Metaal gaat staken klaar voor _aaks berggebied 2 Zadelpijn 4 7 11 13 14 15 16 17 ►1004 lil schade door grote umd in bollenschuur HARD TEGEN HARD Korten huursubsidie wellicht alleen voor nieuwe gevallen VANDAAG Colombiaanse drugsmaffia richt zich op Nederland 14 Dagen Gratis Ceidóe Gou/ta/nt Vrijdag 19 april 1991 82ste jaargang no. 25010 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. ffe op barbecue -ach?SBURG Een plan van een CDjanse gezelligheidsvereniging om becue op 4 mei een 1300 kilo zwa- neter lange giraffe te roosteren is gevallen bij groepen die opkomen ïchten van het dier. Diverse die- noemden het plan wreed en woordvoerster van de dieren- is de barbecue overigens niet jmdat giraffen niet voorkomen op n bedreigde diersoorten. Voorzit- Harper van Die Afrikaner Klub grote belangstelling was voor het /Intr waarvoor nu al 300 kaarten 75 1?. h verkocht. leskundigen zal het ongeveer 20 i voordat de giraffe gaar is. Een 'braai', is een populair vermaak „Snelheidsbegrenzer werkt slaapverwekkend" WOERDEN De Vervoersbond CNV is tegen het verplicht stellen van een snelheidsbegrenzer in het beroepsgoederen- vervoer. De verplichte snelheid van tachtig kilometer per uur voor een vrachtauto wordt door veel chauffeurs als slaapverwekkend en daardoor ook als gevaarlijk ervaren. In een brief aan minister Maij-Weggen van verkeer en water staat die verplichte invoering van de snelheidsbegrenzer wil zegt de bond het onacceptabel te vinden als alle chauffeurs wat hun rijgedrag betreft door de minister over één kam worden geschoren. Er zijn veel chauffeurs die zich wel aan de toegestane snelheid houden. Bij inhaalmanoeu vres moet een chauffeur snel kunnen reageren. Een snel heidsbegrenzer kan dan gevaarlijke situaties opleveren. Bo vendien is volgens de bond nog steeds niet goed aangetoond dat er een groot verschil is in gevolen tussen een snelheid van tachtig en van negentig kilometer per uur. Pagina 4: „Met snelheidsbegrenzer wordt harder gere den" Jan Wouters vier partijen er naast ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft Jan Wouters van Ajax een schor sing opgelegd van vier wed strijden. De international kreeg bo vendien een boete van 750 gulden. Wouters ging veertien dagen geleden over de schreef te genover scheidsrechter Hou- ben tijdens de topper tegen PSV. Hii kreeg destijds alleen de gele kaart. Op grond van het rapport van de waarnemer werd Wouters in staat van beschul diging gesteld. Doden bij bomaanslag Griekenland PATRAS Bij een ontploffing in een fa brieksgebouw in de haven van Patras, in het westen van Grie kenland, zijn vanmor gen ten minste zes mensen overleden. Ook raakten er zeker tien Grieken gewond. De politie vermoedt dat de explosie werd veroorzaakt door een bom. In de directe om geving van het ge bouw werden ver scheidene auto's flink beschadigd. HET WEER De komende nacht wordt het weer koud. De minimumtem peratuur loopt uiteen van twee graden vlak aan zee tot min twee graden in het binnen land. Morgen overdag zijn er perioden met zon, maar een enkele winterse bui is nog mo gelijk. De middagtemperatuur ligt rond de acht graden. De noordelijke wind is zwak tot matig. Miljoen Nederlanders hebben last van zadelpijn DELFT Ten minste een miljoen Nederlan ders van 35 jaar en ouder hebben in meer of 'mindere mate last van zadelpijn. Dit blijkt uit een onderzoek van de faculteit Industrieel Ontwerpen van de TU Delft, waarvan de re sultaten worden gepubliceerd in het april nummer van het onderzoeksmagazine Delft Integraal. Uit een enquête onder 350 fietsge- bruikers kwam een veelheid aan klachten naar voren: pijn bij de geslachtsorganen, bij het plassen, pijn aan het stuitje, en