waarder weer op komst in economie Eerste Europese fabriek Omron in Den Bosch Mogelijkheden gebruik planten in industrie Akkoord over cao bij Hoogovens Beurs van Amsterdam Economie groeide 3,5 in 1990 =ag?NOMIE CcidócSouoont VRIJDAG 26 APRIL 1991 PAGINA 7 Unie BLHP wil overleg cao in metaal hervatten UTRECHT Het is een drukte van be lang tussen partijen bij de cao-metaalindu- strie. De oproepen om het vorige week af gebroken overleg te hervatten zijn niet van de lucht, maar werkgevers noch bon den nemen daarvoor het initiatief om het overleg te hervatten. De Unie BLHP (middenkader) deed giste ren een beroep op FME en overige bonden om weer aan de onderhandelingstafel plaats te nemen. Unie-bestuurder H. Bec king stelt evenals FME-voorzitter Blankert dat partijen elkaar al op veel punten dicht zijn genaderd. Het moet volgens Becking mogelijk zijn om „onnodige onrust in de bedrijfstak" te voorkomen. „Prestige-ele- menten tussen organisaties" moeten ach terwege blijven. Delft Instruments treft 30 miljoen aan voorzieningen DELFT Delft Instruments heeft over 1990 voorzieningen getroffen van 30 miljoen (netto 23,6 miljoen) in verband met de zaak van de niet toegestane levering van nachtkijkers aan het Iraakse leger. In verband met deze zaak hebben de Verenigde Staten een boycot tegen het Delftse concern ingesteld. Door de voorzie ningen is Delft Instruments, zoals al werd ver wacht, in de rode cijfers terechtgekomen. De nettowinst uit gewone bedrijfsuitoefening kwam nog wel uit op 15 miljoen. Door de voorzieningen onstaat er een nettoverlies van 8,9 miljoen (winst 1989 19,7 miljoen). Het concern houdt er rekening mee dat in de loop van dit jaar ten minste voor de medische en in dustriële sectoren een normalisering van de si tuatie tot stand zal komen, op basis waarvan in 1992 winst wordt verwacht. f "IrDAM „Wij I hoogvlakte van de ft ie gepasseerd". Dit bestuursvoorzitter Groen van de Ne- Ische Credietverze- I Maatschappij jsteren bij de pre- van het jaarver- er 1990. De NCM »n duidelijk econo- 'signaalfunctie. De van het bedrijf met ƒ33,6 miljoen 1,4 miljoen) in 1990 een recojrdhoogte, at is de uitkomst •t kredietverzeke- irijf van vijf jaar ;n de gang van zaken -CM in 1990 zelf, dan men een beeld van Hde schadecijfers Ei een miljard gulden Jlde), sterk aantrek- fjisverkopen, sterk da- ■zeggingen en meer RK in acceptatie en in- Hje gang van zaken •ds weer een goede en ge conjunctuurbaro meter te zijn, die weergeeft dat de ondernemers aanvoelen dat er zwaarder weer op komst is. Tegen de gevolgen van dit weer zoeken zij bescherming zoeken bij de kredietverzeke raar. Omslag Dat blijkt dan ook uit de cij fers over 1990. Er was een stij ging van de verzekerde ver zendingen met 7 procent tot ƒ89,9 miljard. Er was een toe neming van verwachte jaar premies bij nieuwe polissen met 60 procent tot 39 miljoen en een afneming van het pre- mieverlies door opzeggingen op jaarbasis met 33 procent. Daartegenover is er een vrij wel gelijkblijven van de pre mie-inkomsten voor particu liere rekening op ƒ272 mil joen. Een duidelijker indicatie van het omslagkarakter van 1990 acht NCM nauwelijks denkbaar. Juist door het naij len van de resultaten ziet NCM voor 1991 een netto winst, die ten minste gelijk zal zijn aan die van 1990. Het te kenjaar 1987 waarom het gaat, vertoont een gunstig resultaat. Veruit het grootste deel van de zaken van NCM vindt plaats voor eigen rekening. Daar naast echter verzekert het be drijf politieke risico's voor re kening van de staat. Deze liep eind vorig jaar risico voor bij na/ 40 miljard. De zaken voor de staat vertoonden vorig jaar een geringe verbetering. Daling Groen zei het idee te hebben, dat de tekorten zullen gaan dalen en baseerde dit op de omstandigheid, dat de huidige verliezen veelal nog voort vloeien uit grote verplichtin gen die zijn aangegaan