Minister tegen >rse verhoging (mroepbijdrage Onbevangen plezier met Aristophanes qi overdosis Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! jpmuzikant Inny Thunders ferleden Omroepen willen zesde radiozender D'Ancona vindt kritiek Kamer „ongehoord" Glimlach Mona Lisa gevolg spierverlamming ^ST/RTV CeidócSouoant VRIJDAG 26 APRIL 1991 PAGINA 15 V(X in. )RLEANS De lanse popmuzi- ohnny Thunders linsdag dood aan- n in zijn apparte- _ij is waarschijnlijk ;n aan een over- o^jigs. Thunders, die John Anthony heette, was aan [)fln van de jaren ze- Dprichter van de ;noep The New 1n'lls- jiste. De gitarist verliet het gezel schap in 1974. Later maakte hij met zijn Heartbreakers deel uit van de Newyorkse punkscene en had hij succes als solo-artiest onder meer met de elpee 'So Alone', waaraan Phil Lynott en Ste ve Jones meewerkten. De kamer waar Thunders werd gevonden lag bezaaid met lege methadon-verpakkin- gen. In de toiletpot dreef een injectiespuit. De gitarist ge bruikte al twintig jaar drugs. Centrale Scholengemeenschap De Populier 'De vrouwen aan de macht', een komische musical naar Aristophanes. Aula C.S.G. De Popu lier, Populierstraat 109, Den Haag. Première gisteravond. Herhaling vandaag. Onder regie van Bert Leeuwe gaf de Centrale Scholenge meenschap De Populier gister avond een vermakelijke voor stelling van de komische musi cal 'De vrouwen aan de macht' naar het gelijknamige toneel spel van Aristophanes. De musical is een bewerking van de komedie 'Ekklesiazou- sai' van de Griekse komedie schrijver Aristophanes. Hierin liet deze 2500 jaar geleden zijn misnoegen blijken over het po litieke beleid in Athene. Hij deed dat met een satire, waar in de vrouwen door list en be drog de macht overnemen, om daarna met onbarmhartige spot het weinig loffelijke lei-» derschap van de mannen aan de kaak te stellen. Bezittingen worden nu gelijkelijk ver deeld, evenals erotische ge neugten, terwijl corruptie, hebzucht en parasitisme van de baan worden geveegd. De regisseur heeft voor een absurdistische presentatie ge kozen, waardoor de onerva renheid van de spelers en speelsters verkeerde in onbe vangen plezier, zowel vóór als achter net voetlicht. Niettemin gaf Suus de Jager als Praxago- ra, de aanvoerster van de vrouwen, blijk van een krach tige toneelpersoonlijkheid, die met gemak haar niet geringe tekst in versvorm uit de mond liet rollen. Jochem Sneep was ondanks zijn witte haar en sik je beslist niet de oude man die het programma aangaf. En toch was hij vermakelijk, een voudig door dwars tegen zijn jeugd in, heel ontwapenend erin te volharden met een oud stemmetje zijn tekst alleszins acceptabel te presenteren. De koorzang ging nogal eens de mist in, maar omdat niemand zichzelf serieus nam leek dat alleen maar een toegevoegd grapje. Overigens verzorgde het orkestje, bestaande uit een piano, drie dwarsfluiten, een harp en een viool, op uitste kende wijze de begeleiding met zeer fraaie, aan barok ver wante muziek. Ook decor en aankleding waren goed ver zorgd. ANGELA VAN KLEEF (ADVERTENTIE) NIDERIANDS DANS THEATER Premiere SINKING OFTHE TITANIC Ohad Naharin/Gavin Bryars FALLING ANGELS Jiri Kylian/Steve Reich SOLDATENMIS Jiri Kylian/Bohuslav Martinu House of Circles Koor van het Nederlands Dans Theater Dirigent; Michael de Roo APR.26,27,30 ME11,2.3.4 AT&T DANSTHEATER DEN HAAG reiding van p^rtiteling rogramma's doven der s opVAG Het ministerie van wvc kleUe miljoen gulden per jaar extra lat ondertiteling van televisiepro- en is via Teletekst voor doven en zijlenden. Dat heeft minister Da gisteren in een brief aan de meegedeeld. Met