junct-directeur |houwburg: ontslag Ste zware straf SHTER BUIGT ZICH VOOR iüalEDE KEER OVER ONTSLAGZAAK Dam bij Koornbrug Amnesty International wordt weer actief in Zoeterwoude ïddeleeuwse sprookspreker was kind aan huis op het Binnenhof ppN OMGEVING SaidóaQowumt WOENSDAG 24 APRIL 1991 PAGINA 11 aat 35— it geil N RIJ to J/DEN HAAG (i2);5lagen adjunct-di- 5I#5?H. Kagie van de smeer Schouwburg wil jemeente zijn ont- jgdraait. Voor het •perkte plichtsver- ^waarvan volgens do.'brake is, is ontslag de voet een veel straf. De adjunt- ll,NJ wil daarom dat >e kirfente hem weer in 45. leemt en doorbe- rA: ^nminste tot de g witlurige bodem- is afgerond- Kindt 21-30t Tr aag advocaat M. Visser card teren voor de ambte- in Den Haag dat Leiden zich bij onterecht beroept loedeisend karakter laatregel. Kagie zou, oo rend °P vonnissen in /gij." Rechtzaak en de bo- oo.'rfdure, niet zo zwaar ttrorden gestraft voor die hij heeft toegege- ^ie zijn zeer beperkt, "(a*3 zaken zijn beschul- DLE 4' waarbij de waarde I8.4tewijslast nog niet is ETROid door de rechter, iaat staat daarom in [ouding tot wat Kagie heeft gedaan", aldus Elmgl di. dffiunct verweerde zich )DEoPag teêen ^et tweede lady? staande voet dat de AAGS hem oplegde. Aan- t my oor dat tweede ont- d® len volgens de ge- Jjieuwe feiten die aan 5. gouden zijn getreden. procedure kreeg ette »nte echter ook nogal ek van de ambtena- te vorduren. Ka- focaat Visser voerde in dat het om dezelf- faat als bij het eerste 'e rechter was het ^ibr niet mee eens. ^Riotten ^^r wilde van Kagie olheï11 waarom ij bij het die O* volksdansfestival van tien jaar geleden voorschotten aan op tredende groepen had betaald voor een bedrag van ruim 10.000 gulden, waarvoor op de giro- en bankrekening van de organisatie geen geld meer was. Kagie was bij dat festival degene die alles regelde. Vol gens de adjunct betaalde hij dat uit eigen zak. „Ik ver wachtte dat het festival door bezoekersaantallen en spon sors voldoende inkomsten zou opleveren om dat weer recht te trekken. Dat viel eerst te gen, maar veel later kwamen die bedragen alsnog binnen. Ik heb ze toen weer naar mijn privérekening overgeboekt". Volgens advocaat J. Maes van de gemeente Leiden een ui terst ongeloofwaardig verhaal. ,,Wie betaalt er nou uit eigen zak 10.000 gulden aan voor schotten om de declaratie die je dan als gemeente verwacht, in geen jaren uit te schrijven". Ook de rechtbank had haar twijfels. Kagie: „Achteraf zeg ik dat ik het nooit had moeten doen. Maar dat was toen mijn instelling. Het volksdansfesti val moest worden gered en dit was de enige manier om snel aan voldoende geld te komen. Er waren al groepen in Leiden gearriveerd op het moment dat de rekeningen bij de bank en giro leeg waren". Mist De beschuldiging dat hij in kasstaten en kasboeken zou hebben geknoeid en „de mist zo dicht mogelijk" zou hebben opgetrokken ontkende Kagie eveneens. De kasstaten zou de boekhouder vooral hebben verzorgd en de niet altijd klop pende kasboeken waren alleen voor eigen aantekeningen, dus zonder status. Ook het met andermans initi aalcode en zonder hun mede weten in de computer veran deren van opbrengsten en uit gaven, ontkende Kagie. „Dat gebeurde mèt medeweten en vaak zelfs in hun bijzijn omdat regelmatig opgaven moesten worden gecorrigeerd. Ik deed dat niet een keer, maar dui zenden malen. En geheel vol gens afspraak onder mijn ei gen computercode. Zo kon ie dereen zien dat ik degene was die de correcties had uitge voerd". Het uitblijven van een onder zoek naar het handelen van directeur Boelen van de schouwburg en de boekhou der, was Kagie en Visser ook een doorn in het oog. „Niet Kagie was de eindverantwoor delijke voor de schouwburg-fi- nanciën, maar Boelen", ver wees Visser naar de formele functie-omschrijving van de directeur. Een onderzoek