Leids C A filiaal oelwit protestacties Tentoonstelling 125 jaar Laurentiuskerk Erica Beheer start innovatie voormalig Elisabethziekenhuis Vervroegde uitbreiding zuiveringsinrichting NAÈIDEN OMGEVING Zeid&iQowumt MAANDAG 15 APRIL 1991 PAGINA 7 heart door leden van I Intet, met medewerkin{ p Brautigam (piano), t kzi, Mozart, Zemlinsky pt. Gehoord in de Stac [l op 14 april. anrijdingen in Leiderdorp ïIDERDORP Twee fietsers kwamen ten val de Vronkenlaan toen zij van achter werden ngereden door een auto. Het ongeval vond zon- gmiddag plaats toen de automobiliste, een 38-ja- ;e Leiderdorpse, iets recht wilde leggen in haar to. Toen ze weer op de weg keek kon ze de fiet- rs niet meer ontwijken. Eén van hen, een zwan- re vrouw, werd ter observatie naar het Elisa- thziekenhuis vervoerd waar geen letsel werd v constateerd. Een tienjarig meisje uit Leiderdorp njakte gewond toen ze op de Lijnbaan ter hoogte n de Wilddreef op haar fiets werd aangereden or een auto. Met een beenbreuk is het meisje af- /oerd naar het AZL. ■ie auto's in brand In de Alphense Argo- aat zijn zaterdagochtend omstreeks kwart voor n drie geparkeerde auto's door brand bescha- ngd. De auto's raakten in brand omdat een aantal sschages naast de parkeerplaatsen vermoedelijk n aangestoken. Man bedwelmt klanten van Albert Heijn LEIDEN Een 60-jarige man heeft klanten en personeel van de Albert Heijn-vestiging aan de Kooilaan met een onbekend gas bedwelmd. Tegen twee uur zaterdagmiddag begon de man zonder aanleiding met een spuitbus om zich heen te spuiten. De klanten kregen last van irritatie aan de luchtwegen en ogen, terwijl de cassières klaagden over hoofdpijn. Ook spoot hij het gas over de uitgestalde vleeswaren, waardoor die onverkoopbaar werden. Op de vraag waarom hij dat deed, ant woordde de man: „Jullie doen het met mij ook". Daarop ontvluchtte hij de zaak en reed weg in een auto. Het ken teken is bekend. De politie verwacht de man dan ook binnenkort te kunnen verhoren. Oegstgeestenaar bedreigd met mes OEGSTGEEST Een bewoner van de Schouten burgstraat in Oegstgeest is gisteravond om half twaalf door een nog onbekende man van circa 25 jaar bedreigd met een mes. De Oegstgeestenaar zag de auto in tegenovergestelde richting over de Schoutenburgstraat rijden. Omdat dit niet is toege staan, gooide hij een struik voor de wielen van de wagen. De auto met daarin drie mannen stopte. Een man stapte uit en bedreigde de Katwijker mishandeld NOORDWIJK Een 21-jarige Katwijker zegt dat hij in de nacht van zaterdag en zondag is mishan deld door portiers van een bar aan De Grent in Noordwijk. De man liep een gebroken neus op en is behandeld in een ziekenhuis. Hij heeft aangifte gedaan. Kwartet Hagenaars steelt autoradio's KATWIJK Vier jonge Hagenaars zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Katwijk op heterdaad be trapt bij het openbreken van een geparkeerde auto. De vier, 15, 16, 17 en 22 jaar, werden omstreeks half vier op de boulevard aange houden. In de auto waarin zij zich verplaatsten, vond de politie ook nog de buit van eerdere autokraken die in Noordwijk bleken te zijn gepleegd. Het kwartet dat al eerder met de politie in aanraking was geweest, is zondagmiddag na verhoor Blokhuis moet houtopstanden bij Sixenburg herstellen NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG Beleg- gingsmaatschappij Blokhuis BV uit Lisse moet de houtopstanden bij boerderij Sixenburg in Noordwijkerhout zo snel mogelijk weer in oude staat herstellen. Blokhuis heeft de houtopstan den illegaal verwijderd, zo oordeelde de Raad van State vanochtend. De Lissese beleggings maatschappij vocht vorige week vrijdag de be stuursdwang aan die het gemeentebestuur van Noordwijkerhout had opgelegd omdat Blokhuis weigerde de schade te herstellen. Volgens Blok huis werd zij onevenredig zwaar in haar belan gen getroffen door de bestuursdwang. Volgens de Raad van State heeft de gemeente ondanks enkele fouten in de berichtgeving naar