Sowumt ►uurthuis Morschwijk apt uit overleg SKIL r STAD OMGEVING/KUNST/RTV trijs voor parkeren is te hoog Snelheid directeur maakt bedrijf bijna stuurloos Buurtopknappers in Leiden Noord Mogelijk doorbraak bij bestrijding rugklachten Een cadeau van formaat r_ CeidóeScHi/ia/nt DINSDAG 23 APRIL 1991 PAGINA 11 tAS OOST: Buurtvereniging Pan- I blijft aandringen op open- fan de parkeergarage aan senplein voor haar bewo- Ironds, 's nachts en in het e. Dat schrijft de buurtver- n een reactie op de voor- an het college van B en W I nieuwe parkeerverorde- ïpst wil dat buurtbewoners met len bezoekers tegen laag tarief le van de garage gebruik kun- Zij vinden het „absurd" dat er pver een vierde parkeergarage wordt gesproken terwijl de zogeheten Mar- ca-garage regelmatig leeg staat: „Al voor de bouw drongen wij aan op afspraken met de eigenaar.-Maak als gemeente die gemiste kans maar eens goed", werpt de buurt de gemeente voor. Verder heeft de buurtvereniging vijf pun ten opgesteld waarop zij het evaluatierap port van de gemeente aanvallen. Zo wil Pancras Oost dat de controle op bedrijfsau to's en andere foutparkeerders verscherpt wordt: „Vooral 's avonds en op zondag is er weinig of geen pakkans",, schrijft de buurtvereniging. Ook is de buurt tegen het verhogen van de prijs van het parkeerpas- je: „Voor velen zal een verhoging van de prijs „te veel" zijn Schooljeugd doet massaal mee met corso-wedstrijd NOORDWIJK Zo'n zevenhon derd kinderen van basisscholen van Noordwijk tot Haarlem heb ben meegedaan aan de kreativi- teitswedstrijd die rond het bloe mencorso georganiseerd was.' Gisteravond werden in het Noordwijkse Boulevard Hotel de prijzen uitgereikt door W. Rovers van het corso-comité. Voor de wedstrijd werden 175 werkstuk ken ingeleverd die vaak door groepen kinderen werden ge maakt. De prijzen varieerde van een bezoek aan de Space Expo tot het meerijden met het corso in een NZH-bus. Rovers verklaarde ook volgend jaar de jeugd weer bij het corso te willen betrekken. Vrouw in eigen huis beroofd LEIDEN Een 35-jarige vrouw is gisterochtend tegen tien uur door twee mannen in haar woning be roofd. De vrouw opende haar voor deur, omdat zij dacht dat de melk boer had aangebeld. Zij werd echter door een donkere en blanke man naar binnen geduwd, waarbij een van de mannen een onbekend voor werp, mogelijk een wapen, in zijn handen hield. De vrouw werd de woonkamer ingeduwd. Een van de mannen doorzocht daarop de kamer. Een tas met daarin voor een paar honderd gulden aan geld, girobetaal kaarten, rijbewijs en paspoort en een koffer met boeken werden meegeno men. De mannen ontvluchtten de woning en renden linksaf richting tunnel. Verplaatsing van leidingen kost EWR anderhalf miljoen LEIDEN - De nieuwbouw van het NS-station betekent voor de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland een extra kostenpost van 1,5 miljoen gulden. Dat bedrag is nodig voor het verplaatsen van gas-, water- en electriciteits- leidingen. Een deel van de kosten hoopt het EWR op de gemeenten en de NS te kunnen verhalen. W. de Jong van de gemeente Alphen pleitte voor indringende onderhandelingen met de Nederlandse Spoorwegen, omdat hij bang is dat de NS zal proberen onder de kosten van daan te komen. „En dat terwijl de NS de uit vinder van het veroorzakingsprincipe is". Hij werd gerust gesteld door algemeen directeur J. Haijkens. „We zullen de kosten zoveel moge lijk bij de veroorzakers indienen, maar alles kan niet". Alphens duo bekent reeks inbraken ALPHEN AAN DEN RIJN Een 18-jarige Al- phenaar en zijn 50-jarige vriend, eveneens uit Al phen, hebben gisteren bekend eerder deze week een bestelauto in de Rijnhaven te hebben willen dumpen. De jongste had de bestelbus in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen en vervolgens een rondreis langs verschillende bedrijven