Plannen voor Groene Hart zijn veel te ingrijpend Verstoorde natuur slecht voor kwaliteit van kaas Leiderdorp te snel met invoeren gescheiden inzamelen van huisvuil BOUWPLANNEN? LEIDEN OMGEVING QeidóaOowumt DINSDAG 23 APRIL 1991 Pt Diefstal van auto LEIDERDORP Een Leider dorper wilde vanochtend om kwart over zes naar zijn werk gaan, maar toen hij buiten kwam bleek zijn auto te zijn gestolen. De auto, een blauwe Golf, stond in de wijk Buiten hof in Leiderdorp. Het voer tuig is vannacht gestolen. Autokraak in Hoogmade HOOGMADE Uit een auto die stond geparkeerd aan de Kerkstraat in Hoogmade is in de nacht van zondag op maan dag een radio gestolen. Het voertuig werd opengebroken. LEIDERDORP De gemeen te Leiderdorp is veel te snel tot de invoering van het systeem van het gescheiden inzamelen van huisvuil overgegaan. Het gemeentebestuur zit nu met en kele bezwaarschriften opgeza deld die bij een betere voorbe reiding voorkomen hadden kunnen worden. Dat is de me ning van de voorzitter van de gemeentelijke commissie beroep- en bezwaarschriften, mr. B. K. Olivier. „Er is wel voorlichting ge weest Er is een keurige krant verspreid. Maar zoiets moet je een paar keer herhalen. Je moet de mensen er aan laten wennen. De informatiekrant kwam eind februari uit en al een paar weken daarna werd met het nieuwe systeem begon nen. Mensen voelen zich daar door overvallen", aldus Olivier. Olivier vindt ook dat het ge meentebestuur van Leiderdorp er zelf nog niet klaar voor was. Dat de afvalstoffenverordening na de invoering nog moest worden gewijzigd noemt Oli vier veelzeggend. Volgens Oli vier heeft het gemeentebestuur de in- en uitvoeringsproblemen schromelijk onderschat. „Als je een nieuw systeem invoert dan moet je op alles bedacht zijn. Dat het college pas nu een standpunt heeft ingenomen over de aansprakelijkheid van de afvalbakken getuigt niet van een zorgvuldige aanpak", zo stelt Olivier. Aansprakelijk B en W stellen dat de burgers van Leiderdorp in beginsel aansprakelijk zijn voor het ge bruik van de mini-containers. Van hen mag worden verwacht dat ze er zorgvuldig mee om gaan Het college durft de ver gelijking tussen een mini-con tainer en een kinderwagen aan. „Als gebruiker van de mini- container dien je voorzichtig te zijn voor het beschadigen van andermans zaken. Net zoals je dat dient te zijn, indien je de kinderwagen van een buurman door de straat duwt," aldus het college. Het college erkent, dat de mini-containers op winderige dagen „potentiële schadeve roorzakers" zijn. De gebruiker moet echter de nodige voor zorgsmaatregelen nemen om te voorkomen dat er schade door de wind en eventueel vandalis me ontstaat. Pas wanneer men kan aantonen, dat men alles heeft gedaan om schade te voorkomen, dan in de gebrui ker niet aansprakelijk. Het college stelt zich genuan ceerd op ten aanzien van de containers die na legging door de gemeentelijke reinigings dienst leeg op de stoep worden achtergelaten. Als die op drift raakt door de wind en schade aan derden veroorzaakt, dan ligt het voor de hand dat het ri sico voor de gemeente is. B en W van Leiderdorp stellen zich op het standpunt dat de bezwaren van mevrouw H. Dekker-van Stijn en de heer A. de Vrind niet ontvankelijk zijn. De afdeling voorlichting heeft onlangs bekend gemaakt, dat de bezwaarschriften wor den opgevat als klachten waar aan de gemeente iets zal probe ren te doen. Olivier vindt dat het college erg voorbarig is de bezwaar schriften niet ontvankelijk te verklaren. Volgens hem mag de commissie beroep- en be zwaarschriften niet worden ge passeerd. „Ik zeg altijd dit. Als gemeente en bezwaarden on derling tot een oplossing ko men dan heb ik daar geen pro blemen mee. Maar mensen hebben wel recht op behande ling van hun klachten in een onafhankelijke commissie. Als de gemeente er in slaagt de problemen op te lossen dan vind ik dat fantastisch, zo niet, dan moeten de bezwaarschrif ten naar de comissie toe". SYMPOSIUM OVER BINNENTUIN VAN DE RANDSTAD: ALPHEN AAN DEN RIJN Het Groene Hart kan een echte binnentuin