Sou/temt _,eiden is weer hoofdstad van ationaal Museumweekeinde ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/KUNST/RTV js forum over leense politiek De la Mar: politie jaagt niet op links ademici gewaarschuwd voor valse start bij hinkstapsprong werii Uit eten CeicWSou/to/rit DONDERDAG 18 APRIL 1991 PAGINA 9 ;ers tappen tal gas af De krakers die al het pand Lammer- Ibezet houden hebben •is en elektriciteit af- et EWR heeft daar- ifte bij de politie ge- i 23-jarige Leidenaar 1 gisteren hiervoor ordelijk te zijn. Hij ^•rzekering en afsluit- de leiding genomen, len meter werd ge- e meter was afkom- n van de lege panden itte Singel. Het EWR schade op zo'n dui- en. Hoogheemraadschap handhaaft strak kwijtscheldingsbeleid LEIDEN Het Hoogheemraadschap van Rijnland wil niet afwijken van het op 1 januari van dit jaar nieuw vastge stelde kwijtscheldingsbeleid. Het Leid- se Instituut Burgerraadslieden had daar om gevraagd, omdat onvoldoende rekening wordt gehouden met de woonlasten van de mensen. Bij de kwijtschelding heeft het Hoog heemraadschap de regeling van de be lastingdienst als handleiding gebruikt. Op het punt van de woonlasten wordt echter afgeweken. Geen rekening wordt gehouden met de werkelijk voor rekening blijvende huur of hypotheek rente. „Is het de bedoeling geweest de mogelijkheid van kwijtschelding in feite te schrappen?", vraagt het insti tuut. Ook de Leidse wethouder H. de la Mar, maakte gisteren tijdens de verga dering van het Hoogheemraadschap nogmaals duidelijk het niet eens te zijn met de nieuwe regeling. „Het is een fout beleid omdat het niet alleen stren ger dan bij de gemeenten, maar ook omdat het voor de mensen onbegrijpe lijk is dat er verschillende normen zijn". De la Mar kondigde daarom aan het kwijtscheldingsbeleid bij de begro ting nogmaals aan te kaarten. Hij wil dan weten hoeveel mensen van de re geling gebruik hebben gemaakt. Volgens het Instituut Burgerraadslie den betekent het volgen van het rijks beleid op het punt van de woonlasten niet dat er een aanmerkelijke stijging van de kwijtscheldingsgevallen is te verwachten ten opzichte van de oude regeling bij Rijnland. Het Hoogheemraadschap wil de maat regel ondanks de kritiek niet terugne men. Om een eenvormig beleid te voe ren volgt Rijnland het advies van de Unie van Waterschappen. „Noch bij Rijnland, noch bij de unie is het de be doeling geweest de mogelijkheid tot kwijtschelding te schrappen. Wel ach ten wij het in aanmerking nemen van bovenmatige woonlasten onjuist", al dus het Hoogheemraadschap in een brief aan het Instituut Burgerraadslie den. Weber Koeltechniek verhuist volgend jaar naar Roomburg LEIDEN Weber Koeltechniek verhuist volgend jaar van Leiderdorp naar het bedrijventerrein Roomburg in Leiden. De gemeente Leiden heeft daarvoor een perceel van tweeduizend vierkante meter in erfpacht uitgegeven. De bouw van een be drijfshal en een kantoor moet nog voor de bouwvakvakantie beginnen. Begin volgend iaar vindt de oplevering plaats. Over de totale bouwkosten wilae F. Weber, directeur van het gelijk namige bedrijf geen mededelingen doen. De reden van de ver huizing is tweeledig. Weber: „Werkplaats en kantoor staan op dit moment op twee plaatsen in Leiderdorp en we willen ze graag bij elkaar hebben, en we groeien uit ons jasje. Het woon huis waarin op dit moment ons kantoor is gevestigd is echt te klein". Weber Koeltechniek, dat bijna 25 jaar bestaat, telt op dit moment 22 werknemers. De keuze van het bedrijf dat is gespe cialiseerd in het bouwen en installeren van koel- en vriesinstal- laties voor met name tuinbouw- en bloembollenbedrijven is een bewuste geweest. „We wilden in de buurt blijven en dan is er weinig anders al zijn we niet gecharmeerd van de erfpacht". Hillegomse gewond bij aanrijding Plesmanlaan LEIDEN Een 16-jarige Hillegomse bromfietsster is vanmorgen even na acht uur op de Plesmanlaan aangereden en liep daarbij onbekend letsel op. Zij is overgebracht naar het ziekenhuis. Het meisje maakte deel uit van een groep fietsers die ter hoogte van het universi teitsterrein de Plesmanlaan wilde over steken. Zij reed uit de groep en