naar Boelen en de boekhouder bleef echter uit omdat zij inmiddels bij de schouwburg waren ver trokken. Ergeren Kagie ergerde zich gisteren groen en geel aan advocaat Maes van de gemeente. „Die man begrijpt er niks van en verwijt mij dat ik steeds met andere verklaringen kom. Maar hij komt zelf met be schuldigingen op de zitting waarop ik me niet heb kunnen voorbereiden. Ik moet over za ken van tien jaar terug zo een pasklaar antwoord kunnen ge ven". Visser wees ook op de situatie bij de gemeente Leiden, die de eigen financiën chaotisch zou beheren. Verscheidene onder zoeksbureaus hebben daar de laatste tijd harde kritiek op ge leverd. „Als de gemeente haar zaken niet op orde heeft en een goede controle ontbreekt, dan kan van mijn cliënt niet worden verwacht dat hij een perfecte boekhouding voert. De zaak moet wel in de juiste verhouding worden gezien". Volgens de gemeente pleit de situatie bij de eigen afdeling financiën Kagie echter in geen enkel opzicht vrij. „Financiële malversaties behoren tot de ernstigste vorm van misdrijf die een ambtenaar kan be gaan. Kagie schond het in hem gestelde vertrouwen, terwijl hij als eerst verantwoordelijke man voor de financiën de re gels heel goed kende en daar naar had moeten handelen". De Nieuwe Rijn is ter hoogte van de Koornbrug al enige tijd het domein van graafmachines en grondwerkers. Bij de brug is een damwand geslagen. Die is nodig om onder het historische bouwwerk het waterpeil te verlagen zodat een opknapbeurt kan worden uitgevoerd. FOTO: WIM VAN NOORT ZOETERWOUDE Er komt een nieuwe schrijfgroep van Amnesty International in Zoe terwoude. Maandag 29 april vindt de eerste bijeenkomst plaats in Ons Huis aan het Kosterspad. Aanvang acht uur. Voorlopig zal Zoeterwoude ac tiviteiten gaan ontplooien on der de Amnesty-vlag van Lei derdorp. Kort geleden nam Paulien van Yperen het initiatief om de schrijfgroep nieuw leven in te blazen. Dat is mede ingegeven door het feit dat mensen van uit Zoeterwoude zich elders wilden aansluiten bij Amnes- ty-groepen. Op een oproep kwamen vijf positieve reacties. Hoewel dat niet overweldi gend is, is toch besloten te starten. De zes mensen die de Amnesty-groep nieuwe impul sen gaan geven zijn Paulien van Yperen, Barbara Baren- drecht, Gerrie van der Meer, Ada Paardekooper, Joke van Haastert en Marian Haage naar. Bedoeling van de schrijfavond is bij de regering van een be paald land te pleiten voor het vrijlaten van gevangenen en de regering te wijzen op rech ten die gevangenen hebben. Brieven gaan nooit recht streeks naar een gevangene. Omdat de schrijf-activiteiten in veel landen plaatsvinden heeft het wel degelijk effect. Regeringen zijn er soms gevoelig voor. Op drie procent van de brieven komt een reac tie. Aan de brieven worden ei sen gesteld. De werkgroep be schikt over richtlijnen en voorbeeldbrieven. De Zoeterwoudse kerken heb ben positief gereageerd op een verzoek om een bijdrage zodat de Amnesty-groep een startka pitaal heeft. Met 300 gulden in totaal is een start verant woord. Omdat er geen inkom sten zijn is het de bedoeling dat de deelnemers aan de schrijfavond zelf hun brief ko pen en de porti betalen. De Jeugdraad heeft een vergader zaal in Ons Huis gratis ter be schikking gesteld. Het is de bedoeling iedere laatste maan dag van de maand van acht uur tot half tien de schrijfa vond te houden. Kaartverkoop voor Zoeterwoude Jazz ZOETERWOUDE Voor de tweede keer wordt zaterdag 25 mei Zoeterwoude Jazz gehouden. Tussen 20.00 en 01.30 uur treden in De Klaverhal op het Frits Kaatee Kwintet, Bob Rigter Kwintet, Trio Dolf del Prado met Rob Agerbeek en Ben Schroder, Daisy Bell, de Bigband Voorschoten en uiteraard de Sweetwood Dixie Stompers. De kaartverkoop is inmiddels begonnen bij de filialen van de Rabobank Stompwijk-Zoeterwoude, Sigarenmagazijn