Nederlanders sraks naar LJelgie éet de jerrycan Gehandicapten gaan hulp kopen met budget Europarlementariërs: Schengen- akkoord doorlichten Jackpotclub Informatielijn 06-550.310.50 3 i 11 "Wijdingsdag in teken 1 godsdienstvrijheid I GENLAND CeidaeSouotmt DONDERDAG 18 APRIL 1991 PAGINA 3 lheidsbegrenzer l/trachtwagens i "DjtSUM Er komt definitief een snel- -tJjrenzer op de Nederlandse vrachtwa- t heeft minister Maij van verkeer en at vandaag gezegd voor de AVRO- 'olgens haar rijden de vrachtwagens de ys te hard. Ze had de maatregel aan- I engd als de chauffeurs te hard zouden Maij zei ernaar te streven om Nederlands voorzitterschap van de unijiet tweede halfjaar van 1991 de sbegrenzer Europees in te voeren. *n Irersorganisatie NOB-Wegtransport t de e verbaasd op het voornemen van de Volgens een woordvoerder van de •de, (tie zou er eerst nog overleg plaatsvin- de W ^et onderwerp. ZEIST In de regio's Eindhoven en Drenthe start binnenkort waarschijnlijk een experiment met cliënt gebonden budgetten. Als de Ziekenfondsraad er positief over beslist kunnen gehan dicapten in plaats van hulp door instellingen voor thuiszorg (kruiswerk en ge zinsverzorging) desgewenst ook geld krijgen om zelf hulp te kopen. De introduc tie van deze nieuwe moge lijkheid brengt zowel en thousiasme als bezorgdheid teweeg, zo bleek vandaag op een studiedag van (onder meer) de Gehandicapten raad in Zeist. Drs. J. Lips van de BOSK (bond van motorisch gehandicapten) zei dat de budgetten de cliënten een groter gevoel van eigenwaarde zullen ge ven. Gehandicapten worden minder afhankelijk en ze kunnen uit verschillende mogelijkheden kiezen. Bij voorbeeld voor het aantrek ken van een persoonlijk as sistente) met wie ze een vertrouwensrelatie kunnen opbouwen. Voor de finan ciële tegenwaarde van de uren gezinszorg en wijkver pleging waarop de gehandi capte recht heeft zou hij zelf wel eens meer uren hulp kunnen kopen, zo vermoedt Lips, De vice-voorzitter van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg, drs. H. Tjassing, concludeerde echter dat een systeem met cliëntgebonden budgetten geen oplossing biedt voor de capaciteitspro blemen in de thuiszorg. Hij denkt dat het de eerlijke verdeling van de beschikba re capaciteit en financiële middelen zal bemoeilijken. Er zijn financiële proble men bij de thuiszorg, waar door vaak moet worden ge kozen voor degenen die het hardst hulp nodig hebben. De nieuwe aanpak zou ten koste gaan van de mensen zonder urgentie, omdat er geen hulp meer 'verkrijg baar' is. Drs. J. Hendriks van de stichting De Schakel waarschuwde de gehandi capten niet te licht te den ken over hun nieuwe rol als werkgever, bijvoorbeeld bij het werven en selecteren van hulpverleners, het zor gen voor continuïteit in de hulp en het bijhouden van een loonadministratie. Ver der bestaat de kans dat vrij willigers die nu gratis aller lei klussen doen ook een vergoeding gaan vragen. Negen miljoen voor De Krant op Zondag AMSTERDAM De financiers van De Krant op Zondag steken nog eens negen miljoen in het blad. Ze heb ben ingestemd met een continue ringsplan. Daarmee krijgt de krant opnieuw de mogelijkheid om de le vensvatbaarheid te bewijzen. Vol gens uitgever en initiatiefnemer Pie- ter Storms is de levensvatbaarheid van zijn krant al bewezen. Tot het eind van het jaar gaat de krant ech ter door met gratis verspreiding van 100.000 exemplaren in gebieden waar zich veel potentiële abonnees bevinden. Er is volgens Storms geen sprake van een termijn waarin de krant een minimum-oplage