r bi Ier Rob Overkleeft kiest voor herkansing chuiven, stoppen, slaan roetballerlei fifikbcSoivuvnt 'MERKELIJKE GEDAANTEVERWISSELING TOT GRENSRECHTER RT ZATERDAG 27 APRIL 1991 PAGINA 21 Idrups niet in Deense team I ADO Brian Laudrup heeft gezegd evenals zijn broer niet meer voor de nationale ploeg van Denemarken te ipelenzo lang Richard Meller Nielsen bondscoach is. De %ps houden de trainer verantwoordelijk voor de teleur- I verlopen EK-kwalificatiewedstrijden. Brian Laudrup het conflict zich had toegespitst. „We hebben een tijdje li al een flinke ruzie gehad. Die is nooit uitgesproken, 'erstandhouding is zelfs veel slechter geworden". „We j" zei Brian mede namens zijn voor Barcelona spelende *,dat Nielsen niet in staat is de nationale ploeg te coachen. Uen niet meer voor Denemarken totdat hij is ontslagen", arken heeft drie punten uit drie kwalificatie-duels ge- ijs taan voerder Joegoslavië heeft al vijf punten meer. Sanchez lang uit roulatie Hugo Sanchez MADRID Hugo Sanchez staat zeker zes maanden buiten spel. De Mexicaanse spits van Real Madrid scheurde eind maart een band in de linker knie. Onder zoek na een rustkuur van drie weken toonde de noodzaak aan van operatief in grijpen. De revalidatie zal ten minste zes maanden vergen. Sanchez en Real Ma drid besloten drie weken geleden aan het einde van dit seizoen uit elkaar te gaan. De Mexicaan werd in '85 door Real over genomen van stadgenoot Atletico. Sinds dien werd hij vijf keer topscorer in de Spaanse competitie. Vorig jaar werd hij Q met 38 treffers topscorer van Europa. Hij deelde die prijs met de toen nog in Bulga rije spelende Stoitsjkov. De Bulgaar is dit FOTO: AP seizoen in dienst bij Barcelona. Engels voertaal bij SC Veendam STADSKANAAL Engels is de tweede voertaal bij SC Veendam. De club uit de eer ste divisie heeft in totaal drie spelers uit Groot Brit tan nië onder contract, van wie Rob McDonald en Lee Payne geen nadere intro ductie behoeven. Bij Keith Knight ligt dat wat anders. De 22-jarige voetballer werd in januari door Thiemo Meertens naar Veendam gehaald en tekende na een proefwedstrijd te gen amateurclub Holwierde een contract dat hem tot juli volgend jaar aan Veendam bindt. Knight maakte op 27 maart zijn debuut voor Veendam. Zijn eerste schreden in het blauw- gestreepte shirt waren om van te dromen. Te gen Haarlem maakte hij al na vier minuten de openingstreffer. Sinsdien zit hij meestal op de reservebank. Trainer Korte heeft hem ge zegd geduld te hebben. Gascoigne bedankt voor Engels elftal LONDEN Paul Gascoigne heeft bedankt voor de selectie van het Engelse elftal, die zich voorbereidt op de kwalificatiewedstrijd in en tegen Turkije. De middenvelder heeft last van naweëen van zijn hernia-operatie. 'Gascoigne werd zes weken geleden geope reerd aan een dubbele hernia. Veertien da gen geleden maakte hij ongetraind zijn ren tree in de wedstrijd van Tottenham Hotspur tegen Arsenal in de halve finales van de FA-Cup. Hij had met een treffer en een as- sist een groot aandeel in de overwinning met 3-1. Na een uur werd hij vervangen. Sinds die wedstrijd heeft hij weer rugklach ten. In de competitiewedstrijd tegen Ever- ton (3-3) ontbrak hij woensdagavond. Line- ker viel in dat duel uit met een blessure aan de kuit. Zijn meespelen in het duel tegen Turkije is twijfelachtig. A [EN AAN DEN j— Rob Overkleeft is ereid het toe te ge- ïij is bitter teleurge- dat hij het als voet- teidsrechter niet gered. Maar omdat ït wereldje' eigenlijk san missen, wil hij Js -internationaal - rechter nóg een keer ren. „Weggepromo- zal zijn gedaante- sseling in de voet- jlksmond wel heten, e het als een nieuwe jing", werpt de amb- r uit Alphen aan den egen. tolging vgn Jan Dolstra te 38-jarige Rob Over- onlangs het opmerkelij- luit zijn arbitersfluit in en voor een grensrech- g. „Dat doe je niet zo- »ven", verzekert de in- <s voormalige A-arbiter, aneel ten minste tot het an dit seizoen recht had A-status. „Maar je moet :ijn", opent hij de moti- van zijn opmerkelijke lie een eind maakte aan eks van wel geteld nege- gentig wedstrijden in .