in Al phen en een café in Boskoop gemaakt, waar een computer, gereedschap, een koffiezetapparaat, een brandblusser en een forse hoeveelheid alco holhoudende drank werden ingeladen. Na de bus te hebben leeggehaald probeerde het tweetal zich van de wagen te ontdoen door hem in de Rijnha ven te duwen. De auto bleef echter op de rand van de kade hangen, waarna een toevallig passe rende getuige de politie belde en beide mannen konden worden opgepakt. )RZIENINGENCOMMISSIE LEGT WERK NEER CN De voorzie- ïcommissie van lis Morschwijck definitief een gezet onder haar aamheden voor het uis en de afvaar- van haar be id Peter Pot naar ilgemeen bestuur KIL (Sociaal-Kul- Werk In Leiden). e maakt de voorzie- lommissie haar besluit T/ember vorig jaar om geheel af te treden ef. De commissieleden Jzich al lange tijd bui- ■gezet door het SKIL, gis haar oprichting de macht binnen het buurt- en clubhuiswerk naar zich toe trok en de voorzieningen commissies grotendeels bui tenspel zette. Alleen de klei ne en onbelangrijker zaken konden de commissieleden blijven doen. De gang van zaken leidde tot groot ongenoegen bij buurt en clubhuizen, waarbij Morschwijck voorop liep. In een laatste brief wordt letter lijk gesteld dat de oorzaak moet worden gezocht in „de slechte samenwerking welke met SKIL in de praktijk bleek". Het bestuur zegt in grote lijnen het gevoel te hebben gekregen dat er daadwerkelijk naar werd ge streefd om de inbreng van de voorzieningencommissies „in hoge mate te beperken". An derzijds moest Morschwijck -constateren „dat de dagelijk se leiding van SKIL niet voor haar taak was bere kend". Hoop De voorzieningencommissie kreeg weer hoop nadat met wethouder Aart van Bochove (welzijn) over de problemen was gesproken. Ook werden gesprekken gevoerd met het bestuur van SKIL, waarbij de bezwaren van Morsc hwijck uitvoerig werden toe gelicht. Ondanks dat zowel Van Bochove als het dage lijks bestuur van SKIL die gesprekken als „positief" be oordeelden, nam het SKIL op 21 maart van dit jaar toch een bestuurlijk reglement aan waarin bepalingen wa ren opgenomen waar Morsc hwijck zich juist tegen ver zette. In het nieuwe regle ment werden aan de voorzie ningencommissies van de buurthuizen voortaan geen bestuurlijke bevoegdheden meer toegekend. In een brief schrijven de le den van het bestuur van Morschwijck de gang van za ken zeer te betreuren en daarin reden te zien om haar werkzaamheden te staken en haar vertegenwoordiger uit het algemeen bestuur van het SKIL terug te halen. De buurthuismedewerkers die wel actief blijven, worden veel sterkte toegewenst „in deze tijd van ontdemocratise- ring van welzijnswerk op wijkniveau" roject woners ver- gswijken - In het kader ociale vernieu- voor bewoners landachtswijken laaghwijk, Pan- Herengracht- in september waarbij kennis an worden met Cultuur. Het etiteld „Kunst gaat uit van de ;rsiteit K O in ting met diver- culturele instel- als de biblio- le Lakenhal. De van het project idelijk uit de ti- g van een succes- ijk project in Dor- It ook in Leiden steed aan een laag- kunstproject voor de drie socia:le swijkëh- Volgens orst, van K O, is op de drie wijken dat de bewoners einig met kunst in omen. Een dertig- tien ex- ^fter de schermen A musea en biblio- ^»en hier verande- Hngen. Op de prijs Hulden per les rust subsidie. S J»a Ljltoop maakte gis- ®3dens een wijkver- Pancras Oost dui- j$|fln vulling aan het P%aat worden gege- le excursies komen ïsentaties, gesprek- leidse kunstenaars Tatuur en muziek 1 bod: „Het wordt «efd programma ijn niet van plan j erin te rammen", M.Schaap van jvest wees de pro- op de problemen ■nen verwachten: fen zullen denken, Be gemeente eerst de wijk opknap- fns haar zal het den om bewoners jen lopen voor het f el zij het zelf wel landerhorst besef- [tPiden is prachtig, "f gevel hangt een probleem