Jeugd moet fakkel van oud verzetsmensen overnemen éroe/jL Dure medicijnen gaan in de ban BINNENLAND Ceidóe Sou/uwit DONDERDAG 25 APRIL 1991 PAfEf KARIN Staatssecretaris Hans Simons van volksgezondheid. Simons gaat ervan uit dat vrijwel geen enkele ziekenfondsverzekerde financieel nadeel zal ondervinden van het nieuwe vergoedingssysteem. foto: dijkstra Er zijn natuurlijk uitzonderin gen. Een patiënt die erop staat het dure geneesmiddel A te ge bruiken in plaats van de goed kopere middelen B, C, D, E, F en G, moet de consequentie van die keuze dragen en dus geld bijpassen. Het kan ook voorkomen dat iemand tot een duur preparaat veroordeeld is omdat hij of zij van de andere medicijnen van dat type nare bijwerkingen ondervindt. Vol gens Simons zal dat echter maar zeer sporadisch voorko men. De apothekersorganisatie KNMP bevestigt die opvatting. ,,De keuze tussen de verschil lende medicijntypen is inmid dels zo groot, dat ik me nauwe lijks een geval kan voorstellen waarin iemand maar één merk kan verdragen", zegt KNMP- woordvoerder Gerard Voitu- ron. Het GVS-plan van Simons heeft tot doel de kosten van het medicijngebruik (en dus van de medicijnen zelf) te verlagen. Van alle Europese landen heeft Nederland de hoogste genees- middelenprijzen. De staatsse cretaris hoopt met de invoering van het GVS twee vliegen in één klap te slaan: patiënten en artsen zullen prijsbewuster worden en de geneesmiddelen fabrikanten zullen worden ge dwongen de prijzen van dure medicijnen (die na 1 juli bijna niet meer worden verkocht) te verlagen. Als dat laatste inder daad gebeurt, wordt het GVS overbodig, zo zou men kunnen redeneren. Die vlieger gaat echter niet op. „Als de medi cijnprijzen worden verlaagd en je schaft het GVS af, dan vlie gen ze zo weer omhoog, daar kun je donder op zeggen", meent apothekerswoordvoer der Voituron. „Het GVS moet dus blijven, als een stok achter de deur voor de fabrikanten". Het behoeft geen betoog dat de fabrikanten steen en been kla gen over het voor hun nade rende onheil dat GVS heet. Volgens Nefarma, de organisa tie van medicijnproducenten, zal het plan-Simons leiden tot een omzetverlies van 30 40 procent, met alle gevolgen van dien voor de werkgelegenheid in de geneesmiddelenbranche. Veel preparaten kunnen niet in prijs omlaag zonder er grote verliezen op te lijden, meent Nefarma. De reden van het hoge Nederlandse medicijn prijsniveau wordt volgens de organisatie veroorzaakt door het feit dat het gebruik hier in verhouding tot andere Europe se landen vrij laag is. Een Ne derlander gaat bij bezoeken aan huisarts of specialist maar in 50 procent van de gevallen met een recept naar huis. Ter vergelijking: in België en Italië leveren 90 van de 100 consul ten een recept op. Samenspel Staatssecretaris Simons is ech ter niet onder de indruk van de argumenten van Nefarma, noch van de gerechtelijke pro cedure die de fabrikanten en importeurs tegen het GVS wil len aanspannen. Hij is er zeker van dat de medicijnenbranche spoedig eieren voor haar geld zal kiezen en dus de prijzen van de dure geneesmiddelen zal verlagen. Het is de hoogste tijd om het medicijnenpro bleem aan te pakken, vindt Si mons, want het wordt echt te dol. Vorig jaar stegen de prijzen van geneesmiddelen nog met gemiddeld twaalf procent! Simons' voorganger, de VVD'er Dick Dees, deed in 1987 al een poging om eenzelf de soort systeem als het GVS in te voeren, maar hij liep stuk op een enorme tegenstand van de Tweede Kamer, artsenorgani saties, apothekers en uiteraard ook Nefarma. „Dit is een pa- zijn (op Nefarma na) de geesten rijp voor een grondige aanpak. Kort na zijn aantreden sleutel de Simons hier en daar aan het oude plan van Dees (het 'ijk- pnjzensysteem') en diende het onder de naam GVS opnieuw in. Op 1 januari van dit jaar had het plan in werking moeten treden, maar dat lukte niet omdat tegen bepaalde on derdelen toch nog diverse be zwaren werden aangevoerd. Onder druk van de Kamer en enkele belangenorganisaties