Jeltsin steunt Gorbatsjov in conflict met partijtop 'Dieu' maakt de fraaiste pirouettes Nieuwe ranf dreigt in Tsjernobyl 5 JAAR NA TSJERNOÏv BUITENLAND ËcidóeSomo/nt DONDERDAG 25 APRIL 1991 F»NC Overlast Kinderen van een kleuterschool in de Zuidafrikaanse plaats Alexandra protesteren tegen stankoverlast. De riolering is al maandenlang ver stopt. De luchtjes in de school zijn ondraaglijk. En dat terwijl de peuters net zelf de luiers zijn ontgroeid. De kinderen en de lei ding hielden het vandaag niet lan ger uit en gingen de straat op. Filipijnen vinden miljard van Marcos MANILA Na vijf jaar speuren heeft de Filipijnse regering de hand kunnen leggen op een kleine miljard gulden aan tegoeden van de verdreven dicta tor Ferdinand Marcos. De teruggevon den tegoeden bestaan uit onroerend goed, kunstwerken, zilverwaren en aandelen van de familie Marcos en hun zakenvrienden. De meeste spullen wist de 'PCGG' terug te krijgen van zaken lieden die als stromannen voor Marcos fungeerden. Zij werden daarvoor be loond met ontslag van rechtsvervol ging. De regering is nog op het spoor van bankrekeningen van de familie Marcos in Zwitserland en Hong Kong ter waarde van respectievelijk 700 en 400 miljoen gulden. Oppositie eist aftreden van Franse minister PARIJS Conservatieve parlementsleden hebben gis teren het aftreden geëist van de Franse minister van justitie Henri Naliet wegens een financieel schandaal dat teruggaat tot de socialistische verkiezingscampagne van 1988. President Francois Mitterrand heeft al te ken nen gegeven de minister van justitie volledig te steunen. Naliet was in 1988 de financieel campagneleider van de socialisten. De oppositie beschuldigt hem ervan een on derzoek te blokkeren naar vermeende smeergelden die door bouwbedrijven in de campagnekas van de Socialis tische Partij zouden zijn gestort. Smeergelden en om koopsommen zijn aan de orde van de dag tijdens verkie zingscampagnes in Frankrijk, doordat er weinig andere rqogelijkheden zijn de alsmaar stijgende campagnekos- ten te dekken. In 1989 kondigde de regering amnestie af voor alle parlementsleden die tijdens hun campagnes betrokken waren bij omkoopaffaires. Colombiaanse journalisten doodgeschoten BOGOTA Twee journalis ten van de Colombiaanse krant El Espectador, het dag blad dat meermalen naar de drugsbaronnen heeft uitge haald, zijn gisteravond doodge schoten. Fotograaf Jorge Enri que Torres Navas en redacteur Julio Daniel Chaparro vonden de dood in Segovia. Zij waren bezig met een verhaal over het geweld in Colombia, maar werden zelf door vier mannen op straat in een hinderlaag ge lokt. De uitgever van El Es pectador, Guillermo Cano, leidde bij de krant de strijd te gen drugs totdat hij in 1986 werd gedood door huurmoor denaars van de cocaïnebazen. Het gebouw van de krant in Bogota werd voor bijna 5 mil joen gulden beschadigd bij de ontploffing van een autobom in 1989. Vergoeding voor Hongaren in waardebonnen BUDAPEST Hongaarse ei genaren van grond en onroe rend goed die destijds door de communisten onteigend zijn, krijgen schadevergoeding, zo heeft het parlement in Buda pest gisteren na maandenlange discussies besloten. Tiendui zenden Hongaren kunnen nu schadevergoeding eisen tot ruim 130.000 gulden. Dit be drag krijgen ze niet in contan ten maar in waardebonnen. Hiermee kunnen ze kavels grond, staatseigendommen en huizenblokken kopen. Zij kun nen die ook doorverkopen aan anderen. Buitenlanders vallen buiten de regeling, die geldt voor eigendom dat van de be zitters afgenomen is na 8 juni 1949. Joden en etnische Duit sers die hun bezit tijdens of na de Tweede Wereldoorlog kwijtraakten, krijgen nog geen schadevergoeding. (Van onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU Vanuit on verwachte hoek heeft Sovjetpresident