dit be- >r P,n het aantal programma-uren ^Teletekst ondertiteld wordt ge- CD worden uitgebreid tot 1700 ?mrcr jaar. In de huidige situatie iang900 uur van ondertitels voor- jke NOS heeft inmiddels toegezegd ;naM uitbreiding mee te willen wer- en Akkoord honorering omroep journalisten AMSTERDAM De omroepbonden en de om roep werkgevers hebben gisteren overeen stemming bereikt over drie honoreringsrege lingen voor freelance omroepjournalisten. De regelingen gaan op 1 mei in werking. Dat heeft de Nederlandse Vereniging van Journa listen (NVJ) bekend gemaakt. Het is voor het eerst dat de honoraria voor freelancers in de omroep in gezamelijk overleg zijn vastgesteld, aldus de NVJ. In het verleden werden ze eenzijdig door de omroepwerkge- vers vastgesteld. De nieuwe regelingen hebben betrekking op freelance bureauredacteuren, freelance ver slaggevers binnenland en herhalingen van al eerder uitgezonden programma's, bij zowel bij radio als televisie. Uitgever ziet af van boek na valse aanbevelingen NEW YORK Het Amerikaanse uitge vershuis Simon and Schuster gaat een boek niet uitgeven omdat het werd aan geboden. vergezeld van valse aanbeve lingen. Voor de crimi 'Just Killing Time' van Derek van Armen was 925.000 dollar geboden, een record voor een debuutroman. Het boek was aange boden met de aanbevelingen van John le Carré en Joseph Wambaugh. Het dagblad The New York Times onthulde twee weken geleden dat de schrijvers echter geen enkele aanbeveling hadden gegeven, en het boek zelfs niet in han den hadden gehad. De uitgever bena drukt dat er geen financiële schade is geleden: er was nog geen contract gete kend en er was nog geen voorschot uit betaald. Gemeentearchief Amsterdam koopt pastel Israels AMSTERDAM Het Ge- meente-archief in Amster dam heeft op een veiling voor 25.300 gulden een pastel van Isaèic Israels (1865-1934) gekocht met de titel 'Avondstemming bij Centraal Station'. Een andere pastel van Is raels, van een 'charmante naaister', ging naar een Nederlandse verzamelaar voor 166.750 gulden. 'Boe renbruiloft' van Otto Eer- elman (1839-1926) bracht 172.500 gulden op. Twee modellen showen de badpakken van Ma rilyn Monroe en Madonna. FOTO: AP Badpak Marilyn Monroe brengt 43.000 gulden op LONDEN „There's no business like showbusi ness" dacht een Britse verzamelaar gisteren en kocht op een veiling van het huis Christie's in Londen voor een dikke 13.000 pond (43.000 gul den) het katoenen badpak dat Marilyn Monroe droeg in de publiciteitscampagne voor de gelijk namige film in 1954. Andere (pop)curiosa die gisteren werden geveild gingen voor minder van de hand. Het leren jack waarmee George Michael ruig rondloopt in een videoclip bracht 1600 pond (5300 gulden) op, een paar versleten suède schoenen van Buddy Holly haalden 420 pond (1400 gulden). Madonna blijkt (nog) niet zo populair als Marilyn, haar grote voorbeeld. Een door haar gedragen goudkleurig topje ging weer terug in de kast omdat het de bo demprijs niet haalde. L J HAAG Minister "r^cona van wvc voelt ilsnog niets voor irse verhoging van roepbijdrage om 'inanciële proble- van Hilversum op endssen. Zij wenst zich ïperken tot indexe van deze bijdrage, voor volgend jaar op een verho- van twee gulden ïalf jaar tot 81 gul- si de minister gisteren s het debat met de de Kamer over een lijke regeling voor toe- van commerciële te- tenje Nederlandse cona gaf toe dat de pu- omroep grote geld- te wachten staan en zonder „drastische igelen" het failliet 'ilversum al binnen jaren voor de deur ,ij wenste echter vast len aan haar eerder opmerkingen dat de (pverenigingen eerst eens het eigen