r i JÊA croeps Duizend wao-sprookjes en andere verhalen faUUeQowumt Binnen zes jaar 80 procent mint 'gif9 in bollente< BINNENLAND VRIJDAG 26 APRIL 1991 PjjT] Fout in folder: alcohol mag in het verkeer UTRECHT Het ministerie van wvc heeft een Turkstalige folder over drankgebruik verspreid waarin staat dat alcohol kan worden ge bruikt in het verkeer, op het werk, op school, tijdens de zwangerschap en bij medicijnen. Het gaat om een uit het Nederlands vertaalde folder die het drankmisbruik moet terug dringen. Een en ander staat in het nieuwsblad voor migranten Buiten landers Nieuws. De fout is ontstaan door het verkeerd plaatsen van de tussenkop „Wanneer kunt u alcohol gebruiken". Daaronder volgt dan de lijst wanneer het juist niet kan. Zes maanden voorwaardelijk voor oplichten bruidsparen ZWOLLE De rechtbank in Zwol le heeft donderdag de 47-jarige K.K. uit Vollenhove wegens „knevelarij" veroordeeld tot een geheel voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden. K. vroeg als ambtenaar van de bur- gelijke stand van de gemeente Bre- derwiede jarenlang van aanstaande bruidsparen meer geld dan zij ver schuldigd waren voor hun onder trouw- en huwelijksformaliteiten. De officier van justitie had afgelo pen dinsdag een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en tienduizend gulden boete geëist. Extra treinen rond feestdagen UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zetten op 28 en 29 april, de dagen voor Koninginnedag, extra treinen in. Ook in de reeks komende feestdagen krijgen treinreizigers te maken met aanpassingen in de dienstregeling. Bij het samenstellen van de dienstregeling was NS er van uit gegaan dat 29 april voor de mees te mensen een vrije dag zou zijn. Daarom is in het spoorboekje een be perkte dienstregeling opgenomen. Nu blijkt dat veel mensen toch moeten werken of naar school moeten, rijden er extra treinen. Op Koninginnedag rijden de treinen als op zaterdag. De dag erna rijden de 'toegevoegde' maandagse treinen. Nederlanders vervolgd voor drugssmokkel ST. HELENA Vier Nederlanders en drie Ghanezen moeten in juli op St. He lena voor de rechter verschijnen op ver denking van smokkel van een grote partij marihuana, zo heeft een woord voerder van het openbaar minister van het eiland in de Middellandse Zee giste ren meegedeeld. De partij zou ongeveer 50 miljoen gulden waard zijn. De politie vond in december in de Britse kolonie, na tips van Britse en Nederlandse auto riteiten, vijf ton drugs in een verbouw de vissersboot. De rechtszaak zal door een Britse rechter en aanklager worden geleid. Ook de advocaten die de ver dachten verdedigen zijn Britten. Aardbeving bij Assen ASSEN In de omgeving van Assen heeft zich gistermidaag een aardbeving voorgedaan van onge veer twee en een half op de schaal van Richter. Het epicentrum lag volgens het KNMI bij Geelbroek, ongeveer vijf kilometer ten zuiden van Assen. Het instituut registreerde de be ving zelf, maar ontving ook enkele reacties van mensen die in de om geving wonen. Voor zover bekend heeft de aardbeving geen schade veroorzaakt. De laatste jaren heeft het KNMI in het noorden van het land ver scheidene bevingen geregistreerd en onderzoekt al over langere tijd mogelijk verband tussen de win ning van aardgas in het noorden en de aardbevingen. GEMEENSCHAPPELIJK MEDISCHE DIENST WOEDEND OVER DISCUSSIE DEN HAAG Een aan steller die in de wao te recht komt is op z'n minst een beroepsacteur. Geen enkele Nederlander krijgt namelijk een wao-uitke- ring zonder dat minstens vier of vijf artsen hem ziek of arbeidsongeschikt hebben verklaard. De Ge meenschappelijke Medi sche Dienst (GMD) is dan ook woedend over de sug gestie dat de wao een ge makkelijk toevluchtsoord is voor slappelingen. „Als je een financieel probleem hebt dan mag dat geen re den zijn om een groep in de hoek te trappen", aldus dr. W. Boersma, landelijk directeur van de de GMD. Boersma wil tenminste drie vooroordelen weghalen. Ne derland kent geen grotere