■taalde voetbal. „Ik heb gelopen jaar als scheids- r niet kunnen functio- volgens de normen die 1 ;lt. Ik vind dat je ook lidsrechter telkens een itie moet leveren en er bij mij helaas niet stijgende lijn van de ja- voor heb ik niet kunnen aven. Ik heb gemerkt ijn prestatiecurve gelijk of misschien zelfs wel laar beneden ging. Dan je over je functioneren ladenken". ;en )verkleeft praat aanvan- ogenschijnlijk nuchter tijn stap, maar naarmate ïtoog vordert, wordt dui- idat voor hem wel dege- fn droom in duigen is ge- „Ik ben helemaal gek Rob Overkleeft hoopt op een internationale carrière als grensrechter. van voetbal. Dat ben ik altijd al geweest. Als kind ging ik met mijn vader, een Rotter dammer, om en om naar de thuiswedstrijden van Ajax en Feyenoord. In het voetballen wilde ik ook altijd het hoogste bereiken. We woonden in Am sterdam. Daar kun je natuur lijk naar talloze clubs, maar ik wilde bij DWS de opleiding tot voetbalprof volgen. Daarin ben ik gestrand, mede door een meniscus-blessure. Ik heb later nog bij amateurclub SDW in Amsterdam gespeeld. Inder daad, met Heini Otto en Nico Jansen". Amsterdammer Overkleeft gold in zijn regio als een ta lentvol arbiter en nadat hij had besloten een scheidsrech- ters-carrière te gaan opbou wen, bereikte hij zes jaar gele den een fel begeerde plaats op de overgangslijst. „Na drie jaar op de B-lijst en twee jaar op de A-lijst was ik nu bezig aan mijn vijfde seizoen in het be taalde voetbal. Het dringt eer lijk gezegd nog niet goed tot me door dat ik nu scheidsrech- ter-af ben. Het is moeilijk om het zelf toe te geven, maar het is er in mijn geval niet uitge komen. Ik denk dat het slagen als scheidsrechter toch ook een beetje een kwestie van geluk is. Een strafschop toekennen bij 0-0 of bij 3-0 maakt nogal wat verschil. Als ik terugkijk kan ik stellen dat ik niet altijd even gelukkig ben geweest met fluiten", vindt Overkleeft, die drie weken geleden bij AZ - Heracles voor het laatst als leidsman optrad. „Toen wist ik niet dat het mijn laatste wed strijd zou zijn". RBC Overkleeft eindigde waar hij begon, in de eerste divisie. „Ik FOTO: STEPHEN EVENHUIS heb ze niet precies geteld, maar ik denk dat ik vijftien wedstrijden in de eredivisie heb gefloten; de rest in de eer ste divisie". Een duel waaraan hij de beste herinneringen overhoudt, kan hij niet opsom men. Maar dat RBC-BVV Den Bosch tot de dieptepunten be hoort, staat wel vast. Eind no vember vorig jaar ontaardde die partij kort voor het eind signaal in een chaos, nadat de Alphenaar een Bosch' doel punt had afgekeurd. Hij werd tegen het gras gegooid, trok twee van de in totaal zeven rode kaarten uit zijn betaalde loopbaan (naast ruim vijftig gele) en overwoog serieus het fluitje erbij neer te gooien. „Maar in de eerste plaats vind ik fluiten leuk. Ik zit, o nee zat, bij de A-groep en dan moet je ook bedenken wat zo'n eventueel besluit voor invloed heeft op de scheidsrechters in het amateurvoetbal. Daar ge beuren dergelijke zaken nog wel vaker en ik vind dat ik voor hen een voorbeeldfunctie heb. Ik zou één van de laat- sten moeten zijn om te