Martin Berg (Dorpsstraat Zoeterwoude) en De Klaverhal. Telefo nisch reserveren (na 19.00 uur) kan ook: 01715-2427. De toegang kost 15 gulden. Katwijk wil ambtenaren van het roken afhelpen KATWIJK De gemeente Katwijk stimuleert ambtenaren om te stoppen met roken. Wie zich aanmeldt voor de cursus Stoppen met roken krijgt van de gemeente de helft van het lesgeld terug. Dit betekent een bijdrage in de kosten van 50 gulden. De cursus wordt georganiseerd door de GGD Duin en Bollenstreek, het In tegraal Kankercentrum West en Kruiswerk Rijn en Duin. Toen anderhalf jaar geleden het rookverbod in openbare gebouwen van kracht werd, kregen rokende ambtenaren in Katwijk be perkingen opgelegd. Sommige ambtenaren zijn daarop gestopt met roken. Óm de ambtenaren die niet op eigen kracht kunnen stoppen een handje te helpen, heeft het gemeentebestuur nu be sloten een deel van het lesgeld te vergoeden. LEN LIETEN ZICH PAAIEN MET PLATVLOERS VERMAAK' Dief HiJ kwam re- oden* langs bij graaf Cr°t van Beieren aan hof in Den Hu'Pteeds met nieuwe In de ridder en Ift hij de verzamel- KEM verscheidene ke- Jezownaakt. Maar ook ^•1K5.üe benedictijner toten in de abdij van en de notabelen ot piden trad hij op. uur.ie Leidse burgers ^Jsfegen met de graaf, enskj zelfs een gedicht [n EJven om hen te i8gen: Willem van k 11tersberch (onge- promoveerde on- ag. 'p de dikke studie in Holland, Lë- rumverk van Willem van Uit zijn ver- ïfyer de rondreizende ersteu je kunnen opmaken imakn functie had die ver- 14ir is met een cabare- ^pze tijd. Meder: „Ja, A, de 20 wel zeggen. Van indefsberch was een soort tijdig van Freek de Jon- J°°[hee Gremdaat, G.B.J. lijks en een volkspredi- \vorpneer Willem optrad 18J verzameling edelen ln9:1 Binnenhof, bijvoor- Ridderzaal, was hij ;n.9^nige, maar waren er die misschien zo'n n kaninuten duurden. Dat jnt was heel uiteenlo- lem droeg er zijn ge- 'oor, en er was mu- ir ook jongleurs, gooc- allerhande variété. een man die de zo hard aL ze <indlP zijn hoofd mochten ene maakte dus van zijn 19-^>p zijn broodwinning. er over dat de u ich liever lieten paai- t ha dat soort platvloers bez, dan dat ze aandacht >0.fyoor zijn inhoudelijke ATI ste^n JJJhten die Van Hilde- 9n(jCh schreef, staan be sproken. Wat zijn dat hes? Meder: „Het zijn tele 6 i)et°gende ge- 16Jvan gemiddeld zo'n Kegels. Maar er zijn Theo Meder promoveerde op het leven en werken van sprookspreker Willem van Hildegaersberch. „Hij was een soort mengeling van Freek de Jonge, dominee Gremdaat, G. B. J. Hilterman en een volksprediker". FOTO: WIM VAN NOORT ook veel kortere en langere sproken. Ze waren bedoeld om voor te dragen, maar werden ook wel in boeken opgetekend en hadden meestal een morali serende of didactische bood schap, je kon er van leren hoe je je gedragen moest." „Een thema dat Willem nogal eens behandelde, was de cor ruptie van ambtenaren als bal- juwen en schouten. Er waren wel wetten, maar die werden vaak met voeten getreden en Willem protesteert daartegen. Hij vond dat iedereen naar het recht geoordeeld moest wor den en maakte bezwaar tegen de hoge belastingen die som mige gezagsdragers vroegen. Voor zijn opvattingen voerde hij allerlei argumenten aan, bijvoorbeeld dat te hoge belas tingen armoede veroorzaak ten, waardoor er een volgend jaar helemaal niets kon wor den opgehaald. Hij was wat dat soort zaken betreft een beetje het geweten van de ede len. Dat is best opmerkelijk, omdat hij die betogen juist voor dat publiek hield. De adel hoorde zijn verhalen aan, en ging daarna waarschijnlijk weer over tot de orde van de dag. Net zoals mensen naar de kerk gaan, naar moraliserende preken luisteren en zich daar door de week niets aan gele gen laten liggen. Sommige sproken waren ook net preken of gelijkenissen." Als Theo Meder wordt ge vraagd zijn