Ware en onware verhalen rond de Oude Rijnmond LANGS OMWEGEN „In Noordwijk zitten we te springen om goedkopere huizen" VERTELLERS BRACHTEN EEN NACHT WAAKZAAM DOOR BIJ HET SCHALKSE KRUIDENVROUWTJE mmm m <T OMGEVING CeklaeSomtmt DINSDAG 23 APRIL 1991 PAGINA 13 Een vreemde situatie ei genlijk, dat wel. Een vrouwspersoon en drie manspersonen die om trent Katwijk, ergens in de duinen, niet ver van de Parlevlietbosjes, in een nederig huisje bij elkaar komen. De drie mannen slopen er heimelijk naar toe. Dat is al geheimzin nig genoeg, dunkt me. Nog vreemder lijkt het, als we weten dat het vier tal (het kruidenvrouwtje Marete is hun gastvrouw) de gehele nacht geen oog dichtdoen, maar, in alle eer en deugd overigens, elkaar van alles en nog wat wijs trachten te ma ken: „Dit wordt een boei ende nacht: de nacht van de verhalen", heet het. Marete, het kruiden vrouwtje, weet er heel veel van, maar haar be zoekers mogen er ook zijn: de eerbiedwaardige professor Harmen, de doodgewone Hollandse jongen Koen, en God fried, die student in de rechten is en dus best wel buiten z'n nachtrust kan. Enfin, het viertal vertelt el kaar geschiedenissen tot aan het ochtendgloren. Daarna zijn ze uit het gezicht verloren geraakt. Maar er is, goddank, Jan Swagerman die stiekem zijn oor te luisteren heeft ge legd en de gespreksstof heeft opgetekend. Aleid Swierenga maakte er vervolgens een raamvertelling van. En alles bij elkaar ontstond er het boek „Vertellingen rondom de oude Rijnmond Verha len en legenden uit twintig eeuwen over de monding van de Oude Rijn". Het geheel werd uitgegeven bij Panta Rhei, uitgeverij te Katwijk. Omdat de meeste opgeteken de geschiedenissen (die de vier vertellers rode oortjes be zorgden) zich vooral in en rond Katwijk afspeelden, wordt morgen het ^erste exemplaar van het Boek met de Vertellingen aangeboden aan mevrouw Van Montfrans- Hartman, onder meer burge meester van Katwijk. Om nog meer eer aan de historie bij te zetten wordt de doop van het boek verricht in restaurant Brittenburg, genoemd naar het Romeinse castellum dat eeuwen geleden als een At lantis door de zee overspoeld werd en nadien nooit meer naar behoren boven water is gekomen. Het castellum zou een devies kunnen dragen: „Ik worstelde maar kwam nooit meer boven". Maar er is altijd nog het restaurant, dat alleen met z'n naam al van de legende een deugd heeft ge maakt en een eigen functie aan die oude Rijnmond heeft. Nooit hebben we kunnen we ten dat tussen Leiden en Kat wijk zo ontzettend veel verha len zijn ontstaan en de ronde hebban gedaan. Neem alleen maar eens het verhaal „Pe trus en de Katwijker Vissers" van wijlen Werumeus Buning die ooit nog meer wist over Maria Pepita Lecina en daar Links: Afbeelding van de onthoofding van Jeroen in de St.Jeroenskerk te Noordwijk Binnen. Rechtsonder: Ringsteken op Koninginnedag in Katwijk: Willy Sluiter, 1915. FOTO'S: PR Aleid en het raam werk Om de verhalen binnen een nieuw verhaal het aaneen smeden van al die historiën door de Hollandse Aleid te plaatsen, lijkt een bijzonder goede gedachte te zijn ge weest. Het kruidenvrouwtje is daarbij de spil en zij „voert" de drie mannen die de nacht bij haar doorbrengen tot stich ting, lering en vermaak van de ongetwijfeld velen die zich dit boek zullen aanschaffen. Het vrouwtje Marete vertelde namelijk, ook, het sprookje van „de eerste Duitse bad gast" zonder helm of zegete kenen. Het moet een Duitse graaf zijn geweest, die eens een gravin van Holland bij Katwijk op een onbewaakt ogenblik, volgens oud ge bruik, in haar blootje de zee in heeft gedragen. Onder me vrouw Van Montfrans zal dit, aan