leidóvSowumt Schijnsel rode lantaarn verflauwt in Rotterdam 12 13 15 16 17 18 SPORT dberg klopt Lendl VA Nereus sprint langs Skadi in Varsity Finnen uit winterslaap FC Den Haag en Vitesse tonen zich snel tevreden Een cadeau van formaat CeidóeSouwmt MAANDAG 15 APRIL 1991 PAGINA 11 ren tellen or Spitz 5ION VIEJO De eerste po- an Mark Spitz om terug te in de top van de zwemsport slukt. De 41-jarige Amerikaan, ^2 bij de Olympische Spelen in hen winnaar van zeven gou- nedailles, verloor zaterdag een edstrijd van zijn landgenoot Jager. Jager, vijftien jaar jon- 1 i wereldkampioen op de 50 vrije slag, won het duel over eter vlinderslag, 24,92 secon- tegen 26,70. Hij verdiende nee ruim 40.000 gulden. Er n in Mission Viejo duizend houwers Spitz ontving voor ivoering 20.000 gulden. Mark Spitz en Tom Jager (rechts) vlak voor hun sprintduel. FOTO: AFP Wereldrecord van Sijbrands MIDDELBURG Oud we reldkampioen Ton Sijbrands heeft voor de vierde keer in negen jaar het wereldrecord blind simultaandammen ver beterd. De 41-jarige groot meester speelde in Middelburg tegen vijftien tegenstanders. In elf uur haalde hij een score van 93,33 procent, door dertien winst- en twee remise partijen. Voor verbetering van het re cord was slechts 70 procent no dig. Sijbrands vestigde het re cord in 1987. In Velsen boekte hij tegen veertien spelers een percentage van 89,29. Piet Schrijvers trainer bij TOP OSS Piet Schrijvers wordt vol gend seizoen trainer van TOP. De oud-international, eerder in het betaald voetbal actief bij Wage- ningen, bereikte een principe overeenkomst met de hoofdklas ser. TOP contracteerde eerder Jan van Deinsen als oefenmees- ter. Deze beschikt echter niet over het vereiste diploma om een club in het betaald voetbal te trainen. TOP 'promoveert' na dit seizoen naar de eerste divisie. Van Dein sen, oud-speler van onder meer Feyenoord, wordt assistent van Schrijvers. Schrijvers werkt mo menteel als keeperstrainer bij FC Utrecht en FC Twente. IOC wil ruim baan Albanië/Zuid-Afrika BARCELONA Politiek gezien zullen de zomer spelen van 1992 in Barcelona uitgroeien tot één van de belangrijkste uit de geschiedenis van de moder ne olympische beweging. Het verenigde Duitsland zal er met één team deelnemen; Noord- en Zuid- Korea waarschijnlijk ook. De weg wordt vrijge maakt om Zuid-Afrika en Albanië in de olympische beweging te laten terugkeren. Alleen de kansen van Catalonië, het gastland zelf, met een eigen af vaardiging aan te treden, zijn te verwaarlozen. Driehonderd aanhangers van de Catalaanse zaak hielden een vreedzame demonstratie buiten het ho tel in Barcelona, waar gisteren het bestuur van het Internationaal Comité aan een vierdaagse vergade ring begon. Catalonië streeft naar onafhankelijk heid ten opzichte van Spanje en wil zich als zodanig door het IOC laten erkennen. De Kok wint Open Britse LONDEN De afwijzing voor de Europese titel strijd heeft Irene de Kok bij de open Britse titel strijd tot een sterke presta tie geïnspireerd. De pupil van trainer Ooms schreef het toernooi in de klasse tot 72 kilo op haar naam. De Kok, die Marion van Dorssen voor het Europees kampioenschap voorrang moest verlenen, was afge lopen weekeinde opper machtig. Zij versloeg in de eindstrijd van het toernooi in Londen de Engelse Morris met waza ari. i Edberg toonde zich in Tokyo tevreden over zijn winst op .endl. FOTO: AP IYO Stefan Edberg Ivan Lendl in de fi- van het toernooi in o laten merken dat /ering van de titel speler ter wereld meer dan een illusie iweed, die de troon mo- sel stevig in handen had alleen in de tweede 'genstand van enige bete- 6-1, 7-5, 6-0. Het was de achtereenvolgende dat Edberg het evene- in de Japanse hoofdstad naam schreef. melia Island (Florida), abriela Sabatini weder- n Steffi Graf. De finale de met 7-5, 7-6 in het eel van de Argentijnse. Sanchez won in Barce- het Spaanse onderonsje de veelbelovende Sergi era. Sanchez stond geen ■-4 7-6 6-2. Het was iet eerst sedert 1976 (Ma- Orantes) dat een 