favoriete sproke na te vertellen, moet hij even nadenken. „Van Sinte Gheert- ruden min is wel een mooie. Dat is een heiligenleven dat verklaart waarom mensen bij een afscheid vaak een beker wijn drinken die is opgedra gen aan Sint Gertrude. Een ridder is verliefd op Gertrude en geeft haar net zolang dure cadeaus tot zijn fortuin op is. Wanhopig dwaalt hij over de hei, waar de duivel hem een contract aanbiedt: zeven jaar rijkdom in ruil voor zijn ziel. Hij ondertekent het met zijn bloed, en geeft zijn zeven rijke jaren zijn schatten weer weg aan Gertrude. Als de zeven ja ren om zijn, drinkt hij een be ker wijn op Gertrude voor hij naar de hei terugkeert om zijn afspraak met de duivel na te komen. Die rhoet tot zijn grote woede constateren dat hij machteloos is, omdat hij tegen de bescherming van Sint Ger trude niet opkan." „In Vanden monick heeft de duivel meer succes. Een mon nik heeft een meisje zwanger gemaakt, en naarmate de praatjes toenemen, wordt hij wanhopiger. De duivel biedt hem aan zijn penis weg te to veren, zodat hij kan aantonen dat hij onschuldig is. Als de monnik tijdens een preek de dorpsroddel aan de kaak stelt en zijn pij omhoog doet, tovert de duivel zijn geslachtsdeel in meer dan volle glorie weer te rug. Waarop de monnik door het kerkvolk wordt gelyncht." Turfstekers De studie van Meder past in het kader van het grote Leidse onderzoek Nederlandse Lite ratuur en Cultuur in de Mid deleeuwen. Een paar jaar gele den sleepte hoogleraar Frits van Oostrom een zogenaamde pioniersbeurs van ruim een miljoen gulden in de wacht. Van Oostrom zelf schreef het veelgeprezen boek Het woord van eer, over literatuur aan het Hollandse hof. Tot dan toe was de studie naar hofcultuur vooral gericht geweest op het Bourgondische hof en was het meer bescheiden Hollandse onderbelicht geweest. Toch werden daar, op bescheidener schaal, ook kunstenaars met geld en andere ondersteuning geholpen. Mecenassen zorgden daar voor wat nu subsidies he ten. Zonder hun begunstiging zou veel middeleeuwse litera tuur niet tot stand zijn geko men. En uit die literatuur valt weer veel te leren over het le ven aan het hof, over politieke kwesties, over het dagelijks le ven en de mening van de schrijvers die vaak uit een an dere stand afkomstig waren. Dat geldt ook voor Willem van Hildegarsberch, die werd ge boren in Hillegersberg. Dat was toen een klein dorpje, waar de belangrijkste bron van inkomsten het steken en verhandelen van turf was. Misschien was er voor hem geen plaats meer 'in het fami liebedrijf, misschien werkte hij als seizoensarbeider in de turf en voorzag hij verder met zijn sproken in zijn onderhoud. Hoewel hij een burger, een dorper was, was hij toch be hoorlijk ontwikkeld. Het geld dat Van Oostrom kreeg, gebruikte hij voor het brede onderzoek, dat Leiden tot een belangrijk centrum voor mediëvistiek heeft ge maakt. Behalve neerlandici werken ook een romaniste en een kunsthistorica binnen het NLCM-project, die vanuit hun specialisaties kunnen bijdra gen aan het vormen van een preciezer en juister beeld van de middeleeuwse cultuur. Leidse textielwerkers Opvallend is dat Willem zijn belangrijke financier graaf Al- brecht niet altijd naar de mond praatte. Het gaat te ver om hem als een criticus van het beleid te zien, maar hij had wel degelijk een mening. Toen Albrecht trouwde, bedierf Willem de stemming een beet je door een verhandeling over het huwelijk die niet alleen feestelijk was, maar ook se rieus wees op de nadelen van de huwelijkse staat. Deson danks blijkt uit de rekeningen dat Albrecht hem meer betaal de dan andere sprooksprekers. Na Willems dood kocht Al- brechts zoon, graaf Willem VI een boek met een verzameling sproken. Van Hildegaersberch was dus een gevierde figuur in zijjn tijd, en het is Medera ver dienste dat hij