werd ver volgens geschept door een 35-jarige Voor- schotense automobiliste. De stoplichten op het kruispunt Plesmanlaan/Haagse Schouwweg waren buiten werking omdat een uur eerder een van de verkeerslich ten bij een botsing omver was gereden. Even na acht uur greep de politie in, waarna een agent het verkeer ging rege len. t eerste sinds jaren maakt ook museum Boerhaave deel uit van het toch al uitgebreide aanbod van musea. LEIDEN Leiden doet tijdens het aanstaande Nationaal Museumweek einde haar naam als mu- seumstad weer eer aan. Hoewel het door de stichting Museumjaar kaart georganiseerde weekeinde dit jaar niet in Leiden maar in Den Bosch wordt geopend blijft Leiden met haar negen deelnemende mu sea toch de hoofdstad van museumminnend Nederland. De negen brengen een apart programma of tentoonstelling en gratis toegang om het doel van het weekeinde, mensen die niet vaak naar een mu seum gaan over de drempel te lokken, te laten slagen. Hoogtepunt in van het Mu seumweekeinde in Leiden is traditioneel de openstelling van het Anatomisch Museum achter de Wassenaarseweg 62 op het terrein van het AZL. Niet dat de tentoonstelling daar zoveel interessanter is dan bij de andere acht deel nemers maar dit museum is alleen tijdens het aanstaande weekeinde open om daarna het grootste deel van het jaar alleen maar open te zijn voor studenten medicijnen. Qnder de titel: „Het zit 'm in de ge nen" worden erfelijke en aangeboren afwijkingen be licht en een beeld gegeven foto; tejo ringers van de de stand van het on- Musea die geen extra pro gramma hebben maar vooral bij mooi weer een bezoekje tanicus en het Wagenma kersmuseum aan de Oude Varkenmarkt. Voor het eer ste sinds jaren maakt ook museum Boerhaave deel uit van het toch al uitgebreide aanbod van musea. In de Pie terskerk zijn er rondleidin gen en is de video te zijn van het bezoek dat president Bush bracht aan Leiden en aan de kerk. Het Pijpenkabi- net aan de Oude Vest houdt tijdens het weekeinde een verkooptentoonstelling van snuifdozen en diverse pijpen. In het Penningenkabinet aan het Rapenburg wordt een de monstratie edelstenen grave ren gegeven. Pakistan is het thema van een speciale expositie in Vol kenkunde aan de Steenstraat. Hapjes, maaltijden, muziek, films en dia's beproeven en belichten dit onderwerp. Op zaterdag treedt de musicus Aziz Menon op en op zondag de zanger Ustadlnam Ali Khan. Naast rondleidingen wordt op het pleintje voor de Lakenhal een zogeheten spe akerscorner ingericht. Ieder een mag staande op een zeep kist zij mening verkondigen. Een optreden van strijkor kestje verlevendigd het ver bale geweld. Aan het museumweekeinde doen 330 van de 830 Neder landse musea mee. jnheimer loopt zwaar 1 op bij frontale botsing 'UT Een 25-jarige man uit Sassenheim is gister aar gewond geraakt bij een aanrijding op de Leidse- _Toorhout. De man reed rond kwart voor twaalf tussen irug en de Noordwijkerhoekbrug en kwam frontaal in -et de auto van een 43-jarige man uit Zuid-Afrika. Deze nog onbekende oorzaak op de linker weghelft terecht De Sassenheimer moest door de brandweer uit zijn Jen gezaagd en is overgebracht naar het AZL. Hij had ■ïgen aan zijn kaak, pols, bil en knie. De Afrikaan Jvond aan zijn oog, neus en ribben. Hij mocht na een in het ziekenhuis weer naar zijn hotel. Beide auto's )taal vernield. De weg was gisteravond vijf kwartier De politie zoekt getuigen. ui*c t De Leidse studentenvereniging voor Internationale oeligen (SIB) houdt donderdagavond 25 april een forum- 'ver „verzoening of gerechtigheid" in Chili. Het forum ts één week na het staatsbezoek dat president P. Ayl- tfederland bracht. Aan het forum doen mee: J. Tapia, imbassadeur in Nederland, R. Buve van de vakgroep nerika, J. Jimenez-Krijgsman van Amnesty Interna- Zoetmulder, vakbond voor Latijns-Amerika en de vL)ur£er Rementer'a Troncoso die de stichting Ame- a vertegenwoordigt. Het forum begint om acht uur in er jmiegebouw aan het Rapenburg in Leiden. )ord (ADVERTENTIE) 'Wiste TV's ooit gemaakt Bang &0lufsetl bet;Tlaar kijken of u dat ook vindt. o Jan de Lange Bang&Olufsen Center raat 49, Tel 01719-11500 LEIDEN