werden dan ook de afgelopen maanden nog wat scherpe kan tjes van het plan bijgevijld, waarna de kritiek grotendeels verstomde. De belangrijkste voorwaarde voor het slagen van het GVS is een goed samenspel tussen art sen, apothekers en patiënten. In de eerste plaats moeten veel artsen hun voorschrijfgedrag veranderen, ten tweede moeten patiënten er beter op letten wat voor medicijnen er op hun re cepten worden gezet en ten derde dienen artsen en apothe kers afspraken te makfraë de levering van de metfuic Zo kunnen bijvoorbeeltW met de apothekers fee buurt afspreken om p/ool zoveel mogelijk goedkqijn, dicijnen te verstrekkebo^ arts die een duur middt af schrijft, omdat hij dat tofst uit zijn hoofd kent en gtin of geen zin heeft om na&rrc natieven te zoeken, kan op rekenen dat de api automatisch een goedko^ll ant aflevert. Anderzijds t ook mogelijk dat een api&c die bij bestudering van.„j cept ontdekt dat er er middel op staat, even c foon pakt om de arts te^Al of het wel zo bedoeld is^et eii Informatiecampa(£65 Om de bevolking met Ij vertrouwd te maken, za^ komende maanden een gt- informatie-bombardemear barsten. Het minister|, WVC en de apotheker^ satie KNMP hebben df° 1 in totaal bijna dertien gulden uitgetrokken. Er komen televisiespotSg bus 51) en er wordt eet matiekrant voor patiënt^ gegeven alsmede een jej met alle prijzen van nen. Krant en boekje gratis verkrijgbaar zijnmi apotheken. Verder onr alle huisartsen, specialiSj-j; apothekers een speciaa hen geschreven inform^,-, chure. De doktoren en f kers die dan nog vrage ben, kunnen terecht bij I nummer dat het ministe r, WVC voor deze beroef r pen zal openstellen. TtWc zal de nu al bestaande r middelen-infolijn var v' KNMP (06-0998877) v?Pe juni door een team van;e£ maceutische deskundige den bemand. Iedere bur$ via dat nummer op wer?n informatie en advies o^r^ GVS inwinnen. .c DICK VAN RIETSClf" e a jr nni Zaterdag 4 mei verschijnt de Leidse Courant met de bijlage 'beroepskeuze'. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Marco Hogeboom, bereikbaar onder tele foonnummer 071-122 244 I I I I SoU/lOTtt Vlees scharrel varkens niet beter ZEIST Het vlees van scharrelvar kens is niet beter of slechter dan vlees van varkens die op traditionele wijze worden gemest, zo blijkt uit een onder zoek uitgevoerd door het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (IVO) in Zeist. Beide vleessoorten werden beoor deeld op onder meer malsheid, sappig heid, smaak, geur en kleur. Van iedere groep werden tachtig varkens onder zocht. Metingen en getrainde panels brachten geen duidelijke kwaliteitsver schillen aan het licht. Ook de algemene opvatting dat scharrelvlees minder wa ter bevat, blijkt niet te kloppen. Vlees van varkens uit de intensieve veehou derij slinkt in de pan niet meer dan scharrelvlees. Subsidie voor binnenoorprotheses UTRECHT De academische zieken huizen in Utrecht en Nijmegen hebben van de Ziekenfondsraad 3,5 miljoen gul den subsidie gekregen om bij 38 doven een elektronische binnenoorprothese te plaatsen. Met dit apparaat kunnen do ven weer geluid horen. De protheses worden aangebracht bij volwassenen die met een normaal gehoor zijn geboren, maar die later door een ziekte of onge luk aan beide kanten doof zijn gewor den en geen baat hebben bij.een gewoon hoortoestel. Het project loopt tot eind 1993 en moet een antwoord mogelijk maken op de vraag welke patiënten in de toekomst voor deze behandeling in aanmerking komen, hoe groot de winst is aan gehoor, eigen spraak en levensge luk, en wat de kosten zijn. Walkman wordt motorrijder fataal CAPELLE A/D IJSSEL Het dragen van een walkman is een 22-jarige motorrijder uit Nieuwerkerk aan den IJssel gisteren fataal geworden. De man botste in Capelle aan den IJssel tegen een brandweerau to, die met zwaailicht en sire ne op weg was naar een brand. Het ongeluk gebeurde toen de brandweerauto linksaf sloeg. De tegemoetkomende motor rijder reed met grote snelheid op de brandweerauto