Gorbatsjov verslaat het partij-apparaat, maar de crisis blijft 5 JAAR NA TSJERNOBYL ^urdische kinderen spelen het zicht van de dood "fONTUREN VAN KAPITEIN ROB Baker hoopvoller terug naar Israël i p>:tenland CcidócSomatit VRIJDAG 26 APRIL 1991 PAGINA 5 reven Vietnam Jische hulp HINGTON De Verenig- Iten hebben besloten Viet- f edische hulp te schenken Tarde van 1,9 miljoen gul- let is voor het eerst sinds de van de Vietnamoorlog dat de VS directe hulp laan het door communis- regeerde land. Beide lan- iderhouden geen diploma- tetrekkingen. Volgens Ri- |Solomon, in de Ameri- regering speciaal belast |ostaziatische aangelegen- zullen de VS en Viet- samenwerking op hu- r gebied de komende breiden. Nederland in enorm telescoopproject SYDNEY Nederland zit in een inter nationaal project voor een ruimteteles coop, die duizend keer beter wordt dan de ooit befaamde Amerikaanse Hubble- telescoop. De Hubble werd een jaar ge leden met veel fanfare gelanceerd, maar blijkt een fout in zijn spiegel te hebben. De beelden van de nieuwe telescoop zijn zo scherp dat het is alsof men van de Aarde een postzegel ter grootte van drie centimeter op de Maan kan zien. „Wij zullen versteld staan van de gedetail leerdheid van de beelden", aldus Ri chard Schilizzi van de Nederlandse Stichting voor Astronomisch Onder zoek. De telescoop moet in 1994 door de Sovjetunie worden gelanceerd. Wörner: NAVO wil Sovjetunie als partner PRAAG De NAVO biedt veelzijdige en intensieve betrek kingen aan, waarvan zij de Sovjetunie niet uitsluit. Het wes telijke bondgenootschap wil de Sovjetunie veeleer als „con structieve en creatieve partner" zien. De veiligheid van de Midden- en Oosteuropese landen moet worden opgevangen door een „net van betrekkingen, gemeenschappelijke steun binnen CVSE-instellingen, associatie met en later lidmaat schap van de EG", alsmede door samenwerking bij verdere ontwapening. Dit zei de secretaris-generaal van de NAVO, Manfred Wörner, gisteren aan het begin van een tweedaagse conferentie over 'De toekomst van de Europese veiligheid' in Praag. Met een lang uitgestelde topontmoeting in het vooruitzicht hebben de Sovjetunie en de Verenigde Staten het geschil uit de weg geruimd dat de uitvoering van het verdrag over de beperking van de conventionele strijdkrachten (CFE) in de weg stond. Dat zou betekenen dat een datum vastgesteld kan worden voor de top tussen de Amerikaanse president George Bush en Sovjetpresident Michail Gorbatsjov. Verzet Peru bestookt banken met dynamiet LIMA Linkse rebellen hebben een tiental ban ken in de hoofdstad Lima met dynamiet bestookt, waarbij zeker zes mensen ernstig gewond raakten. De politie meldde aanslagen op banken in de mid denklasse-wijk San Borja, maar ook in de arme stadsdelen La Victoria, San Antonio, San Luis en Zarate. In de arbeiderswijk Surquillo brak paniek uit onder de bevolking toen ook daar een aanslag plaatsvond. De televisiezender Kanaal 9 zei dat het geweld het werk is geweest van de pro-Cu baanse Revolutionaire Beweging Tupac Amaru, maar de politie kon dat niet bevestigen. Het tele visiestation Kanaal 4 meldde dat de andere grote verzetsbeweging van Peru, het maoistische Lich tend Pad, gisteren in de zuidelijke hooglanden de burgemeester en twee inwoners van het dorp Chuquibamba heeft gedood. ïlijk aar jjhulp van een Russische kijker volgt dit Kurdische meisje de acties van te hulp geschoten ia}ers en vliegtuigen. n onze verslaggever en ^ichiel Willems) 3gal I e ZijURE Kinderen ne, takjes hout kruise- nteejver elkaar en doen rf16 uid van een heli- 33) na. Ze zijn vin- _k in het maken van de )ed, maar halen ze n nd van de week? staker za\ deze waan- Tmoedelijk overle ef hij moet op een ar j^PPe*1 of tegen een aat dalde kogel oplo- •dskqi hun moeder? Die Dbenziek voordat ze aan ^h^arre tocht begon. verdriet. on „alletTurks