IMU&Gowuvnt Lakenhal middelpunt grote serie exposities Leidenaar op de bres voor burger-oorlogsslachtoffers rovincie doet het met een gedeputeerde minder STAD OMGEVING/RTV ids aannemersbedrijfje licht Sociaal Fonds Bouwnijverheid en belastingen op voor zes ton ^CHAUFFEUR («ZOEKT :LLE LENING GOED VOOR ^n._» UW LENING li.;. Licht maken Ceidóe Sou/tont tPRfl WOENSDAG 17 APRIL 1991 PAGINA 13 N/DEN HAAG Een onvoor lijke celstraf van twee en half jaar n de 35-jarige Leidse eigenaar van hnemingsbedrijfje en zijn 43-jarige ur" eveneens uit Leiden gisteren Ayjich eisen voor het oplichten van ^^jiaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) (r Sscus. Het tweetal zou door het on- ivullen van loonstaatverklaringen adagstaten, het vermelden van te Iktedagen en het niet opgeven van perkte uren, ten onrechte 373.000 van het SFB hebben ontvangen. dps zouden zij voor 243.000 gulden i opgelicht, eidf van ustitie Van der Horst wilde 1 niets horen van verzachtende digheden. De advocaten van het wezen vooral naar de eigenaar <t eenmansbedrijfje, die gedurende anderhalf jaar als aannemer door het le ven stapte. De man zou na tien jaar por tier en vervolgens acht jaar werkloos te zijn geweest, wat al te lichtzinnig in het aannemersvak zijn gesprongen. „Het was geen boze opzet dat de formulieren fout werden ingevuld, maar mijn cliënt heeft zich vertild aan de zwaarte van het run nen van een eigen bouwbedrijf". Eer en geweten Volgens advocaat Janssen gaat er bij zo veel bouwbedrijven in Nederland wat fout. „Overal mankeert er wel iets aan de administratie. Het is niet zo gemakkelijk om je boekhouding perfect uit te voeren. Dat weet u ook wel'hield hij rechtbank president B. Punt voor. De 35-jarige Lei- denaar zou slechts her en der wat advie zen hebben ingewonnen en als hij er niet meer uitkwam, naar beste eer en geweten de formulieren hebben ingevuld. Daar kwam volgens de man zelf nog bij dat zijn opdrachtgevers aanvankelijk nooit geïnte resseerd waren in mandagstaten, waarop wordt aangegeven welke mensen aan een bepaald project hebben gewerkt en hoe veel uren ze daarin hebben gestoken. „Als ze daar later wel om vroegen, wist ik het niet meer", antwoordde verdachte. „En vulde u dus lukraak in", concludeerde Punt. Te simpel Janssen drong er bij de rechtbank op aan de curator van het inmiddels failliet ver klaarde aannemingsbedrijf een oordeel te laten uitspreken over de vermeende boze opzet van de Leidenaar. „Die was er stel lig niet. Mijn cliënt is begonnen aan iets waar hij totaal niet bekwaam in was. Er is niet bewust geknoeid. Het bedrijf is te simpel opgezet en het werk groeide ook nog eens zo snel dat het hem allemaal bo ven zijn hoofd groeide". Advocaat Steur van de 43-jarige 'adviseur' van de aannemer ontkende in alle toon aarden dat zijn cliënt zich schuldig had gemaakt aan valsheid in geschrifte bij het invullen van de verschillende formulie ren of dat hij adviezen had verstrekt hoe het bedrijf er meer geld aan zou kunnen overhouden. Ook zou hij niet daadwerke lijk bij de bedrijfsvoering betrokken zijn geweest. Officier van Justitie Van der Horst be streed dat. „U bent heel vaak samen met uw compaan op het kantoor gezien en an dere mensen hebben verklaard dat u zich geregeld uitgaf voor de aannemer, dat u zelfstandig beslissingen nam, personeelsle den eigenhandig betaalde en als woord voerder van het bedrijf optrad". De Lei denaar ontkende niet af en iets voor de aannemer, die hij goed kende uit zijn stamkroeg, te hebben gedaan, „maar dat was zelden en alleen als