Zuidafrikaanse Raad Kerken beschuldigd van fraude kerk wereld Meer contact tussen verontruste hervormden en gereformeerden ficidocSoutai Jezuïeten herdenken 450-jarig bestaan Raad van Kerken komt met bezinningstuk beroepingen Amerikaanse hulp jeugdwerk geen su GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Eetdóe Sou/tont DINSDAG 23 APRIL 19911 -ENI Studenten Evangelische Hogeschool fietsen voor school AMERSFOORT Twintig studenten van de Evangelische Hogeschool beginnen 10 juni aan een fietstocht van Wittenberg in het oosten van Duitsland naar Amersfoort om sponsorgeld bijeen te brengen voor hun school. De financiële situatie van de Evangelische Hogeschool in Amersfoort is weliswaar verbe terd, nadat begin dit jaar het conflict tussen het bestuur en drie van de vier directeuren was opgelost, maar christelijk Neder land heeft volgens de studenten „over het algemeen" nog „een twijfelachtige houding" tegenover de school. De studenten wil len met hun fietstocht laten zien dat de school bezig is weer „van de berm op de weg" te komen en dat niets royale geldelij ke steun van de orthodox-christelijke achterban in de weg staat. De studenten beginnen hun fietstocht bij de kapel in Witten berg waar Luther in 1517 zijn 95 stellingen zou hebben aange slagen. Dat was het begin van de Hervorming, die ook in een ommekeer in het christelijk onderwijs teweegbracht. De stu denten brengen de stellingen, die voor hen het redmiddel voor hun school symboliseren, mee naar Amersfoort. De fietsende studenten leggen, vergezeld van onder anderen een fysiotherapeut en fietsenmaker, per dag 150 kilometer af en keren vrijdag 14 juni terug in Amersfoort. Hun actie wordt ondersteund door een aantal medestudenten, die hen bij de grens bij Dinxperlo opwachten en van daar af de tocht naar Amersfoort meelopen. O God, groot opperhoofd ontsteek een kaarsvlam in m'n hart zodat ik zie wat ik er in bewaar en de rommel van m 'n erf kan vegen. Gebed v i Afrikaans schoolkind VATICAANSTAD/ UTRECHT De jezuïe ten hebben gisteren de stichting van hun orde 450 jaar geleden door Ig natius van Loyola her dacht. In Utrecht had voor de Nederlandse le den in het Catharijnecon- vent een besloten bijeen komst plaats, terwijl er in de St. Pieter in Rome on der leiding van paus Jo hannes Paulus II een plechtige viering plaats had. De paus riep de 24.500 jezuïe ten in de wereld op „de teke nen van de tijd" goed waar te nemen en krachtig mee te werken aan een nieuwe evan gelisatie van de wereld. Hij prees de „weldadige ar beid" van de jezuïeten en be klemtoonde dat het de orde nooit heeft ontbroken aan „onvermoeibare stichters" van solidariteit en „echte leermeesters". „Houdt van de kerk; jullie kinderlijk vast houden aan haar leergezag is zonder schaduwzijden, ook al is er durf nodig om in te gaan tegen een tijdgeest die vaak de door Christus onderwezen waarden van het leven en de gerechtigheid, de vrede en de liefde afwijst", hield de paus de jezuïeten voor. Hij riep hen op het „echte charisma" van de stichter van hun orde, Ig natius van Loyola, te heront dekken en vast te houden aan een leven in armoede. De jezuïetenorde is de groot ste religieuze orde in de we reld. Bij de eucharistieviering in de St. Pieter waren onge veer 350 ordeleden aanwezig, onder wie de generaal-over- ste, de in Nederland geboren pater Peter-Hans Kolven- bach. Katholiek persbureau in Sovjetunie ROME De Sovjetunie is binnenkort een katholiek persbureau rijk, bericht de Vaticaanse congregatie voor de evangelisatie van de volke ren. Initiatiefnemer is de pa ter dominicaan Aleksandr Chmelnitski. Het persbureau 'Pravda i schisn' (Waarheid en leven) wil volgens Chmel nitski de media in de Sovjetu nie en de katholieken in vooral de Russische federatie bedienen van „correcte infor matie" over wat er zich in de wereldkerk, vooral in het Va- ticaan, afspeelt. Het persbu reau levert niet alleen berich ten aan kranten, maar geeft ook onder dezelfde naam een tijdschrift uit. Bovendien wil het religieuze