Restauratie Westerkerk voltooid Welke belangen worden gediend in basisvorming? OeidóQ Soura' „e kerk wereld KERKELIJKE HOMO- VRIENDELIJKHEID GEKEURD GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £etdöe Courant DONDERDAG 25 APRIL 1991 WfEN Deense officieren mogen met dolk en sabel kerk in KOPENHAGEN Deense officieren mogen hun sabel en dolk meenemen als zij een, kerkdienst willen bezoeken, zo heeft het ministerie voor kerkzaken in Denemarken bepaald. De aanleiding voor deze uitspraak was „een pijnlijk incident", zoals een woordvoerder van het ministerie het noemde. Bij de uitvaartdienst van een marine-officier weigerde de predikant enkele officieren de toegang tot de kerk, omdat zij zich niet van hun 'erewapens' wilden ontdoen. De predikant gaf pas toe stemming, nadat de weduwe had gedreigd dat de dienst niet zou doorgaan als hij voet bij stuk zou houden. Volgens de Deense organisatie van officieren zijn sabel en dolk geen wa pen, maar behoren zij bij het uniform. Deze opvatting wordt ook in Nederland gehuldigd en heeft nog nooit tot problemen geleid. Doden bij gevechten tussen christenen en moslims LAGOS Tijdens gevechten tussen christenen en moslims zijn gisteren in de Nigeriaanse stad Bauchi zeker 80 mensen om het leven gekomen. Twaalf kerken gingen in vlammen op. Bauchi ligt in het overwegend door islamieten bewoonde noor delijke deel van Nigeria. Ooggetuigen meldden dat de stad „let terlijk in brand staat." Op de busstations wachten duizenden christenen om naar het zuiden van het land te vluchten. In het lijkenhuis van de stad werden minstens 80 lijken geteld. Het is de eerste keer dat er doden worden gemeld sinds vorige week moslims begonnen met de aanvallen op christenen. Er bestaat onduidelijkheid over de oorzaak van de gevechten, maar in de regio botsen regelmatig fundamentele moslims en fanatieke christenen met elkaar. Wie alles kan verdragen, kan alles wagen. L. de Vauvenargues Faillissement Rainbow aangevraagd BAARN De Baarnse zakenman G. de Jong heeft het faillissement aangevraagd van de stichting Rainbow van drs. L. P. Dorenbos. Vol gens De Jong, die tot twee en een half jaar ge leden compagnon was van Dorenbos, heeft hij nog 332.000 gulden van hem te goed. De deur waarder heeft deze week beslag gelegd op de bezit tingen van de stichting in Hilversum. De Jong zegt na eindeloze be sprekingen met Dorenbos het vertrouwen verloren te heb ben dat Dorenbos financiële orde op zaken kan stellen. De Rainbow-directeur kondigde onlangs afslanking van de ac tiviteiten aan. Het tempo waarin Dorenbos het aandeel van De Jong terugbetaalt be valt hem niet en daarom heeft De Jong zijn aandeel nu via beslaglegging opgeëist. Volgens De Jong heeft Do renbos bij de werving voor fondsen voor de Tsjernobyl- kinderen zakelijke en privé- belangen door elkaar gehaald. Dat blijkt volgens hem uit bankafschriften die hij onder ogen heeft gehad. Het meeste geld is volgens hem gaan zitten in het opzet ten van Family Channel, een soort christelijke tv-zender die echter niet van de grond is gekomen. Andere activitei ten waarvoor geld gegeven werd leden daar volgens De Jong onder, zoals het Rain bow bijbelplan, waarbij in drie dagen op een centrale plek in een stad de hele bijbel wordt voorgelezen. Daar doen nu volgens hem nog 2000 mensen aan deel (eerst 7500). Dorenbos richtte zich „op En geland, de Verenigde Staten en Duitsland, en nu gaat hij zich plotseling op Rusland richten". Doordat Dorenbos volgens zijn compagnon de za ken niet goed aanpakte zijn er van de 330.000 donateurs waarover de Stichting Schreeuw om leven beschikte nog maar 30.000 over. AMSTERDAM De res tauratie van de bekendste kerk in Nederland, de Westerkerk in Amster dam, is voltooid. De 360 jaar oude kerk, bezongen door Vondel en Johnny Jordaan, leeft weer in het hart van de Jordaan. Voor jong en oud, voor arm en rijk, voor Mokummers en buitenlui is de 'Wester' vooral een hartelijke kerk, zo zei burgemeester Van Thijn gis teren tijdens een bijeenkomst voor de grote sponsors, de geldwervers, de bestuurders, de architect en