is in- vinden we el- i Stoop. Zij vroeg Öaarom aan de so- iuwi ngs werkgroep ^project het beste Als advies "|in de buurthuizen rjas- en sjoelavon- [te verkopen. Ook buurtkranten uit- fecht aan worden ZOETER WOUDE/ LEI DEN Een in Zoeter- woude gevestigd toeleve ringsbedrijf voor bouwar- tikelen is gisterochtend maar net ontkomen aan een hectische periode van drie maanden. Rechter Morshuis van het Leidse kantongerecht boog zich over de zoveelste snel heidsovertreding van de directeur. Het ontzeggen van de/rijbevoegdheid zou volgens diens advocaat Teekens leiden tot „chao tische taferelen en een hoop ellende" voor het bedrijf. Volgens Morshuis had de man ruim twee jaar geleden op de Hoge Rijndijk in Leiden de snelheidslimiet van 70 kilome ter per uur met 40 kilometer overschreden. En dat niet voor de eerste keer. Al jaren wordt de man achtervolgd door boe tes, acceptgiro's, schikkingen van de politie en een keer een aanmaning om voor het ge recht te verschijnen. Dat laat ste had de man ook gedaan, wat leidde tot een voorwaar delijke ontzegging van de rij bevoegdheid. „En desondanks reed u toch weer veel te hard", hield rechter Morshuis de man voor. De directeur kon dat niet ont kennen. De snelheid was te hoog geweest en hij was ge zien. Pech. Maar zijn advocaat schoot hem te hulp. „De laat ste twee jaar heeft hij geen en kele snelheidsovertreding meer begaan, omdat hij wist wat hem boven het hoofd hing. Als hij nogmaals zou worden gepakt, dan zou hij voor langere tijd zijn rijbewijs kwijt raken. En dat zou funest zijn voor het bedrijf van mijn cliënt". De directeur zelf beaamde dat. Zijn bedrijf met 75 werkne mers zou voor een groot deel afhankelijk zijn van de ritten die hij ais directeur steevast aflegt naar klanten verspreid over heel Nederland. Zonder zijn overal gewenste persoon lijke bemoeienis zou het be drijf zo veel moeten improvi seren dat het vrijwel stuurloos zou worden. „Daarbij rijdt hij 60.000 kilometer per jaar. Het is niet meer dan logisch dat de pakkans dan groter is dan bij iemand die .maar 10.000 kilo meter per jaar rijdt", kwam zijn advocaat hem weer te hulp. Volgens de directeur zelf zou zijn bedrijf in grote problemen komen als hij niet meer zelf naar zijn klanten kan rijden. „En een wagen met chauffeur dan", probeerde Morshuis. Maar de directeur wimpelde dat af. „Als het rijbewijs wordt ingenomen is dat voor hem binnen het bedrijf een uitge sproken afgang en een verlies aan gezag. En het mag een korte periode zijn, maar het betekent een heleboel ellen de", reageerde de advocaat op de eis van officier van justitie Van den Berg: negen maanden ontzegging van de rijbevoegd heid waarvan zes voorwaarde lijk. Morshuis vond die eis ook wat hoog, maar liet er geen mis verstand over bestaan bij een volgende snelheidsovertreding behoorlijk uit te zullen pak ken. „Het feit dat u uw auto niet kunt missen, maakt een overtreding niet minder ern stig dan bij iemand die zijn auto wel kan missen", aldus Morshuis. „U nam bewust het risico dat ze u niet zouden be trappen. Mensen die voor dit soort overtredingen voor het gerecht verschijnen, zijn vaak mensen die vepl rijden. Maar als ik een vertegenwoordiger zijn rijbewijs afneem, veliest hij zijn baan. Bij een directeur ligt dat anders". Uiteindelijk besliste Morshuis de man negen maanden voor waardelijk op te leggen. De nieuwe omgevingsvakploegen voor Leiden Noord stellen zich voor. VERVOLG VAN SUCCESVOL EXPERIMENT FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Na de wijken Pancras en de Slaaghwijk komen er nu ook twee zo geheten omgevingsvak ploegen in Leiden Noord. Het succesvolle Leidse ex periment om jongeren in het kader van een leer- werkproject kleinschalig onderhoud te laten ver richten, krijgt hiermee een nieuw vervolg. Gis terochtend presenteerde de nieuwe ploeg zich. Pancras