dinaire ruzie werd taal voor Leidenaar ALLER LEI(DS) Als hij maar niet naar beneden PAG:)EN& OMGEVING CeidóeSouoont MAANDAG 29 APRIL 1991 PAGINA 9 Hangend aan touwen spannen Leidse bergbeklimmers de vlaggedoek voorzichtig om de stadhuis toren. FOTO: WIM VAN NOORT (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Het duurde even, maar na ruim een halve dag hing hij er dan toch: de grootste Neder landse vlag die ooit aan een toren werd gehangen sierde zaterdagmiddag de toren van het Leidse stad huis. Leden van de Leidse afdeling van de Nederlandse Bergsport Vereniging waren 's morgens om een uur of negen al begon nen, maar hadden voor de tou wen en vlaggedoek de groot ste (blauwe) doek had een lengte van ruim 32 meter vele uren nodig. „Onze groot ste angst was dat de vlag zon dagochtend alweer op de grond zou liggen door zijn ei gen grote gewicht. Alles moest heel nauwkeurig aan elkaar worden geknoopt. Als-ie nou maar niet naar beneden komt", verklaart een van de bergsporters waarom veel mensen op het Stadhuisplein een stijve nek opliepen door het voortdurend omhoog kij ken. Veel mensen waren er overigens niet. De meesten die het inpakken van de stadhuis toren wel gadesloegen, namen daarvoor maar kort de tijd om snel weer in de marktdrukte te verdwijnen. Tijd genoeg dus om ook de NOS en RTL4 nog even te bel len met het verzoek een tele visie-opname te maken, maar de commerciële zender zag daar vanaf. Ook pogingen om kroonprins Willem Alexander voor de Leidse stunt te van gen, liepen spaak. Het huis van Oranje wees de uitnodi ging van het organiserende Leidse Koninginnedag comité van de hand om niet ook door alle andere Oranjeverenigin gen in Nederland te worden benaderd om een telg af te vaardigen. Het ontvouwen van Neerlands vlag rond de stadhuistoren ge beurde zaterdag met grote voorzichtigheid. De kantelen moesten in grote stukken piep schuim worden verpakt om te voorkomen dat de scherpe hoeken door het vlaggedoek zouden steken. „Als er een maal een gat in zit gaat het snel", klonk het waarschu wend in de toren, waar de bergsporters op steile trappen en nauwe omlopen probeerden de eindjes aan elkaar te kno pen. Voor de zekerheid werd het witte deel van de vlag in plastic zakken gepropt om te voorkomen dat die zwart bo ven in de toren zou aankomen. moet inspireren op 30 april de vlag uit te steken ter gelegen heid van de verjaardag van de koningin en het 25-jarig huwe lijksfeest. En als dat niet ge noeg reden is om dinsdag te vlaggen, kan er worden meee- dongen naar een hoofdprijs van 2.500 gulden. Automobilist rijdt na ruzie in op andere bestuurder LEIDEN Een 40-jarige Lei- denaar is zaterdagmiddag ge wond geraakt toen een nog onbekende automobilist op hem in reed. Het incident had plaats op de IJsselmeerlaan. De Leidenaar had kort daar voor geclaxonneerd omdat een auto stilstond op het wegdek. De bestuurder daarvan rea geerde daarop door de achter volging in te zetten en de man te snijden. Daarbij raakten de spiegels van beicle auto's el kaar. Beide wagens kwamen tot stilstand. Toen de Leide naar uitstapte en naar de an dere auto toeliep, reed deze weg. In het voorbijgaan gef hij een klap op het kofferdeksel van die wagen. Die draaide daarop en reed op de man in. Deze wist het vege lijf te red den door omhoog te springen. Via de motorkap en de voor ruit viel hij op het wegdek. De andere bestuurder is tot nu toe niet achterhaald. De auto bleek een vals kenteken te hebben. In de wagen zaten een mannelijke bestuurder, een vrouw en een kind. Auto's in brand gestoken