Droom van Quick Boys na 22 jaar in vervulling 1 II inal Ie 05 EEUWIGE ■ÏTWEEDE" [NDELIJK „.AMPIOEN ZATERDAG 27 APRIL 1991 PAGINA Ervanr, 2/05. ifficiën 1/05. 'WIJK - De stickers en t-shirts de tekst „Quick Boys kam- ïrantvA" zijn al gedrukt. Het draai- uitte voor het kampioensfeest van latwijkse eersteklasser is weer [e kast gehaald en iedereen in ustplaats maakt zich op voor jrote feest dat vanmiddag op ordelifw Zuid zal losbarsten. Een waar men 22 jaar op deovj moeten wachten. De strijd Je zo fel begeerde titel hing de >q5 aiging als een molensteen om ek. De frustratie van het steeds stranden in het zicht van de n was groot. Maar vanmiddag vannft Quick Boys definitief af met !rne%nago van eeuwige tweede. 05 ;n 15 maart 1969 en 27 april 1991 [oor de blauwwitte supporters een weg. In 1969 slaagde Quick Boys via een 3-0 overwinning op HCSC Helder) in de toen nog tweede 2 bij de zaterdagamateurs het laat- fdelingskampioenschap te behalen. Draaje bestuurskamer op Nieuw Zuid voorla de foto van deze kampioensploeg, X onder anderen Leo Pluimgraaf!", \r Haasnoot en Wim van der Plas, op irominente plek. Het vormt immers lerinnering aan betere tijden en het de hoop levend. Want de afgelopen lp vanfdecenia heeft men in Katwijk me- rip nPttere Pil moeten wegslikken. Maar 1 "'achtmaal moest worden toegezien elatieQuick Boys net weer iets tekort (1 om de kampioensvlag te hijsen. irste klasse meieschrijving van de lange mars naar begint in het seizoen 1969-1970. 'oetbaljaargang nadat onder leiding trainer Daaf Westhoven het laatste rioenschap werd behaald. In dat besloot de KNVB een eerste klasse et zaterdagvoetbal in het leven te en w n. Van de zestig tweedeklassers - en er twintig naar de nieuw te vor- !r'Inrhfdeling. Dit leek voor Quick Boys probleem, maar interne strubbelin- i. zorgde voor commotie op Nieuw Van het kampioensteam bleef wei- iiver. Steunpilaren als Jeroen den mder (knieblesurre) en Gerrit /s (vertrok naar AZ) vielen weg en ;roep rebellen onder leiding van Leo ngraaff vertrok uit onvrede met het jursbeleid naar Oegstgeest. ier01erzwakte selectie stond op het punt euwifomotie naar de eerste klasse te mis maar een reddingsactie (de legenda- e Floor van Duijn werd terugge- i) zorgde uiteindelijk voor promotie de eerste klasse. erste seizoenen in de hoogste klasse het zaterdagvoetbal verliepen niet al deljjkioorspoedig In '70-'71 en '12-13 sten de blauwwitten onder leiding i. Leo Halkes genoegen nemen met 3'm9vierde en een vijfde plaats. In het e seizoen in de eerste klasse hing het degradatiespook boven Nieuw Er werd echter weer een beroep ge- 1 op Floor van Duijn en ook de te ekeerde Leo Pluimgraaff werd in de is veen gesloten. Een verstandig besluit ishoii na een 2-1 overwinning tegen 413/[Tt Wit '28 - tijdens deze wedstrijd Pluimgraaff overigens woedend van veld na een in zijn ogen onnodig przaakte strafschop aan Quick Boys- de cf om vervolgens na het missen van t penalty weer doodleuk het veld in tappen - ging het crescendo met de verkEwwitten. Uiteindelijk eindigde men jen negende plaats. euwige tweede iet seizoen 1973-1974 draaide Quick s voor de eerste maal mee in de top de eerste klasse. Onder leiding van De kampioensfoto van de ploeg waarmee Quick Boys in 1969 de titel behaalde. Een afbeelding, die 22 jaar in de bestuurskamer