Wethouder Hans de la Mar heeft gis teren in een brief zijn ex cuses aangeboden voor zijn beschuldiging dat de Leidse politie „de jacht op links" had geopend. De la Mar deed zijn uitlatingen nadat hij begin maart kort voor de verkiezingen voor provinciale staten was opge pakt wegens het opplakken van posters waarin werd ge vraagd om geen stem te geven aan fascistische partijen. De la Mar zegt nu dat het „een uit de hand gelopen incident" be trof. „Mijn uitlatingen over een jacht op links of optreden tegen de inhoud van het affi che neem ik daarom terug", aldus De la Mar. De verschillen van mening over de precieze toedracht van de hele zaak blijven overigens gewoon bestaan. De excuses van de wethouder doen daar niets aan af. Maar volgens De la Mar kunnen hij en de poli tie weer door éép deur, „en dan het liefst om 'gezamenlijk op te treden tegen daarachter Enkele jaren geleden had De La Mar ook moeilijkheden met de politie. Toen het politiebureau werd geopend, mocht hij aanvan kelijk niet naar binnen. foto: wim van noort Eén punt zit de Groen Links wethouder nog wel dwars: het feit dat behalve hijzelf en zijn vrouw ook zijn kind in een cel werd opgesloten. De la Mar wil dat er op het politiebureau aan de Langegracht een kind vriendelijk alternatief komt voor de huidige „badcel". milieu-overtredin gen". De la Mar zegt zijn uitlatingen pas nu te doen, omdat hij eerst uitvoerig met de politie over de zaak wilde praten. „Wat mij betreft is het nu zand ero ver. Schoon zand, dat wel". Bekeuringen bij regionale controles LEIDEN Bij regionale con troles zijn gisteren 23 brom fietsers en 21 automobilisten bekeurd. Tussen zeven en ne gen uur werden op de Vin- kweg 42 bromfietsen op de technische staat gecontroleerd. Tien tweewielers produceer den te veel geluid en zes had den te veel vermogen. Een bromfiets was in zo slechte staat dat die uit het verkeer werd genomen. Tussen tien en twaalf uur werd op de Lam- menschansweg gekeken of au tomobilisten hun gordel droe gen. Twintig mensen maakten zich hier schuldig aan, terwijl een bon werd gegeven voor een niet geldig deel drie. Softdrugs in beslag genomen LEIDEN Bij een koffieshop in de Morsstraat is gisteren 210 gram aan softdrugs in beslag genomen. De verdovende mid delen vertegenwoordigen een waarde van 2000 gulden. Daarnaast werd door de politie geld meegenomen dat gebruikt was bij de verkoop van de softdrugs. Een 29-jarige be heerder van de bar is door de politie gehoord. 'OSIUM OVER AANLOOP VOOR EEN LOOPBAAN 9 i De carrière afgestudeerd stu- je vergelijken met sstapsprong. Een 1 hloop, een lastige n dan neerkomen ijoede plek, daar om. Mededingers (Slj hoofdprijs een *noet je door een •orbereiding van idden. Maar waar drie kansen krij- heil. J een sprong, krij- 'd-studenten die maar één keer, zo kregen enkele honderden Leidse studenten gisteren in de Stadsgehoorzaal te horen. De studenten waren naar de Breestraat gekomen voor het symposium „Aanloop voor een loopbaan" om zich te laten voorlichten over hoe ze hun carrière met succes kunnen opzetten. Solliciteren is een leerproces, zo hielden de spre kers hun gehoor voor. Waar mee de studenten nog maar eens duidelijk werd gemaakt dat het leren niet ophoudt na het behalen van de bul. Dat de hinkstapsprong maar een keer gemaakt kan worden en met een goed moet zijn, geldt na tuurlijk niet voor alle bedrij ven. „Als je bent afgewezen, vraag dan om de motivatie. En probeer het opnieuw". Voor zover zij het nog niet wisten, spraken burgemeester Cees Goekoop van Leiden, hoofddirectielid E. Kist van Nationale Nederlanden, de Leidse arbeidsmarktdeskundi- ge S. van Aggelen en andere kopstukken van bedrijfsleven en overheid over hoe de stu denten zichzelf moeten verko pen tijdens een sollicitatiege sprek en wat ze moeten doen om een gesprek te krijgen. Ac tief zijn en niet alleen met de neus in de boeken zitten, soci aal vaardig opereren, persoon lijkheid, inzet en enthousiasme uitstralen waren daar voor beelden van. Sollicitatiebrie ven langer dan één kantje zou den alleen een averechts effect sorteren. En vooral: neem de vooroordelen tegen studenten