>e Algemene ruim ings Hoogvliet remini/Kangeroes onverwacht ten onder tegen Leython Ie Zijl /LGB wint nipt van promovendus PSV BT LIFTERS STELT TELEUR Leiden steeds dieper in de degradatiezorgen Seid&aQowuvnt MAANDAG 15 APRIL 1991 PAGINA 17 DEN De Zijl/LGB jjekte een nipte overwin- ng tegen promovendus v. In de slotfase kwam til overwinning pas tot |nd via Alex van Bel- t Alphense AZC kende fen genade met Brande- Vg: 10-3. De Leidse eer- klasser LZ zag een krbeeldige werklust jarschijnlijk met lijfsbe- Ld beloond worden, jptunus werd eenvoudig i de kant gezet: 10-3. De Zijl, zonder vaste kracht Redegeld, startte tegen PSC werg matig. De gasten uit Eindhoven lieten de openings treffer aan de Leidenaars om vervolgens van het geknoei van de thuisploeg te profite ren: 1-3. De pupillen van coach Spijker ontpopten zich als meesters in het uitlokken van overtalsituaties, maar maakten zich belachelijk in de afwerking. De PSV-ers waan den zich echter te vroeg veilig (2-5) en gaven de Zijl de gele genheid terug in de wedstrijd te komen: 7-9. Kerkvliet bracht de ploeg op gelijke hoogte: 9-9. Via treffers van Joor en Duvekot leek PSV te gen de fatale dreun te zijn op gelopen, maar defensief Leids geblunder bracht opnieuw een patstelling: 11-11. Alex van Belkum zette luttele seconden voor tijd PSV onverdiend schaakmat. AZC had op papier een een voudig karwei te klaren, want tegenstander Brandeburg is een degradatie-kandidaat. In de openingsfase was er echter nauwelijks sprake van enig krachtsverschil: 2-2. Toen AZC in het tweede speldeel af stand begon te nemen, begon ook Brandeburg uit een ander vaatje te tappen. De robuuste ploeg schuwt het harde beuk- werk niet, maar de Alphena- ren manifesteerden zich als een evenwichtige ploeg: 10-3. De jeugdige ploeg van LZ is er in geslaagd in deze beslissende competitiefase het hoofd koel te houden. De Leidenaars be hoorden lang tot het rijtje de- gradatie-kandidaten, maar het opmerkelijk goede spel van LZ heeft tot een ommekeer geleid. De LZ-ers legden het hoger geklasseerde Neptunus de wil op. Vooral de komst van oude rot Teske heeft een voortreffelijke uitwerking ge had. De ervaren goalie weet zijn verdediging keer op keer op de goede plaats te brengen. Met een niet aflatende inzet en een voorbeeldige samenwer king is LZ met nog twee duels te gaan nog slechts eén punt van de veilige zone verwij derd: 10-3. Vivax lijkt onbedreigd op het kampioenschap af te stevenen. Met nog twee wedstrijden voor de boeg, heeft Vivax aan eén punt voldoende. Ditmaal werd vrij eenvoudig van de Potvis gewonnen: 13-5. LEIDEN BT Lifters maakt het zich de laatste weken erg moeilijk. Tegen het niet al te sterke OKI werd gelijkge speeld en de Oegstgeestenaren lijken een beetje van slag af. Verstrekkende consequenties heeft dit niet, omdat de kam pioensconcurrent ook punten liet liggen. De teleurstelling bij BT Lif ters was groot. Al enige sei zoenen zit de ploeg zeer dicht bij promotie en nu de haven in zicht is laten de Oegstgeeste naren het er lelijk bij zitten. Ilustratief in dit verband was het optreden van Ron Schi- paanboord. Hij moest hij tot tweemaal toe zijn tegenstander feliciteren. Herman van der Broek en Friso Reitsma pres teerden beter. Kopman was ditmaal Siem van der Valk, die bijzonder goed speelde.. Voor het vijfde punt zorgde het dubbel van Van der Valk en Schipaanboord. BT Lifters