„Dat verhaal is niet te verkopen" £eidóc6oufói/i kerk wereld boekwijzer ANC en kerken zijn het op veel punten eens 3> Beschen uw natuur! £c4cUe(3c>u/ta/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Heidóc Commit DONDERDAG 18 APRIL 1991 PAlfU Burgemeester Koliek vangt in Urk een miljoen dollar URK Burgemeester Teddy Koliek van Jeruzalem ontvangt zaterdag in Urk een cheque van één miljoen dollar (ongeveer 1,8 miljoen gulden). Dit is bijna de gehele opbrengst van de ac tie Steun uittocht Russische joden, die de stichting Christenen voor Israël een jaar geleden begon in samenwerking met de Jerusalem Foundation, waarvan Koliek voorzitter is. De 80-jarige Koliek, al een kwart eeuw burgemeester van de Israëlische hoofdstad, bezoekt van vrijdag tot maandag ons land. Daarbij zal hij door de koningin Beatrix in Den Haag en prinses Juliana op Soestdijk worden ontvangen. Verder houdt hij toespraken voor Christenen voor Israël (zaterdagavond in Urk) en het Centrum Informatie en Documentatie Israël (zon dagavond in Amsterdam). Oorspronkelijk zou het geld worden gebruikt voor de inrich ting van een centrum voor Sovjetjoden in Jeruzalem, waar zij informatie over werkgelegenheid, huisvesting, omscholing en sociale lasten kunnen krijgen. Afgelopen zaterdag vertelde voorzitter ds. W.J.J. Glashouwer tijdens een solidariteitsbijeenkomst van Christenen voor Israël in Rotterdam dat de stichting overweegt duizend woningen in Israël te laten bouwen. Voor dat projekt is echter 100 miljoen gulden nodig. Christenen voor Israël hoopt bij de pensioen fondsen een deel van het geld te kunnen halen. Niets is gevaarlijker dan een grote gedachte in een leeg hoofd Christenvrouwen bezorgd over feminisme in kerk 'T HARDE De ortho dox-protestants georiën teerde interkerkelijke vereniging De Christen vrouw maakt zich be zorgd over de plaats van het feminisme in de ker ken. In een brief aan de hervorm de en gereformeerde synode en de Nederlandse raad van kerken vraagt De Christen vrouw aandacht voor onder meer haar verontrusting aan gaande de benoeming van mevr. R. Bons-Storm tot ker kelijk hoogleraar in Gronin gen. Deze sprak in haar oratie onder meer uit dat 'de nieuwe geloofsbeleving en het nieuwe geloofsdenken dat onder vrouwen aanwezig is, zowel aan de basis als op academisch niveau de kerk ten goede moet komen'. Ook heeft De Christenvrouw moeite met de kennelijk offi ciële plaats die het feminisme in de kerken heeft gekregen via de stuurgroep 'Decen nium', geïnstalleerd tijdens de Kerkendag in 1990. De leden van de groep zijn volgens De Christenvrouw officieel be noemd door de lidkerken van de Raad. De stuurgroep echter is eenzijdig van samenstelling en wenst geen dialoog met an dersdenkende vrouwen, voor wie 'het nieuwe geloofsden ken' niet hoeft. Er zijn bij De Christenvrouw veel inhoudelijke bezwaren tegen de ideeën van Decen nium en van Bons-Storm. De verontruste vrouwen ontwa ren bijvoorbeeld marxistische bevrijdingsideologie en een machtsstrijd tussen de sexen. De Christenvrouw verzoekt de synoden om opheldering over het beleid ten aanzien van feministische theologie en om aandacht te schenken aan haar verontrusting. Etiopische patriarch mag land niet uit WENEN Patriarch Abuna Merkorios van de Etiopische Orthodoxe Kerk kan niet naar Europa reizen. De Etio pische regering heeft de beno digde papieren niet verstrekt. Merkorios zou woensdaga vond in Wenen aankomen en volgende week in Rome paus Johannes Paulus II ontmoe ten. Wat de marxistische regering van Etiopië heeft bewogen om de reis te verhinderen, is niet duidelijk. De patriarch, alsmede drie bisschoppen en een priester van de 16 miljoen leden tel lende Orthodoxe Kerk, was uitgenodigd door de aartsbis schop van Wenen. Biografie van David