vermo- moeten aanspreken at sprake kan zijn van vare hulp van haar kant. 5 zij bereid een bedrag •t ]j6 miljoen uit de om- pserve aan te wenden j'ompensatie van een pe jnd tekort op de om- egroting. komsten uit de STER li zwaar onder druk "vie komst van de com- Minister D'Ancona: „Om roepen moeten eerst eigen verrAbgen aanspreken". FOTO: DIJKSTRA merciële zender RTL-4, zo deelde zij de Kamer mee. Ten opzichte van de raming voor '91 wordt een tekort van 110 miljoen gulden ver wacht, dat voor de omroep begroting een tekort van 66 miljoen zou opleveren. Uittreding Minister D'Ancona zit ook nog geen aanleiding voorbe reidingen te treffen voor het uittreden van de TROS en Veronica uit het bestel. Hoewel zij de opmerkingen van een meerderheid van de Kamer, dat voor hen een splitsing van het huidige bestel in twee publieke en een commercieel net be spreekbaar is, uiterst inter essant vond, had haar nog geen verzoek van de twee gedoodverfde kandidaten bereikt. Integendeel, zo constateerde zij, de beide kandidaten zijn mede-ondertekenaar van het meerjaren overlevings plan van de NOS en wen sen daar dus klaarblijkelijk aan deel te nemen. Voor de minister kwam daar nog bij dat een vertrek van de twee, het resterende publie ke bestel financieel nog zwaarder onder druk zou zetten, omdat de inkomsten uit reclame op een even tueel commercieel net die van de oorspronkelijke bij drage uit de omroeppot zul len overtreffen. D'Ancona bestreed voorts dat de nu voorliggende wetswijziging van de Medi awet in de praktijk weinig om het lijf zou hebben om dat er vanwege allerlei be perkende bepalingen te weinig animo voor commer ciële omroep via de kabel zou zijn. Haar inschatting was dat er voldoende ruim te is voor twee commerciële televisiestations en tenmin ste vijf commerciële radio stations. Zij wees er in dit verband op dat RTL-4 inmiddels een officiële aanvraag had inge diend om de Nederlandse route te bewandelen. On danks de drempels is de psychologische factor om voor het uitzenden van een op Nederland gericht com mercieel programma ook in ons land gevestigd te kun nen zijn zwaarwegend, zo pareerde zij de kritiek dat de route via het buitenland ondanks deze wijziging een voudiger blijft. Socutera-prijs voor film Diabetesfonds geniYork Dolls met Johnny Thunders. DEN HAAG De jaarlijkse Socutera-prijs 1990 is toege kend aan de film 'Sint, .wat ik zo graag zou willen', die vorig jaar is gemaakt in opdracht van het Diabetes Fonds Ne derland. De prijs werd gistermiddag uitgereikt in de Grote of Sint Jacobskerk in Den Haag door H. Kramer, hoofd van de di rectie Media, Letteren en Bi bliotheken van het ministerie van wvc. Volgens de jury is de film, die werd geregisseerd door Aart Brouwer, zeer zorg vuldig opgebouwd. „De tekst is zeer to the point. De filmbeel den zijn mooi opgenomen wwarbij bijna onmerkbaar naar een hoogtepunt in het verhaal wordt toegewerkt", al dus het juryrapport. De Socutera-prijs bestaat uit een plastiek en een geldprijs van 5.000 voor de opdrachtge ver en 2.500 gulden voor de producent. Eervolle vermel dingen zijn toegekend aan de Nederlandse Stichting voor Manisch-Depressieven en de Nederlandse Stoma-vereni ging. De Socutera-prijs 1989 ging naar de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen. (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister D'Ancona (wvc) wijst de kritiek van de Tweede Kamer af dat zij geen visie heeft op de toekomst van van de publieke omroep. Tijdens het debat van gis teren over de commercië le televisie noemde zij dit verwijt "ongehoord". „Ik dacht dat ik hier stond om commerciële