bultjes en ontstekingen in de liesstreek. Volgens een van de onderzoekers, de psycholoog H. Chris- tiaans, is er een dringende behoefte aan een goed ontworpen fietszadel en een horizontaal verstelbaar stuur. Pagina 3: „Zadelpijn is een kwestie van ongewoonte" snegg* 3. li er ilandse hulp neemt toe, maar deze Iraakse vluchtelingen moeten hun zieke vader wel zelf medische tent dragen. irkan FOTO: AP 775. [AAG De vier- mariniers die na jinetsbesluit hier- ^aSin vandaag zullen uitgezonden naar |rden van Irak, zijn |an de eerste amfi- [evechtsgroep. Die 0,. i is gestationeerd an Braam-Houck- ^zerne in Doorn, irijzeiverwachting ver- ,eurti zij komende 26.0T ,+27 de, moeilijk toeganke- 6 gggebied tussen Irak en a&fkcm de eerste amfibi- 6.4'/echtsgroep goed aan. 46ianden per jaar oefe- 62, mariniers van deze f g a met Britse mariniers 6.awegen en Schotland. 6.2fc 400 mariniers zullen 5.9!het vanmorgen geda- 72 ne voorstel van defensieminis ter Ter Beek ook tussen de vijf- en zeshonderd leden van geneeskundige troepen, genie eenheden en beveiligings-een- heden meereizen naar Irak. Zij komen van de landmacht en vprmen geen bestaande eenheid. Zij zullen naar ver wachting pas over een week of twee kunnen vertrekken. De regering heeft zich ook bereid verklaard materieel mee te sturen. De troepen zullen hulp gaan verlenen bij het oprich ten en in stahd houden van vluchtelingenkampen waarin negen- tot tienduizend rpensen kunnen worden opgevangen. De Nederlandse troepen zullen onder Amerikaanse verant woordelijkheid opereren. Of ook dienstplichtigen (vrijwil lig) bij de Nederlandse troepen in Irak zullen zijn, was van morgen nog niet duidelijk. Het is nog niet duidelijk hoe de geallieerde troepen zich zullen gedragen als vanuit de beschermde kampen in Noord- Irak een Kurdische guerrilla op gang komt om het bewind van Saddam Husayn omver te werpen. De soldaten vakbond AVNM is bezorgd over de in: zet van Nederlandse troepen in Irak. Een partijgenoot van de Duitse bondskanselier Hel mut Kohl is van mening dat ook Duitsland troepen moet sturen om de hulpverlening te ondersteunen. De Amerikaan se generaal John Shalikashvili is vanochtend onverwacht vanuit Turkije naar de Iraakse stad Zakho gevlogen om daar te praten met vertegenwoordi gers van het Iraakse leger over de situatie van de Kurdi sche vluchtelingen aan de Turks-Iraakse grens. Pagina 5: VS en VN twisten over vluchtelingenhulp Irak ƒ169 12 6.2! "dwijkerhout j1J-felle, uitslaande 8 7 heeft gistermiddag f 7-*hade aangericht in 7i>Henloods van een .enkwekerij aan de 7yendamseweg in loavijkerhout. 3.00 li 00 uu r. nd onstond omstreek e. Mannen waren bezig paratiewerkzaamheden rUI 6 J-l. noorKii iintto brandweerkorpsen van Noord- wijkerhout, Noordwijk, Sas- senheim en Katwijk moesten er aan te pas komen om de enorme vuurhaard te bestrij den. Daarbij werden zes brandweervoertuigen ingezet. De brandweer wist de loods grotendeels te redden. Wel gingen drie koelcellen met in houd verloren. Een gedeelte van de loods zelf werd door het vuur zwaar beschadigd. Er zijn vele bollen verloren ge gaan, verbrand of aangetast door water en rook. Omstreeks vier uur was de brand onder controle. Wel moest geruime tijd worden nageblust. De schade is aanzienlijk. tADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 ADVERTENTIE Hein Chrispijn Wellicht de mooiste antiek interieurzaken van Nederland zoetermeer Am per elf uur na het vast lopen van het cao-over leg in de metaalindu strie (200.000 werkne mers) zijn de eerste sta kingsparolen al uitge gaan. Vanmorgen beslo ten vakbondsleden bij Pannevis in Utrecht (110 werknemers) en United Plastics in Gil- zen (150 werknemers) op 1 mei het werk