£cidóc6ou/taii Paus benoemt weer bisschop van Moskou Met Lustiger geen gesprek mogelijk si Krant helpt ouders bij beoordelen van kinderbijbels kerk wereld Weer geen vrouw als luthers bisschop gekozen Tachtig vrijgemaakten in geweer tegen 'deformatie' „Gereformeerde synode moet bescheidener worden" Aanstellers £eidae©0ma/fti 1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidaeSowiant MAANDAG 15 APRIL 1991 PA(" VOORBURG Tien jaar na verschijning van de eerste, is nu de derde Kinderbijbel krant verschenen. De krant wil ouders en opvoeders hel pen uit de vele kinderbijbels die bijbel te kiezen die het best bij hen en hun kinderen past. Posthumus, medewerksters van het Documentatiecen trum van het Bijbels Museum in Amsterdam. De criteria waarop de kinder bijbels worden beoordeeld, zijn onder meer de verhalen uit de bijbel die de auteur kiest, en de manier waarop die verhalen worden weege geven. In dit verband komt de vraag aan de orde, of er al leen wordt gewerkt met gege vens uit de bijbel of dat er an dere zaken worden toege voegd. Verder proberen de samen stelsters aan te geven, hoe de auteur over de bijbel denkt. Schetst de auteur God als de grote regelaar dié alles kan en alles ziet of is Hij te vinden in en tussen mensen, die hun ei gen verantwoordelijkheid dragen? Ook is bij de beoorde ling van de boeken erop gelet, of de auteur aandacht heeft besteed aan het joodse karak ter van zowel het Oude als het Nieuwe Testament. Tenslotte is gelet op het taal gebruik en de stijl van de au teur, de functie van de illus traties en de leeftijdsgroep(en) waarvoor het boek bestemd is. Te ver doorgedreven recht wordt onrecht LUBECK De theologe Kate Mahn had zaterdag de eerste vrouwelijke lu therse bisschop ter we reld kunnen worden, ,aar voor de tweede keer in korte tijd gaf de synode in het Duitse district Noord-Elbe de voorkeur aan een man. Met 81 tegen 47 stemmen koos de synode de 58-jarige Karl Ludwig Kohlwage als nieuwe bisschop van Lübeck. Vorig jaar passeerde de vergadering Rut Rohrandt, die zich als eerste vrouw kandidaat had gesteld voör het bisschop sambt in Schleswig. Kate Mahn (48) ziet haar ver kiezingsnederlaag niet als ne derlaag voor de vrouwen in het algemeen. Aan de andere kant zou de verkiezing van de eerste vrouwelijke bisschop wel een „belangrijk teken" voor de vrouwen in de luther se kerken zijn (Van onze correspondent Aart Heering) VATICAANSTAD Na meer dan een halve eeuw heeft Moskou weer een rooms-katholieke bis schop. De paus heeft za terdag de 49-jarige Ta- deusz Kondrusiewisz, tot nu toe aartsbisschop van Minsk in Wit-Rusland, tot bisschop van de Russische hoofdstad benoemd. Het bisdom Moskou heeft in de praktijk maar tien jaar be staan. In de chaos van na de revolutie van 1917 bleek het onmogelijk de gelovigen in de hoofdstad vanuit het traditio nele aartsbisdom van Mohilev te bedienen. In 1926 werd daarom een aparte diocees voor Moskou gecreëerd, maar door de stalinistische terreur werd er in 1936 geen opvolger gezonden voor bisschop Ne- veu die in 1936 ziek naar Rome vertrok. Pas na het be zoek van Michail Gorbatsjov aan het Vaticaan, in decem ber 1989, vier maanden later gevolgd door het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Sovjetunie en Heilige Stoel, werd de weg geëffend voor een volledig herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in de Sovjetunie, die in totaal zeseneenhalf miljoen rooms- katholieken telt. Dat laatste was door de paus ook als voorwaarde gesteld om ge hoor te geven aan Gorbatsjovs uitnodiging voor een bezoek aan Moskou. Daarvoor lijken nu dus alle belemmeringen uit de weg geruimd. Verder heeft de paus nog vijf bisschoppen in de Sovjetunie benoemd. Daarbij zijn nieuwe bisdommen gecreëerd in de Siberische stad Novosibirsk, voor de duizenden Polen en Balten, die onder Stalin naar Siberië zijn gedeporteerd, en in Karaganda in de republiek Kazachstan, waar