televisie mo gelijk te maken om ver volgens mijn steven te kunnen wenden richting publieke omroep", zo beet zij de Kamer toe. Nu kreeg zij van verschillende kanten te maken met de angst dat dit wetsvoorstel onvol doende aandacht zou hebben geschonken aan de verster king van het publieke bestel. Dat is zowel in dit wetsvoor stel als in het STER-wetje ge regeld en zal zeer binnenkort in haar notitie over de toe komst van de publieke omroep nog nader aan de orde komen. Deze volgorde was met de Ka mer afgesproken, zo hield zij met name het Kamerlid Ro- senmöller van Groen Links voor die uitstel van stemming wenste tot de notitie in hoofd lijnen bij de Kamer bekend zou zijn. De twee regeringspartijen PvdA en CDA, bleken elkaar ook in de tweede termijn niet te kunnen vinden op de moge lijkheid voor reclame op zon dag en een sterkere rol van de NOS als zendgemachtigde te genover de andere omroepen. CDA-woordvoerder Beinema met de kleine Christelijke par tijen en Groen Links aan zijn zijde, bleef zich tegen zonda greclame verzetten. Hij stelde voor de omroepbijdrage zoda nig te verhogen dat de inkom sten uit deze vorm van recla me zouden worden gecompen seerd. De minister liet blijken zich te zullen neerleggen bij de wens van een meerderheid van de Kamer. Op het punt van de NOS, voorspelde Beinema dat de re volutie die door PvdA met steun van D66 en in mindere mate VVD, werd bepleit, zou leiden tot een dictatuur van de NOS-voorzitter. Voor hem was het amendement van de PvdA dan ook onaanvaardbaar. D.'Ancona vond het niet ver standig nu al over een split sing in de bevoegdheden van de NOS te spreken. Daarover achtte zij een advies van de Raad van State noodzakelijk. Een amendement van CDA en PvdA om de exclusiviteit van de programmagegevens van de publieke omroep zo veel mo gelijk in stand te houden, werd door D'Ancona afgera den. Volgens haar zou dat in de nabije toekomst grote EG- rechtelijke complicaties op kunnen leveren, wat uiteinde lijk tot een verzwakking in plaats van de beoogde verster king zou leiden van de positie van de publieke omroepen. Een amendement van CDA en PvdA om in de regeling van het zogenoemde „crossowners- hip", dat tot doel heeft het aandeel van uitgevers in com merciële tv-stations te beper ken, het maximale aandeel van 50 procent te verlagen tot 33,3 procent, was voor de mi nister niet onoverkomelijk. Zij wacht het oordeel van de Ka mer af. Stemming van het wetsont werp zal pas plaats vinden na een artikelsgewijze behande ling van het wetsontwerp waarvoor nog geen datum be kend is. Ruzie tussen conservatoria om advertentie DEN HAAG De direc- teur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, Frans de Ruiter, heeft een klacht inge diend bij de Reclame Code Commissie over een advertentie van het Swee- linck Conservatorium in Amsterdam. De Ruiter is woedend over een adver tentie van het Sweelinck- conservatorium. Daarin zegt het Amsterdamse conservatorium dat Bernard Haitink, Frans Brtlggen, Her man Krebbers, Theo Loeven- die, Harry Sparnaay, Edo de Waart, Isabelle van Keulen. Louis van Dijk en Ronald Brautigam allen aan het Swee- linck Conservatorium studeer den en dat „veel van deze hoogvliegers docent zijn aan dit conservatorium." Die laatste zinsnede kan De Ruiter niet hebben. Een woordvoerder namens De Rui ter: „Haitink geeft nergens les. Van Dijk niet in Amsterdam. Krebbers is officieel met pen sioen. Brautigam doceert in derdaad in Amsterdam, Spar naay echter ook in Den Haag en De Waart dirigeert het symfonie-orkest van het Ko ninklijk Conservatorium, een enkele keer in samenwerking met