zeggen: ik stop". Toch Maar zo ver kwam het ruim een week geleden dan toch. Zonder directe drang van bui tenaf of van de scheidsrech- ters-commissie, zo benadrukt de nieuwbakken vlaggenist. „Ik kon geen aanwijsbare oor zaak vinden, maar ik reali seerde me dat ik niet de waar dering en de beoordelingen kreeg die nodig zijn. In de werkbesprekingen met de scheidsrechters werd toen ge meld dat de FIFA (wereld voetbalbond; red.) in oktober wil overgaan tot het aanstellen van vaste grensrechters", ver volgt Overkleeft zijn verhaal. Nederland wordt geacht zeven vlaggenisten aan te dragen en na lang wikken en wegen heeft hij besloten daar één van te willen zijn. „Ik hoefde nog niet per se te kiezen; ik had ook het seizoen kunnen afma ken. Maar die internationale grensrechterslijst (door de FIFA ingesteld naar aanlei ding van het falen van vlag gende scheidsrechters bij het jongste WK; red.) biedt voor mij nieuwe perspectieven. Daarom heb ik, toen ik de knoop had doorgehakt, beslo ten liever nog vandaag dan morgen te beginnen met vlag gen". Vandaar dat het door grijs haar en opvallend grote oog pupillen gekenmerkte gelaat van Overkleeft het afgelopen weekeinde voor het eerst léngs de lijn werd gesignaleerd, bij Willem II - FC Utrecht. „War rig gewapper", recenseerde het weekblad Voetbal Interna tional meteen scherp. „Het is een héél ander vak. Veel moeilijker", weet Overkleeeft, die afgelopen dinsdag bij Ajax - Sparta langs de lijn geen pro blemen kende. De ex-arbiter vervolgt: „Als scheidsrechter heb je het mak kelijker omdat je direct con tact hebt met de spelers en er middenin staat. Als grensrech ter zie je niets van de wed strijd. Het kost veel meer van je concentratie, zeker zoals in de eerste helft toen ik bij de defensie van FC Utrecht stond, waarbij ze steeds op bui tenspel speelden. Je bent al leen gefixeerd op de defensie en wacht tot je een trap hoort". Overkleeft is ondanks zijn er varing als scheidsrechter be slist niet zeker van een stek bij 's lands internationale lijnlo- pers. „Ik maak een kans en heb twintig jaar ervaring als scheidsrechter in mijn bagage. En toen ik op de B-lijst stond heb ik ook regelmatig gevlagd, evenals de laatste tijd als grensrechter bij interlands". De voetbalmaffe Overkleeft, vader van een 14-jarige voet baller, zet voor zijn nieuwe ar bitrale leven nogmaals „alles" opzij. „Ik heb altijd net zo voor het voetbal geleefd als bijvoor beeld Heini Otto, zij het op een iets lager niveau. Ik heb er al les voor gedaan om het hoog ste te bereiken. Daarom ben ik, toen ik scheidsrechter was, ook begonnen met een trai nerscursus. Om beter te kun nen beoordelen wat die men sen doormaken. Het gevolg was dat ik zelf ook trainer werd. Eerst van ARC, later van Reeuwijk. Daarmee kun nen we nu nog kampioen wor den van de Goudse hoofdklas se. Maar aan het eind van dit seizoen stop ik ermee. Dat was al eerder besloten, maar komt nu goed uit. Want ik houd er ernstig rekening mee dat ik inderdaad op die internationa le grensrechterslijst kom. En dat kost tijd. Zoniet? Daar heb ik nog geen moment aan ge dacht". ROB LANGEVELD ►CKEY- STRAFCORNER RESULTAAT VAN PERFECTIONISME "jTELVEEN Caroli- van Nieuwenhuyze- lders, Carina Bennin- en Lisanne Lejeune gedrieën aan de ba- van menig doelpunt het Nederlands vrou- -hockeyteam. Schui- I, stoppend en slaand orgt het nauwkeurig lkaar ingespeelde trio benodigde acties bij van de machtigste 'alswapens in deze t, de strafcorner. Ook het aanstaand Eu- es kampioenschap, mei in Brussel, d'r van essentieel be- Een reconstructie in delen. ^'line van Nieuwenhuyze- ders (HGC, 22 jaar, 42 in- atoids) neemt de eerste van rie taken voor haar reke- ijf Het aanschuiven van de anaf de vijandelijke doel- „De meesten slaan de bal, dan is het gevaar op èlen nogal groot. Ik i£f daarom liever. Dan kun bal beter controleren. Ik :rtj de lijn voor de bal staan f^aak dan een slepende be- •hg. Omdat ik als vrouw eenmaal minder kracht in heb dan de man- heb ik met mijn stick lan- :ontact met de bal nodig lem voldoende vaart mee punnen geven. En dat ft met deze oplossing het I. zo is in de praktijk ge en". ■n wicht tiaar voorbereidende actie |.it Caroline van Nieuwen- tfe. diep door de knieën ge- een ongemakkelijk ogen- puding aan. „Dat is zo ge- tó. Gaat puur op het ge- Anderen proberen het op de training ook wel eens, maar die kunnen zo helemaal niet blijven staan, verliezen hun evenwicht en vallen om. Ik ben klein en lenig, dat is mijn voordeel. Ik voel het ook wel in m'n spieren, hoor. Als we er soms zo'n drie kwartier ach tereen op hebben geoefend vooral, maar ach, ook dat went". Het perfectioneren van de strafcorner vergt veel tijd en energie. „We moeten er zo vaak op trainen dat het in de wedstrijd een automatisme is geworden. Daar hoef je dan niet meer bij na te denken, zit al in je gedachten. Dat is heel vanzelfsprekend, een fijn ge voel", weet Van Nieuwenhuy- ze uit eigen ervaring. „Op het moment dat ik zo'n bal push, als-ie lekker gaat, voel ik al of het een doelpunt wordt. En dat blijkt in de meeste geval len ook te kloppen. Zo'n ver trouwensband heb je door al dat trainen en erover praten dan met z'n drieën opge bouwd". De Nederlandse hockeyploeg beschikt momenteel over ne gen varianten, waarbij dan ook nog twee andere strafcor- ner-koppels gereed staan. Het trio Van Nieuwenhuyze-Ben- ninga-Lejeune is echter duide lijk eerste keus bij bondscoach Roelant Oltmans. De aangeef- ster: „We komen voor elke strafcorner op de kop van de cirkel even bij elkaar en spre ken dan onderling iets af. Aan de hand van videobeelden van de tegenstander. Waar ligt de zwakke plek, hoe lopen die verdedigsters uit? Loopt het niet, dan kan het bij een vol gende keer worden bijgesteld". Anticiperen Carina Benninga (Amsterdam, 28 jaar, 124 interlands) is de tweede schakel in het rijtje van drie specialistes. De Oran je-aanvoerster stopt de door Caroline van Nieuwen huyze aangeschoven bal met de stick en legt deze panklaar voor afrondster Lisanne Le jeune. „De bal komt nooit al tijd met dezelfde snelheid of langs dezelfde lijn naar me toe. En soms zit er een spin in de bal. De houding van m'n stick is hierbij enorm belangrijk. Heb ik het blad ervan te veel dicht, dan rolt de bal door. Maar hij moet helemaal dood liggen. Dan kan Lisanne in één vloeiende beweging uitha len. Al is het soms maar een kwestie van millimeters, je moet op die situaties kunnen anticiperen". „Kniel ik te vroeg, dan komt Lisanne ook te vroeg inlopen en gaat het geheid mis. Ga ik echter te laat naar beneden, dan schiet de bal zo onder m'n stick door. Ook niet echt de bedoeling dus. Soms loop ik twee passen, soms drie, soms maar één. Daar moet Lisanne met haar starten ook rekening mee houden. Een kwestie van elkaar aanvoelen. Een centi meter naar links of naar rechts. Dat samenspel luistert zó nauwgezet, puur perfectio nisme. We kijken elkaar dan voor een tiende van een secon de aan, om wat te roepen, daarvoor is geen tijd, nee". Tijdens trainingen wordt de hele procedure schier einde loos herhaald. „Hoeveel zullen we er dan nemen? Tja, een stuk of driehonderd, schat ik", noemt Benninga. „Ik train er dagelijks op, minimaal een half