zich de af stammelingen bevinden van de eveneens gedeporteerde Wolga-Duitsers. Tenslotte is in Wit-Rusland in het dicht bij de grens met Litouwen ge legen Grodno een vierde nieuwe diocees geschapen. Kerken genoeg aan de skyline van Moskou, maar de rooms- katholieke ontbrak tot nu toe. FOTO: AP ZWOLLE Ongeveer 80 verontruste leden van de vrijgemaakt Gerefor meerde Kerken hebben zaterdag in Zwolle de vereniging Reformanda opgericht. De kern van de vereniging wordt gevormd door de 'groep van vijftig', een in 1985 ont stane groep die zich zorgen maakt over de toenemende openheid binnen de vrijge maakte kerken. Totnutoe wordt het vrijgemaakte leven gekenmerkt door een hechte organisatie, waarvan alleen leden van 'de ware kerk' deel kunnen uitmaken. Er komen echter scheuren in het vrijge maakte front: kortgeleden heeft de afdeling Harderwijk van het GPV de deuren open gezet voor niet vrijgemaakten en het Gereformeerd Sociaal- Economisch Verband wil het lidmaatschap ook niet langer beperken tot kerkleden. De pas opgerichte vereniging ziet deze ontwikkelingen als sig nalen van 'deformatie'. In het bestuur van Reforman da heeft onder anderen mr. P.A.C. Schilder uit Assen zit ting. Schilder is familie van prof.dr. K. Schilder, de man die aan de wieg heeft gestaan van de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt). Zijn schor sing en afzetting leidden in 1944 tot een scheuring in de Gereformeerde Kerken. Daaruit ontstonden de vrijge maakte kerken, die nu onge veer 115.000 leden tellen. PARIJS/LYON „Weet wel, de priesters van Pa rijs zijn volstrekte nullen. Wordt vooral niet zo on benullig als zij zijn! Wat wil je dat ik met dergelij ke kinkels doe?" Deze woorden heeft het drie maandelijkse progressief-ka- tholieke Franse tijdschrift Golias opgetekend uit de mond van de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Jean- Marie Lustiger, toen die zich richtte tot zijn priesterstuden ten. Tien jaar geleden liet de kardinaal zich volgens het blad in dezelfde termen uit bij een bijeenkomst met de pries ters uit zijn bisdom. Lustiger was in februari tien jaar aartsbisschop van Parijs. Voor Golias was dat een re den om een balans op te ma ken van zijn beleid. Dat pakt bepaald niet gunstig uit voor de kardinaal: Lustiger komt in het grondige, bijna honderd pagina's dikke rapport naar voren als een man die nooit luistert, overtuigd is van zijn eigen gelijk, zich niets aan trekt van bestaande overleg structuren en omgaat met zijn priesters en medewerkers op een manier, waar een negen- tiende-eeuwse werkgever een voorbeeld aan had kunnen Ook zijn collega-bisschoppen moeten het af en toe ontgel den. Lustiger heeft de kriti sche bisschop van Evreux, Jacques Gaillot, eens uitge maakt voor een geesteszieke. Het is dan ook niet verwon derlijk dat hij niet bij iedere collega geliefd is. Dat bleek nog bij de stemming over een nieuwe voorzitter van de bis- schopppenconferentie. Deze stemming is geheim, maar Golias heeft in gesprekken met kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders vernomen, dat slechts 34 van de ongeveer 200 bisschoppen hem als voor zitter wilden. Een gesprek met de aartsbis schop is volgens vele onder vraagde priesters niet moge lijk. Diocesane bijeenkomsten draaien erop uit, dat de pries ters op mogen schrijven wat de kardinaal zegt. Voorstellen van hun kant vat hij al snel op als een aanval op zijn per soon: hij kan het niet hebben niet zelf aan de basis van een plan te staan. In zo'n geval, schrijft Golias, gedraagt hij zich over het al gemeen volgens een van de volgende patronen: hij wijst het voorstel keihard af, hij zegt dat hij ertegen is of hij komt met iets heel anders en iets veel sensationelers, waar door het eerste voorstel van de baan is. Lustiger geldt voor velen als een goede manager. Hij houdt van de contacten met onder nemers en politici en deelt graag de lakens uit, schrijft Golias. „Wat