WidóQ Sowuvnt .a Wethouder ziet toekomst Leidse ijshal somber in STAD OMGEVING/KUNST/RTV J iderend duo ÜW HUWELIJKSDAG... EEN HEERLIJKE DfïGÜ! Uit eten CcidóeSouomit VRIJDAG 26 APRIL 1991 PAGINA 11 lerhalf jaar foor N/DEN HAAG De lUge eigenaar van een lingsbedrijf aan de ijndijk, die zich tien da leden voor de rechter verantwoorden voor heeft 18 maanden ge- isstraf waarvan zes ardelijk en met een j van twee jaar gekre- man was beschuldigd t foutief invullen van inde mandagenstaten, „£en, het opgeven van te iktedagen en het ver van wèl gewerkte •at zou de man 3,7 ton ;id en hem een belas- slag hebben bespaard .000 gulden. ■—"■Iviseur' van de man, arige inwoner van Lei- <9x :eg dezelfde straf opge- </or zijn aandeel in de Hij zou zich volgens de "^ht hebben beziggehou- l adviezen, eigenhandig iren hebben ingevuld, I /or de aannemer zelf ^uitgegeven en aan zijn ten een dure Merce- en elk weekeinde al- e drank „tot hij dron- hebben gekregen, bank achtte het duo aan het meermalen van valsheid in ge- vrii de advocaten was het |l|\|! niet zo erg. De be- zou allerminst end zijn en vooral de 6Q Leidenaar, die het in, zou niet hebben wat er allemaal bij 85 ijken. Toen hij er een- ddenin zat zou hij het ""ilemaal zijn kwijtge- /an boze opzet zou geen sprake zijn ge- oprijzen len Alle prijzen voor d die carnavalsvereni- Spoorbumpers in hun nen aan de Charlotte bonhof hadden opge izijn door inbrekers men. De spullen, met e waarde van zo'n 900 Stonden in de kelder. Aantal bezwaarmakers tegen hogere belastingen valt mee LEIDEN Het aantal klach ten of vragen over de sterk ver hoogde onroerend goedbelas- ting (OGB) valt de gemeente enorm mee. „Vorig jaar stonden de mensen nog tot de klapdeu ren. Dat hebben nu nog niet meegemaakt", zegt M. Kolhorn Visser, chef bestandenbeheer van de gemeente Leiden. Omdat de waarde van de hui zen en bedrijfspanden opnieuw is getaxeerd en de huizenbelas ting daardoor gemiddeld met zo'n 19,6 procent stijgt, hadden ambtenaren vooraf zo'n drie tot vijfduizend bezwaren ver wacht. Tot vanmorgen hebben vijf medewerkers van de ge meente Leiden ruim driehon derd schriftelijke en ruim zes honderd telefonische reacties gehad. Bij het loket meldden zich meer dan honderd mensen. Kolhorn Visser is verbaasd over dat beperkte aantal. Maar wat niet is, kan nog komen, re deneert hij. „Misschien is het volgende week woendag veel drukker. „Mensen die bijvoor beeld opbellen, horen geen in- gesprektoon, daarnaast hebben we ook geen beurtmelder, dus we weten niet precies hoeveel mensen hebben geprobeerd contact op te nemen". Het feit dat de telefooncentrale de tele foontjes voor korte duur niet aankon en overbelast raakte, geeft wel een indicatie. Bij het loket was het woensdag wel druk. „Mensen combineren een bezoek aan het gemeente huis met een wandeling over de markt. De gang was echter niet zo vol als in voorgaande jaren". De meeste mensen melden zich voor informatie over de taxatie van hun huis, of met vragen hoe ze voor kwijtschelding in aanmerking kunnen komen en wat de manier is om bezwaar tegen de heffing aan te teke nen „Ze zijn verontwaardigd over de waarde van hun huis. Maar als we ze dan vertellen dat de laatste cijfers berusten op 1985 dan begrijpen ze het wel. Ze vergelijken de aanslag met die van vorig jaar en dan is het inderdaad veel meer". In vele gevallen kan de verhoging op lopen tot ruim boven de twintig procent. Niet iedereen is echter voor rede vatbaar. „Sommigen zijn echt onwillig en beginnen te schelden, maar de meesten nemen het relatief keurig op". Door de verhoging van de on roerend goedbelasting stijgt de opbrengst van de belastingen met ongeveer vijftien procent. Naast de huizenbezitters dragen ook de bedrijven daaraan bij. De verhoging van de belasting voor de ondernemingen ligt ge middeld op 6,9 procent in ver gelijking met het vorig jaar. Leids raad spaar krijgt een klein democraatje LEIDEN Anne-Nienke is de naam van de jongste demo- era te van Leiden. Het D66-ge- meenteraadslid Patricia Ver- zantvoort is afgelopen woens dagmiddag om 12.25 uur be vallen van een dochter. Ver- zantvoort is getrouwd met de eveneens voor D66 in de Leid- se gemeenteraad zittende Ste ven Blok. Het eerste en enige raadspaar van Leiden maakte het goede nieuws gistermiddag aan collega's bekend. Volgens een partijgenoot maken moe der en dochter het uitstekend. Nieuwe proef Gene Pharming met genetische manipulatie DEN HAAG/LEIDEN Het Leidse biotechnologische bedrijf Gene Pharming is in samenwerking met het Instituut voor Vee- teeltkundig