D66-Oegstgeest wil referendum over bouw nieuw gemeentehuis Burgemeester zegt kastelein de wacht aan Seniorenwoningen in Langeraar en Ter Aar vallen duurder uit Tiende Havenfestival geeft voorkeur aan regionale ban Nieuw droogdok voor scheepswerf Van Len Voorschoten snijdt in welzijnsector LEIDEN OMGEVING QeidóaQowuvnt VRIJDAG 26 APRIL 1991 PACg' Lissese publicist ontvangt trofee LISSE De publicist Wim Ouds hoorn uit Lisserbroek ontvangt de Muller-Idzerda Trofee. De trofee, be stemd voor mensen die hun sporen in de tuinbouwjournalistiek verdiend hebben, wordt voor de vierde keer uitgereikt. De prijs draagt de naam van de nestor van de tuinbouwjour nalistiek; mevrouw A. C. Muller-Id zerda. Zij heeft Oudshoorn zelf voor gedragen. De Lissenaar heeft zo'n 35 titels van boeken op zijn naam staan. Ook wordt hij geregeld ingeschakeld bij TV- en radioprogramma's. De uitreiking zal op 2 mei om 11.00 uur plaatsvinden in de ontvangstzaal van de Keukenhof. Mevrouw Muller- Idzerda zal de prijs overhandigen. PVDA: REORGANISATIE AMBTELIJK APPARAAT GAAT VEEL TE SNEL RIJNSBURG De PvdA Rijnsburg vindt dat het tempo waarin de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat wordt uitgevoerd te hoog is. Dat bleek gisteren in de gemeenteraad. J. Wijnekus (PvdA): „Het hoge tempo waarin zich de veranderingen zullen voltrekken, zullen bij veel medewerkers voor de nodige frustratie zorgen". Tevens vroeg Wijnekus zich af, indien het mocht blijken dat er zich inderdaad problemen mochten voordoen er van het hoge tempo kon worden afgeweken. Burgemeester F. Jonkman liet weten: „Zich ervan bewust te zijn, dat er mogelijk problemen kunnen rijzen". Jonkman deed Wijnekus echter geen toezegging over een eventueler lager maken van het tempo. Het CDA vindt het tempo wel verantwoord. „Om uit de financiële problemen te komen, is een eerste vereiste een moderne, efficiënte organisatie", zei G. Verheij (CDA). In december 1990 besloot de raad om Rijn consult BV uit Oosterbeek de opdracht te geven het reorganisatie proces te ondersteunen. Rijnconsult BV bracht toen grote veran deringen aan in de door de gemeente Rijnsburg zelf voorgestelde reorganisatie. Eén van de veranderingen was het tempo, waarin één en ander diende te geschieden. Autodieven in Lisse LISSE Een auto is gisteren tussen tien en twee uur gestolen van een parkeerter rein bij Keukenhof. De eigenaar van de Golf is een Duitser. Hij is door de diefstal al zijn spullen kwijt geraakt en is door de politie op de trein naar huis gezet. Van nacht is in het cen trum van Lisse een Audi gestolen. De wa gen stond voor de deur van een autover huurbedrijf. GEMEENTERAAD KATWIJK NEEMT VOORSTEL CDA AAN Uitstel verkoop grond om gedupeerde bedrijven te help^1 KATWIJK De verkoop van de laatste vrije grond in het Katwijkse indus trieterrein 't Heen is een maand uitgesteld. Een voorstel van het CDA daartoe werd gisteravond door de gemeenteraad aangenomen. De raad hoopt dat de onlangs volledig door brand verwoeste haringhandel Parlevliet en Van der Plas het uitstel zal be nutten om terrein in de wacht te slepen. De percelen zijn weliswaar al verdeeld, maar door onderhandelingen zou het bedrijf wellicht toch een stuk grond kunnen kopen, ho pen de fracties van het CDA. SGP/GPV en RPF. De getroffen haringhandel kan geen nieuwbouw meer plegen op de oude lokatie, de Prins Hendrikkade, zodat bij gebrek aan ruimte in Katwijk een verhuizing