►100 <4 Extra bezuinigingen verdelen CDA en PvdA Etalage 3 5 11 12 14 15 *r chtpaar leidt luxe :ventje van HTM-miljoen iyrië houdt vast an internationale Vredesconferentie Iraakse vluchtelingen vrezen vertrek VS-troepen VARHTAG Rechter komt luisteren naar geblaf hond Molly Gemeentenaam Rijneveld gaat verdwijnen Gul gebaar koning Fahd 14 Dagen Gratis CeldócScMnant na Vrijdag 12 april 1991 82ste jaargang no. 25004 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Morgen perioden met zon, maar vooral in het westen la ter ook wolkenvelden. Droog. Minimumtemperatuur om streeks 5 graden, middagtem- Deratuur ongeveer 16 graden. tot matige oostelijke EUWARDEN Een echtpaar uit Drachten moet alsnog intwoording afleggen aan de Haagsche Tramweg Maat- ipij (HTM) over wat er met een bedrag van vier ton is ge- 1, dat per ongeluk op hun rekening terecht kwam. Blijven _:achtsters zwijgen, dan riskeren ze gijzeling, aldus de uit- fik van de rechtbank in Leeuwarden gisteren in kort ge- g, Het enige dat het paar zegt is dat het geld in het illegale jjircuit is verdwenen, maar uit angst voor represailles willen [niet meer zeggen. In 1988 maakte de HTM ƒ983.689,91 over Lf Gemeentewerken in Den Haag. Abusievelijk kwam het 5 op de giro van het paar terecht. Pas vorige maand werd de li ontdekt. Maar toen de HTM om terugstorting vroeg kreeg n als antwoord dat dat niet mogelijk was. Het paar had drie rzeer luxueus geleefd. Verder zou een groot deel zijn ver- it, Het paar was wel bereid voor drie ton aangeschafte spaar wijzen aan de HTM te geven, onder voorwaarde dat dan van i strafvervolging zou worden afgezien. Dat werd geweigerd. Bijsta- tafeltje Dag en nacht blijft dit bijzettafeltje, een van de 1650 produkten op de Internationale Geschenkenbeurs In Taipeh, onvermoeibaar op zijn benen staan. Bijsta-tafeltje is In dit geval dan ook een betere omschrijving. foto: anp Voetbalvandaal bespuit invalide met traangas EINDHOVEN Onder de 40 voetbalvandalen, die gisteren zijn aangehouden rond de wedstrijd PSV-Feyenoord, be vindt zich een 22-jarige man uit Den Bosch die ervan wordt verdacht dat hij een invalide man in een rolstoel met traan gas in het gezicht heeft gespo ten. De Bosschenaar blijft vol gens de politie voorlopig in hechtenis wegens overtreding van de wapenwet. Over het letsel van het slachtoffer wist de politie niets te melden. De 39 andere arrestanten zijn in middels weer op vrije voeten. Referendum moet lot Joegoslavië bepalen BELGRADO De Joegoslaven moeten in een referendum de toekomst van hun land bepalen. Dit zijn de presidenten van de zes Joegoslavische republieken gisteren overeengekomen tijdens hun derde ronde van besprekingen in Brdo Kod Kranja in Slovenië. Voor 31 mei moeten in alle zes republieken volksraadplegingen zijn gehou den. Er kan gekozen worden tussen twee voor stellen. Het eerste plan, gesteund door Servië en Montenegro, beoogt een Joegoslavië als een fede rale, democratische, verenigde staat. Volgens het tweede plan, voorgestaan door Kroatië, Slovenië en Macedonië, wordt het nieuwe Joegoslavië een alliantie van soevereine staten. In de marge van de zitting verklaarde de Sloveense parlements voorzitter overigens dat Slovenië zich, ongeacht de mening van het Westen, hoe dan ook zal af scheiden van Joegoslavië. KABINET BESPREEKT VANDAAG VOORSTEL MINISTER KOK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer steunt minister Kok van fi nanciën bij zijn voorne men pm 3,7 miljard ex tra te bezuinigen. 