Nederlandse militairen gaan Kurden helpen 2 3 4 5 9 11 Onzindelijk ►100-4 Onderwijsbeleid zwak" Asielverzoeken voortaan binnen maand behandeld atgebouw ontruimd bij grote brand in Katwijk vandaacT 10 Ecidóc Sou/tcwt Wall Street sluit op nieuw record 14 Dagen Gratis leidóe(3owumt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Donderdag 18 april 1991 82ste jaargang no. 25009 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Vannacht regen of natte sneeuw, wegtrekkend naar het zuiden. Morgen overdag wisse lend bewolkt en enkele win terse buien. Minimumtempe ratuur ongeveer twee graden en hier en daar vorst aan de grond. Middagtemperaturen rond acht graden. Wind van nacht draaiend naar noord tot noordoost en toenemend tot matig. b oraal, de chauf- i de kraanwagen pdagmorgen de }t de twintig ge- 'an Goghs terug- vanmorgen in het benoemd tot or het leven", len van de voor de stichting van het Van ieg de kraanwa- een toe- ^iart waarmee hij ran zijn leven gra- fnuseum kan be- »n tevens aanwe- tijn bij alle bijzon- tiviteiten. Boven- eeg hij een dik er de schilder. foto: anp Franse douane staakt morgen PARIJS De Franse douane heeft geheel on verwacht voor morgen een algemene staking aange kondigd, zo meldt de Stichting Nederlandse In ternationale Wegvervoer Organisatie (NIWO) in Rijswijk. Douanekantoren aan de grens en in het Franse binnenland worden hier door getroffen. Door mid del van de staking wordt solidariteit betuigd met enkele Franse douane-be ambten die in hechtenis zijn genomen. Laatkomers schouwburg krijgen gele kaart STADSKANAAL Directeur Bé Lamberts van het Geert Teistheater in Stadskanaal heeft schoon ge noeg van laatkomers bij voorstellingen. Lamberts deelt met ingang van het nieuwe theater seizoen een gele kaart uit aan diegenen die niet voor de aanvangstijd van een opvoering aanwezig zijn. Via die gele kaart vraagt Lamberts aan zijn bezoe kers of ze de theaterzaal pas na de pauze binnen wil len gaan om artiesten en publiek niet te storen. Ook wordt hen verzocht voortaan op tijd te komen. Vol gens Lamberts wordt het als zeer storend ervaren wanneer mensen na aanvang de zaal nog binnen ko men. Hij overweegt nog om recidivisten bij twee gele kaarten een rode voor te houden. Maar: „Je kunt ze de toegang tot het theater niet weigeren. Als ze ech ter bij voortduring te laat komen, lijkt me een ge sprek met hen op zijn plaats". NEW YORK De aandelenkoersen op de effec tenbeurs van New York zijn gisteren dusdanig ge stegen dat de graadmeter van de beurs, de Dow Jo- nes-index van de dertig grootse industriefondsen, een record kon boeken. De beursindex steeg met 17,58 punten om uit te komen op 3004,46 punten. Het was voor het eerst in de geschiedenis van de beurs dat de index boven de 3000-grens sloot. De omzet was zeer groot met 246 miljoen aandelen. Het voorgaande record van de Dow Jones-index dateert van 16 juli 1990. Toen sloot de index op 2999,75 punten. In de tussenliggende periode is er tijdens de handel weliswaar een enkele maal een hoger peil bereikt dan het slot van woensdag, maar een officieel record van de beursbarometer wordt afgemeten aan de slotstand. fer wil 1 voor in tpml '"aesproces URG/TEL AVIV jrikaanse minister van idse zaken James Ba- Israël vandaag aanspo- !e in te stemmen dat nden een rol spelen vredesproces in het "losten. Maar Baker Luxemburgse minis- buitenlandse zaken, Poos, zei gisteren in :rg wat die rol van du kunnen inhouden, nigde Staten hebben ilgens Baker duidelijk dat „Europa belang- joor dit proces en een kan leveren aan het van het vredes- het Midden-Oosten laarom bij betrokken ïten worden". Eerder EG-functionarissen urlijfel de Europese landen ■nemten sturen op een rol esponsor, naast de VS Dvjetunie, van een re- vredesconferentie. De he regering heeft zich Se uitgesproken tegen [elijke uitbreiding van rentie, uit vrees door asche Westeuropese lot ongewenste conces- rden gedwongen. Ba- naar verwachting op issie in het Mid den krachtiger diplo- |middelen inzetten dan leden om te proberen l de Arabieren om de ndelingstafel te krij- VERDRAG IRAK EN VN OVER VLUCHTELINGEN DEN HAAG Het mi nisterie van defensie is vanochtend besprekin gen begonnen met de Amerikaanse militaire autoriteiten om te bepa len op welke manier Ne derland gehoor kan ge ven aan het Amerikaan se verzoek een bijdrage te leveren aan de hulp campagne voor de Kur den. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft gis teren, na overleg met zijn collega Ter Beek van defen sie, aan de Amerikanen laten weten dat Nederland bereid is „manschappen en mate rieel" te leveren. De aard van de Nederlandse bijdrage hangt af van de bevindingen van Amerikaanse deskundi gen die in het noorden van Irak bezig zijn vluchtelingen kampen in te richten. De Verenigde Naties en Irak hebben vandaag een verdrag over hulp aan Kurdische vluchtelingen ondertekend, zo is vernomen in Iraakse re geringskringen. Irak veroor deelde gisteren de komst van buitenlandse militairen op Iraakse bodem. Enkele heli kopters van de Amerikaanse marine hebben gisteren al een eerste groep van 64 Kur dische vluchtelingen vanuit Irak overgebracht naar Tur kije. De VS verwachten bin- demonstreren tegen het leed dat de Iraakse vluchtelingen wordt aangedaan. foto: stephen evenhuis nen twee weken Kurdische den dat de vluchtelingen des- gen is er volgens het Interna- vluchtelingen in Iran blijft vluchtelingen veilige plaat- nooas met geweld uit Irak tionale Rode Kruis verant- om politieke redenen op een sen in Noord-Irak te kunneïF mogen worden gehaald. Het woordelijk voor dat veel veel te laag niveau steken, aanbieden. De EG en'de VS Turkse beleid ten aanzien hulpgoederen niet goed te- Pagina 5: Kurdische gezin zijn het er over eens gewor- van de Kurdische vluchtelin- recht komen. De hulp aan nen delen smart itaressedag de secretaresse is een duizenpoot voor as. Ze zorgt voor z'n koffie, maakt de Uit. in, notuleert, bestelt een verjaardigsca- eptpr z'n vrouw en houdt lastige klanten bij jn P- Kortom: ze geeft de man zijn be- staansrecht. Vandaag is het Secretaressedag. Het is de bedoeling dat de dames in het zonne tje worden gezet. Maar wij vragen ons wel af waarom de rechterhanden van de bazen een maal per jaar worden afgescheept met een bloemetje wanneer ze toch het hele jaar goud waard zijn... F0T0: Stephen evenhuis kZITTER SER: kleir <Van °nze redactie) jagAAG Minister Rit- Aaatssecretaris Wallage jflwerwiis hebben weinig ml het onderwijsbeleid. Parken zich toch finan- ippKen, maar aan beleid zij niet toe. Dat zegt ïr ir. Th. Quené van *al Economische Raad In een interview met het NCW-magazine De Werkge ver hekelt Quené de politici die te veel denken aan over heidsfinanciën en te weinig aan beleid. „De hand van de overheid is sneller dan het hoofd". Volgens de SER-voorzitter vergt de integratie van min derheden in het onderwijs veel meer aandacht. „We zien dat er blanke bijzonder-neu- trale scholen ontstaan naast zwarte openbare Scholen. In de VS heb ik gezien waartoe zo'n ontwikkeling kan leiden. Er wordt een grondslag voor etnische discriminatie gelegd, die zich ook op de arbeids markt doorzet. Dat is niet goed en daar zouden we open over moeten praten", aldus Quené. Pagina 3: „Onderwijs rich ten op vraag van arbeids markt" UTRECHT De regering wil mensen die asiel zoe ken binnen een maand uitsluitsel geven over de kans die zij maken in Ne derland te mogen blijven. Na de eerste beslissing worden asielzoekers die met een „gegrond ver haal" komen gescheiden van degenen die waar schijnlijk niet worden toe gelaten. De ministers Hirsch Ballin (justitie) en D'Ancona (WVC) willen dat alle asielzoekers die het land binnenkomen in eer ste instantie worden onderge bracht in één van de vier nog in te richten opvang- en on derzoekscentra, waar zij een maand zullen blijven. Alleen daar kunnen zij hun asielver zoek indienen. Bij vreemdelin gendiensten is dat niet meer mogelijk. Binnen een maand moet wor den beslist over de toekomst van de betrokkenen. Is de be schikking negatief en uitzet ting waarschijnlijk, dan volgt overplaatsing naar een cen trum voor kort verblijf. De asielzoekers kunnen van daar uit beroep aantekenen tegen de beslissing. Mensen die daarentegen met een „gedegen en gegrond vluchtverhaal" komen en de zogenoemde „gedoogden" (asielzoekers die niet in aan merking komen voor de vluchtelingenstatus, maar