Rhinopneumonie momenteel de ernstigste paardeziekte Kok: „Overheidsfinanciën worden niet onbeheersbaar" Acht jaar geëist vooig wraak na ontvoering; Afspraken gezondheidszoit na jaar al weer achterhaal Kamer alsnog akkoord met wijziging lessenformi BINNENLAND CetdócSouaunt WOENSDAG 24 APRIL 1991 I£NL. „Nederland nog niet toe aan vrouwelijke premier" HILVERSUM Nederland is nog niet toe aan een vrouwelijke premier, vindt minis ter Hanja Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. „Als ik zie wat een heisa er gemaakt wordt over drie vrouwelijke ministers.... Moet u eens zien hoe wij beschreven worden in de pers. Voor journalisten is het kennelijk nog heel erg wennen. Zij zijn nog niet in staat vrouwelijke ministers gewoon objec tief en zakelijk te beschrijven en te bena deren. Dat proces moet eerst maar 'ns zijn weg vinden en dan zal er vroeg of laat nog wel eens een vrouw opstaan die geschikt is als premier", aldus mevrouw Maij-Weggen gisteravond in het programma In 't Nieuws van de VARA-televisie. HAAGSE ADVOCAAT SCHRIJFT OPEN BRIEF „Koningin moet verkeerszondaars tot de orde roepen' DEN HAAG De Haagse advocaat mr. B. Schwanebeck vindt het de hoogste tijd dat koningin Beatrix de verkeersovertreders uit haar familie op het matje roept. In een open brief vraagt hij de koningin haar gezag zoda nig aan te wenden dat de leden van het Ko ninklijke Huis „zich niet gaan ontwikkelen als habituele verkeerszondaars". Schwanebeck ergert zich al jaren groen en geel aan de verkeersovertredingen van de koninklijke familie. De recentelijke „wegpi- raterij" in Apeldoorn (hofauto's die met 110 kilometer per uur binnen de bebouwde kom rijden), was voor Schwanebeck de druppel die de emmer deed overlopen. „Ik voel me al veel langer geroepen te pro testeren tegen het verkeersgedrag van het Koninklijke Huis. Aan de lopende band wor den de verkeersregels overtreden: door prins Bernhard, althans diens chauffeur, prins Willem-Alexander, prins Johan Friso en dan nu prinsjes in Apeldoorn, waarvan de vader nota bene voorzitter is van Veilig Verkeer Nederland, wat dat dan ook mag voorstel len", klaagt Schwanebeck. Volgens de advo caat gaat er bepaald geen voorbeeldfunctie uit van het Koninklijke Huis. „Beatrix doet zelf altijd veel oproepen voor het milieu en zo. Prachtige, ontroerende re devoeringen houdt ze. Maar laat ze eerst eens bij zichzelf beginnen. Op deze wijze wordt het gehele Koninklijke Huis te schande ge maakt". Bewoners vervuilde buurt weigeren huur te betalen TILBURG Bewoners van veertien woningen in een wijk in Tilburg weigeren huur te betalen totdat de gemeente en de woningbouwvereniging hen dui delijkheid geven over de datum waarop wordt be gonnen met de noodzakelijke sanering van de grond onder hun huizen. Dat heeft de advocaat van de buurtbewoners, mr. J.L. van Os, gisteren meege deeld. Uit onderzoek is gebleken dat de grond onder" de huizen, waarop vroeger een garage-, annex sloop bedrijf was gevestigd, is verontreinigd met olie, to lueen en benzeen. De bewoners klagen daar al drie jaar over en kampen bovendien met gezondheids klachten. Over de saneringsdatum hadden zij deze week uitsluitsel willen hebben. De gemeente en wo ningbouwvereniging lieten hen echter per brief we ten niet op bewonerseisen in te willen gaan. Over de noodzaak van de sanering verschillen de bewoners en de gemeente niet van mening. Kalvermesters betrokken bij mest* j ZWOLLE Bij de Veluwse mestfraude waarbij nfV0 mengd met afvalstoffen, is in ieder geval een aantal, ders betrokken, zo heeft persofficier mr. D. Veurink rondissement Zwolle gisteren bekendgemaakt. Deskui Volgens Veurink werd mest van kalveren vermengdêen r0) stoffen, waaronder zuiveringsslib. De persofficier slP vo<?r dat ook ander chemisch afval met de mest is vermeriover volgens is afgezet in akkerbouwgebieden. decer Justitie liet gisteren op dertien plaatsen op de Velu)Fban.