van de Randstad worden. De ontwikkeling van deze tuin moet door de lande lijke overheid echter niet aan al te strenge regels en beperkingen worden ge bonden. Met name de landbouw en de gemeen ten in de Rijnstreek kun nen zich niet vinden in de ingrijpende plannen voor het Groene Hart, zo bleek gisteren tijdens een sym posium in Alphen aan den Rijn. Het symposium 'Het Groene hart. Kiezen voor binnentuin of buitenhuis?' was een initia tief van het intergemeentelijk overlegorgaan Rijnstreek (IGOR). Aanleiding was de concept-visie Groene Hart die in de Vierde Nota over de ruimtelijke ordening is opge nomen Het idee van een Randstad die is opgebouwd uit een ring van steden rond een groen middengebied is al der tig jaar oud, maar volgens P. Dauvellier van de Rijksplano logische Dienst nog steeds ac tueel. Volgens Dauvellier staat het gebied meer dan ooit onder de druk van verstedelijking. In de Randstad moeten de ko mende decennia nog 660.000 woningen worden gebouwd. Voorts moet er een hoge snel heidsspoorlijn worden aange legd, zal Schiphol sterk groei en en wordt de vestiging van internationale bedrijven in de Randstad gestimuleerd. Toch kan het Groene Hart behou den blijven, aldus Dauvellier. Dat kan door het aanscherpen van het restrictief (beperkend) beleid op het gebied van wo ningbouw, bedrijfsterreinen en glastuinbouw. Minder woningen Als de huidige trend zich voortzet worden in het Groene Hart tot 2015 nog 65.000 wo ningen gebouwd. Daarvan zijn er 38.000 in streekplannen op genomen, waarvan 18.000 al in bestemmingsplannen staan. „De vraag is of de 20.000 wo ningen die nog niet in bestem mingsplannen zijn vastgelegd ook werkelijk gebouwd moeten worden. Voor de wo ningbehoefte van bewoners van het Groene Hart is dat niet nodig", hield de planoloog zijn gehoor voor. Hij rekende voor dat jaarlijks 6000 wonin gen in het Groene Hart vrijko men doordat mensen verhui zen. Het aantal startende wo ningzoekenden zou 6000 zijn. „Als er meer woningen wor den gebouwd is er sprake van nieuwvestiging". Volgens Dau vellier kan de woningbouw met 25 procent worden gere duceerd. Woningen moeten zo veel mogelijk in stadsgewesten worden gebouwd. Daar moeten ook nieuwe bedrijven zich vestigen. Het Groene Hart is door de planologen in vier grote kern gebieden verdeeld: De Venen, Vechtplassen, Hollandse Plas sen en Krimpenerwaard. De Venen is gericht op moerasna- tuur, landbouw met veenwei- denatuur en extensieve recre atie. In het gebied de Holland se Plassen ligt het accent sterk op de watersport met daar naast landbouw met veenwei- denatuur en akkerbouw. Vechtplassen is vergelijkbaar met De Venen en in het ge bied Krimpernerwaard gaat het vooral om de ontwikkeling van de landbouw. Tussen de steden en het Groene Hart komt een randzone. Met name in de vier kerngebieden moeten snel maatregelen ko men om de milieubelasting te rug te dringen. Landbouw N. Alkemade, die sprak na mens de drie Hollandse land bouworganisaties, uitte scher pe kritiek op de concept-visie Groene Hart. Volgens hem is er sprake van te veel illusie en te weinig werkelijkheidszin. „De visie vertoont geen sa menhang met reeds ingezet beleid, zoals het Natuurbe leidsplan". Alkemade toonde zich ook oneens met de stel ling dat door de aankoop van 600.000 nu tot 450.000 in 2010". Volgens Van der Lecq bete kent dit vergrijzing van de be volking en het bedrijfsleven, leegloop van scholen en afna me van werkgelegenheid. „Dit kost de gemeenschap meer geld dan een geleidelijke ont wikkeling van het Groene Hart tot een natuurlijk en eco nomisch aantrekkelijk gebied. Waarbij voor de bebouwings kernen wordt gezocht naar culturele en natuurlijke gren zen". Van der Lecq pleitte verder voor betere instrumen ten om de bestaande woning- volledige bedrijven voor na- ^voorraad voor de eigen bevol- king te behouden. Zij merkte tevens op d&t beter overleg tussen alle partijen nodig is. Van der Lecq kreeg steun van H van de Cammen van het Planologisch en Demografisch Instituut. „Een restrictief be leid is nodig, maar niet