Voedingsbond: Directie Duif itimideert het personeel sliet toestaan dat Noord wijk wordt verpest door figuren van buiten" Ambtenaren verhuizen naar nieuwe raadhuis S)RDWIJKSE HOOFDAGENT J.KNAUF NEEMT AFSCHEID Brand visbedrijven Katwijk aangestoken y-ECTEUREN OP ACTIEVERGADERING !_^jEN OMGEVING £cidóc6omxmt DONDERDAG 25 APRIL 1991 PAGINA 13 kunnen hun hart weer ÏCHE - Hul| 071f- 4 (dit j- it bei ïTRA( 548?0lL naast het G van Palace. De kermis i: lefoor rechWIJK Op 29 hoofdagent van 5 afsp. Knauf de deur ff oude politiebu- :geesï de Oude Zeeweg choterdwijk voorgoed foE^jch dicht. „Ik heb i43i7aar onregelmatige gedraaid en vind ng vel genoeg. Het is e'detat ik me verplicht verzot te maken voor i49;er", zegt hij eer- IE1^jaar ik krijg pro- >nd vi met het omscha- numnkn de nacht- naar ik wrfienst en anders- ijk VI ens i 3S°nizing van het Noord- 2l2ttitiekorps naar een pand aan de Duin- jl 53 in oktober maakt 0.00,P* meer mee. Jam- veg 8b", zegt hij, „ik weet '.00 e£r gaat zoveel veran- ïnk alleen maar aan 'f^lisering van de poli- weekPP van harte dat het r: o&e jongens die achter- SIE Efeter op wordt. Zoals JAL" is het vaak hollen of j fin de zomer hebben i-899?jk te weinig mensen r. 9-rukte aan te kunnen. iatie intermaanden wordt organisatie gauw in futiliteiten vervallen. Dan wordt er zo punctueel op aller lei dingen gelet die eigenlijk van minder belang zijn, dat ik het haast ongezond vindt". Knauf ging bij de politie om dat zijn vader politieman was, maar ook omdat de omgang met het publiek in de straat hem aansprak. Het handhaven van orde en gezag vond hij een kolfje naar zijn hand. „Ik heb altijd op straat rondge zworven. Daar heb je contact met de mensen. Vaak moet je la minute beslissingen ne men. Het komt wel eens voor dat je op minder populaire wij ze moet ingrijpen. Dat wordt niet altijd begrepen. Tijd voor uitleg is er vaak niet. Tegen werking of scheldpartijen zijn geen uitzondering. Toch heb ik nooit achter een bureau wil len zitten. Dan verlies je de voeling met het publiek". Gespierd Knauf kwam in Noordwijk na een zesjarige periode bij de marine - in zijn hart voelt hij zich nog altijd marineman en dat ook zijn twee zoons voor de marine kozen vervult hem met trots - en een vierjarig dienstverband bij het politie korps in Den Haag. In Noord- wijk is Knauf sindsdien bij ve len geen onbekende. Alleen al zijn gespierde aanwezigheid was vaak voldoende om rad loof er niet in dat mensen dan verspreid vertrekken". Knauf ziet in het sluiten van de horeca-gelegenheden om 24.00 uur de enige mogelijk heid om de leefbaarheid in Noordwijk aan Zee te handha ven. „De categorie die zich on gelimiteerd vol laat lopen blijft dan weg. Want de tendens is dat de barbezoekers steeds la ter komen. Gaan de deuren om middernacht dicht dan vinden diegenen die van veraf komen het niet meer de moei te om nog hierheen te komen. Dan zoeken ze wel een andere stek uit" Over het later open mogen blijven van strandpa viljoens denkt Knauf ook het zijne. „Het strand was tot nu toe in de avonduren een van de rustigste plekjes in het dorp. Straks moeten we, naast de normale politietaken waar we al te weinig manschappen voor hebben, in de zomer ook nog eens 's avonds op het strand aantreden. Dat kunnen we er gewoon niet bij hebben". Als het over de politie gaat spreekt hij gewoontegetrouw in de wij-vorm. De politie heeft het, zo vindt hij, zeker in de weekeinden al moeilijk ge noeg alle problemen die zich voordoen het hoofd te bieden. Hij kan