Blokhuis toe toch duidelijk laten weten dat de houtop standen niet mochten worden gerooid. Pogingen van beide zijden om de zaak in der minne te schikken, leidden vorige maand tot niets. Motorrijder (27) over de kop LEIDSCHENDAM Een 27-jari- ge motorrijder uit Voorburg is vrijdag met armbreuken, schaaf- en snijwonden naar het Anthoni- i usziekenhuis in Leidschendam overgebracht nadat hij met zijn motor over de kop was geslagen. De 27-jarige Leidse duopassagiere moest eveneens naar het zieken huis. De Voorburger reed op de A4 richting Amsterdam toen hij werd gehinderd door enkele per sonenauto's die van de rechter naar de linker rijstrook gingen. Hij moest daarop plotseling rem men en sloeg over de kop. De ver oorzaker is doorgereden. De poli tie van Leidschendam is op zoek naar getuigen. EIDEN ,,Het atelier Jrdient 0,60, een thuis- Irkster verdient 1,90, j tussenhandel verdient |,50. Uw prijs is 50 gul zijn kreten op de jrden die actievoerders politiek infocentrum f Invalshoek uit Leiden lerdagmiddag bij zich oegen. Vóór het C A jbouw aan de Haarlem- erstraat wezen zij de lorbijgangers op de vol- [ns hen mensonwaardige peidsomstandigheden de schrikbarend lage hen van arbeiders in de jnfectie-industrie, hier in "fderland en in de Derde Wereld. Behalve met borden wisten de ongeveer vijftien leden van de actiegroep ook de aandacht van de voorbijgangers te trek ken door het zingen van pro testliederen en door het uitde len van pamfletten. Spontaan ontstonden tussen groepjes mensen discussies. Lang niet iedereen schaarde zich achter de actievoerders. Intussen liep het winkelend publiek nog steeds onverschrokken de winkel in. De actiedag in Leiden vormde een onderdeel van de landelij ke Schone Kleren Kampagne. Eenzelfde actie heeft De In valshoek ook al in december gehouden. De actie was gericht op de hele confectie-industrie. C A is daaruit gekozen, om dat deze winkelketen een groot marktaandeel in Neder land heeft en een trendsetter is in de confectie-industrie. „Zwarte vrouwen doen het werk en blanke mannen strij ken de centjes op", merkte één van de actievoerders Erik Krebbers smalend op. Hij be sefte dat hij zelf ook in kleren rondliep die waarschijnlijk on der dezelfde omstandigheden zijn gemaakt, als die in de winkel hangen waartegen hij nu actie voert. „In de hele Haarlemmerstraat is echter geen kledingwinkel te vinden waar wel een eerlijk prijsbe leid wordt gevoerd", aldus Krebbers. „Ik koop daarom zo weinig mogelijk kleren". Hoewel de bedrijfsleider van het Leidse filiaal de actievoer ders scherp in de gaten hield, gaf hij geen commentaar. Hij verwees naar de reactie die woordvoerder C A Neder land, P. Remarque in novem ber reeds heeft gegeven. Daar in geeft Remarque aan dat het bedrijf de zorg van de actie voerders deelt en haar leve ranciers al ruime tijd geleden op dit punt specifieke voor waarden heeft gesteld, die zij consequent handhaaft. „Al leen, het gaat hier om een we reldprobleem waaraan één be drijf niet veel kan veranderen. C A verwelkomt dus elke versterking van het streven naar een menswaardige pro- duktie, waar ook ter wereld", aldus Remarque. Politiek infocentrum De Invalshoek houdt voor het C A filiaal aan de Haarlemmerstraat een demonstratie tegen de slechte arbeids omstandigheden in de Derde Wereld. foto: wim van noort "turf en perfectie jpnmerken itreden van odor Kwintet DEN Muziek voor iskwintet behoort helaas die gebieden in de muziek Bnog grotendeels door het liek ontdekt moeten wor- Kennelijk gewapend met overtuiging hebben de le- van bet internationaal maarde Fodor Kwintet af- open zondagmiddag er irorn maar alles aan gedaan het veelkoppige publiek teleur te stellen, muziek voor blazers van tart behoort tot de beste in genre. Van hem werd dan wijselijk het pianokwintet Es (KV 452) gespeeld. Op- lend was hoe daarbij met sscherpe timing en vrijelijk vende dynamiek telkens zinvolle spanning opge- iwd en vastgehouden werd. name in het larghetto