LEIDEN Achter het Stads- bouwhuis aan de Langegracht zijn vanacht rond tien over half vier twee auto's brandend aangetroffen. Onder een van de auto's lag een jerrycan met benzine. De wagens, een vrij nieuwe en een oudere, zijn vrijwel geheel uitgebrand. De auto's waren eigendom van een 69-jarige en een 39-jarige Leidenaar. Brand door roken in bed LEIDEN Een 69-jarige Leidse heeft zaterdagavond rond tien over half elf brandwonden aan handen en gezicht opgelopen toen haar matras in brand was gevlogen. Ook ontstond er brand- en waterschade aan haar eigen en de daaronder gelegen flatwoning aan de Boerhaavestraat. Het vuur ontstond doordat de vrouw in bed lag te roken en te lezen. Het beddegoed vatte vlam De vrouw sleepte daarop de matras naar de gemeenschappelijke hal. Als gevolg daarvan sloeg het vuur over op boeken en tijdschriften in haar eigen hal De brandweer wist het vuur snel te blussen. Wandelen De Wandelkring Leiden houdt op Koninginnedag een aantal wandeltochten over de afstan den 5, 10. 15, 25 en 40 kilome ter. De start van deze oranje- wandeltochten is vanaf 9.00 uur bij de IJshal aan de Leidse Vonddellaan. Inschrijven kost drie gulden. Voor informatie: 070-394802. Kinderspelen Koninginnedag in het buurt huis Matilo staat in het teken van kinderspelen. Naast esta fettes. kunnen de kinderen van 4 tot 12 jaar zich schmin ken en is het mogelijk huisjes van koek te maken. Het eve nement duurt van 11.00 tot 14.00 uur en deelname kost 2,50 gulden. 1 mei-viering In het Antonius Clubhuis wordt woensdag wederom een 1 mei-viering gehouden. De viering staat ditmaal in het te ken van de arbeidsmonumen- ten in Leiden. Daarnaast kun nen de bezoekers genieten van Latijns-Amerikaanse muziek en het optreden van een Turk se band. De aanvang is om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Kindergroep Het Riagg houdt vanaf woens dagmiddag 8 mei een serie zo geheten praat-doe groepen voor kinderen van 9 tot 12 jaar waarvan een van de ouders in psychische problemen ver keert. De serie van acht mid dagen wordt telkens op woensdag van 13.15 tot 14.45 uur gehouden. Voorafgaand wordt op woensdagavond 1 mei een informatie-avond ge houden. Aanvang: 19.00 uur in het gebouw van het Riagg aan de Lammenschansweg 15 in Leiden. Voor informatie: 071- 350650. Ouderenwerk Het ouderenwerk in de bin nenstad is op zoek naar vrij willigers. In het zogeheten 'pandje 65' aan de Hogewoerd wordt informatie en advies verleend naast activiteiten als kaarten, zang en handwerken. Daarvoor zijn vrijwilligers no dig. Voor informatie: 071- 143503. Freek de Jonge De cabaretier Freek de Jonge is de aanvoerder van een voet balteam van het AZL dat overmorgen speelt tegen een team van Nederlandse arties ten. Dit team heeft Herman van Veen als captain. De op brengst van de wedstrijd, die op het UVS-terrein in de Leidse Kikkerpolder wordt gespeeld, komt ten goede aan de kinderkliniek van het AZL. De wedstrijd begint om 19.00 uur en de toegangspijs is vijf gulden. "°Jhlbeck vreest voor Rosarium TGEEST Een particuliere De v^tinê van bet rusthuis Rosarium roor d(? Louise de Colignylaan is niet ader mogelijk, maar de mensen 1991 wel blijvend in het pand wor- ve gevangen de afs.ente en Rijk moeten daar geld 3p, dtrijmaken, maar het is wel een >tadsscvaalf"' Dat meent wethouder A. im, van Oegstgeest. r éenParium bebben een twaalftal y0oh onderdak gevonden die niet Uhruir beêeleid wonen kunnen. Tot leidiipt werden ze opgevangen door ier fJiw Schuil, die op 81-jarige leef- eilv* ~r J a' ondPter naar een rustbuis is ver- •Uggen0- De gemeente voelt zich mo lling rantwoordelijk voor de bewo- ïrkocl?n het Rosarium. 