in. De man overleed ter plaatse. De politie van Capelle vermoedt dat hij de sirene niet heeft ge hoord. Vereniging Eigen Huis beschuldigt genieenten van illegale heffingen AMERSFOORT De Vereniging Eigen Huis in Amersfoort zegt donderdag ruim twintig gemeenten op het spoor te zijn gekomen, die burgers illegaal bedragen vragen voor het ver lenen van een bouwvergunning. Someren en Uden zijn door de woonconsumentenorganisatie inmiddels aangeklaagd bij de officier van justitie, omdat zij burgers tienduizenden guldens in rekening hebben gebracht terwijl dit niet mag. Een lid van Eigen Huis moest in Someren 25 mille op tafel leggen voor het bouwrijp maken van grond, die hij reeds in eigendom had en die bouwrijp was, aldus Eigen Huis. Betaalde hij niet, dan kreeg hij geen bouwvergunning. Bovendien stond in het con tract dat hij nooit mocht proberen dit bedrag terug te vorde ren, op straffe van een boete van 25 mille. Volgens Eigen Huis hebben Schijndel, Leersum, Soest, Gemert, Someren, Brielle, Oudewater, Limmen, Asten, Uden, Oploo, Weert en Helmond ten onrechte aan bewoners die een bouwvergun ning aanvroegen, kosten in rekening gebracht voor het bouw rijp maken van grond. Daarnaast is er nog een lijstje 'met ge meenten waarvan Eigen Huis gegronde vermoedens zegt te hebben dat zij dit ongeoorloofd deden. Mr. L. Oranje voorzitter stichting Vluchteling DEN HAAG Mr. L. Oranje, staatsraad in buitengewone dienst, is benoemd tot voorzit ter van de stichting Vluchte ling in Den Haag. De stichting Vluchteling, een nationale or ganisatie die op humanitaire gronden hulp verleent aan vluchtelingen buiten Neder land, heeft dat gisteren be kendgemaakt. Oranje volgt mr. C. Brouwer op, die het voorzitterschap sinds de oprichting van de stichting in 1982 bekleedde. Hij wordt nu lid van de Raad van Toezicht van de stichting Vluchteling. Vermeend IRA-lid riVr worden uitgeleverd eli DEN HAAG Staatssecretaris Kosto)RK heeft toestemming verleend voor de uilesm van Paul Hughes, één van de vrijgesproilijkt dachten van de in 1990 gepleegde moonf ein Australische toeristen in Roermond. Datjlarc ministerie van justitie gisteren bekendging De uitlevering van Hughes was door (and mondse rechtbank in februari 1991 tof ni' verklaard. De feitelijke uitlevering vanJav aan Duitsland zal overigens pas plaatsvjjesn het hoger beroep dat door de Roermonden van justitie Laumen tegen zijn vrijspraalfend steld, is behandeld en een eventueel (plijk straf door Hughes in Nederland is onder^elij dat moment blijft Hughes in uitleveringj nii Over de uitlevering van twee andere vt'7 ee ken verdachten Sean Hick en Donna lijkh moet Kosto nog een beslissing nemen. INTERNATIONAAL SYMPOSIUM STUURT APPÈL NAAR REGERINGEN LEIDEN Het opstellen van een appèl dat oproept tot waakzaamheid tegen racisme. De organisatie van het symposium „Eu ropa tégen discriminatie'; waakzaam vóór democra tie en vrijheid" heeft zich dat tot doel gesteld. De Leidse Pieterskerk is vol gende week donderdag en vrijdag het decor voor het symposium. Het appèl wordt gestuurd naar alle regeringsleiders en parle mentsleden in Europa. Maar vooral moet het zijn weg vin den naar voorlichting en on derwijs. Want het is tijd dat jongeren de fakkel van de oud-verzetsmensen over ne men. vindt P. Molthoff, voor zitter van de Stichting Samen werkend Verzet 1940-1945. Bezorgdheid is de eerste be weegreden om een internatio naal symposium te organise ren. Die bezorgdheid geldt het groeiend aantal uitingen van racisme en daarmee samen hangend geweld in Europese landen. Gemeenschappelijk in het optreden van racistische groepen is het aanzetten tot vreemdelingenhaat. In België richt dat zich tegen islamieten, in Groot-Brittannië tegen Azi aten en in Italië tegen Noorda frikanen, geeft de stichting en kele voorbeelden. „Deze ver schijnselen zijn meer dan toe vallig samenvallende inciden ten. Er loopt een zwarte draad doorheen. Ik doel op bewegin gen en partijen in verschillen de landen