hij daarom vroeg". Op de vraag of hij daarvoor dan betaald kreeg, antwoordde hij ontkennend maar zei wel alcohol te hebben gekregen voor bewezen diensten. Hoeveel dan, wil de rechtbankpresident Punt weten. „Tot ik dronken was", luidde het nuchtere ant woord. Mercedes Officier Van der Horst verbaasde zich ook over het feit dat een dure Mercedes kon worden aangeschaft terwijl ze niet goed bij kas zaten. „Bij een huiszoeking zijn pa pieren gevonden waarop uw naam staat, de Mercedes en een bedrag van 55.000 gulden. Hoe verklaart u dat dan?" Die verklaring bleef uit, maar verdachte ont kende dat hij de auto in bezit had gehad. „Die was van mijn zus, maar ik reed er veel in". Ook een vakantietrip naar Thai land zou niet meer dan 700 gulden hebben gekost, volgens de boekhouding. „Dat klopt toch niet. Zet voor dat getal maar rustig een drietje neer", sprak Punt onge lovig. Volgens officier Van der Horst trad het tweetal de sociale wetten met voeten door zowel het Sociaal Fonds Bouwnijverheid op te lichten als de fiscus te tillen. „En de eerlijke werknemers van het bedrijf staan na het faillissement ook op straat. Een cel straf van 2,5 jaar is hier op zijn plaats". Uitspraak op 26 april. sten voetballen kinderkliniek N Een voetbalteam anvoering van Herman in en bestaande uit Ne- artiesten speelt igavond 1 mei een tegen een selectie Academisch Zieken- L). De opbrengst van 'istrijd komt ten goede uitbreiding van de af- lenmergtransplantatie kinderkliniek van het het artiestenteam spe- acteurs uit de tv-serie tijden, slechte tijden, doen Thorn Hoffman, ftarksinni Tom van 't Hein Vergeer mee. De id begint om zeven uur terrein van voetbalver- I UVS. De toegangsprijs P||ulden. Kinderen en 65- mogen voor de helft [prijs het treffen bijwo- ferman van Veen geeft n g later in de Stadsge- 'Ouwejj een voorstelling te" n de opbrengst even- BHlanjan de kinderkliniek 'geschonken. Kaarten, ttig gulden kosten zijn rbaar bij K O aan de [est in Leiden. (ADVERTENTIE) ir de Gemeentelijke jbank Leiden. idt de beste oplossing R'H»rsoonlijke leningen tot m rde gemaakt en geheel -22 7Persoonl|jke Slluat'e frmd. "~"""bien is de rente laag en iaflossingsvoorwaarden Vjook op zoek naar zo'n )ge lening? Kom gewoon (raten. Op werkdagen van ||f J2.30 uur en "Rdagavond van 19.30 uur. Bellen voor eldf 'n,ormat'e natuurlijk entelijke Kredietbank &\faat 24, Ms 11300.2301 EH Leiden m-254145 LEIDEN/DEN HAAG Het stedelijk museum de Lakenhal is het centrale punt voor een nieuwe grote serie tentoonstel lingen die onder de naam Het Klimaat door de culturele raad Zuid- Holland wordt georgani seerd. Het Klimaat is een serie tentoonstellingen van buitenlandse beel dende kunstenaars die in Nederland wonen en werken. De serie wordt gehouden in twee musea en dertig exposi tieruimten verdeeld over vijftien steden door het hele land en heeft plaats in de pe riode van 3 mei tot 30 juni. Aan de exposities nemen be kende kunstenaars deel, maar een aantal van de ze ventig geselecteerden komt er voor het eerst door in het officiële kunstcircuit. Veel buitenlandse kunste naars zijn in de afgelopen ja ren naar Nederland gekomen en hier gebleven. Het Kli maat wil laten zien hoe deze ontwikkeling van invloed is op het artistieke klimaat van ons land en hoe omgekeerd Nederland van invloed is op het werk van de buitenlan ders. In de Lakenhal wordt het werk van zeven kunste naars getoond. N. Kolenda (Australië), S. Krantz (Joego slavië), Z. Mesterhazy (Hon garije), V. Phóng (Vietnam), L. Sitawanebessy (Indonesië), L. Sundell (Engeland) en H. Yilmaz (Turkije) zijn de deelnemers. In galerie Stel ling aan de Burgsteeg is werk te zien van de Italiaan R. Ruggiu en de Marokkaan B. Dihaj. Het werk van B. Htlttenlocher uit Duitsland is te zien in de Waag aan de Aalmarkt. maat zijn te zien in Delft (Prinsenhof), Den Haag en Amsterdam. Kleinere ten toonstellingen zijn er in elf andere steden waaronder Haarlem, Dordrecht en Rot terdam. Het idee van Het Klimaat is afkomstig van de Pakistaanse kunstenaar R. Araeen die een soortgelijk project in En geland hield. In de bijbeho rende catalogus van Het Kli maat die binnenkort wordt gepresenteerd staan alle deel nemers maar komt de na druk te liggen op de tentoon stelling in de Leidse Laken hal. Bomen in de Breestraat Met het planten van acht lei-platanen nabij de Diefsteeg en Mandenmakersteeg is de reconstructie van de Breestraat voltooid. In het bijzijn van de wethouders J. Walenkamp en H. de la Mar werd gisteren rond middernacht de laatste boom geplaatst. Vermoedelijk zijn het de eerste bomen die in de Breestraat staan. „Zeker is wel dat vanaf het moment dat de tram door deze straat reed er geen bomen stonden", aldus een medewerkster van de directie groen van de gemeente Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT Auto rijdt op eigen houtje Leidse video theek binnen LEIDEN Een op het Gan getje in Leiden geparkeerde auto is vanmorgen rond half negen aan de rol gegaan en een videotheek binnengere den. Het duurde geruime tijd voordat de 69-jarige eigenares se van de auto doorhad dat het om haar auto ging. Ze was ruim tien minuten met de aan wezige agenten in gesprek, vroeg ook van wie de auto was om vervolgens tot grote verba zing van de agenten uiteinde lijk een sleutel te voorschijn te halen en de auto open te ma ken. Politiewoordvoerder H. Langendoen sluit kwade trouw van haar kant echter uit. „Het duurde gewoon mi nutenlang voor ze door had wat er aan de hand was". Ook voor de politie was de toe dracht van het ongeluk korte tijd raadselachtig. Het bleek echter dat de automatische versnellingsbak van de auto nog in de Drive-stand stond. Daardoor kon het voertuig wegrollen van zijn parkeer plaats. Het bleek dan ook dat de auto van zijn plek tegen de gevel achteruit terug kon wor den geduwd naar de parkeer plaats. De schade aan de vi deotheek is vrij groot. De auto matische deuren en een ruit werden vernield. De auto liep lichte schade op. J. Claproth: „Het is belachelijk dat oorlogsslachtoffers niet weten dat zij een uitkering kunnen krij gen". FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Gedrevenheid kan Leidenaar J. Claproth (60) niet ontzegd worden. Stad en land reist hij lif tend af om met name slachtoffers van oorlogs geweld in het voormalig Nederlands-Indië op te zoeken. Hij wijst hen dan op de mogelijkheid een uitkering aan te vragen op grond van de Wet Uitke ringen Burger Oorlogs slachtoffers (Wubo). Claproth vroeg zelf al in 1984 een dergelijke uitkering aan. Twee jaar geleden werd die hem ook toegekend. Claproth werkte in oktober 1945 bij het Rode Kruis in Soerabaja. Hij hielp in de „Bersiap-periode", de tijd tussen de capitulatie van de Japanners en de komst van de Engelsen Nederlanders die terugkeerden uit de Jap penkampen. Dat was de Indo nesiërs die op dat moment de dienst uitmaakten onwelgeval lig. Hij werd gevangen geno men en mishandeld. Claproth stond op dat moment alleen. Eerder in de oorlog was zijn vader opgehangen. Bovendien wist hij niet waar zijn andere familieleden verbleven. Kruistocht Nadat Claproth zijn