Gorbats jov vlak voor de plenaire vergadering van het Cen traal Partijcomité plotse ling steun gekregen. Zijn aartsrivaal, de links-radi cale Russische leider Jelt sin, was een van de negen leiders van Sovjetrepu blieken die samen met de Sovjetpresident hun hand tekening zetten onder een uit de hoed van de leider getoverd anti-crisispro gramma. Ondanks het feit dat de naam Jeltsin op conservatieve partij leden werkt als een rode lap op een stier, dient het jongste akkoord van Gorbatsjov met de republikeinse leiders als be langrijke troefkaart tegen or thodoxe communisten waar mee de leiders hen tijdens de gisteren begonnen vergadering de meeste wind uit de zeilen zal nemen. Consercatieve communisten binnen het Centraal Partijco mité zien Gorbatsjov als de hoofdschuldige zijn van de huidige economische en poli tieke crisis in de Sovjetunie. Een aantal hoge partijleden heeft de afgelopen tijd hardop met de gedachten gespeeld dat Gorbatsjov moet opstappen. In feite is dit een schreeuw om wraak voor hun verloren macht als gevolg van de pere strojka, die in 1985 begon. In dat jaar kreeg Gorbatsjov de leiding van de partij in handen en tot vorig jaar is hij doorge- De politiek geslepen Sovjetpresident Gorbatsjov is naar verwachting in staat de aanval van ortho doxe communisten af te slaan. foto: ap gaan met het kortwieken van de macht der communisten. De schuld van de huidige be- stuurschaos in de Sovjetunie ligt inderdaad voor een groot deel bij Gorbatsjov, want de Communistische Partij is in dat land traditioneel geen poli tieke partij in de eigenlijke zin des woords, maar in feite een staatsapparaat. Dit apparaat is nu grotendeels onttakeld, ter wijl er nog niets anders voor in de plaats is gekomen. Gorbatsjov zal, met de vech tersmentaliteit die hem eigen is, niet uit eigen beweging ver trekken. Het circa 400 leden tellende Centraal Comité heeft niet de bevoegdheid de partij leider naar huis te sturen, maar moet om dit te bereiken een Partijcongres bijeenroe pen. Alleen het ongeveer 4700- koppige Partijcongres kan de algemene partijsecretaris be noemen of afzetten. Voor de meeste waarnemers in Moskou staat als een paal boven water dat de doorgewinterde Sovjet leider zonder al te grote kleer scheuren uit de strijd met zijn conservatieve tegenstanders komt. De onderling verdeelde en karakterloze communisten en parlementariërs hebben al eerder bewezen geen partij te zijn voor de geroutineerde po liticus Gorbatsjov. Gorbatsjov, Jeltsin en acht an dere Sovjetleiders hebben nu beloofd de koppen bij elkaar te steken. Zij gaan samen probe ren het zoveelste economische hervormingsprogramma, dit maal van de hand van de Gor batsjov-getrouwe premier Pa vlov, in praktijk te brengen. Een eerdere poging van Gor batsjov en Jeltsin om samen de schouders te zetten onder een economische hervormingen, leed nog maar acht maanden geleden hopeloos schipbreuk. Die samenwerking resulteerde toen in het 500-dagenplan van de radicale econoom Sjatalin, waartegen de inmiddels afge treden premier Ryzjkov zich met hand en tand verzette. Sjatalins plan verdween in de prullenbak. De huidige premier Pavlov maakte vorige week onder meer bekend dat de Sovjeto- verheid nu dan eindelijk aan stuurt op een vergaande priva tisering van staatsbedrijven. In die privatisering kan Jeltsin zich vinden. Zijn economen dringen hier al lang op aan. De gezamenlijke verklaring is een duidelijk economisch en politiek compromis. De leiders van de negen republieken die in maart jongstleden aan Gor- batsjovs referendum hebben deelgenomen steunen de roep van Pavlov en Gorbatsjov om meer discipline. Zij zijn bereid om politieke stakingen te ver bieden en belangrijke indus trieën draaiende te houden door het instellen van een 'bij zonder