Onderzoek (IVO) gestart met een tweede proef om koeien via genetische manipulatie resistent te maken tegen uie rontsteking (mastitis). Dat schrijft staatssecretaris Gabor (land bouw) in een brief aan de Tweede Kamer. De proef is een voot- zetting van een eerder experiment, dat onder meer leidde tot de geboorte van het kalfje Adriana. Bij Adriana was een kunstma tig gen ingebracht dat ervoor had moeten zorgen dat de produk- tie van het eiwit lactoferrine in de melkklier zou toenemen. Dit eiwit onderdrukt de bacteriën die uierontsteking veroorzaken. Behalve Adriana zijn er inmiddels veertien genetisch gemanipu leerde kalveren geboren. Geen van de dieren is echter resistent tegen mastitis gebleken. De nieuwe proef richt zich op een an der kunstmatig gen. Dit gen zou de produktie van het eiwit lyso- zym stimuleren. Lysozym heeft hetzelfde effect op schadelijke bacteriën als lactoferrrine. De proef, die in maart al is begonnen, wordt uitgevoerd bij vijftig embryo's. BHSKHB WÊmÊ—ÊÊmu* LEIDEN Wethouder sportzaken A. van Bo- chove (CDA) is „som ber" gestemd over de toekomst van de Leidse IJshal. „Hoe je het ook went of keert, het kost 3,5 tot 4 ton om zo'n ac- comodatie in stand te houden", aldus Van Bo- chove. Een definitief oordeel wilde hij nog niet vellen maar hij vond de IJshal een spre kend voorbeeld hoe een privaat, commercieel probeersel mislukken kan. De IJshal is in handen van een onafhankelijke stichting die een paar jaar geleden de hal heeft overgenomen om de ijssport voor Leiden te behouden. Door diverse ont stane tekorten heeft de hal nu een grote achterstand in onderhoud. De stichting hoopt dat de gemeente wil bij springen. De exploiterende stichting had de afgelopen dagen niets aan het toeval over gelaten om de gisteravond gehouden commissievergadering over Leids sportbeleid in te lich ten. Woensdagavond waren vrijwel alle fracties van de in de Leidse gemeenteraad vertegenwoordigde partijen gebeld. Deze lobby werkte in ieder geval bij het raads lid N. Demirbas (PvdA) die het voor hen op nam: „Die negentien verenigingen die van de hal gebruik maken kunnen het met elkaar niet opbrengen". Volgens Demir bas moeten er geen subsidies van de gemeente komen maar hij vroeg zich af of er aan de 17.000 gulden erf pachtssom en de 20.000 gul den onroerend goed belas ting wat gedaan kon wor den. „Enigzinds verlichten" noemde hij deze werkwijze. Van Bochove meldde dat hij het overleg met de ijsvereni- gingen voort zou zetten maar zag de toekomst „som ber" in. „Tornen aan de erf pacht of aan de OGB zal slechts een klein bedrag op het totaal uitmaken", aldus de wethouder. Definitief is het doek voor de Ijshal nog lang niet gevallen omdat de discussie binnen de gemeen te nog niet is afgerond. Wel noemde Van Bochove de Ijs hal als „mislukt voorbeeld" toen een aantal commissiele den vroegen of verdere pri vatisering van sportaccomo- daties in Leiden mogelijk is. Wethouder Van Dongen zet met een druk op de knop een lichtkrant in werking die de officiële opening van het Intercultureel Steunpunt in vette letters zichtbaar maakt. Naast Van Dongen Jan van den Bos. FOTO: WIM VAN NOORT EXTRA BIBLIOTHEEK GISTEREN GEOPEND Intercultureel Steunpunt vraagbaak voor buitenlanders ïwe verpleeghuizen aan Maresingel en Hoge Morsweg De gemeente [oorgesteld om de uwe verpleeghui- Leiden komen, te bouwen terrein van het '00^ slachthuis aan de ;el en aan de Morsweg naast 'erf Akerboom. in de door het ollege van B en W lelde nota. De ge- Ihad de keuze uit Ities. De gemeente- et nog een defini- Beel over de keuze De provincie Zuid Holland be sloot begin vorig jaar dat er in Leiden twee nieuwe zogeheten moeder-verpleeghuizen moes ten komen met in totaal 330 bedden. Bij elk van de twee komt tevens een afdeling voor dagbehandeling. Daarnaast moeten er een of twee depan- dances komen (60 bedden). De gemeente boog zich vervol gens over de vraag waar de verpleeghuizen gebouwd moeten gaan worden. Na de inpraakreacties vielen uitein delijk vier locaties af. De po- monavelden in de Vogelwijk (te excentristisch), het HCG- terrein bij de Zoeterwoudse- weg (spoorverdubbeling), de Brahmslaan (te klein) en Roomburg (geïsoleerd) werden gewogen en te licht bevonden. Gekozen wordt voor de Hoge Morsweg (Zuid Leiden) en de Maresingel (sector Noord). Aan de Hoge Morsweg, op het terrein van kwekerij Van Eg- mond zullen wel geluidsisole- rende maatregelen moeten worden genomen omdat het naast de scheepswerf Aker boom komt te liggen. De scheepswerf en de nabij gele gen schuimfabiek