De bijbelse figuur David is in diverse opzichten een intrige rende figuur: hij is degene die het leven van koning Saul redt en hij is de moordenaar van de onschuldige Uria om twee uitersten aan te geven. De theoloog dr. M.J. Tang heeft in het boekje: 'David koning van Israël' alle gege vens over de bijbelse figuur op een rijtje gezit en geplaatst in de context van de tijd waarin de koning leefde. Zo ontstond een biografie van een zeer imponerende en in vloedrijke historische figuur. Uitgave: Boekencentrum, prijs 19,50. Documenten bij Samen op Weg Het Samen op Weg-proces van (aanvankelijk) hervorm den en gereformeerden lijkt vooral een kerkpolitieke en formele aangelegenheid te zijn. De beoogde herenigde kerk heeft echter theologisch ook het een en ander in gang gezet. Over de theologische beweging is een tweede boek verschenen: 'Elkaar verstaan'. Het boek bevat opstellen rondom vijf thema's die sa menhangen met het proces van eenwording. De secretaris van Samen op Weg tot 1 april, ds. B.J. Aalbers schreef een uitvoerig slot. Zo'n tien au teurs werkten mee aan het boek dat verscheen onder re dactie van dr. J.M. Vlijm en dr. H.W. de Knijff. Uitgave Het Boekencentrum, prijs 24,90. DE GELDZORGEN VAN HET VATICAAN UTRECHT De RK bis schoppenconferentie gaat zich binnenkort beraden over de vraag hoe de Ne derlandse kerkprovincie meer kan bijdragen aan het grote exploitatiete kort van de H. Stoel. Dat stijgt voortdurend on danks het feit dat de inkom sten van het Vaticaan via de zogenaamde Pieterspenning zijn gegroeid. Deze bracht over 1989, het laatste jaar waarover cijfers bekend zijn gemaakt, negentig miljoen gulden op. Maar de Pieter spenning wordt nu in feite ge bruikt voor een zaak waar voor zij niet in het leven is geroepen. Eens was ze be doeld voor charitatieve doel einden van de H. Stoel, maar nu wordt het exploitatietekort van het Vaticaan er mee afge dekt. Bovendien is deze inkomsten bron die via collectes tot stand komt vrij grillig. Vandaar dat de paus vorige week aan het eind van de bijeenkomst van kardinalen met een beroep op het kerkelijk wetboek ge vraagd heeft tot een meer sys tematische werving van in komsten te komen, een soort kerkbelasting dus die geba seerd zou moeten zijn op de financiële draagkracht van de kerkprovincies. „Bisschoppen dienen op grond van de heid en liefde van de mogelijkheden hun bisdom, ertoe bij te dra gen voor middelen te zorgen waaraan de Apostolische Stoel volgens de tijdsomstandighe den behoefte heeft om zijn dienst tegenover de gehele Kerk op de juiste wijze te kunnen vervullen", zo staat er in canon 1271 van het ker kelijk wetboek. In een communiqué na afloop hebben de kardinalen het voorstel van de paus welwil lend onderschreven, maar zo als kardinaal Simonis na te rugkeer uit Rome meedeelde, de Nederlandse bisschoppen zitten met een probleem. En dat is wel te begrijpen, want wie geld wil ophalen voor het Romeinse bestuursapparaat van de Rooms-katholieke kerk wordt meestal in Neder land niet juichend ontvangen. Een rondgang langs pastores bevestigt dit, ook al praat men er liever niet zo openlijk over. '„Dat is zeker niet de eerste prioriteit, onze aandacht moet uitgaan naar de Derde We reld", zegt een pastor die lie ver niet met zijn naam in de krant komt. Een andere ziet het Vaticaan „als een derde macht, een toporganisatie die je ontglipt", en die er de zin niet van inziet dat de gelovi gen hier Radio Vaticana of de Osservatore Romano zouden moeten ondersteunen (twee van de belangrijkste verlies posten op de begroting van de H. Stoel) „want daar luistert hier nooit iemand naar en niemand kan die krant le zen". Pastoor P. Vismans van de Schiedam§e Singelkerk die Rome minstens een keer per jaar bezoekt en dan de mis in de Sint