de Katwijkse zeereep, nog niet zo gauw gelukken, maar de middeleeuwers draaiden er hun hand niet voor om. Ook minderen dan een graaf droe gen hun aanstaande bruiden spiernakend de zee in „en wentelden haar vervolgens door het rulle duinzand: het zogenaamde „inpekelen". Wellicht een oud vruchtbaar heidsritueel, waar de late 20ste eeuwers geen boodschap meer aan hebben. Maar he laas, de gravin die door die Duitse gravelijke „badgast" aan het ritueel werd prijsge geven, geraakte in ademnood en kreeg last van toevallen. Zij moest dit avontuur met de dood bekopen. Nu heet het in Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. het boek der vertellingen: „Marete heft schalks haar vinger op naar haar drie (mannelijke) metgezellen in het kruidenhuisje en zegt: „Dus wees gewaarschuwd! Laat je nooit door iemand naakt de zee in dragen. Dat is wulps en levensgevaarlijk!" Een wenk die de mannen in het boek als „enigszins onge makkelijk" over moet zijn ge komen. Marete het kruidenvrouwtje, overkomende als een gezelli ge Katwijkse lieve heks in de duinpan, heeft het heft in handen: „Ze gaat verzitten en trekt haar oude, zwarte om slagdoek dichter om zich heen". Immers, het is soms huiveringwekkend wat ze al lemaal door Jan Swagerman laat optekenen. Maar laat ook de eerbiedwaardige professor in de geschiedenis, Harmen, maar schuiven. Alvorens ook hij met legenden en sproken van wal steekt, slaat hij zijn benen over elkaar en legt be dachtzaam zijn vingertoppen tegen zijn neus. Hoe dan ook, Holland was eens, vóór de graven van dat Huis, Holtland of Houtland. Dat krijg je, met zo'n groot woud, waarin je te leven hebt en dat je moet zien te vervenen en droogmaken. Katwijks 1001 Nacht Desalniettemin zijn de verha len rond de oude Rijnmond, zoals verteld, van een hoog gehalte. Je kunt er best een keer de televisie voor uitzet ten en er, desnoods met je partner, een soort Duizend en één nacht van maken. Dan vertel je elkander sprookjes, die in het geval van Swager man en Aleid verademend kunnen werken en leiden tot een dageraad, waarna je het boek dichtslaat, je tanden poetst en daarna de dekens over je heen trekt en vervol gens hoopt op zoete dromen die door een kruidenvrouwtje geregisseerd worden. Mis schien droom je dan wel van Heer Lem die na allerlei fikse gebeurtenissen een stad stichtte die Haarlem ging he ten. Zo kreeg je ook als van zelf de geschiedenis van de Vrouw van Heer Lem, en kon het ook niet uitblijven dat er reuzen en reuzinnen zich gin gen roeren. Hoe dan ook, Vertellingen rondom de oude Rijnmond is een reuzeboek geworden en behoefde niet eens door An ton Pieck geïllustreerd te worden. De sagen en legen den en andere vertellingen zijrt spannend genoeg voor een eigen uitgave. Laat die vier slapelozen maar vertel len. Geschiedenissen ook uit Noordwijk, Rijnsburg, Oegst- geest, Valkenburg, Wassenaar en Leiden. Zo wordt er ook verhaald over de komst der Bataven, die voor heel wat onder ons als „voorouders" mogen doorgaan. Maar ook de Romeinen van Brittenburg en Valkenburg doen in het fic tieve spel mee. Noormannen Andere verhalen spelen zich af in de donkere middeleeu wen, „toen Noormannen hier te keer gingen", en over de strijd op leven en dood tussen heiligen en heidenen. Legio ook zijn de verhalen over heksen, reuzen en spoken en over geheimzinnige voorval len op de woedende zee. Ein delijk wordt er niet gesnoept uit het trommeltje van groot moe, maar wordt er volop ge puurd uit herinneringen aan het harde Katwijk uit groot vaders tijd. Er is een dominee Pars, die de oudste kroniek schrijver van deze streek wordt genoemd en die Kat wijk „Het belangrijkste dorp ter wereld" genoemd heeft. Kun je nagaan. Marete het kruidenvrouwtje ik zie in de buurt van Kat wijk weieens vrouwtjes met bloknoot en camera van wie ik denk: dat moet een krui denvrouwtje zijn, maar die ik met tegenzin als een gravin bloot de zilte zee in zou willen dragen en de professor, de gewone Hollandse jongen en de nachtelijke student, heb ben via Swagerman en Swie renga een goede uitgever ge kozen bij wie „alles stroomt". Het zijn niet louter verzinsels, maar ook wensdromen die in een slapeloos nachtje de leze- r(es) als sultan en sultane een eindweegs tegemoet kunnen komen. Als je maar gevoel voor het verleden hebt. Met alle onheil en donderbuien vandien. Het boek zij ter le zing en luchtig vertier van harte aanbevolen. „Vertellingen rondom de Oude Rijnmond". Uitgeve rij Panta Rhei, Katwijk; prijs 24,90. CHEF WOONRUIMTEVERDELING STROEVE VERTREKT NOORDWIJK „Men sen hebben wel eens op mij gescholden. Degene die achter het loketje staat wordt tenslotte als schul dige gezien. Iemand die jaar-in-jaar-uit nul op het rekest krijgt als hij om een woning komt vragen valt wel eens uit. Om ver velende reacties te verko- men heb ik nooit valse beloftes gedaan. Dat is wel het ergste wat je men sen aan kunt doen." De vertrekkende chef woon ruimteverdeling van Noord wijk, G. Stroeve, draagt nie mand een kwaad hart toe. „Ie dereen mag op mijn receptie komen", zegt hij lachend. Aan zijn bureau zijn in vijfen twintig jaar tijd heel wat tra nen gevloeid, zowel van ver driet als van vreugde. Het wa ren met name de probleemge vallen die Stroeve het meest bezig hielden. „Het is gek maar daar vond ik vaak in mijn vrije tijd de oplossing voor. Moeders met kinderen wil je na een echtscheiding niet op straat laten staan. Daar blijf je mee bezig. Door te schuiven hier en daar zie je dan in een flits hoe je ze on derdak kunt krijgen. Het is jammer dat mensen die op de wachtlijst staan dan al snel zeggen: je moet zeker eerst ge scheiden zijn om in Noordwijk voor een huis in aanmerking te komen." Stroeve kwam in 1966 naar Noordwijk en kwam direct op G. Stroeve, chef woonruimteverdeling van Noordwijk, vertrekt: „Het is erg lastig verdelen als je niets hebt." FOTO: HENK VAN DEN ENDE woonruimteverdeling. De lijst van woningzoekenden was toen, met 700 gegadigden, nog te overzien. Inmiddels wach ten bijna 1400 Noordwijkers op de toewijzing van een huis. Stroeve: „Toen ik hier kwam zei de toenmalige wethouder tegen mij; je bureau komt op de afdeling sociale zaken te staan. Als de woningnood te- zijnertijd is opgelost word je daar te werk gesteld. Voor ontslag hoef je dus nooit te vrezen." Te duur Noordwijkers verhuizen vol gens Stroeve niet graag naar elders. En terecht, zo vindt hij, want de kustplaats is naar zijn mening een prachtig dorp om in te wonen, centraal gelegen en door natuurgebieden omge ven. Voor woningzoekenden ziet hij de toekomst echter somber in. De provincie houdt de bouwteugels strak. Tachtig woningen per jaar mogen er worden gebouwd. Dat zijn er volgens Stroeve minstens ze ventig te weinig. „Zouden we honderdvijftig huizen mogen bouwen dan lopen we nog niet eens op de lijst van woning zoekenden in. Dan bouwen we gewoon voor de behoefte die er bestaat," zo vertelt hij. „Het is heel moeilijk aan mensen die volgens de lijst aan de beurt zijn en aan de geldende criteria voldoen, nee te moeten verkopen. Het is erg lastig verdelen als je niets hebt." Volgens Stroeve moet de ge meente haast maken met het aanwijzen van een nieuwe bouwlokatie. De nieuwbouw wijk Vinkeveld is bijna volge bouwd. Nieuwe bouwstromen zijn volgens hem