in de jaren tachtig en die nu aflo pen. NCM begint ook steeds meer over de grenzen te kijken. Naast de omstandigheid dat het bedrijf zich door de hoge penetratiegraad in Nederland voor verdere groei niet langer kan beperken tot ons land, speelt ook het Europa zonder grenzen van na 1992 een rol. Een belangrijke zet hoopt NCM te doen met de verwer ving van het kortlopende be drijf van het Export Credit and Guarantee Department in Cardiff. Door de acquisitie zou de om vang van NCM verdubbelen. DEN HAAG De Neder landse economie groeide in het slotkwartaal van vorig jaar met 4,2 procent ten opzichte van het laat ste kwartaal van 1989. Ten opzichte van het derde kwartaal van 1990 bedroeg de groei van het bruto binnen lands produkt (bnp) 2,8 pro cent. Over geheel 1990 be droeg de groei 3,5 procent, zo blijkt uit de gisteren versche nen Kwartaalrekeningen van het CBS. De gezinsconsupmtie groeide de laatste drie maanden met 4,2 procent, de grootste stijging sedert het derde kwartaal van 1986. De overheidsconsumptie lag 1,2 procent hoger. Het volume van de investerin gen door bedrijven lag zes pro cent hoger dan over het slot kwartaal van 1989. Voor ge heel 1990 bedroeg de groei van de bedrijfsinvesteringen lag 5,1 procent. De goederenin- voer groeide in omvang met 1,9 procent, het laagste kwar taalcijfer sedert het tweede kwartaal van 1987. Het uit- voervolume groeide niet 3,4 procent. De groeicijfers voor geheel 1990 bedroegen voor de invoer 4,4 en voor de uitvoer 4,5 procent. De invoerprijzen daalden over geheel 1990 met 1,7 procent, terwijl de uitvoer- prijzen met 0,4 procent daal den, wat een verbetering van de ruilvoet betekende. Het bruto-nationaal inkomen groeide hierdoor met 4,4 pro cent (meer dan het bnp dat met 3,5 procent groeide), en kwam boven de 500 miljard gulden uit. Hetzelfde geldt voor het aantal Êersoneelsleden, dat nu 645 edraagt. NCM, thans derde op de ranglijjst van professio nele kredietverzekeraars, zou dan nummer één worden in de wereld. Op 30 april moet NCM de Britse regering een aanbod doen. Veel wilde Groen over het bod niet zeggen. De beta ling zal in ieder geval ten dele uit eigen middelen geschieden en gedeeltelijk via de plaatsing van nieuwe aandelen worden gefinancierd. Van de oor spronkelijke zes liefhebbers voor het Britse bedrijf zijn er naast de NCM nu in ieder ge val nog een Engels en een Ita liaans bedrijf in de race. Afgezien van de normale risi co s in de diverse werkgebie den ziet NCM extra donkere wolken in sommige Europese landen. Groen waarschuwde, dat de problemen die voort vloeien uit de Duitse hereni ging niet moeten worden on derschat. De situatie ontwik kelt zich in het oosten van het land dramatisch. NCM heeft extra geld uitgetrokken voor onder meer ook extra man kracht ter plaatse ten behoeve van meer informatievoorzie ning. UTRECHT Prijzen ren per kg geslacht ge- ir nier en slotvet, inklusief "ins PVV): Aanvoer slacht- E3, waarvan mannelijk extra kwal. 8,40-9,00, 7,40-8,40. Handel rus- sn lager. Mann. 2e kwal. 3e kwal. 5,90- rustig en prijzen iets la- lijk 1e kwal. 5,65-7,10. prijzen hoger. Vrou- ll. 4,75-5,65, vrouwelijk ',75 en worstkwaliteit Indel goed en prijzen iets jderen per stuk inklusief r gebrulksrunderen 572, tskalveren 78. Melk- en soort 1450-1975, 2e ■50. Handel rustig en prij- Melkvaarzen 1e soort 2e soort 950-1200. j en gelijk. Kalfvaarzen feOO-2025, en 2e soort Handel rustig en prijzen koeien 1e soort 1250- soort 750-1200. Handel lijzen gelijk. Enterstieren Tlandel rustig en prijzen n 800-1325. Handel rus- :en gelijk. Graskalveren ndel rustig en prijzen ge- kg, levend gewicht: Aan- jSlachtvarkens 2,70-2,75 3 kwaliteit 2,50-2,55, 1e 3-2,50, 2e kwaliteit 2,20- rustig en prijzen iets la- :n Iveren voor de mesterlj, "W: Aanvoer roodbont veren extra kwaliteit 700- Iteit 550-600 en 2e kwali- Handel goed