'CDA-bewindslieden en fractieleden hebben verdeeld gereageerd. Eerder heeft de CDA- staatssecretaris van de fensie, Van Voorst tot Voorst, zich tegen extra bezuinigingen op zijn ministerie verklaard, terwijl enkele CDA- fractieleden de 3,6 mil jard extra bezuiniging op de begroting van volgend jaar nogal ma ger vinden. CDA-minister De Vries van sociale zaken verklaar de gisteren dat eerst de aangekondigde ombui gingsoperatie van zeven tien miljard gulden uitge voerd moet worden, voor dat gedacht kan worden aan de invulling van nieu- Bukman van landbouw en visserij de Kamer gewezen op een mogelijke nieuwe tegenvaller van 1,5 miljard gulden, omdat Nederland meer zal moeten afdragen aan de Europese Gemeen schap. De uitgaven van de EG aan landbouw dreigen volgend jaar de helft meer te zijn dan affgelopen jaar. Uit de kaderbrief die mi nister Kok aan het kabinet heeft gestuurd en vandaag wordt besproken blijkt dat minister Andriessen van economische zaken eerder bezuinigingen moet door voeren op zijn ministerie dan bij de Tussenbalans was afgesproken. Voor vol gend jaar zou hij 240 mil joen gulden van zijn begro ting moeten wegstrepen. PvdA-woordvoerder Mel- kert is positief over de plannen van Kok. Hij prijst de minister van financiën, omdat hij niet voorstelt om de huren nog eens te ver hogen en het openbaar ver voer duurder te maken. Bovendien tasten de voor stellen de overheidsinves teringen niet aan, De grootste oppositie-partij VVD sprak zich vorige week kritisch uit over Koks kaderbrief aan het kabinet. De liberalen vin den de bezuinigingen te mager, omdat te veel reke ning wordt gehouden met het succes van nog niet duidelijk uitgewerkte be zuinigingsplannen. AMASCUS Syrië oudt vast aan zijn eis oor een vredesconferen- waarbij voor de Vere- i j(de Naties een belang- e rol is weggelegd. Da- 88CUS verzet zich tegen merikaanse ideeën voor regionale vredeseon- rentie, zo heeft de Syri- he minister van buiten- ndse zaken, Farouq al- lara, vandaag verklaard. ll-Shara voerde vandaag isprekingen met zijn merikaanse ambtgenoot imes Baker. raël en de VS zijn het erover ns geworden dat een oplos- van de Palestijnse kwestie vredesonderhandelingen Israël met de Arabische jurlanden van elkaar los zaken David Levy verklaarde gisteren na overleg met zijn Amerikaanse collega James Baker, dat een van de andere punten van overeenstemming de afwijzing betreft van een geheel onafhankelijke Pale stijnse staat, zoals die door de PLO wordt geëist. Saudi-Ara- bië liet gisteren weten dat alle financiële steun van zijn land aan de PLO wordt gestaakt. Khaled Al-Hassan, lid van het Uitvoerend Comité van de PLO, heeft een plan gelan ceerd voor een confederatie van de bezette gebieden met Jordanië en vervanging van PLO-leider Yasser Arafat door een democratisch gekozen pre mier. Pagina 5: Stichting Pale stijnse staat niet einddoel (ADVERTENTIES) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 Leiden Hoge Rijndijk 260 lel 071 -dl 060H Haarlem Hoogmade ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET Kok overwoog aftreden na verlies verkiezingen DEN HAAG PvdA-leider Wim Kok heeft in enkele we ken geleden serieus overwo gen om af te treden als vice- premier en minister van fi nanciën. Hij had vóór de Pro vinciale Statenverkiezingen in maart weliswaar al rekening gehouden met een forse ver kiezingsnederlaag. „Maar ik was meer dan teleurgesteld over de omvang van het ver lies, omdat het toch weer gro ter was dan ik vreesde", aldus Kok in een interview met De Volkskrant. Kok ziet geen re denen om te breken met het CDA in het kabinet. „Het ka binet kan natuurlijk nog ver der. Het wordt behoorlijk las tig en de zaken zijn weerbar stig. We moeten alleen veel duidelijker dan voorheen aan geven wat we willen bereiken met financiële maatregelen". Kok zegt wel lessen te hebben getrokken