uur. Bij de nationale ploeg met Caroline en Lisanne. Bij m'n club Amsterdam met Mar jolein de Leeuw en Helen van der Ben. Dat perfectioneren is ook de uitdaging. Het gaat vaak maar om hele kleine din getjes, maar die houden het juist spannend. Daarom wordt het ook nooit geestdodend. Okay, ik heb de ene keer ook minder zin dan de andere, maar je weet dat die strafcor- Afhankelijk Lisanne Lejeune (HGC, 27 jaar, 83 interlands) tenslotte mag het karwei afmaken. Haar valt altijd de meeste eer te beurt zodra de minitieuze voorbereidingen resulteren in een treffer. „En dat vind ik nou onterecht, want ik ben ei genlijk niet meer dan één van de drie. Omdat ik nu toevallig die beslissende klap geef, moet ik me daarom bijzonder voe len? Nee dus. Ik ben helemaal afhankelijk van wat Caroline en Carina doen. Mijn rol is misschien wel het kleinst. Ik moet volledig op hen kunnen vertrouwen. Als hun ritme niet perfect is, wordt het voor mij heel lastig om die bal goed te raken. Als Carina die bal even iets langer vasthoudt, is mijn slag niet meer vloeiend". Ook Lejeune vertrouwt op die ultieme momenten op haar in tuïtie „We kiezen tevoren voor een bepaalde hoek, voor slaan of voor hoog in het net te pushen. Op het moment van die strafcorner kijk ik niet meer naar het doel van de te genstander. Ik zet drie of vier stappen en ik sla. Omhoog kij ken kan dan niet meer, het zou de concentratie en de scherpte verstoren. De beno digde informatie moet dan al hier, in m'n hoofd, zitten. Aan de hand van video-beelden of door de coach die nog wat roept of door die ene speelster die voor ons de actuele situatie in de gaten houdt. Dan sla je en hoop je maar te horen dat die bal de plank zal raken". Steeds beter De „vijandelijke" verdedigin gen hebben zich de laatste ja ren wel steeds beter op alle fa cetten van de strafcorner geo riënteerd. Lejeune: „De keep- sters worden daar natuurlijk Caroline van Nieuwenhuyze-Leenders, Carina Benninga en Lisanne Lejeune (v.l.n.r.) zijn gedrieën goed voor vele strafcorner-doelpunten. FOTO: STEPHEN EVENHUIS ook speciaal op getraind. Det de Beus (ex-international; red.) was daar altijd heel sterk in. Bij het Nederlandse team neemt nu Harry Delmee (ook assistent van mannen-coach Rob Bianchi; red.) de keepsters onder handen. De corner-ver dediging wordt steeds beter. Ook qua uitlopen van de ver dedigsters vanaf de lijn. Maar toch houden wij, de aanvallers, altijd één voorsprong: wij heb ben het initiatief, kunnen nog kiezen tussen slaan of hoog pushen. Een verdediging moet altijd op onze actie reageren, we zijn hen dus altijd een stap je voor". De talrijke successen van de Nederlandse hockeyteams zijn voor een niet onbelangrijk deel te danken aan het effect van de strafcorners. In het buitenland is dat wapen veel minder gepolijst. „Onbegrijpe lijk", zegt Lejeune. „Australië (verliezend finalist bij het laat ste WK; red.) heeft een aantal speelsters die heel goed een bal kunnen slaan. Maar ze be steden niet of nauwelijks aan dacht aan de strafcorner. Dan schakel je dat gevaar helemaal uit. Nou ja, dat moeten ze dan maar helemaal zelf weten, hoor. Wij gaan het ze heus niet voorstellen. Duitsland (één van Oranje's weinige serieuze concurrenten bij het EK; red.) heeft overigens wel een goede corner". DICK KIERS door Frank Werkman RENTREE Twee jaar geleden heb ik m 'n voetbalschoenen aan de wilgen gehangen. Het was toen kiezen of delen, dat wil zeggen: alsnog gaan trainen of stoppen. Beide mogelijkheden 'ormden de oplossing voor een natuurlijk probleem: mindere prestaties door afnemende fysieke fitheid. Al