Oegstgeest forceerde doorbraak bij opvang van asielzoekers ïiïïtïïü Meer verkeers slachtoffers in Zuid-Holland Verkoop compostvat Voorhout begonnen LEIDEN OMGEVING £ekUe Qowiant DINSDAG 23 APRIL 1991 OR Een parkeerplaats voor invaliden bij nieuw gemeentehuis VOORHOUT Er komt slechts één parkeerplaats voor invaliden bij het nieuwe ge meentehuis in Voorhout. Oor spronkelijk waren er drie vak ken voor gehandicapten gere serveerd op het parkeerter rein. De commissie ruimtelijke ordening stemde gisteren in met die beperking. Volgens wethouder B. Joon is één plaats voorlopig genoeg. Als dat niet zo is wordt het aantal alsnog uitgebreid. De ambte naren nemen het nieuwe ge meentehuis donderdag in ge bruik. Katwijkse jongen zwaar gewond bij een aanrijding KATWIJK Een 9-jarig Katwijks jongetje is gister avond rond half acht bij een botsing met een auto zwaar gewond geraakt. De jongen reed op zijn skate board onder een klokke- poort door, ging over de stoep en schoot de rijbaan van de Varkevisserstraat op. Een 39-jarige Katwijk- se automobiliste kon de jongen niet meer ontwij ken. Met onbekend inwen dig letsel is de Katwijker in het AZL opgenomen. VRIENDEN VAN POELMEER MAKEN NIEUWE PLANNEN OEGSTGEEST De stichting Vrienden van Poelmeer ziet toch nog mogelijkheden om het behoud van een buitenzwemgelegen- heid in Oegstgeest te bevechten. Volgens de vrienden heeft de gemeente niet onvoorwaardelijk besloten tot de afstoting van het openluchtbad Poelmeer. Dat baseren de vrienden op een toezegging van wethouder J., van der Reijden. Die zei dat bij de ontwikkeling van het nieuwe recreatiebad mogelijk naar een grotere uitzwemgelegenheid zal worden gekeken. Het bestuur van de Stichting heeft enige tijd gelegen zelf een compromis variant gelanceerd, dat bestaat uit een soberder binnenbad met „serre" en een buitenbad van 25x15 meter. „De tegen dit plan ingebrachte financiële bezwaren worden niet als doorslaggevend beschouwd. De compromis-variant is bovendien nog niet uitput tend onderzocht oip het ruimtebeslag en de investeringskosten" zegt de stichting. Er wordt nu aan een nieuw plan gewerkt. Het dagelijks bestuur van de stichting overweegt nu een financiële actie onder de bevolking ten behoeve van een volwaardig open luchtzwembad. Deze actie begint zodra vaststaat dat in Poelmeer een volwaardig openluchtzwembad behouden blijft. Bromfietsers gecontroleerd ZOETERWOUDE De rijkspolitie van Ha- zerswoude heeft gisteren in samenwering met de verkeersgroep van het district een brom fietscontrole gehouden op verschillende plaat sen in het dorp. Drie bromfietsers kregen pro ces-verbaal omdat hun bromfiets was opge voerd. Ook maakten drie bromfietsers te veel herrie, vanwege mankementen aan de uitlaat. Bij één bromfiets ontbrak het verplichte gele plaatje, en verder werd een bromfietser aange houden omdat hij een fietser voortduwde. En passant werden op de Vrouwen weg ook nog enkele automobilisten aangehouden die in de verkeerde richting reden. Verder werd een bestuurder gedwongen zijn met zand overbe laste aanhangwagen lichter te maken. Auto gestolen OEGST GEEST Een auto die geparkeerd stond aan de de Koningin- nelaan in Oegstgeest is gestolen. De auto, een witte Opel Omega, is in de nacht van zondag op maandag ver dwenen. Tot op heden is nog geen spoor van de wagen gevon den. CDA Voorhout wil hui gebruiken als wisselgeL VOORHOUT De gemeente Voorhout moet het J wen woningen in Voorhout gebruiken als wisselgelJ handelingen met de provincie over het aan te leggf terrein aan de Oosthoutlaan. Dat is één van de sugj discussienota van het CDA over de toekómst vanl vijfhonderd woningen van het plan Hoogh-Teylinget de nota voldoende om de eerst komende acht jaar in] ningbehoefte te voorzien. Maar de de provincie zou cl in Voorhout meer woningen gebouwd worden. In ditë dering van afgelopen donderdag