naar Harder wijk of IJmuiden overblijft. De christelijke fracties probe ren het bedrijf en zijn werkge legenheid voor Katwijk te be houden. Zonder de brand zou de raad gisteravond de laatste drie percelen van samen ruim 50.000 vierkante meter hebben verkocht aan snacksfabrikant Duif, Kees Mulder B.V. en N. Parlevliet, de andere haring handel die vorige week in vlammen opging. Dat laatste stuk grond was aanvankelijk voor visverwerkingsbedrijf Ouwehand, maar die staat ter rein af aan dochteronderne ming N. Parlevliet. J. Bouw (Gemeentebelangen/ D66) had kritiek op de gang van zaken. „Er zijn door het college beloften gedaan aan die bedrijven. Ze hebben al ro aanbetalingen gedaan J grond". Wethouder der Plas, tegenstander1 stel, schatte de kans opVA lossing heel erg kleine i moest erkennen dat i or disch geen bezwaren (s 1 gang van zaken zijner brengen. J. Bouw en Da (PvdA) zeiden helenuKs mogelijkheden voor Pin en Van der Plas te »Tel eindelijk werd het CD, stel met twaalf stemnjr een tien tegen aangi 90i Alle n iet-christelijke N( stemden tegen, evenall ui hele college van B en ZORGEN OVER FINANCIERING OEGSTGEEST „We zouden best de bevolking mee kunnen laten beslis sen over de huisvesting van het gemeentelijke ap paraat. Een referendum zou wellicht best te over wegen zijn", aldus M. Poelmans (D66) gister avond in de commissie al gemene zaken in Oegst- geest. Daar stond het ruimtegebrek in het hui dige gemeentehuis aan het Wilhelminapark en bijge bouwen aan de Rhijngees- terstraatweg centraal. Het college van burgemeester en wethouders geeft de voorkeur aan nieuwbouw op het parkeerterrein aan de Lijtweg. Dat zou 13 miljoen gulden gaan kos ten. Overigens wordt ge dacht aan een combinatie met bibliotheek, woning bouw en winkels. De suggestie van Poelmans om een referendum te houden vond gisteravond overigens weinig weerklank in de com missie. De meeste commissie leden wilden de beslissing over de huisvesting van de Oegstgeester gemeentesecreta rie liever zelf nemen. Alle commissieleden waren het er over eens dat de verbouwing van de Jelgersmakliniek tot gemeentehuis geen goede op lossing was. Uitbreiding in het Wilhelminapark, de goedkoop ste oplossing had evenmin de voorkeur. De meeste commis sieleden waren echter ge schrokken van het prijskaartje dat aan nieuwbouw hangt. „De Voorjaarsnota geeft al aan dat de broekriem weer stevig aan gehaald zal moeten worden. In dat verband lijkt het wat al te dol om voor de duurste oplos sing te kiezen", vond A. Kunt- ze (VVD). Burgemeester S. Scheenstra stelde in een direc te reactie dat nieuwbouw aan de Lijtweg relatief niet de duurste oplossing is, omdat dat veel ruimte onder één dak (2500 vierkante meter) ople vert. Meer mogelijkheden P. Hellinga (CDA) was voor stander van nieuwbouw, maar drong aan op het zoeken naar meer mogelijkheden. „De Lijt weg is niet de enige plaats waar gebouwd kan worden. Ook de Geversstraat bijvoor beeld heeft enkele open plek ken", zo stelde hij. Ook F. Wegman (PvdA) was van me ning dat er meer mogelijkhe den waren. „Misschien kan er beter aan de Irislaan worden gebouwd. Het lijkt me in ieder geval belangrijk om niet zo maar een gebouw neer te zet ten. We zouden een toparchi tect in de arm kunnen nemen om een fraai project op touw te zetten. Het lijkt me overi gens beter om voorlopig in het Wilhelminapark te blijven en eerst een paar jaar te gaan spa ren voor nieuwbouw, omdat