zou moeten hebben. Rechter verbiedt contract kruiswerk en luierfabrikant UTRECHT Het kruiswerk mag, op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per dag, niet meer in advertenties en dergelijke luiers van het merk Pampers aanbevelen. Dat heeft de Utrechtse recht bank dezer dagen beslist in een civiele procedure die de producent van het concurrerend luiermerk Libe ro tegen de Nationale Kruisvereniging had aange spannen. Het kruiswerk sloot begin '89 met de Pam- perfabrikant een sponsorcontract af waarbij het kruiswezen de luiers in kwestie speciaal aanbeval. Destijds vond de VNZ (de club van ziekenfondsen) het al onzindelijk dat een instantie als het kruiswe zen, dat geacht wordt het publiek onafhankelijk voor te lichten zo nadrukkelijk zijn naam verbond aan een bepaald merk luier. De uitspraak van de recht bank komt overigens min of meer als mosterd na de maaltijd want sinds eind vorig jaar werd de ge wraakte aanbeveling al niet meer gebezigd. STRAATSBURG Ne derland en België moeten er bij de drie andere Schengen-landen erop aandringen dat het gelijk namige akkoord over het afschaffen van de grens controles wordt doorge licht. Dit hebben de Europarlemen tariërs Mathilde van den Brink (PvdA) en de Vlaamse socialist Lode van Outrive gis teren in een open brief aan hun regeringen gevraagd naar aanleiding van het negatieve advies dat de Raad van State over het Schengen-akkoord heeft uitgebracht. Een diepgaande analyse is no dig omdat het akkoord van Schengen „model staat voor andere conventies en wetge ving, al dan niet in de Europe se Gemeenschap", aldus de twee socialisten. Zij schrijven geen tegenstanders te zijn van internationale samenwerking tussen politie en gerechtelijke diensten, maar ze vinden dat „het zuiver nastreven van effi- ciency-doeleinden niet de overhand mag krijgen" op le galiteitsbeginselen. Volgens Van Outrive is er bijvoorbeeld te weinig zicht op het politie optreden. De politiediensten kunnen ongecontroleerd gege vens invoeren in een gemeen schappelijke databank (het Schengen Informatie Sy steem). Het verdrag werd op 19 juni vorig jaar door de Benelux- landen, Duitsland en Frank rijk ondertekend na vijf jaar onderhandelen in het Luxem burgse plaatsje Schengen. Het voorziet in opheffing van de onderlinge grenscontroles, als voorschot op de Europese een wording op 1 januari 1993. Maar volgens de Raad van State biedt het verdrag onvol doende rechtszekerheid en is het wellicht ook strijdig met internationale verdragen. Daarom zou de regering er be ter aan doen het akkoord niet aan de Eerste en de Tweede Kamer voor te leggen, aldus het college. Blond Belangstellend kijken twee mannen naar koeien van het ras Blonde d'Aquitaines'. Het was de eerste keer dat deze 'blonde' koeien uit het zuid-westen van Frankrijk werden getoond in de Frieslandhallen. foto anp Europese Hof dwarsboomt aanpakken van lijfrente DEN HAAG Een procedure bij het Europese Hof van Jus titie dreigt een ernstige hin dernis te worden voor het Ne derlandse streven om oneigen lijk gebruik van belastingaf trek bij lijfrentepolissen tegen te gaan. Waarschijnlijk vol gende maand behandelt de Tweede Kamer de brede her waardering, een wetsontwerp dat een einde moet maken aan het oneigenlijk gebruik van belastingaftrek voor oudedags voorzieningen. Het wetsont werp dient ook ter bestrijding van het betalen van lijfrente premies aan buitenlandse maatschappijen. Met zo'n beta ling kan men later na emigra tie in het buitenland de uitke ring opstrijken, zodat de Ne derlandse fiscus wordt ontwe ken. Een Belg probeert nu bij het Europees Hof af te dwin gen dat hij toch lijfrentepre mies mag aftrekken die hij be taalt aan een maatschappij el ders binnen de EG. Daarmee wordt de brede herwaardering voor een belangrijk deel op losse schroeven gezet. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van financiën bete kent dit niet, dat nu te elfder ure het wetsontwerp alsnog wordt aangepast: „Er vindt al internationaal overleg plaats over dit probleem. Wij willen m overleg met de Europese Commissie tot een oplossing komen". „Voorlichting vandalisme beginnen op basisschool" ENSCHEDE Voorlieh- tingsprojecten over vanda lisme op scholen hebben nauwelijks effect op het vernielgedrag van jonge ren. Dit blijkt uit het proefschrift Effecten van Voorlichting op Vandalisme van drs. M.J. Humbert waarop zij vandaag promoveert aan de Universi teit Twente. Humbert (30) on derzocht het effect van voor lichting op vandalisme in 48 schoolklassen van het voortge zet onderwijs in Enschede. Volgens haar is een belangrij ke reden voor het falen van de voorlichting dat die niet aan sluit bij de waarden van de leerlingen. Opvattingen van vrienden blijken juist het sterkst bepalend te zijn voor de neiging tot vandalistisch gedrag. „Eenmalige, kortdu rende voorlichtingsactiviteiten leiden niet tot veranderingen van waarden. Bij sommige jon geren werkt het juist verniel gedrag in de hand", zegt de onderzoekster. Zij pleit ervoor om de voorlichting gedurende een langere periode binnen het lesprogramma, al vanaf de basisschool, in te bouwen. Glas- en steenwol niet gevaarlijk DEN HAAG Het werken met glas- en steenwol levert geen onaanvaardbare risico's op. Voorwaarde is dat de con centraties niet hoog zijn. Slak- kenwol en keramische vezels kunnen wel een verhoogd risi co op kanker opleveren. De ministers Alders (milieube heer) en De Vries (sociale za ken) hebben dat gisteren ge antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Lansink en De Leeuw (CDA). Aanlei ding hiertoe was een publica tie van de Delftse biochemicus dr. P. Swuste. Volgens Swuste kan het werken met minerale kunstvezels, die gebruikt wor den als alternatief voor asbest, bij een bepaalde vezelgrootte risico's voor de gezondheid op leveren. Volgens Alders en De Vries is glas- en steenwol, dat veel in de bouw wordt ge bruikt, echter minder gevaar lijk dan asbest. Zij baseren zich op een rapport van de Gezond heidsraad. De onderzoekers adviseren wel een grenswaar de vast te stellen voor de maximaal aanvaardbare con centratie van glas- en steenwol op de werkplek en in het mi lieu. Het gebruik van asbest wordt volgend jaar verboden. ADVERTENTIE Bel voor de actu ele Jackpotstanden en voor informatie over acties in de Holland Casino's voor 50 et p.m. -Holland Casino's g-GE BENZINEPRIJS KEERT ROLLEN OM fa ngeh woi 1 I 1 liane C5 J Vrijheid 1 idienst en levensöver- dat teken staat dit j bevrijdingsfeest dat op s mei wordt gevierd. ionale Comité 4 en 5 ft besloten de komen- af) aar deze inmiddels aar >nale feestdag verhe- lag telkens een ander tee te geven met als thema'grondrechten', rechten die de burgers caar en tegen de over aten beschermen en jten zorgen voor een (ische samenleving. jaar staat de vrijheid iningsuiting centraal. thema van dit jaar I» de verf te laten ko- ian de Raad van Ker- tocht de lidkerken te )p 5 mei aandacht te aan het thema. In de kerk te Den Haag ider leiding van domi- ter Linden op zon- ind 5 mei van tien tot elf uur een dienst gehouden die