Schulpen BV hebben al bezwaar ge maakt tegen de eventuele komst van een verpleeghuis. De gemeente moet het bestem mingsplan herzien wil het de bouw mogelijk maken. Verplaatsing De keuze voor het terrein bij het slachthuis aan de Maresin gel heeft nog meer voeten in aarde. Daarvoor zal eerst een studie naar de eventuele ver plaatsing van het abattoir ach ter de Pasteurstraat afgewacht moeten worden. „Wat doen we met het slachthuis en is de grond misschien vervuild?", zijn de vragen waarmee chef stedebouw van de gemeente D. Halfwerk gaat worstelen. Beide verkozen plekken zijn reeds in eigendom van de ge meente. Bij de Maresingel er echter huurverplichtingen tot 1998 dus zal er nog onderhan deld moeten worden want: „We willen uiterlijk in 1994 met de bouw beginnen aldus Halfwerk. LEIDEN Wethouder H. van Dongen van onder wijs heeft gistermiddag het Intercultureel Steun punt aan de Lorentzkade 15a officieel geopend. Het steunpunt is vooral een informatie- en uitleenpunt voor allochtonen die op cultureel gebied of met de Nederlandse taal op een systematische en dus zin volle manier aan de gang willen. Boeken, mappen en ander ma teriaal volgens de jongste we tenschappelijke theorieën en methodieken liggen voortaan in de extra bibliotheekruimte die dit voorjaar werd ge bouwd. Tot grote tevredenheid van Jan van den Bos. een van de voortrekkers van het steun punt en tevens contactpersoon. „Vroeger hadden we les- en voorlichtingsmateriaal dat verspreid stond over de hele bibliotheek. Alles bij elkaar was het niet meer dan ander halve meter. Nu hebben we genoeg om op de grote en vooral groeiende vraag in te kunnen spelen". In Leiden wonen steeds meer allochtonen. Vooral buiten landse kinderen en jongeren* willen met het materiaal aan de slag. Het is toegespitst op intercultureel onderwijs en tweede taalverwerving. Het is voor 99 procent in de Neder landse taal is gesteld. Van den Bos: „Wij moeten er zelf ook mee kunnen werken". Belang Volgens Van Dongen is het van groot belang dat buiten landse kinderen zich de Ne derlandse taal eigen maken als ze hier wonen, maar mag de maatschappelijke integratie geen eenrichtingsverkeer zijn: „Intercultureel onderwijs hoort niet alleen thuis op scho len met veel allochtonen, maar bij de samenleving als geheel. Het is zaak om eikaars normen en waarden te leren kennen en zo te respecteren". Het tekort aan materiaal, de voortdurende ontwikkeling van nieuwe theorieën vooral in de laatste jaren en het ont breken van enig systematisch overzicht, was voor de School begeleidingsdienst Rijnland (SBD) en het OVG Leiden aanleiding om de handen in een te slaan. Met succes, omdat in januari met de uitbreiding van de bibliotheekruimte een begin kon worden gemaakt, die ondanks vorstverlet in maart gereed kwam. Voor wethouder Van Dongen was het gistermiddag de grote vraag hoe het initiatief betaald was. De gemeente droeg te weinig bij om het steunpunt te kunnen realiseren, „maar jul lie hebben kennelijk nog een gaatje in de begroting kunnen vinden". Het Intercultureel Steunpunt leent het materiaal uit aan do centen, ouders en besturen van het basisonderwijs en het speciaal onderwijs in de regio Leiden, leraren in het voortge zet onderwijs in de regio Lei den en de begeleiders van OVG en SBD. Op korte ter mijn wordt nog nagegaan of het steunpunt zich ook kan richten op de peuterspeelzalen en de huiswerkbegeleiding. Daarover wordt eind dit jaar een beslissing genomen. Voor informatie kan contact worden opgenomen met het steunpunt of Jan van den Bos, beide be reikbaar op telefoonnummer 071-122146. (ADVERTENTIE) A. gOBU Bomenstichting op de bres voor bewoners Kernstraat LEIDEN De Utrechtse Bomenstichting is op de bres gespron gen voor de bewoners uit de omgeving van de Cobet- en Kern- straat die de bomen rondom het voormalig militair invaliden huis aan de Hoge Rijndijk willen behouden. Een Katwijkse pro jectontwikkelaar dreigt het gebouw te verbouwen en voor wo ningbouw geschikt te maken. Voor de uitbreiding moeten een aantal bomen wijken. De buurtbewoners zijn tegen de uitbrei ding en ook tegen het kappen van bomen. Daarme krijgen ze nu steun van de Bomenstichting die tegen het kappen bij het colle ge van B en W protest hebben aangetekend. Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: J Telefoon: I (voor controle bezorging) J I J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: Adres: j Postcode/plaats:i 1 Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Oen Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11