gedurende de seizoenen voordien was ik geconfronteerd met eigen tekortkomingen. Waarop ploeggenoten me, afhankelijk van hun niveau van morele inborst, ook nog wel eens al of niet fijntjes wezen. Lang werden mijn gaandeweg minder wordende actie-radius en de daaruit voortspruitende mistastingen met de mantel der liefde bedekt. Tenslotte was ik aanvoerder (overwicht) en dank zij mijn door de jaren gegroeide ervaring (inzicht) kon ik lang nog wel een potje breken. Maar de kruik gaat zo lang te water tot die barst, werd me in wat naar later bleek- m 'n laatste seizoen duidelijk. Als je ploeg wedstrijden gaat verliezen, omdat een zichtbaar met conditionele achterstand kampende routinier steeds een voorsprong tenietdoet, is de kritiek niet meer te negeren. Zodat ik, na me twintig jaar of daaromtrent zonder trainingsarbeid redelijk staande te hebben kunnen houden, stilletjes afscheid nam. Ik koos vervolgens voor m 'n eerste liefde, tennis. In combinatie met zo af en toe een partijtje zaalvoetbal. Die variant gaat altijd door, je behoeft niet in weer en wind te spelen en. niet het minst belangrijk, er is een wisselbank. Zodra acute luchtnood optreedt, staat er een op adem gekomen vervanger klaar om de gaten wél te dichten of te trekken. Ik was, het zal duidelijk zijn, als voetballer geen topper; op dat gebied was ik met wat minder aanleg begiftigd dan voor tennis. Welke laatste tak van sport ik tegenwoordig vrijwel louter óók in teamverband bedrijf, maar het charmante van dat spel is dat een fout daarbij niet direct verlies van de partij behoeft te betekenen. Er zijn revanche- mogelijkheden, die je zelf letterlijk in de hand hebt. Groot voordeel van mijn sportieve capriolen is, besef ik nu. dat ik met die bezigheden nooit geld heb verdiend. Dat dus ook niet, evenmin door anderen, kon worden uitgegeven. Hetgeen een aantal voormalige toppers me niet kan nazeggen. Daarom is er de laatste tijd een hausse van oud-sterren, die hun oude stiel weer hebben opgepakt. Of zeggen dat te doen. Björn Borg was tijdens zijn eerste sportleven bijna een legende, maar haalde deze week eigenhandig zijn standbeeld van de sokkel. Eerder al deed Mark Spitz dat. De Amerikaan zwom in 1972 als een moderne versie van Dagobert Duck rond in het olympische bad van München. Een paar weken geleden sloeg ook hij zijn reputatie aan gruzelementen door in een sprint wedstrijdje van een landgenoot te verliezen. Er staan meer rentrees op het programma. Katarina Witt komt terug, maar het is de vraag of zij meer heeft in te brengen dan haar fysionomische kwaliteiten. Die overigens op oudere, vooral mannelijke jury-leden nog wel eens indruk zouden kunnen maken. In dat opzicht heeft Katarina een dikke streep voor op Guillermo Vilas, die als bijna-veertiger ook een heroptreden heeft aangekondigd. De poëtisch aangelegde Argentijn, toch al nooit een toonbeeld van elegance en stilisme, brengt niet meer mee dan een nog gelooider huid en een uit zijn krachten gegroeide rechter arm. Als Vilas verstandig is. trekt hij lering uit de mislukte poging van de nog wat jongere Borg en blijft hij lekker in de Pampa 's gedichtjes schrijven en wat op de gitaar tokkelen. De lokroep van het slijk der aarde bracht George Foreman nog aardig wat duiten in het laatje. De anderen oogst(t)en slechts prestigeverlies. Borg en Vilas konden tot dusver op grond van hun reputatie in een amicale ambiance nog wel eens een aardige grijpstuiver meepakken. Dat nu is in elk geval over. Maar goed ook, want zakkenvullers lopen er al genoeg rond.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21