20 laat Kohl- en. eten. De financiën vormen evenwel het gro te probleem. Om Rosarium te handha ven is een bedrag van 7,5 ton nodig, onder meer voor de aankoop van het pand. „Op jaarbasis is dat een bedrag van 5.000 gulden per bewoner. Dat is bijzonder laag", rekent Kohlbeck voor. „Het Oegstgeester gemeentebestuur is bereid uit 2,5 ton op tafel te leggen en als wij hetzelfde bedrag van de over heid krijgen, dan willen we het wa gen", aldus Kohlbeck, die het ronduit een schande noemt als de twaalf bewo ners van het Rosarium niet goed onder dak zouden kunnen blijven. Als rijks- steun uitblijft, wil Kohlbeck in uiterste nood een beroep doen op de bevolking van Oegstgeest door hen om een gift te vragen. Voorlopig geen buslijn Merenwijk-Leiderdorp LEIDEN Er komt voorlopig geen rechtstreekse busverbin ding tussen de Merenwijk en het Leiderdorpse Elisabeth Zieke- huis. Dat schrijft verkeerswethouder J. Walenkamp (CDA) in een brief aan het ziekenhuis. Met name ouderen in de Meren wijk hadden aangedrongen op de rechtstreekse buslijn. In de huidige situatie moet worden overgestapt op de Willem de Zwij gerlaan of bij het station. In beide gevallen gaat dit gepaard met een moeilijke oversteek en slechte aansluitingen. Volgens Walenkamp is het invoeren van een extra, rechtstreek se buslijn niet haalbaar omdat de verhouding tussen de geringe (reizigers)vraag en de hoge kosten ongunstig is.' Ook het laten omrijden via de Merenwijk door de lijnen 46 en 48 die nu direct van het station, via de Willem de Zwijgerlaan naar Leiderdorp rijden, vindt Walenkamp geen goed idee. Hij stelt als alternatief voor de ouderen de taxi te nemen (te verhalen bij het zieken fonds) of de Sterbus (haalt en brengt ouderen voor een gering bedrag). „De wens ten aanzien van een verbinding tussen de Merenwijk en Leiderdorp kan wel worden meegenomen in de evaluatiestudie van het lijnennet die in 1993 zal plaatsvinden", aldus Walenkamp. Politie bekeurt 350 hardrijders NIEUWKOOP/NIEUWVEEN/TER AAR Bij verschil lende snelheidscontroles van de Nieuwkoopse politie zijn in totaal 355 bekeuringen uitgedeeld. De controles wer den donderdag en vrijdag uitgevoerd. De politie contro leerde in Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuwveen en Ter Aar. De hoogst gemeten snelheid werd gehaald in Woer- dense Verlaat. Een automobilist reed daar 139 kilometer per uur, bijna zestig kilometer harder dan is toegestaan. Beboet voor plukken tulpen NOORDWIJK Twee Noordwijkerhouters, van 18 en 19 jaar oud, zijn zondagochtend in de kraag gevat omdat zij tulpen uit een gemeentelijke plantenbak hadden geplukt. De twee verklaarden dat zij de bloemen voor hun moe ders hadden geplukt. Na betaling van de schade mochten zij naar huis. Man overlijdt na valpartij ZOETERWOUDE De 51-jarige A. van Hemert uit Alphen aan den Rijn is vrij dag overleden na een val op het industrie terrein in Zoeter- woude-Rijndijk. De man, die in dienst was van een isolatie bedrijf, maakte een val van zes meter na dat hij om onbeken de reden het even wicht had verloren. Hij kwam op een be tonnen vloer terecht en overleed ter plaat- Discussie over positie van Europees Parlement LEIDEN De Leidse afdeling van de Europese Beweging houdt vanavond een discussie avond over de rol en positie van het Europees Parlement binnen de Europese politieke unie. M. Verhagen, lid van het Euro pees parlement voor het CDA, zal over deze problematiek een lezing houden. De discussie wordt gevoerd