het ergste is met Lustiger, is dat een dialoog feitelijk onmogelijk is", ver telt een (anonieme) vicaris. „Geloof en rede zijn voor hem een. Er is geen ruimte voor het stellen van vragen. Ook structureel is een dialoog on mogelijk. Want op het ogen blik dat je het niet helemaal met hem eens bent, en nog er ger: als je hem tegenspreekt, vat hij dat op als het bewijs dat hij gelijk heeft", aldus de vicaris. Golias zoekt een verklaring voor Lustigers optreden in de verre van gemakkelijk le vensweg van de kardinaal. Hij is de zoon van Poolse jo den en werd in de oorlog voor de nazi's verborgen gehouden door katholieken in de Elzas. Zijn moeder werd vermoord in Auschwitz. Op 14-jarige leeftijd werd hij rooms-katho- liek. Golias gaat ook uitge breid in op de invloed die Lustiger heeft ondergaan van drie behoudende Belgische je zuïeten en van Andre Leo nard, de behoudende theoloog die onlangs werd benoemd tot bisschop van Namen. Het christendom en de mo derne wereld gaan voor Lus- Mgr. Jean-Marie Lustiger tiger niet samen, schrijft Goli as. Het christendom staat bo ven de maatschappij en is daar uiteindelijk de rechter van. Er kan dus geen sprake zijn van een dialoog of ter dis cussie stellen van welke chris telijke waarde dan ook. Lustiger heeft veel invloed in Rome. Minstens eenmaal in de. twee weken - als het niet wekelijks is - heeft hij contact met paus Johannes Paulus II. Lustiger heeft een belangrijke rol gespeeld bij de oplossing van het conflict over het kar melietessenklooster in Ausch witz en probeerde te bemid delen tussen de volgelingen van de geëxcommuniceerde aartsbisschop Marcel Lefeb- vre en de RK Kerk. FOTO: ANP Lustiger is volstrekt uniek, schrijft Golias. De kardinaal houdt niet van mensen en niet van de wereld en gaat op in zijn rol van kerkvorst. De legeren of delen van verant woordelijkheid is er niet bij, getuige de vele medewerkers, die hij aan de dijk zet. Zoals een vicaris, die in de auto van Lustiger te horen kreeg: „O ja, ik ben vergeten je te zeg gen dat je sinds eergisteren geen vicaris meer bent". Het aartsbisdom Parijs heeft geen commentaar op het rap port willen geven. Golias deelde desgevraagd mee, dat alles is geprobeerd om de ver spreiding van het bewuste nummer 25 (februari-maart- april) te voorkomen. Campagne voor bedienen sacramenten door gehuwde priesters ZEIST Gehuwde priesters zullen voortaan gewoon alle sacramenten bedienen, inclu sief de eucharistie, telkens wanneer gelovigen dit om verantwoorde redenen vra gen. Hiertoe besloot zaterdag de vereniging Gehuwd en Ongehuwd Priesterschap (GOP), die zich inzet voor een radicale vernieuwing van het ambt in de Rooms-Katholieke Kerk. „Wij achten de tijd er rijp voor", aldus de verklaring van de jaarlijkse ledenverga dering, „dat de lokale kerkge meenschappen zelf mannen en vrouwen, gehuwd of onge huwd, aanwijzen om in crea tieve trouw aan Schrift en Traditie leiding te geven aan hun ontwikkeling". „Een celi baatsverplichting is daarbij niet ter zake." De vereniging zal de paro chiebesturen door middel van „een intensieve publiciteits campagne" proberen te over tuigen van haar eigen gelijk. Ze zal daarbij samenwerken met de Verenigingen van Pastoraal Werkenden, de Ma- riënburgvereniging, het Be raad Inzake Parochiële Aan gelegenheden (BIPA) en an dere participanten van de Acht Mei Beweging. Er zullen onder meer studiedagen wor den georganiseerd. „Misschien laten we dit alles uitmonden in een nationaal Pastoraal Concilie over het kerkelijk ambt", aldus een woordvoerder van GOP. „Die naam zouden we er graag aan geven, ter herinnering aan de goede tijden van het begin van de jaren zeventig. We zouden daarmee de draad weer kunnen oppakken die destijds door de kerkelijke lei ding op onverantwoorde wijze werd doorgeknipt." In zijn jaarrede over 'De be vrijding van het ambt' betoog de de theoloog Erik Borgman, dat het niet alleen verkeerd is dat bepaalde