ëe king verrichten, waarbij de administratie in beslag pgezier men. waarr Jusititie verdenkt een aantal kalvermesters, loonwerfeiten 5 handelaren en hun financiële adviseurs ervan betrok'rees v bij de mestfraude. Ook een rioolwaterzuiveringsinstaPe" 01 mogelijk een rol in het geheel. Volgens Veurink mof*e"J 1 ken welke schakel in het netwerk de grootste schuldfate persofficier verwacht dat het nog enige maanden duu> df.fr gerechtelijk vooronderzoek is afgerond en er tot straf!®, kan worden overgegaan. lungi 1 HENGELO Besmette lijke paardenbaarmoede- rontsteking (CEM, Conta gious Equine Metrites) is als dé gevreesde paarde- ziekte 'verslagen' door rhinopneumonie. De ziek te zorgt tegenwoordig in toenemende mate voor problemen, die nu groter zijn dan die CEM veroor zaakt. Onafhankelijk van elkaar zijn de dierenartsen Gerard Berg huis uit Den Ham en Jan Gre- ve uit Haaksbergen, stellig in hun mening. „CEM is een in fectieziekte, die zich met anti biotica goed laat behandelen en het is met kunstmatige in seminatie te voorkomen. Het virus dat rhinopneumonie ver oorzaakt laat zich veel moeilij ker uitbannen". Berghuis schat dat de virus-ziekte mo menteel verantwoordelijk is voor een verdubbeling van het aantal abortusgevallen bij paarden. Greve meldt „dat het nooit eerder zo erg is geweest". CEM, dat bij het dekken wordt overgebracht door een besmet te hengst, is een infectieziekte aan de baarmoeder van mer ries. Jan Greve, zelf actief in de fokkerij en in Haaksbergen werkzaam in een paardenkli- niek, stelt onomwonden dat CEM in Nederland meer goeds dan slechts voor de paardesta- pel heeft gedaan. „In het ver leden dekte en rotzooide men maar wat aan. Dekken werd vaak geprevaleerd boven kunstmatige inseminatie (ki). Door CEM wordt ki nu alge meen beschouwd als de beste 'manier om de voortplanting te regelen. CEM trof de fokkers zelf, je hoeft nu niet meer zo te vechten om ze ervan te over tuigen dat bij elke merrie die de dracht niet succesvol afsluit er een oorzaak moet zijn" Verkouden De virusziekte rhinopneumo nie komt voor in drie types. Jan Greve (rechts): „CEM heeft voor de paardestapel meer goeds c Het type dat tegenwoordig steeds meer van zich doet spreken, is dat waarbij drach tige merries na een maand of zes a zeven het veulen wer pen. Paarden kunnen door contact met soortgenoten be smet raken. Ze krijgen de vi russen via de luchtwegen bin nen. Via de neus en keelaman- delen nestelen ze zich in de witte bloedlichaampjes, gaan zo het hele lichaam van het dier door en bereiken de baar moeder. Een foetus wordt dan aangetast met abortus als ge volg. De lichtste vorm van rhinop neumonie is een virus waarbij het paard alleen maar verkou den wordt. De zwaarste vorm (ataxie) kan funest zijn voor het dier. Berghuis: „Acht jaar geleden hebben we hier een uitbraak van de zwaarste vorm gehad. Kortgeleden heeft zich iets soortgelijks voorgedaan in Sleeswijk-Hol- stein. Dat brengt de ziekte ook voor ons land weer dichtbij, want er zijn nogal wat fokkers die hun hengstige merries in Sleeswijk Holstein laten dek ken". De Hammer dierenarts wijt de toename van het aantal rhi- nopneumonie-gevallen voor namelijk aan de toenemende paardenpopulatie, terwijl de dieren via allerlei concoursen en andere hippische evene menten veelvuldig met elkaar in contact komen. Greve: „Het virus steekt elk jaar de kop op,' vooral na de hengstenkeurin- gen. Dan komen paarden uit het hele land bij elkaar en hoesten ze elkaar aan. Het heerst als griep. Momenteel is niet zo dat de zondvloed over ons komt. Maar het is dit keer wel heviger dan ooit". Wat betreft de bestrijding van rhinopneumonie