het Sweelinck. Brüggen, Loevendie en Van Keulen zijn zelfs exclusief aan het Ko ninklijk Conservatorium ver bonden". Het Sweelinck Conservatori um in Amsterdam is hogelijk beledigd over de actie van De Ruiter. Volgens het furieuze Sweelinck wordt dë adverten tie door De Ruiter uit zijn ver band gerukt. Bovendien geeft zijn woordvoerder zelf onjuiste informatie, bij voorbeeld over Herman Krebbers. Het Sweelinck verdenkt het Koninklijk Conservatorium ervan „op onze kosten een pu bliciteitsstunt te willen uitha len". koord met de komst van nieu we, vergaande afspraken over de inrichting van de zender. De plannen, onder meer voor gesteld door de NOS, om de omroepen voor de nieuws voorziening een gezamenlijke redactie te laten vormen zijn van de baan. Voor Radio 2 hebben de radio- directeuren weer niet gekozen voor een horizontale program- mering. Daar krijgen de afzon derlijke omroepen alle ruimte de eigen identiteit te bena drukken. Alle specifieke pro gramma's vaak met een verstrooiend karakter kun nen op deze zogenoemde huis zender een plaats krijgen. De overeengekomen reorganisatie moet een halt toeroepen aan het steeds verder afnemen van de belangstelling voor de lan delijke radio. Met name de re gionale omroepen en de popu laire satellietzenders mogen zich verheugen in een groeien- de belangstelling. De eerste wijzigingen moeten reeds 1 oktober ingaan. De komst van de zesde zender zal afhangen van het tijdstip waarop een nieuw FM-net be schikbaar is. PARIJS Twee Franse artsen die op zoek zijn naar de waarheid achter de glimlach van de Mona Lisa hebben gisteren ge zegd ervan overtuigd te zijn dat het model voor het schilderij leed aan een spierverlamming aan de rechterkant van haar li chaam. De chirurgen Jean-Jacques Comtet en Henri Greppo kwa men tot deze conclusie na be studering van een marmeren buste die ze van de Mona Lisa hebben gemaakt. Ze ontdekten een zwelling in het middenhandsbeentje die te wijten zou zijn aan een kramp of spierverlamming. Ook wordt de rechterhand volgens de artsen ondersteund door de linkerhand. Comtet en Greppo beweren dat verschillende art sen dezelfde conclusie hebben getrokken na bestudering van de marmeren buste. HILVERSUM Het Ne derlandse radiobestel moet worden uitgebreid met een zesde radiosta tion. Dat heeft een meer derheid van de radiodi recteuren van de omroe pen gisteren besloten. Reprise Kirk Douglas, Jean Simmons en Tony Curtis (v.l.n.r.) inmiddels allen aardig op leeftijd maar 'still going strong', gefotografeerd na de pre mière van de reprise van de film 'Spartacus', waarin ze de hoofdrollen vervulden. De in 1960 gemaakte film is opnieuw uitgebracht, nu met scènes die in de originele versie op de monta getafel sneuvelden. In 'Spartacus' speelt Dou glas een slaaf die in opstand komt tegen de Ro meinse machthebbers. foto: ap Het nieuwe station zal 24 uur per dag zogenoemde middle- of-the-road-muziek uitzenden. De zender wordt geïntrodu ceerd om de concurrentie aan te gaan met satellietzenders als Sky Radio en Radio 10. In het voorstel aan het NOS-bestuur voor reorganisatie van het ra diobestel kiezen de radiodirec teuren niet voor een samen gaan van de zenders vergelijk baar aan de gekozen indeling bij de televisiezenders. De ver nieuwing wordt beperkt tot een sterkere profilering van de zenders Radio 1 tot en met 5. Radio 3 zal in het nieuwe plan een popzender worden voor jongeren tot 25 jaar. Ra dio 4 blijft klassiek. Radio 1 wordt nadrukkelijker een nieuwszender, die hori zontaal wordt geprogram meerd. De omroepen gaan ak-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15