blijft ondanks dit tegenvallen de resultaat vier punten voor staan op de nummer twee. Want ook Odion kwam niet verder dan een gelijkspel. De heren van Docos wonnen zoals verwacht met 7-3 van Play Fair. Bij Play Fair speelt Ed van den Berg, die maar zelden een wedstrijd in de der de divisie verliest. Zijn team genoten zijn te zwak voor dit niveau, waardoor veel wed strijden met eenzelfde uitslag verloren worden. De Docos- heren draaien keurig aan de top van de derde divisie mee. Kampioen worden behoort nog tot de mogelijkheden. Het verlies met 7-3 tegen landskampioen Irene stemde de dames van Docos tevreden. Er had meer ingezeten, want twee duels van Marijn Olden gingen boven de twintig in de derde game verloren. Petra Buitelaar en Heieen Hop won nen beiden van Esther Tank. 'EN De Algemene als enige promotie- Ididaat op de tiende ldag van de veldkorf- iompetitie de volle ist binnen te halen. De |dse tweedeklasser won 4-12 van Hoogvliet. iix en Fiks hielpen concurrenten onvrij- ig door met 14-12 te liezen bij HKC en itura Sport. Zuider- tier liet tegen De en een punt liggen Van de degradatie- [didaten boekten al- Fides Pacta en Cres- lo puntenwinst via ze- over TOV (10-8) en ipiaan (8-9). een uur bleef TOP be- •lijk in de buurt van de on- igen koploper Drachten, ..■na de achterstand alsnog 1 "18-6 tot 14-9 opliep. De Sas- hadden in Gerco 'elaan (4) en Egbert Dijk- 1(3), die inviel voor Jan de pmen, hun sterkste aanval- en moesten Tim van der (enkelblesure) vervan- {door Albert Verbaan, die Lij een (benutte) strafworp Jon^eerde voor Anne van der riidp' ^ie v°lgend seizoen bij jnnv Wit in Amsterdam gaat f°njes Pacta had veel moeite en TOV, dat na 5-3 eenmaal j 5-6 aan de leiding kwam. ilster Janneke Halvemaan, B£a van ^er Steen en Hen- mriket konden in het slot- op 7-7 driemaal op rij scoren en legden daarmee het fundament voor een belangrij ke 10-8 overwinning. Eenmaal op gang gekomen na 0-2 was De Danaïden bedui dend beter dan Excelsior (H) en won via 4-2 (rust) en 9-3 af getekend met 9-5. Ingrid Slin gerland en Eric Peters schoten ieder tweemaal raak voor de thuisploeg, die twee strafwor- pen miste en erger, Annema- rie van Dijk en Enrico Mud lichtgeblesseerd naar de kant moest halen. Gebrek aan volwaardige re serves brak Pernix bij HKC duur op, want Eelco Koolhaas en Peter Kuipers konden door blessures niet tot het uiterste gaan en tot overmaat van ramp viel Erica de Rooy uit met een afgescheurde achilles pees. Het twaalftal van Rob Siemer hield dankzij Robin Arnoldus (3), Carla Kuipers en André de Winter (2) haar te genstander na 7-7 (rust) wel goed bij, maar kon niet meer aan de goede kant van de sco re komen: 14-12 verlies. Het overwicht van De Alge mene was dermate groot dat Hoogvliet in de tweede helft (3-6 rust) alleen nog eens uit een strafworp wist te scoren: 4-12. Marcel van Duyvenbode maakte in dezelfde periode drie van zijn vier doelpunten en verder waren Monique Rijsdam, Arnoud Lambooy en Remco Molloy trefzeker bij de scherp aanvallende Leidena- „Wij vielen erg onzorgvulidg aan met teveel het accent op de doorbraak en uiteindelijk mag je blij zijn met één punt," oordeelde trainer Ko Paeper over Zuiderkwartier, dat te gen De Bermen op 7-7 bleef steken. Dirk Jan de Kreek, die net als Wil de Wit twee keer raak schoot, Edith Hillebrand en Theo van Leeuwen zorgden na 4-5 (rust) wel voor 