ar beidsongeschiktheid dan om ringende landen. „Wij hebben het statistisch duidelijker in beeld gebracht, omdat de ar beidsongeschikten bij ons in één regeling zijn onderge bracht, terwijl de Duitsers ver schillende regelingen hebben". Daarnaast wil de GMD-direc- teur van het sprookje af dat ie mand gemakkelijk in de wao terecht komt. „Je wordt als cliënt volledig doorgezaagd. Het behoort tot onze professio naliteit om aanstellers buiten de wao te houden en dat ge beurt ook". En tenslotte wil hij de wijd verbreide opvatting uit vak bondskringen en politiek ban nen dat wao'ers best nog iets kunnen aanpakken. „Natuur lijk kun je het begrip passende arbeid verruimen. Een ar beidsongeschikte chirurg zou je uiteraard het slagersvak kunnen leren, hij kan ook met zwavelstokjes langs de deur. Alleen ontbreekt het maat schappelijk draagvlak daar ge lukkig voor. Als wij werk vin den dat qua salaris een achter uitgang betekent maar door de werknemer redelijkerwijs ge daan kan worden, dan is hij niet arbeidsongeschikt". Nieuwe chip .Volgens Boersma ligt het kernprobleem in het feit dat de hoeveelheid arbeid voor minder geschoold personeel afneemt. „Er is doodgewoon voor de 1,2 miljoen mensen die nu werkloos zijn of in de wao en aaw zitten geen werk. Ze ventig procent van de ruim 800.000 arbeidsongeschikten heeft alleen lager onderwijs genoten of ten hoogste een la gere beroepsopleiding gevolgd. Alle arbeidsbesparende metho den die eenvoudige arbeid vervangen bemoeilijken het werk voor mensen die juist aangewezen zijn op die een voudige arbeid. De mensen moeten boven hun niveau gaan werken. Het uitvinden van een nieuwe chip gaat niet gepaard met een erfelijke mu tatie in het menselijk ras. Daar is blijkbaar even tijd voor no dig". Boersma heeft de politieke dis cussie rond de wao met stij gende verbazing gevolgd. De schuld van het hoge aantal ar beidsongeschikten ligt name lijk niet bij de wao'er en even min in de wet arbeidsonge schiktheid. Boersma: „Het gaat Dr. W. Boersma: „De mensen die in dit land het verstand vertegenwoordigen - zoals een ex-minis ter en fractievoorzitter van een christelijke partij - zouden een beetje voorzichtiger moeten zijn". FOTO: DIJKSTRA Ontvangers van een AO-uitkering per duizend leden van de beroepsbevolking 1970 1975 1980 1985 1989 15-44 jaar Duitsland 7 6 7 8 5 Verenigde Staten 11 17 16 20 23 Zweden 18 20 19 20 21 Nederland 17 32 57 58 62 45-59 jaar Duitsland 75 64 84 103 75 Verenigde Staten 33 68 83 71 72 Zweden 66 95 99 108 116 Nederland 113 179 294 305 339 60-64 jaar Duitsland 419 688 1348 1291 1109 Verenigde Staten 154 265 285 254 250 Zweden 229 382 382 512 577 Nederland 299 437 1033 1283 1987 Totale bevolking 15-64 jaar Duitsland 51 54 59 72 55 Verenigde Staten 27 42 41 41 43 Zweden 49 67 68 74 78 Nederland 55 84 138 142 152 Werkloosheidspercen tages 0,6 3,6 2,9 7,2 Duitsland 5,6 Verenigde Staten 4,8 8,3 7,0 7,1 5,2 Zweden 1,5 1,6 2,0 2,8 1,4 Nederland 1,0 5,2 6,0 10,6 8,3 niet op om een smaad te wer pen op mensen die in de wao zitten door hen te bestempelen als mensen die op kosten van de gemeenschap lekker niks zitten te doen. Dat is een vol strekt onjuist beeld. Het is wél zo dat een flink deel van die mensen medisch gezien zou kunnen werken als de maat schappij die mensen ook zin nig werk zou bieden. Dan moet je de arbeid wat aanpas sen, scholing geven en de or ganisatie daarop afstellen. Dat vergt dus enorme inventiviteit van de ondernemer en mis schien gaat het zelfs ten koste van de arbeidsproduktiviteit". Er zijn ook al mogelijkheden, zoals de wet arbeid gehandi capte werknemer (WAGW), waarbij werkgevers tegen la gere kosten gehandicapte werknemers aan het werk hebben. Boersma: „Maar eerst zal die (aangepaste) arbeid er voor hen moeten zijn. Die is er nu niet. We hebben in Neder land dus een groep uitgeselec teerd, die minder geschikt zijn voor onze bedrijven. Het werk dat wij te bieden hebben is voor hen niet weggelegd". Aan het werk Na een jaar in de