rden wat dat betreft bijzon- e prestaties geleverd. In het 'ido bewoog het samenspel sen pianist en blazers zich ineens op het scherp van de ide, om zoveel mogelijk uit- ikking in het stuk te leggen, rieke Schneemann (fluit), rmen de Boer (klarinet), t Schneemann (hobo), Ja- Slagter (hoorn) en Ronald rten (fagot) waren hun op- den met het blaaskwintet Franz Danzi (1763-1826) in (opus 56, nr.l) begonnen, ewel van een ander kaliber Mozarts schepping, mu- die alleszins de moeite ard bleek, mits de uitvoe- iden de kunst verstaan om speelse element erin flink te buiten. Hoboïst Bart ineemann en fluitiste Ma ke Schneemann offerden irbij, ten behoeve van een eslepende expressiviteit, in imige wervelende passages 1 iets van de toonkwaliteit maar brachten samen met a collega's op die manier zo- il vaart en zwier in het rk dat er een werkelijk bal- vrolijk stuk ontstond, ls het ook bedoeld moet dit alles droegen een zorg- dig tot stand gebrachte ba- s tussen de instrumenten en j constante zuiverheid veel aan een homogeen geluid, t het pittige kwintet in C us 79) van Augustinus 'Ofl^ighardt (1847-1902) vanzelf- ikend ook ten goede im. Heel prikkelend klonk n wjrin het laatste deel, adagio- ?gro molto. Alexander von ^nlinsky (1871-1942) leverde zijn 'Humoresque' een spannen bijdrage die, met ntaijgekiende precisie uitge- !rd, het programma com- Laatet maakte. TOM STRENGERS rkeerscontrole Bij een rkeerscontrole op de Van Mortelstraat in Noordwijk i zaterdagavond acht pro- sen-verbaal uitgedeeld. De keuringen waren voor het >r rood rijden, het voeren mistlichten, een oud deel en het niet volgen van •rsorteerpijlen. Artist-impression van de toekomstige gevel van het voormalige St. Elisabethziekenhuis, gezien vanaf de Hooigracht. LEIDEN D,e Leidse projectontwikkelaar Erica Beheer gaat de herbe stemming van het voor malige St. Elisabeth Zie kenhuis in Leiden uitvoe ren. Met de aankoop van het gebouw dat is gelegen tussen de Hooigracht en de Middelstègracht in Lei den, is een definitieve stap gezet in de plannen voor een grootscheepse innova tie van het project. Een multifunctioneel centrum met winkelruimte op de bega ne grond, kleinschalige kan toorruimte op de eerste ver dieping en circa 85 apparte menten rond een grote bin nentuin, maken deel uit van de plannen. De binnentuin wordt ingericht als openbare ruimte met een groen- en speelfunctie en een parkeerga rage wordt gebouwd onder het nieuwbouwgedeelte aan de Middelstegracht. In het ontwerp van architec tenbureau H. van Egmond uit Noordwijk wordt een groot deel van het gebouw gehand haafd. De opzet van de inno vatie is om het monumentale en 'sfeer'bepalende karakter van het gebouw te behouden en zelfs te versterken door een mix van renovatie, herinde ling en nieuwbouw. Het besluit tot de aankoop van het voormalige ziekenhuis is door Erica Beheer genomen na een intensieve onderzoekspe riode waarin standpunten van de gemeente Leiden en de om wonenden zijn verkend. De to tale kosten voor de herbestem ming van het gebouw met een totaal volume van 50.000 ku bieke meter, worden geraatncT op 25 miljoen gulden. Gedurende de voorbereidings periode, waarvoor nog twee' jaar is uitgetrokken, worden de plannen in overleg met de gemeente uitgewerkt. Het complex wordt nu nog ge bruikt voor studentenhuisves ting. Met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting is over-, eenstemming bereikt over het* gebruik van het gebouw gedu-* rende de komende jaren. Hond bijt kind in het gezicht LEIDEN Een 11-jarig Leids jongetje is zaterdagmiddag op de Nieuwstraat door een her der in zijn gezicht gebeten. De jongen liep met zijn vriendin netje langs het dier en haalde hem aan. In het verleden le verde dat nooit problemen op, maar nu beet de hond opeens toe. Het jongetje hield daaraan schaaf- en snijwonden in zijn gezicht over. In het Plantsoen werd een 67- jarige vrouw het slachtoffer van een, zoals zij het om schreef, klein langharig bruin