Kapitein Iglo, elkom thuis" M hias Rust krijgt ^aar celstraf •28:"erlandse fregatten terug uit de golf zeggen Irakezen buurt te blijven Gorbatsjov in Korea na mislukt bezoek aan Japan J0NTUREN VAN KAPITEIN ROB Voorstel Andriessen: B-lidmaatschap EG Indianen Brazilië vrezen uitroeiing Genland CcklócSomotit ZATERDAG 20 APRIL 1991 PAGINA 7 een RG Matthias Rust, die bekend werd opzienbare landing met een Cessna op het in in Moskou in 1987, is gisteren in Ham- t (l>ordeeld tot een gevangenisstraf van twee ilf jaar. Rust (23) is ervan beschuldigd een verpleegster in een ziekenhuis in Ham- l<la(>nsgevaarlijk met een mes te hebben be- ■n zij weigerde zich door hem te laten zoe- )dienj,ens Rust had de verpleegster gezegd dat i naar Moskou was gevlogen om zichzelf ijnwerpers te zetten. De steekpartij herin- Ise t^ zich niet meer. Een psychiater voerde lust op het moment van het voorval ver toerekeningsvatbaar was. Hij zou hebben lan neuroses en zou na de korte periode klenfj beroemd was moeite hebben gehad het leven weer op te pakken. Rode Kruis zoekt medisch personeel voor hulp Kurden DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren Nederland se artsen en verpleegkundigen opge roepen zich te melden voor uitzen ding naar Noord-Irak en de grensge bieden met Turkije en Iran. Zij moeten gaan helpen bij de opvang van de Kurdische vluchtelingen. Als gevolg van de grote vraag naar art sen en verpleegkundigen in het gehe le Midden-Oosten is het kandidaat bestand van het Nederlandse Rode Kruis uitgeput. Vandaag verschijnen in enkele dagbladen personeelsadver tenties van het Rode Kruis. Burgers Etiopië moeten rebellen bestrijden ADDIS ABEBA President Mengistu van Etiopië heeft aangekondigd de rebellen'in het land te bestrijden met een leger reservisten, waarvoor iedereen die nog geen 60 jaar is zal worden opgeroepen. Ook wil hij het parle ment in spoedzitting bijeen roepen. Mengistu zei dat zijn land door de opstanden in de noordelijke provincies Eritrea en Tigre in de „kritiekste situatie" uit de geschiedenis is ge komen. „Iedereen praat over vrede en demo cratie, maar feit is dat militaire sterkte de be slissende factor is". Hij riep de 50 miljoen le den tellende bevolking op de broekriem aan te halen en de nodige offers te brengen. Hij beschuldigde Sudan, Libië en Irak ervan de opstandelingen te helpen. De rebellen hebben een reeks verbazingwekkende militaire suc cessen achter de rug. Denemarken handhaaft sancties Zuid-Afrika KOPENHAGEN Het Deense parle ment heeft de regering gisteren bevolen de economische sancties tegen Zuid- Afrika niet op te heffen, ondanks de be slissing door de 11 andere landen bin nen de Europese Gemeenschap dit wel te doen. De drie belangrijkste oppositie partijen in Denemarken, aangevoerd door de sociaal-democraten, hebben de regering gelast een veto uit te spreken over de beslissing van de Europese Ge meenschap om de sancties op te heffen. De actie is echter meer symbolisch be doeld omdat de andere lidstaten van de EG een Deens veto hoogstwaarschijnlijk zullen negeren en omdat Denemarken helemaal geen staal, ijzer of krugermun- ten invoert uit Zuid-Afrika. Spaanse politie ontdekt groot wapendepot ETA BARCELONA De politie van Barcelona heeft een grote hoeveelheid explosieven, wa pens en een tot bom geprepareerde auto van de Baskische afscheidingsbeweging ETA in beslag genomen. Met de vangst is het zoge naamde Commando-Barcelona van de ETA een zware slag toegebracht. Volgens docu menten die bij een eerdere actie tegen ETA- kopstukken in Frankrijk in beslag zijn geno men is het commando van plan het gebied rond Barcelona met terreuraanslagen te tref fen in de aanloop tot de Olympische Spelen van 1992. Het arsenaal, meer dan 200 kg ex plosieven, zeven raketgranaten en kisten met patronen voor door de ETA gebruikte 9 mm pistolen, werd gevonden op een veld en in een verlaten gebouw in de voorstad Bar- bera del Valles. SLDER Hoewel van de oorlog in heeft gezien, is hij hij weer thuis is. j vlinders in mijn 5 een kleine jon- egt 'sergeant sei- ;ans Viveen (36). in van de in totaal lanningsleden van srlandse fregatten Iran Heemskerck, |van Almonde en e/fjevoorradingsschip ruis. De schepen gisteren na een van vijf maanden irzische Golf terug Helder. narinehaven in zicht e tongen van de ma lt losser, de gezichten trak en hier en daar ien glimlach te zien. dat mogen verwach te met z'n allen weer rug zouden keren", Viveen. Hij beweert et bang is geweest tij- verblijf in de wateren t en Iran. „Af en toe r je hoofd: hé jongens, echt. En dan sta je op ïven moment op ge- pht in gevechtstenue hasker bij de hand. draait echt in opti male positie om te schieten. En je denkt: dadelijk suist een ra ket het schip binnen". De ver veling trad pas in toen de oor log voorbij was. ..Dat was een anticlimax. Je krijgt een stort vloed aan berichten over het aflopen van de oorlog. En je mag niet naar huis. Nederland was een beetje traag met te rugtrekken. We gingen later weg dan andere marines". De tijd werd gedood met zonneba den, spelletjes en bellen naar het thuisfront voor achttien gulden per minuut. Niets gebeurd De echte oorlog speelde zich, althans voor de bemanning, af in de commandocentrale onder in de Jacob van Heemskerck. Majoor Peter Blom (34), staand voor het radarscherm waar mee hij 84 uur per week in de weer was, heeft alles gezien. „Vanaf de eerste dag heb ik elke golf vliegtuigen zien ver trekken, elke raket die vanaf zee werd afgeschoten langs zien komen. Dat was een spec taculair gezicht". «Blom had contact met de vliegers die in F14's en F18's vanaf de sche pen vertrokken. „Het waren korte en zakelijke gesprekken; wat controles die je uitvoert. Maar toch hoopte ik elke keer weer dat alle vliegers terug kwamen van hun missie. Dat wilde ik ook graag horen van Hij heeft vier jaar op de Heemskerck gevaren. „Ik heb een jaar extra bijgetekend om dit mee te kunnen maken. En het is niet tegengevallen. Ik zal het nooit vergeten". Hij verwacht dat hij zijn ervarin gen moeilijk met anderen zal kunnen delen. „Een hele hoop mensen zegt nu al: er is toch niets gebeurd. Natuurlijk, maar daar zijn we alleen maar blij om". Hij verlaat het schip om inspecteur te worden, zo kan hij in ieder geval zijn er varingen nog overbrengen. De commandant van de Heemskerck, kapitein-luite nant ter zee H. Wirth, moet even nadenken als hem wordt gevraagd hoe de inbreng van de Nederlandse marine in de geschiedenisboekjes eruit zal zien. „We hebben meegedaan waar het zinvol en nuttig was. Er was veel vraag naar onze inzet en daardoor werden Amerikaanse schepen vrijge maakt voor andere klussen. We hebben een nuttige rol ge speeld En dat wordt gewaar deerd. Het was meer dan puur onze aanwezigheid". De hoofd taak van de schepen bestond aanvankelijk uit het toezien op de naleving van het embargo van de Verenigde Naties tegen Irak. Tijdens de oorlog kwam de nadruk te liggen op escorte- ring, luchtverdediging en be voorrading onder Amerikaans bevel. De kosten van de opera tie worden op tien miljoen gul den geschat. „Het bijzondere van deze reis was, dat het niet ging om een oefenreis", haalt eskadercom mandant, kapitein ter zee P. Kok, herinneringen op. Grote gevaren vond hij de Iraakse vliegtuigen die uitweken naar Iran en de mijnen in zee. „Daar werd je wat onrustig van. Zodra in het schip een waterdichte deur dichtging zat ik rechtovereind in mijn bed". Voor het bereiken van de ha ven wordt de bemanning be groet en bedankt door de staatssecretaris van defensie, B. baron van Voorst tot Voorst. Hij speldt enkelen de 'herinneringsmedaille multi nationale vredesoperaties' al vast op. Felicitaties zijn er ook van de leden van de vaste ka mercommissie voor defensie. „We vinden het fantastisch dat u weer heel terug bent", ver trouwt één van hen de Jantjes toe. Vlak bij de wal verzamelt de bemanning zich zenuwachtig bij de reling. Foto- en videoca mera's in de aanslag. Op de kade is het een drukte van be lang. De marinierskapel pro beert boven het geschreeuw, getoeter en de saluutschoten uit de komen. „Kapitein Iglo, welkom thuis", „Matroos Paul, wij staan hier" en „Einde