geschriften, misboeken, catechismussen en Vaticaanse documenten uitge- Chrnelnitski hoopt met zijn persbureau de vooroordelen tegen de Rooms-Katholieke Kerk onder de bevolking te bestrijden. Hij ziet ook een be langrijke taak voor het bu reau weggelegd bij de voorbe reiding van het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de Sovjetunie, dat op zijn vroegst eind volgend jaar plaatsheeft. Zaligverklaring Paus Jo hannes Paulus II heeft zondag drie vrouwen zalig verklaard, onder wie de Belgische Jo hanna Haze (1782 - 1876). Zij had in 1833 de orde van de Dochters van het Heilige Kruis opgericht, die zich toe legde op onderwijs aan arme kinderen en ziekenverzor ging. In zijn preek stelde de paus de drie vrouwen (behal ve de Belgische ook twee Ita liaanse) de huidige gelovigen ten voorbeeld. In deze tijd, die zo arm aan hoop is, verwijzen zij naar de idealen van naas tenliefde en solidariteit. Zij herinneren ons eraan dat het leven ook in situaties van gro te armoede gerespecteerd moet worden, aldus de paus. Verder waarschuwde hij voor het gevaar dat de geseculari seerde wereld ten onder gaat in een „zee van egoïsme". JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) spreekt met grote stelligheid te gen, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan frau de, diefstal en racisme. De beschuldigingen ko men van Jabu Sithole, die een proefperiode heeft gewerkt op de financiële afdeling van de raad. Na de publikatie van een pamflet waarin hij het beleid van de SACC fel aanvalt, heeft hij ontslag genomen. Sithole beschuldigt de SACC ervan dat er in het kantoor in Johannesburg cheques en geld zijn gestolen en dat een rapport waarin op deze dief stallen wordt ingegaan, op on verklaarbare dwenen. Sithole beschuldigt de SACC ook van „ondemocratisch, au toritair, dictatoriaal en racis tisch" optreden bij het recente ontslag van een aantal mede werkers. Grote financiële problemen dwongen de raad 24 mensen te ontslaan. Het hoofd van de financiële afdeling van de raad, Fran cois Bill, erkent dat er geld is gestolen, maar hij wijt dat aan de ligging van het SACC-kan- toor. In kantoren in het cen trum van Johannesburg wordt voortdurend ingebro ken. Een rapport van een on afhankelijke onderzoeker heeft volgens Bill uitgewezen dat er geen sprake is van fraude binnen de SACC. Bill erkent dat de raad op een weinig fijngevoelige wijze me dewerkers ontslag heeft aan gezegd. Maar van racistisch handelen was geen sprake. Hij beschuldigt op zijn beurt Sithole van fraude. Bill zegt over documenten te beschik ken waaruit blijkt dat Sithole 450 gulden heeft verduisterd. Volgens Bill komen de be schuldigingen op een onge lukkig moment, omdat de raad een grondige verande ring doormaakt als gevolg van de veranderde politieke situatie in Zuid-Afrika. Bo vendien is er de precaire fi nanciële situatie van de raad, een van de steunpilaren in de strijd tegen de apartheid. Chileense president bij paus ZEIST Verontruste groeperingen in de Her vormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken moeten meer contact met elkaar hebben. Tot die gezamenlijke conclusie kwamen vertegenwoordi gers van de Gereformeer de Bond, de hervormde Confessionele Vereniging en het Confessioneel Ge reformeerd Beraad (CGB) maandag in Zeist. „We moeten elkaar niet aan vallen, maar aanvullen", al dus dr W. Verboom, hoofdbe stuurslid van de Gerefor meerde Bond, op de jaarver gadering van de Confessione le Vereniging. De twee hervormde modali teiten, beide 'uit de nood ge boren', delen hun liefde voor de gereformeerde belijdenis en moeten gezamenlijk probe ren deze liefde uit te dragen in de Hervormde Kerk, zo be toogde de predikant uit Hier- den. Voorzitter ds. J.P. van Roon van de Confessionele Vereni ging nam zijn suggestie „voor meer contact op bestuursni veau" gaarne aan. Hij noemde de Bond „wel eens een klein beetje lastig", maar sprak toch van een redelijk goede ver houding. Op jaarvergaderingen van de Confessionele Vereniging wordt geregeld met enige ja loerse blikken gekeken naar