we het geld niet hebben. We kunnen de burgers niet zo snel met de rekening opzadelen". Goedkoper A. van Eisen (Groen Links) vond het eveneens onaan vaardbaar om de Oegstgeester begroting op korte termijn met een nieuw gemeentehuis te be lasten. „Er zijn goedkopere mogelijkheden. Het hebben van één dependance voor een gemeentehuis is naar ons idee aanvaardbaar. Je zou naast het Wilhelminapark een paar eta ges van de Jelgersmakliniek in gebruik kunnen nemen. De kliniek kan dan verder tot ap partementen worden ver bouwd om dat weer te bekosti gen. Dan zou je naar mijn schatting voor 6,5 miljoen gul den klaar kunnen zijn. Verder zou je ook kunnen denken aan een apart pand voor vergade ringen en huwelijken. Daar mee komt dan de raadszaal vrij". Wethouder J. van der Reyden toonde zich bereid om de di verse mogelijkheden, met name voor nieuwbouw, te be kijken. „Het huidige gemeen tehuis is een moeizaam ge bouw, de dependances zijn erg nadelig. De Jelgersmakliniek is een relatief dure oplossing. Voor de nieuwbouw kunnen meer mogelijkheden worden bekeken, al blijft onze voor- kewr naar de Lijtweg uitgaan. Het gaat hoe dan ook om een project op de langere termijn, dus het is feitelijk al zo dat er gespaard wordt voor het nieu we gemeentehuis", aldus de wethouder. TER AAR De huur van de nieuw te bouwen seniorenwonin gen in Langeraar en Ter Aar valt hoger uit dan verwacht. Voor Langeraar is de huur voorlopig vastgesteld op 638 gulden per maand en voor Aardam 726 gulden. Bovendien is bekend dat als gevolg van de Tussenbalans de subsidies omlaag gaan. Of dat nog gevolgen heeft is onduidelijk. A. Otto (CDA) vroeg gisteren in de raadsvergadering in hoever re het hierbij nog om sociale woningbouw gaat. De huren komen boven de huursubsidiegrens. Burgemeester P. Verhoef beaamde dat de prijzen pittig zijn, maar vond ze niet extreem. Zeker niet in vergelijking tot de vaste lasten van de koopwoningen. De bouw van de huiden gaat snel van start. Op 7 mei wordt in Langeraar de eerste paal geslagen en op 23 mei in plan Aardam. Op beide locaties zijn vier woningen bestemd voor verhuur. Daarnaast zijn er negen verkocht. Rijnsburgs raadslid geïnstalleerd RIJNSBURG H. Rost-de Bruijn (46) is gisteren in Rijns- burg beëdigd als lid van de ge meenteraad voor de VVD. Zij is de opvolgster van K. Brul. Rost-de Bruijn kondigde eerder al aan voor „wat poli tiek vuurwerk te willen gaan zorgen". Volgens haar is de Rijnsburgse gemeenteraad „nogal gezapig". Rost-de Bruijn: „Te veel zaken worden maar voetstoots aangenomen, ik ben van plan om alles ter dege zelf te gaan onderzoeken, voordat ik een uitspraak over zaken ga doen." Maar ze wil echter ook niet ie dereen tegen de haren in gaan strijken. Ze vindt echter wel dat ze doordat ze niet geboeren en getogen is in Rijnsburg ob jectiever tegen zaken aan kan kijken. Ze is geboren in Den Haag en woont sinds 21 jaar in Rijnsburg. Het nieuwe raadslid was acht jaar lid van de VVD- schaduwfractie en één jaar voorzitter. Daarnaast is Rost- de Bruijn in Rijnsburg vooral bekend als voorzitter van de tennisvereniging. NOORDWIJKERHOUT Burgemeester F. Winkel heeft de ei genaar van Café Citypool in de Havenstraat de wacht aange zegd. Op vragen van Th. Nulkes (CDA) gisteravond in de raads vergadering antwoordde de burgemeester dat over twee weken de papieren in orde moeten zijn en dat anders de zaak op slot gaat. Probleem voor Citypool