ba len, wij komen Theoke halen", staat op spandoeken geschre ven. Op verzoek van de mari ne hebben de familieleden, vrienden en bekenden de ver sieringen aangepast per schip. Gele slingers, toeters en bellen voor de Heemskerck, rood voor de Zuiderkruis en groen voor de Philips van Almonde. „Kom dan, kom dan", roepen de matrozen als de dranghek ken worden verwijderd. En inderdaad, een menigte stormt op de schepen af. Roerende ta fereeltjes spelen zich af als de mannen het schip verlaten. Innige omhelzingen, tranen met tuiten, kinderen op schou ders. „Hij heeft zich rot verveeld, vijf maanden lang", zegt de vader van matroos Richard Waret nuchter. Hij geeft toe dat hij in spannende periodes dag en nacht heeft zitten kij ken naar de televisie. Zijn vrouw merkt op dat haar kind lang wegblijft. „Ja, de smok kelwaar moet uit het ruim worden gehaald", grapt pa. KARIN SWIERS Strijd om commerciële- en milieubelangen op conferentie Antarctica DEN HAAG Wordt de Zuidpool een natuurreservaat dat alleen maar gebruikt mag worden voor wetenschappelij ke doeleinden of een mijn- bouwgebied waar industrielan den minerale bodemschatten naar boven kunnen halen? Deze vraag staat vanaf maan dag in Madrid centraal tijdens een bijeenkomst van de onder tekenaars van het Zuidpool- verdrag. Negenendertig delegaties dis cussiëren in de Spaanse hoofd stad gedurende acht dagen over de toekomst van het vrij wel ongerepte Antarctica. De bijeenkomst is een vervolg op het vorig jaar in Vhili gehou den overleg. Frankrijk, Australië, België en Italië voeren in de Spaanse hoofdstad een groep van een zestiental landen aan (waaron der Nederland) die mordicus tegen iedere vorm van mijn bouw op de Zuidpool is. Deze landen gaan van het standpunt uit dat Antarctica een uniek gebied is dat door een inge wikkeld samenspel van ocea nen, atmosfeer en ijs een be langrijke bijdrage levert aan het klimatologische evenwicht op onze planeet. Vervuiling, toenemend toerisme en het verlangen van enkele indus trielanden naar het aanboren van nieuwe minieralen versto ren het kwetsbare ecologische evenwicht op het continent. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Japan, Noorwegen en Argentinië kunnen hun ogen nauwelijks van de mine rale rijkdom op de Zuidpool afhouden. De landen hebben begrip voor de argumenten dat de natuurlijke leefomgeving op Antarctica bewaard dient te blijven maar willen daarnaast niet voorbij gaan aan hun mijnbouwbelangen. Slechts een tijdelijk verbod op mijn bouw op Antarctica voor een periode van ongeveer 40 jaar is voor hen acceptabel. De staten proberen in Madrid tevens overeenstemming be reiken over maatregelen die de gevolgen van het weten schappelijk onderzoek en het toerisme op het milieu op de Zuidpool beperken. Oprichting van een speciaal beschermend milieucomité is een van de mogelijkheden. De VS zouden echter bezwaar maken. Was hington is. volgens enkele Eu ropese waarnemers, niet ge diend van controle op de werkzaamheden van Ameri kaanse onderzoekers in het ge bied. 1 De Ameri- luitenant-generaal jn Q.haÜkashvili heeft werpfficieren gisteren en iat zijn hun strijd- uit de buurt h houden om de ch biPogelijk te maken Pr3pen voor de op- jn de Kurden die 7120 en in het Turks grensgebied zijn ht. ?venIviü, die het bevel caP- !r de geallieerde troe- iheidle Kurdische vluchte- I Noord-Irak moeten n beschermen, sprak drie kwartier met i Crajfficieren in een ver- ng vpuanekantoor even 0pg, Iraakse grens. Het de ontmoeting was eel mogelijk wegne- 565, kansen op botsingen coalitiestrijdkrachten se strijdkrachten in ed". „De Irakezen rmee instemmen dat terugtrekken", zei (j Marshall van een jeni(van bet Amerikaan- i prie van buitenlandse je kunt dat onderhan- noemen of iets an- Iraakse regering zal blij mee zijn". Binnen iee dagen na het ver- lan G^et iraakse leger uit r de i wordt een begin ge- >nze maakt met de bouw van de vluchtelingenkampen. Intus sen gaan de voedseldroppin- gen door. Ook vliegtuigen van de Sovjetunie, Frankrijk, Groot-Brittannië en Canada doen nu mee aan de hulpope