bleek overigens bin geen overeenstemming te bestaan over de te volgen I zake het bedrijventerrein. Twee CDA-raadsleden i tegen het voorbereidingsbesluit toestemming te geHldd bouw van een onderkomen voor het werkvoorzien Spektrum. De overige CDA-leden waaronder weth de Laar steunden het voorstel omdat zo de onderhani met de provincie versterkt zou worden. [0| Defensie. Die gro>ark in mei een briel meente gestuurd, aandrong op hek van het in maa^" voorstel in de mil vroeg de gemeëfjrf subsidie op de o De subsidie op i draagt een kwar|-, p wone aanschafpr"" gende gemeenten meer. „Wij wille' zelf laten inzien 1 is, met het geven r perkte bijdrage," J houder. Compostvaten zija al eerder in vetfp meenten aangebc ren er projecten ze senheim, Noord\^s Leiden. De vatt^g Voorhout 95 gul<L i. en 67,50 gulden d Proces- thea ter Het Strafproces-theater treedt vanavond vanaf 20.00 uur op in Don Bosco in Zoeterwou- de. Dat gebeurt op uitnodi ging van het Vrouwengilde. De voorstelling is onderdeel van de slotavond van het gil de. Het Strafprocestheater be staat uit twaalf jonge advoca ten. Zij spelen een rechtzaak en betrekken de zaal daar bij. Bestrijdingsmiddelen In De Voorhof aan de Bond- straat in Lisse wordt donder dagavond een bijeenkomst ge houden met als titel „Gezond heid en bestrijdingsmiddelen in de bloembollenteelt". Be handeld worden de resultaten van een onderzoek naar de effecten die bestrijdingsmid delen hebben op de gezond heid van mensen die in de bloembollenteelt werken. Het onderzoek werd uitgevoerd tussen 1982 en 1990. Professor F. de Wolff van de Leidse universiteit spreekt over de achtergronden van het onder zoek en de mogelijke gevol gen voor de gezondheid als men met bestrijdingsmiddelen omgaat. Professor N. Vermeu len van de Vrije Universiteit Amsterdam bespreekt de wij ze waarop mens en dier in het algemeen worden blootgesteld aan bestrijdingsmiddelen en chemicaliën. Hij legt uit hoe het lichaam omgaat met deze stoffen. De bijeenkomst be gint om acht uur. Artopa Caroline Nieuwenhuizen en Angela Snel exposeren beiden in Artopa in Lisse. Vanaf donderdag 25 april tot maan dag 13 mei is hun werk wat bestaat uit schilderijen, teke ningen en aquarellen te be zichtigen. Artopa, Greveling- straat 50 in Lisse, is geopend op donderdag, zaterdag en zondag van half twee tot half vijf en donderdagavond van half zeven tot half tien. Markt In de tussenzaal van de gere formeerde kerk aan de Julia- nalaan in Sassenheim wordt donderdag de traditionele markt van de Nederlands Christelijke Vrouwen Bond gehouden. Men kan er van tien tot vier uur terecht. De opbrengst komt geheel ten goede aan het ontwikkelings project Bangladesh. Dit be treft de opleiding van vroed vrouwen. Om drie uur is de trekking van de loterij. Kindercorso Tijdens het bloemencorso wordt in Noordwijkerhout weer een kindercorso georga niseerd door de SAN/VVV. Het corso start zaterdag om twee uur. Deelnemende kin deren liunnen op vrijdaga vond tussen zeven en negen uur een deelnemerskaart af halen bij groentewinkel Alex Hassing in de Havenstraat. De kinderen krijgen gratis bloe men om hun voertuig mee te versieren. Kinderen van drie tot twaalf jaar kunnen in drie categorieën starten vanaf ga rage Zandbergen. Muziek De bands What's Next en Fi nal Decision treden zaterdag avond op in jongerencentrum Nieuw Nijevelt in Wasse naar. What's Next speelt rock-blues, de tweede groep rock. De zaal gaat om acht uur open, toegang kost f6. Orgelconcert Jaco van Leeuwen zal met medewerking van hoboïst Hans Janssen een concert ge ven in de Grote of St. Je- roenskerk in Noordwijk. Het concert wordt gegeven ten be- De Teddy Koliek-tulp De bijna tachtigjarige burge meester van Jeruzalem, Teddy Kolek, heeft gisteren zijn naam gegeven aan een oranje- /bronskleurige tulpenvariant. Koliek hield de tulp gisteren ten doop in de Keukenhof. Hij viert dit jaar zijn 25-jarig jubi leum als burgemeester. Koliek is in Nederland op uitnodiging van het Israël Comité Neder land, dat jaarlijks honderddui zend bloembollen naar Jeruza lem stuurt uit protest tegen de verplaatsing van de Neder landse ambassade naar Tel Aviv. Een bloemengroet die volgens Koliek zo zeer gewaar deerd wordt dat wat hem be treft de ambasade voorlopig maar in Tel Aviv moet blijven. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Oproep Ri£m voor aansli da", bij klimaat^e' RIJNSBURG na een mini-kasfde brief is gistervei Huijgen van sie Rijnsburg aan wethouttott Haas-Kromhoiich werd overhan kader van „1 de dag van bevat een od treden tot hetl bond. Daty va richt op de het broeikas-^ I De brief is on< een groot aan1 groepen waaroj reldwinkel Riji groep Vredesoj ting Ondosa en K wenwijzer. 1 Huijgen zei blij F.' brede steun die r, Rijnsburg heeftjWc sprak de hoop f burg in navolgif a( gemeenten het V tekent. Wethouder De„„ hout zei dat N Rijnsburgers rru a om aan het wof.er een nadelige klN den. „We zullenn.s gaan praten ovt£le gevolgen van tfK fect. Anders zal1,. hoeve van het restauratie fonds van het Knipscheer-or- gel van de Grote Kerk. Aanvang kwart over acht. Toegang f7,50. Kaarten zijn vanaf kwart voor acht aan de zaal verkrijgbaar. Metal-band De Noordhollandse formatie Hammerhawk bezoekt vrij- daga von d jongeren een trum Het Kasteel aan de Concert- weg 1 in Alphen aan den Rijn. Hammerhawk draait al sinds 1982 mee in de metal scene. De nieuwe CD 'Welco me Home, we expected you' varieert van heavy tot speed metal. De entree bedraagt f8. De zaal is open vanaf negen derdaad aan of kit te liggen". iP?,e merkte op dat g® kunnen doen. T"1*! gedacht worder len van onder|ide dankte koelkafciij] cjemisch afval, j So de woningbouwnaa te kijken naar hhad bijvoorbeeld ty\is hout". De Suui gaat dan ook p» d< ondertekening üeei maatverbond d<he Inbraak Di gisteravond uit de Mauritslaan ii video-apparatuui len. De waarde 1< zenden guldens. VORDEREN VAN WONING ABP OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest heeft andere gemeenten de weg gewezen ten aanzien van het verkrijgen van woon ruimte voor asielzoekers. Dat werd gisteren duide lijk gemaakt op een voor lichtingsbijeenkomst, waarop de problemen die gemeenten hebben bij het vinden van woningen voor asielzoekers centraal stonden. Oegstgeest kwam enige tijd te rug in de de landelijke belang stelling toen met het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds een strijd moest worden uitgevochten om een flatwo ning aan de Tromplaan, waar asielzoekers moesten worden ondergebracht. Het ABP (ver huurder van 60.000 woningen in Nederland) voelde daar niets voor. Hoe de gemeente Oegstgeest pressie uitoefende en uiteindelijk met het ABP tot overeenstemming kwam werd gistermiddag tijdens een voorlichtingsbijeenkomst door wethouder A. Kohlbeck (on derwijs en welzijn) uit de doe ken gedaan. Hij sprak voor een gezelschap dat bestond uit vertegenwoordigers van de Vereninging Nederlandse Ge meenten, de Vereniging Vluchtelingen Nederland, de stafafdeling CZW van het mi nisterie van binnenlandse za ken, gemeentebesturen uit Doetinchem, Grave, Heerlen, Voorhout, Leiderdorp en Brummen, alsmede Schippers Vastgoed BV. Vordering Oegstgeest slaagde er in in een positie te komen waarin de woning kon worden gevor derd. Dat was de gemeente Brummen bijvoorbeeld niet gelukt. De vordering zou op 8 januari plaatsvinden, maar op 7 januari liet het ABP weten onder voorwaarden bereid te zijn tot verhuur. De gemeente heeft intussen een Irakees ge zin geplaatst. Het ABP spreekt van een proefproject, maar wethouder Kohlbeck stelde dat deze succevolle procedure eventueel vaker zal worden toegepast. „Onze ervaringen zijn goed. Helaas hebben wij wel racistische brieven bin nengekregen en ook