zich goed voorstellen dat bewoners van het zeedorp wel een „gallisch" worden en zeggen dat de politie niets aan de overlast doet. „De politie doet er wel iets aan, maar als je op zaterdagavond proble men hebt opgelost, komen ze de volgende week toch weer terug. Steeds weer is er sprake van herrie of vernielingen. De daders zijn alleen steeds ande re figuren". Raddraaiers ko men volgens Knauf vaak uit hele gewone gezinnen. Het valt hem wel op dat ouders vaak geen idee hebben wat hun kroost op straat zoal uit haalt. Ouders die kinderen, na ernstige misdragingen op het bureau komen afhalen, reage ren volgens hem nog wel eens erg laconiek of proteren zelfs de wandaden van hun kind nog goed te praten ook. Echt uit de hand gelopen situ aties kan Knauf zich niet heu gen. Wel stond hij eens tegen over een man die met een mes dreigde. „Dat heb ik toen met wat klappen hier en daar we ten op te lossen", vertelt hij la coniek. „De dingen escaleren niet zo gauw wanneer je maar genoeg overwicht in je optre den legt", weet hij. „Dat is in de opleiding een van de eerste dingen die je leert. Je moet ge loof hebben in je eigen optre den. Nooit een stap terug doen. Dat heb ik dan ook nooit ge daan". MARIJKE DEN HOLLAN DER ;°™A-BEWONERS ERGEREN biiiag, AAN FOUT-PARKEERDERS IJK De bewoners van de villawijk de Zuid in ergeren zich aan auto's en bussen die op de Koningin levard geparkeerd worden op plaatsen waar het ver- (StaVol2ens raadslid J- van Eyken (VVD) wordt er regel- Lookpbel geparkeerd. Volgens Van Eyken verbaast het de 21.15, dat de politie niet optreedt, ook al zijn de parkeerter- aat 39,1 de zeereep leeg. Burgemeester J. van der Sluijs zegt i and001" de Politie moeilijk om parkeerbonnen uit te schrij- wo J- geen sprake is van hinderlijk parkeren. Hij wijst erop >anc«plitiekorps te maken heeft met een maximaal aantal uit a ot tien bonnen per jaar. Iedere parkeerbon gaat van het qu- )ok rwaar gevaarlijke situaties ontstaan moet de politie vol- burgemeester wel degelijk optreden. Voor het her en 12387* dorP Pikeren door touringcars had Van der Sluijs .00, ?j zei zich te hebben verbaasd over de gigantische aan- i 52ssen die de badplaats in het bollenseizoen aandoen enbloten we maar als de tol beschouwen van het toerisme in lar. Als het dorp vergeven is van de bussen is er voor N Rijook geen houden meer aan", zelaeo- Rijnsburgse camping ontvangt driehonderd Italiaanse campers RIJNSBURG Ruim driehonderd Italiaan se campers brengen deze week een bezoek aan Rijnsburg. De groep is in Nederland op bezoek in het kader van de „Settimana Ita- lia-Olanda" (Settimmana is het Italiaanse woord voor week). Op de Rijnsburgse cam ping Koningshof zal dagelijks een deel van de driehonderd campers overnachten. Het bezoek wordt georganiseerd door het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) en Hol land Camping Tours. Koningshof is één van de acht campings die aan de actie meedoen. De Italianen verblijven één of twee nachten op de camping alvorens hun tocht door Ne derland te vervolgen. Volgens het NBT maakt het toerisme vanuit Italië de laatste jaren een enorme vlucht door. In 1990 be zochten 340 duizend Italianen ons land, in 1985 waren dat er nog maar 140 duizend. Vijf auto-inbraken Wassenaar opgelost WASSENAAR/SOEST De gemeentepolitie van Soest heeft vier in woners van Nieuwegein aangehouden. De jonge ren, in leeftijd varië rend van 14 tot 22 jaar, bekenden in de ancht van maandag op dins dag in Wassenaar vijf auto's te hebben open