ziektewet maakt iemand aanspraak op een wao-uitkering. Negentig procent van de zieke werkne mers is overigens na zes we ken al weer aan het werk. Van de 6,5 miljoen mensen die in de ziektewet zitten blijven er jaarlijks echter nog 150.000 langer thuis. Van die groep komt zeventig procent in de wao terecht. Bij hen komt eerst de eigen Terwijl GMD-directeur Boers ma zegt dat Nederland geen grotere arbeidsongeschikt heid kent dan omringende landen, beweerde hoogleraar Richard V. Burkhauser van de Syracuse University (VS) gisteren in NRC Handelsblad het tegendeel. Volgens Burk hauser, die het academisch jaar '90/'91 verbonden is aan het INAS in Wassenaar, wordt vooral Nederland ge plaagd door de 'ziekte' ar beidsongeschiktheid. „Een beleid zoals het Nederlandse, waarvan het zwaartepunt ligt op inkomensgarantie in plaats van arbeidszekerheid, ontmoedigt de terugkeer naar de arbeidsmarkt en ver sterkt het invalidiseringspro- ces", aldus Burkhauser. Hij gebruikte bij zijn betoog het nevenstaande staatje. huisarts langs, daarna brengt de bedrijfsarts een bezoek en bovendien steekt de ziektewet- arts van de bedrijfsvereniging nog even aan. Meestal na een jaar oordeelt de GMD op grond van een uitgebreid on derzoek. Naast een medisch onderzoek wordt een arbeids kundig oordeel geveld. Meest al geeft ook een externe des kundige nog eens zijn advies, zoals een longarts of hart-spe- cialist. Pas dan oordeelt de GMD over de arbeidsongeschiktheid en de terugkeer naar het bedrijf of andere mogelijkheden op de arbeidsmarkt. De verzekeraar (bedrijfsvereniging) is uitein delijk degene die beslist over de uitkering. Boersma: „De GMD is dus eigenlijk niets an ders dan een expert die de schade vaststelt. Nagenoeg al tijd volgt de bedrijfsvereniging ons advies. Kortom: het is een uiterst grondige beoordeling onze klanten dan ook hartgrondig de pest aan heb ben. Zij vinden het dus hele maal niet zo gemakkelijk om in de wao terecht te komen. De mensen ondergaan het al lemaal gelaten en voelen zich achtervolgd". Passende arbeid Volgens veel politici en zelfs vakbondsmensen zijn wao'ers te kieskeurig. Een wao'er zou gemakkelijker een baan moeten accepteren die mis schien niets te maken heeft met zijn vorige werk. Boersma haalt zijn schouders op over zoveel onkunde: „Wij zijn geen detectives, maar onze arbeids- deskundigen weten prima of een werkgever redelijkerwijs een werknemer met een be paalde scholingsgraad kan plaatsen. Je ziet vrij snel wat het verhaal van de werkgever waard is. Daar worden onze mensen trouwens ook steeds steviger in. Zij hoeven tegen woordig niet alleen met de hoed in de hand naar de werk gever toe. Een werkgever heeft ook wettelijke verplich tingen. De directeur van het arbeidsbureau kan immers op grond van het GMD-advies een ontslagaanvraag negatief beoordelen. Werknemers zijn dus beslist niet vogelvrij". De wao zou een wat hogere werkloosheidsuitkering zijn voor mensen die door werkge vers met medeweten van de GMD iets te gemakkelijk arn- beidsongeschikt zijn ver klaard. Ook die opmerking wordt door de praktijk gelooc- henstraft. Boersma: „U moet weten dat minstens één op de vijf arbeidsongeschikten een volledige baan heeft dat ver onder hun vorige inkomensni veau ligt. Twintig procent van de mensen die nu de wao in gaan werkt dus gewoon". Van de honderd mensen die zich bij de GMD melden na een langdurige ziektwet-uitke- ring, worden 45 volledig ar beidsongeschikt verklaard. Pakweg 25 procent maakt vol gens de GMD voldoende kan sen op werk en krijgt dus he lemaal geen wao-uitkering. Dan blijft er nog een groep van dertig man over die ge deeltelijk arbeidsongeschikt is van wie het overgrote deel een baan heeft met een lager sala ris dan voorheen. Want het moet volgens Boers- chaam verzekert, maar het ga randeert alleen zijn inkomen (verdienvermogen). Als dat in komen sterk achteruit gaat, dan bepaalt dét zijn arbeidson geschiktheidsuitkering onge acht zijn