Pieter opdraagt, zegt dat hij „dat verhaal nu niet kan verkopen, omdat we nu zelf in zulke grote problemen zitten." Zijn monumentale Li- duinakerk is namelijk drin gend aan restauratie toe en het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. Hij is niet erg on der de indruk van de efficien cy waarmee in het Vaticaan wordt gewerkt. „Voor zover ik het kan bekijken hoor, maar als ik daar die bewakers in de Sint Pieter zie rondlum- melen, dan heb ik daar wel bedenkingen over". Overi gens gelooft hij dat er nog best rijke plattelandsparochies „met veel bezittingen" zijn die het Vaticaan aan een bijdrage kunnen helpen. Pastoor A. Vreeburg van de Leidse Lodewijkparochie is een van de weinigen die „van harte" achter het voorstel staat om de diverse kerkpro vincies meer te laten betalen aan het bestuur van de we reldkerk. „Ik vind dat niet niet meer dan logisch dat wij betalen aan de centrale lei ding. Een jaar of zeven gele den heb ik in de Priesterraad al eens gezegd dat het bedrag dat we nu als bisdom betalen belachelijk laag is. Ons kerk bestuur heeft er ook ooit een notitie over opgesteld. We zit ten met zevenhonderdduizend katholieken in het bisdom Rotterdam en die dragen op grond van het bedrag dat het bisdom naar het Vaticaan stuurt drie en eenhalve cent per jaar bij aan het bestuur van de kerk". Verdwenen De collecte voor de Pieter spenning verdween in de ja ren zestig uit de meeste Ne derlandse parochies, toen de kerkbijdrage werd ingevoerd. Alleen in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom 's Her togenbosch wordt nu nog voor de penning gecollecteerd. In het Rotterdamse bisdom wordt jaarlijks een bedrag van 25.000 gulden op de be groting voor het Vaticaan ge reserveerd, de parochies ko men er helemaal niet meer aan te pas en weten dan ook in de meeste gevallen nauwe lijks iets af van het bestaan van een Pieterspenning. Drs. J. Tonnaer, voorzitter van het bisschoppelijk economencolle ge:. „Toen er een sanering moest komen in die veelheid van collectes, hebben de meeste bisdommen besloten de Pieterspenning af te ko pen. Ze reserveren een be paald bedrag op de begro ting". Het gezamenlijk bedrag dat de zeven Nederlandse bis dommen bij elkaar brengen taxeert hij op iets meer dan honderdvijftigduizend gulden. Hij zegt het niet helemaal exact te kunnen berekenen omdat het weinig gecoördi neerd gebeurt. Hij wijst er op dat er in het economéncollege plannen al geruime tijd plan nen zijn om dat bedrag te ver dubbelen. Volgens de Rotterdamse bis dom-econoom drs. F. van Brondswijk zou zo'n verdub beling voor Rotterdam geen enkel probleem zijn. „Het bis dom ontvangt nu aan af drachten van de parochies een bedrag van 2,7 mijoen gulden op een totale begroting van f 6,7 miljoen", aldus Van Bronswijk. Uit onroerend goed en eigen vermogen wordt de begroting aange vuld. De verkoop van het congrescentrum Leeuwen horst heeft de finaociële posi tie van het bisdom alleen maar versterkt. Volgens drs. J. Tonnaer staan alle economen welwillend te genover het voorstel tot ver dubbeling. Maar gezien de constante nood waarin het Vaticaan verkeert, zegt hij ook verder te hebben nage dacht. „Nog voordat de zaak vorige week in Rome aan de orde werd gesteld heb ik de bisschoppen gesuggereerd dat er eigenlijk een soort sleutel zou moeten komen op grond waarvan je de bisdommen in de wereld zou kunnen belas ten dan wel bijstaan". Hij wil het voorstel nader bespreken met de financiële experts van de Duitse en Belgische kerk provincie zodat wanneer de bisschoppen op hun komende vergadering de financiering van het Vaticaan aan de orde stellen, hij wellicht met con cretere voorstellen kan ko men. Hij ontkent dat hij de geeste lijke vader is van het voorstel dat nu in Rome circuleert