de invloed die de Bonders op het beleid van de generale sy node weten uit te oefenen. „Zij hebben macht, wij niet", zei vorig jaar een van de deel nemers. Vertegenwoordigers van de Bond en de Vereniging tref fen elkaar samen met die van de gereformeerde evenknie CGB alleen geregeld in een commissie die het Samen op Weg-proces met de nodige argwaan volgt. Twee jaar ge leden lanceerden de drie ver ontruste groeperingen voor het eerst een gezamenlijke op roep, waarin werd gepleit voor een belijdende Samen op Weg-kerk. Ook ds. J. Staat, voorzitter van het gereformeerde CGB, toonde zich groot voorstander van meer contact. Het CGB heeft wel geregeld contact met de Confessionele Vereni ging, maar komt de Bond zel den tegen in vergaderkamer tjes. Meer onderling contact is wenselijk, aldus Staat, „om het ideaal van de belijdende kerk gezamenlijk gestalte te kunnen geven". Staat heeft de indruk dat in de toekomstige Samen op Weg-kerk zeker rekening zal worden gehouden met de con fessionele wensen van de drie organisaties. „Niet omdat we een zekere macht vertegen woordigen", maar omdat de kerkelijke beleidsmakers ge voelig zullen zijn „voor de geestelijke invloed van onze visie". Van Roon zei in zijn jaarrede dat „de christelijke kerk een probleem is geworden". Dat geldt met name voor de twee grootste protestantse kerken in Nederland, waar sprake is van „ondelinge strijd en ver wijdering, vervlakking en verstarring". Het ledental kalft af en het besef van zon de en schuld is nauwelijks meer aanwezig. Het werk van de Confessionele Vereniging en aanverwante organisaties is dus zeer nodig. ENSCHEDE De Raad van Kerken in Nederland zal naar aanleiding van de Golfoorlog een bezin- ningsstuk publiceren om de discussie over oorlog en vrede binnen de ker ken een nieuwe impuls te geven. Het wordt geen officiële uitspraak of standpunt van de Raad van Kerken, maar een notitie ter overdenking die aan politici en de ker ken wordt aangeboden. Dat voornemen kon de politi coloog Koos van der Bruggen, lid van de sectie Internationa le Zaken van de Nederlandse Raad van Kerken, gister avond meedelen tijdens een forumdiscussie op de Univer siteit Twente over militair on derzoek en de produktie van wapens. Volgens Van der Bruggen is het zaak dat er binnen de kerken verder na gedacht wordt over de oorza ken en gevolgen van de Golf oorlog. „Westerse landen heb ben boter op hun hoofd gehad door tot vlak voor augustus vorig jaar wapensystemen aan Irak te leveren. De internatio nale wapenhandel heeft na de Koude Oorlog een nieuwe markt in het Midden-Oosten gevonden. Daar moet iets aan gedaan worden." De notitie van de Raad van Kerken zal onder meer een pleidooi bevatten voor de in stelling van een internatio naal orgaan onder auspiciën van de Verenigde Naties, dat de internationale wapenhan del moet gaan controleren. Ook zullen voorstellen gedaan worden om de „criminele sec tor" binnen de wapenhandel actief aan te pakken. Verder bevat de notitie een overzicht van het kerkelijke denken over oorlog en vrede en een analyse van de oorzaken van het Golfconflict. Wim Smit, wetenschappelijk medewerker aan de Universi teit Twente, merkte tijdens de discussie op dat er aan de UT geen direct militair onderzoek ten behoeve van wapensyste men verricht wordt. „Wape nontwikkeling vindt niet plaats aan de Universiteit Twente. Dat hoort ook niet aan een academische onder wijsinstelling. Directe militai re research aan de Nederland se universiteiten is nihil of buitengewoon gering. Wel wordt er militair relevant on derzoek gedaan waar defensie belangstelling voor heeft. Het probleem is dat de wapen technologie een steeds sterke re verstrengeling te zien geeft met civiele technologie. Wa pens zijn zo gigantisch duur geworden, dat het onderzoek ernaar ook vruchten moet af werpen voor civiel gebruik." Smit pleitte ervoor bij de wa- penproduktie het uitgangs punt te nemen in het her- structureringsbeleid van de defensie, waarin het offensie ve potentieel omgebouwd wordt naar een defensief