hing als teken van hoop op betere tijden. FOTÖTpr Edwin Otte, Gert Aandewiel en Arie van Duijn nemen alvast een voorproefje op het feest dat vanmiddag op Nieuw Zuid zal losbarsten. trainer Piet van der Kuil bloeiden spe lers als Piet „De Flap" en Leo Pluim graaff op en de Katwijkers bleven lang in de race voor de titel, maar zagen uit eindelijk Spakenburg met de eer gaan strijken. Ger Perdijk, de opvolger van Piet van der Kuil, was minder succesvol. De drie seizoenen onder leiding van de Goudse trainer leverden een derde, vijf de en vierde plaats op. De komst van de huidige trainer van Katwijk, Arie Lagendijk, zorgde voor een opleving van de prestaties van Quick Boys. In het seizoen 1977-1978 stonden de kustbewoners vanaf de ne gende speeldag aan de leiding, maar in de slotfase van de competitie kwam Noordwijk langszij. Op de voorlaatste speeldag (13 mei 1978) kwamen beide ri valen elkaar tegen op sportpark Duinwe tering. Een in Katwijkse ogen dubieus doelpunt van Jaap van Kesteren besliste dit duel en de Noordwijkers pakten de hoofdprijs met een voorsprong van twee punten op Quick Boys. Na deze tegen valler volgde het seizoen daarop een te rugslag. Een schamele vijfde plek met een achterstand van zes punten op kam pioen DOVO. De promotie van Rijnsburgse Boys in het seizoen 1979-1980 gaf het voetbal in de duin-en bollenstreek een extra dimen sie. Het eerste duel tussen beide rivalen werd door 5000 toeschouwers bekeken en die zagen Quick Boys de confrontatie met Rijnsburgse Boys winnen via een doelpunt van Cees van Rooyen. ACV uit Assen (getraind door de huidige trai ner van FC Groningen, Hans Westerhof) zette de Katwijkers echter de voet dwars en werd met overmacht kampioen. Quick Boys eindigde als tweede met een achterstand van negen punten. Het jaar daarna ging de strijd om het kampioen schap tussen Noordwijk en Quick Boys. Op 11 april 1981 leek de ploeg van Nieuw Zuid zijn slag te kunnen slaan in een directe confrontatie met de roodwit- ten. Eerder dat seizoen was bij Noord- wijk met 1-4 gewonnen, de sterren ston den derhalve gunstig voor de voetbal- trots van Katwijk. Het werd echter een pijnlijke deceptie. In een zeer turbulente wedstrijd verloor de thuisploeg met 0-5 FOTO: HENK SNA TERSE door toedoen van een ontketende Ruud Bröring. Weer moest Quick Boys genoe gen nemen met de tweede plek en la chend als een boer met kiespijn de kam pioensreceptie van Noordwijk bezoeken. Rampjaar Na een serie succesvolle voetbaljaren maakten de supporters op Nieuw Zuid in het seizoen 1980-1981 weer een moei lijk seizoen door. Freek Rienks en Nico Kuyt trokken samen met trainer Arie Lagendijk naar sportpark Middelmors en de nieuwe trainer Berry Jansen bleef met een gehavend team achter. Het werd dan ook een dramatisch jaar en halver wege de competitie werd het tijd voor een noodgreep. Er werd een beroep ge daan op de in Amsterdam woonachtige Sis-Thu Pan en het eerste klasserschap werd pas op de laatste competitiedag veilig gesteld door een 0-3 overwinning bij Blauw Wit'34 in Leeuwarden. De vervanging van trainer Berry Jansen door assistent Joop Molendijk had een gunstige uitwerking op de prestaties van de blauwwitten. De aanpak van "Rooie" Joop bleek aan te slaan en de titel lonkte voor het Katwijkse keurkorps. Maar weer vormde Noordwijk een sta in