had zo'n tweeënhalf jaar geleden de primeur van de wijkopknappers. Met name de buurtvereniging klaagde over zwerfvuil, graffiti, losse stoeptegels, matig onderhou den groen en slechte verlich ting in de wijk. De leefbaar heid van de wijk stond zoge zegd op het spel. Ook kwamen er klachten uit de buurt over het feit dat verschillende ge meentelijke afdelingen in plaats van hier wat aan te doen naar elkaar wezen en re gelmatig het van-het-kastje- naar-de-muur pricipe hanteer den. Een aantal ambtenare onder aanvoering van W. van Stigt bedachten toen een nieuwe werkvorm die later de term omgevingsvakploeg mee kreeg. Meestal laag geschoolde jongeren konden praktijkerva ring opdoen door de kleine, maar voor de bewoners vaak irritante, oneffenheden in de wijk glad te strijken. Onder leiding van een voorman werd vuil opgeruimd of in het ergste geval de reiniging gebeld. Het groen werd geschoffeld en ge harkt, Leidenaartjes recht ge zet, poep opgescoopd, fietsen gedregt, kortom de wijk een leefbaarder gezicht gegeven. De bewoners hoefden maar te bellen. Kleine problemen waar de gemeente in haar groot schalige dadendrang en stroe ve planning maar mondjes maat aan toe kwam werden in no-time verholpen. Al snel bleek deze aanpak via de wijk- ploeg succesvol. Vertegen woordigers van andere ge meenten kwamen in Leiden op bezoek om het experiment te bekijken en na een jaar kreeg ook de Leidse Slaagh wijk zijn eigen ploeg van vijf omgevingsvaklieden. Zelfs mi lieuminister H. Alders vereer de ze vorig jaar met een be zoekje. Problemen Toch deden zich ook proble men voor. Financieel hing het experiment van verschillende subsidies aan elkaar terwijl bij de gemeente de wens leefde om de ploegen toch „stuctu- reel" te maken. Daar is nu in het kader van de sociale ver nieuwing en de daarmee sa menhangende geldstromen (banepool) meer duidelijkheid in gekomen. Drie gemeentelij ke afdelingen (groen, civiele werken en de reiniging) ont fermen zich nu broederlijk over de vier vijftallen. „Het is ook de bedoeling dat de drie directies beter gaan samen werken en het werk wijkge- richter beter op elkaar af gaan stemmen", aldus reinigings- hoofd A. Van Gorsel gisteroch tend tijdens de voorstelling van de nieuwe twee ploegen. Als deze gemeentelijke afde lingen inderdaad tot een ver regaande samenwerking ko men of zelfs in een later stadi um samengevoegd zijn, bete kent dit nog niet dat de omge vingsvakploegen overbodig worden. „Ze blijven in een be hoefte voorzien", aldus Van Stigt. Een soepel en flexibel werkend cluster van directies zou met hun wijkgerichte nieuwe aanpak het bestaans recht van de vakploegen kun nen ondermijnen en het werk van de jongeren overbodig maken: „Maar dan nog. Dan blijft dat de gemeente een groep mensenaan een leer- werkproject helpt en daar mee aan werkervaring", aldus Van Stigt. Opleiding De nieuwe ploegen, die De Kooi en Groenoord als werk terrein hebben, bestaan totaal uit tien man die hun opleiding volgen bij de Agrarische School in Oegstgeest. Gemid deld 3,5 dagen per week zijn ze daarbij inzetbaar in de vak- ploegen. V. Wassenaar, als ambtenaar betrokken bij het project kon melden dat van alle omgevingsvaklieden die tot nu toe aan het experiment hebben meegewerkt iedereen een baan heeft gevonden of aan een vervolgopleiding bezig is: ,.Er zit dus niemand in de bakjes bij het arbeidsbureau", benadrukte Van Stigt. LOMAN LEEFMANS DEN HAAG/LEIDEN Er is mogelijk een door braak gemaakt bij de be strijding van rugklachten. Het gaat om de zogeheten lage rugpijn. Het blijkt dat een kwart van de mensen die hieraan lijdt, kan wor den geholpen. Na een onderzoek van ruim vier en een half jaar is de Haagse reumatholoog G. Col- lée (35) samen met een team van het Academisch Zieken huis Leiden tot de „voorzichti ge" conlusie gekomen dat pa tiënten die