po tentieel. „Zo'n proces moet onderstreund worden door de te gebruiken wapens. De re search zal dan gericht moeten worden op het ontwikkelen van defensieve wapens in plaats van op offensieve wa pens. Wat offensieve of de fensieve wapens zijn, zal niet door landen zelf vastgesteld moeten worden, maar door een internationaal forum, die de research van wapens in een veel vroeger stadium dan nu het geval is beoordeelt." Forumleider Paul van Dijk riep in herinnering het aan bod dat een brede groep van wetenschappers aan de Uni versiteit Twente vijf jaar gele den gedaan heeft aan Hol landse Signaal Apparaten om onderzoek te doen naar de mogelijkheden van omscha keling van de militaire pro duktie naar civiele produktie in dit Hengelose wapenbe- drijf. „Dat voorstel is niet eens besproken op directieni veau. Het is toen blijven ste ken bij de directiewoordvoer der. Nu hebben ze daar spijt Pro Life- organisaties eisen betere rapportage toepassing abortuswet AMERSFOORT De anti-abortusorganisaties, verenigd in het Pro-Life Overleg Platform (PLOP), eisen een betere rapportage van de Ge neeskundig Hoofdinspec teur van de Volksgezond heid over de naleving van de abortuswet. Uit de rapportages over 1987 en 1988 - de laatste die be schikbaar zijn - blijkt dat de vermelding van het aantal abortussen gedeeltelijk op vrijwillige basis geschiedt. Het is onterecht dat over de uit voering van een zo politiek gevoelige wet geen exacte ge gevens beschikbaar zijn, aldus de organisaties in een notitie die zij gisteren aan staatsse cretaris drs. H.J. Simons van volksgezondheid hebben aan geboden. De organisaties menen dat de huidige wijze van registratie tot allerlei speculaties aanlei ding geeft. Bovendien be schouwen zij de overtijdbe handeling ook als het afbre ken van een zwangerschap. De gegevens daarover moeten eveneens in de registratie worden opgenomen. De organisaties vinden het ook onjuist dat niets wordt meegedeeld over de redenen waarom vrouwen tot een abortus overgaan. „Zeker ook uit beleidsmatig oogpunt is het noodzakelijk te weten om welke redenen de vrouw de wens heeft geuit tot een abor tus provocatus en in hoeverre het gaat om een noodsituatie of om een andere reden waar om zij de zwangerschap wil afbreken". Als de overheid, schrijven de organisaties, de tendens tot vervaging van normen en waarden op aller lei gebied wil bestrijden, moet zij ook in de wijze waarop zij met haar eigen wetten omgaat een voorbeeldfunctie vervul len. In het platform werken onder meer samen het Nederlands Artsen Verbond, de Neder landse Patiëntenvereniging, de Stichting Rainbow en de Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind. Vluchtelingenzorg werkzaam in Iran APELDOORN De autori teiten in Iran hebben de christelijke hulpverleningsor ganisatie ZOA-Vluchtelingen- zorg alle medewerking toege zegd bij de hulpverlening aan de Kurdische vluchtelingen in dat land. Een ZOA-mede- werker is vandaag met een eerste zending hulpgoederen naar het grensgebied van Iran en Irak vertrokken om ter plaatse onderzoek te doen. ZOA stuurde vorige week, in samenwerking met enkele andere christelijke organisa ties, een vliegtuig met tenten en dekens naar Turkiie. De hulpverlening in dat gebied is goed op gang gekomen. An ders is het met de hulp aan de vluchtelingen in Iran. Daar om heeft ZOA, in samenwer king met haar Amerikaanse partnerorganisatie Venture Middle East, besloten zich ook op hen te richten. Nederlandse Hervormde kerk Aangenomen naar Nieuwer ter Aa (toez.) J.P.J. Voets, kandidaats te Hazerswoude die bedankte voor Moordrecht (deelgem. Bethel). Gereformeerde Kerken Beroepen te Andijk drs. J. Verschoof te Veenwoudsterwal. _rin: Burenoverlast KG s in 1 nde c !entra< BLAFFENDE honden, knetterende radio's en prcf^^ de auto's. Dat zijn drie ingrediënten die de sfeer in, voig, behoorlijk kunnen verzieken. Met de zomer voor c maar het verschijnsel burengerucht nog wel extra toenefveau de thermostaat van de verwarming kan omlaag err^ej^e^ kunnen open. De Nationale Woningraad