Barcelona jaagt op alle prijzen Bayern München staat voor krachttoer Godsdienstoorlog in Italiaanse voetbal Deens sprookje Bröndby bijna uit Europa Cup in cijfers Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! PORT £eidócSomant DONDERDAG 11 APRIL 1991 PAGINA 9 apie gaat op de vuist 3SK0U Bernard Tapie, voorzitter van rmpique Marseille, deelde gisteren enkele n voor de Europa Cup-wedstrijd van Spar- Moskou tegen de Franse kampioen de eer- klap uit. Zijn vuist trof Alain Vernon vol in gelaat. De televisie-verslaggever van de pu- •kszender Antenne 2 was op weg zijn accre- itie op te halen. Hij moest zich onder dok sbehandeling stellen en hield aan het inci- t een gezwollen lip over. Volgens de jour na- haalde Tapie uit zodra hij hem zag zonder maar een woord te zeggen. Hij zou twee vachten opdracht hebben gegeven de sloop- kzaamheden voort te zetten. De verslagge- kon zich net uit de voeten maken. Vervon eg bekendheid vanwege zijn onthullende re- ;ages over gebruik van dope in het wielren- en over de handel in stimulerende midde- in de voetbalsport. Belgische minister verstoort feestje BRUSSEL De Belgische minis ter van binnenlandse zaken Louis Tobback wil dat de voetbalbond actie gaat ondernemen tegen voet ballers die bij een doelpunt uit de bol gaan. Volgens Tobback moet de scheidsrechter de mogelijheid krijgen al te uitbundige feestvier ders een rode kaart voor te hou den. Als de KBVB dat weigert, wil de minister zelf maatregelen tref fen. Tobback denkt dat de feest vierders invloed hebben op het ge drag van de fans. Hij meent dat een deel van het vandalisme aan de houding van de spelers te wij ten is. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME „Niet naar de mis, dan ook niet in het veld", moet Boniek, de Poolse trainer van de Ita liaanse eredivisieclub Lec- ce hebben gedacht, toen hij dinsdagmiddag mid denvelder Pietro Paolo Virdis na een knallende ruzie naar huis stuurde. De 34-jarige Virdis had daar voor geweigerd om gehoor te geven aan de door Boniek overgebrachte uitnodiging van clubvoorzitter Jurlano om al len te zamen eerst de mis bij te wonen en daarna te gaan dine ren. Met een beroep op zijn recht om werk en godsdienst gescheiden te houden, wilde hij de maaltijd wel accepteren, zonder echter ook ter kerke te moeten tijgen. Daarop werd hij met scheldwoorden overladen door Boniek, die zich zo'n principiële stellingname ken nelijk niet kon indenken. Voor straf sloot hij Virdis niet alleen voor het diner uit, maar ook van verdere deelname aan de training en waarschijnlijk zal de 'ketter' ook niet worden op geroepen voor de uitwedstrijd tegen Cagliari, aanstaande zondag. Het geval-Virdis is niet uniek in het Italiaanse voetbal, waar ook bij clubs die officieel geen enkele religieuze binding hebben, geregeld met de wijwaterkwast wordt ge wapperd. Romeo Anconetani, de voorzitter van Pisa, laat zijn spelers zelfs waarachtige pel grimstochten afleggen om in heilige oorden inspiratie en schotkracht op te doen. Eén voor één worden de Italiaanse topclubs ook door de paus in audiëntie ontyangen. Enkele weken geleden zorgde de Duitse Inter-speler Klins- mann, een praktizerend pro testant, bij zo'n ontvangst voor een klein schandaaltje door zich discreet van zijn ploegge noten af te scheiden en zo de pauselijke zegen te ontlopen. „Maar - schreef gisteren het Turijnse dagblad La Stampa - misschien moeten we aan zo'n houding de voorkeur geven boven de hypocrisie van een Maradona, die in het veld overvloedig kruisjes slaat, een privé-audiëntie met de paus vraagt en krijgt en zich ver volgens blijkt te bedelven on der hoeren en Kijkoperatie Djurovski GRONINGEN Milko Djurovski, aanvaller van FC Groningen, onder gaat maandag in een ziekenhuis in Groningen een kijkoperatie aan zijn rechterknie. De Joegoslavische voetballer heeft al enige tijd last van de knie, waarin voortdurend vocht komt. Of hij lang durig zal zijn uitge schakeld, is nog niet duidelijk. Sport op tv VANDAAG Nederland 2. 