bnt voor Dieren wil Irbod op pelsfokkerij (MK" Training moet angsthazen naar de tandarts helpen ■kman: kabinet moet Bn passen en meten ,Twee keer zoveel natuurgebied in 2005' Hele spoorbomen mogelijk weer terug Jidementsplannen llage financiëel «jt onderbouwd Onpartijdig advies waardevol Vermogen gehandicapten steeds beter beschermd >AG|NLAND QeidóeQowuvnt WOENSDAG 17 APRIL 1991 PAGINA 5 !N Het kabinet moet af van het passen en meten. 3oopt zij nu van de ene bezuiniging tegen de andere >te projecten die op de rails zijn gezet moeten worden De coalitie is opgezet juist met het doel die grote ver- n tot stand te brengen. Met deze woorden maande jevoorzitter Brinkman gisteravond in Nijmegen het Inieuw tot spoed aan met het nemen van ingrijpende i. Brinkman zei een „broedende kip" niet te willen het afroepen van de revolutie. Het kabinet is nu aan ga ik voorzichtig met de Paaseieren „van minister een financiën om". Maar, zo voegde hij daar nog aan toe, n paar weken verwacht ik wel conclusies". Met zijn lde Brinkman andermaal duidelijk maken dat de be- van de Tussenbalans in protemonnee zullen worden eerste levensbehoeften, zoals wonen, vervoer en mi- van de CDA-fractie wel wat duurder worden. NEELTJE JANS Voorzitter dr. P. Winsemi- us van Natuurmonumenten verwacht dat de oppervlakte aan natuurgebieden in Nederland over 14 jaar bij het 100-jarig bestaan van de vereniging zal zijn verdubbeld. Hij zei dit gis teren bij de presentatie van het nieuwe hand boek „Natuurmonumenten" op het voormalig werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. Het aantal terreinen in het nieuwe handboek is sinds de vorige uitgave vijf jaar geleden gegroeid, maar in de toekomst moet dat sneller gaan, zei Winsemius. Natuurmonumenten wil uitbreiding van aantal en grootte van terreinen, maar ook nieuw aangelegde natuur. „We stellen ons niet al leen meer tevreden met het behoud van wat er nog is. De natuur gaat tenslotte nog steeds in kwaliteit achteruit", aldus de voorzitter van Natuurmonu menten. Staatssecretaris J. Gabor, die het eerste exemplaar van het nieuwe handboek in ontvangst nam, on derschreef deze mening. Zijn departement stelde vorige week tachtig miljoen gulden ter beschikking aan de provincies voor beheer en onderhoud, maar met name voor aankoop en aanleg van landschaps- gebieden. Het initiatief voor natuurbouw op het voormalig werkeiland Neeltje Jans noemde Gabor „zeer uit zonderlijk" „Hier willen wij natuur winnen uit zee. We denken daarbij aan aanleg van nieuwe dui nen en een slufter, waarbij eb en vloed vrij spel hebben. Dat is een bijzondere situatie met hoge na tuur- en landschapswaarde". UTRECHT Een interne werkgroep van de Ne derlandse Spoorwegen onderzoekt de mogelijkhe den om spoorwegovergangen weer te voorzien van hele in plaats van de tegenwoordig veel gang baarder halve overwegbomen. „We bekijken of daar mogelijk een procentje meer veiligheid uit te halen is", aldus een NS-woordvoerder. Volgens de zegsman maken steeds meer mensen 'oneigenlijk gebruik' van de overwegen met automatische hal ve overwegbomen (ahob's). Ze glippen er tussen door als ze lang moeten wachten, wat tot levens gevaarlijke situaties leidt. Overwegbomen die de gehele breedte van de weg beslaan maken het on mogelijk nog over te steken als er een trein aan komt. Nadeel is wel dat weggebruikers klem kun nen komen te zitten als de bomen dicht gaan. del 1, ■ld c te liAAG Erwin irin4delheid Roosen, n buisman en ande- "JSmakende Neder- irin)ebben hun 'poot' erin| de ruim 108.000 diiningen waarmee iiddjpor Dieren de Warner vraagt om lerfokkerij in Ne- merfe verbieden, ngsgekeningen zijn van- rs. ingeboden vlak voor •behandeling van de achtids- en Welzijnswet run. In die zogenaam- AAIwet worden indus- Cindkte pelsdieren tot de iW^uisdieren gerekend, laathuwelijke misstand, ;n ben en vossen horen ïrzoje natuur en niet in ïspetn kooitjes die niet Vet dan een gemiddelde zegt ir. Marlou van van Bont voor Die- ndaar ons pleidooi algeheel verbod", i