vanaf 20.30 uur in het Boerhaave College aan het Galgewater 1 in Leiden. Voor informatie: telefoon 071- 764708. Inbrekers bij koffieshop aangehouden LEIDEN Twee jongeman nen van 22 en 21 jaar oud zijn vannacht rond half een aange houden bij een 'koffieshop aan de Tweede Binnenvestgracht. De twee hadden twee grote ruiten vernield. Op het mo ment dat de politie naderde, probeerde een van hen naar buiten te klimmen. De ander was naar de achterkant van het pand gevlucht en probeer de zich daar te verstoppen. Fietser gewond bij aanrijding NOORDWIJK Een 14-jarig meisje uit Noordwijk is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een aanrij ding op de Weteringkade in haar woonplaats. Zij stak met haar fiets de weg over en zag daarbij de auto van een 21-ja rige plaatsgenoot over het hoofd. Zij raakte gewond aan hoofd en benen en is naar het Academisch ziekenhuis in Lei den gebracht. Het meisje kon na behandeling weer naar huis. Dronken automobilisten veroorzaken aanrijdingen LISSE Dronken automobi listen hebben dit weekeinde in Lisse twee aanrijdingen ver oorzaakt. Zaterdagmiddag zag een 18-jarige Lisser op de Heereweg een 45-jarige fietser uit Stompwijk over het hoofd. De Stompwijker raakte niet gewond. De Lisser bleek niet alleen gedronken te hebben maar ook geen rijbewijs te be zitten. Op de Westerdreef reed een 26-jarige Lisser zaterdag middag met zijn auto tegen een touringcar. Hij had te veel gedronken. Zijn wagen raakte zwaar beschadigd. Fietsers gewond na valpartij ZEVENHOVEN Twee fiet- sers uit Voorhout en Oegst geest zijn gisterochtend rond tien uur na een valpartij op De Kade in Zevenhoven met ver wondingen naar het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Het tweetal fietste in een ploeg. De man uit Voorhout kwam ten val, waarna de Oegstgeestenaar er bovenop viel. De Voorhoute naar liep een hoofdwond en diverse schaafwonden op. De Oegstgeestenaar raakte ge wond aan zijn linkerhand. leiding voor de dodelij- etpartij speelde zich za- ïacht rond twee uur af Nieuwe Beestenmarkt. jf~gj oene BMW met vijf in- 'en stopte toen ter hoog- een vrije parkeerplaats e hoek met de Beesten- Het slachtoffer, dat vergezeld door zijn vulei koopt Ttcapaciteit in BJi)rd- Holland di ■ndoËN/REGIO De Ge- e Tilchappelijke Vuilverwer- ooie Leiden (Gevulei) sluit ou ttkort via het provinciaal op dvoerbedrijf PROAV een enerênkomst over de stortca- voor het huishoudelijk speevan de Gevulei-gemeen- veel at is nodig om te voor- ir eih dat de Gevulei in de ja- ikke 93 en 1994 het huishou- larili afval niet meer kwijt ovDoor de overeenkomst er een deel van de stortca- worat van het Noord-Hol- gewest Zuid-Kenne- aaïid overgenomen. i&nanciële regeling die gepaard gaat, zal niet ttete komen van de inwo- n ivan de Gevulei-gemeen- v^aartoe behalve Leiden toot aantal dorpen in de enst» en Bollenstreek beho- naar et huidige tarief in Lei- ik ïoor de verwerking van t htbudelijk afval zal, zo ver- 1" vt het bestuur, worden ge ls ddaafd op 283 gulden per •wej n Algen bij de Gevulei aan- wilfen gemeenten moeten 5 nivel formeel goedkeuring lie g n aan het plan. m Re® eerbonnen voor Bihtwagenchauffeurs flDWlJK Drie vracht- Ichauffeurs hebben dit een bekeuring ge- rf1 omdat zij hun voertuig wafB Stevenstraat en Ke er tan hadden geparkeerd, oPe straten mogen geen twagens staan. In Noord- in speciale plaatsen voor 'keren van vrachtauto's het 1' Lil»*' i de Leidse politie op zoek naar sporen op de plaats van de schietpartij. Na drie weken is zaterdag het kinderdagverblijf Bambini aan de Boerhaavelaan