19.20 uun De heilige koe. Nederland 3, 22.15 uur Studio Sport Journaal. RTL 4, 22.55 uur. Match Barend Van Dorp. BBC 2, 21.30 uur Autosport. Eurosport, 18.00 uun Sport. Super Channel, 20.25 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur. Sport. TRT, 21.35 uur Sport. MORGEN Eurosport, 09.00 uur Sport. Sportnet, 08.00 uur Sport. (Van onze correspondent Edwin Winkels) (VRCELONA Er wa it jaren, heel veel ja- ui, dat FC Barcelona bij kleinste tegenslag op- ield de grote club te ijn die het in naam toch iltijd is geweest. Tegen- lagen, waaronder een /erloren Europa Cupfi nale, overheersen de ma gere succesjes in de laat ste twintig jaar. Maar Barcelona lijkt in het derde seizoen van Johan Cruijff volwassen gewor den en is, op enkele ha peringen na, door geen egenstander te stuiten. Ook niet door Juventus, dat gisteren schielijk en doodvermoeid uit het Nou Camp sloop, bijna de zoveelste illusie van het seizoen armer. !r staat nog een tweede wed- irijd op de rol tussen beide uideuropese toppers, maar psychologische klap die Barcelona uitdeelde zal in Een toch al weinig verwend Turijn hard aankomen. De 3- l van de Catalanen was des te opmerkelijker, omdat juist Juventus drie kwartier lang dank zij een voorsprong van J-0 verreweg de beste papie ren had. Met Johan Cruijff voor het eerst sinds eind februari weer op de bank en een bijna geheel gevuld stadion, dat eindelijk eens van zich liet horen, toonde Barcelona gis teravond evenwel de over rompelende reactie die zeker de afgelopen weken wel eens werd gemist. De volledige aanwezigheid van Cruijff op de trainingen én in de dug out bleek op zijn spelers een stimulerende werking te heb ben. Met het begin van de tweede helft van gisteren Ronald Koeman speelde een zeer gedegen wedstrijd. Johan Cruijff zat voor het eerst sinds zijn hart-operatie weer in de dug-out. Naast hem assis tent Victor Reixach. foto: ap lijkt Barcelona de wat min dere periode te hebben afge sloten om in volle vaart ruim twee maanden lang naar alle prijzen op jacht te gaan. Verpest seizoen En dat terwijl gisteren juist Juventus aanvankelijk een mooie gelegenheid leek te krijgen nog iets van het goeddeels verpeste seizoen goed te maken. In tegenstel ling tot de Catalanen is Ju ventus op nationaal niveau op alle fronten uitgeschakeld. De titel is onbereikbaar en de Italiaanse Cup, vorig jaar nog een prooi van de ploeg uit Turijn, gaat naar een andere club. Een forse tegenvaller nadat Fiat-baas Agnelli sa men met WK-organisator en vice-voorzitter Di Monteze- molo afgelopen zomer weer vele tientallen miljoenen in een totaal nieuwe selectie in vesteerde. Het geld werd vooral gesto ken in de aankopen van Bag gio, de duurste transfer aller tijden, de Duitser Hassler en het Mondiale-troetelkind Schillaci. De laatste is dit sei zoen nog geen moment in vorm geweest, tot verdriet van trainer Luigi Manfredi, als opvolger van Dino Zoff ook al een nieuweling. Veel meer tevreden kan Manfredi zijn over de voor nog geen twee miljoen van Montpellier Overgenomen Julio Cesar. De goedkoopste aanwinst van het jaar is juist tot een van Juventus' belangrijkste