de Wijs' populaire Ije 'De tweedehands bont vrijwel uit ons d verdwenen. Maar landse fokkerij van i bloeit. De produktie iehonderd betrokken aat voor het gros de »r: 1,9 miljoen velle- iertsen en 30.000 van len verdubbeling in tijd. Daarmee is Ne- le grootste producent teur van West-Euro- 'd 0 procent van de we- icarpl is in vaderlandse da<Sn lichte daling in die als gevolg van te- t'9°e prijzen op de we- ïr v«, maar dat lijkt niet een ineenstorting ur Rector", zegt Marlou (Drompen. „Weliswaar internationale actie dragen en produce- Dassen mogelijk slachtoffer van hondenvechtsport BEEK/UBBERGEN De Vereniging Das en Boom is bang dat sinds enkele we ken in Nederland dassen gebruikt worden bij een honden vechtsport. Volgens J. Dirkmaat, woordvoerder van de vereniging, zijn in enkele weken tijd een klei ne tien vernielde dassen- burchten gevonden, terwijl dat normaal zelden voor komt. In Engeland worden al enkele jaren illegaal wedstrijden tussen dassen en honden gehouden. De dassen, die veel sterker zijn dan vechthonden, worden voor de wedstrijd verzwakt door de kaken te ontwrich ten, ogen te doorboren en nagels uit te trekken. Ver volgens mogen de honden de das aanvallen totdat hij bezwijkt. De vernielde das- senburchten zijn gevonden in een gebied tussen Zuid- Limburg en Nijmegen. ren van bont toe, maar een to taal fokverbod is natuurlijk de oplossing. Kappen ermee". Volgens Bont voor Dieren een samenwerkingsclub van Dierenbescherming, Lek ker Dier en Kritisch Faunabe heer vertonen gekooide nertsen en vossen allerlei ge dragsafwijkingen. Marlou van Campen: „Nertsen zijn vaak ziek en vossen angstig en apa thisch. Hun welzijn wordt ern stig geschaad. En dat voor een overbodig luxeprodukt". Haaks op haar mening staat die van secretaris W. Verha gen van de Nederlandse Vere niging van Fokkers van Edel- pelsdieren (NFE). „Die nertsen en vossen voelen zich uitste kend thuis in hun kooitjes. Dat blijkt ook uit ethologisch on derzoek op Het Spelderholt in Beekbergen. Op een enkele uitzondering na vreten ze lek ker, groeien ze goed, vertonen ze geen angst en geen stress, jongen ze goed en doen ze niet aan zelfbeschadiging. Anders gezegd, die dieren worden zo danig gehuisvest dat ze nog zichzelf zijn". Met ethische bezwaren moet je bij Verhagen niet aankomen. „Nee, dat spreekt me niet aan. Het gaat ook niet aan om ze met wilde dieren te vergelij ken. Als je ze los zou laten in de vrije natuur zouden ze om komen. Kortom, er is geen en kele reden of aanleiding voor een verbod. Ze worden al hon derd jaar gefokt en ze maken gewoon deel uit van een agra rische bedrijfstak die prima functioneert". Verhagen ziet 'absoluut geen reden' om nu als een haas in het geweer te komen tegen de actie van Bont voor Dieren. „Wij hebben onze mensen in de politiek goed geïnformeerd. En tot op heden hebben we daar alle vertrouwen in". Bij Bont voor Dieren hoopt Marlou van Campen op de voltallige PvdA-fractie. „We hebben aanwijzingen dat de fractie zich sterk wil maken voor een verbod. D66 en Groen Links hebben zich er al voor uitgesproken. Misschien dat we met wat VVD-stem- men de meerderheid halen. Op het CDA mogen we niet rekenen." Gedrag Rest nog de stem van de etho logie. „Er is maar een handje vol onderzoekers in de wereld die zich bezig houden met het gedrag van gefokte nertsen en vossen", zegt etholoog Gerrit de Jonge van onderzoekinsti tuut Het Spelderholt in Beek bergen. „Om te beginnen is er geen sluitende welzijnsdefini- tie. Want hoe meet je welzijn bij dieren? Over het algemeen zijn die dieren gezond. Er ko men zeker gedragsafwijkingen voor. Stereotiep gedrag is er een van, als gevolg van wat je verveling zou kunnen noe men. Bij nertsen vertoont drie tot vijf procent stereotiep ge drag, bij vossen zo'n dertig procent. Dat percentage kun je terugbrengen door fokselectie, dat lukt erg goed, al is nader onderzoek nodig". Stress bij nertsen, meetbaar aan bepaalde stoffen in het bloed, komt niet veel voor, bij vossen weer veel meer, vertelt