'thuis- dit toernooi winnend Sanchez, die in Estoril en vernietigende neder- ïad geleden tegen Paul mis, en Bruguera keur- ikaar na afloop geen blik lig. Het duo leeft in on- inds een dispuut over de istelling van de Spaanse voor het Daviscuptoer- vorig jaar. De toeschou- jn Barcelona stonden als lan achter de locale held era, die bij de prijsuitrei- enkele dankwoorden in atalaans sprak. Sanchez een fluitconcert over zich heen toen hij in het Spaans het woord nam. Snds Gabriela Sabatini zich in het hoofd heeft gezet, dat zij voor niemand meer bang be hoeft te zijn, is zij ongenaak baar voor Steffi Graf. De 21- jarige Argentijnse bracht in de finale van Ameli Island (Geor gia) de door Monica Seles van de eerste plaats verdreven Duitse de vijfde achtereenvol gende nederlaag toe: 7-5 7-6, waarbij de tiebreak met 7-3 naar Sabatini ging. Door de overwinning klom Sabatini naar de derde plaats van de wereldranglijst. Voor het eerst sinds 1977 viel Martina Navra- tilova uit de top-drië. In het begin van het verbeten finale-gevecht deed de service er niet toe. Graf behield als eerste haar opslag en liep daardoor uit naar 4-2. Sabatini brak terug voor 5-5 en won de set na 63 minuten, toen Graf er opnieuw niet in slaagde het voordeel van de opslag uit te buiten. In de tweede set nam de Duit se het heft in-"handen. Na doorbraken voor 1-1 en 2-1 leidde zij met 5-2 alvorens zij tegen haar „Angstgegnerin" de beheersing over de zenu wen verloor. Dankzij enorm veel loopwerk kwam Sabatini op 5-5, waarna zij uiteindelijk na 128 minuten in de tiebreak definitief toesloeg. Van de vier matchpoints, die zij zich ver schafte, benutte zij de eerste. Ze werd er 70.000 dollar rijker mee. In dit seizoen heeft de „nieuwe" Sabatini van de vijf toernooien, waaraan zij deel nam, er vier gewonnen: To kyo, Boca Raton, Key Biscay- ne en nu Amelia Island. ROTTERDAM Als de bijzondere ledenvergade ring van Sparta zich van avond (maandag; red.) buigt over de vraag of het huidige bestuur moet aanblijven gebeurt dat in de wetenschap dat het eredivisieschap nog steeds een haalbare kaart Na de 1-1 op Spangen toonde zowel de Kasteelclub als Fey enoord zich met die score content. Begrijpelijk, want de exact gelijk geklasseerde equipes waren bij geen ander resultaat zó gebaat na het on derlinge treffen in het schijn sel van de rode lantaarn. „Alle ploegen sprokkelen puntjes bijeen in deze fase van de competitie", verwezen trainers Wim Jansen en Hans van Doorneveld bijna in koor naar de zege van Heeren veen, waardoor MVV nu laatste staat in de eredivisie. De twee doelpunten in het duel tussen de stadgenoten Sparta en Feyenoord verwe zen in elk geval theorieën over een vooropgezette regie van de hand. Maar daarmee hield wel bijna direct alle po sitiefs op. Want de ooit tot de verbeelding sprekende derby tussen Rotterdam west en zuid was gisteren qua niveau niets meer of minder dan eeiï krachtmeting tussen twee de gradatiekandidaten; de fina leplaats in het bekertoernooi van Feyenoord ten spijt. In het povere duel, waarin slechts Valke en Sabau enigs zins aan het naargeestige ni veau konden ontstijgen, ging gisteren zo ontstellend veel mis dat het bij tijd en wijle de lachlust opwekte. Zelfs de echte strijdlust ontbrak, ze ker nadat Feyenoord na een uur de in de 44e minuut op gelopen achterstand had goedgemaakt. Waardoor de Maasstedelijke confrontatie eigenlijk slechts een kwartier enigszins boeide, omdat de formatie van Wim Jansen toen in enigerlei mate jacht ging op degelijkmaker. Bekocht De 15.000 kijkers op Spangen voelden zich daardoor rede lijk bekocht. Zeker degenen, die iets hadden verwacht van Edwin Vurens scoort via het been van John de Wolf (4) 1-0 voor Sparta. Feyenoord, dat drie dagen eerder PSV immers sensatio neel uit de vaderlandse cup- strijd had gekegeld. „Maar een aantal spelers kon zeker in de eerste helft niet de juis te instelling opbrengen om weer een prestatie van rede lijk formaat neer te zetten", klaagde Jansen. „Bij ons