concrete pijnpun ten aan de heupen en het bek ken hebben door middel van injecties op die plaatsen ten minste twee maanden van de pijn af zijn. Op 8 mei promo veert hij op dit onderwerp. In Nederland hebben onge veer 3,5 miljoen mensen wel eens last van hun rug. Bij een groot deel gaat de pijn tussen de vier en zes weken vanzelf over. Zij bezoeken daar geen arts voor. Van de mensen die wel een huisarts of specialist consulteren blijkt dat bij tach tig procent geen duidelijke diagnose kan worden gesteld.' Bij de rest kan dat wel en wor den ziektes geconstateerd zoals hernia, de ziekte van Bechte- rew, kanker of botontkalking. Met name dit laatste komt veel bij oudere vrouwen voor. J- Niet herleidbare rugpijn kan grote problemen opleveren. In eerste instantie natuurlijk voor de patiënten. Deze lopen van de ene naar de andere arts en wandelen soms de deur plat bij de fysiotherapeut. Omstanders hebben af en toe het idee dat zij zich aanstellen of onder het arbeidsproces willen uitko men. Dit geeft niet alleen li chamelijke klachten, maar er onstaat ook een psychisch druk op hen. Daarnaast zijn die vage klachten ook niet prettig voor de behandelend arts, omdat hij geen goede diagnose kan stellen en daar door wat- de behandeling be treft niet zoveel heeft te bie den. Soms worden er pijnstil lers voorgeschreven of krijgt de fysiotherapeut de patiënt op zijn dak gestuurd. En veelal wordt ook de bekende zin: „Tja daar moet u mee leren le ven" gebruikt. Wellicht uit onvrede daarover is Collée samen met zijn pro motoren, prof. dr. A. Cats, prof. dr. J. Vandenbroucke en dr. M. Dijkmans begonnnen te bekijken of uit de groep met vage klachten niet een bepaald segment was te halen dat de zelfde symptomen had. Na uit gebreid onderzoek kwamen ze tot de conclusie dat er een Reumatho loog Collée: „Bij een kwart van de mensen met vage rugklachten ontdekten we dezelfde pijnpunten. Die konden goed worden behandeld". flink aantal bij was dat exact dezelfde drukpijnen had. Bij een tweede eenvoudiger on derzoek kwamen dezelfde symptomen naar voren. En ook bij onderzoeken in de huisartsenpraktijk waren er patiënten die precies dezelfde pijnen hadden. Collée hier over: „We moesten een metho de zien te vinden die de huis arts gemakkelijk zelf zou kun nen doen. Hoewel ik de men sen geen valse hoop wil geven, kan ik zeggen dat de eerste re- sulaten geslaagd zijn. Wanneer we zo'n patiënt op die plaatsen injecteren bestaat bij de helft de kans dat ze voor een groot deel van de pijn af zijn. Het gaat ook om de mensen die vanuit de onderkant van de rug een uitstralende pijn naar de benen hebben. Tot voor kort dacht je dan altijd het eerste aan een hernia, maar dit hoeft helemaal niet. Collée, die ook onderzoek heeft verricht via bedrijfsart sen, acht het niet onmogelijk dat door deze nieuwe vinding de kosten in de gezondheids zorg aanmerkelijk verminde ren en dat het aantal in de WAO verblijvende mensen te rug gaat lopen. „In Amerika schat men de kosten die rug klachten met zich meebrengen op ongeveer zestien miljard dollar per jaar. Ik denk dat we ook in Nederland de kosten kunnen beperken. Er hoeven geen dure onderzoeken aan te pas te komen en de huisartsen kunnen zelf de injecties geven. Dit scheelt enorm. We hebben zelfs al mensen behandeld die al lang niet konden werken, maar dankzij de behandeling weer met een gerust hart naar hun baas zijn gegaan". Toch is de in het Haagse West einde en het Leidschendamse Ziekenhuis Antoniushove werkende reumatholoog van mening dat niet te vroeg moet werden gejubeld. „Alle onder zoeken moeten nog worden bevestigd. Deze resultaten wil ik eerst even afwachten. Maar we zijn wel op de goede weg". LOEK MOOR J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: j Postcode/plaats:l I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11