hij. „Maar de mate van aan vaardbaarheid is nog door nie mand bepaald. Er zijn vossen die angstig zijn, maar dat kun je niet toeschrijven aan hun huisvesting, maar veel meer aan de wijze van omgang met die dieren. Dat ligt dus ook aan de fokker". Nee, De Jonge kent 'toevallig' geen fokker die zijn pelsdieren een nachtkusje geeft. Maar, zegt hij, er kan in de omgang een zekere vertrouwdheid groeien. „Je kunt bijvoorbeeld beginnen de jongen in open kisten te huisvesten. Nee, niet in hun eentje, want dat is het ergste wat je een vos kunt aandoen". Zelf is hij bezig met onderzoek naar 'betere' huisvesting van blauwvossen. „Ik meet de ge volgen van groepshuisvesting. Normaal is twee vossen per vierkante meter. Ik onderzoek bijvoorbeeld de effecten van acht vossen op vier vierkante meter. Dat pakt heel goed uit. Ze hebben alleen een vuilere pels, maar dat is goeddeels te verhelpen. Ik vind persoonlijk dat we dat relatieve ongemak moeten aanvaarden ter wille van het welzijn van deze die ren". HOMME KROL De tandarts komt aan huis. Uit onderzoek blijkt dat tien procent van de bevolking uit angst niet naar de tandarts gaat. Een psychologengroep wil nu de mensen helpen hun angst te hanteren. foto-, milan konvalinka ;veli in rachAG De plan- het rendement in iav<ède fase van het tet onderwijs te —ren hebben geen financiële onder- g. Dit gaf staatse- Wallage (onder- steren toe bij de mitie van zijn nota e9M van de tweede 'oortgezet onder- llendste maatregelen la, bijvoorbeeld de be- -van de vrijheid van piuze voor havo- en lingen, lekten enkele deden al uit. Is' ''[Kitzen kondigde in de voor 1991 aan dat hij iment in het onder- 'u3verhogen. Door om- leerlingen te voor komen en de verblijfsduur van leerlingen en studenten terug te brengen tot de cursusduur zou een bedrag van 300 mil joen gulden in 1995 moeten worden opgebracht. De plannen die Wallage heeft met de tweede fase van het voortgezet onderwijs zouden een deel van deze bezuiniging moeten realiseren. Hij deelt in zijn nota de tweede fase van het voortgezet onderwijs op in twee „hoofdroutes": havo/vwo en leerlingwezen en mbo. De eerste route moet voorberei den op het hoger onderwijs (hbo en universiteiten), de tweede op de arbeidsmarkt. Om dit te bereiken wil Walla ge onder meer de vrijheid van de pakketkeuze .van havo- en vwo-leerlingen beperken. Leerlingen worden verplicht 'doorstroomprofielen' te kie zen die als het ware voorsorte ren voor de vervolgopleiding. ADVERTENTIE Waar vindt u vandaag de dag een onpartijdig adviseur die u helpt bij belangrijke beslissingen in uw leven? Iemand die tijdig een praktische regeling op papier weet te zetten. Een juridisch adviseur die dankzij zijn ervaring en deskundigheid evenwichtige oplossingen kan bieden voor alle direct betrokkenen. Daardoor kan onenigheid achteraf zoveel mogelijk worden voorkomen. U vindt hem (of haar natuurlijk) op een van de circa 800 notariskantoren, verspreid over het hele land. De notaris wijst u niet alleen de weg, maar biedt met zijn akten zekerheid op elk gebied dat voor u van belang kan zijn, zoals samen wonen, huwelijk, voogdij, de verdeling van uw erfenis, de koop en verkoop van een huis, de keuze van een onder nemingsvorm, het oprichten van een stichtingofvereniging Een kort oriënterend gesprek met de notaris kost u trouwens niets. Maak dus gerust een afspraak. Hij kan u precies vertellen hoe u uw zaakjes het best kunt rege len. REGEL JE ZAAKJES MET DE NOTARIS I EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN \utl illt nmptn I Urn Unhs, <k uiu mrftnri M Jh ul in it te- tidrn mar m I «Hinhn Uijt Mn/1 jt ham- Ca kimt it mijnutrktrs j Diy h tr urtdh tn Ifarn tt btltrrn htlptn imh Jkbt- d Ultgeverl|/Wavery Pi GRONINGEN Bijna niemand gaat helemaal ontspannen naar de tand arts. De gedachte aan snerpende en gillende bo ren, akelig krassende haakjes en machteloos achteroverliggen in de tandartsstoel, doet menig een huiveren voor de halfjaarlijkse controle van het gebit. Voor sommige mensen