over een soort kerkbelasting. „De expertise in het kardina lencollege rond dit soort za ken is de afgelopen jaren toe genomen. Sinds een aantal ja ren bestaat er een Raad van kardinalen voor de organisa torische en economische aan gelegenheden van de Heilige Stoel. Daar zitten mensen in met een financieel-economi- sche achtergrond, Amerika nen en Duitsers vooral. Onder .hun supervisie is er nu een begroting naar buiten ge bracht die gecontroleerd is door onafhankelijke accoun tants. De eerste begroting die we onder ogen kregen, over 1988, bood nog weinig inzicht, maar die over 1989 is aanzien lijk beter. Dat moet ook wel, want alleen als het Vaticaan goed inzicht weet te geven in haar financiële handel en wandel kun je bij de kerkle den aankloppen voor meer geld. Ze zouden in die raad dan ook ook leken-deskundi- gen moeten opnemen om de deskundigheid ervan te ver groten". Hij vindt het heel reëel dat de verantwoordelijkheid voor zo'n belasting weer wordt ge legd bij de gelovigen. „Maar dan moet je met argumenten aankomen. Alleen op die ma nier kun je de solidariteit her stellen". PAUL VAN VELTHOVEN Altijd op reis leider van Tibet, de Dalai Lama, lijkt wel altijd op reis om de zaak van zijn vader land, dat door China wordt onderdrukt, onder de aandacht te brengen. Dezer dagen is hij in Wasdhington, waar hij werd begroet door onder meer senator Howard Metzenbaum (tweede van links). De Dalai Lama verklaarde dat de onderdrukking in zijn land steeds erger wordt; tegelij- moest de synode constateren, dogma van de pauselijke or kertijd zweeg hij nu over de noodzaak van economische strafmaatregelen van de VS jegens De Utrechtse pastoor J.N. van feilbaarheid werd algekor China. FOTO: AP Ditmarsch vertolkte hun ge- digd. TOHANNFRRTTRG de vice-voorzitter van de Ne- zei hij dat alle bijeenkomsten a »t<-i -j nn derduits-Gereformeerde van het ANC met gebed wor- ANC-leider Nelson Man- Kerk Johan H en den geopend. HpL wil nipt 7P(T<7pn nt nil j_ t aiij.-„,,..i am/-' i_.-ju.uib mte - tffi's v.. Nederlandse Oud-Katholieken willen vrouwelijke priester HILVERSUM De Oud-Ka tholieke Kerk van Nederland wil dat de vrouw tot het ambt van diaken, priester en bis schop wordt toegelaten. De synode besloot woensdaga vond met grote meerderheid (32 voor, 4 tegen) de Neder landse bisschoppen deze bood schap mee te geven voor de Internationale Bisschoppen conferentie die hierover in juli in Zwitserland wordt ge houden. Met hun standpunt sluiten de Nederlandse Oud-Katholie ken zich aan bij geloofsgeno ten in Duitsland en Zwitser land, die al eerder hebben uit gesproken dat 'het drievoudig ambt' niet alleen voor man nen .bestemd is. Het ambt moet „zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk in 1998" voor vrouwen worden opengesteld, aldus de synode. Tegenover de grote meerder heid van voorstanders staat „een minderheid van ernstig principieel bezwaarden", moest de synode constateren. De Utrechtse pastoor J.N. van Ditmarsch vertolkte hun ge voelens: „We verlaten onze principes. We zijn niet langer een sector van de katholieke kerk, maar een sekte. We verraden al het werk dat door onze voormannen is ver richt... Ik vind dat dit een slechte avond is." De meeste synodeleden waren echter van mening de kerk niet „om kerkpolitieke rede nen een te lang bestaand on recht mag handhaven", aldus de afgevaardigde van Hilver sum, doelend op mogelijk ne gatieve gevolgen voor de dia loog met de Rooms-Katholie- ke Kerk en de Oosters-Ortho- doxe Kerken. Drs. K. Ouwens, docent aan het Oud-Katholiek Se De Oud-Katholieke Kerken hebben in Europa en de Vere nigde Staten ongeveer 500.000 leden. De kerk in Nederland, met 8.000 leden, is in 1723 uit een breuk met Rome ont staan. De andere kerken heb ben zich van de RK