de aannemer. In 1987 werd met de restaura tie begonnen, die 20 miljoen gulden heeft gekost. Het grootste deel daarvan werd door de overheid betaald, ter wijl de actie 'Red de Wester' van de Stichting Restauratie Westerkerk 4 miljoen heeft opgebracht. Sinds de schei ding tussen kerk en staat in 1810 is het kerkgebouw eigen dom van de Hervormde Ge meente Amsterdam, terwijl de Wester toren bezit van de stad Amsterdam bleef. Vlak na de oorlog „scheelde het een haar", aldus de huidi ge predikant N.M.A. ter Lin den, of de kerk was als zoveel andere kerken in het hart van Amsterdam gesloten. „Het is uitsluitend en alleen aan mijn voorganger ds. H.A. Visser te danken" dat dit niet doorging. Visser bouwde van 1949 tot 1977 de gemeente „van mens tot mens" op, waarna hij door Ter Linden werd opgevolgd. Samen heb ben ze ertoe bijgedragen dat de kerk „loopt als een trein". Honderden „gediplomeerde gelovigen en amateurs" ker ken er elke zondag. In de grootste kerk die na de Reformatie in Nederland is gebouwd, werden Rembrandt en Lucas Bols begraven, werd Bilderdijk gedoopt en zijn ko ningin Beatrix en prins Claus 25 jaar geleden getrouwd. De kerk werd gebouwd omdat in die tijd alle kerken in Am sterdam „barstensvol" zaten, zo meldde Van Thijn, en om dat de stad in 1578 met de Al teratie meeging, een beslissen de wending in de geschiedenis van de stad. Het rooms-katho- lieke stadsbestuur werd ver jaagd en de Gereformeerde Kerk werd de officiële kerk van het zich uitbreidende Amsterdam. Het stadsbestuur gaf in 1614 aan Hendrick de Keyser opdracht tot de bouw van de Westerkerk. Aan deze stedelijke 'beeltsnijder en steenhouwer' dankt de hoofd stad verder onder meer de Zuiderkerk, de Montelbaans- toren en de Munttoren. Het interieur van de gerestaureerde Westerkerk. AMSTERDAM Elke zon dag een Roze Zondag, zou het Landelijk Koördinatiepunt van homogroepen (LKP) graag willen. Omdat ook de christelijke homo-beweging weet dat vele parochie- en ge meenteleden zover nog niet zijn, heeft zij een 'controle lijst' opgesteld waaruit kerken kunnen opmaken hoe homo- vriendelijk zij zijn. Lesbische vrouwen en homo seksuele mannen zijn in de li turgie nog steeds met een lampje te zoeken. „De hetero seksuele liefde is de maat der dingen, het gezin is de vorm (en de norm) waarin je leeft. Al kom je soms in een voor bede een verdwaalde homo tegen", schrijft het LKP in een brochure ter gelegenheid van de Roze Zondag, die dit jaar op 23 juni valt. De controle-lijst van het LKP vraagt kerken onder meer of 'homo's en lesbo's' openlijk aan het avondmaal of de eu charistie mogen deelnemen, of zij welkom zijn als ambts drager en of zij de gelegen heid krijgen om hun relatie in te laten zegen en hun kinde ren te laten dopen. „Regelma tig gaan homoseksuele of les bische pastores voor in onze diensten en vieringen". De Roze Zondag wordt sinds en kele jaren in kerken en ge meenten gevierd. Bij het LKP heeft men geen idee hoeveel dat er precies zijn. „Het kun nen er vijftig zijn, maar ook duizend", aldus K. Posthu mus. Wel weet hij dat de the mazondag ook op „de meest ongewone plekken", zoals in Zeeland of ver weg in Twen te, haar intrede heeft gedaan. Wie bepaalt wat er wordt geleerd op de scholen voor confessioneel onder wijs: de overheid of het bevoegd gezag van die school? Het formele ant woord is snel gegeven: natuurlijk het bevoegd gezag, want er is grond wettelijke vrijheid van onderwijs in dit land. In de dagelijkse schoolprak tijk blijkt het echter wat ge nuanceerder te liggen: al ja ren lang zijn er bijvoorbeeld centraal vastgestelde eindexa mens en de programma's voor de examenvakken op een openbare en op een confessio nele school voor voortgezet onderwijs zullen niet of niet veel verschillen. Kennelijk is die vrijheid van onderwijs vooral een formeel recht, dat in de politieke discussie een belangrijker item is dan in de schoolse werkelijkheid. Het is daarom interessant om te zien hoe in confessionele onderwijskringen de laatste jaren intensief wordt nage dacht over precies deze kwes tie. Is het wel zo vanzelfspre