regime'. Dat geldt ook voor het vervoerswezen en be drijven die consumentengoe deren produceren. In zijn uur van nood heeft Gorbatsjov toe gegeven aan de eis van de ne gen republieken om de prijs maatregelen te verzachten. EERSTE DECENNIUM MITTERRAND (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De groeven in het bleke gelaat van Francois Miterrand zijn misschien wat gepronon ceerder, het weinige haar dunner, maar zijn politie ke sluwheid heeft in tien bewogen jaren geen krimp gegeven. Het 75-ja- rige Franse staatshoofd blijft de meester van de pirouette. Terwijl de sfeer in zijn socia listische partij al jaren verziekt is door een door hemzelf gere gisseerd koningsdrama zegt de hoofdrolspeler van de prins geen kwaad te weten. Al die politieke spelletjes, alsof hij zich daarmee zou ophouden. Wie hem moest opvolgen? Hij had er niet over nagedacht. Wanneer de tijd en het volk daar rijp voor waren zou Oompje Staat er het zijne van zeggen. Francois Mitterrand is een po litiek fenomeen. Zijn populari teit kende diepe dalen en de hoogste toppen. Rechts haat hem, links is vaak teleurge steld, maar bijna altijd is er die meerderheid die vertrouwen heeft in 'De Sfinx', 'De Flo- rentijn', 'De Kikker', 'Dieu', 'Mitterramses' of hoe zijn bij namen ook mogen luiden. Een toch zeer bewogen decennium met enige ingrijpende hervor mingen heeft hij vrijwel onbe schadigd doorstaan. Rivalen De afschaffing van de dood straf, de doorbraak van de de centralisatie, verhoging van de sociale uitkeringen en invoer van een bestaansminimum, de bouw raison van ruim vijf miljard gulden van ko lossale 'werken' in Parijs en de geslaagde Revolutieherden king zijn algemeen erkende mijlpalen. De inspanningen voor Europa, de ontwape ningsconferentie en de perma nente zorg voor de Derde We reld hebben van vele kanten lof Aan tegenwichten ontbreekt het niet. De economische blun ders uit zijn eerste regeringsja ren, de affaire Greenpeace (de Franse geheime dienst blies in Nieuw-Zeeland een aktieschip op van de milieu-organisatie waarbij een dode viel), het Pe- chiney-beursschandaal (de beste vriend van de president handelde met voorkennis in aandelen) en, op dit moment, de zaak Urba (fraude en ille gale financiering van Mitter- rands herverkiezingscampag ne); het waren op zijn minst dubieuze zaken. Niettemin hebben politieke ri valen onderhand de hoop op gegeven hem vroegtijdig uit het zadel te lichten. Een ver rassing of een roeping van een collega daargelaten zal 'Dieu' Frankrijk tot 1995 regeren. Hevig onweer Na 23 jaar oppositie verschafte hij, die al zo vaak was afge schreven, links in mei 1981 voor het eerst toegang ver schaft tot Frankrijks exclu siefste machtshuis: het Elysée. De vaag-adelijke liberaal Va- lery Giscard d'Estaing kwam ruim een miljoen stemmen te kort voor een tweede termijn. Een andere uitslag was onher- Franpois Miterrand roepelijk het politieke einde geweest van Mitterrand, zoon van een stationschef maar die volgens hagiografen eveneens wat druppels blauw bloed zou hebben. Twee keer was de 'so cialistische kandidaat' immers uitgerangeerd; in 1965 door De Gaulle en in 1974 door Gis card. Op het moment van de zege barst een hevig onweer los bo ven Parijs. Het 'volk van links' host in de stromende re gen over de Place de la Bastil le en dat van rechts maakt uit voorzorg zijn geld over naar Zwitserse rekeningen. De con servatiefste Fransen vrezen dat het Rode Leger weldra over de Champs-Elysées zal marcheren. De linkse broeders verkeren in een roes; zij zullen de wereld veranderen, om te beginnen in Frankrijk. Samenwonen Dat oppositie voeren gemak kelijker is dan regeren onder vonden Mitterrand en ziin so cialisten snel. Schone beloften bleken in de praktijk vaak on haalbaar en leidden tot