ge beurde nu wat er donderdag bij PSV was voorgevallen". Met dien verstande dat Spar ta niet profiteerde van de vooral voor de pauze uiterst slappe houding van verschei dene Kuip-spelers, van wie Romario-bedwinger De Wolf het wel erg bont maakte. De beurtelings fit en geblesseerd zijnde verdediger liet de ter elfder ure speelklaar bevon den Houtman in alle vrijheid kopduels winnen, maar diens ploegmaats deden er niets mee. Pas kort voor de rust werd het zoveelste zwakke moment van een andere on dermaats spelende Feyenoor- der, Witschge, afgestraft. Sparta kon naar hartelust via zijn flank combineren en Vu rens schoot de bal binnen. Op jacht „Als we nu met 24 punten er gens in de middenmoot had den gestaan, waren we wel op jacht gegaan naar meer", deelde Spartas Van Doorne veld achteraf mee. „Nu gin gen we hinken op twee ge dachten, vasthouden of uit bouwen, en daardoor kreeg Feyenoord het initiatief". Waaruit Sabau de gelijkma ker peurde, nadat de defensie van Sparta slecht had wegge werkt. Daarna was het vrij wel louter kommer en kwel op het Kasteel met Metgod nog in een typerende actie. Nadat hij de bal had vero verd op het middenveld en het leer een stukje opdreef, passte hij op Kiprich, maar bleef vervolgens zelf op het middenveld in het milde len tezonnetje staan kijken wat er verder uit die solo-actie zou komen; als een late on derstreping van de theorie dat het met de fysieke staat van de Feyenoorders pover is gesteld, zeker drie dagen na zo'n toch niet weinig eisende ontmoeting met PSV. Slechts Van der Laan, na zijn slechts luttele minuten du rende invalbeurt in Eindho ven gisteren dertien minuten voor het einde ingevallen voor Taument, toonde nog enige spirit. Maar ook zijn dadendrang leidde niet tot verstoring van het evenwicht in Rotterdam, waar een trio clubs nu op negentien punten staat; slechts vier boven - laatst, MVV. Alles Er kan, zo werd gisteren op Waarbij vanavond zelfs het bestuur van Sparta, met in het bijzonder voorzitter Floor Bouwer, naar huis kan wor den gestuurd. Verontruste sponsors/leden verwijten Bouwer (die tevens zijn op stelling inzake de inmiddels afgeketste fusieplannen met SVV wordt verweten) een te conservatief beleid, dat er' mede toe zou hebben bijge dragen dat de club er nu zo deplorabel voorstaat. Maar net als de hoofdmacht zou het bestuur zijn hachje wel eens net weer kunnen red den. Want in degradatie ge looft nog steeds vrijwel nie mand in Rotterdam, dat in elk geval afgelopen weekein de al de zekerheid kreeg dat Excelsior de eerste divisie niet behoeft te verlaten. FRANK WERKMAN n degradatie eerste divisie T Het sectiebe- betaald voetbal van NVB heeft besloten iet einde van dit sei- geen club uit de eer- visie te laten degra- nentair had dit gekund, met het toelaten van tlasser TOP tot het be- voetbal het totaal van in de laagste profafde- 21 komt. aamste argument van ctiebestuur was de on- ijke situatie rond Vlis- De Zeeuwse club, se- candidaat om dit seizoen itste te eindigen, heeft en licentie om het vol- jaar betaald voetbal te De KNVB wil andere liet de dupe laten wor- 'an de onduidelijkheid omenteel heerst bij de nt in het profvoetbal. u in de praktijk moge- n dat Vlissingen op het moment alsnog toe ing krijgt in de eerste te blijven. De club momenteel aan een om- jke saneringsoperatie. ;er dat gebeurt, zou ieel een ander team, al net de voorbereiding op euwe seizoen, alsnog uit etaald voetbal moeten ijnen. De KNVB wil het toen zover niet laten ko- Hans Westerhof heeft het trainen niet uitgevonden Triomf Madiot als geschenk uit hemel UVS niet fraai maar effectief Katwijk-trein door hekkesluiter gestopt De Algemene ruim langs Hoogvliet Dekker en Hillegom stellen eerste daad Bekerfinale op 2 juni in Kuip ZEIST De finale van het KNVB-bekertoernooi tussen Feyenoord en Den Bosch wordt op zondagmiddag 2 juni in het stadion van Feyenoord gespeeld. Het sectiebesuur be taald voetbal besloot dat zater dagmiddag in Zeist. De clubs hadden donderdag in Eindho