gebroken. De Wasse- naarse politie verwacht dat zij nog meer auto- inbraken in Wassenaar zullen bekennen. De laatste dagen zijn er twintig gepleegd. KATWIJK De brand in de Katwijkse visverwer- kingsbedrijven van Parlevliet Van der Plas en M. Parlevliet is zeer waarschijnlijk aangestoken. Dat blijkt uit het politie-onderzoek wat de afgelopen dagen in de bedrijven is uitgevoerd. De brand, die een miljoenenschade veroorzaakte aan de panden op de Prins Hendrikkade, is zeker niet aangesto ken door de verdachte die verantwoordelijk wordt ge acht voor de brand in een flatgebouw aan de Hoornes- laan. Ook heeft de politie nog geen andere aanhoudin gen verricht. Het politierapport van de technische en tactische re cherche over de oorzaken van de brand is gisteravond afgekeurd. Een bijgestelde versie wordt in de loop van de dag verwacht. Overlast van vrachtwagens en bussen in Noordwijk NOORDWIJK De bewoners van de Johanna van Hoornstraat in Noordwijk hebben een brief met klachten gestuurd naar het gemeentebestuur over overlast van vrachtwagens en bussen. Die staan geparkeerd op het plein achter de Northgo sporthal. Noordwijk heeft geen centraal terrein waar vrachtwagens kun nen parkeren. Verspreid in het dorp zijn terreintjes ingericht voor het tijdelijk achterlaten van de kolossen. Ook achter de sporthal zijn enkele parkeerplaatsen voor vrachtwagens aange legd. De bewoners klagen over lawaai, met name in de nachte lijke uren. Volgens C. Verweij (GL) zijn de moeilijkheden met geparkeerde vrachtwagens in woonwijken ontstaan toen het en kele jaren geleden gewoonte werd om bedrijfswagens mee te ge ven aan de chauffeurs. „Vroeger werden de wagens op het ter rein van het bedrijf geparkeerd en had niemand er last van". Burgemeester J. van der Sluijs zegt van het probleem op de hoogte te zijn. „Het zijn de koelaggregaten die 's nachts moeten blijven draaien die de ellende veroorzaken", zo wist hij. Hij deed de toezegging de klachten van de bewoners serieus te bekijken. rA: 1ran voorpagina 8 witl 21.30. sivet JK Slechts vier ^'Ujffelsleden en twee aag {Ten van het Kat- c®rd sr^ckbedrijf Duif i845Tfence Foods ver ritten gisteravond op NEgJlevergadering van do, ningsbond FNV in [Wh°i. Nadat 's mid- (ai);' jegiomedewerkster i-oo.Schoone bij het ïivee'was natgespoten ole a'et personeel ge- '"(a?)"- f1 te stemmen met 3LE4ren van acties in i_1_Mer van de CAO- 3i 18ndelingen. •engra_ Die instemming kwam er, maar ook vanmorgen kregen de vakbondsmensen die aan de poort postten nauwelijks personeel nauwelijks te zien. Dat zou echter komen omdat de bondsbestuurders om zeven uur vertrokken, een kwartier voordat de tweede ploeg aan het werk ging. Bij een eerdere vergadering, dinsdag verschenen nog dertig personeelsleden. Voor de bond reden om te veronderstellen dat het personeel niet meer durfde te komen. Volgens Lili- ane Schoone werd het perso neel 's middags in de kantine vastgehouden. „Ze kregen daar een donderpreek van de directeur". De Voedingsbond eist onder andere een salarisverhoging van anderhalf procent en ge lijke rechten voor de uitzend krachten. functieclassificatie komen die beter past bij het werk en moeten cfe bedrijven op zoek gaan naar milieu vriendelijker verpakkingen. De bond voert actie nadat on derhandelingen vastliepen met de AKSV, de Algemene Koks waren en Snacks Vereniging. Deze werkgeversbond weigert de CAO-eisen van de Voe- dingsbond over te nemen. De Duif-directie heeft laten weten driekwart procent sala risverhoging te