Vkkoord cao iekenhuizen 1 Ruzie Sint en Ter Veld over toekomst van wao .100. 7 13 Getergd Kmmm.mww* MUSEUM PvdA-man wil geen Cupfinale in Kuip CLARIS 3,5 PROCENT OMHOOG OIrechT De on- ELEC<fhandelingen over rden en Idam is over onomie 11 14 Dagen Gratis Ccidóe Sou/tont nu»ii'i.ii mi leidde <3owva/nt J Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. ben 2i Donderdag 25 april 1991 82ste jaargang no. 25015 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Heldere nacht en op veel plaatsen vorst aan de grond. Overdag perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur ongeveer 14 gra den. Wind oost tot noordoost, zwak tot matig. met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage iruiLaseroms (51) overleden Theo Laseroms Buurt Wassenaar contra hoefgetrappel WASSENAAR Tijdens wedstrijden op de paar denrenbaan van Duindigt zijn gisteren metingen ge daan door de gemeente Wassenaar. Het betrof een onderzoek naar aanleiding van klachten van onwo- nenden over geluidsover last door hoefgetrappel. De deelnemende rijders werd verzocht zachtjes aan te doen op het pad naar de draversbaan waarop van wege de „overlast" ook nog een lading zand was aangebracht. „Koenigs-collectie in Poesjkin-museum' DEN HAAG De Sovjet Unie zou bereid zijn duizenden tijdens de Tweede Wereldoor log gestolen kunstwerken terug te geven. Dat meldt de Volkskrant vanochtend naar aanlei ding van berichtgeving in de regeringskrant Izvestia. Voor het eerst wordt in de Sovjet Unie openlijk toegegeven dat duizenden in de oorlog geroofde kunstwerken in geheime de póts zijn opgeslagen. Volgende de vooraan staande Russische kunsthistoricus Aleksei Rastorgjev bevindt de befaamde Nederlandse Koenigscollectie zich in het prentenkabinet van het Moskouse Poesjkin-museum. De Rijksdienst Beeldende Kunst is al jaren op zoek naar de collectie, maar kreeg bij bezoek aan Moskou geen opheldering van zaken. ROTTERDAM Het Rotterdamse gemeente raadslid Van Middelkoop (PvdA) vindt dat de Eu ropa Cupfinale op 15 mei tussen Manchester Uni ted en Barcelona alsnog moet worden verboden. Het is volgens hem uit financieel en sociaal oog punt onverantwoord de wedstrijd in de Kuip te la ten houden. Van Middelkoop zegt op persoonlijke titel te spreken als hij zegt dat het niet in verhou ding staat als het 2200 man tellende Rotterdamse politiekorps circa 25.000 Britse fans in toom moet houden. Overigens heeft Manchester United offi cieel slechts recht op 7500 kaarten voor de finale, maar de vrees bestaat dat meer fans de oversteek zullen maken. Veerdiensten tussen Engeland en Nederland hebben al verklaard de supporters niet te willen vervoeren. Pagina 9: Barcelona overeind in hel Juventus. Hoogovens en bonden hervatten overleg IJMUIDEN Staalconcern Hoogovens en de bonden hebben vanmorgen het cao-overleg weer hervat. Rond tien uur zaten de strijdende partrijen weer rond te tafel, nadat de concern- leiding gisteravond de bonden hiervoor had uitgenodigd. Sinds het vastlopen van het over leg zijn bij Hoogovens acties gevoerd, die giste ren uitmondden in een staking, waarvan het succes door de bonden aanzienlijk hoger werd aangeslagen dan door Hoogovens. Een adver tentie van Hoogovens in een regionale krant heeft een belangrijke rol gespeeld bij het weer tot elkaar komen van partijen. Het bedrijf zei daarin onder meer dat het meningsverschil niet via acties maar aan de onderhandelingsta fel moet worden opgelost. 6. Mol jcao voor het zieken- jswezen (ziekenhui- zwakzinnigenin- htingen, verpleeg- Izen, psychiatrische kenhuizen) hebben ïmorgen vroeg een ncipe-akkoord opge- erd. Nationale Ziekenhuis- el, de werkgeversorgani- e, bood een salarisver- iing van 3,5 procent op 1 1991 plus een eenmali- luitkering van 0,6 pro- it in mei. De bonden kben dit bod geaccep- rd en gaan het aan hun fcn voorleggen. In het kenhuiswezen werken [000 mensen. 