kend dat op alle scholen de zelfde leerstof functioneert? En wordt de overheid niet ól te bemoeizuchtig met haar streven om in naam van zorg voor kwaliteit meer grip te krijgen op inhoud en evalua tie van het onderwijs? Die bezinning kwam op gang door onder meer de plannen voor invoering van 'eindter men', nu 'kerndoelen' geheten in de basisvorming. In de eer ste versie waren die eindter men nogal gedetailleerd; de overheid zou daarmee bij wij ze van spreken van les tot les de inhoud van het onderwijs bepalen. Die weg bleek een onbegaan bare en onlangs presenteerde staatssecretaris Wallage een herziene versie, daarin zijn de kerndoelen zeer globaal. De scholen kunnen er voldoende ruimte in vinden voor het vormgeven van eigen identi teit en onderwijskundige in vulling, verwacht Wallage. De kerndoelen van de over heid moeten dan ook regel worden, vindt hij en als scho len (openbare én bijzondere) goed gemotiveerde bezwaren hebben, dan mogen ze hun ei gen kerndoelen formuleren. De overheid blijft via de in spectie ook bij die doelen haar kwaliteitseisen stellen en in geval van een conflict, kan de •nderwijsraad uitspraak doen. Uitzondering? Het debat dat dezer dagen in de Tweede Kamer wordt ge voerd over de eindtermen is gelet op het bovenstaande erg interessant. Vindt de Kamer bijvoorbeeld ook dat de kern doelen van de overheid voor het bijzonder onderwijs 'ge woon' zijn en eventuele eigen doelen uitzondering? Of is het juist andersom? De kerndoelen als zodanig vormen ook een interessant discussiepunt. We kunnen er van uitgaan dat deze om schrijvingen van leerinhou den aangeven wat van belang wordt geacht om aan kinde ren te leren. Het is ook zó te formuleren: onderwijsdoelen ontstaan in het perspectief van wat van belang wordt ge acht. Die belangen hebben veel, zo niet alles te maken met levensbeschouwing, met maatschappijvisie en met op vattingen. De afgelopen jaren is veel kritiek geweest op het onderwijsbeleid, met name op de 'belangen' die werden ge diend door dat beleid. De kri tiek richtte zich op onder meer de vereconomisering: onderwijs wordt vooral gezien als een belangrijke factor voor herstel van de economie. Kardinaal Simonis liet enkele jaren geleden duidelijk blij ken niet zoveel waardering te hebben voor de belangen die bij de overheid kennelijk op de voorgrond staan. Hij con stateerde dat het 'onderwijs in sterke mate behandeld en ge waardeerd wordt als een pro ductieproces in het kader van economisch-technologische ontwikkeling'. De voorbeelden van premier Lubbers en van de kardinaal maken duidelijk hoe onder wijsdoelen worden geformu leerd en ervaren in een 'be langensfeer' en in die zin ook altijd het resultaat ziin van door waarden bepaalde keu zen. De vraag of het confessioneel onderwijs met de kerndoelen van de overheid uit de voeten kan, kan dan ook zo worden geformuleerd: vindt het con fessioneel onderwijs dezelfde dingen van belang als de overheid? Leerlingen op de basisschool bezig met de CITO-toets. Geschiedenis Aan de hand van de kerndoe len voor het vak geschiedenis kan gemakkelijk duidelijk worden gemaakt hoe beslis send de 'belangen' zijn voor de formulering van kerndoe len. Er is bijvoorbeeld sprake van de gewenste vaardigheid dat leerlingen oorzaak en gevolg, continuïteit en discontinuiteit in de geschiedenis zien. Het begrippenpaar 'oorzaak en ge volg' past bij een zeer speci fieke opvatting van geschie denis, vooral geïnspireerd door de methode van de na tuurwetenschappen. De be grippen 'continuiteit en dis continuiteit' worden vooral gebruikt door mensen met een structuralistische visie op de geschiedenis. Het gaat nu niet om het (on- )gelijk van dergelijke opvat tingen van geschiedenis, het gaat er nu om te laten zien hoe onderwijsdoelen altijd in relatie staan tot 'belangen', tot opvattingen. Uit die doelen blijkt dus ook wat kennelijk niet tot die 'belangen' behoort. Enkele voorbeelden van dat laatste: in de christelijke tra ditie wordt nadrukkelijk ge sproken over Gods handelen in de geschiedenis. Geschiede nis is zo gezien héilsgeschie- denis. Zulke