categoriën gelo vigen in de RK Kerk geen priester kunnen worden, zoals vrouwen en gehuwde man nen. „Ook het idee zelf, dat priesters iets hebben of krij gen van de bisschop, waar door ze macht krijgen over anderen, is onevangelisch." Het Evangelie is volgens de theoloog één groot pleidooi voor de principiële gelijkheid van alle mensen, met daarbij voortdurend speciale aan dacht voor de underdog. Borgman noemde het dan ook „een schande dat er in de kerk ambtsdragers en leken zijn". Voor het goed functioneren van een geloofsgemeenschap zijn voorgangers en leiders weliswaar onmisbaar. Maar „als de voorgangers hun werk goed doen en een evangeli sche gemeente opbouwen, dan ondergraven ze daarmee hun eigen positie.". De gelovigen, aldus Borgman, dienen zoda nig geschoold te worden dat ze in staat zijn de poten onder de stoel van de ambtsdragers uit te zagen. beroepingen J.J.C. Dee le Ellecom en De Steeg. Beroepen te Weerselo mw. B.G. El- gersma-Guichelaar, pred. voor bultengew. werkz. (voorganger atd. NPB Laren/Blarl- cum), wonende te Baarn, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Eer beek L. de Ronde te Koekange; naar Dru- nen (herv. geref. kerkgemeenschapXpart- time) drs. A.Schuil, kand. te Ommen. Be- iXdie gedurende 1 jaar niet Bruljne t« Gereformeerde Kerken vrijger Beroepen te Sneek-Koudum i- VOORZITTER OVEREEM: MINDER BETROKKENHEID VANUIT KERKEN AMERSFOORT De ge reformeerde synode moet bescheidener worden, vindt synodevoorzitter ds. E. Overeem. Deze hoogste kerkelijke vergadering is gaandeweg 'een rappor- tencircus' geworden en zit zo vast aan haar eigen agenda dat er nauwelijks tijd over blijft voor de broodnodige bezinning op nieuw kerkelijk beleid. „We moeten van die beslui- tenfabriek af", zei Overeem zaterdag in Amersfoort op de jaarlijkse bijeenkomst van het Landelijk verband van com missies van beheer. De reken meesters van de plaatselijke kerken, die geregeld pleiten voor bescheidener en vooral goedkoper landelijk kerke- werk, luisterden tevreden naar het verhaal van de syno devoorzitter, die volgende maand na vier jaar de voorzit tershamer neerlegt. Niet alleen de synode in Lun- teren, ook het landelijk appa raat in Leusden moet beschei dener, aldus Overeem. Het Dienstencentrum, met onge veer 120 full-time arbeids plaatsen, is in de plaatselijke kerken vaak „een scheld woord". Dat wordt volgens Overeem vooral veroorzaakt door de grote afstand. De ker kelijke dienstverlening moet volgens hem 'om de hoek' te vinden zijn, oftewel op het re gionale niveau van de classis. Tot teleurstelling van zijn ge hoor, moest Overeem toege ven dat deze oplossing van een belangrijk communicatie probleem in de gereformeerde kerken „uiteindelijk niet goedkoper uit zal pakken". De gereformeerden hebben nu eenmaal met elkaar afge sproken bepaalde taken uit te voeren. Als ze dat niet op lan delijk niveau doen, zullen ze het regionaal moeten doen. Het zal volgens Overeem heel moeilijk zijn om bepaalde ta ken te schrappen. De teleurstelling over de ge nerale synode wordt volgens Overeem met het jaar groter. De laatste synode (1989-1991) ontving „een paar honderd brieven" minder uit de plaat selijke kerken. Niet omdat er minder op haar beleid is aan te merken zou zijn, maar uit „kerkelijke onverschillig heid". De kerken denken: „De synode doet maar". Overeem legde uit dat deze klacht niet terecht is. Het zijn immers de kerken zelf die voor een belangrijk deel de agenda van de synode bepa len. Door de min of meer ach terhaalde structuur van de ge reformeerde kerken waar in alle nadruk op de zelfstan digheid van de plaatselijke kerk ligt „doen de kerken alsof er geen genabuurde ker ken bestaan" en richten zij rechtstreeks al hun vragen en problemen tot Leusden en Lunteren. De bezinning hoort echter meer dan ooit thuis op regio naal niveau, in de classis dus. „Dat is de plek waar het hart van de gemeenschap van de kerken moet gaan