van Europa die poli tieke invloed willen verwer ven met een vaak openlijk ra cistisch programma. En dat helaas niet zonder resultaat", waarschuwt Molthoff. Hij staaft zijn bewering met cijfers. Bij de verkiezingen van de laatste jaren tekent zich een zekere vooruitgang af voor de Centrum Democraten van Janmaat. Het Front National behaalde in 1986 35 zetels in het Franse parlement. Dat be tekent dat ruim 2,7 miljoen niensen op deze partij stem den. Ook in het Europees Par lement krijgen dit soort groe peringen meer vaste voet aan de grond. Zeventien leden in dat parlement handelen vol gens een racistisch program. De voorzitter noemt „het toe laten van dergelijke groepe ringen tot bestuursorganen op lokaal, nationaal en internatio naal niveau een ondraaglijke herinnering aan het voorspel tot de Tweede Wereldoorlog". Een proces dat gekeerd moet worden, aldus Molthoff. Verlanglijst Een tweede beweegreden is het opheffen van de binnen grenzen van Europa. „Ons leek dit een uiterst geschikt moment om er de aandacht op de vestigen dat zo'n stap niet alleen consequenties heeft op economisch en monetair ge bied. Zo'n stap heeft ook ver strekkende invloed op cultu reel en maatschappelijk ter rein. Het nieuwe Europa moet duidelijk positie kiezen tégen elke vorm van discriminatie en vóór de bescherming van de mensenrechten". De stichting heeft samen met de Anne Frank Stichting een uitgebreide verlanglijst. Zo moeten Europese regels voor het bestrijden van racisme worden opgesteld. Op Europe se schaal moet worden samen gewerkt bij onderzoeken naar activiteiten van antisemitische en racistische organisaties. Bij de bestrijding van racisme en discriminatie moeten organisa ties van voormalig verzet en vervolgden samenwerken met andere maatschappelijke orga nisaties zoals kerken, politieke partijen, vakbonden, universi teiten en jeugdorganisaties. Het levend houden van de herinnering aan de beproevin gen die de bevolking van bezet Europa onderging, is een van de belangrijkste opdrachten, vindt de voorzitter. Het ge meenschappelijk herdenken van verzet en bevrijding, het historisch onderzoek, voorlich ting en onderwijs hierover 'GVS' TREEDT OP 1 JULI IN WERKING DEN HAAG „Mevrouw, u hebt de vorige keer voor uw hernia-klachten tabletjes gehad van het merk Voltaren. Ik schrijf u nu een ander middel voor: Diclofenac. Dat heeft pre cies dezelfde werking maar het is wat goedkoper. Voor Volta- ren zou u bij de apotheek een stuiver per tablet uit eigen por temonnee moeten betalen. Op dertig tabletten is dat dus f 1,50. Geen kapitaal bedrag, maar ik denk dat u toch liever helemaal niets betaalt. Bent u het daarmee eens?" Vanaf 1 juli aanstaande zullen woorden van deze strekking in menige huisartsenspreekkamer weerklinken. Met ingang van die datum treedt namelijk voor alle ziekenfondsverzekerden het 'Geneesmiddelen-vergoe dingssysteem' (GVS) in wer king. Het GVS houdt in dat fondspatiënten niet meer alle door huisartsen en specialisten voorgeschreven medicijnen 'gratis' uit de apotheek kunnen meenemen. Voor sommige ge neesmiddelen moet vanaf 1 juli een bedrag uit eigen zak wor den bijbetaald. Dat kan per re cept variëren van een gulden tot, in extreme gevallen, dertig gulden. Het is dus duidelijk een ander systeem dan dat van de vorig jaar januari afgeschafte 'medicijnenknaak', waarbij voor elk recept, ongeacht de prijs, twee gulden vijftig moest worden neergeteld, net zo lang tot de 'knakenkaart' vol was. Als het GVS (dat begin vol gend jaar ook voor particuliere patiënten gaat gelden) goed wordt uitgevoerd, zal het bijbe talen voor medicijnen overi gens tot de uitzonderingen be horen. Voor bijna elk duur ge neesmiddel bestaan immers goedkopere varianten, die pre cies dezelfde werking hebben. En voor goedkope medicijnen hoeft niets te worden bijgepast. Bij het ontwerpen van het GVS zijn alle ruim 4000 in ons land verkrijgbare medicijnen opge deeld in groepen: alle neus druppels bij elkaar, alle hartta- bletten