1 NZR weet overigens niet waar hij het geld idaan moet halen. De rheid heeft nog steeds t gereageerd op een dringend verzoek om meer financiële ruimte. Het mi nisterie van volksgezond heid gaat tot dusver uit van een ruimte van 3 procent waarvan de instellingen zelf 0,25 procent (24 mil joen gulden) zouden moeten financieren. Maar in het bedrijfsleven is in middels de 3,4 procent al overschreden. Door zo lang te wachten met een beslissing riskeert de overheid dat er voor het derde achtereenvolgende jaar grote problemen ont staan in de gezondheids zorg. De NZR wil daar de verantwoordelijkheid niet voor nemen door de be sluitvorming nog langer uit te stellen, aldus een NZR- woord voerster. Ze verwees in dit verband naar de overeenkomst die vorig iaar met de overheid is gesloten (het beleidska der arbeidsmarkt zorgsec toren). Daar staat in dat de salarisstijging in de zorg sector niet zal achterblijven bij die in het bedrijfsleven. De instellingen zullen al moeite genoeg hebben met de 0,25 procent die ze zelf moeten financieren, omdat er al verschillende in de rode cijfers zitten. NZR-onderhandelaar drs. C.J. Meijers noemde het na afloop van het overleg on acceptabel dat de overheid zo lang onduidelijkheid laat bestaan over de finan ciële situatie. „Maar", zei hij, „als werkgevers moeten we er voor zorgen dat de instellingen goed functioneren, onze positie op de arbeidsmarkt is van direct belang voor de kwa liteit van de zorg. Daarom wilden we geen lager eind bod doen". Hij gaat ervan uit dat de overheid alsnog met een positieve reactie komt voordat de leden van de NZR zich op 8 mei over het principe-akkoord uit spreken. Gouden vlieger Prinses Juliana maakte zelf de foto's bij de huldiging van haar echtgenoot prins Bernhard, die gisteren zijn 50-jarig jubileum als vlieger vierde. En zoals de traditie voorschrijft bij de Koninklijke Luchtmacht, werd de prins op de luchtmachtbasis Soesterberg rondgereden op een Bavid Brownaanhanger. Geëscorteerd door onder anderen zijn schoonzoon, mr. Pieter van Vollenhoven (tweede van rechts), genoot de prins, met om de hals de grote Klu-vliegerwing, zichtbaar van deze eer. DAD President n Husayn van Irak delegatie van de in het noorden land zijn het eens (Utonomie voor de Jalal Talabani, Ier van de Kurdi- ipstandelingen, zei i: „We hebben nog ïspreksronde nodig •ijzonderheden te rinselakkoord over de ing van de akkoorden rO, dat autonomie toe an Iraaks Kurdistan, volgens Talabani „de jatie in Irak, normali- van de toestand in Kurdistan en het res- n van de nationale i van het Kurdische Talabani zei dat alle che vluchtelingen t opgeroepen terug te aaar hun woningen in trden van Irak. Intus- ingt Irak echter steeds manschappen over le Noord iraakse stad zo meldden waarne- Jaghdad zou tussen de ,derd en zevenhon- ewapende lieden heb- dergebracht in de stad t centrum moet wor- »n de geallieerde op- an Kurdische vluchte- President George telde dat de aanwezig- 'an de Iraakse man en „een ernstig pro- vormt. De Ameri- minister van defen- Ck Cheney, liet weten Amerikanen er op zijn reid eventueel geweld ruiken om de gewa- Irakezen uit het ge- 1 verdrijven. B 5: Kurden: „Paus, pi, help!" (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Partijvoor zitter Sint en staatssecre taris Ter Veld (sociale za ken), beiden van de PvdA, rollen vechtend met elkaar over straat. Reden voor de ruzie tus sen beide 'rooie' vrouwen is de vraag wat er moet gebeuren met de Wet op de Arbeidsongeschiktheid ofwel de WAO. Marjanne Sint vindt dat haar partij moet ophouden zich al leen druk te maken over de bescherming van inkomens. In plaats daarvan moet zij zich richten op bevordering van de werkgelegenheid. En in dat kader is Sint zelfs bereid, zo zegt ze in een krante-inter- Brinkman en CDA-minister De Vries om de WAO af te schaffen en te vervangen door een minimum-uitkering, waarbij de werknemers zich particulier zouden kunnen bij verzekeren. Voor PvdA-staatssecretaris Elske ter Veld is dat idee abso luut onaanvaardbaar „Wie de WAO wil afschaffen, zal eerst mij moeten afschaffen", aldus de bewindsvrouw gisteren in een radiogesprek. Zij kreeg onmiddellijk steun van PvdA- fractieleider Wöltgens. Deze noemde het onbegrijpelijk dat minister De Vries, de baas van mevrouw Ter Veld, zo'n ver strekkend voorstel met be trekking tot de WAO had ge daan. Met Wöltgens is in be ginsel alleen te praten over methoden om het aantal WAO'ers te beperken. Van aantasting van de rechten van arbeidsongeschikten wil ook hij niet horen. Pagina 3: PvdA wil praten over aanpassing koppeling Vakbondsvrouw natgespoten bij Katwijks bedrijf KATWIJK Regiomede werkster Liliane Schoone van de voedingsbond FNV is gis termiddag bij de Katwijkse snackfabrikant Duif Conve nience Foods