ratie. Op het ogenblik worden 40 vluchten per dag uitge voerd. Momenteel zijn 5600 Amerikaanse soldaten betrok ken bij de hulpoperatie. Dat aantal wordt aangevuld tot in totaal 10.000. De Amerikaanse regering heeft gisteren de overeen komst tussen Irak en de Vere nigde Naties verwelkomd om vluchtelingenkampen in het noorden van Irak in te rich ten. Irak heeft duizenden vrij willigers ingezet. Volgens de VN-Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Sadako Ogata, is er echter weinig kans is dat de uit angst voor de wraak van Saddam gevluchte Kur den uit eigen beweging terug zullen keren zolang Saddam aan de macht blijft. Vólgens delegaties van het In ternationale Comité van Rode Kruis is ook de gezondheid toestand in de Iraakse steden alarmerend Een onderzoek heeft uitgewezen dat op grote schaal diarree voorkomt, die binnen enkele uren dodelijk kan zijn. De sterftecijfers lij ken veel hoger dan ooit tevo ren geregistreerd. Een ware race tegen de klok is begonnen om verdere verslechtering van de situatie te voorkomen. SEOUL Sovjetpresident Gorbatsjov is gisteren na zijn 'mislukte bezoek' aan Japan doorgevlogen naar Noord-Ko- rea. Gorbatsjov vertrok met lege handen. Hij slaagde er niet in omvang rijke Japanse economische steun te krijgen om de zielto gende Sovjeteconomie op te krikken. Dat kon ook moeilijk anders toen bleek dat de hij niet bereid was concessies te doen over de na de Tweede Wereldoorlog door de Sovjetu nie ingelijfde Koerilen-eilan- den In Seoul verwacht men dat met de reis van de Sovjetleider de spanning op het Koreaanse schiereiland vermindert. Men hoopt dat Gorbatsjov bereid is druk uit te oefenen op Noord- Korea om toeschietelijker te worden. Ook tracht Seoul steun van de Sovjetunie te krijgen om lid te worden van de Verenigde Naties. De Sov jetunie zou hopen op Zuidko- reaanse economische steun. In Seoul braken voor aan komst van Gorbatsjov om vangrijke rellen uit. Studenten en jongeren vrezen juist dat het bezoek kwaad bloed zal zetten bij Noord-Korea. Dat zou de door hen gewenste her eniging van de in 1953 na de Korea-oorlog officieel geschei den staten dwarsbomen. HET MEXICAANSE AFGODSBEELD Skip is zo verheugd dat de baas terug is, dat hij van bijna gaat blaffen, maar hij is een veel te verstandige het ook te doen! Stel je voor, op die manier zou hij de its van Rob maar verraden. In het kamp hoort Rob de nu zo woest te keer gaan dat hij begrijpt geen moment n/ wachten- Want elk ogenblik kunnen ze zich op de on- Diaz storten. Hij sluipt verder en komt bij een grote verlaten wigwam. Hij tilt het tentzeil op en deinst even verschrikt terug. Want daar hangen aan een paal een paar afschrikwekken de maskers. En wat een mooie costuums liggen daar... Rob krijgt een ingeving. Hij zet zo'n masker op en dost zich met een der costuums op fantantische wijze uit. Ook Skip krijgt een Indiaanse hoofdtooi. Jammer dat er geen spiegel is, want nu kan Rob zelf niet zien hoe woest en angstwekkend hij er uit ziet... BRUSSEL Frans Andriessen, de Europese commissaris voor buitenlandse betrekkingen, wil de Oosteuropese landen een plaats aanbieden in het „Europese huis". Maar omdat deze lan den nog lang niet de economische kracht bezitten voor een vol ledig lidmaatschap van de Gemeenschap, denkt hij aan een soort B-lidmaatschap De B-leden zouden alleen maar voor bepaalde terreinen lid zijn van de EG. Als voorbeelden noemt hij transport, energie, mi lieuzaken, onderzoek en ontwikkeling. Op de andere terreinen zouden ze dan lid kunnen worden als ze daar na een lange over gangsperiode economisch klaar voor zijn. Maar ook als B-leden zouden de landen evenveel rechten en verplichtingen krijgen als de landen die volledig lid zijn van de Gemeenschap. Voor hen zou een plaats ingeruimd moeten worden in de Europese ministerraad en ze zouden ook afgevaardigden naar het Euro pees Parlement moeten kunnen sturen. Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije hebben al duidelijk ge maakt dat ze absoluut streven naar een EG-lidmaatschap. Maar de Gemeenschap wil tot dusverre niet verder gaan dan een asso ciatieverdrag. Daarin staat niet veel meer dan de vermelding dat „het de wens is van de landen lid te worden van de EG". Andriessen wil nu een tussenvorm mogelijk maken. (Van onze correspondent Frans Lindenkamp) SAO PAULO Het Bra ziliaanse indianenopper- hoofd Davi Kopenawa heeft in de Verenigde Sta ten de noodklok geluid voor zijn volk, de Yano- mani's. Hij voorspelt dat zijn stam over tien jaar uitgeroeid zal zijn, wan neer niet snel alle goud zoekers uit hun territori um verdreven worden. De Indianenvoorman uit de noordelijke Braziliaanse deel staat Roraima brengt op uitno diging van de ecologische be weging Survival International een bezoek aan Washington. Hij probeert daar bij de We reldbank leningen los te peu teren voor natuurprojecten in zijn woongebied. In een vraaggesprek haalde Kopenawa fel uit naar de Bra ziliaanse president Fernando Collor de Mello. „Collor bedu velt ons. Hij belooft veel, maar er komt niets uit zijn handen. De president heeft toegezegd om ons reservaat uit te brei den en de status van een na tionaal park te geven, maar tot nu toe is het bij mooie woorden gebleven", aldus Ko penawa, die in 1985 de Global 500-prijs van de Verenigde Naties won. Daarmee werd hij opvolger van de bekende Bra ziliaanse eco-martelaar Chico Mendes, die door huurmoorde naars in 1988 werd geliqui deerd. De prijs dient als erken ning voor personen die zich op een bijzondere manier inzetten voor natuurbehoud". Malaria Volgens Kopenawa wordt zijn 9000 tellende Yanomani-volk met de ondergang bedreigd. „Wanneer de regering niet snel drastische maatregelen neemt om de 40.000 goudzoe kers die ons gebied zijn bin nengedrongen, te verdrijven, bestaan wij over tien jaar niet meer", aldus het opperhoofd. Ook de Braziliaanse Bisschop pen Conferentie heeft in janu ari alarm geslagen. In hun jaarverslag spreken de prela ten van een genocide onder de 90.000 authentieke bewoners van het regenwoud, waar de wereld geen weet van heeft. De meeste Indianen bezwijken aan de gevolgen van malaria, tuberculose en mazelen. De woudbewoners vallen ten prooi aan deze besmettelijke ziekten als gevolg van de op rukkende kolonisten. Vooral de Yanomani's in de noordelij ke deelstaat Roreima aan de grens met Venezuela lijden zwaar onder een niet te stel pen stroom fortuinzoekers. President Collor zit met het Indianenprobleem danig in zijn maag. Zijn beleid straalt geen slagvaardigheid uit. Om de Yanomani's een maximale kans van overleven te geven zou een groot gedeelte van de deelstaat Roreima hermetisch afgegrendeld moeten worden voor invloeden van buitenaf. Eco-bewegingen en sympathi serende organisaties voeren campagne voor het idee. Ook de als progressief bekend staande staatssecretaris van milieuzaken Jose Lutzenber- ger pleit voor een dergelijke drastische oplossing, maar hij wordt hierin gedwarsboomd door lobby's van militairen, belangengroeperingen van goudzoekers, delfstofonderne mingen tot zelfs het Brazili aanse ministerie van weten schap en technologie toe. Centrale vraag is hoe groot het territorium voor de Yanoma ni's moet zijn om te overleven. Antropologen pleiten voor 94.000 vierkante kilometer. Een uit 1989 stammend de creet van de voormalige presi dent Sarney zegt echter dat de Yanomani's tevreden moeten zijn met 24.000 vierkante kilo meter, verspreid over 19 af zonderlijke gebieden. Dit plan wordt verguisd door de Yano mani's en eco-groeperingen, want tusSen de 'eilandjes' kan de minerale exploitatie ge woon doorgaan. Ook Collor is die mening toegedaan. Daar om heeft hij gisteren (19 april) ter gelegenheid van de natio nale dag van de Indiaan een decreet ondertekend, dat- het decreet van zijn voorganger ongedaan maakt. Deze over winning voor de groenen en Lutzenberger betekent echter niet dat de Yanomani's veel met deze stap opschieten. Op nieuw is een interministeriële werkgroep ingesteld, die de gewenste afmetingen tot een nationaal park moet onderzoe ken. Daarmee zijn Yanomani's weer terug bij af.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7