ven, nadat Feyenoord verras send PSV uitschakelde, deze voorstellen gedaan. Directeur Van der Laar van Den Bosch gaf weliswaar de voorkeur aan een neutraal veld, maar had begrip voor het feit dat de Kuip al was aangewezen als - traditionele- plaats van hande ling. Feyenoord speelt daar door een thuiswedstrijd tegen de Brabantse club uit de eerste divisie. Hoogendijk tweede man vanjudo-unie ATHENE Frans Hoogen dijk is in Athene op het con gres van de Europese Judo Unie gekozen tot vice voorzit ter van de EJU. De 43-jarige Hoogendijk. afkomstig uit Vlaardingen, is voorzitter van de Judo Bond Nederland. Feest na de zege van Nereus in de Varsity. HOUTEN Een weekje zui nig leven en onbedaarlijk trai nen heeft Nereus de overwin ning in de 108e Varsity opgele verd. De oude vier van de Amsterdamse vereniging sprintte na drie kilometer sneller dan het favoriete Ska di. De oud-wereldkampioenen Rutger Arisz en Hans Kelder man lieten vorige week zon dag de Skiffhead op de Amstel aan zich voorbijgaan. Zij spaarden zich voor de Varsity, de studentenklassieker op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Houten. Met Frommé en Vos bleken zij het sterkst. Skadi, met Maasdijk (eveneens oud wereldkampioen), Wiltenburg, Van Rietschoten en Koppe laar, leidde tweeëneen half van de drie kilometer. Nereus had een eindschot. Laga werd op eerbiedige afstand derde, Argo vierde. Njord en Aegir werden na afloop gediskwali ficeerd, omdat zij de afstand bekortten. Triton, de organise rende vereniging, startte niet wegens het overlijden van een corpslid. HELSINKI De Finse bondscoach Jukka Vakkila heeft zijn selectie bekend gemaakt voor de EK-kwalificatiewedstrijd, groep 6, woensdag in Rotterdam tegen Nederland. Voor een deel van de groep betekent de interlandwedstrijd het eerste voetbal duel sinds weken. De Finse competitie ligt momenteel stil in verband met de winterstop. Hoewel een aantal spelers dus wed strijdritme mist, denkt Vakkila niet dat de kansen voor zijn ploeg daardoor zijn verkleind. „Nederland is namelijk altijd een zware tegenstander. Daar doet de winterstop weinig aan af. We hebben in Rotterdam slechts één voordeel; we hebben niets te verliezen. Nederland is tenslotte Europees kampioen". Voor de Finnen wordt het de derde wedstrijd in de groep. Beide eerste duels leverden een gelijkspel op. De Finse selectie luidt: Huttunen, Rovio, Petaja, Heikkinen, Europaeus, Ka- nerva. Holmgren. Ukkonen, Myyry, Hjelm, Nyyssonen, Litmanen, Tarkkio, Tegelberg, Paatelainen en Taurianen DEN HAAG FC Den Haag en Vitesse hadden vrede met 1-1. De thuisclub omdat de te genstander de laatste drie jaar slechts zes uitwedstrijden had verloren, de bezoekers, omdat zij noodgedwongen met hun middenvelders in de achterste lijn moesten spelen. Vitesse bleef door het gelijkspel in het Zuiderpark in de race voor het UEFA-bekertoernooi. FC Den Haag kon aantonen in de ere divisie thuis te horen. FC Den Haag-Vitesse was een gelijkwaardig duel. Misschien omdat de trainers Adriaanse en Jacobs zo goed met elkaar overweg kunnen, lieten de spelers elkaar voetballen. Scheidsrechter Bakker kon zijn kaarten op zak houden. Er was niet eens een overtreding voor een twijfelgeval. Op de springerige grasmat maakte FC Den Haag het meeste tem po, oefende ook de meeste druk uit, maar bracht doelman Van der Gouw zelden in moei lijkheden. Vitesse moest het van counters hebben. Bij de tweede nam de Arnhemse ploeg de leiding door Van Arum. De verdiende gelijkma ker kwam kort na de rust toen FC Den Haag nog iets feller speelde. Verdediger Anton Vriesde stoomde ongedekt op en werkte de bal in doel na een schijnbeweging van Otto op een meesterlijke inworp van Lems. In de resterende speeltijd namen beide trainers geen risico's meer. De tacti sche wissels van Jacobs, Straal voor Roelofsen en Hilgers voor Cocu, werden door Adri aanse doorzien. - Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: J Adres: j Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11