met vervuild water natgespoten. Schoone was met twee andere bondsbestuurder naar het snacks-producerende bedrijf gegaan om de directie te vra gen in te gaan op de CAO-ei- sen. De vakbonds vertegen woordigers werden vervolgens van het terrein gezet. Toen Li- liane Schoone buiten de poort directeur P. Duivenvoorde met een megafoon opriep naar buiten te komen werd ze nat gespoten. Werknemers moch ten aanvankelijk ook niet naar buiten komen. Volgens de bond die gisteren en vanmor gen de veertig leden bij het bedrijf tot actie opriep wordt het personeel door de directie geïntimideerd. „Er hangt een beklemmende sfeer. Wij ma ken ons grote zorgen", aldus bondsbestuurder Karin Hagel- stein. Vanmorgen postte de bond tussen kwart over vijf en zeven uur bij de poort van het bedrijf. Daarbij zijn geen inci denten gemeld. Pagina 13: Bond: Directie Duif intimideert Dersoneel Franse strand De olie uit de bij Genua gezonken tanker Haven heeft nu ook de Zuidfranse stranden bereikt Onder meer in de badplaats Saint-Jean-Cap-Ferrat werkt men met man en macht om toeristen schoon zand en schoon water te kunnen bieden. FOTO: EPA Gemeente komt Spoorwijkers tegemoet DEN HAAG De gemeenten Den Haag heeft de plannen voor de bouw van twee moskeeën en een hindoetempel in Spoorwijk ingetrokken. De wethouders Noordanus (stadsver nieuwing), en Ramlal (welzijn) hebben de wijkbewoners gis teren toegezegd voor de gebedsruimte uit te zien naar een. alternatieve locatie in dit deel van Den Haag. Gedacht wordt aan renovatie van het voormalige schoolgebouw in de Ros- seelsstraat waarvan de buitenlanders al geruime tijd gebruik maken. Na een ingrijpende verbouwing zou het gebouw dienst kunnen doen als gebedscomplex. Pagina *13: Gebedscomplex in hart Spoorwijk van de baan 'Achterstands - kinderen' hebben meer taal en rekenen nodig DEN HAAG Basisscholen in zogenaamde achterstandsge bieden vooral oude stads wijken met veel leerlingen van buitenlandse origine moeten meer aandacht beste den aan taal en rekenen. Dit is een van de conclusies uit een zeer uitgebreid onderzoek dat de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs heeft ge houden. De resultaten ervan zijn vanmiddag aangeboden aan staatssecretaris Wallage van onderwijs. In vrijwel alle achterstandsge bieden ligt het kennisniveau van de kinderen op het gebied van rekenen en taal sterk on der het landelijk gemiddelde. De reken- en taalvaardighe den van allochtone leerlingen worden zelfs ronduit bedroe vend genoemd. In twintig jaar tijd is er wat dat betreft nau welijks sprake geweest van vooruitgang. Bij het verwerken van de ge gevens over 40.000 kinderen uit achterstandsgebieden bleek verder dat meisjes slechter in rekenen zijn dan jongens, maar ze zijn weer beter in taal. Ook heeft men ontdekt dat het opleidingsniveau van moeders een zeer grote invloed heeft op de leerprestaties van de kinde ren. De opleiding van de va der doet er veel minder toe. Medicijnenplan Simons doet dure m preparaten in de f\ ban i Alleen een wonder kan missie Baker nog redden Aegon wil eerst eigen concern versterken Leids jaar van de alfabetisering groot succes Explosieve toename inbraken in ja politieregio J Alkemade I mt „Niet toestaan dat Noordwijk wordt verpest door figuren van buiten" GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4/5 BUITENLAND5/6 ECONOMIE- 7 SPORT 8/9 LEIDEN/REGIO 11/12/13 KUNST/RTV15 RTV PROGRAMMAS17 WEER/PUZZEL/MENU17 Getergd. Zo heeft FNV-voorzitter J. Stekelenburg gereageerd op het voorstel van minister De Vries om de koppeling volgend jaar met 1 procent te ver lagen. De ergernis over allerhande „proefballon nen" van bewindslieden neemt bij de vakbondslei ders toe. En dat terwijl niemand nog weet wat ze straks zelf zullen doen als zij het ooit nog eens tot minister brengen. Om te zien hoe dat allemaal uit pakt is eigenlijk een langdurig abonnement op de Leidse Courant nodig. Voorlopig is het voldoende een proefballon, in de vorm van een gratis veertien daags abonnement, op te laten. Daarna wil ieder een lezen hoe het de nu getergde opvolger van Kok verder vergaat. U Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5' Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: C maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 8 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1