en prijzen skalveren extra kwaliteit Jm i kwaliteit 250-350, 2e 3-200. Handel goed en ih. Aanvoer zwartbont veren extra kwaliteit 350- tj Iteit 310-335, 2e kwaliteit del goed en prijzen ho- alveren extra kwaliteit n kwaliteit 125-160 en 2e f5. Handel matig en prij- tanvoer vleesrassen 90. n: srassen 1e kwaliteit 500- «waliteit 75-400. Handel zen lager. in en lamfneren per kg. ïcht inklusief BTW: Aan- raarvan lammeren 2183. in 2,50-5,50. Handel rus- gelijk. Ooien tot 20 kg Handel rustig en prijzen boven 20 kg 5,00-8,50. j en prijzen gelijk. Ram- kg 7,50-10,50, rammen I 8,00-10,00. Handel'rus- 1 gelijk. Rammen boven 9,75. Handel rustig en Zuiglammeren 9,00- )l redelijk en prijzen ho- lE !.47 'n en lammeren per stuk N: Slachtschapen 100- rustig en prijzen gelijk, kg 125-190. Handel rus- i gelijk. Ooien boven 20 Handel rustig en prijzen ien tot v22 kg 175-235, 22-25 kg 175-255. Han- prijzen gelijk. Rammen 180-290. Handel rustig dijk. Zuiglammeren 130- •ustig en prijzen iets ho en lammeren per f BTW: Aanvoer 175. en 110-200. Handel rus- gelijk. ïn en bokken 2. Geiten ler stuk 15-65, Handel '.en gelijk. ïr bedroeg 5647 stuks. EN BARNEVELD El- EIVEBA BV - Aanvoer Jks, stemming redelijk, wat den per 100 stuks: eie- ing is). I bruin 9,07-9,23, eieren im bruin 9,02-9,07, eie- I gram wit 8,68-8,78 en 38, eieren van 65-66 i-9,69, bruin 9,51-10,42. - Aanvoer 307.800 ng rustig. Prijzen in gul- Stuks: eieren van 51-52 bruin 9,40, 56-57 gram n 9,05, 61-62 gram wit 9,30, 66-67 gram wit 1 10,25. - Aanvoer 1.450.000 ng kalm. Prijzen in gul- in 48 gram 9,00 per 100 per kg, 54 gram 9,75 en 1.81 per kg, 57 100 stuks en 1,71 per 10,00 per 100 stuks en ■31 gram 10,00 per 100 per kg, 64 gram 10,50- stuks. DEN BOSCH Staatsse cretaris economische za ken mr. Y. van Rooy heeft gistermiddag in Den Bosch een nieuwe fabriek van het Japanse concern Omron Corporation geo pend. Het is de eerste fa briek van Omron op het Europese continent. De bouw vérgde een investe ring van 20 miljoen gulden. Er werken momenteel 100 men sen. Dat aantal kan uitgroeien tot 200, aldus een woordvoer der van het bedrijf. Omron wil in de loop van het volgend jaar in Den Bosch ook een onderzoek- en ontwikkei- centrum in gebruik nemen. Omron produceert wereldwijd elektronische componenten en industriële automatiseringssys temen. Het concern heeft een omzet van 5,6 miljard gulden. In 1990 werd een winst be haald van 590 miljoen gulden. Het Europese hoofdkantoor van Omron is gevestigd in Hoofddorp. Een Omron-medewerker bezig met het maken van hi-tec-apparatuur. UTRECHT Er zijn goe de mogelijkheden voor het gebruik van plantaar dige grondstoffen voor in dustriële produkten. Voorwaarde is echter dat de landbouw zich daarop gaat instellen en de indus trie haar afwijzende hou ding opgeeft. Deze conclusie kan worden ge trokken uit de bijdrage van deskundigen uit de landbouw, industrie en wetenschap aan het symposium over agrifica tie, dat de Stichting Toekomst beeld der Techniek (STT) gis teren in Utrecht hield. De- bijeenkomst werd georga niseerd in samenwerking met de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie (VNCI) en de Koninklijke Ne derlandse Chemische Vereni ging (KNCV). Een sterk argument voor het gebruik van plantaardige grondstoffen is volgens de TT dat deze stoffen afbreek baar zijn en in kringlopen ge houden kunnen worden. Ge zien de steeds strengere eisen die de overheid en de consu ment gaan stellen aan de mi lieuvriendelijkheid van grond stoffen, kan dit een prikkel zijn voor de industrie haar af wijzende houding ten opzichte van andere dan de gebruikelij ke chemische grondstoffen te laten varen. Afbreekbaar Over tien tot vijftien jaar, zo werd vastgesteld, zal de indus trie grondstoffen, processen en produkten moeten hebben ge vonden die beter afbreekbaar zijn, minder giftig en minder