". FOTO: ANP Maar raakt de groep dan nooit uitgekeken op die nummers? Hay: „Ik word er absoluut niet moe van om 'Radar Love' wéér te moeten spelen. Je vraagt toch ook niet aan een tandarts of hij er moe van wordt om een ander constant in zijn morjd te boren, of aan de president van Amerika of hij er niet eens genoeg heeft om ieder dag president van Amerika te zijn? Ik heb nog nooit gedacht van 'shit, alweer dat nummer'. Integendeel, ie der keer is het van 'Yeah, daar gaan we weer'. 'Radar Love' is gewoon een goede song, en heeft net als veel anderen de tand des tijds met gemak door staan". Stimuleringsfonds vreest kaalslag AMSTERDAM Het Neder- landse televisie-aanbod zal wat de kunsten en cultuur betreft gaan lijken op een woestijn landschap. Deze pessimistische verwachting heeft het Stimu leringsfonds Nederlandse Cul turele Omroepprodukties gis teren geuit in een brief aan de minister D'Ancona van wel zijn, volksgezondheid en cul tuur. Volgens het stimuleringsfonds heeft het NOS-bestuur in de plannen voor herstructurering van het publieke omroepbestel de culturele taak uit het oog verloren. Alles komt in het te ken te staan van het voorne men meer reclame-inkomsten te verwerven. Het voorstel om omroepen niet langer een mi nimale verplichting voor cul turele programmering op te leggen spreekt naar de mening van het bestuur in dit verband boekdelen. Volgens het Stimuleringsfonds is de laatste tijd wat betreft het aanbod van podiumkunsten, documentaires en hoogwaar dig drama juist sprake van een stijgende lijn. Deze ontwikke ling dreigt abrupt te worden gestopt. Carreras geveld door hooikoorts UTRECHT Het recital dat de wereldberoemde tenor José Carreras op 5 mei zou geven in het Utrechtse muziekcen trum Vredenburg gaat niet door. De zanger is geveld door hooikoorts. Carreras-bewonde- raars zullen nu iets langer moeten wachten om hun idool te aanschouwen: op 20 juni komt de tenor alsnog naar Utrecht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12