Kurdistan, de n Uludere. Een grau- (eilspellende puist van en r duizend meter hoog, °P'r bovenop de tiendui- 1?r .Kurdische vluchtelin- TV^'hele wereld denkt dat berg nu kent. Over gewj> is hij vergeten. Wie al' d hprO 1 hier heeft zo zijn ei- enen om bang te zijn r'berg van Uludere. De 'Vjs in deze streek mee- |5S en overweldigend, artsen die hier wer- le berg het synoniem voor een terminale Voor de Turkse sol de berg een angstaan- e kd sta- er 1 'oor. jagend symbool waar ze van af willen, terwijl de Amerikanen huiveren bij de gedachte dat ze er nooit meer van verlost zullen raken. En de Kurden? Voor hen is de berg van Uludere het voorpor taal van de hel die ze nog niet zo lang geleden de rug hebben toegekeerd. Mehmad Barwary denkt vaak aan zijn grote trots, de bloeiende perzik- boomgaard in het dal bij het Iraakse dorpje Kufki, nog geen tachtig kilometer hier vandaan. Zijn kinderen speel den altijd in de schaduw van de bomen. Ontroostbaar waren ze toen op een dag in februari ineens met donderend geweld Amerikaanse straaljagers kwa men overvliegen. „Ik was toen niet bang, ik was toen niet bang", vertelt Meh mad. 'Hadj' Bush, de grote vriend van de Kurdische Bar- wary-stam, zou Saddam de strot afknijpen. Dat wist Meh mad absoluut zeker. De gigantische Amerikaanse Chinook-helikopter, die ook deze morgen weer over de sa mengepakte vluchtelingen raast, blaast het stof hoog op. De laatste dagen is het slijk op de bergflanken veranderd in een kurkdroge zandhoop. Mehmad hapt naar lucht, de olie-achtige hitte die van de wieken slaat beneemt iedereen even de adem. Mehmad Bar wary vertelt hoe hij weken ge leden in het spoor van de Kur dische guerrilla's, de peshmer- ga's, naar de Iraakse stad Da- jturen meer troepen naar Irak id^k^GTON/ZAKHO De Amerikaanse minister van de- deick Cheney heeft gezegd dat Washington mogelijk meer [t ze naar Noord-Irak stuurt. Zij zullen vooral worden inge- Qolqde hulp aan Kurdische-vluchtelingen. In Noord-Irak en bevinden zich nu al meer dan 7000 Amerikanen, e sd?ot"Brittannie stuurt meer troepen. De troepenzendingen latei)elijk ook bedoeld om het ultimatum kracht bij te zetten unt/beloofde terugtrekking van Iraakse veiligheidstroepen be<P00rden van het land- Kurdische guerrilla's hebben bij zien!ro^ePost van het verzet in Noord-Irak per ongeluk een Roi van de Verenigde Naties beschoten. Twee mensen gewond door rondvliegend glas. April Glaspie, de sojianse ambassadrice in Irak, die wordt verweten Saddam be(destijds de indruk te hebben gegeven dat de VS niet t als'nër0Pen a^s *rak Kuwayt binnenviel, neemt ontslag en ■ecepdëens CNN-televisie docente op een universiteit, huk was getrokken, om daar met zijn vader mee te helpen aan de bevrijding van Kurdis tan. Hij schaterlacht nu als hij eraan denkt hoe snel de Iraak se soldaten toen de benen heb ben genomen. Van een dode soldaaf had hij toen ook een geweer gepikt. „Veel Irak-sol- daten doodgemaakt", klinkt het trots. Mehmad is geen peshmerga. Hij is een eenvou dige boer met een perzikboom gaard, die wild zwaaiend nu over de recente Kurdische heldendaden wil vertellen. De Amerikaanse wentelwiek legt hem voor de tweede keer het zwijgen op. Hij wijst naar bo ven, en schreeuwt: „Irakezen! Schieten! Wij vluchten naar de bergen!" Het is Mehmads verhaal in een notedop. Zijn perzikboom gaard heeft hij niet meer ge zien, maar als door een won der vond hij zijn vrouw en kinderen in het Iraakse dorpje Nazdür terug. Samen zijn ze de bergen overgetrokken. Plotseling klinkt onder de groep vluchtelingen gejuich op. Een Amerikaanse soldaat heeft een Turkse collega die een Kurdische vrouw sloeg, een kaakslag verkocht. De Amerikaan krijgt van de Kur den een slok water en koekjes. Hij is de held van de dag. Sinds een week heerst er enigszins orde in deze waan zinnige mierenhoop. De Ame rikaanse soldaten