kunnen die renartsen eigenlijk alleen maar preventief vaccineren. „Tegenwoordig weten we de ziekte in circa zeventig pro cent van de gevallen te voor komen. Dat percentage zou negentig procent kunnen be dragen wanneer alle paarden- houders hun dieren, ook de sportpaarden, regelmatig zou den laten inënten. In mijn ogen moet dat van bovenaf verplicht worden gesteld", zegt Berghuis. Stal Roelofs in Den Ham heeft de afgelopen tijd met rhinop neumonie onder zijn dieren te maken gehad. Chef-fokkerij Oosterlaar verklaart dat zeven merries hun dracht halverwe ge afbraken. Op een totaal aantal van 86 merries is de schade beperkt gebleven- .„Maar elk veulen is er één en er zijn er die voor 10.000 gul den onze stal niet verlaten". Volgens Berghuis, die de Ham mer stoeterij tot zijn cliënten mag rekenen, is de beperkte schade wel degelijk te danken aan het regelmatig inënten van de dieren. Zelf had Greve in zijn kliniek al vorig jaar drie gevallen van veulens, die het niet haalden. „Omdat er bij ons veel paarden over de vloer komen, loop je meestal wat voor op dergelijke ontwik kelingen. Dit jaar hebben we geen gevallen van rhinopneu monie gehad. Misschien ook wel, omdat de paarden toen zelf veel antistoffen hebben kunnen opbouwen. Hoe verve lend dat misschien ook klinkt, de paardestapel ent zichzelf in zo'n situatie desastreus en ri goureus. Paarden die op na tuurlijk wijze een infectie doorstaan hebben al meer weerstand tegen het virus op gebouwd. Maar je kunt wat dat betreft geen risico's ne men." JOS OUDE NIJHUIS WILLEM PFEIFFER (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Minister Kok van financiën is het on eens met president-directeur Duisenberg van De Neder- landsche Bank over een toene mend financieringstekort. Vol gens Kok dreigen de over heidsuitgaven helemaal niet onbeheersbaar te worden en zal dit kabinet voor het eerst sinds de zeventiger jaren een echte sanering van staatsuitga ven doorvoeren. De minister van financiën blijft erbij, dat het tekort in 1994 aan het eind van de kabi netsperiode teruggebracht zal zijn tot 3,25 procent. Volgens Kok moet naast de zeventien miljard aan ombuigingen in de Tussenbalans ten hoogste nog 3,5 miljard extra bezuinigd worden. De negen miljard gul den aan bezuinigingen die Duisenberg gisteren voorstelde is overdreven, aldus de be windsman. Duisenberg signaleerde echter dat de minister van financiën de zaken te optimistisch voor stelt. Kok gaf toe dat het rege ringstekort over de eerste maanden van dit jaar uitkomt op ongeveer 6,75 procent. Hij meent echter, dat dit werd veroorzaakt door incidentele inkomsten verminderingen. Aan het eind van dit jaar moet het oveheidstekort uitkomen op ongeveer 4,75 procent. De bewindsman verwacht dat dit haalbaar is. Op het congres van de Algemene Werkgevers Vereniging herhaalde de vice- premier dat de extra bezuini gingen van 3,5 miljard gulden niet tot lastenverzwaringen zullen leiden. Kok vergeleek de Nederlandse economie gisteren met een „welvarend, goed uitgerust zeewaardig schip dat op de goede koers ligt. Maar aange zien een deel van de beman ning onderdeks in de zieken boeg ligt en degenen die wil len aanmonsteren geen zeebe nen hebben, kan het schip niet op volle kracht varen". Daar mee doelde hij op het grote aantal arbeidsongeschikten, de geregistreerde werklozen en vrouwen die op zoek zijn naar een baan. Kok pleitte voor loonmatiging nu de arbeidskosten in Neder land oplopen. Hij doelde daar bij op de huidige cao-onder handelingen. Volgens de mi nister van financiën moeten werkgevers niet te snel door de bocht gaan, nu in verschil lende bedrijfssectoren met sta king wordt gedreigd. De CDA-fractiewoordvoerder Gerrit Terpstra ziet in het jaarverslag van Dé Nederland- sche Bank een aansporing voor