neer te leggen, zo deelde een woordvoerder van de Industriebond FNV mee. De zogenoemde drie-kwart vergadering bij Pannevis drie kwart van de leden vergadering moet in geval van staking vóór stem men werd door 57 werk nemers bezocht. Zij stemden unaniem voor de komende staking. Bij United Plastics waren 51 van de 53 leden voor. De cao-onderhandelingen liepen gisteravond vast. Volgens de bonden wilde de werkgeversvereniging FME onvoldoende afspraken ma ken over de vut, de aanvul ling op de wao-uitkering, de arbeidstijdverkorting en de terugdringing van het ziek teverzuim. De FME wil het loonbod van 6,5 procent voor een tweejarige cao pas verhogen als de bonden zouden instemmen met de werkgeversvoorstellen over die betreffende punten. FME-voorzitter drs. J. Blan- kert gaf aan dat voor dit jaar een loonsverhoging van 3,75 procent tot de mogelijk heden behoort, evenveel als in de metaalnijverheid is overeengekomen. Blankert verwijt de bonden dat zij het overleg op 'mineure punten' hebben laten afket sen. Zowel Blankert als een woordvoerder van de bon den toonde zich gisteravond na afloop van het overleg in Zoetermeer teleurgesteld dat er geen akkoord is be reikt ondanks concessies van beide kanten. Beiden zijn bereid het overleg op elk moment te hervatten, maar laten het initiatief daarvoor over aan de tegen partij. Pagin; Pagina 3: Pesterijen Hoogovens verhogen sta kingskoorts DEN HAAG Staatsse cretaris Heerma (volks huisvesting) overweegt de aangekondigde bezuini ging op individuele huur subsidie voor bejaarden en alleenstaanden alleen te laten gelden voor nieuwe gevallen. De staatssecreta ris zei dat gisteren in een mondeling overleg met de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting. De bezuiniging op huursubsi die is aangekondigd in de Tus senbalans. Doordat de huren vanaf 1 juli jaarlijks met 5,5 in plaats van procent omhoog gaan, neemt het beroep op de huursubsidie toe. Dat kost het rijk een bedrag van 125 mil joen in 1994. Heerma wilde daarom een speciale toeslag, die wordt gebruikt voor de be rekening van de huursubsidie van bejaarden en alleenstaan den, in zes jaar afbouwen. Deze groepen zouden volgens hem nu relatief teveel huur subsidie ontvangen. PvdA en D66 hebben onover komelijke bezwaren tegen dit voornemen, dat bejaarden en alleenstaanden enkele tientjes per maand gaat kosten. D66 heeft in een motie gevraagd het te schrappen. Als alterna tief zou bezuinigd moeten worden op de subsidie voor duurdere koopwoningen. Het is de vraag of beide frac ties akkoord zullen gaan met het compromisvoorstel van Heerma om alleen te bezuini gen op de huursubsidie voor nieuwe gevallen. De Kamerle den De Jong (PvdA) en Ver snel (D66) zijn van mening dat het leidt tot ongelijke behan deling. Ook Tuinstra (CDA) heeft bezwaren. Hij vindt dat het niet de taak van Heerma is aan inkomenspolitiek te doen. Chinese pruik Na het permanentje en het geverfde haar is nu de pruik weer in de mode in China. Pruiken verdwenen uit het Chinese straat beeld tijdens de Culturele Revolutie. foto: afp Angst voor vis De angst om via het eten van vis cholera op te lopen heeft nu ook de Chilenen in hun greep. In Peru, waar de cholera-epidemie is begonnen, was de visverkoop al totaal ingestort. Deze Chileen se verkoper in Santiago merkt nu ook dat hij met zijn hele voor raad blijft zitten. foto: ap 20 PAÓINA'S Bisschoppen weer niet naar Acht Mei Manifestatie „Meteen snelheids begrenzer wordt juist harder Nedlloyd ziet toekomst met vertrouwen tegemoet Piet Schrijvers wil nieuwe start maken Leven van George Foreman boeiender dan Rocky-films VNG: tolpleinen nu overbodig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vindt dat