en de artsen hebben de Kurdische dorps- en stamgenoten eindelijk zo ver gekregen hun eigen men sen tot bedaren te brengen en een soort organisatie op poten te zetten. Vrachtwagens met hulpgoederen worden nu niet meer geplunderd en iedereen wacht keurig op zijn portie water. Voor de helikopters hebben de vluchtelingen een landingsplaats afgebakend en er wordt ook een waterleiding aangelegd. „We hebben tegen ze gezegd dat ze niets meer krijgen als ze hun zaakjes niet goed regelen", zegt een Ameri-. kaanse luitenant. Hij zit al een week op de berg, en heeft er zijn buik van vol. „Raar volk, die Kurden", weet hij. „Funny people". (Van onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU Zonder noe menswaardige moeite heeft de politieke gewel denaar Gorbatsjov zijn conservatieve tegenstan ders in het Centraal Co mité tijdens de plenaire vergadering van de afge lopen twee dagen syste matisch verpletterd. Op de valreep trok hij zijn al oude trucendoos open en dreigde hij traditiege trouw met opstappen. Daar wilde de partijtop als vanouds niets van weten. De sluwe en berekenende Gorbatsjov leek hoog spel te spelen, maar nam met zijn aanbod om te vertrekken in feite geen enkel risico. Daags tevoren was het de orthodoxe communisten immers niet eens gelukt om Gorbatsjov zelfs maar op het matje te roe pen. Zij wilden de partijleider de schuld in de schoenen schuiven voor de huidige eco nomische en politieke malaise, maar hun voorstel om Gor batsjov via de agenda ter ver antwoording te roepen vond bij een meerderheid van het ruim driehonderd zielen tel lende Centraal Comité geen genade. De ontevredenheid onder communisten van de oude stempel over Gorbatsjovs 'ver raad' aan het socialistische ide aal en de uitverkoop van Oost- Europa aan het Westen zal na hun huidige nederlaag beslist niet verdwijnen. Hun roep om Gorbatsjovs vertrek zal aller minst verstommen, maar het moet nu toch zelfs tot de grootste betonkoppen onder hen zijn doorgedrongen dat het moment om de huidige lei der langs democratische we gen weg te krijgen bij lange na nog niet is aangebroken. Ook in zijn strijd tegen de ra dicale oppositie heeft Gorbats jov de afgelopen week stevig gescoord. Op papier heeft hij zich verzekerd van onder meer Jeltsins steun voor een zogenaamd anti-crisisprogram ma.Twee maanden geleden drong zijn witharige rivaal uit Siberië via de nationale televi sie nog aan op zijn ontslag. Gorbatsjovs overwinning op het partijplenum en de over eenkomst met Jeltsin en acht andere leiders van Sovjetrepu blieken veranderen voorals nog niets aan de huidige eco nomische en politieke situatie in het land. De gezamenlijke verklaring van deze week zou niet het eerste Sovjetdocument zijn dat vlak na zijn verschij nen spoorloos verdwijnt. Daarnaast duurt de politieke patstelling voort. De besluiten van de centrale overheid wor den door de leiders van de Sovjetrepublieken constant ge torpedeerd. Het partijapparaat zorgt er op zijn beurt voor dat initiatieven van de diverse re publieken nooit van de grond komen. De rivaliserende par tijen zijn niet bij machte om de eigen plannen door te voeren, want elk van de partijen maakt steeds gretig en met succes gebruik van de moge lijkheid om de tegenstander de voet dwars te zetten. Zo ontstaat de absurde situatie dat de rivalen Gorbatsjov en Jeltsin de ene overwinning na de andere behalen, terwijl het grootste land ter wereld steeds verder wegzakt in een levens gevaarlijk economisch en poli tiek moeras. Leeuw terug De gevleugelde Leeuw van Venetië is gisteren, bijna zes jaar nadat hij werd weggehaald om te worden gerestaureerd, teruggezet op zijn oude plek op het St. Marcusplein. De Leeuw met de bronzen vleugels stamt uit de tweede of derde eeuw voor Christus en werd later het symbool van de schutspatroon van de stad, Marcus de Evangelist. In 1985 moest de leeuw gerestaureerd wor den en daarna was hij te bezichtigen in Amsterdam en Londen. FOTO: EPA HET MEXICAANSE AFGODSBEELD r Voorzichtig daalt Rob af in de donkere spelonk. Ge- left hij een sterke lantaarn meegenomen, die een witte nirht voor hem uit werpt. En hij staat bovendien in telefo- ayrbinding met Diaz. Ofschoon de tempel van Motecuzo- IkPrt60 90|eden al onder water moest zijn gelopen, zijn de die in muren zijn uitgehakt, nog vrijwel intact gebleven. 