het IKON rechtstreeks uit zendt via radio en televisie. In het kader van de nationale viering van de bevrijding is er die dag verder tussen acht uur en half tien 's avonds een feestelijke bijeenkomst in de RAI in Amsterdam. In aanwe zigheid van het koninklijk paar wordt dan onder de titel „Wat heet vrijheid?!" in een mengeling van journalistieke presentatie en amusement aandacht besteed aan de grondrechten in Nederland. Het organiserende Comité 4 en 5 mei krijgt overigens per 1 juli een nieuwe voorzitter: me vrouw G.W. van Montfrans- Hartman, de burgemeester van Katwijk. De huidige voor zitter mevrouw J. Belinfante is per die datum na vier jaar bij koninklijk besluit eervol ont slag verleend. Vice-voorziter S. Patijn, heeft gisteren de hoop uitgesproken dat de ko mende tijd in allé cao's 5 mei neem je wog 'n kadootje V0OK /ME MEE UIT PE STAD? NEE' NOU JA, Ik DACHT, IIC VRAAG 'T AAAAR EVEN.... „Onderwijs richten op vraag arbeidsmarkt" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG SER-voorzit- ter Quené, die in De Werkge ver het onderwijsbeleid van Ritzen en Wallage bekriti seerd, meent dat het onderwijs meer gericht moet worden op de vraag op de arbeidsmarkt. „Dat betekent dat het sociaal- economische aspect van het onderwijs sterk zal domineren. Werknemers moeten ook stress-bestendig zijn, goed kunnen communiceren en an dere sociale vaardigheden bé zitten". Overigens vindt Que né niet, dat scholen zouden moeten opleiden tot „genera listische kletskousen". De voorzitter van de SER pleit voor meer scholing van wer kenden. Er zouden volgens hem voldoende mogelijkheden zijn in het reguliere onderwijs. Ritzen en Wallage lieten via een woordvoerder weten niet op de uitspraken van Quené te willen reageren. Volgens de woordvoerder van Onderwijs discussiëren de bewindslieden niet via de media met de voor zitter van de SER. De bewindslieden zijn het on getwijfeld niet eens met het verwijt van Quené dat zij te veel bezuinigen en te weinig beleid maken. Dinsdag, tijdens de presentatie van zijn nota over de tweede fase van het voortgezet onderwijs, beweer de Wallage nog bijna het te genovergestelde. Anders dan hun voorganger Deetman wil len Ritzen en hijzelf niet elke maatregel met een bezuiniging gepaard laten gaan, zei hij bij die gelegenheid. Wallage om schreef die uitspraak zelfs als „de kern van onze existentie op dat departement". tobedrijven Bovag houdt de hand strak aan de pomp". De Beule verkoopt naast die sel, benzine en lpg ook nog Rovers, Landrovers, Tri umphs, Jaguars en MG's. „Met de nivellering van de belastin gen zullen de Belgen in 1993 misschien bij mij hun karretje komen kopen, wie weet?" De bedoeling van de Neder landse accijnsverhoging op benzine is het autoverkeer te rug te dringen en zo de files korter en het milieu gezonder te maken. Harry De Maat aan de Glacis- weg in Hulst vertoont een be ter beeld van de doorsnee-Ne derlandse pomphouder. „Niet te vergelijken met de stations pal op de grens. De omzet in Belgisch geld is hier nauwe lijks nog twee procent, diesel is slechts tien procent van de omzet. Wij zullen dus klappen krijgen bij de accijnsverhoging op benzine. Onze trouwe klan ten zullen een paar kilometer verder rijden om goedkoop te tanken in België". Hij runt zijn autobrandstof handeltje al van vader op zoon. „Er kan hier aan de Gla- cisweg al worden getankt se dert 1957", zegt hij fier, maar hij is wat angstig voor de toe komst. „Hoewel", troost hij zichzelf, „ik kan me niet voor stellen dat de Belgen niet zul len