uitkering had kwam hij er onder andere op reünies achter dat de moge lijkheid om een uitkering aan te vragen bij zijn lotgenoten volstrekt onbekend is. „Er is veel te weinig bekendheid aan gegeven. Er is nooit iets aan reclame gedaan. Het is bela chelijk dat oorlogsslachtoffers niet weten dat ze een uitke ring kunnen krijgen. Ze heb ben toch genoeg geleden". Zijn verontwaardiging leidde er toe dat hij aan de hand van de deelnemerslijsten van reü nies een ware kruistocht be gon om zijn lotgenoten op de hoogte te stellen. Omdat Cla proth het zelf niet al te breed heeft, doet hij dat in de directe omgeving op de fiets, en als het verder weg is liftend. Zo stak hij de de duim omhoog om onder andere naar Almere, Ede, Katwijk en Amsterdam af te reizen. Daarnaast bezocht hij de Uitkeringsraad in Heer len, de instantie die de uitke ringen toekent om de ambte naren daar duidelijk te maken dat de gang van zaken hem niet zint. „Ze zeggen wel dat ze er ruchtbaarheid aan heb ben gegeven, maar niemand wist ergens van. En als men sen er wel wat van gehoord hebben, weten ze niet dat ook slachtoffers van de Bersiap-pe riode ervoor in aanmerking komen.", zegt hij teleurgesteld. Onbekend J. Kleijkers, secretaris van de raadskamer van de Uitke ringsraad die belast is met het verstrekken van de uitkerin gen, erkent de problemen zo als Claproth die schetst. „We dringen ieder jaar op meer voorlichting aan. Het blijkt ook iedere keer weer dat er een hausse in aanvragen is na een publicatie. Vorig jaar was er een wetswijziging die we via een advertentie bekend maakten. Direct daarna was er een verdrievoudiging van het aantal aanvragen". Volgens Kleijkers hebben sinds 1984 tussen de 14.500 en 15.000 mensen een aanvraag ingediend om als oorlogs slachtoffer een uitkering te krijgen. Ongeveer de helft van hen kreeg die ook. Een be hoorlijk hoog percentage, vindt hij. Maar Kleijkers schat dat het totaal aantal mensen dat een aanvraag zou kunnen doen op kan lopen tot een half miljoen. „Het gaat vermoede lijk om enkele honderdduizen den bombardementsslachtof fers. Om nog eens zo'n aantal in Duitsland tewerkgestelden en daar komen dan nog de In dische oorlogsslachtoffers bij". Voorwaarde voor een uitke ring is volgens Kleijkers wel dat de betrokkene blijvend in valide is. Kleijkers constateert ook dat het aantal aanvragen stijgt. Kort na het aannnemen van de Wubo lag dat aantal vrij hoog op drie- tot vierduizend per jaar. Daarna zakte dat in. De afgelopen paar jaar groeit het weer. Vorig jaar lag het op ongeveer 3.500. Inlichtingen over de uitkerin gen aan oorlogsslachtoffers zijn te verkrijgen bij de Pen sioen- en Uitkeringsraad, Raadskamer Wubo, Ant woordnummer 4010, 6400 VC Heerlen. r^erd HAAG „Juist nu e Tweede Kamer i besloten dat de pro- As het aantal gedepu- I ïn mag vergroten, J^iid-Holland gaan in- )en. Als wij de pro- een belangrijker pillen laten spelen, deP dat dan te rijmen inkrimping van het (e. Het aantal taken (edeputeerden neemt toe dan af. Boven- tekent inkrimping 'erdere roofbouw op [ezondheid". leijkoop (CDA) bracht h tijdens de installatie nieuwe statenleden op Dvinciehuis in Den Haag liddelen in stelling om krimping van het aantal ■■(teerden van acht naar [mensen te voorkomen. VVD en D66 - een brheid derhalve - zijn bver eens dat het zeven [moeten zijn, maar dat ingegeven door een ge- tige doorberekening van itieke verhoudingen. Bchuyer (D66) stelde dat een experiment moet f) beschouwd en dat het toekomst wellicht moge- ■(jkt te zijn met vier maal deputeerde... Bovendien