teleur stelling. Het leidde tot de fa meuze 'cohabitation' waarbij de president werd opgescheept met een rechtse regering. Het onwennige samenwonen zou rechts later overigens-de presi dentsverkiezingen kosten. In de talloze analyses, boeken, films die de tiende verjaardag van het Mitterrandisme vieren (of betreuren) lopen de specta culaire mutaties van de presi dent en van ziin achterban als een rode draad. In 1981 begon de rit met vier communisti sche ministers. Volgens oud minister van buitenlandse za ken Cleude Cheysson zou de nieuwbakken president Mit terrand de toenmalige Ameri kaanse vice-president Bush hebben gerustgesteld met de mededeling dat de communis ten buiten strategische zaken werden gelaten en alleen in de regering waren opgenomen om „te slijten" in de publieke opinie. Mitterrand beloofde het communistische electoraat terug te brengen naar tien procent, wat inderdaad is ge beurd. De communistische mi nisters van toen ziin nu afge lost door liberale bewindslie den. De loper werd uitgelegd voor Bernard Tapie, een bik kelharde zakenman die ten tij de van het 'socialisme la franpaise' nog werd vergruisd als een kapitalist pur sang. Bommen Voor de eerste rondgang van de nieuwe president over de luchtvaarttentoonstelling op Le Bourget werden de Mirages van hun meest agressieve wa pentuig ontdaan. Een expositie van bommen en granaten strookte destijds niet met het nieuwe imago van het socialis tische Frankrijk. De idealen bleven niet overeind. Irak werd overbewapend en de hei melijke granaatleveringen aan Jran verdwenen in de doofpot. Midden in de crisis van SS-20 raketten en Cruise-missiles zorgde Mitterrand voor een verrassing in de Bondsdag. „De pacifisten zijn in het Wes ten en de raketten staan in het Oosten", verklaarde hii tot vreugde van de NAVÓ-top, maar tot ontzetting van de ei gen achterban. Onder Mitterrand werden so cialistische militanten tot nota belen. Uitgerekend onder de president die altijd zo'n afkeer toont van het „geld dat ge makkelijk wordt verdiend en geld dat corrumpeert" specu leert Frankrijk naar hartelust en zijn corruptieschandalen aan de orde van de dag. Ge makkelijk en veel geld verdie nen geniet aanzien, want ie dereen wil wel Tapie heten. Een nieuwe socialistische elite is opgestaan. „Die mannen van links, voelen ze onder de ban den van hun Renaults 25 wel de straatstenen?", sprak on langs een verbitterde onder wijzer uit Bordeaux. Frankrijk ondergaat immense veranderingen, die onder een rechts bewind onmogelijk zou den zijn geweest. Oude indus trieën worden gesaneerd en onder de rook van Parijs zal Eurodisneyland volgend jaar een een 'Magic Kingdom' ope nen. 'Dieu' zal er het zijne van denken... tei ei Insiders in de Sovjetunie wisten het al lang. ^ond tegen hun superieuren dat de drukbuis-ken^j v die in hun land werden gebouwd niet deugdettiev zen op de fundamentele fouten in het ontm D werden op zijsporen gerangeerd, hun waarself0"1 gingen de prullenbak in. De ramp die vijf jaat in Tsjernobyl plaatsvond, was voorspeld. ongeval met een kerncentrale in het nucleair^, i is een verhaal van oogkleppen en beoordelinyan Maar wat mag je verwachten als het bedienen gi neel tijdens de opleiding voortdurend te hoi^te J dat er niets fout kan gaan en dat een kerncen^USc kan exploderen. In de nacht van 25 op 26 a de" ging het echter toch mis en de gevolgen wariDaa zalig. verh 'anss Het herstel van de in 1986 deels ontplofte kerncentrale nobyl (Sovjetunie) heeft nog niet tot betrouwbare resur, j leid. ldd mg [r ban ker TSJERNOBYL Een- heid-4 van de kerncentra le in Tsjernobyl gaat op 22 december '83 officieel van start. Op dat moment wa ren de veiligheidstests niet allemaal geslaagd. Directeur Broekjanov on dertekent niettemin een document waarin wordt