is dat de bareigenaar nog geen 25 jaar is. Die leeftijd is vereist voor het exploiteren van een hore- caonderneming. Er is een verzoek voor ontheffing hiervan ingediend. Maar vol gens Winkel hebben de gemeente en de politie negatief geadvi seerd. „Iemand die achter de bar staat, moet de zaak ook aan kunnen. En dat is in de Citypool niet het geval", aldus de burge meester. Hij wees op vechtpartijen die in het café hebben plaats gehad. Winkel vindt dat de gemeente soepel genoeg is geweest. „We hebben de Citypool nu lang genoeg gedoogd. Het beleid van de gemeente wordt nu dat er eerst papieren moeten zijn en dat daarna een zaak pas open mag". Inbrekers laten puinhoop achter KATWIJK Het interieur van een woning van de Prin ses Irenelaan in Katwijk is gis ternacht volledig overhoop ge haald door inbrekers. In de zoektocht naar geld en waar devolle supllen werden alleen video en wat contant geld meegenomen. De bewoners, die de volgende morgen thuis kwamen, troffen alleen nog een gigantische chaos aan. Twee Noordwijkers krijgen koninklijke onderscheiding NOORDWIJK De ereme daille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd vandaag uitgereikt aan twee Noordwijkers. Eén ko ninklijke onderscheiding ging naar C. Passchier, mede-direc teur van Iris BV in Noord wijk in verband met zijn vijftigjarig jubilieum. Passchier is tien jaar bestuurslid geweest van de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollen cultuur, afdeling Noordwijk. Voor deze vereniging was hij onder meer corso-consul. Ook was hij voorzitter van korfbal vereniging Fluks en is hij voorzitter van de Diakonie van de Gereformeerde kerk. Ook G. Stroeve die zijn veer tigjarig ambtsjubileum viert en afscheid neemt van Noordwijk als ambtenaar huisvesting, kreeg een onderscheiding. Stroeve is onder meer be stuurslid geweest van de Vere niging voor Christelijke On derwijs en de afdeling Leiden van de Nederlandse Bond voor Gemeenteambtenaren. La Lupa, winnaar van de Grote Prijs van Nederland, is dé grote trekpleister van het tiend^se festival ;pe fv£ SASSENHEIM Het jaarlijkse Havenfestival, dat traditiegetrouw op Koninginnedag in Sassen- heim georganiseerd wordt, viert dit jaar het tweede lustrum. Volgens de organiserende Stich ting Sassem's Podium ligt de nadruk bij deze jubi leumeditie op bands uit de regio. „Niet uit misplaatste trots", benadrukt men, „maar domweg omdat er momenteel veel talent uit de regio komt". Het festival heeft een zekere reputatie in het selecteren van bands vlak voor de eigenlijke doorbraak. Zo verzorgden in het verleden op dat moment nog onbekende bands als Bad to the Bone, Urban Dance Squad en Tröckener Kecks op tredens op het plein aan de Oude Haven in Sassenheim. Dit jaar kiest men dus vooral voor regionaal talent. Zo komt uit Katwijk de groep Les Za- zous, uit Noordwijkerhout The Mashed Potatoes en uit Sass- senheim Railroad Steel. Uit Amsterdam maar met de Lis senaar Ross Curry als bandlei der komt Spo-Dee-O-Dee. Lei den is de woonplaats van Jan O. die met zijn band Les Char meurs Franstalige flamenco zal verzorgen. Omdat het festi val voor de tiende keer gehou den wordt is ook een gelegen heidscombinatie bestaande uit oude bekende van het eerste festival uitgenodigd. Zij treden op onder de naam All Stars. Alleen de slotact komt niet uit de regio. La Lupa, Programma de lijk 14.00 uur: L Les Zazous (buiten) 14.30 uur: The All Stars (binif 