Kerk af gescheiden nadat in 1870 het dogma van de pauselijke on feilbaarheid werd afgekon digd. JOHANNESBURG ANC-leider Nelson Man dela wil niet zeggen of hij christen is of niet. Op een bijeenkomst met kerkelij ke leiders wilde hij niet ingaan op de deze vraag die de afgelopen in Zuid- Afrika heel wat gemoe deren bezig houdt. Het gaat dan onder meer om de vraag of Mandela als ANC-leider het atheïs tisch standpunt van het communisme onder schrijft. Mandela en andere ANC- voormannen spraken woens dag met leiders van de Natio nale Kerkenconferentie. Deze is voortgekomen uit de bijeen komst vorig najaar in Rusten burg waar de kerken voor het eerst in 30 jaar samen de pro blemen in Zuid-Afrika be spraken. Aan het gesprek met Mandela namen onder anderen deel de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, dr. Frank Chikane, de vice-voorzitter van de Ne- derduits-Gereformeerde Kerk, prof. Johan Heyns, en dr. Louw Alberts, die met Chikane de Nationale Ker kenconferentie voorzit. Ruim een maand geleden hebben de kerken met president F.W. de Klerk over de verklaring van Rustenburg gesproken. Chikane toonde zich na afloop verheugd dat het ANC de moeite had genomen de ver klaring te bestuderen. „Het ANC heeft de stem van de kerken als een belangrijke sternen Zuid-Afrika geaccep teerd." Verder zijn het ANC en de kerken het eens over de noodzaak zo spoedig mogelijk een eind te maken aan het ge weld in de zwarte woonoor den. Zowel Chikane als Alberts zeiden met instemming te hebben gehoord dat het ANC de kerken niet wil voorschrij ven welke rol zij in een toe komstig Zuid-Afrika moeten spelen. Het ANC heeft altijd het belang van de kerken er kend, zo zei Mandela. Ge vraagd naar de banden van het ANC met de Zuidafri kaanse communistische partij zei hij dat alle bijeenkomsten van het ANC met gebed wor den geopend. Veel ANC-leiders hebben on derwijs genoten op scholen van de zending in een periode dat de Zuidafrikaanse rege ring nog geen cent voor het zwarte onderwijs uitgaf. Veel ANC-ers zijn ook voormalige predikanten. Zelfs de eerste voorzitter van het ANC was een predikant. Met waardering sprak Man dela over de toenadering van de blanke NG Kerk tot de an dere kerken. „Daardoor wordt de stem van de kerken alleen maar versterkt en kun nen zij zich beter met de pro blemen van de samenleving bezig houden." Veel ministers zijn lid van de NG Kerk, waardoor deze kerk in een invloedrijke posi tie verkeert, aldus de ANC- leider. Hij wilde geen uit spraak doen over de schuld belijdenis van de NG Kerk over haar vroegere steun aan de apartheid. Dat onderwerp zal tijdens een direkt gesprek tussen het ANC en de NG Kerk in mei worden bespro ken. ii Het (nood)lot van George Brse - Hs t< politiek in een houdgreep gehad. Koel, krachtig enjrd a tent stuurde de Amerikaanse president de ontwikkel! ijde het Midden-Oosten na de Iraakse inval in Kuwayet zelfs de krachtigste leider, beschikkend over een uni naai aan diplomatieke en militaire middelen, staat in ge gevallen machteloos. Dan neemt het noodlot de[e Vt over. Dan blijken omstandigheden onbeheersbaar l Vc vrijwillige politieke keuzen niet langer aan de orde, die z voor de president van het machtigste land van de w| :beg 1 V ZO'N situatie heeft zich ontwikkeld in het ruige grerQ-] tussen Turkije en Irak, waar honderdduizenden t Kurden bescherming hebben gezocht tegen de mofl" wraakzucht van Saddam Husayns soldaten. Irak wori nieuw Vietnam, heeft Bush de Amerikanen bezwd haal jullie zo snel mogelijk naar huis, heeft hij zijn j beloofd. Maar de omstandigheden hebben hem ingeh ONDER Amerikaanse leiding en bescherming woi Iraaks grondgebied tentenkampen ingericht voor heemde Kurden. De Turkse president Özal en de Bri I mier John Major krijgen hun