die om humanitaire redenen niet kunnen worden uitgezet), wor den overgebracht naar één van de huidige twintig asiel zoekerscentra. WVC zal daar zorgdragen voor voorbereiding op een langdurig verblijf in Nederland. Hulpcentrum Hulpverleners ontfermen zich over enkele met olie besmeur de vogels in een hulpcentrum dat het Wereldnatuurfonds in Genua heeft ingericht. Honder den vogels worden bedreigd sinds een Cyprische tanker vo rige week explodeerde in de Middellandse Zee voor de kust van Italië. foto: ap Pagina 5: Supertanker in VS aan de grond 'IJK Een flatge- ïan de Hoorneslaan twijk is vannacht nd omdat een hevi- ad in de bergruim- raar voor de bewo- eroorzaakte. Bij de ling van de brand 1 twee brandweer- i licht gewond, zij liepen brandwonden op door de enorme hitte-ont- wikkeling bij de brand. De schade aan het gebouw wordt geraamd op vijftig duizend gulden. De brand in één van de berg ruimten werd vlak voor mid dernacht ontdekt. De Katwijk- se brandweer rukte uit met 29 man. Bovendien werden bij de bestrijding van de brand een ladderwagen, twee busvoertui- twee ambulances gereed. Uit voorzorg werd het flatge bouw van vier woonlagen ont ruimd. Ongeveer tien bewo ners van de bovenste verdie ping werden via de ladderwa gen in veiligheid gesteld, de andere bewoners konden het gebouw met hulp van de brandweer op andere wijze verlaten. De hitte die bij de brand ont stond was dermate groot dat de deuren van aangrenzende bergingsboxen spontaan ont branden en de ruiten in het trappenhuis spontaan ontbran den. Twee brandweerlieden liepen lichte verbrandingsver schijnselen op en moesten zich onder doktersbehandeling stel len. „Het was een hele smerige brand", aldus een woordvoer der van de brandweer. Loco-burgemeester J. van der Plas was persoonlijk aanwezig bij de bestrijding van de brand. Het sein brand meester kon om half één gegeven wor den. De bewoners van het flat gebouw zijn tijdelijk in nood ruimten ondergebracht. Zij zullen vermoedelijk vandaag hun woning weer mogen be trekken. Dit is de tweede grote brand in korte tijd in Katwijk. In het afgelopen weekeinde brand den twee visverwerkingsbe- drijven bijna volledig af. Open tbc in ziekenhuis AMSTERDAM In het Am sterdamse Sint Lucaszieken- huis worden 150 personeelsle den onderzocht op besmetting met tuberculose nadat bij een voedingsmedewerkster open tbc is vastgesteld. Dat heeft de directeur patiëntenzorg van het ziekenhuis, D. van Gaelen, gisteren bevestigd. Bij de ze ventig personeelsleden die tot nu toe zijn onderzocht, is geen besmetting vastgesteld. Onder zoek van patiënten gebeurt pas indien bij de overige mede werkers alsnog besmetting blijkt. Volgens Van Gaelen komt het vaker voor dat in een ziekenhuis open tbc wordt ontdekt omdat regelmatig pa tiënten met deze ziekte wor den opgenomen 18 PAGINA'S Oud-katholieken willen vrouw in ambt „Nederlanders straks met jerrycan naar België" Das dreigt uit te sterven Zuidamerikaanse landen beleggen 'choleratop' Oranje doorstaat toets der kritiek Leiden weer hoofdstad tijdens Nationaal Museum- weekeinde Rel in Jacobswoude over wachtgeld gemeente secretaris Noordwijkerhout krijgt volwaardig cultureel programma 'Weg van de snelweg' keert J auto de rug toe IV GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND 8UITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN/REGIO 9 DIENSTVERLENING KUNST/RTV RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU Als het om reclame gaat, lijkt niets te gek meer te zijn. Wie had zich ooit kunnen voorstellen, dat de wijkverpleegster van het kruiswezen een bepaald merk luier van een eigen sponsor zou aanbevelen? Toch is dat gebeurd. Geen wonder dat de fabrikant van een ander merk daartegen in het geweer is ge komen. Hij kreeg daarbij steun van de club van ziekenfondsen de VNZ, die het meteen al onzinde lijk vond dat een instantie als het kruiswezen zijn naam aan een bepaald merk luier verbond. Geluk kig hoeven wij niet aan de wijkzuster te vragen welke krant ze aanbeveelt. Iedereen weet dat ze al jaren de Leidse Courant leest. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 <io> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1