enkele negatieve reacties uit ons dorp. Maar de gemeenteraad steunt ons volledig", aldus de wet houder. Mevr. mr. E. C. B. ten Cate, hoofd van de hoofdafdeling al gemene zaken van Oegstgeest, wees er op hoe de gemeente haar woonruimteverordening dusdanig heeft aangepast dat onder „personen" ook „groe pen van personeri" begrepen worden die door gemeenteraad bij urgentie woonruimte krij gen toegewezen. Een eigenaar van huurwoningen moet zijn weigering om te verhuren voor een woonruimte-commis sie toelichten. Als zijn motive ring onvoldoende is kan een woning worden gevorderd. SNELHEIDGEBODEN MASSAAL OVERTREDEN DEN HAAG Na de da ling tot 1988 is het aantal verkeersslachtoffers in Zuid-Holland in 1989 en 1990 opnieuw gestegen. De provincie hoopt met actieprogramma's evenwel dat vóór het jaar 2000 het aantal slachtoffers 25 pro cent minder is dan in 1985. Bij de inrichting van de provinciale wegen wordt daarom gestreefd naar verbetering van de verkeersveilingheid. Bij de inrichting van wegen wordt het aantal kruisingen, aansluitingen en uitritten op de hoofdrijbanen zoveel moge lijk beperkt. Om stads- en dorpskernen zoveel mogelijk te ontzien worden omleidin gen aangelegd. Verder pro beert de provincie door middel van het aanleggen van paral lelwegen de verkeersveilig heid voor het langzame ver keer te vergroten. Een en an der staat in het jaarverslag van de Dienst verkeer en vervoer van de provincie Zuid-Hol land. Volgens een woordvoer der van de dienst is er geen analyse gekoppeld aan de stij ging van het aantal verkeers slachtoffers maar hij vermoedt dat het alleszins te maken heeft met een massale overtre ding van de maximum-snelhe den. Op de zogenaamde 80 ki lometer-wegen gebeuren veel ongelukken door te hard rij den. Samen met de politie en gemeentes worden acties ge houden om de te hoge snelhe den op provinciale wegen te gen te gaan. De provincie wil verder extra aandacht gaan besteden aan gevaarlijke verkeerspunten, de zogenaamde 'black spots'. Door een zorgvuldige analyse van ongevallen-statistieken is het mogelijk deze black spots in kaart te brengen. Per plek wordt vervolgens bekeken welke maatregelen nodig zijn om de situatie te verbeteren. Daarbij staat de Dienst een pakket maatregelen ter be schikking, variërend van het aanbrengen van verkeersbor den, het veranderen van een voorrangssituatie tot het plaat sen van verkeerslichten of een grondige reconstructie van de bestaande situatie. Voor dit soort veligheidsaprojecten re serveert de provincie jaarlijks twee miljoen gulden. Zo werd het afgelopen jaar een verkeerspleintje in Nieuwveen aangelegd om de snelheid uit het naderende verkeer op de S 10-Achterweg en Oude Spoorbaan te nemen. In Lei den werd bij de aansluitingen Sl7-Lorentzkade, de S17-Mel- chior Treublaan en de S17-be- drijventerreinen een linksaf- vak aangelegd en het fietspad aangepast. In Noord wijkerhout werd de kruising S3-Gooweg/ Langelaan veranderd in een minirotonde. Ondanks eerdere wijzigingen in het verleden bleef dit punt op de black spot- lijst voorkomen. De aanpas sing tot minirotonde is in overleg met de gemeente ge beurd. Behalve deze fysieke en regu lerende maatregelen gaat de provincie ook de aandacht richten op de weggebruiker. Met verkeersveiligheidsacties probeert men de mentaliteit van de verkeersdeelnemers te veranderen. De 'veilig overste- ken-actie' in de eerste school week van september is een voorbeeld daarvan. Zowel au tomobilisten als schoolkinde ren worden bewust gemaakt van respectievelijk een correct verkeersgedrag en van de ei sen die het verkeer stelt aan jonge weggebruikers. De provincie denkt de komen de tijd een veelvoud van acties op dit gebied op touw te zet ten, zoals campagnes voor het dragen van autogordels en ac ties tegen het gebruik van al cohol in het verkeer. Daar naast wordt het nodige gedaan aan