krachten uitgegroeid. Op de been De Braziliaanse voorstopper hield zijn elftal gisteravond in het kolkende Nou Camp- stadion bijna een uur lang op de been, daar waar FC Bar celona op eigen helft wel tal loze fouten beging. Dat had veel te maken met de speel wijze die Johan Cruijff zijn pupillen had opgelegd. Op papier speelde de thuisclub met slechts één middenvel der, Amor, die werd omringd door liefst vijf aanvallers en een vier-mans defensie. In de rust probeerde Cruijff het evenwicht enigszins te herstellen door Eusebio in te brengen voor Beguiristain, maar tal van counters van Juventus waren toen al bijna fataal afgelopen. De Italianen konden die tegenaanval naar hartelust hanteren, omdat ze al onverwacht snel op voor sprong waren gekomen. In de twaalfde minuut gaf Fer rer, bewaker van de gevrees de Baggio, met een te onzui vere terugspeelbal een wel kom cadeautje weg. Casiraghi was vervolgens eerder bij de bal dan een grabbelende Zu- bizarreta en maakte 0-1. Barcelona, dat met een schot op de paal van de degelijk, vrijwel foutloos spelende en slechts kort na de pauze of fensief actieve Koeman en een andere nipte misser van Laudrup veelbelovend was begonnen, had het vanaf dat moment lange tijd moeilijk met zichzelf en alleen doel man Zubizarreta voorkwam een grotere achterstand. De beweeglijke Laudrup blonk tegen zijn oude ploeg uit, maar zag zijn medespelers te vaak in de fout gaan. Boven dien zat het voorste trio Stojtsjkov, Salinas en Goi- koetxea onder de plak bij de verdedigers van Juventus. Stuk beter Alles veranderde radikaal na rust, niet alleen door het in brengen van Eusebio, ook doordat de pure vleugelspits Goikoetxea van links naar rechts verhuisde. Daar had hij het een stuk beter naar zijn zin en Laudrup kreeg aan de andere kant plots veel meer ruimte. Ruimte die Barcelona op volle snelheid uitstekend kan benutten. Binnen een kwartier na rust had Stojtjskov met twee doel punten het scorebord een heel ander aanzien gegeven. Barcelona was geheel los en dat de winst beperkt bleef tot 3-1, na een wonderschone boogbal van publiekslieve ling Goikoetxea over de te ver voor zijn doel staande Tacconi, was voor de 110 000 toeschouwers nog een lichte tegenvaller. Maar voor het eerst in lange tijd zorgde juist dat kritische publiek er giste ren weer eens voor dat Bar celona vrijwel geen moment van ophouden wist. Het enige waar de Catalanen voor op hun hoede moesten blijven was de Italiaanse counter. Juventus was tegen de verwachting in met twee spitsen, Casiraghi en Schilla ci, gestart en beide kregen nog enkele malen de gele genheid van het balverlies van de thuisclub te profite ren. Maar het net nieuw ge schapen Juventus is het Ju ventus van van voorheen niet meer en FC Barcelona is juist onherkenbaar in verge lijking met vorige jaren. Dat moet toch zelfs de meest pes simistische Catalaan vrolijk stemmen in een seizoen waarin alle drie de prijzen nog liggen te wachten. Manchester ip weg naar otterdam ARSCHAU Rotterdam n zich opmaken voor de van Manchester United zijn beruchte aanhang. De gelse club kwalificeerde ch vrijwel zeker voor de fi le van de strijd om de Euro- se beker voor bekerwin- ars, die wordt gespeeld in t stadion van Feyenoord. anchester United won de rate wedstrijd van de halve iale tegen Legia Warschau at 3-1. Dat gebeurde in Po- waardoor de return op Trafford niet meer dan formaliteit lijkt. Engelse bekerhouder profi le van het feit dat de te- nstander iets meer dan een met een man minder etbalde. Jozwiak werd in de minuut door de scheids- chter