7-6, maar in de resterende drieën twintig minuten vielen er geen wapenfeiten in de aanval te noteren. Slechts één helft was Fiks goed op dreef bij Ventura Sport, dat via 1-4 tot 3-7 ruim op achterstand werd gehou den. De Oegstgeestenaren maakten na de paalwisseling enkel drie strafworpen, twee van Diederick van Veen en één van Theo Vreeken, en één veldgoal van Tanja Huizing en kregen in de laatste drie minu ten 13-12 en 14-12 te incasse ren, waardoor een dure neder laag werd geleden voor de top per tegen ADO. Iedere keer als KNS scoorde, deed WION het vaak en mi nuut latër ook, zodat er steeds een gat van twee doelpunten was tussen 1-2 en 4-6. Karin Bink, Yvonne van Dam, Ra- mond Slingerland en Peter Zitman waren voor deze pro- duktie verantwoordelijk en za gen de bezoekers in de slotfase nog tot een geflatteerde 4-9 doorlopen. Het zat Crescendo eindelijk eens een keer mee bij Olympi- aan, want nadat er twee minu ten voor tijd een strafworp werd gemist, volgde alsnog een goal van Anita Alberts: 8- 9. De tweede aanval leverde ook een belangrijke bijdrage aan deze zege door in drie beurten vier keer te scoren via Martin van der Broek (Fides Pacta) wringt zich door de TOV-defensie. Marlies Brouwer (2), Wijnand Alberts en Hans Slegtenhorst. Voor Tempo zijn alle titelkan- sen wel verkeken na de 7-6 nederlaag bij Sagitta, die de achterstand op leider Excelsior tot vijf punten vergrootte. Marjan Wielinga, Menno Kindt en Erik Pons verdeel den gelijkelijk de Alphense produktie onder elkaar en moesten machteloos toezien, hoe de thuisclub vlak voor het einde de beslissende treffer vervaardigde. Velocitas betaalde een hoge prijs voor de 9-10 overwinning op Val to, omdat Joyce Kamp huis (enkel), Marion Smeets (hersenschudding) en Arjan Bakker (enkel) vroegtijdig het veld moesten ruimen. De ploeg van Wim van Poelgeest, die voor één seizoen bijteken Foto: André van Haasteren de, had in Jeroen van Driel en Steven de Ronde (beiden een hattrick) haar topscorers, waarbij eerstgenoemde de doorslaggevende 8-9 en 8-10 voor zijn rekening nam. e Jong (Lei- legt al zijn Iraties over ,<|/erloren wed- I tegen Kim- in een spet- lllnde dunk. LEIDEN Luba Leiden knokte zaterdag tever geefs tegen Kimbria. De ploeg uit Maastricht ver schalkte Leiden in de fast break (88-97). Leiden hoopt op een klein won der dat de degradatie naar de eerste divisie moet voorkomen. Voor Leider dorp en BVO is geen red ding meer mogelijk. Beide ploegen degradeerden naar het rayon via neder lagen tegen respectievelijk Festo (75-81) en WSC (79- 104). De heren van Lisse konden in eigen huis Weerst 2 niet van het kampioenschap van de eerste divisie B afhouden (61-68). Het is slecht gesteld met het regionale basketbal als we de posities in de diverse competi ties als graadmeter mogen ne men. Leiden dat het seizoen in de promotiedivisie zo hoopvol van start ging en lange tijd in eigen huis ongeslagen bleef, zakte al snel op de ranglijst. Na de winterstop kwam Lei den zelfs in degradatiezorgen, en die degradatie is nu zowat een feit. Alleen een klein wonder kan Leiden nog red den. De ploeg heeft met één wedstrijd minder gespeeld en twee punten rqinder dan con current Early Bird de op dracht om de laatste twee wedstrijden te winnen. Slechts dan handhaaft Leiden zich. Geen eenvoudige opgave. Al lereerst speelt Leiden aan staande donderdag tegen Lo comotief, een snelle