zo stringent als de overheid wil". Van de Cammen zei dat de stedenring de groei van regio nale opvangkernen als Gouda en Alphen kan opvangen H Kraal van Natuur en Milieu wil een evenwichtige natuur ontwikkeling waarbij het be houd van bestaande veenwei- den, moerassen en plassen centraal staat. Volgens Kraal is er een achteruitgang van de natuur over de hele linie en moeten de kerngebieden daar om worden vergroot. Gemeenten, provincie en het Rijk moeten in de komende 25 jaar drie miljard gulden inves teren in het Groene Hart. Van der Lecq stelde gisteren voor een deel van dit geld via toe ristenbelasting binnen te ha len. Zij denkt aan een bedrag van vijftig cent dat moet wor den gevraagd aan deelnemers aan toeristische evenementen als kano- en fietstochten. Ook willen de IGOR-gemeenten het bedrijfsleven laten meebe talen aan de ontwikkeling van het Groene Hart. tuurreservaten de landbouw structuur niet wordt aangetast. Alkemade stelde voorts dat de glastuinbouw in de plannen te negatief wordt benaderd. Hij noemde het onaanvaardbaar dat bestaande glastuinbouwbe drijven in het Groene Hart on der een overgangsregeling worden geplaatst. „Deze groot schalige kapitaalsvernietiging weegt absoluut niet op tegen de maatschappelijke wens dit glas te verwijderen". Alkema de pleitte er voor dat het sier teeltcentrum Boskoop moet kunnen blijven groeien. Over recreatie zei hij; „Wij willen het verder toegankelijk maken van het Groene Hart voor re creatie positief benaderen. In recreatief medegebruik zien we goede mogelijkheden. Daarin zien we meer perspec tief dan in de aanleg van grootschalige boscomplexen". G. van der Lecq (IGOR) waar schuwde voor een al te restric tief beleid. „Het rigoreus stop pen van al die zaken die na lang overleg in streekplannen zijn vastgelegd is een ontken ning van de serieuze bedoelin gen, inzet en inspanningen van provincie- en gemeentebe stuurders. Stilstand is achter uitgang. De bevolking zal in 20 jaar tijd teruglopen van Plantaris overhandigt geld voor Roemenië De Alkemadese Loopvereniging Plantaris heeft gisteravond een cheque van ruim 18.000 gulden overhandigd aan Sjaak Ottens uit Enkhuizen. Ottens hoort tot de groep brandweerlieden van Schiphol die bezig zijn een Roemeens kindertehuis op te knappen. Het geld is door elf leden van Plantaris zondag bijeengelopen tijdens de Rotterdam Marathon. De elf werden door vrienden en enige bedrijven uit Alkemade gesponsord. Ze slaagden er allemaal in de marathon uit te lopen. De cheque werd uitgereikt door Plantaris-woordvoerder Jos Koek en door Ploni Klein. Jos vertelde dat de Plantaris-leden bewust hadden gekozen voor de kinderen in Roemenië. ,,We zochten een doel, waarbij zo min mogelijk geld aan de strijkstok zou blijven handen." Sjaak Ottens vertrekt op 5 mei met dertien andere vrijwilligers naar Roemenië om er de ruimte voor wasmachines te verbe teren. Tevens worden de elektrische leidingen in het kindertehuis vernieuwd. De vrijwilligers gaan voorts een schooltje inrichten voor de 130 kinderen van het tehuis inrichten. In de toekomst willen ook nog een recreatiezaaltje bouwen en een keuken inrichten. FOTO: WIM VAN NOORT Oranjevereniging kwaad over afwijzen van extra subsidie LEIDSCHENDAM Het be stuur van de Oranjevereniging „Wilhelmina" in Leidschen- dam heeft de gemeenteraad een boze brief geschreven over de weigering extra-subsidie toe te kennen voor de feeste lijkheden van vorig jaar. De raad besloot onlangs niet in te gaan op het verzoek gedeel telijk bij te dragen aan het te kort van ruim 10.000 gulden. Onder andere omdat de vere niging genoeg geld zou heb ben. Het bestuur wijst er op dat de feesttent op het gras veld bij het raadhuis, die met name de oorzaak is van het te kort. ook is gebruikt voor een tentoonstelling over ontwikke lingshulp. Die zou de gemeen te anders veel meer hebben gekost. „Wilhelmina" vindt dat de raad de vereniging „in de kou" heeft laten staan. Het bestuur zegt ernstig te betwij felen of in de 'toekomst nog voldoende motivatie kan wor den opgebracht om op enthou siast voor de Leidschendamse gemeenschap te blijven wer ken. Het verzoekt de beslissing in heroverweging te nemen. De brief staat vanavond op de agendan van de commissie al gemene bestuurlijke genheden (ABA) ZOETERWOUDSE KAASMAKER NEDERLANDS KAMPIOEN T>!