'icht van z'Jn ,antaarn over de enorme gestalten glij den, maar dan loopt hij behoedzaam verder, de bundel naar be neden gericht. Opeens staat hij stil. „Ik heb de kalendersteen ge vonden!" deelt hij aan Diaz mede. „Volgens de codex moet zich de schat hieronder bevinden. Ik zal proberen de steen op te lich ten". Dan hoort Diaz lange tijd niets meer, tot Rob zich weer meldt. ,;We zijn op het goede spoor", meldt hij; „ik ga nu terug en zal een souvenir meebrengen". Tunnel onder de Pyreneeën PARIJS Frankrijk en Spanje willen een tunnelverbinding onder het westelijk deel van de Pyreneeën aanleggen. Gisteren hebben beide landen een overeenkomst getekend voor de aanleg van een tunnel voor het autoverkeer onder de bergpas Somport (1632 meter hoogte). De tunnel krijgt een lengte van 8,6 kilome ter. De verbinding moet in 1995 zijn voltooid. Door de tunnel worden Pau en Zaragoza rechtstreeks met elkaar verbonden. Nog generaties lang zullen veel Russische kinderen die na de ramp in Tsjernobyl worden geboren, misvormingen vertonen en al dan niet levensbedreigende ziekten. FOTO: STUDIO ANDRÉ RUIGROK Russische arts: „Kinderen wacht gruwelijke toekomst"' UTRECHT „Wij wen den ons tot specialisten in het buitenland. We stellen hen voor bij ons te komen werken. Wij willen onze informatie met hen delen; informatie die van grote waarde is voor de gehele mensheid. We willen die ruilen voor apparatuur die we niet kopen kunnen, maar die onontbeerlijk is in de strijd tegen de ziek ten van Tsjernobyl. Al leen dan is het mogelijk een uitweg te vinden in deze afschuwelijke situa tie". Het leven van Tamara Belook- aya onderging precies vijf jaar geleden een dramatische wijzi ging. Zij was cardioloog in een sanatorium in Aksakovshina, 28 kilometer van Minsk in Wit-Rusland, toen rond 200 ki lometer zuidelijker de kern centrale van Tsjernobyl ont plofte. Er kwam een ongeken de hoeveelheid straling vrij, die zich over een groot deel van de aarde verspreidde. Eén van de zwaarst getroffen ge bieden was 'haar' regio Gomel bij Minsk, en daar worden de gruwelijke gevolgen van de ramp met de dag duidelijker. Steeds meer mensen worden ziek; baby's komen misvormd ter wereld. „Wanneer het niet lukt de ziekten onder controle te krijgen, zijn de ergste gevol gen in de vijfde tot zevende generatie te verwachten dat is over meer dan hon derd jaar!" Ziekten Het sanatorium werd in 1988 onderdeel van een nieuw on gericht Onderzoeksinstituut voor Stralingsgeneeskunde. Tamara Belookaya is hoofd van de afdeling diagnostiek van de kliniek die er een on derdeel van vormt. Bovendien is ze voorzitter van het comité 'Kinderen van Tsjernobyl' in de Sovjetrepubliek Wit-Rus land. Op uitnodiging van de Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie kwam ze naar Nederland. Gis teren maakte ze op een bijeen komst in Utrecht duidelijk dat de artsen in de Sovjetunie nauwelijks in staat zijn de ge- De cardioloog Tamara Belook aya, voorzitter van het comité Kinderen van Tsjernobyl, doet in Nederland haar verhaal. FOTO: PERS UNIE zoeksgegevens. „Het aantal aangeboren afwijkingen is in het gewest Gomel in de afgelo pen vijf jaar toegenomen van 5,6 tot 9,2 procent. Van 15.000 onderzochte pasgeboren baby's vertoonde acht tot tien procent een overgangsvorm van hy- pothyreose. Een dergelijk ge brek aan schildklierhormonen leidt tot verandering van