uit het veld gestuurd het maken van een grove ertreding. Eerder was de uisclub op voorsprong geko- 6n. In de 37e minuut opende 'zio de score. Nog in dezelf- minuut maakte McClair ge- t. In de tweede helft was inchester United, zonder de t tpehorste aanvoerder Robson, 'merkelijk beter. Het over- 'ht werd uitgedrukt in twee elpunten, één van Hughes, van Bruce. K)rtprijsvragen Rijs- 'N HAAG De trekking kr de Duitse lotto heeft de Du» Igende resultaten: Trekking 21 - 22 - 23 - 29 - 35 - 48. servegetal: 4. ekking B: 1 - 8 - 25 8- Reservegetal: 20. El 77: 8529906. 37 MUNCHEN Bayern München staat opnieuw voor een krachttoer. De Duitse werkers kregen gisteren in München de Joegoslavische artiesten van Rode Ster Belgrado niet onder de duim. Een gelijkspel was zelfs teveel gevraagd. De Joegoslavi sche koploper won het duel met 2-1, voor 65.000 verbijsterde toeschouwers. Olympique Marseille zal zeer waarschijnlijk zonder veel moeite de finale van de strijd om de Europese beker voor landskampioenen binnenstap pen. De Franse ploeg won de eerste wedstrijd van de halve eindstrijd in de Sovjetunie van Spartak Moskou op een wijze, die weinig meer aan twijfel over laat: 3-1. Bayern had het in de kwartfi nales voor eigen publiek ook al moeilijk met Porto, dat de Zuidduitsers op 1-1 hield. In Portugal liet de Duitse lands kampioen echter zien waarom de ploeg zo wordt gevreesd. Met twee treffers stapte de equipe van Jupp Heynckes on verwacht de halve eindstrijd in. Bayern begon sterk. Een com binatie tussen Thon en Wohl- farth werd door de laatste na 23 minuten met een boogbal in een doelpunt omgezet. Voor de aanvaller was het zijn derde treffer in het bekertoernooi. Wohlfarth had echter na twee minuten al een unieke moge lijkheid laten liggen om de score te openen. Bayern hield Rode Ster na de treffer onder druk en dat kwam de Duitse kampioen duur te staan. Op Voor aanvang van het duel tussen Bayern München en Rode Ster Belgrado werd er noq feestae- vierd. Dat was na afloop anders. FOTO: AP speler buiten de finale gehou den, beheerste het duel in het met 102.000 toeschouwers vol ledig bezette Lenin-stadion van begin tot eind. Bij de rust leidde de formatie van Goet- hals, die een ronde eerder ti telverdediger AC Milan elimi neerde, al met 2-0. slag van rust verloor Kohier een seconde doelpuntendief Pancev uit het oog. De spits reageerde alert op een bal van Binic en passeerde Aumann. De doelverdediger had zich eerder onderscheiden bij een uitstekend genomen vrije trap van vedette Prosniecki, die een voorcontract bij AC Milan zou hebben getekend. De tegentreffer kwam bij de Duitsers hard aan. Van het door bondscoach Berti Vogts bejubelde spel in de eerste helft, bleef na de hervatting weinig over. Bayern oogde nerveus, durfde niet echt meer op de aanval te spelen. De angst resulteerde twintig mi nuten voor het einde in een tweede tegendoelpunt. Mid denvelder Savicevic dolde li bero Augenthaler na een snel le counter en Aumann was kansloos op het schot van tien meter. Het betekende de eer ste nederlaag in München in 93 wedstriiden voor de Europa Cup voor landskampioenen. Olympique, vorig seizoen door een handsbal van een Benfica- Pele opende de score na 27 mi nuten. De Ghanees rondde een combinatie met Waddie be kwaam af. Vier minuten later tekende Papin voor de defini tieve knock-out van de Sovje- trussen, die nog nooit een ploeg in de finale van het be langrijkste Europese beker toernooi hadden. Over de prestatie van Olympi que in Moskou mag niet te licht worden gedacht. De kam pioen van de