ploeg die Leiden slecht ligt. Zaterdag wacht de wedstrijd in en tegen Beverwijk. Beverwijk staat op een derde plaats en een over winning van Leiden zou een absolute verrassing zijn. Te meer gezien de problemen binnen de Leidse vereniging waar trainer/coach Ben Ponsi- oen dinsdag te horen kreeg dat er van zijn diensten het ko mende seizoen geen gebruik meer zal worden gemaakt. Ponsioen krijgt daarmee min of meer de Zwarte Piet toege schoven voor de tegenvallende resultaten van Leiden. Ponsi oen is daar verbolgen over al hoewel hij zijn commentaar zorgvuldig afweegt: „Ik vind het moeilijk te zeggen wat ik ervan vindt, want er is veel gebeurd", begint Ponsioen zijn verhaal. Een duidelijk reden voor zijn ontslag is er niet aan gevoerd. Ponsioen zou te lief zijn, te zachtmoedig, niet streng genoeg, kortom niet de man die de verwende Leidse selectie nog kon motiveren. Ponsioen onderkent dat ver wijt: „Ik ben niet de man die de spelers iets oplegt. Maar dit seizoen is gebleken dat de spe lers absoluut geen zelfdiscipli ne hebben. Zo weigerden ze bijvoorbeeld meer te gaan trai nen toen we in de problemen kwamen. Toen ze niet wilden hield het voor mij een beetje op. Ik had geen enkel macht smiddel om iets te kunnen ei sen." Ponsioen zag in de sa menwerking met BVO.Alphen waarvan aan het begin van het seizoen sprake was, wel een middel om de druk op de ketel te houden. Spelers zou den op die manier bij onvol doende inzet of prestatie naar een lager spelend team wor- dèn' verwezen. Op het aller laatste moment werd die sa menwerking vanwege de schuldenlast van BVO afgebla zen. Ponsioen heeft toen toch voor Leiden gekozen: „Ik wil de de spelers niet in de steek laten en ik heb mijn nek voor hen uitgestoken". Nu Leiden een degradatie plaats bezet wordt die nek er zonder pardon door de Leidse selectie afgehakt, want afge zien van de manier waarop hem het ontslag werd aange zegd (Leiden was inmiddels al rond met Samson) legt Ponsi oen de oorzaak van het falen en zijn ontslag bij zijn spelers groep. Noch technische of tac tische verwijten hoorde ik bij mijn ontslag, nee onduidelijke argumenten vannuit de spe lersgroep over mijn persoon lijkheid dwongen het manage ment tot deze noodgreep." Het management bij Leiden ligt volgens Ponsioen op een ni veau dat vér boven dat van de gemiddelde promotiedivisie club uitsteekt. „Alles is tot in de puntjes verzorgd. „De spe lers daarentegen wisten abso luut niet waarmee ze bezig waren". Leiden heeft de wen sen van de spelers ter harte genomen. Voor het volgend seizoen is Bert Samson inge huurd, een man die de per soonlijkheid heeft zoals de Leidse spelers wensen. Bij Lei derdorp maakte Paulides en Sommeling onder andere al kennis met Samson, tot volle tevredenheid. Samson is een man met een professionele in stelling. Veel en keihard trai nen, en tijdens het seizoen vol ledig leven voor het spelletje. Dat zal voor veel spelers als we Ponsioen mogen geloven niet meevallen. Hoe dan ook, Ponsioen zal het seizoen bij Leiden zo goed mogelijk afma ken. Tegen Beverwijk verloor Leiden vrij kansloos (88-97), maar Ponsioen blijft nog ho pen: „Het kan nog als we de laatste twee wedstrijden win nen." Ben de Jong, waarvoor Ponsioen gewaarschuwd was als was hij het 'enfant terrible' binnen de ploeg, bleek zater dag opnieuw de enige steunpi laar van de getergde coach: „Ben speelde geweldig, scoor