het stof van diens reputatie heeft afgebla zen. Willem nam het, waarschijn lijk in opdracht van het Leidse stadsbestuur, op voor Leiden toen de stad een conflict met de graaf kreeg. Meder: „In 1993 wilden de textielwerkers zich verenigen in een gilde. Het stadsbestuur was tegen, omdat de Hollandse graaf gil den verbood. In Vlaanderen hadden die in korte tijd naar zijn zin namelijk veel te veel invloed gekregen. Toch wisten de textielwerkers het stadsbe stuur zo onder druk te zetten dat dat instemde met de plan nen. De graaf werd natuurlijk kwaad en zond een grafelijke raad naar Leiden om de zaak terug te draaien. Dat had en volksoploop tot gevolg, met klokgelui en wapens in de stad. Toen Albrecht dreigde de stad te belegeren bonden de Leidenaars in. Ze kregen een zware boete van vijfhonderd schilden en veel burgers wer den verbannen. Willem pleitte in zijn gedicht Vanden sloetel (sleutel) voor de stad, en voor al voor de bannelingen. Daar in benadrukte hij dat Leiden altijd zo trouw was geweest aan de graaf. Er waren altijd vijfentwintig Leidse burgers die in oorlogstijd de tent van de graaf bewaakten. Vandaar die sleutels in het wapen, vol gens Willem dan. Het is een mooi verhaal, maar het klopt niet; de sleutels zijn van Pe trus, de beschermheilige van de stad. Ook heeft hij het in dat gedicht over de legendari sche vesting Bittenburg, bij Katwijk aan de Rijn. Dat zou een burcht onder water zijn, die ook werd bewaakt door Leidenaars. Er is wel eens ar cheologisch onderzoek naar de burcht gedaan, maar hij is nog nooit gevonden. Waarschijn lijk was het in die tijd al een legende, die misschien terug gaat op een Romeinse ves ting." DICK VAN TEYLINGEN Kwekers zijn tegen uitbreiding Rijnsburgse droog- bloemenhandel DEN HAAG/RIJNSBURG Rijnsburgse kwekers en de proeftuin Rijnsburg zijn tegen uitbreiding van droogbloe- menhandel Zandbergen. Zij willen niet dat grond aan zijn agrarische bestemming wordt onttrokken en voorts vrezen zij dat het Melkpad door nog meer zwaar verkeer wordt ge bruikt dan nu al het geval is. De bezwaren tegen de uitbrei ding van de droogbloemen- handel op de hoek Melkpad en Oegstgeesterweg werden giste ren behandeld door de Raad van State omdat de gemeente Rijnsburg het protest van de kwekers in 1988 had verwor pen. De bezwaarmakers wezen er gisteren andermaal op dat Zandbergen alleen recht van overpad heeft voor het Melk pad. Het pad is eigendom van bedrijven, waaronder de proeftuin, die ten westen van het Melkpad liggen. Een woordvoerder van de gemeen te Rijnsburg zei gisteren dat de bezwaarmakers geen belang meer hebben bij hun protest. Het voorbereidingsbesluit waartegen beroep is aangete kend is niet meer van kracht. De firma Zandbergen heeft nog geen bouwplan ingediend. Politie graveert fietsen ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie houdt de komende weken een grote fietsgraveeractie. Bij diverse scholen in Alphen kunnen leerlingen hun rijwiel van postcode en huisnummer laten voorzien. Tevens worden fiets- registratiekaarten uitgereikt. De politie van Alphen, die bij de actie wordt geholpen door vrijwilligers, wil iets doen aan het aantal van 2500 fietsen dat jaarlijks in deze gemeente wordt gestolen. Morgen staan de graveurs bij Albanianae in het Burgemeester Visserpark. Op woensdag 1 en donderdag 2 mei is de Immanuel Mavo aan de A. van Burenlaan doel van de actie. Donderdagmid dag 2 mei wordt gegraveerd in Zwammerdam en op maandag 6 en dinsdag 7 mei bij de Technische School aan de Prinses Beatrixlaan. Leerlin gen van deze school graveren zelf. Op 8 mei is het team weer in Zwammerdam, op woens dag 15 en donderdag 16 mei bij het Ashram College aan het Marsdiep en op woensdag 22 mei bij de Agrarische School aan de Kalkovenweg.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11