hard nodig. En daarbij doelt hij dan niet op huizen in de wat duurdere genres. In het Vinkeveld staan dit jaar 53 huizen op de rol. Allemaal koophuizen waarvan er zeven méér dan twee ton kosten en tien woningen zelfs om en nabij de vier ton. Stroeve: „Natuurlijk moet je als gemeente voor iedere in woner bouwen. Maar bij een toewijzing van slechts tachtig woningen per jaar vind ik dat je je moet richten op de men sen die de huizen nodig heb ben. In Noordwijk zitten we te springen om goedkopere hui- Is het in de koopsector moei lijk, voor Noordwijkers die willen huren is het zo mogelijk nog droeviger gesteld. „Er worden de laatste tijd alleen maar huurwoningen voor ou deren gebouwd", zo consta teert Stroeve. Bouwen voor ouderen vindt hij op zich een goede zaak, maar dat jongelui daardoor aangewezen zijn op de vaak vooroorlogse huizen die dan vrijkomen, huizen die veelal niet voldoen aan de kwaliteitsnormen van nu, is volgens hem problematisch. De huurflats in de wijk Boe- renburg dreigen ook aan het huurbestand te worden ont trokken. De eigenaar van de flats is van plan ze te verko pen. Voor minder draagkrach- tigen een hard gelag. Want wat overblijft zijn de toch al tijd duurdere eengezinswonin gen. Ook voor oud-Noordwij- kers is het volgens de chef woonruimteverdeling nogal eens moeilijk te verteren dat terugkomst naar het geliefde dorp vrijwel niet mogelijk is. „Ja, ze kunnen in de vrije sec tor een huis kopen, maar voor mensen op wat oudere leeftijd is dat gewoon niet te doen". Geluk Stroeve prijst nog de dag ge lukkig dat hij naar de kust plaats is gekomen. Na een zes jarige loopbaan bij de Konink lijke Marechaussee stapte hij over naar het Schiedamse poli tiekorps. Hij kreeg last van een ernstige vorm van rheu- ma. Politietaken werden te zwaar voor hem. Bureau huis vesting van de gemeente Schiedam bood hem een func tie aan. Toen hij in '66 in Noordwijk solliciteerde kon hij niet bevroeden bezig te zijn met een van de gelukkigste grepen in zijn leven. Want, eenmaal gesettled in Noord wijk, bleek de rheuma voor goed verdwenen. „Ik heb wat dat betreft echt alle geluk van de wereld gehad". Na twee reorganisaties, het zien verdubbelen van de lijst woningzoekenden, afscheid te hebben genomen van vele col lega's „er zijn er nog twee uit mijn begintijd over" sa neringen van oude woongebie den als Vreewijk en het Stille Zuie en de woonschepen uit het Schie, vindt Stroeve het onderhand welletjes. Eigenlijk had hij al vorig jaar november de gemeentedienst willen verlaten. Het vinden van een opvolger bleek echter nogal wat voeten in de aarde te hebben. In M. Gans, die per 1 maart in dienst is getreden en door hem zelf ingewerkt, heeft hij alle vertrouwen. Hem geeft hij de boodschap mee bij het verdelen van woonruimte één rechte lijn te hanteren en daar onder geen voorwaarde van af te wijken. De gemeente zou haar dure bouwgrond vol gens Stroeve beter kunnen ge bruiken dan er kantoorpanden op te zetten zoals aan de Beek laan gebeurt en op de hoek Duinwetering-van Panhuys- straat. „Daar hadden bijvoor beeld ook prima appartemen ten voor alleenstaanden kun nen worden gebouwd." Ook die categorie heeft recht op volwaardig woongenot, zo vindt hij. Vanaf 26 april zal het Stroeve allemaal niet meer zó bezig houden. Dan gaat hij zich uit leven in hobby's als tuinieren, filmen, fietsen en zwemmen. Ook staan er reizen op het programma, bijvoorbeeld naar Indonesië. Zijn afscheidsrecep tie wordt op 26 april gehouden in de raadszaal van het Noord- wijkse gemeentehuis vanaf 16.00 uur. MARIJKE DEN HOLLAN DER

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13