15.00 uur: t Railroad Steel (bui»_r 15.45 uur: The Mashed Potato^ nen) ie 16.30 uur: 7:. Spo-Dee-O-Dee (bii.j-' 17.15 uur: Q Les Charmeurs (bijl 18.00 uur: La Lupa (buiten). m) van de Grote Prijs v£ land, komt samen me'gZ1. ringcar vol fans uit 1 Het festival wordt r 1 aan de Oude Haven i. heim en in Café De DE KAAG Heel de Kaag viert morgenmiddag de ingebruikname van een groot droogdok bij de grootste werkgever van het eiland, jachtenbouwer Van Lent. De werkzaam heden voor het nieuwe droogdok zijn in mei vorig jaar gestart. Het nieuwe dok moet het mogelijk maken nog grotere jach ten te bouwen dan tot nu toe al het geval was. Directeur Dick van Lent was er van het begin af aan nauw bij betrokken. Hij vertelt dat het ingraven van het droog dok in de linkerhal van de werf van Van Lent op Kaagei land een gigantische klus is geweest. Alleen al het slopen van de oude hellingbaan was een ongekend grote ingreep. „Het ging om twee stroken be ton van tweehonderd meter lang, één meter dik en veertig centimeter breed, die inclusief honderden heipalen van 17 meter lang, moesten worden verwijderd. Dagenlang voer den vrachtauto's de ene lading puin na de andere af". De sloopwerkzaamheden waren voorafgegaan door het leggen van een zinker voor alle nuts- leidingen van het dorp de Kaag op zeseneenhalve meter onder de grond. De Juliana- laan werd ter plaatse van een tijdelijk wegdek met slakken voorzien. Na de sloop van de helling- baan werd een enorme dam- wand geslagen op ongeveer vijftig meter uit de oever van de Kagerplassen. Daarna werd een damwand tot in de hal ge slagen. Deze moest als dokbas sin dienen om de grond vast te houden. „In die danwanden zijn gigantische hoeveelheden staal verwerkt" herinnert Van Lent zich. Hierna werd het dok tot vijf meter diepte uitge graven, evenals een ingangs kanaal vanaf de Kagerplassen. In de Julianalaan werd een verplaatsbare brug gemaakt. Door middel van ballasttanks is deze brug eenvoudig te ver slepen. Dat is nodig voor het in- en uitvaren van schepen in het dok. Inboren De volgende klus was het ma ken van een zware onderheide betonvloer in het dok. De fun dering bestond uit stalen palen met beton erin en erom. Deze palen werden niet geslagen maar de grond „ingeboord". Na het gereedkomen van de dokkuip moest de zeventien meter hoge voorgevel van de hal inclusief fundering wor den gesloopt en voorzien van zware, anderhalve meter dik ke afsluitbare dokdeuren, die het buitenwater moesten kun nen tegenhouden. Deze dok deuren kunnen worden weg gevaren. Op een railsysteem over de dokdeuren heen, wer den toen nieuwe schuivende haldeuren gemaakt. „Het leeg pompen van het honderd me ter lange, vijftien meter brede en vijfeneenhalve meter diepe dok gebeurt in ongeveer een halve dag" vertelt directeur Van Lent. In die tijd zal het verkeer op de Julianalaan moeten worden omgeleid over het achterterrein van de Jachtwerf. Flexibel Met trots laat de directeur zien dat in het nieuwe dok op drie plaatsen tussenschotten kun nen worden gezet. Zo bestaat de mogelijkheid om eventueel twee kleinere jachten in het dok tegelijk te bouwen. „Dat geeft ons wat meer flexibili teit" legt Van Lent uit. Uiter aard is het dok er vooral geko- Directeur Dick van Lent bij het nieuwe droogdok. men om nog grotere luxe jach ten te kunnen bouwen dan het bedrijf tot nu toe gewend was. „Het grootste schip dat bij ons ooit van stapel liep, was 65 meter