hondje. Zij liep daar met de fiets aan haar hand toen het dier opeens in haar rechteron- derbeen beet. Een diepe vlees wond was het gevolg. De vrouw is voor behandeling naar het AZL oyergebracht. Nabij het terrein van de Groe- noordhallen hebben twee eige naren, eén 18-jarige en 27-jari- ge Leidenaar, van pitbulls een proces-verbaal gekregen om dat zij hun hond zonder muil korf lieten rondlopen. Omdat de twee al eerder gewaar schuwd waren, worden de honden bij een volgende over treding in beslag genomen. RAI 'prijst' Leidse vrouw AMSTERDAM De 45-jarige Leidse vrouw S. Venema bleek afgelopen zaterdagmiddag de driehonderdduizendste bezoe ker te zijn van de huishoud beurs „Huis Interieur" in de Amsterdamse RAI. Venema werd overladen met kadpbon- nen en presentjes van de diver se exposanten op de beurs va riërende van een strijkijzer tot Belgische bonbons. Sieraden gestolen NOORDWIJKERHOUT Uit een woning aan de Van 't Haaffstraat in Noordwijker hout zijn in de nacht van za terdag op zondag sieraden ge stolen. De kostbaarheden la gen in een kistje op de slaap kamer. De inbrekers hebben aan de achterkant van het huis een raam opengebroken. VOORSCHOTEN De ten toonstelling 125 jaar Laurenti uskerk is zaterdagavond geo pend in het kerkgebouw. De toeloop naar deze nostaligische tentoonstelling bleek dit week einde al heel groot. In vitrines staan en liggen de bewijsstuk ken van het vroegere rijke roomse leven: zowel het offi ciële herderlijke schrijven van bisschop G. Wilmer van Haar lem, die toestemming gaf tot de bouw in 1866 als de foto's waarop de groene ruimte rondom het kerkgebouw te Nostalgie, en daar deed ook pastoor G. Paardekooper aan mee. Hij bedekte zijn hoofd met de zwarte bonnet, het drie kantige hoofddeksel van de geestelijke, welke de laatste dertig jaar opgeborgen werd, evenals de monstrans en de kasuifels. De tentoonstelling is een her innering aan de voorouders, bevat de geur van jarenlange vroomheid en wie zich daarin verdiept, die voelt toch ook de pijn van de veranderingen. Weg valt dan de harde leer uit de tijd dat vrijwel alles verbo den was en veel werd ontra den. Opvallend is ook de onof ficiële uitverkoop welke de laatste jaren heeft plaatsge vonden en welke thans wordt betreurd. Zo is er geen enkel Romeins altaarmissaal meer aanwezig en ontbreken de zwaar verzilverde canonbor den, welke alleen met hoogtij dagen, neergezet werden der ondersteuning van de priester, die de vaste liturgische gebe den niet uit het hoofd kon op zeggen. Doel van de tentoon stelling is vooral de niet-ker- kelijke parochiaan weer aan het denken te zetten en geza menlijk het nieuw-gotische kerkgebouw te restaureren. Door goede weer minder bezoekers aan Sport-Inn Het goede weer was slecht weer voor de 16e Rommelmarkt Sport-Inn die het afgelopen weekeinde door de Gehandicapten Sport Vere niging in de Leidse IJshal.aan de Vondellaan in Leiden werd gehouden. De Sport-Inn telde in totaal 3490 bezoekers, 1700 minder dan vorig jaar. Ruim 55 verenigingen en instellingen en stands in de hobby-sfeer hadden allerlei prulla ria te koop. Nieuw dit jaar waren de aanwezig heid van stands die wat meer op bepaalde hob by's waren gericht. Zo was er een stand voor postzegelverzamelaars, een poppenshow en een stand met zelf vervaardigde oorbellen. Leidse prominenten waren uitgenodigd om op de home-trainer te racen. Op de foto fietst de voorzitter van de Gehandicapten Sport Vereni ging en ook van de Sport-Inn Bob Smits, samen met Joop Ramb van de Stichting 51. De win naar onder de standhouders was een afgevaar digde van voetbalvereniging UVS. De winnaar onder de genodigde prominenten was gemeen telijk sportopbouwwerker en -schoolhouder Aad van der Luit. Met demonstraties door sportvere nigingen als Teakwondo Leiden en optredens door onder andere de Fransicusband en de Litt le Steam Band eindigde het jaarlijkse evene ment. foto: wim van noort LEIDEN De uitbreiding van de afvalwaterzuiveringsinrich