> ZOETERWOUDE De titel „beste boerenkaas- maker van Nederland" krijg je niet cadeau. Kaas maken is een vaak dat enorm veel aandacht vraagt. De familie Paarde- kooper uit Zoeterwoude weet er alles van. Vorige week werd met die titel de kroon op haar werk gezet. Tijdens de nationale kaaskeuring in Kamerik behaalde Paardekooper de hoogste score. Volgens Antoon Paardekooper en zijn vrouw Annie hebben zij geen „keukengeheimen". „Iedereen mag weten hoe wij de kaas bereiden. Die informa tie komt immers alleen maar ten goede aan het beeld van de zelfkazers. Het gaat feitelijk om drie aspekten: de hygiëne, de voeding van de koeien en de melkzuurbacterieën. Juist het zuursel van onze kaas is van doorslaggevend belang voor de smaak", aldus Paarde kooper. De hygiëne in het bedrijf is van groot belang. Het bedrijf van Paardekooper is vrij nieuw. Voordeel is dat de mel- kapparatuur mede daardoor van optimale kwaliteit is. Alles is van roestvrij staal en het lei dingstelsel kent geen koppe lingen. Tweede aspect is de voeding van de koeien. Gras is het hoofdbestanddeel, 's Zo mers eten de koeien vers gras en in de winter hooi of inge kuild gras. De zelfkazers moeten ook goed letten op bijvoedermiddelen. „Produkten als spruiten, wit- Resultaten Zoeterwoudse zelfkazers ZOETERWOUDE Zeven boerenkaasmakers uit Zoeterwoude hebben kaas ingezonden voor de nationale titelstrijd. De pun- tenscore van de technische keuring was als volgt: A. Paardekoper, Laan van Oud Raadwijk, 94 punten; L. Onder water, Westeindseweg 93 punten; Maatschap Van leeuwen, Geerweg 92 punten; N. Captein, Weipoortseweg 92 punten; Maatschap Van Rijn, Geerweg 92 punten; A. Spruit, Broekweg- kade 90 punten; Maatschap Van Veen, Weipoortseweg 86 pun- Antoon en Annie Paardekooper in hun bedrijf. „Zelfkazers hebben er volstrekt geen belang bij het weiland te verzuren". FOTO: HENK VAN DEN ENDE lofknollen enz. geven wij niet aan de koeien. Daar zit een bijsmaak aan en dat proef je uiteindelijk in de kaas. Je kunt dan natuurlijk wel kaas maken maar volgens mij gaat dat ten koste van de smaak en de kwaliteit", stelt Paardekoo per die samen met zijn vrouw Annie en zoon Ton het bedrijf runt. Milieu Makers van boerenkaas heb ben veel zorg voor het milieu. „Het milieu moet in evenwicht blijven. Ga je de natuur in het weiland verstoren dan gaat dat onherroepelijk ten koste van de kwaliteit van het gras. Na tuurlijk moeten wij bemesten maar dat gebeurt zeker niet overvloedig. Het is daarom voor ons en de andere zelfka zers enorm frustrerend als je beelden ziet van overbemes ting. Het lijkt er dan op dat ie dereen maar raak rommelt. Dat is beslist niet zo. Zelfka zers hebben er volstrekt geen belang bij het weiland te ver zuren. In tegendeel zelfs. Wij bemesten dus in afgewogen hoeveelheden. Louter om het eigen produkt te verbeteren. Als je dan weeer beelden op de televisie ziet en alle agrariërs over een kam worden gescho ren is het om moedeloos van te worden. Die kritiek is niet te recht. Ik beweer dat zelfkazers juist extra attent zijn op het milieu", aldus Paardekooper. Belangrijkste voor de kwaliteit van de kaas is volgens Paarde kooper het melkzuursel dat hij gebruikt. Annie Paardekooper: „We kweken dat zelf. Iedere dag koken we 20 liter melk en laten het vervolgens afkoelen tot 18 a 19 graden. Daarna voegen we het entsel toe als we kaas gaan maken. De kwa liteit van het zuursel heeft te maken met het feit dat alles van het eigen bedrijf komt. Ik ben er van overtuigd dat juist dat onze kaas zo bijzonder maakt. Veel kaasmakers be trekken het zuursel van het Nederlands Instituut voor Zui vel Onderzoek. Ook wel goed, maar toch net even anders" De familie Paardekooper maakt 365 dagen per jaar kaas. Vakantie is er niet bij. De 95 koeien produceren per