het CDA zich maar niet reel zorgen maken over Dndheidstoestand van de gedeputeerden want D66 le vert een cardioloog aan het college. Dat is prof. dr. Jan Pool, die tot gedeputeerde werd gekozen. Pool gaat de zorgsector (volksgezondheid en ouderenbeleid) beheren naast maatschappelijke ont wikkeling (emancipatie vrou wen, minderheden; kinderop vang, maatschappelijke active ring en sociale vernieuwing) en cultuurbehoud (monumen ten, molens, archeologie, ge schiedbeoefening, musea) en bibliotheekwerk en archiefin spectie. Erik Meijer van Groen Links vond een omvang van acht ge deputeerden zelfs te weinig en diende een motie in om de dis cussie opnieuw hierover te be ginnen zodra de nieuwe Pro vinciewet van kracht wordt (in de loop van volgend jaar, red.). Die biedt namelijk de mogelijkheid om maximaal elf gedeputeerden te kiezen. Meij er: „Zoals wij het nu willen re gelen: uit zuinigheidsoverwe gingen inkrimpen, doet het mij denken aan wijlen boer Koekoek. Die kwam ook met dergelijke onzinnige bezuini gingsplannen". De motie werd verworpen. Hans Blokland (RPF/GPV): „Er komt eerder meer dan minder werk. Ik vind het voorbarig om zonder analyse om numerieke reden in te krimpen. Ik vind dat een on voldoende motivatie". Hoewel CDA drie keer met te Giesen van de Centrum Democraten zweert bij God Almachtig dat naar eer en geweten zijn werk In de staten zal verrichten. Een luidruchtig protest van de publieke tribune werd zijn deel. FOTO: MILAN KONVALINKA genkandidaat Huub van der Meer het college-pluche pro beerde te heroveren, en ook de kleine confessionele partijen twee keer een poging waagden met de kandidaten Blokland en Houtmah een confessionele stem in het kapittel te krijgen, was het een gestreden zaak: de politieke kaarten waren al ge schut. De nieuwe collegeleden: Hans van der Vlist (PvdA) die opnieuw het milieu vier jaar lang in de gaten gaat houden naast de waterkwaliteit, ener gie en de drinkwatervoorzie ning. George Brouwer (PvdA) buigt zich over het kunstbeleid (cultuureducatie, muziek, the ater, beeldende kunst), media en sport en bovendien interna tionale samenwerking in de portefeuille kreeg. Loudi Stolker-Nanninga (PvdA) doet opnieuw ruimte lijke ordening en woonwagen zaken, maar krijgt er stadsver nieuwing, volkshuisvesting en de streekplannen Zuid-Hol land West en Rijnmond bij. Ted Jansen (VVD) heeft nu alle verkeer en vervoer in zijn portefeuille en neemt verder de streekplannen Zuid-Hol land Oost en Zuid onder zijn hoede. Diens collega Irma GÜnther (VVD) krijgt econo mische zaken (incl. toerisme), planning onderwijsvoorzienin gen, volwasseneneducatie/ af stemming onderwijs-arbeid en langdurig werklozen/mensen zonder werk, de waterschap pen en bestuurlijke zaken (incl. Europse zaken) in haar pakket. De al eerder genoemde Jan Pool (D66) krijgt dus de zorg sector en tenslotte Lynde Blok (D66), die de groene sector van haar PvdA-voorganger Peter van Heemst overneemt. De groene sector bestaat uit recre atie, natuur en landschap, lan dinrichting en agrarische za ken. Voorts krijgt mevrouw Blok te maken met de facili taire zaken op het provincie huis (excl. in- en externe be trekkingen) en het toezicht op de gemeentefinanciën. De commissaris van de Konin gin, mr. S. Patijn krijgt behal ve zijn vaste taken van de commissaris de zorg over de in- en externe betrekkingen. Meer nieuws over de provin cie op pagina 14. Met deze praktische jtoringsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: Adres: j Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13