gerangschikt naar sa menstelling en werking, enzo voorts. Voor elke groep is ver volgens een 'vergoedingslimiet' vastgesteld, een grens die aan geeft tot welke prijs de zieken fondsen die medicijntypen ver goeden. Laten we bij wijze van voorbeeld een groep crèmes te gen eczeem nemen. Stel dat de vergoedingslimiet hiervoor 25 per tube van 30 gram is. Dan hoeft men voor een tube van merk X, die 23 kost, niets te betalen; neemt men echter de crème van merk Y, die voor 30 op de prijslijst staat, dan dient er vijf gulden aan de apo theker te worden overhandigd. Staatssecretaris Hans Simons van volksgezondheid gaat er van uit dat vrijwel geen enkele ziekenfondsverzekerde finan cieel nadeel zal ondervinden van het nieuwe vergoedings systeem. Voor elk duur prepa raat zijn voldoende goedkopere alternatieven voorhanden, dus in principe hoeft niemand ooit bij te betalen, luidt zijn redene ring. De Stichting Samenwerkend Verzet 1940-1945 is bezorgd over racisme en daarmee samenhangend geweld in Europese landen worden bevorderd. moeten Gedenkplaatsen als voormali ge concentratiekampen moeten in stand worden ge houden. Tijdens het symposi um wordt gediscussieerd over het invullen van deze voor stellen. En over wat voor bij drage de jeugd hieraan kan le veren. Waarom nu juist het voorma lig verzet zich geroepen voelt tot het organiseren van een dergelijk symposium, is vol gens Molthoff duidelijk. „Oud verzetsmensen hebben vanuit hun ervaringen van voor en tijdens de Tweede Wereldoor log een bijzonder zintuig ont wikkeld voor dit soort ontwik kelingen. Wij voelen het als ,een bijzondere verantwoorde lijkheid van die ervaring ge bruik te maken, zolang het nog kan. En zo willen we ertoe bijdragen dat de fakkel van ons wordt overgenomen". En daarom blijft het ook niet bij het groeiend aantal uitinjwt F<h n een symposium. Na dt komst in Leiden gaat t tal aanbevelingen nat ringsleiders en parlei den van alle landen. I komen de stichtingen L- bij elkaar. „Om te bez^ Voormalig klooster verwoest Brandweermannen nog druk doende met het nablussen van een felle brand in het het voor malige klooster ,,De Voorzienigheid" in Steenwijkerwold. De grote brand, die gisteren ont stond, verwoestte voor een groot deel het gebouw dat al enkele jaren leeg staat. Vermoede lijk is de brand aangestoken. föto: anp Bedrijfsvereniging zet huisartsen aan de kant UTRECHT De bedrijfs vereniging voor gezond heid, geestelijke en maat schappelijke belangen, de BVG, heeft ongeveer vier honderd huisartsen .mee gedeeld dat de werkzaam heden die ze voor de BVG verrichten, worden over genomen door controleurs in vaste dienst. De Lande lijke Huisartsen Vereni ging (LHV) is woedend over het eenzijdig opzeg gen van de contracten. De betrokken huisartsen heb ben, soms al twintig jaar lang, controles en begeleiding voor de Ziektewet uitgevoerd Ze hebben hun praktijkvoering en praktijkgrootte erbij aange past. Er zijn volgens de LHV huisartsen bij met een praktijk die te klein is voor een inko men waar ze van kunnen le ven. Voor sommigen betekent het wegvallen van het werk voor de BVG een inkomens verlies van 70.000 tot 80.000 gulden per jaar. Inmiddels zijn procedures aan gespannen bij de kantonrech ter in Utrecht en de rechtbank in Almelo. Hun uitspraken moeten duidelijk maken of er sprake is van een puur free lance-contract of van een con tract met voldoende kenmer ken van een arbeidsovereen komst. De LHV meent dat het laatste het geval is en dat de BVG het contract daarom niet eenzijdig kan ontbinden met een opzeg termijn van zes maanden, maar dat een ontslagprocedure via het arbeidsbureau nodig is. De BVG wil de contracten de komende jaren per rayon op zeggen. Op 1 april is dat al ge beurd voor de rayons Haarlem en Enschede, op 1 september volgen Alkmaar en Breda en op 1 oktober Den Haag en Groningen. SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard Ultgever!|/Wavery Productions

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4