volgen in die accijnzen- koers". Glunderend giet Wim Decol- venaer aan de Stationsstraat in het Belgische Stekene een 2 pk'tje vol. „Ik ben het eerste pompstation op de weg als je uit Hulst komt. Ik zie in ge dachten de Hollanders al in rijen aanschuiven. Ik ver wacht er eerlijk gezegd veel van". De jonge pomphouder krijgt deze maand een Mr. Cash- Bancontact terminal. „Hollan ders heb ik altijd al gehad. Als de verschillen nog groter wor den, zal het aan mijn pompen hopelijk stikken van de Hol landers. En als ze dan toch in België zijn kunnen ze even goed bij ons de winkelstraat doen..." JOHAN DUMONT Mevrouw G.W. van Montfrans- Hartman foto: anp als nationale feestdag wordt opgenomen. Het kabinet be sloot vorig jaar 5 mei welis waar als jaarlijkse nationale feestdag aan te wijzen, maar heeft de kwestie verder door verwezen naar onderhandelin gen tussen werkgevers en werknemers. HOtSAAT-IEOPJE WERK? JA AHA /MOOI WEERTJE VANDAAG HE JAJA... de ERPEN 't Kan 1 enïn, ook met de de ^tochtjes. Vroeger ge' sde Belgen de Ne- Ise grens over om pe diesel te tanken, ng ntromen de Hollan- jassaal België bin- al di er het autootje vol d w< super te gooien, r get nu niet gaan schrij- zelfc we op slag failliet urdéê* mevrouw Mangnus 1 on;Pompstation net voor !sche grens in Hulst. ;en zullen blijven ko- >r de goedkope diesel tair^bben ook nog een sla- een supermarktje. Als J aar weet!" Walllen de Nederlandse \hpen een stuk droger hoe e liggen, nu minister Zij accijns op de benzine gjtjji met een kwartje wil j .1. De moeite dus voor Glanders om een tank- te maken bij die oer- eer Belsen sche minister van eco- e zaken Claes heeft Ijk nog formeel gesteld man een accijnsverho- ne4de benzine in België qike ]<an zjjn De Duit- erT\efa°ogden onlangs wel ^Oneprijzen. En Neder land zou nu volgen. Is dit een manoeuvre naar een nivelle ring van de belastingen in het Europa van 1 januari 1993? De grenspomphouders lachen om dat Europa van morgen. Euro loodvrij stond in elk ge val gisteren bij Edwin De Beu le in Hulst op 1,63 gulden. Su per loodvrij 98 octaan ver koopt hij voor 1,67 gulden per liter. Zijn super kost 1,70 gul den. Maar het is niet daarom dat de Belgen bij mij komen, zegt De Beule. Diesel en lpg „Mijn omzet van benzine be draagt slechts vier tot vijf pro cent. Mijn pompen spuien vooral diesel en lpg. De diesel en het gas zijn mijn winst. Dat lokt Belgen over de grens. En dat zal zo blijven, want een ac cijnsverhoging op diesel en gas zit niet in de snode plannen van Maij, althans niet in die orde van grootte als voor ben zine", lacht De Beule. „Overigens is de kogel nog niet door de Tweede Kamer. Reken maar dat de VVD, mijn partij, zich met alle middelen tegen het voorstel van het ka binet zal verzetten. Ik zie die accijns nog niet de hoogte in gaan. Ook de overkoepelende vereniging van garage- en au- :he pompstationshouders verheugen zich in de plannen iter Maij om binnenkort de benzineprijzen in Nederland gen; ze verwachten dat de Hollanders in groten getale rcan en al een benzine-ommetje naar België zullen ma- Strooisel Actievoer ders van de Stichting Lekker Dier spuiten strooisel te gen de gevel van het pluimvee-on derzoeksin stituut Spele- derholt, na dat die eerst was inge smeerd met behangplak- sel. Lekker Dier protes teerde tegen een onder zoek om slachtkuikens op trampoli- nematten te fokken in plaats van op strooisel, waardoor scharrelen en stofbaden nemen on mogelijk wordt voor de kuikens. foto: anp i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3