de aanleg van 24 tolpleinen in de Randstad overbodig is geworden, nu het kabinet de benzine-accijns met 25 cent gaat verhogen. In een brief aan minister Maij-Weggen van verkeer schrijft de vereniging dat de accijnsverhoging de tol- plannen in een geheel ander daglicht plaatst. Overigens maakt de VNG bezwaar tegen het dreigement van Maij dat het niet meewerken aan de aanleg van tolpleinen gevolgen kan hebben voor de financiering van openbaar-vervoerprojecten. EJen derge lijke koppeling wijst de VNG radicaal af. Neusspray tegen bedplassen ZEIST Bedplassen kan wor den tegengegaan met een neusspray die de stof desmop- ressine bevat, zo is vanmorgen bekendgemaakt op een inter nationaal congres van urolo gen in Zeist. Het middel, dat door een Zweedse fabrikant op de markt wordt gebracht, is niet alleen geschikt voor kin deren vanaf zes jaar maar ook voor volwassenen. De voorzit ter van het symposium, de Maastrichtse hoogleraar urolo gie prof. dr. R.A. Janknegt, zei dat vijftien tot twintig procent van de kinderen van vijf jaar en één tot twee procent van de vijftienjarigen nog niet „droog" is. Nederland telt naar schatting 100.000 bedplassende kinderen, terwijl ongeveer 10.000 volwassenen ook met dit probleem kampen. BOGOTA De Colombiaanse drugskartels, die als gevolg van de felle strijd die de Vere nigde Staten en de autoriteien in eigen land tegen hen voe ren andere afzetmarkten zoe ken, lijken al hun aandacht nu te concentreren op Nederland en Spanje. Een rapport van de Colombiaanse geheime politie DAS, dat zojuist in Bogota is rd, meldt: „Neder- uitstekende moge lijkheden vanwege zijn havens waar dagelijks zo'n 7000 con tainers arriveren. De havens zijn belangrijke centra gewor den voor het ontvangen en be voorraden van heel Europa". Behalve naar de Europese markt werkt de Colombiaanse drugsmaffia nu ook samen met Aziatische drugshandelaren om ook in dat werelddeel een nieuwe afzetmarkt te creëren. „Zestig procent van de drugs die in Europa belanden komt via de landen aan de kust of de toeristische centra binnen", aldus het rapport. De kartels hebben in deze landen op gro te schaal geïnvesteerd in on roerend goed, hotels, toerisme, reisbureaus en nachtsclubs. De hoofdroutes van Colombia naar Europa of de VS lopen grotendeels via het Caribisch gebied, waaronder Curasao.. Gemeente Leiden verwacht duizenden klachten tegen onroerend- goedbelasting Zoeterwoudenaar maakt beste boerenkaas van Nederland Alkemade begint te wennen aan nieuw gemeentehuis Katwijker bekent brandstichting DJ's Hilversum in de rij voor RTL4- radio GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND5/6 ECONOMIE7 BOEKEN8 SPORT 9/11 LEIDEN/REGIO 13 T/M 16 DIENSTVERLENING14 KUNST/RTV17 LAND-EN TUINBOUW 18 KERKDIENSTEN 18 RTV PROGRAMMAS19 WEER/PUZZEL/MENU19 Uitvinders onder ons kunnen aan de slag. Er is dringende behoefte aan een goed ontworpen fietsza del en een horizontaal verstelbaar stuur. Psycho loog Christiaans heeft dat ontdekt, maar zijn han den staan verkeerd om zoiets ook te kunnen ma ken. Dat is des te schrijnender voor hem, nu htf er achter is gekomen dat ten minste een miljoen Ne derlanders van 35 jaar en ouder in meer of minde re mate last hebben van zadelpijn. Het merk zadel blijkt weinig verschil te maken, want ook bij de dure zadels komt zadelpijn voor. Van onze bezor gers hebben wij daarover nog geen klachten ge hoord. Maar die stappen voortdurend af om de Leidse Courant overal in de bus te stoppen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel 'naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 ao> Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. I1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1