gemeld dat alle tests suc cesvol zijn verlopen. „Niet ondertekenen zou heb ben betekend dat duizenden werknemers bonussen en an dere extra's ter hoogte van twee tot drie keer het maand salaris misliepen", stelt Her man Dam veld, kernenergie- deskundige, in een reconstruc tie van de ramp. Eén van die mislukte tests wordt in de nacht van 25 op 26 april herhaald. Met de test wil de men onderzoeken hoe de turbine zich zou gedragen bij een storing. De turbine moet in zo'n situatie nog wel vol doende stroom blijven leveren voor koelpompen, regelstaven en de regelpanelen in de con troleruimte. Men laat het ver mogen van de reactor echter te ver zakken, waardoor het koelsysteem niet genoeg stroom krijgt. De reactor raakt oververhit en het proces slaat op hol. Om 01.24 uur volgt een explosie waardoor het dak, dat duizend ton weegt, wordt weg geblazen. De centrale begint radioactiviteit te lozen. Bluswerk Het duurt tien dagen om de brand in de reactor onder con trole te krijgen. Het aanvanke lijke bluswerk met water ver ergert de situatie alleen maar; door de enorme hitte ontstaat er bijzonder explosief water stofgas. Een inderhaast gearri veerde overheidscommissie besluit daarop vanuit helikop ters borium, cadmium, lithi um, lood en zand op de brandhaard te storten. De eer ste drie stoffen omdat ze neu tronen opnemen, lood omdat het warmte absorbeert en zand om het vuur te doven. In vijf dagen wordt er 5000 ton mate riaal naar beneden gegooid. De brand is dan echter nog niet onder controle. In de eerste dagen van mei loost Eenheid-4 nog eens net zoveel radioacti viteit als in de eerste ramp nacht. Pas als het brandbare materiaal op is, dooft de brand. Bij toeval dus en niet dank zij de maatregelen die de autori teiten nemen. Grigori Medvedev was lid van de genoemde overheidscom missie. Hij was één van de in siders die voor het ongeluk •waarschuwde. Deze week wordt de Engelse vertaling 5l m van zijn boek 'De j over Tsjernobyl' gepiQ Opdat de wereld de i zal vergeten. Kort na was hij in TsjernobyAC hij hoe brandweerlNar werknemers van de!t gesloopt werden. „]aut wordt dik en smaakt^el vatte het weekblad fita; zijn relaas samen, „Mol snel moe. Zelfs je vinjdit den zwaar. Binnen ieli; heb je een nucleairimr brand. Sommigen stifcal negers, anderen als t de acteurs omdat erme de haarvaten in hujaul gebeurde". M-c In het najaar van 'iet Eenheid-4 ingepakt ifte kubieke meter beton ha ton staal om verderfvei van radioactiviteit t#ie men. 650.000 soldaten31" ingezet om het terreii" reactor schoon te ma het hoog radioactief1^ vanwege de bijzon^33 straling in het gebirf h ze maar enkele minu^3 ken. 1 11 ro-i teli Aardschokken d; Daarmee leek het gCds nieuwe radioactieve |ve bezworen. De laatste^, men er echter veronL berichten over de toe^ de sarcofaag, zoals öjs van beton en staal noemd. Het beton wol brozer en de hoevee^ dioactiviteit die |st neemt navenant toevr( Sovjetunie worden nu/or ontwikkeld om een ie sarcofaag om de huiq-g{ te bouwen. Maar ooL d naar verloop van uen verzadigd worden rnefge um-239, dat een halfweg van 24.000 jaar heeft.pgt Minstens zo gevaarlijk aardschokken die zicl^e lopen jaren hebben, daan in de omgeVgei Tsjernobyl. Bij een zou de sarcofaag wel e nen instorten, zo vre kundigen. De install' 1 zich in het bouwsel *T en staal bevinden stai net zo bij als vijf jaar een chaos van los ov» hangende buizen en,T met daartussen f kernbrandstof. Als hii?^ ging in komt, bij\"ve door een aardschok, kernexplosie niet deroes In de reactor bevindtc, 95 procent van wat elf aanwezig was; tien"^ daarvan is radioactir Een simpel rekensjc leert dat bij een nieuy sie twee keer zoveel f viteit over Europa kar1, verspreid als in '86. FRANS BOi |T

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6