de weg. Op de voorlaatste competitiedag viel op sportpark Duinweteing de beslis sing. Noordwijk won met 3-2 en werd kampioen en Quick Boys moest voor de vijfde maal genoegen nemen met een tweede plaats. In het seizoen 1983-1984 moesten de Katwijkers (onder leiding van Martin van Vianen) toezien hoe aartsrivaal Rijnsburgse Boys met de eer ging strijken. De geelzwarten met het grote talent van Nieuw Zuid, Huug Aan- dwiel, in de gelederen waren oppermach tig en voor Quick Boys was slechts een bijrol weggelegd. Ook het tweede seizoen onder leiding van de oud-keeper van Holland Sport gaf weinig reden tot jui chen. Een bescheiden zesde plaats was het resulaat Ijselmeervogels De komst van Rob Theuns zorgde er voor dat er weer een frisse wind ging waaien op Nieuw Zuid. De terugkeer van Freek Rienks gaf Quick Boys nieuw elan en met aantrekkelijk voetbal werd in het seizoen 1985-1986 de strijd aange gaan met IJsselmeervogels. Na de win terstop stonden beide ploegen aan de kop van de ranglijst. Óp 3 mei 1986 stonden ze aan de rand van IJsselmeer tegenover elkaar in het veld. De Vogels hadden met twee punten voorsprong de beste papieren en leken na een 2-0 voor sprong bij rust op rozen te zitten. De strijd leek gestreden maar een Kat wijkse opleving zorgde voor een sensa tionele ontknoping. Doelpunten van Hans van der Plas, Freek Rienks, een ei gen doelpunt van Ruth van der Groep en Marco van der Plas bezorgde Quick Boys de overwinning en beide teams stonden met nog drie wedstrijden voor de boeg op gelijke hoogte. In het zicht van de haven strandde het Katwijkse vlaggeschip. Twee gelijke spelen Marken (4-4), Nunspeet (1-1) en een nederlaag tegen Rijnsburgse Boys (1-3) zorgden er voor dat Quick Boys weer met lege han den bleef staan. De schamele troost vormde voor de zesde maal de tweede plaats. De opvolger van Theuns, Hans van der Zee, hield het drie seizoenen vol in Kat wijk. De Amsterdammer kon in zijn eer ste voetbaljaar al gelijk kennismaken met het stigma van de eeuwige tweede. Samen met NSW werd een heroïsche strijd geleverd om de titel met een re cord aantal winstpunten van 41. Een prestatie waar Van der Zee nog steeds trots op is en dat moeilijk te verbeteren zal zijn. De tragiek was echter dat NSW een punt meer behaalde. De strijd tussen beide ploegen woedde voort tot op de laatste competitiedag. De ploeg uit Nu- mansdorp ging de ontknoping in met een punt voorsprong. Tien bussen met blauwwitte supporters zagen hun favo rieten met 3-7 winnen in Heeijansdam maar de hoop vervloog echter na het ho ren van de uitslag Marken-NSW. Met tien man sleepten de Numansdorpers een 1-3 overwinning uit de strijd en werd kampioen. Voor de zevende maal werd Quick Boys tweede. Het seizoen 1987-1988 werd een kopie van zoveel andere voetbaljaargangen. Acht wedstrijden voor het competitieslot stond Quick Boys aan de kop van de ranglijst met een voorsprong van drie punten. Deze marge verdween weer als sneeuw voor de zon via puntverlies te gen DSVP (2-1), Broekster Boys (1-1) en Rijnsburgse Boys (3-1). Vier wedstrijden voor het einde hadden IJsselmeervogels en Rijnsburgse Boys 31 punten en Quick Boys en Noordwijk 30 punten. Na winst op Noordwijk (4-3) en ACV (2-1) stond op 14 mei 1988 de sleutelwedstrijd tegen IJsselmeervogels op het programma. De Vogels toonden