milieubelastend zijn. Samen met de tégen die tijd te ver wachten hogere prijs van aardolie en andere minerale stoffen zal dit ertoe bijdragen dat de industrie meer gebruik gaat maken van plantaardige grondstoffen. Voordat het echter zover is, zo menen deskundigen, zal nog een aantal knelpunten moeten worden opgeruimd. Er is nog een groot gebrek aan kennis van voor de industrie geschik te plantaardige stoffen. Daar om zal het wetenschappelijk onderzoek op dit terrein ver sterkt moeten worden. De landbouw is niet ingesteld op de levering van geschikte grondstoffen voor industrieel gebruik. Daarom zal de land bouw zich meer op de markt moeten richten en op den duur minder afhankelijk wor den van overheidssubsidies. Een andere aanbeveling die op het symposium ter sprake kwam, is de instelling van een intermediaire industrie die de landbouwprodukten bruikbaar maakt voor de industriële ge bruiker. Glasvezels Het is bijvoorbeeld goed denk baar dat een dergelijke organi satie het gebruik van glasve zels gaat stimuleren in textiel, bouwmaterialen en papier. Door de veelzijdigheid van de door hen geproduceerde stof fen en door hun veelsoortig heid bieden planten vele mo gelijkheden voor industrieel gebruik. Bovendien vormen planten een onuitputtelijke bron, omdat ze steeds opnieuw gekweekt kunnen worden. Vooropgesteld moet worden dat de winning van de gewen ste stoffen op de juiste manier plaatsvindt met behoud van de plantesoorten, aldus de des kundigen. Plantaardige grond stoffen kunnen onder meer gebruikt worden voor de pro duktie van vetten, oliën, cos metica, verven en lakken, drukinkt, wasmiddelen, tex tiel- en andere vezels, conser veermiddelen, lijm en smeer middelen. Speciale gewassen zijn geschikt voor de produktie van medicamenten. Echter voor de produktie van bulk- chemicaliën en motorbrand- ige stof- ildoende mate beschikbaar. IJMUIDEN De directie van het staalconcern Hoogo vens IJmuiden en de vakbonden hebben gisteren over eenstemming bereikt over een nieuwe eenjarige cao voor de 16.000 werknemers. De cao voorziet in 3,25 procent loonsverhoging per april. Dit heeft Hoogovens-directeur mr. J. Heusdens gisteren meegedeeld. Het finale overleg vergde slechts twee uur. Het overleg liep op 10 april vast op onder meer het bod van Hoogovens voor een loonsverhoging van 3,25 procent per juli en een eenmalige uit kering van 0,5 procent per april. De Industriebond FNV stelde uiteindelijk een looneis van 3,75 procent. De loonsverhoging ligt qua volume 0,3 procent hoger dan het laatste bod. Met het ak koord zijn verdere acties van de baan. Het actiecomité van de Industriebond FNV heeft het akkoord al onderschreven. Het akkoord wordt met een positief advies aan de leden voorgelegd. De schade als gevolg van de acties is volgens de directie beperkt gebleven. „In totaal is 15.000 ton ruwijzer en 12.000 ton ruwstaal minder geproduceerd maar dat is in te halen". Hoogovens pro duceert 4,8 miljoen ton ijzer per jaar. Hoogovens en bonden heb ben verder afgesproken dat de vut-regeling (uittreding op 60- jarige leeftijd) tot januari 1994 doorloopt. Ook de vut-regeling voor werknemers van 59 jaar met veertig dienstjaren en de deel tijd-vut worden voortgezet. Een onderzoek moet uitwijzen of het verzuimbeleid van Hoogovens bijstelling behoeft. 