handicap. Herkeuring Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken heeft gedacht aan een verplichte herkeuring van alle wao'ers. Maar de her keuring van wao'ers die al lang een dergelijke uitkering genieten zal volgens Boersma weinig effect hebben. Een her keuring in 1987 van wao'ers tot 35 jaar heeft vrijwel niets opgeleverd. Nu gaat het om een groep die nog ouder en dus minder vitaal is geworden. „En al zou ie hen gedeeltelijk goedgekeurd krijgen, dan ver plaats je ze dus naar de bij standsuitkering, want werk is SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF \Lcuk dal jullie er lyn1 Jk brcnfje onmiddellijk naar het [/jlittn ten bttljt krip I J~^7/ (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions (ADVERTENTIE) Zaterdag 4 mei verschijnt de Leidse Courant met de bijlage 'beroepskeuze'. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Marco Hogeboom, bereikbaar onder tele foonnummer 071-122 244 I I I I I £cidóe (Bowuvnt er niet. Wat zou je daar ten slotte écht mee verdienen? Een dubbeltje zal het wel ople veren, misschien zelfs wel een paar dubbeltjes, maar je hoeft je ook niet rijk te rekenen", al dus Boersma. Als herkeuring geen zin heeft en ook de verruiming van het begrip passende arbeid geen soelaas biedt, dan moet de op lossing maar gevonden wor den in een verlaging van de wao-uitkering. Dat zal een flinke groep pseudo-arbeidon- geschikten wel tot werken prikkelen, zo wordt geopperd in politiek Den Haag. Boers ma: „Die financiële prikkels werken niet. Je kunt kenne lijk nog een heel eind omlaag voordat de mensen echt in groten getale weer aan het werk gaan. Dan moet je de uit kering draconisch verlagen, dus ver onder bijstandsniveau. Want blijkbaar is ook het bij standsniveau niet laag genoeg om die mensen gillend aan het werk te zetten. Je kunt na tuurlijk zeggen dat 22 miljard gulden per jaar aan wao een aaw-uitkeringen doodgewoon teveel van het goede is. Dat is weliswaar een hard verhaal, maar het hoeft geen onbegrij pelijk of onzindelijk verhaal te zijn. Maar leg dat dan helder uit". Geen uitweg Voor de huidige wao'ers heeft Boersma een uiterst sombere voorspelling. „In de komende jaren zouden wij al heel blij moeten zijn als we de huidige uitstoot van langdurig zieke werknemers met enkele tien duizenden terug zouden kun nen brengen. Dat bètekent dat wij voor hen een nieuwe pas sende arbeidsplek vinden. Je moet de toevloed naar de wao verminderen door scholing, veranderingen in de bedrijfs organisatie en aangepaste ar beid". „Het klinkt heel hard en cy nisch, maar een heel groot deel van de huidige wao'ers keert niet meer terug op de ar beidsmarkt. Want als je naast de huidige wao'ers nog eens de wens legt om meer vrouwen aan het werk te krijgen en bo vendien moeten we nog eens tienduizenden allochtone me deburgers aan een baan hel pen, dan is er een groot ge drang in de lagere regionen van de arbeidsmarkt. De vraag naar eenvoudige arbeidskracht wordt immers opgevuld door nieuwkomers. Ik hoop daarom dat we in de eerste plaats de zaak binnen enkele jaren kun nen stabiliseren. Dat zou al een geweldige prestatie zijn, hoe hard dat ook voor de hui dige wao'er is". Als Boersma spreekt over het probleem van de wao, dan heeft hij het niet in de eerste plaats over de financiële last. Hij vreest een situatie die zich al in delen van de Verenigde Staten voordoet. „In Amerika heb je gezinnen waar men voor de derde generatie werk loos is. De verpaupering slaat daar toe, omdat grote groepen structureel aan de zijlijn staan. Het werkt door naar de part ners en kinderen. Het wordt bijna een 'erfelijk' probleem dat zich in volgende generaties doorzet. Dat is het eerste grote probleem. Het financiële pro bleem is ook groot, maar dat is een kwestie van keuzes. Eco nomen kunnen misschien zelfs uitrekenen dat 22 miljard gul den voor de wao en aaw welis waar een hoop geld is, maar wat je daarvoor terugkrijgt aan produktiviteit - de hoogste in Europa - nog wel veel meer waard is. Misschien is het eco