weinig clementie op Eindklasseringen van Quick Boys 1969 - 1970vierde plaats 1970 - 1971 vierde plaats 1971 - 1972vijfde plaats 1972 - 1973negende plaats 1973 - 1974tweede plaats 1974 - 1975derde plaats f975 - 1976vijfde plaats 1976 - 1977vierde plaats 1977 - 1978tweede plaats 1978 - 1979vijfde plaats 1979 - 1980tweede plaats 1980 - 1981 tweede plaats 1981 - 1982negende plaats 1982 - 1983tweede plaats 1983 - 1984zevende plaats 1984 - 1985zesde plaats 1985 - 1986tweede plaats 1986 - 1987tweede plaats 1987 - 1988derde plaats 1988 - 1989zesde plaats 1990 - 1991 tweede plaats Nieuw Zuid en vertrokken met een 2-5 overwinning en het kampioenschap op zak naar Spakenburg. Het laatste seizoen van het tijdperk Van der Zee eindigde met een teleurstellende zesde plaats. Kentering In het seizoen 1989-1990 vond er een opmerkelijke kentering plaats op Nieuw Zuid. Het aantrekken van spelers van buiten Katwijk was steeds op tegenstand gestuit binnen de vereniging. Maar ook in de kustplaats moesten de principes wijken voor een realistischer opstelling. RCH-trainer Nick Stienstra werd aange trokken en met hem kwamen Richard Hoogervorst (RCH), Marco Dijkhuizen (DCG) en Fred Kanbier (Leiden). Voor de start van de competitie sloeg het noodlot toe. Tijdens de vliegramp in Su riname komt Nick Stienstra om en Mei- bi Raboen wordt zijn vervanger. De emotionele Hagenaar weet de juiste snaar te raken bij de Katwijkse selectie en met slechts één nederlaag (Noordwijk 3-0) wordt de eerste competitiehelft afge sloten. Na de winterstop raakt de ploeg iets van slag na nederlagen tegen Vitesse Delft (3-2) en Spakenburg (2-0). Toch blijft Quick Boys koploper. Ruim 5000 toe schouwers zien op 31 maart 1990 de derby tussen Quick Boys en Rijnsburgse Boys in blessuretijd op 1-1 eindigen en na de 0-1 overwinning tegen plaatsge noot Katwijk lijkt niets meer een kampi oenschap in de weg te staan. Een desastreus paasweekeinde gooit ech- -ter roet in het eten. Nederlagen tegen Roda Boys (1-0) en Marken (1-0) zetten Rijnsburgse Boys op het goede spoor en de ploeg van Arie Kurver pakt de titel. Een vliegtuig met de prikkelende tekst "Raboen bedankt" boven het Katwijkse strand strooit nog wat extra zout in de wonden. Voor de achtste maal eindigt Quick Boys op de tweede plaats. Optimisme De teleurstelling in Katwijk is bij de start van het seizoen 1990-1991 bijzon der groot. De komst van Edwin Otte (Telstar) en Frenk van der Kley (De Graafschap) zorgden echter voor het no dige optimisme. De start van het seizoen was echter bijzonder mager. Na de ne derlaag tegen Katwijk (1-0) begon de troon van Melbi Raboen te wankelen. Een uit de hand gelopen conflict met en kele invloedrijke supporters is reden voor Raboen de handdoek in de ring te gooien. Er volgt een korte flirt met de huidige trainer van FC Utrecht Ab Fafié maar vervolgens besluiten de beleidsdra- gers van Nieuw Zuid jeugdtrainer Aijan van de Werf de leiding te geven over de Quick Boys- selectie. Een gouden greep want onder leiding van de Katwijkse gymnastiekleraar stevent Quick Boys op het kampioenschap af. Soms met moeite - Bennekom (2-3) na een 2-0 achter stand in de laatste vijf minuten - maar met een vastberaden instelling zet de ploeg van Arjen van de Werf na 22 jaar vanmiddag tegen Urk de kroon op het werk. Na het bovenstaande