geopend. Bambini verhuisde van de Herengracht naar de scholenwijk om aan de eisen van de wettelijke verorde ning kinderopvang te voldoen. Het nieuwe onderkomen is vol gens de exploitanten, M. van der Walle en B. van Lingen behalve bijzonder fraai ook overstelpt met reacties. Er kwamen zaterdag tijdens het open huis 18 aanmeldingen binnen. Een wachtlijst wordt niet gehanteerd, in tegenstelling tot de dichtst bijzijnde kinderopvang „De Oogappel" van het Academisch Ziekenhuis waar een wachtlijst bestaat van 2,5 jaar. Bambini beschikt ook over een tuin die er aan de Herengracht niet was. De verhuizing nam drie weken in beslag. FOTO: WIM VAN NOORT vrouw, stopte tegelijk om op dezelfde plaats te parkeren. Het vijftal, vermoedelijk een vrouw en vier mannen, stapte uit de auto, kwam naar de Lei denaar toe en eiste de parkeer plaats op. Er ontstond een ru zie, die een paar minuten duurde. Die leek voorbij toen het vijftal weer in de BMW stapte en weg reed. De Leide naar parkeerde zijn auto en stapte uit. Schoten Op het moment dat hij zijn deur sloot en wilde weglopen kwamen de vijf weer naar hem toe. Zij hadden hun auto slechts een paar meter verder gereden en met brandende lichten achtergelaten op de hoek van de Beestenmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt. Ze spraken het slachtoffer op nieuw aan. Hij liep met hen mee richting Beestenmarkt. De Leidenaar werd vermoede lijk pal om de hoek neerge schoten en strompelde daarna nog enige meters in de rich ting van McDonald's op de Beestenmarkt. Het vijftal ging er te voet vandoor. Getuigen spraken later over drie tot zes schoten. Op straat wérden vijf hulzen aangetrof fen die uit het gebruikte wa pen, vermoedelijk een pistool, afkomstig waren. Op het mo ment dat de schoten vielen reed toevalligerwijs net een politieauto over de honderd meter verderop liggende Blauwpoortsbrug. De agenten hoorden de schoten en troffen de Leidenaar hevig bloedend op de grond aan. Hij is daarna •naar het Academisch Zieken huis vervoerd, maar bij aan komst bleek hij de rit niet te hebben overleefd. Aanhouding Onmiddellijk na de schietpar tij sloeg de politie groot alarm. Aan de hand van verklaringen van getuigen, die op het mo ment van de schietpartij in de buurt van de Beestenmarkt, waren, werd de directe omge ving uitgekamd. Dat leek suc ces op te leveren toen agenten bij de Morschpoort vijf jonge mannen aanhield die aan het signalement voldeden. Het vijftal, twee Rotterdammers en drie Leidenaars, werd mee genomen naar het politiebu reau aan de Langegracht en verhoord, maar moest korte tijd later weer op vrije voeten worden gesteld. Zij bleken met de schietpartij niets te maken te hebben. Van de daders zelf ontbrak toen nog ieder spoor. Maar de auto waarin ze reden, hadden ze achtergelaten op de hoek Beestenmarkt/Nieuwe Bees tenmarkt. Die werd door de politie in beslaggenomen. Aan de hand van het kenteken werd de Utrechtse eigenares van de wagen opgespoord. Maar zij bleek niet in de auto te hebben gezeten. Volgens po litiewoordvoerder D. Grave- land bleef het in het vage of ze de auto nu wel of niet had uit geleend. De vrouw werd gis teravond vrijgelaten. Kort daarna volgde de inval in de Sophiastraat. JOEP VAN ZEIJL Kinderopvang aan Boerhaavelaan van voorpagina) Een ordinaire om een parkeer- is de 27-jarige Lei- P. de Klein in de van zaterdag op fataal geworden, werd door in het boven- getroffen. De snel politie en konden het le de man niet meer Het slachtoffer 1 op weg naar het

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9