nomisch gezien dus wel draag baar, tenslotte zingt dat geld wel rond in onze economie". Wreed proces Wat Boersma in de onver kwikkelijke discussie over de WAO het meest trof is het vol strekt onterechte stempel dat de wao'ers opgedrukt krijgen: „De arbeidsongeschikte men sen zijn nu erg ongerust en bang geworden. Ze mogen im mers niet meer meedoen. Dat is natuurlijk een hele trauma tiserende ervaring. Je wordt nu elke dag als wao'er op je fa len gedrukt door alle krante- berichten. Dat is een wreed proces. Ze zijn vertwijfeld en kwaad. De mensen die in dit land het verstand vertegen woordigen - zoals een ex-mi nister en fractievoorzitter van een christelijke partij - zouden een beetje voorzichtiger moeten zijn HILDEBRAND B. BIJLE- VELD In de Flevopolder is het zogenaamde 'koppen' van gonnen. Dat gebeurt machinaal. Op het proefbedrijf!* in Noord-Holland rijdt nu ook zo'n soort machine i staat is zelfs narcissen te koppen. Daarmee kan het j bestrijdingsmiddelen flink worden teruggedrongen. ST.-MAARTENSBRUG In de bollenteelt kan bin nen zes jaar, afhankelijk van het daarbij gehanteer de systeem, het gebruik van gewasbeschermings middelen (volgens sommi gen 'gif', volgens anderen 'geneesmiddelen') met 57 tot 80 procent verminde ren. Het verbruik van grondontsmettingsmidde- len kan zelfs tot nul wor den teruggebracht. Dat zegt R. Stokkers, project leider bij het gloednieuwe proefbedrijf Geïntegreerde Be drijfssystemen Bloembollen 'De Noord' in het Noordhol landse St-Maartensbrug. De eerste proeven die mede tot deze resultaten moeten leiden, zijn daar inmiddels in volle gang. De bollenteelt is onlangs nogal ernstig in opspraak gebracht door de Zuidhollandse Milieu federatie. Met het oog op de hoge concentraties gevaarlijk geachte stoffen in de bodem en de bollen, dreigde die orga nisatie in het buitenland waar schuwingen rond te sturen te gen de bloembol, een van onze nationale exportprodukten. De bollenwereld stond daar over meteen op zijn kop, want al enkele jaren wordt juist gezien het besef dat het milieu toch wel zwaar met die stoffen wordt belast door de bollen teelt op het gebied van chemi sche bestrijding van ziekten flink gas teruggenomen. Dat was ook wel nodig, want in het seizoen 1986/87 bereikte het gemiddelde verbruik van bestrijdingsmiddelen in de bol- lensector met 123 kilo werkza me stof per hectare per jaar wel een onaanvaardbaar diep tepunt. Zeker is dat zo verge leken met het verbruik in de hele agrarische sector, dat met uitzondering van grasland 22 kilo werkzame stof per hectare bedraagt. De grond- ontsmetting en gewasbespui- ting hadden de grootste aande len in het totale verbruik met respectievelijk 52 en 27 pro cent. Cijfers over het verbruik van deze stoffen né 1987 zijn nog niet beschikbaar, maar Stok kers heeft wel de indruk dat als gevolg van de maatschap pelijke ontwikkelingen waarbij de werkzame stoffen vooral als 'gif' werden gezien het verbruik nu al sterk is verminderd en, per hectare gezien, zeker niet is toegeno men. Openbare mening Stokkers: „In gesprekken met bollentelers heb ik gemerkt dat de openbare mening wel degelijk invloed heeft op het gebruik. Ook het verbieden van bepaalde stoffen en het toestaan van vaak duurdere middelen door de overheid (voor goedkeuring ervan moeten vier ministeries wor den gepasseerd) heeft ertoe ge leid dat men een zuiniger en dus ook voor het sparen van het milieu veel beter ziektebe- strijdingsbeleid is gaan voe ren". „Overigens loop ik wel met boter op mijn hoofd", zegt J.C.M. Bijersbergen, adjunct directeur van het Laborato rium voor Bloembollenonder- zoek (LBO) in Lisse. Hij doelt daarmee op het voorlichtings systeem waarmee de bollente lers en zij niet alleen in de agrarische wereld altijd van hogerhand hebben te horen Opbrengst van bollen te werk moesten gaan. „In het verleden hebben wij immers altijd de kwekers voor elk probleem een oplos sing aangereikt in de vorm

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4