willen geven, maar dat bod is door de vak bond afgeslagen. Volgens adjunct-directeur J. Mensen van Duif is er geen re den tot actievoeren. „Het soci aalbeleid van Duif is uitste kend. Wij hebben tegen de FNV gezegd dat we de eisen eerst met de werkgeversbond AKSV willen bespreken. Duif wil die CAO niet tekenen bui ten de ASKV om. De FNV zegt nu: „Teken de CAO, dan ben je van ons af". Om nu te gaan staken vinden wij te grof". De staking valt samen met soortgelijke acties in (bij de AKSV aangesloten) snacksfa brikanten in Veldhoven en Wijk bij Duurstede. De Vlees Saté Specialist in Leider drop ging vorige week ak koord met de CAO-eisen, na dat de FNV met een staking had gedreigd. Duif Convenien ce Foods, gevestigd in indus trieterrein 't Heen, maakt voornamelijk loempia's en soortgelijke snacks en heeft 140 werknemers. Volgens Mensen is er gisteren niets bijzonders gebeurd. „De FNV-ers zijn netjes terugge stuurd en er is geen hoge drukspuit gebruikt, zoals zij zeggen. Een over-enthousiaste werknemer heeft de water slang erop gezet. Het was ge woon een beetje water". Vol gens het directielid zijn de werknemers ook niet geïnti mideerd. „Er is geen donder preek geweest; de mensen ziin alleen op de feiten gewezen' Kermispret in Noordwijk Noordwijkers ophalen aan gisteren van start ging op parkeerterrein koninginne dag dagelijks geopend. Alleen op zondag is hij gesloten Ambtenaren van de gemeente Voorhout in het nieuwe gemeentehuis in de weer met hun verhuis dozen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT De Voor- houtse ambtenaren heb ben het deze week druk met de verhuizing naar het nieuwe gemeentehuis. Dinsdalg en woensdag hebben zij hun spullen in gepakt, vandaag zijn de dozen naar de nieuwe be stemming gegaan en mor gen wordt er uitgepakt. De operatie verloopt zeer voorspoedig, aldus burge meester M. de Goeij. „Gisteren rond het middaguur ontstond het meest hectische uur van de dag", vertelt een van de inpakkende ambtena ren. „Op de afdeling interne zaken staat het archief. Ieder een van andere afdelingen die al klaar was met inpakken, iedereen hier bezig". Op de gangen van het oude gemeentehuis stonden dozen klaar. De ene doos na de ander verdween naar afdelingen, werd ingepakt en kreeg een sticker met daarop een num mer. „Dat nummer geeft de kamer aan in het nieuwe ge meentehuis", werd uitgelegd. Een verhuisbedrijf heeft de dozen vandaag overgebracht naar de nieuwe bestemming. Er is een schema opgesteld, zo dat men per afdeling zijn do zen weer zal gaan uitpakken. Ook het oorlogsmonument is verwijderd. Dit zal geplaatst worden voor het nieuw ge meentehuis op het plein. Burgemeester De Goeij was gisteren zeer te spreken over het spoedige verloop. „De in stelling van de mensen is goed. Iedereen is heel hulpvaardig. We deden het makkelijk van daag. We zijn ruim binnen de tijd klaar". „Ondanks dat ik maar een jaar in dit gemeentehuis heb ge werkt, kijk ik toch met een beetje weemoed terug. Het oude gemeentehuis had sfeer", aldus de burgemeester. Mozaïekwedstrijden Lisse en Sassenheim gaan niet door LISSE SASSENHEIM De traditionele bloemenmozaïekwed- strijden in Lisse en Sassenheim zijn afgelast. Hoofdoorzaak is de nachtvorst van het afgelopen weekend, waardoor de kwaliteit van de hyacinten onvoldoende wordt geacht. Er is met name een tekort aan goede gele en witte hyacinten. De mozaïekwed strijden, die tijdens het Bloemencorso zouden worden gehouden, blijken ook aan populariteit in te boeten. Zo was in Sassenheim