zin. Hun voorstel om'"-" sche enclaves in Irak te stichten wordt, zij het in eer paste vorm, uitgevoerd. De volkenrechtelijke basis is i evenwel gammel. Verwijzingen naar VN-resolutie J niet echt geloofwaardig, de felle protesten uit F ongerechtvaardigd: het is immers hoogst onwaarschijijl de VN-vlag boven de vluchtelingenkampen zal wa Sovjets en Chinezen zullen in de Veiligheidsraad rj eens door de Amerikaanse pomp gaan. De VS en de se mogendheden opereren straks dan ook geheel enin eigen risico. De kans op ongelukken is aanwezig, de de kwestie van de Iraakse Kurden een langdurige, s^e affaire wordt is levensgroot. |ge pe i NlET voor niets heeft president Bush zich zo lang ijtro verzet tegen de geopolitieke draai die het Kurdische jass, lingenprobleem nu dreigt te krijgen. Elke tentpaal dj er bescherming van VS-kanonnen in Iraakse grond w( su] poot, nagelt de Amerikanen politiek en militair get ni vaster in het Middenoostelijke wespennest. Hetzelf<! w< voor de Europeanen. Zij kunnen de VS en de KurddS* 1 aard niet in de steek laten. Dat zou getuigen van onjP^ lijke lafheid. gen >r d OOK Nederland zal daarom desnoods de militair^3*36 quenties moeten verbinden aan een op zich te prijzen^1 kenheid bij het lot van de ongelukkige Kurden. Wa)per om is het allemaal begonnen. De beschaafde naties %pe wereld kunnen niet langer werkeloos aanzien hoe e li als ratten sterven in de bergen van Noord-Irak. Zijacci inderdaad geen keuze meer. Maar dat maakt de sitijj zich thans ontwikkelt niet minder explosief en drei{j.jan Weer minder Nederlands gereformeerd BUNSCHOTEN Het jaar 1990 is voor de Nederlands meerde Kerken een teleurstellend jaar geweest. Het ^an daalde net als het voorgaande jaar. Het totaal aantal ned^g gereformeerden daalde met 39 tot 29.585. In 1989 was A^g 64 zielen. Het kerkverband omvat 95 plaatselijke geme^00 Rond 1967 leidden heftige woelingen binnen ae Gerefo,nep Kerken (vrijgemaakt, GKV) tot een scheuring, waaruit j Nederlands Gereformeerden ontstonden. De GKV kwar| klap getalsmatig pas in 1985 te boven. In het kerkelijk grensverkeer is er opmerkelijk weinig J ling naar de vrijgemaakten, zo blijkt uit de jaarcijferi nederlands gereformeerden. Zowel bij vertrekkendeij nieuw ingekomenen liggen de GKV pas op de vierdi achter de 'synodaal' Gereformeerde Kerken, de Hejj Kerk of de Christelijke Gereformeerde Kerken (CGK)I (ADVERTENTIE) Het Zuidhollands I heeft zorg voor de natuur. Ook in Een j uw omgeving Wij hebben al /car 60 gebieden met een oppervlakte van j 2.500 ha veilig gesteld. Maar er moet nog véél werk worden verzet. Wordt begunstige en help ons. U krijgt er rust en groene ruimty-r voor terug. f NATUURLIJK DOEN. Knip de bon uit i en stuur hem ongefrankeerd naar: Het Zuidhollancj Landschap, Antwoordnummer 646, 3000 WB Rotterdam. Voor info of aanmelding bel 010-4135045. JA, ik steun het Zuidhollands Landschap. (min contributie f 25,- p.j ik wacht uw acceptgiro af), ontvang een GRATIS welkomstpakket plus 4x per jaar het fraaie tijdschrift "Zuidhollands Landschap" Naam 1 Straat I Postcode ANC-leider Mandela (r) en dr. Louw Alberts van de Dutch Re formed Church begroeten elkaar hartelijk. foto: afp Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Ef a. t/m vr. van 8.30 tot 17 00 uur Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van n Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248. I van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.fASF Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bi] automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal f. 76,60 per jaar f. 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. - 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rij: 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2