het kabinet om de bezui nigen voortvarend ter hand te nemen. De financieel expert van de PvdA-fractie, Ad Mel- kert, vindt De Nederlandsche Bank te negatief en steunt Kok volledig bij zijn bezuini gingsvoorstellen. De VVD- fractie liet eerder al merken dat er meer bezuinigd moet worden. De liberalen zijn het dan ook volledig met Duisen berg eens. Datzelfde geldt voor de werkgevers. Het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond meent dat de ombui gingsoperatie geen lastenver zwaring mag betekenen voor de burger en het bedrijfsleven. De werknemersorganisaties zijn daarentegen fel tegen ex tra bezuinigingen. Zij vinden de pessimistische profetieën van de president-directeur van De Nederlandsche Bank „het opzetten van een versleten plaat". SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard Uitgeverl|/Wav®ry Productions Ontsnapping uit Huis van Bewaring Rotterdam ROTTERDAM Een dertigjarige verdachte van een gewelds delict is gistermiddag tijdens een overplaatsing ontsnapt uit het Huis van Bewaring in Rotterdam. De man kon bij aankomst op de binnenplaats van het complex de benen nemen doordat de kooi waar binnenkomende gevangenen uit de wagen worden gelaten, open stond, zo heeft de Rotterdamse parketpolitie mee gedeeld. Kort na dé ontsnapping heeft de Rotterdamse politie een klopjacht ingezet, evenwel zonder resultaat. De man is nog steeds voortvluchtig. Inkoi Mere nistei DEN HAAG Alle af spraken die vorig jaar zijn gemaakt om de knelpun ten op de arbeidsmarkt in de gezondheidszorg op te lossen, onder meer over extra geld om de werk druk te verlichten, zijn al weer te niet gedaan door nominale ontwikkelingen. P. Bottelier van de Nationale Ziekenhuisraad zei dit gisteren tijdens de discussie over het Financieel Overzicht Zorg 1992 in de Nationale Raad voor de Volksgezondheid. De raad besprak een advies waarin de raad voor de perio de tot en met 1994 een tekort van zes miljard in de zorgsec tor voorspelt. Van dit bedrag ligt 1,4 miljard in de nominale sfeer (prijsstijgingen, inciden teel loon), bijna evenveel als er extra nodig is voor het oplos sen van knelpunten op de ar beidsmarkt. De NZR vindt overleg met staatssecretaris Si mons nodig, zei Bottelier. Hij noemde het advies „een goede inventarisatie van de noden" en constateerde dat het tekort neerkomt op 12 procent van de totale kosten. Vanwege het enorme financië le gat heeft de NRV besloten dit jaar, bij wijze van uitzonde ring, geen keuzes te maken en geen prioriteiten vo.or het be leid aan te geven. De particu liere verzekeraars noemden het niet kiezen een zwaktebod en ook de ziekenfondsen zei den dat het wel erg makkelijk is om alle problemen op het bordje van de politiek te depo- msti d va Na de stelselwijziging. Da zondheidszorg zullen erdai keraars en de aanbilowa zorg er ook zelf uit n n. men. In dit verband verschillende leden tekort van zes mi| "v» zware hypotheek lelJ. start van het nieuwe De werkgeversor distantieerden zich lonzi van mr. H. Klamerichi) bedrag van zes miljai deel van het advies,/Z/ drong wel aan op zoek naar de relatie 'van soms lange wachttijd gezondheidszorg en hfnie verzuim. Uit onderzóTt I bleken dat twintig prirks het ziekteverzuim bef wachttijden te wijtende met verkorting daai| j wat zou kunnen wo spaard. ONSCHULDIGEN GEDOOD EN GEWOND DEN HAAG Officier van justitie mr. C. van der Voort heeft gisteren bij de rechtbank in Den Haag acht jaar gevangenisstraf geëist tegen de 36-jarige Hagenaar M.B. De man wordt verdacht van dood slag en het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel. De man schoot 19 januari in een café aan de Vaillantlaan in Den Haag S. Aras en M. Akyol neer, in de veronder stelling dat zij achter de ont voering van zijn broer hadden gezeten. Aras werd in zijn