vormt de tandarts zelfs een dusdanige nacht merrie dat ze maar hele maal van het bezoekje af zien. Dat zou gelden voor maar liefst tien procent van de bevolking. Ver waarloosde gebitten zijn het resultaat. De Psychologengroep, geves tigd aan het Zuiderpark in Groningen, wil uitkomst bren gen voor deze angsthazen. Een speciale zogenoemde tandarts- angstgroep moet mensen ertoe brengen dat ze hun angst voor de tandarts opzij zetten. „Weg nemen kun je die angst nooit helemaal", aldus Wendela Zwennes. een van de initia tiefnemers van de tandart- sangstgroep. „We kunnen mensen wel leren hun angst te hanteren". De Psychologengroep is een samenwerkingsverband van een vijftal afgestudeerde psy chologen. De groep biedt psy chologische hulp op uiteenlo pend gebied. Zo kunnen men sen met angsten en spannin gen, depressies en een tekort aan sociale vaardigheden er terecht. En nu dus ook mensen met een onoverkomelijke angst voor de tandarts. Tot voor kort was alleen de af deling bijzondere tandheel kunde van het academisch zie kenhuis in Groningen het adres waar mensen met grote angst voor de tandarts konden aankloppen Deze vakgroep houdt zich echter voorname lijk bezig met de behandeling van geestelijk gehandicapten. „De vakgroep bijzondere tand heelkunde juicht het initiatief van de tandartsen toe", aldus een woordvoerster van het academisch ziekenhuis. „Het is belangrijk dat deze groep mensen erkenning krijgt en dat psychologen zich met dit probleem gaan bezig houden". Fobieën „Uit onderzoeken van onder meer Vlaamse tandartsen is gebleken dat tien procent van de bevolking uit angst niet naar de tandarts gaat", aldus Jan Philip Wieringa, eveneens verbonden aan de Psycholo gengroep. „Uit diverse kana len kregen we signalen dat het nuttig zou zijn een speciale training voor deze mensen te beginnen. Voor zover wij we ten zijn wij de buiten het AZG de eersten die zich in het noorden hiermee bezighou den". Aan de angst voor de tandarts kunnen volgens de psycholo gen zeer uiteenlopende oorza ken ten grondslag liggen. Daarop is de training ook af gestemd. Bijvoorbeeld fobieën en trauma's kunnen de boos doeners zijn. „Iemand kan in zijn of haar jeugd mishandeld zijn en daaraan dat trauma hebben overgehouden", legt Wendela Zwennes uit. „Vaak blijken dat soort angsten zich ook op andere momenten te manifesteren, bijvoorbeeld als ze iemand op straat zien lopen. De situatie in de tandartsstoel is natuurlijk typisch iets dat angsten oproept en versterkt. Je ligt achterover, je geeft je over. Het probleem met deze angst is dat je een bezoek aan de tandarts gemakkelijk kunt vermijden; dat is bijvoorbeeld niet het geval als je bang bent om de straat op te gaan. Daar door gaan mensen hun gebit verwaarlozen in plaats van hun angst zien te overwin nen". Rollenspelen Wie zich aanmeldt voor de tandartsangstgroep krijgt eerst een individueel ïntroductiege- sprek, gevolgd door een ge sprek waarin wat exacter op de problemen wordt ingegaan. Hierbij willen de psychologen blootleggen hoe extreem de angst is en uitvinden of de persoon in kwestie gebaat is bij de groepstraining. In som mige gevallen zou een indivi duele therapie beter kunnen zijn. De training zelf bestaat uit zes wekelijkse bijeenkom sten, in een groep zitten zo'n zes tot tien deelnemers. „De cursus zelf bestaat uit on derdelen als ontspanningsoefe ningen, rollenspelen enzo voorts", vertelt Wendela Zwennes. „We verwachten dat de groep tamelijk gevarieerd zal zijn. Iedereen kan uit de training dan een methode of een oefening kiezen die voor hem of haar het beste werkt". Uiteraard hoort ook bij de trai ning dat alle deelnemers een keer daadwerkelijk een af spraakje maken met de tand arts en hun gebit laten nakij ken. Volgens Wendela Zwennes is het niet mogelijk om de cliën ten voor de volle honderd pro cent van hun angst af te hel pen. „De bedoeling is dat men sen weer zo ver komen dat ze naar de tandarts gaan. waarbij ze ongetwijfeld nog wel knik kende knieën zullen houden. In veel