uit de verkiezings nederlaag. „Veel van wat door de Partij van de Arbeid niet is gelukt, heeft ook met mijn prestaties te maken, Natuurlijk is het waar dat fractie, be windslieden en partijbestuur met elkaar zonder meer naar inhoud en presentatie van het beleid teleurstellend zijn opge treden", aldus Kok. Verleiding De Poolse president Lech Walesa kon de verleiding gisteren, bij een bezoek aan het zakencentrum La Défense In Parijs, niet weerstaan. Tijdens de laatste dag van zijn staatsbezoek aan Frankrijk, kroop hij even op de motor van een van de hem begeleidende polltle-agenten. foto: ap (ADVERTENTIE) Dagelijks van 10-17 uur, Di. 9 t/m vr. 12 april óók 19 - 22 uur. Toegangsprijs f 15,-, 's avonds f 10,-. Gratis Pendelbus; volg borden IS RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020 - 549 39 90. Amsterdam raf\ Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. Kurdlsche vluchtelingen langs de Iraaks-Turkse grens proberen uit alle macht de toegeworpen bro den te pakken. foto: ap Irakezer i te zijn ïn tijder de Golfc BAGHDAD Irakezen die beweren soldaten te zijn heb ben zich gisteren tijdens de laatste uren van de Golfoorlog overgegeven aan de Ameri kaanse troepen in het zuiden van Irak. Ze hopen door plaat sing in krijgsgevangenkampen in Saudi-Arabië te ontsnappen aan wraakacties door de troe pen van de Iraakse leider Sad dam Husayn. Dat was slechts een van de tekenen van het officiële staakt-het-vuren in de Golfoorlog, dat vannacht van kracht werd, De Verenig- spoed op grote schaal de Kur- dische vluchtelingen in Noord- Irak te helpen. Maar in Was hington noch in de Europese hoofdsteden bestaan duidelijke plannen voor een politieke op lossing, aldus EG-ambassadeur Van Agt. De Amerikaanse president, George Bush, heeft gisteren tegengesproken dat er g besta met de EG over de instelling van een informele Kurdische enclave in Irak. Alle betrok ken regeringen en instanties moeten effectieve hulp aan de Iraakse vluchtelingen onmid dellijk mogelijk maken. „Ziek te en sterfte onder de vluchte lingen zijn dramatisch", zo zei de hulporganisatie Artsen Zonder Grenzen gisteravond in een dringende internationa le oproep. Lissenaar wilde vrouw met landbouwgif doden LISSE/HAARLEM Een 47- jarige man uit Lisse heeft be kend dat hij zijn vrouw met landbouwgif om het leven heeft willen brengen. De Lis senaar, landbouwkundig on derzoeker van beroep, diende zijn vrouw in de periode au gustus 1990 tot maart 1991 kleine hoeveelheden van het middel Parathion toe. Hij deed het gif in het eten en drinken van zijn echtgenote. De vrouw werd vorige maand met klach ten over haar gezondheid in het ziekenhuis opgenomen en daar werd het landbouwgif op 3 april in haar urine ontdekt. De onderzoekers vonden een stof die van nature niet voor komt in het menselijk li chaam. De vrouw heeft inmid dels het ziekenhuis verlaten in goede gezondheid. Haar man is aangehouden en is voorgeleid aan de officier van justitie in Haarlem. 18 PAGINA'S Rltzen houdt vast aan privatisering studieleningen Mist of duel op tv oorzaak ramp Italiaanse veerboot 'Philips Is binnen vijfjaar K verdwenen' V Nieuwe Leidse politiechef benoemd Dorpskern Zoeterwoude moet verkeersluw worden Streep door plan hotelkolos aan KatwIJkse Boulevard Mieke Lamers Is het gezicht van de KRO- zondagmiddag HAZERSWOUDE/DEN HAAG „Ik kom zelf naar Hazers- woude om te luisteren naar het geblaf van teckel Molly", stelde kort-gedingrechter J. Holtrop gisteren aan het eind van de zit ting voor. In Den Haag diende opnieuw het kort geding dat D. van Dalen uit Hazerswoude heeft aangespannen tegen zijn buur man, J. van der Werff. Hoewel beide partijen de vorige