noties komen niet of slechts heel gekunsteld aan de orde in een geschiede nis-opvatting die werkt in het schema van oorzaak en ge volg. De orthodoxe marxist kan nog minder uit de voeten met causaliteit. De geschiede nis voltrekt zich voor hem in een autonoom proces met als eindresultaat de heilstaat; handelingen van mensen spe len daarin geen veroorzaken de rol. Een ander voorbeeld is dat van kerndoelen voor natuur- en scheikunde. De leerinhou den worden vooral in het per spectief gesteld van vervolg studie, beroep en maatschap pelijk nut. De 'belangen' die hier gediend worden zijn sterk sociaal-economisch inge kleurd. De achtergronden van het grote belang dat natuur- en scheikunde in onze samen leving spelen, wordt als zoda nig niet gethematiseerd in de kerndoelen. Evenmin wordt ten doel gesteld leerlingen te laten zien dat de natuurkunde niet de enige manier van spreken is als het gaat om verklaren en 'gebruiken' van de fysische werkelijkheid. Toetsen Het belang van toetsen is minstens even groot als dat van doelstellingen. In de eer ste plaats omdat toetsen die- FOTO: ANP nen om de kwaliteit zichtbaar te maken. Toetsen kunnen la ten zien of en in hoeverre is bereikt wat werd beoogd met het onderwijs. Naarmate de doelstellingen meer of beter worden bereikt, is de kwali teit hoger. Er is dus een direc te relatie tussen kerndoelen en toetsen. Anders geformu leerd: toetsen zijn de feitelijke uitwerkingen van wat in de globale doelstellingen werd beoogd. De staatssecretaris kan wel beweren dat de kerndoelen zo globaal zijn geformuleerd dat vrijwel alle scholen er hun ei gen 'kleur' aan kunnen ge ven; door de voorgenomen toetspraktijk komt daar niets van terecht. Wallage vindt namelijk dat de overheid ver plichte toetsen moet aanbie den, in het kader van de kwa liteitszorg van de overheid. En omdat er een noodzakelij ke relatie is tussen aanbod van onderwijs en toetsing van dat onderwijs, is voorspelbaar dat de overheidstoetsen de ruimte van de globale kern doelen gaan bepalen in de zin van inperken. Biologie Aan de hand van elementen uit de kerndoelen voor biolo gie kan worden verduidelijkt hoe 'belang-rijk' het toetsen noodzakelijkerwijs is. Een van de algemene biologie-doelstel- lingen luidt als volgt: 'Leer lingen zijn zich bewust van wat leven is en hebben res pect en gevoel van verant woordelijkheid voor levende wezens en het leven in zijn totaliteit'. Stel dat een confessionele school vindt dat de omschrij ving van wat leven is, moet beginnen met een verwijzing naar de geestelijke wereld van waaruit leven mogelijk wordt gemaakt; bijvoorbeeld aan de hand van het begrip schepping. De ruimte voor zo'n opvatting zit in de kern doelen. Maar wat gebeurt er als een leerling van die school z'n les goed heeft geleerd, ter wijl de overheidstoets een heel ander antwoord 'ver wacht'? Wordt dat 'schep- pingsantwoord' dan fout gere kend? De conclusie is duidelijk: een verantwoorde evaluatie van het onderwijsproces kan al leen plaats vinden binnen hetzelfde 'kennisbelang' als waarin de kerndoelen tot stand kwamen. En om nog even bij de biologie te blijven: het kennen van een aantal f>lantennamen wordt van be- ang geacht, inzicht in eco-sy- stemen en dergelijke. Inder daad belangrijke dingen, maar zoiets als het wekken van verwondering zoals die blijkt uit de dichtregel: 'mij spreekt de blomme een tale', behoort niet tot de doelen. Natuurlijk, iedere school zal haar kinderen willen leren rekenen en schrijven. En meetkunde hoort erbij en bio logie. In de praktijk kunnen scholen best op elkaar lijken, ook wat betreft de inhoud van de leerstof. Maar confessione le scholen, Vrije Scholen en andere bijzondere scholen zul len op veel punten ook ande re 'belangen' blijken te heb ben, dus de ruimte willen hebben om eigen doelen te formuleren en eigen toetsen te ontwerpen. De politiek dient die ruimte voluit te geven, gelet op de rechten van het 'vrije onder wijs'. Aan de andere kant: als het bijzonder onderwijs in z'n schakeringen die ruimte niet blijkt aan te kunnen, dan is het bestaansrecht van die scholen praktisch niet meer duidelijk te maken. LÜTSEN KOOISTRA -Pai Vlooientheater 1AAC |(vol Itop n voc Het is ook nooit goed! Tot een dergelijke verzuc^en' een onbevangen toehoorder gisteravond kunnen het beluisteren van het kamerdebat waarin zowel;en. i kers, first lady van Groen Links, als premier Lulgebe litanie ten beste gaven over de vele proefballonnetj advi windslieden en andere nationale politici de laatsteiet ten. Al ruim een jaar wordt het kabinet-Lubbers/K?