heeft be^^ 25 procent van de Nederlandse huishoudens lastyoor y z'n buren. Die stijging is opvallend. Begin jareier spr klaagde slechts acht procent van de Nederlanders (Dndar opvallende aanwezigheid van buren. P* van tomen t~\ ij F DE cijfers wijzen of op naïviteit van mensen, daai, dat buren net zo genieten van hun huisdier of vaipn ziekkeuze als zij zelf doen; of en dat is aannenf i ze denken zo aan zichzelf, dat het helemaal niet (hra. komt dat een ander soms net met iets anders bezi| iets anders behoefte heeft dan de geluidstrillingen (AG - duceren. Dat is asociaal. Wanneer een luchtmach(n^e vluchten op bepaalde momenten moet concent mensen hun rust niet te ontnemen en wanneer gar bouw steeds vaker een geluidswal tegen verkent j3c moet opwerpen ter bescherming van de woonwijktn bij men ook van afzonderlijke burgers mogen verwachde v: de gemaakte decibels beperken. kilo^ HAARLEM Twee van de vier leden van het Youth Evangelism Servi ceteam (YES) uit Ameri ka houden hun werk zaamheden in de Doops gezinde Gemeente van Haarlem voor gezien. De vier hadden opdracht het kerkelijke jeugdwerk nieuw leven in te blazen. De vier doopsgezinden beste den naar Amerikaans gebruik op basis van vrijwilligheid twee jaar van hun leven in dienst van de naaste. Tijdens een training van drie maan den in Baltimore zijn zij ver trouwd gemaakt met de Ne derlandse wijze van denken en werken. Het Amerikaanse team was welkom als ze maar „niet te vroom" en „niet te Billy Graham-achtig" te werk zouden gaan, aldus H. Vogele- sang, voorzitter van de kerke- raad. De vier teamleden blijken echter niet of nauwelijks op elkaar te zijn ingespeeld. Een van de vier is om privé-rede- nen reeds vertrokken. Een tweede haakt na de zomerva kantie af. Ds. S. van der Meer, die de jongeren bege leidt, weigert vooralsnog ech ter te spreken van een fiasco. „Het is juist heel succesvol. Ik vind het resultaat tot nu toe positief, als je bedenkt wat we vanaf punt nul tot nu toe heb ben opgebouwd". De vier Amerikanen, drie van 20 en een van 25 jaar, hebben samen met een Nederlandse part-time jeugdwerker een (m zijl elijk. Ie aar jeugdhonk', een jofegroe moetingscentrum p gar Doopsgezinde Gemaler Haarlem opgezet. „iplant bezoekers varieert t doo: tot twaalf", zegt \fcbod. „Het loopt niet stonde ze is wel belangstelliir fosf naast leiden de vieidie fc nen het vervoer varon v capte kinderen, wi woo gemeente speciaal ijcent Transit-busje heebemt schaft. (e en De Haarlemse gens nog besloten het Ailok te team uit te nodigen/oerd dere methoden omroer i werk op te zetten oftuurl ren uitgelopen. Hetan w kelijke plan was, aidat landse jongeren op de zouden worden oveïrten. van de Amerikan« van hen zouden ol pe Haarlem zou ee moeten worden v<r gemeenten in Ned^ een Haarlem begint dëtrech meldde het Algemen de gezind Weekblad tirige den geleden. elden Ds. Van der Meervond huidige problemeifcht v hebben voorzien, jke m wachtte er een maf beste zullen krijgen. Defoonk zouden ruim tweMgerr aanzienlijk deel 25 n werkzaamheden c&n d( De begeleiding is (r eens zwaar. De jongerenvone wennig. Het maak'oerde onzeker, dat ze zici zo kunnen gedrageiii- Verenigde Staten, hun heel zwaar ds sen hier niet op i loofsverhalen zittei ten." Onwetendheid Stelt u zich eens voor. daar ligt u dan. Overgeleverd aan het oordeel van anderen. Epilepsiebestrijding: jj stoot of valt met uw steun! giro; £eidóe(2owumt Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres. Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr van 8.30 tot 17.00 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za van 14 00 tot Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW Bij automatische betaling per maand f 25.70 per kwartaal f 76,60 per jaar f 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 24^) Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor f 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 e c; verk akkc ar in isvei B prt plus neer tRE TIJi .CAS "X

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2