de 27 punten en pakte 16 re bounds, hij heeft me in ieder geval nooit in de steek gela ten." BV Leiderdorp staat met de rug tegen de muur. De club degradeerde zaterdag uit de eerste divisie B naar het rayon door te verliezen van Festo BW (75-81). Leiderdorp heeft daarom de onderhandelingen over een samenwerkingsver band in de BC Rijnland op nieuw opgevat met Leiden. Ook BVO zal daar ongetwij feld veel voor voelen. De Al- phenaren hebben hun verblijf in de eerste divisie B eveneens niet kunnen verlengen. BVO verloor kansloos van Molen WSC met 79-104. Lisse stelde volgens coach Johan Koster erg teleur. In Lisse waren het de reserves van Wert die het kampioenschap binnenhaalde door met 61-68 te winnen. Koster daarover: „We speel den nerveus, te angstig. Weert schoot net iets beter.' Koster heeft momenteel de grootste moeite zijn ploeg in het gareel te houden: „Naar het einde van het seizoen toe ontstaat er veel irritatie. Als we tweede worden, en dat is ondermeer afhankelijk van Festo BVV, moeten we eind mei de laatste promotie degradatiewedstrijd spelen met de nummer twee van de eerste divisie A. Dat zal verschrikkelijk moeilijk voor ons worden, het seizoen wordt zo veel te lang." In de dames promotiedivisie haalde RZ in Noord wijk het kampioenschap binnen. KZ verloor weliswaar van MSV (65-60), maar gezien het onderlinge gunstige resul taat, was dat niet meer van in vloed. MSV staat tweede en mag gaan spelen om een plaats in de eredivisie met Byte BVG. Of MSV van die gele genheid gebruik zal maken, is nog niet bekend. In de eredi visie elite B verloor Graashop pers in IJmuiden van Akrides. Eindstand 73-62. 'rgatl DEN De volleybal- °ipetitie nadert het ein- Eerstedivisionist Ley- had geen kind aan laaggeklasseerde Lin- NOVO kwam afgelo- week twee keer in ac- De Noord wijkers ver- n beide wedstrijden Vollkei en Compaen. derby in de derde di- tussen Leython 2 en ^Jnini/Kangeroes bracht 0 erwacht winst voor de itjderdorpers. Bij de da- hield Gemini/Kange- Tonegido/Vbg 3 van kampioensschap af en dt door de 3-2 winst nog kansen op promo- d Leython speelde in Linne een gedegen wedstrijd. Met Rob Mudde als spelverdeler in plaats van Derk de Saegher had de ploeg het in Limburg gemakkelijker dan verwacht. Met een foutloos invallende Erik Vermeulen en een goed spelende Michiel Smit won de ploeg van coach John Groen via drie maal 9-15. In Leider- dorpse kampen heerst nog steeds onzekerheid rond de spelverdelersplaats; Derk de Saegher heeft nog niet toege zegd volgend seizoen deel uit te maken van de selectie van Leython. Afgelopen donder dag verloor NOVO van degra datiekandidaat Vollkei met 1- 3. Na een gewonnen eerste set namen de Amersfoorters het initiatief over. De tweede en vierde set waren ruim voor de gasten. De tweede was nipt met 16-17 voor de keien. De met een vormcrisis worstelen de ploeg van coach Sjaak de Jong speelde zaterdag beter. Kampioenskandidaat Com paen was echter te sterk. De Zaandamse ploeg, getraind door Marco Brouwers en Ron Zwerver, lieten de Noord wij kers alleen in de tweede set in het spel komen, maar kwamen niet echt in gevaar (0-3). De derby tussen Leython 2 en Gemini/Kangeroes was met 3-1 voor de Leiderdorpse de gradatiekandidaat. De Voor schotenaren startten in de sterkste opstelling en wonnen zonder hoogstaand volleybal met 9-15. Vanaf de tweede set gaf Leython de toon aan op