dag ge middeld 1.900 liter melk. Voor 1 kilogram kaas is zo'n 10 liter melk nodig. Paardekooper be hoort tot de grotere zelfkaas- bedrijven in ons land. Goudse Al sinds jaar en dag maakt Paardekooper Goudse kaas. Waarom? „Ach dat is van va der op zoon gegaan. Mijn va der maakte ook Goudse kaas en dan ga je daar mee door. Ook de vader van mijn vrouw (Annie van der Hulst is af komstig uit Voorschoten ge woond, red.) maakte Goudse kaas, dus het zit echt in de fa milie. We hebben in ieder ge val ontdekt hoe je heel goede kaas kunt maken Je hebt niet alles in de hand maar je kunt er zelf wel veel aan doen", al dus Paardekooper. Groothandel Van der Sterre uit Bodegraven is al jaren af nemer van de boerenkaas van Paardekooper. B. van der Wal van dat be drijf: „Paardekooper is een van onze hofleveranciers. Boe renkaas is een ambachtelijk produkt en afhankelijk van veel factoren. Het is van groot belang dat de consument con tinu dezelfde smaak kaas krijgt. Paardekooper levert ons alle 52 weken van het jaar kaas van topkwaliteit hebben met een herkenbare indenti- teit". Opleiding De boerenkaasmakers hebben er geen moeite mee hun 'ge heim' prijs te geven. In andere branches komt het vaak voor dat de succesformule angstval lig geheim wordt gehouden. Mevrouw Paardekooper geeft zelfs les aan beginnende kaas makers. „Jonge veehouders willen nogal eens zelf kaas gaan maken Die komen bij mij praktijklessen volgen. Ik heb nu een groep met mensen uit o.a. Utrecht, Noord-Hol land en zelfs de Flevopolder. Het zijn vrouwen en mannen die heel gemotiveerd zijn. Ik wil graag mijn kennis over dragen. Dat is alleen maar in het belang van de boerenkaas- makers. Een kwaliteitsprodukt is immers de beste reclame voor de zelfkazers", aldus me vrouw Annie Paardekooper. (ADVERTENTIE) WEIGEREN MUZIEKVERGUNNING AAN DISCO IN LEIMUIDEN IS TERECHT DEN HAAG/LEIMUIDEN H. van Kou wen heeft terecht geen muziekvergunning voor zijn disco aan de Willem van der Veldenweg in Leimuiden gekregen. Tot dit oordeel komt de Raad van State. Van Kou wen had tegen het weigeren van de buren van disco Cygne van de vergunning beroep aan- Blanche De Raad van State getekend bij de Raad van State, heeft echter geluisterd naar Hij meent dat de toenmalige een adviseur die ter plekke is gemeente Leimuiden (nu Ja- gaan kijken. Volgens de advi- cobswoude) zich ten onrechte seur overschrijdt de disco het heeft gebaseerd op klachten aantal wettelijk voorgeschre ven decibellen aanzienlijk en zijn ingrijpende voorzieningen nodig om de overlast te beper ken. De Raad van State is het met de adviseur eens. Kringloopparkje Alkemade geopend ALKEMADE Geassis- teerd door een kleine honderd leerlingen van basisschool De Veenkrag- ge heeft wethouder W. Nugteren gisteren het kringloopparkje aan de Korte Goog in Alkemade in gebruik genomen. Dat gebeurde in het kader van „Earth-day". Samen met hen scheidde de wethouder een hoeveelheid door de kinderen aangeleverd afval en verdeelde het over containers voor glas. kleding, blik en papier. De kinderen onder leiding van meester Homburg zorgden daarbij voor geschikte decorstukken in de vorm van spandoeken. De aansporing „Kom op me neer Nugteren, aan de slag dan wordt 't nog een fijne dag" op een van de afgedankte lakens, had Nugteren niet no dig. Gekleed in stofjas, werk handschoenen, stofpet en uit gerust met adembescherming, pakte hij het afval zonder aar zelen aan. Het kringlooppark is een aan vulling op de gebruikelijke vuilinzameling en bedoeld voor mensen die door bijzon dere omstandigheden extra af val snel kwijt willen. Nieuw voor Alkemade is de mogelijk heid ook blik apart in te leve ren. De glasbak op de Korte Goog is nu de veertiende in Alkemade. Er is er nu een per duizenjd De opbrengst van de kleding- container is bestemd voor ont wikkelingswerk in Indonesië en Lesotho (Afrika). (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk BCHÜCD. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «ca ni nrrfavcwi ^TTTTTT,'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12