gevallen is een zekere mate van angst ook nodig om goed te kunnen functioneren. Denk maar aan een toneelspe ler. voor hem is een zekere mate van angst ook een voor waarde om op het toneel een voorstelling te kunnen geven" Deelname aan de tandart sangstgroep kost, afhankelijk van inkomen, tussen de drie honderd en zeshonderd gul den. Deze kosten worden in de regel niet vergoed door het ziekenfonds of de ziektekos tenverzekering. HILBRAND POLMAN Bejaarde man lag 36 uur in sloot TEN BOER De 81-jarige K. Brontsema heeft ongeveer 36 uur in een sloot bij Ten Boer gelegen en dat overleefd. De man woont in een bejaardenhuis in dit dorp en werd gisteravond ge vonden door een voorbijganger. Hij werd sinds de dag ervoor vermist. Brontsema maakt het naar omstandigheden goed. De man is waarschijnlijk in het water gegleden en heeft half tegen de kant gelegen. De sloot zat volgens de politie vol modder en dat is waarschijnlijk zijn redding geweest. De modder heeft iso lerend gewerkt waardoor hij niet onderkoeld is geraakt. APELDOORN Uit angst dat mensen in AWBZ-instellingen (zwakzinnigeninrichtin gen bij voorbeeld) hun vermogen moeten gaan „opmaken", zoeken veel ouders en patiënten naar mogelijkheden om het rendement van het ver mogen aan de patiënt ten goede te laten komen zon der dat er verhaal ontstaat op het vermogen zelf. Notaris mr. E.B. Blankhart zei dit vandaag in Apeldoorn op het congres „Veranderende rechten en plichten" van de stichting J.J. Dondorpfonds. Volgens hem wordt vaak ge kozen voor het vormen van een fonds. Dat wordt dan als een afgescheidend vermogen onder bewind gesteld en de patiënt krijgt er het vruchtge bruik van. Het zoeken naar dit soort con structies is volgens Blankhart actueel, nu het kabinet in de Tussenbalans heeft laten we ten dat het de vermogenstoets ook in de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten wil in troduceren. De hoogte van de eigen bijdra gen van patiënten en bewo ners van AWBZ-ihstellingen hangt nu alleen af van hun in komen, maar in de Tussenba lans is voorgesteld er (net als in de bejaardenhuizen) ook het eigen vermogen bij te betrek ken. Voorzitter W.M. de Grefte van de Stichting TV-Gazet kondig de op het congres aan dat deze stichting het regelmatig uit zenden van televisieprogram ma's voor en door mensen met een verstandelijke handicap gaat bevorderen. Deze pro gramma's zouden vanaf 1992 moeten worden ver zorgd door de omroepen. Burgemeester Groningen legt functie neer GRONINGEN Burgemees ter mr A.A.M.F. Staatsen van Groningen heeft gisteren be kend gemaakt na zes jaar zijn functie neer te willen leggen. Hij begint waarschijnlijk al in juni aan een nieuwe baan als directeur van BCG Interim- management BV in Amster dam. Staatsen beschouwt de nieuwe functie als een verrij king van zijn carrière en ont kent dat zijn vertrek iets te maken zou hebben met slechte verhoudingen binnen het Gro ningse college van B en W. „Ik heb besloten de nieuwe baan aan te nemen omdat hét niet goed is om zo lang in een en dezelfde leidinggevende posi tie te verkeren. En zeker niet voor mij: als ik langere tijd de zelfde baan heb begin ik onge durig te worden. Daarom am bieer ik geen tweede periode van zes jaar. Twaalf jaar bur gemeester zijn is niets voor mij". Meldkamer in theater Blik op de nieuwe meldkamer van de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie (AVD), van waaruit het verkeer in Nederland onder andere over files en spookrijders wordt geïnformeerd. Ook de verkeerspost van de Koninklijke Marechaussee, de parketpolitie, de Rijkspolitie te water en de dienst luchtvaart vinden er onder dak. De meldkamer heeft de vorm van een amfitheater en is van daag geopend door minister Hirsch Ballin (justitie). De AVD hoopt op korte termijn toestemming te krijgen om de behuizing verder uit te breiden, zodat ook het commando van de Rijkspoli tie te water en de Politieverbindingsdienst onder één dak met de AVD komen. foto: anp

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5