het aantal aanmeldingen zo laag dat de wedstrijd alleen daarom al moest worden afgelast. In Noordwijkerhout zullen wel mozaï eken te bewonderen zijn. Belangstellenden kunnen bij de VVV in Noordwijkerhout een routekaartje krijgen waarop de plaatsen staan aangegeven waar de bloemenkunstwerkjes te bewonderen zijn. EERSTE ROZEN PARADE IN KEUKENHOF GEOPEND LISSE Burgemeester J. Hoffscholte van Aalsmeer heeft giste ren de eerste grote rozenparade in de geschiedenis van de Keu kenhof geopend. De parade waaraan honderd kwekers uit het hele land meedoen, is tot 1 mei in het kassencomplex van de Keukenhof te bezichtigen. De rozen parade is opgebouwd uit 55 verschillende soorten in 160 arrangementen. Vanaf 3 mei wordt de parade opgevolgd door de alstroemeria-bouvardia parade. Inbrekers laden bestelauto vol KATWIJK Bij een indus triële bakkerij in industrieter rein 't Heen in Katwijk is af gelopen nacht voor de tweede keer ingebroken. De nacht daarvoor was er ook al inge broken, maar toen werd er niets vermist. De daders, die binnenkwamen door een licht koepel op het dak open te bre ken, laadden een in het bedrijf geparkeerde bestelauto vol met goederen en gingen er vandoor. Het is nog niet be kend wat er weg is. De Kat wijkse politie sluit niet uit dat de eerste inbraak was bedoeld om inzicht te krijgen in wat er bij het bedrijf te halen viel. draaiers het hazepad te doen kiezen. De oud-marineman is dan ook een fervent liefhebber van gevechtssporten als judo, jiu-jitsu en teak-won-do. Ook karate beoefent hij nog steeds. Daarnaast tennist hij, doet hij aan fietsen en zwemmen en staat er dagelijks een portie fitness op het programma. Noordwijk is, zo vindt Knauf, een prachtig dorp. Hij heeft er waardering voor dat de ge meente veel doet aan de aan kleding van de straten met nieuwe aanplant en bloembak ken. „We moeten niet toestaan dat het hier wordt verpest door figuren van buitenaf", zo vindt hij. Met de Noordwijkse bevolking heeft de politie niet echt veel te stellen. Volgens Knauf zijn het juist bezoekers die niet in de badplaats thuis horen die „rotzooi schoppen". „Er wordt hier van alles en nog wat aan evenementen ge organiseerd. Dat trekt veel pu bliek, maar veroorzaakt tege lijk narigheid voor de bewo ners. De politie wil de bewo ners graag van dienst zijn maar kan niet overal tegelijk zijn. Vooral in de zomermaan den is de drukte enorm. Dan moet er wel eens nee worden verkocht als er ergens een agent nodig is. Bij het publiek komt dat wel eens vreemd over, maar soms moet je nu eenmaal afwegingen maken". FOTO: HENK VAN DEN ENDE In de stelling dat de discogan ger de hoteltezoeker van mor gen is, zit volgens Knauf mis schien een kern van waarheid. „Maar", zegt hij, „die hotelte zoeker wil met zijn gezin wel rustig in zijn hotelkamer Hun nen slapen. In Noordwijk wordt dat steeds moeilijker. De gezinnen komen niet meer naar Noordwijk voor vakantie. Die gaan naar Katwijk waar het nog wel rustig is". Het invoeren van vrije slui tingstijden voor bar-dancingsa, zoals hier en daar wordt ge propageerd, vindt de scheiden de hoofdagent „de achterdeur uit". „Dan verschuif je de na righeid alleen maar naar een later tijdstip Omwonenden krijgen dan de hele nacht te maken met herrie van ver trekkende discogangers. Ik ge Hoofdagent J. Knauf van de Noordwijkse politie neemt afscheid: „Je moet geloof hebben In Je eigen kunnen. Nooit een stap terug doen. Dat heb ik dan ook nooit gedaan"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13