^1-1 alle hoeken van de samenleving beschuldigd van -n ^r; heid en gebrek aan daadkracht. Maar nu het op en-onin Binnenhof eindelijk weer begint te gisten en te bverd het kennelijk ook niet goed. ïn bi order] Er is echter meer aan de hand. Op zichzelf is hei dat in een levendige parlementaire democratie een|Ir^' politieke discussie gevoerd kan worden over maatsf ke problemen en de mogelijke oplossingen daarvM-pi door de recente, vaak diametraal tegenover elkaa uitspraken van CDA- en PvdA-politici over gevoèfflhf gewikkelde vraagstukken als ziekteverzuim, wao-® gen, minimumlonen en koppelingen is de indruk^.^ c.q. versterkt dat de coalitie als los zand aan elkaarfo^ dat iedere deelnemer daaraan doet en zegt wat goed ogen. En dat is ook weer niet zoals het hoort. |RD ftg, TERECHT vergeleek Ria Beckers de coalitie gi^s met een „vlooientheater zonder regisseur" en sprj vri fractieleider Gert Schutte van „een kakelend kiper e Ook PvdA-fractievoorzitter Thijs Wöltgens ergert^ars „het gebrek aan samenhang" in het beleid, zoals hiji gen nog voor de Avro-radio zei. 'e .par: Het mag geen verwondering wekken dat premier» wt die in november 1989 de taak van regisseur over deijffg op zijn schouders nam, zich deze kritiek ten zeerste L m( Ongewoon fel zette hij daarom zijn partijgenoot enkr> van economische zaken Andriessen op z'n nummefcene: interview met dagblad Trouw had ex-ondernemer d's e sen de indruk gewekt alsof het kabinet zou aanstur£s verlaging van het minimumloon met tien procent.*^ f echter Andriessens persoonlijke opvatting, zoals oq vr( lijk werd uit een reactie daarop van collega-min bei Vries (sociale zaken), die zich met hand en tand trs drastische ingreep in de minimumlonen verzet. ie trke HOPELIJK zijn inmiddels niet alleen Lubbers, De^oei Wöltgens, maar ook alle andere ministers en karie k van CDA en PvdA ervan doordrongen dat de manier- tot nu toe met de hete hangijzers in de politiek is niet de juiste is. Een van de kenmerken van krac^ geerders is dat zij niet en plein public elkaar de loefhet af te steken met proefballonnen en persoonlijke mwoi maar dat zij dat in het kabinetsberaad doen. Daar hèous gelijke discussies thuis en daar moeten uiteindelijk d hoi ten worden genomen, die vervolgens vastberaden;,01 onderbouwd aan het parlement behoren te worden' v0 legd. De stelling dat de regering met één mond spijai hoort tot de hoekstenen van ons staatsbestel. Als d[ie steen wordt weggehaald, stort het regeringsgebouw pt, k laat in. van hel MEM1SA "Mo Kindfonds' En daa talloze kinderlevens I,*, 13.', I kf.l Kijk naar de lijnvoering van het kook centrum en de afwisseling in de lijnen v de verschillende elementen. Dat is één van de toepassingen van het ALNO Vario-Systeem. Laat u adviseren door de ALNO vakman. Wereldklasse die u t Haal gratis de informatieve ALNO brochure bij: Houtwerf Keukens ïlt Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. Je mT CcldócSouAOtit Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor Apothekersdijk 34. Leiden Telefoon 071-122 244 Postadres Postbus 11. 2300 AA Leiden Pi Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17 00 uur. Nabezorging Telefoon: 071-122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14 00 tot Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling Ut per maand f. 25,70 per kwartaal f 76,60 per jaar f. 294,30' Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 1 N Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijsv» 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 Bfe

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2