voorlichting aan scholie ren en bejaarden, waarin de aandacht voor kwestbare ver keersdeelnemers wordt bena drukt. Milieugroep Bollenstreek lid van Schiphol-platform LISSE De Milieugroep Bol lenstreek sluit zich aan bij het Platform Leefmilieu Regio Schiphol. In het platform zijn ruim dertig organisaties vere nigd. De milieugroep maakt zich grote zorgen over de uit breidingsplannen van Schip hol en hoopt via het platform meer invloed te kunnen uitoe fenen op de besluitvorming rondom de uitbreiding. Volgens de milieugroep, een kerngroep van milieudefensie, zal uitbreiding van Schiphol leiden tot meer lawaai, lucht verontreiniging, stankoverlast en autoverkeer in de Bollen streek. In het concept-plan van aanpak Schiphol en omge ving zijn onder meer plannen opgenomen voor een vijfde baan (De Kaagbaan), flinke uitbreidingen van het wegen net en nieuwe bedrijven en woningen over een oppervlak te van zes vierkante kilome ter. In een toelichting op het be sluit lid te worden van het Schiphol-platform, stelt men dat bewoners van het oosten van Sassenheim en Lisse nu al veel overlast hebben van la waai en kerosinedampen. Men is bang dat met de aanleg van een extra baan de problemen alleen maar zullen toenemen. De Bollenstreek wordt, aldus de milieugroep, ten onrechte fenegeerd in de discussie over chiphol. Met de toetreding tot het platform hoopt de groep in die situatie verbetering te brengen. „Het is van groot be lang dat de Bollenstreek van zich laat horen", stelt men, „anders zou de Bollenstreek wel eens kunnen veranderen in een bulderstreek." Leeuwenhorst wint eerste prijs in wedstrijd Radboud Stichting NOORDWIJKERHOUT Leerlingen van College Leeu wenhorst hebben de eerste prijs gewonnen in een wed strijd van de Radboud Stich ting. De prijs wordt zaterdag in Doorn uitgereikt door pre mier Ruud Lubbers. De wed strijd, gehouden ter gelegen heid van het,85-jarig bestaan van de Radboud Stichting, had als thema „Zin in de toe komst...? De 130 derdeklassers van Leeuwenhorst maakten over dit thema een boekwerk waarin wordt ingegaan op on derwerpen als wonen, samen leven en Derde Wereld en wonnen daarmee de groeps- prijs. Overigens wordt op Leeuwenhorst elk jaar een dergelijk boekwerk gemaakt. Een delegatie van 25 personen gaat zaterdag naar Doorn om de prijs in ontvangst genomen. De KRO maakt van deze ge beurtenis opnamen die op tele visie zullen worden uitgezon den. lie E JA btop I au£ t dst: Jen jcia- nk lek te t - -*Lde iheiM ec ?n. ïrleg kom ie va 1 me &£'tiI Wethouder Joon verkocht gistermiddag de eerste compostvaten in Voorhout. FOTO: h O ta VOORHOUT „Kenne lijk slaat het aan bij de mensen. Er is veel werk van gemaakt om de zaak te laten slagen. Het zal een doorslaggevend succes worden". Dat zegt wet houder B. Joon naar aan leiding van de start van de verkoop van compost vaten in Voorhout. Gister middag werd al meer dan de helft van de 150 aange leverde van de aangele verde vaten verkocht. De verkoop begon om vijf uur op de gemeentewerf. Woord voerder Burgmeijer van ge meentewerken vond de op komst gisteren uiteindelijk toch nog wat tegenvallen, op komst wat tegen vallen. „Na de grote stormloop rond 17.00 uur viel de opkomst tegen". Maar Joon is het daar niet mee eens. „Ik had verwacht onge- ver 40. 50 procent van de va ten te verkopen de eerste mid dag. Een cijfer van 65 procent vind ik niet negatief, maar erg succesvol". De gemeente heeft overlegd met basisscholen. Men ziet via kinderen een goede ingang om de ouders te bereiken. „Kinde ren zijn zich soms bewuster van de milieuproblemen dan de oudere generaties," aldus Joon. Het thuis verwerken van organisch afval betekent een forse vermindering van het in te zamelen huisvuil. Subsidie Het allereerste compostvat is door de wethouder gisteren geschonken aan Marian Kerk-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14