ting (awzi) in Leiden noord moet voor het eind van het volgend jaar zijn voltooid. Oorspronkelijk zou dit pas na 1995 gebeuren. Met de plannen is een bedrag gemoeid van ruim 57 miljoen gul den. Omdat andere projecten vertraging ondervinden en de hui dige installatie in de zomer voor stankoverlast zorgt heeft het Hoogheemraadschap van Rijnland de uitvoering naar voren ge haald. Daarnaast vormt een proef met een „biologische defosfa- tering met korrelreactor", waarbij fosfaat uit het afvalwater wordt verwijderd, een belangrijke reden. Het Hoogheemraad schap wil ervaring met deze techniek opdoen en krijgt daarvoor een subsidie van een miljoen gulden. Voorwaarde is dat de de monstratieopstelling voor 1993 in gebruik wordt genomen. Het Hoogheemraadschap besloot daarop dit project met de derde fase van de uitbreiding te combineren. Nadat in 1986 de slibverwer king al was verbeterd en een biologische eenheid gereed kwam, wordt nu een tweede eenheid gebouwd. Daarna kan de zuive ringsinrichting in Leiderdorp buiten werking worden gesteld en Leiderdorp-Oost op de awzi worden aangesloten. En dat is hard nodig. Recent onderzoek toonde namelijk aan dat de kwaliteit van het water in de Doeshaven sterk achterblijft bij de eisen die aan dit recreatiebied zijn gesteld. Verkeersonderzoek onder automobilisten ALPHEN AAN DEN RIJN/REGIO Rijkswaterstaat houdt deze maand een verkeersonderzoek onder automobilisten in de regio Alphen aan den Rijn/Zoetermeer, Den Haag en Haarlem. Een representatieve groep automobilisten ontvangt hiervoor een enquêteformulier. In de enquête worden vragen gesteld over het tijdstip van vertrek, de reden van de verplaatsing (bij voorbeeld naar het werk of school), het aantal inzittenden en hoe hoe vaak de rit wordt gemaakt. Ook wordt gevraagd of de mogelijkheid bestaat om de verplaatsing met het openbaar vervoer te maken. Rijkswaterstaat wil op deze manier meer te weten komen over de regionale verkeers- en vervoerssituatie. De onderzoeksgege vens kunnen later worden aangewend voor maatregelen ter verbetering van het gebruik van de wegen, aldus Rijkswater staat. Het verkeersonderzoek heeft betrekking op de A 4 (tussen Den Haag en Zoeterwoude), A 12 (tussen Den Haag en Zoeter- meer), A 44 (ter hoogte van Wassenaar) en de N 11 (tussen Lei den en Alphen aan den Rijn). Verder worden enkele provincia le- en gemeentelijke wegen bij het onderzoek betrokken. Rijks waterstaat hoopt de resultaten van het onderzoek in het najaar te kunnen publiceren. Zoeterwoude geeft massaal voor Polen ZOETERWOUDE De bewoners van de Poolse dorpjes Zbarzewo en Niechlod krijgen eind april bezoek van een Zoe- terwoudse delegatie, die met drie vrachtwagens met goederen de Poolse dorpelingen een helpende hand willen toesteken. Afgelopen zaterdag hield de werkgroep „Zoeter- woude-Polen" een blik semactie die ervoor zorg' de dat de vrachtwagens afgeladen zullen vertrek' ken. Met 65 vrijwilligers was de werkgroep op pad gegaan. De acht busjes die werden ingezet moesten regelmatig tussentijds worden gelost omdat er per wijk te veel werd ingezameld om in een keer mee te kunnen nemen. De Zoeterwoudenaren leverden honderden kleding stukken, lakens en gordijnen in, evenals stukken zeep, fles sen shampoo en waspoeder. De actie leverde zoveel op dat niet alles met het eerste transport mee kan. Ook van buiten Zoe terwoude kwamen tal van mensen die goederen aanbo den. Sorteren Deze week wordt alles zo mo gelijk gesorteerd. Zaterdag 27 april vertrekken drie vracht wagens naar de dorpjes Zbar zewo en Niechlod. Vrijwillig gers, onder wie Edwin Vrees wijk en Jan Vink, zullen plaatsnemen op de chauffeurs- stoel. Na de schriftelijke con tacten met de Polen volgt bin nenkort de eerste persoonlijke ontmoeting. Bij dat ene bezoek zal het niet blijven, omdat za terdag al zoveel winterkleding is opgehaald dat in de herfst een tweede transport zo goed als zeker is.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7