keer overeen kwamen dat Van der Werff zijn huis zou laten isoleren, waardoor het geluidsprobleem zou worden verholpen, heeft Van Dalen nog steeds erg veel last van geblaf. Isolatiemaatregelen zouden niet hebben geholpen. Rechter Holtrop zag in dat de bu ren uit de Hazerswoudse Potgieterstraat zelf niet tot een over eenkomst zouden komen. „Ik kom daarom zelf maar luisteren. Besef wel dat als je de hond hoort in het huis van Van Dalen, dat er dan al heel snel sprake is van overlast", voegde hij er aan toe. De rechter gaat op 3 mei luisteren. RIJNEVELD De naam van de samengevoegde gemeente Rij neveld lijkt zijn langste leven te hebben gehad. Ook één van de bestaande namen Hazerswoude, Koudekerk of Benthuizen zul len niet op het stembiljet voorkomen. Dit bleek gisteravond tij dens een vergadering van de commissie algemeen bestuurlijke zaken in Rijneveld. Het is de bedoeling dat de bevolking van de huizen en Hazerswoude blijven bestaan, echter als ondertekst op de bordjes moet een overkoepelende naam voorkomen. Tot nu toe werd steeds de werknaam Rijneveld gebruikt. Tij dens de volksraadpleging die op 6 maart werd gehouden konden de inwoners zich uitspreken vóór of tegen het behoud van die naam. Van de 8015 mensen die een stem uitbrachten, verklaar den zich 3176 vóór de naam Rijneveld en 4529 tegen. Daar een ruime meerderheid zich tegen Rijneveld uitsprak, wordt er, mo gelijk in juni, opnieuw een referendum gehouden. De bevolking kan dan kiezen voor één van de namen die op het stembiljet voor zullen komen, De gemeente is inmiddels begonnen met net inzamelen van (historisch) verantwoorde namen. Daartoe is on der andere contact opgenomen met de plaatselijke historische verenigingen en de vakgroep geschiedenis van de Rijksuniversi teit in Leiden. Ook spontane suggesties van de bevolking berei ken'het gemeentehuis. Pag 12: Vurig pleidooi voor Hazerswoude als gemeente naam ig Fahd van Saudi-Arabië heeft de moeder van een na zijn terugkeer uit de Golf in De troit vermoorde Amerikaan se soldaat uit medelijden ïki iggs werd doodgeschoten op 18 S.'schonken, ony Rij 100.000 dollar -jarigt doodj_ maart, nog geen dag nadat hij was teruggekeerd uit de oorlog. De politie arresteerde de echtgenote van Riggs en haar broer, die ervan wor den verdacht de moord te hebben gepleegd om de uit kering van de levensverze kering van het slachtoffer op te strijken. geestelijk leven/opinie 2 binnenland 3/4 buitenland 5 economie 6 sport 7/8 boeken 9 leiden/regio 11/12/13/14 dienstverlening 12 kunst/rtv 15 kerkdiensten 16 land- en tuinbouw 16 rtv-programma's 17 weer/puzzel/menu17 De Keukenhof is nog maar kort geleden geopend. Nu al blijkt dat evenement goed te draaien. Net zo min echter als één zwaluw het voor elkaar krijgt om 'zomer te maken' zo moeilijk is het ook om nu al te zeggen dat het voor deze attractie een goed seizoen wordt. De etalage van het bloembollenvak staat vandaag extra te kijk in de land- en tuinbou- wrubriek 'In en om de Kas'. Tot 20 mei kunnen de bezoekers er terecht. Hoeveel dat er zullen zijn staat dan pas vast. Net als het aantal lezers dat de Leidse Courant er tot die datum weer heeft bijge- kregen. Eén abonnee maakt wel geen krant, maar iedere abonnee erbij er wel één. Ik wil de Leidse Courant 2 Weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Geen krant ontvangen 7 Bal tuaaen 16.00 an 16.00 uur, zaterdag* tueaan 14.00 an 16.00 uur, telefoonnr.071-122248 an uw krant wordt nog dezalfde avond nabezorgd. Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (L0, Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement I worden geweigerd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1