de algehele hormonenhuishou ding, de stofwisseling wordt beïnvloed en er kan een ont steking optreden van de lym feklier. Bijna een derde deel van de onderzochte mensen van verschillende leeftijds groepen blijkt afwijkingen in het immuniteits-systeem te be zitten. In het gewest Gomel zijn de algemeen somatische ziekten in de afgelopen vijf jaar verdrievoudigd". Schildklier Lang niet alle ziektegevallen zijn rechtstreeks aan de ver hoogde straling toe te schrij ven. „Ook de zware metalen die bij de bestrijding zijn ge bruikt borium, cadmium, bestrijdingsmiddelen, ijzerver bindingen, enzovoort heb ben een negatieve invloed. Als gevolg van de catastrofale toe stand van de economie is het bovendien moeilijk om aan goed voedsel te komen (Sovjet president Michail Gorbatsjov heeft gisteren gevraagd om meer internationale hulp, red.). En daar komt dan ook nog de enorme stress bij waar mee de mensen in de besmette volgen van de kernramp het gebieden moeten leven. De on- hoofd te bieden. „Onmiddellijk na de ramp werden de artsen geconfron teerd met acute stralingsziek- die geholpen hebben de kernreactor te temmen en het uitbraken van radioactivi teit tot staan te brengen. In 1986 en 1987 was bij de inwo ners van de besmette zones, volwassenen en kinderen, een steeds grotere toename van al gemene ziekten te constateren: aandoeningen in de bovenste luchtwegen, virusziekten, an gina enzovoort, die vaak leid den tot andere complicaties aan hart, nieren en longen. In 1988 deden de eerste 'Tsjerno- byl-ziekten' zich voor, in de vorm van een toename van schildklieraandoeningen het worden er voortdurend meer. Intussen worden ook misvormde baby's geboren". Ze wijst op officiële onder- zekerheid over de toekomst. De vraag of het wel verant woord is kinderen te krijgen. Complicaties tijdens en na de zwangerschap. De angst zelf ook ziek te worden". Volgens Tamara Belookaya gaan veel van de kinderen een gruwelijke toekomst tegemoet. „De deskundigen gaan er van uit dat, wanneer de schildklier heeft blootgestaan aan een straling van meer dan 100 rem, er een grote kans op kan ker of andere aandoeningen aan de schildklier is. Het Insti tuut voor Biofysica in Moskou heeft vastgesteld dat bij 25 procent van de kinderen in de regio Gomel de schildklier heeft blootgestaan aan een stralingsdosis van méér dan 200 rem. Bij vijf procent was het meer dan 1000 rem. Er zijn zelfs gevallen van meer dan 3000 rem". ANDRÉ HORLINGS JERUZALEM De Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken James Baker is gisteren naar Is raël teruggekeerd voor verder overleg over het houden van een vredes conferentie over het Mid den-Oosten. Bessmertnych, met wie Baker eerder gisteren een ontmoe ting had, komt binnenkort naar Israël, mogelijk om de di- filomatieke banden met dat and te herstellen. Baker zei na afloop van het onderhoud met Bessmertnych in Kislovodsk in de Sovjetu nie, dat onenigheid over de vraag welke Palestijnen de conferentie zullen bijwonen en hoe het onderhandelingssche ma eruit moet komen te zien, een vredesconferentie nog in de weg staan. Hij voegde daar echter aan toe oprecht te gelo ven dat de kansen nu beter liggen dan voorheen. Bessmertnych heeft Baker, na dat die hem uitgebreid verslag had gedaan van de gesprekken die hij vorige week in het Midden-Oosten heeft gevoerd, de medewerking van de Sovjetregering beloofd. Ook opperde Bessmertnych de mo- felijkheid de conferentie in de ovjetunie te laten plaatsheb ben. Hij zei voorts dat het vre desproces door de deelname van de VS en de Sovjetunie zou worden versneld. De be doeling is dat de conferentie wordt gehouden onder auspici ën van zowel de VS als de Sovjetunie. Dat kan echter al leen wanneer de Sovjetunie de 24 iaar geleden verbroken be trekkingen met Israël herstelt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5