weg. Eigenwijs, te theoretisch, een slechte presentatie? Zorg ervoor dat jij anders overkomt, zo luidde het devies. Slechts een enkele spreker hield de studenten het niet on aantrekkelijke beginnerssala ris voor van een functie op academisch niveau: 4.500 gul den bruto per maand is nor maal. En als een student zich interesseert en inzet voor een carrière kan hij binnen drie jaar op 11.000 gulden per maand zitten, meldde Hofstee van NMB Postbank Groep zijn toehoorders die onmiddellijk de rug rechtten. De problemen bij het sollicita tiegesprek zijn volgens alle sprekers tijdens het symposi um van gisteren echter legio. Wees voorbereid op moeilijke vragen, lach een keer, praat over koetjes en kalfjes en doe je niet beter voor dan je bent. „Je bent niet voor niets uitge nodigd voor een gesprek. We gaan ervan uit dat je wat kunt", aldus Hofstee. Een ac tuele tip voor toekomstige sol licitanten had Hofstee ook: lees de krant om op de hoogte te zijn van de ontwikkelingen in Nederland en de wereld, anders kom je er niet". Burcht literair Schrijver Frans Pointl is vandaag te gast bij De Burcht Literair. In de Burchtsocie- teit aan de Burgsteeg 14 voert hij dan een literaire conver satie met Jaap Goedege- buure. Frans Pointl debu teerde vorig jaar met het boek 'De kip die over de soep vloog'. Aanvang acht uur. Hofjes In buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan wordt mor genochtend om 10.00 uur een dia-lezing voor 55-plussers gegeven over de Leidse Hof jes. Voor informatie: 071- 313648. Gitaar De streekmuziekschool houdt zaterdag een 'gitaardag' in het pand aan het Rapenburg 22 in Leiden. Vanaf 11.00 uur worden twee workshops ge geven. Na de lunch begint een open-podium waar leer lingen individueel of samen kunnen spelen. Daarna is het tijd voor flamenco en electri- sche gitaar. Een einduitvoe ring om 16.00 uur besluit de gitaardag. Voor informatie: 071-141041. rrans Pointl. foto: anp Workshop Helga Kruse verzorgt zater dagmiddag een workshop stem vorming en ademha lingstechnieken. De bijeen komst vindt plaats in buurt huis De Pancrat aan de Mid delstegracht 85 en duurt van 13.00 tot 22.00 uur. De kosten bedragen dertig gulden. Voor informatie, tel: 123481. Bingo In het buurthuis Op Eigen Wieken in de Meren wijk wordt zaterdagavond een bingo gehouden. Vanaf 20.15 uur zullen de cijfertjes afge roepen worden. De zaal aan het Valkenpad 3 is om 19.00 uur open. Zieken omroep Radio De Vrije Lijn. de zie kenomroep van het Acade misch Ziekenhuis, bestaat 32 jaar. Ter gelegenheid daar van wordt zaterdag een open-dag gehouden. Geinte- resseerden kunnen tussen 10.00 en 17.00 uur een kijkje nemen bij de Oude portiers woning aan de Rijnsburger- weg 12 in Leiden. Lezingen over mensenrechten LEIDEN „Mensenrechten" is de titel van een serie lezin gen die door het Studium Generale (SG) van de Leidse uni versiteit wordt georganiseerd. De SG wil met de reeks in gaan op de oorsprong, betekenis en relevantie van mensen rechten op diverse maatschappelijke en wetenschappelijke terreinen. De serie start maandagavond 22 april en wordt vervolgd op de maandagen 6 en 13 mei. Sprekers zijn de hoogleraren A. Schmid, P. Baehr en E. Alkema. De lezingen beginnen telkens om acht uur in het centraal faciliteitenge bouw aan de Cleveringaplaats 1 in Leiden. Dierenleedmanifestatie op het Stadhuisplein LEIDEN De werkgroep Dierenstrijd Leiden houdt zaterdag middag 27 april een anti-dierenleed manifestatie op het Stad huisplein. Deze manifestatie bestaat uit een markt waar diverse organisaties zich presenteren. Deelnemers zijn: de Vegetariërs- bond, de Veganistenorganisatie, Anti-diergebruik Comité en Lekker Dier. Enkele jongleer- en muziekgroepen zorgen voor de omlijsting. De markt begint om elf uur. (ADVERTENTIE) f natuurlijk kunststof Ra men* Deuren wesselman I Kerkstraat'0a - Oude Wetering Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Postcode/plaats: Telefoon: I (voor controle bezorging) j I J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - n I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. )NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9