lang. Nu zijn we met een Amerikaan in onderhan deling over de bouw van een mammoetjacht van honderd meter lengte en vier dekken". Dick van Lent zegt dat hij en zijn mededirecteuren jaren lang hebben gedubt over de miljoeneninvestering voor het droogdok. „Uiteindeijk hebben we doorgezet, en maar goed ook, want de vraag naar steeds grotere luxe jachten is in die tijd alleen maar toegenomen". ELLEN VERHAAR Tweede Hilled verzetsmonu— HILLEGOM krijgt een tweede! monument. Op nedag om 10.45 hult F. R. Out, van de Stichting van Oud HilleJ schrijver van h^ „Hillegom 1940-19 verzetsmonument. beeld „De damt Vliet" staat op het in de Hoofdstraf het Hof van Hillej Het oprichten van ment ter nagedach® het verzet tijdens 1* Wereldoorlog is eeflj eerste projecten van I opgerichte Stichting! van Hillegom. De Ir kunstenaar Robert schenkt het beeld legomse bevolking. De herdenking van I lenen zal overigertYor plaatsvinden bij hei monument in het M tje. Robert van Vliet inspireren door zijn*"* overleden tantes, de en Pleun van Vliet, P- oorlog aan de Sü woonden. Hun huis was een.X. van het verzet. De Hillegom vergaderde- grootste geheim enpi werd bij hen de veC/J nistratie ondergebrf noodzakelijk was va zorging van honder<fr% duikers in Hillegom J. ving. Bij de onthulli oud-verzetsmensen 1 gom aanwezig zijn. )RL lam ohr lins n ii B is Bedrijfsleider Rijnsburgse proeftuin neemt afscheid RIJNSBURG Na een dienstverband van 33 jaar neemt P. van Dijk, bedrijfsleider van de proeftuin Rijsburg en Omstreken, af scheid. Vandaag wordt hem een receptie aangeboden in de Ont vangstruimte van de Bloemenveiling Flora. Van Dijk is vanaf de oprichting van de proeftuin bedrijfsleider geweest. Hij droeg in die jaren in belangrijke mate bij aan onderzoek naar tulpen, lelies en zomerbloemen Van Dijk maakt gebruik van de VUT-regeling. VOORSCHOTEN Een raadsmeerderheid van CDA, VVD en PvdA is gisteren ak koord gegaan met een bezuini ging van 26.500 gulden in de sector welzijn. Wethouder drs. F. ten Have (CDA) vond het spijtig dat D66 en Groen Links niet mee wilden gaan met deze bezuiniging, die volgens hem 'gewoon noodzaak' is. Y. Molenkamp (D'66) ver klaarde dat haar partij bereid is mee te denken over bezuini gingen. „Maar dan dient elk onderdeel daarbij betrokken te worden en niet alleen het wel- zijnsplan". Volgens de wethou der valt er echter direct een gat in de begroting als deze be zuinigingen niet worden door gevoerd. „Het milieu vraagt bijvoorbeeld extra geld en zo zijn er nog een aantal zaken". FC Lisse krijgt een nieuw trainingsveld LISSE Voetbalvereniging FC Lisse krijgt een nieuw trai ningsveld ter waarde van 172.000 gulden. De gemeenteraad stemde donderdagavond daarmee in, zonder dat overigens het volledige bedrag op tafel behoeft te worden gelegd. De FC be taalt zelf 30.000 gulden. Het nieuwe veld krijgt een toplaag die bestaat uit een mengsel van zand en gebakken kleikorrels. H. de Jong (SGP) vond dat de vereniging best nog wat dieper in de buidel had kunnen tasten. Maar wethouder H. Smith zei dat met die 30.000 gulden het uiterste aan inspanningsverplichting is ge realiseerd en dat ook geen huurverhoging voor het veld zal wor den berekend. Gestolen aif®5j teruggevoiin Dpri Dep •lis. RIJPWETERING/< GEEST Een in gestolen auto is gisteL___ gevonden in Rijpwet voertuig bleek op 1 zijn gestolen op de nelaan

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14