basis van meer inzet en een betere verdediging. Met name de blokkering van Gemini functioneerde belabberd zodat de Leython-aanvallers gemak kelijk tot scoren konden ko men. Via 15-9, 15-10 en 15-11 behaalde Leython drie belang rijke punten (3-1). In de streekderby in de promotie klasse tussen RW en VCS snoerden de Sassenheimer de Rijnsburgse ploeg de mond. De strijd in Saassenheim was nog verdiend voor RVV; nu had de ploeg van Martin Broere met name aan het net niets in te brengen. VCS dat over de be tere aanval, blokkering en ser vice beschikten. De Rijnsbur gers gingen stuk op een matige pass (0-3). Graricon/Donar heeft altijd moeite met wed strijden op vrijdagavonden. Tegen het Haagse Oikos liep het niet bij de Merenwijkers. De thuis nog ongeslagen Hage nezen bogen in de eerste set een 10-13 achterstand om in winst en pakten de tweede set ruim. De derde set was voor Donar; de vierde was weer voor Oikos (3-1). Gemini- /Kangeroes 2 daalde diep na de opleving van vorige week; het 'oude' Gemini kwam weer bovendrijven. De Voorscho- tense reserves werden op alle fronten afgetroefd door het ge routineerde Zovoc 2. Gemini nam elke set wel voorsprong, maar dacht er vervolgens te gemakkelijk over. Leython 3 maakte de eerste twee sets te gen Radius 3 goed gebruik van de fouten van de Goudenaren. In de derde set met de inge- het niet bij de Leiderdorpers; in de vierde set ontbrak het aan geluk aan het einde van de set. In de vijfde set trok Ra dius fortuinlijk aan het langste eind (2-3). De dames van Gemini/Kan geroes stak een stokje voor het vroegtijdige kampioens schap van Tonegido/Vbg 3. In de eerste twee sets volgden de Voorschotense dames de op dracht van Casper Brussee om op de zwakke plekken te ser veren perfect uit. In de derde set was de druk bij de gasten weg. Met een betere aanval wonnen de Voorburgse dames de derde en vierde set. Een snelle 10-6 voorsprong in de vijfde set was voldoende voor de winst voor Gemini (3-2). Leython had geen enkele moeite met Velo. Met spelver- deelster Helena Boonstra als uitblinkster was de pleog van Vincent Henskens een klasse beter. In de tweede set liet Leython de Wateringse oppo nent zelfs een 0-11 voorsprong nemen; de winst kwam niet in gevaar (3-0). Het degradatie duel tussen Gemini/Kange roes 2 en Rentokil/ZVH 2 ngelijkop. De Voorschoten- ames hadden de wedstrijd na een 2-1 voorsprong kunnen beslissen. Het jeugdige ZVH won echter de vierde set; in de vijfde set gaf de lengte en aan- valskracht van Gemini de doorslag. NOVO verloor uit bij het hogergeklasseerde Radius 2. De thuisbeurt was nog voor de Noord wijkers. De eerste set was nog voor de ploeg van Pieter van der Brink. Vanaf de tweede set stagneerde het spel bij NOVO. De Goudse da mes maakten dankbaar ger- buik van de fouten bij NOVO (3-1). WW is na de 0-3 neder laag tegen Riva/Rwk 3 gede gradeerd. Iedere set hielden de Wassenaarse dames gelijke tred met de Rijswiikse oppo nent. Aan het einde van de sets maakte WW te veel ser- vicefouten. Ondanks een ver dienstelijke invalbeurt van Marijke van Amsterdam ging de ploeg van Sieme Boom ten onder (0-3). Leython 2 verloor zoals verwacht van het hoog- genoteerde Tonegido/Vbg 4. In een leuke wedstrijd gingen de Leiderdorpse gaandeweg beter spelen. Verder dan winst in de derde set kwam Leython echter niet (3-1).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17