hart getrofffen en overleed. Akyol werd in zijn knieën geraakt. De ontvoering en gijzeling had begin januari plaatsgevonden en kostte de familie van B. 81.000 gulden en voor 23.000 gulden goud aan losgeld. Volgens Van der Voort was B., die het gerucht had opgevan gen dat het tweetal met de ontvoeringszaak van zijn broer te maken had gehad, met de duidelijke bedoeling hen om het leven te brengen naar het café gegaan. Hij droeg immers een pistool in zijn broekband. Het richten op de knieën noemde de officier van justitie een ware maffiamethode. „De dader wil het slachtoffer niet doden, maar wel bewerkstelli gen dat hij iedere dag aan hem wordt herinnerd", aldus Van der Voort. Advocaat mr. B. Moszkovicz betoogde dat zijn cliënt bang was geweest en uit een veron dersteld noodweer heeft ge handeld. B. zou de mannen voorafgaand aan de schietpar tij in het café nog een drankje hebben aangeboden, de hen in het achterkam*ani hebben gevraagd of zipvei de ontvoering te malêe2 den gehad, zou Akjg zijn zak hebben gegrepg s' gens Moszkovisz leiina cliënt daaruit af dat A^ d pistool zou pakken. B^ et daarop zelf en richtt I knieën. Doordat Arafa^' in elkaar was gezakt,loe5 in het hart geraakt, vdied de advocaat. laki non Van der Voort, di^e€ week tegen de ontvo^\ar gijzelaars van de broede straffen van twee tot£e/"' heeft geëist, stelde til b zitting dat hij de wraal op de veronderstelde j ders, gelijkelijk wild el fen en eiste daarom vl\ acht jaar cel. Uitspraak 7 mei. DEN HAAG De Twee de Kamer stemt toch in met een aantal wijzigin gen van de lessenformules voor het voortgezet onder wijs. Een meerderheid van CDA en VVD bleef gisteren bij de vorige week geuite bezwaren te gen een aantal van de wij zigingen, maar staakte het verzet toen staatssecretaris Wallage (onderwijs) toe zegde dat hij de nieuwe formules over een jaar op nieuw zal bezien. CDA en VVD gaven vooral toe om Wallage niet verder in tijdnood te brengen. De wijzi gingen van de formules moeten nog deze week aan de scholen worden gemeld. De lessenformules geven aan hoeveel lessen de scholen voor mavo, havo, vwo en lbo bij een bepaald aantal leerlingen in de verschillende vakken mogen geven. Naast een uitbreiding van het totaal aantal lessen bij de invoering van de basisvor ming en de verrekening van een oude bezuiniging (de zoge heten „kleine scholen maatre gel") heeft Wallage ook een vereenvoudiging van het stel sel van formules voorgesteld. CDA en VVD blijven grote problemen houden met een korting van drie miljoen gul den op de budgetten voor de categorale vwo-scholen die on derdeel uitmaakt van deze vereenvoudiging. De toezeg ging van Wallage dat hij die korting volgend jaar opnieuw wil bekijken, bleek gisteren echter voorlopig genoeg. Brugklas Wallage moest PvdA-woord- voerster Netelenbos beloven dat hij dan ook nog eens kijkt naar stimulering van scholen gemeenschappen die hun leer lingen in de brugklas nog niet naar schooltype indelen. De voorgestelde vereenvoudiging betekent, zeer tegen de zin van de PvdA, dat deze stimu lering wordt afgeschaft. De instemming van de Twee de Kamer met het pakket wij zigingen betekent dat nu al duidelijk is hoe een groot deel van de extra middelen die in het regeerakkoord zijn uitge trokken voor de invoering van de basisvorming in het voort gezet onderwijs, vanaf 1 au gustus over de schol) mavo, havo, vwo en IB verdeeld. CDA-woordvoerder heeft wel duidelijk dat dit niet betekent fl fractie instemt met t ring van de basisvorni De christen-democratl ben op een aantal pulp grote moeite met de i" die Wallage aan deze 1 wing van de eerste ja het voortgezet onderwt-C gegeven. |6r i n De behandeling van fa vorming door de Twe\ a mer is voorzien voor ^jj.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4