relaas wordt de historische betekenis van dit feit duide lijk. „Eens moet het toch lukken" was de laatste jaren een veel gehoorde opmer king op Nieuw Zuid. Een gedachte die dan eindelijk dit seizoen waarheid is ge worden en waarmee Quick Boys een pe riode afsluit die het beste omschreven kan worden met een gezegde uit het vis sersverleden van de kustplaats: „Al ziet men de kerk en toren al staan, dan is de reis nog niet voldaan". KEES VAN KESTEREN Met dank aan Jaap Sip. Onder redactie van Kees van Kesteren jronlouw (jg!ck Boys is in het amateurvoetbal een 7 van naam. Het schitterend gelegen ttcomplex en de vrij constante resulta- in de eerste klasse liggen ten grond- 1 aan deze status. Maar de grote aan- 'Mngskracht van de vereniging uit wijk Zuid vormt het publiek dat we- 'jks de banken van Nieuw Zuid be et. De trouw van het blauwwitte pu- ere 'k is haast spreekwoordelijk te noe- nerc2- Ondanks de vele tegenslagen in de dopen twintig jaar zijn de supporters ter hun ploeg blijven staan. Voor een tenstaander reageert het Katwijkse 'Hek soms vreemd op de verrichtingen hun favorieten. Nooit echt uitbundig ar eerder kritisch. Maar ondanks de f tegenvallers zat de Katwijkse duin- I iedere week weer vol. De trouw van Katwijkse supporters wordt dan van- idag eindelijk beloond. Eindelijk kun- i de cynische opmerkingen vanuit ordwiik en Rijnsburg achteloos terzij- worden geschoven. En dat moet de jwijkers een zeer prettig gevoel geven. 'enselijks ick Boys-voorzitter Arie Guyt heeft geen gemakkelijke baan. Het leiden van een van de grootste verenigingen van Ne derland is geen sinecure. Vooral als de vaak kritische achterban zich ook nog gaat roeren zoals in de affaire met Melbi Raboen. Maar Guyt heeft alle stormen doorstaan en zijn manier van leiding ge ven verdient alle waardering. Toch is ook hem niets menselijks vreemd. Want in een artikel in een plaatselijk weekblad ter gelegenheid van 65-jarig bestaan van Quick Boys verkondigde Guyt nog stellig: „Zodra we zouden beginnen om op spe lersjacht te gaan om de selectie te verster ken dan gaf ik er pertinent de brui aan. Daarmee zou een stuk mentaliteit zijn intrede doen waarmee op de lange duur de vereniging kapot gaat Maar on danks de komst van Marco Dijkhuizen, Richard Hoogervorst, Edwin Otte en Fred Kanbier is Quick Boys niet in ver val en is Arie Guyt nog steeds voorzitter. En gezien de huidige resultaten is het niet onverstandig geweest van de beleids vragers om twee jaar geleden het roer om te gooien. Ongenaakbaar Het gebaar van Hans van der Plas is illu Ongenaakbaar... stratief voor de prestaties van Quick Boys dit seizoen. De ploeg toont zich onge naakbaar en liet alleen bij de start van de competitie enige steekjes vallen. De kracht van het vlaggeschip van Nieuwt Zuid is dit seizoen het grote vertrouwen wat het elftal uitstraalt. Dit in tegenstel ling tot vorige seizoenen waar men in KansrijKe positie steeas ae Kluts Kwijt raakte. Een opmerkelijke verandering aie voor een groot deel kan worden toege schreven aan de manier waarop trainer FOTO'S: ANDRE VAN HAASTEREN Arjen van de Werf zijn werkzaamheden op Nieuw Zuid verrichtte. Als opvolger van Raboen war hij een typisch voorbeeld van de juiste man op de juiste plaats. 'CfiidócSouAcmt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29