'Aanval van Lakeman op Philips onjuist' EINDHOVEN De bewering van P. Lakeman dat ir. Frits Philips in 1940 door een admi nistratieve handeling de on derneming vrijwillig in han den zou hebben gespeeld van de nazi's is onjuist en kren kend. Dat schrijft drs. I. Blan ken. de bedrijfshistoricus van Philips in de gisteren versche nen Philips Koerier. Lakeman doet zijn bewering in het onlangs verschenen boek „100 jaar Philips, een of ficieuze biografie". Volgens Blanken is de uitspraak van Lakeman niet gebaseerd op historische gegevens. Overi gens is het boek van Lakeman tot nu toe door de officiële woordvoerders van Philips ge negeerd. Het behoort tot de vaste beleidslijn van het con cern niet op dergelijke publi- katies te reageren. „Uitslui tend vanwege het grievende karakter van de aanval op Frits Philips wordt op een punt een uitzondering ge maakt". Winststijging Amev/VSB-AG UTRECHT De nieuwe groep Amev/VSB-AG - de bundeling van verzekeraar Amev, de Verenigde Spaar bank en de Belgische verzeke ringmaatschappij AG - heeft een geslaagd jaar achter de rug. Ondanks aanzienlijke schadelasten als gevolg van stormen over West-Europa in de eerste maanden van 1990 hebben de resultaten zich gun stig ontwikkeld (van 324 tot 339 miljoen ecu of van ƒ765 miljoen tot f 785 miljoen). Naar verwachting van de groep zal haar winst over 1991 ten minste gelijk zijn aan die over 1990. Voor het onderdeel Amev wordt eveneens voor zien dat de winst en de winst per aandeel zeker gelijk zullen zijn. Dat heeft het concern vandaag bekendgemaakt. Amev en AG hebben hun be drijfsactiviteiten in december gebundeld in één groep, waar in AG en Amev elk een be lang van 50 procent bezitten. In mei 1990 waren Amev en de VSB Groep al volledig sa mengegaan. Akkoord snacLcao: acties ten einde UTRECHT De Voedings bond FNV en de werkgevers vereniging AKSV hebben vandaag 'met hangen en wur gen' een akkoord bereikt over de nieuwe cao voor de koks- en snackwarenbranche. Het akkoord komt niet geheel overeen met de eerder afgeslo ten cao voor de grotere VKS- bedrijven, maar is voldoende om de stakingsacties bij de AKSV-bedrijven Bakx in Veldhoven en Buitenhuis in Wijk bij Duurstede te beëindi gen. Dit heeft de Voedings bond FNV vandaag meege deeld. De bond is er vanwege de 'halsstarrige houding van de werkgevers' niet in ge slaagd voor de gehele sector (vijfduizend werknemers) één cao af te sluiten. De tweejarige AKSV-cao voorziet in handha ving van de prijscompensatie en loonsverhogingen van 1,5 procent per juli 1991 en juli 1992. Het aantal atv-uren gaat met acht omhoog naar 120. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 22050 - 22650 22450 - 23050 onbewerkt bewerkt 24250 24650 bewerkt Damrak is goed geluimd AMSTERDAM Beursplein 5 verkeerde gisteren in een vriendelijke stemming. Onder invloed van een bijna twee cent hogere dollarkoers 1,9765 om 16.30 uur - boekten vooral de meest actieve fond sen koerswinst. De stemmings index sloot 0,5 punt hoger op 96 punten, terwijl de koersin- dex er 1,3 punt aan vastplakte op 201,50. Met een totale aandelenomzet van 853 miljoen was er spra ke van een redelijk geani meerde handel. In de obliga- tiehandel ging ƒ721 miljoen om. Het Damrak spiegelde zich vooral aan New York en Frankfurt. De Dow Jones-in- dex trok woensdag op Wall Street bijna twintig punten aan/terwijl de DAX-index 16 punten (bijna 1 procent) op veerde. De beurs in Londen gaf daarentegen licht terrein prijs. In Amsterdam was het aan deel Hoogovens populair. Het staalfonds trok ƒ2,40 aan op 59,80, een vooruitgang van ruim 4 procent. De omzet in Hoogovens was met 13 mil joen overigens gering. Ook het dollargevoelige DAF-aandeel lag acht dubbeltjes (3 procent) hoger op ƒ26,80 goed in de markt. Bij de internationals was Akzo opnieuw de grote uitschieter. Op de publikatie van de kwar taalcijfers werd het chemie- fonds woensdag al 5,20 duur der. Gisteren noteerde dit aan deel, ex-dividend 5, per sal do ƒ3,40 hoger bij een omzet van 65 miljoen. DSM, omzet ƒ53 miljoen, profiteerde van de belangstelling voor Akzo en verwisselde voor 1,10 meer op 113,80 van eigenaar. Koninklijke Olie was met een omzet van 266 miljoen goed voor ruim 33 procent van de totale aandelenhandel. De koers van Olie steeg daarbij 1,90 tot 159,30. Philips en Unilever bleven nagenoeg on veranderd. Anders lag dat bij KLM

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7