kloppen. Daar zullen verschillend ge kleurde gemeenten elkaar moeten gaan bevragen", aldus Overeem. Zijn pleidooi voor de classis ligt in de lijn van de rapporten die tot dusver zijn geschreven over de toekom stige vormgeving van de Sa men op Weg-kerk van her vormden, gereformeerden en lutheranen. Een van de 'speerpunten' in het beleid van het kL Lubbers/Kok is het terugdringen van ziekteverzuim beidsongeschiktheid. Tal van bewindslieden en ook k; den van de regeringsgezinde fracties hebben daar de pen anderhalf jaar bij voortduring op gehamerd. Ook gelopen weekeinde zijn weer krachtige signalen mi boodschap uitgezonden. Wie nu nog twijfelt aan de be gen van de coalitie op dit punt moet wel horende ziende blind zijn. Vrijdag wijdde het kabinet een eerste discussierorl het nieuwe bezuinigingsplan van minister Kok. Bovj maatregelen uit de Tussenbalans moet volgens de nBe van financiën nog eens 3,6 miljard gulden op de ove uitgaven worden béspaard. Hoewel de besprekingen h nog in een pril stadium verkeren, maakte premier 0 fi' op zijn wekelijkse persconferentie al bekend dat de e bezuinigingen gepaard zullen gaan met forse maatregt de werkgelegenheid te stimuleren en daarmee het aar keringsgerechtigden te verminderen. Hij doelde d met name op mensen met een ww- of wao-uitkering Het tweede signaal kwam van minister Kok, die zl in Utrecht op een bijeenkomst van PvdA-vrouwen spraken van Lubbers nog eens onderstreepte. Hij voeec aan toe dat ons sociaal stelsel kritisch moet worden licht en ontdaan moet worden van factoren die belemi werken op de groei van de werkgelegenheid. Dat onder meer dat werklozen en arbeidsongeschikten va be aangeboden baan moeten aanvaarden en dat het voor nemers moeilijker moet worden gemaakt om werkne laten afkeuren. Het derde signaal was het krachtigst. In een radi view op zaterdag schroomde CDA-fractieleider Bri niet een woord in de mond te te nemen dat tot nu to discussie over arbeidsongeschiktheid alleen aan bon werd gebezigd. We moeten zo langzamerhand maar kennen, zei hij, dat er bij een aantal arbeidsongeschi g klaarde personen sprake is van „aanstellerij". Met woorden: er zijn mensen die zich te gemakkelijk en genlijke gronden laten afkeuren. HET past in de geest van deze tijd om beestjes bij hu j te noemen. Tal van misstanden die tien jaar geleden i ej de mantel der liefde of een deken van tolerantie wer 0 dekt kunnen nu openlijk aan de kaak worden gesteld^' zin is de uitspraak van Brinkman opnieuw een doorbn' noemen. Maar de CDA-fractieleider moet wel oppas ej hij op dit punt niet te ver doorslaat. Het gevaar van sto sering van alle ruim 800.000 arbeidsongeschikten ligt r levensgroot op de loer. Natuurlijk is het goed als moeilijker toegankelijk wordt gemaakt en als al het r ke wordt gedaan om wao'ers die nog kunnen werkej^ aan een baan te helpen. Maar aan de andere kant I mensen die werkelijk lichamelijk of geestelijk niet i staat zijn om betaalde arbeid te verrichten ervoor worden dat zij het stempel 'aansteller' op hun voorho< gen. Sinds begin jaren zeventig is er dankzij uw gitten veel bereikt! en vaatziekten zijn, vooral in de jongere leeftijdsgroepen, teruggedrongen. Maar 60.000 slachtoffers per jaar zijn er nog 60.000 te veel. De Hartstichting moet dus doorgaan in haar Maar is daarbij geheel afhankelijk van giften van particulier bedrijven. Laat uw hart spreken. nederlandse hartslief 3iro 300. Bank 70.70.70.600 \Lr vnenden van de hartstichting UitgaveWesterpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uui Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248. van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.1 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW Bij automatische betaling, per maand f. 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar f. 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijs 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2