Sovjetunie had in de drie voorgaande duels op eigen veld, tegen Spartak Praag, Napoli en Real Madrid, geen tegentreffer geflcasseerd. Uit slaagde alleen Butragueno, de dribbelaar van Real Ma drid, erin doelman Tsjerkesov te passeren. Het doelpunt van Papin ontre gelde Spartak, net terug van een lucratieve trip door Japan, volledig. De topschutter van het Franse voetbal had met iets meer geluk de cijfers nog voor de rust vernietigend kun nen maken. Spartak kwam te rug, door een rake kopbal van Tsjalimov. Het offensief van de thuisclub leidde echter niet tot de gelijkmaker. Vercruys- se, invaller voor de weer in genade aangenomen routinier Tigana, verhoogde de marge kort voor tijd tot twee doel punten. Voor de middenvelder was het alweer de vierde tref fer van dit Europese seizoen. Zwoele nacht Sporting Lissabon en Inter maakten er in de zwoele Por tugese nacht een UEFA Cup wedstrijd zonder veel hoogte punten van. Ondanks de aan wezigheid van meer dan een handvol technisch begaafde voetballers. De ploegen had den angst voor elkaar. Vedet ten als Gomes en Cadete (Sporting), Matthëus en Klins- mann (Inter) bleven bijna on zichtbaar. KOPENHAGEN Elf Romeinen staan op het punt om een einde te ma ken aan een mooi Deens sprookje. Bröndby IF, de eerste club uit Denemar ken die erin slaagde om tot de halve finales van een Europa Cup-toernooi door te dringen, kwam gisteravond op eigen veld niet verder dan 0-0 tegen AS Roma. En dat resultaat is waarschijn lijk niet voldoende om over twee weken tot de finale van de UEFA Cup door te dringen. Of de Deense vrijbuiters van trainer Morten Olsen moeten nog een nieuwe stunt op Euro pees niveau in petto hebben. Een avondje Europa Cup is feest in Bröndby, een voor stadje van Kopenhagen. Uren voor het begin van de wed strijd melden de eerste suppor ters zich al voor de poorten van het piepkleine stadion. Ze zijn gemakkelijk te herken nen. Bijna elke fan is voorzien van een voorraadje Carlsberg bier. Drank en voetballen gaan hand in hand in Dene marken. Maar de supporters hebben nooit en te nimmer een agressieve dronk over zich. Volgens Frank Arnesen, de ex-PSV'er en tegenwoordig op gezette tijden gast-commenta- tor bij de Deense televisie, is er nog nooit een klap gevallen in het Bröndby Stadion. Het speelveld is zelfs niet afge grendeld met een hekwerk. Bij Bröndby staan de supporters gewoon achter de reclamebor den naar de wedstrijd te kij ken. Alleen het vak van de Romeinse supporters, de meest beruchte van Italië, was van een provisorische afrastering voorzien. Het toernooi om de UEFA- cup, waarin Bröndby achter eenvolgens Eintracht Frank furt, Ferencvaros, Bayer Le- verkusen en Torpedo Moskou de voet dwars zette, had een goudmijn voor Bröndby IF kunnen zijn. Maar de intieme thuisbasis van de club biedt normaal gesproken slechts plaats aan 14.000 toeschou wers. Veel te weinig om een aanzienlijke inkomstenbron op te leveren. Met allerlei kunst grepen is de capaciteit echter behoorlijk opgevoerd. Voor het duel tegen het AS Roma van Rudi Voller en Thomas Bertold, waren er twee impo sante noodtribunes uit de grond gestampt. Daardoor konden er uiteindelijk 18.000 kaartjes worden verkocht. Een absoluut record in de geschie denis van de club. Zomercompetitie Bröndby IF, vorig seizoen de eerste Deense club die over schakelde op full-professiona- lisme, ondervond gisteravond tegen AS Roma de nadelen van de zomer-competitie in ei gen land. Die ging pas drie weken geleden van start en daarvoor stonden de Denen maar liefst drie maanden op non-actief. Het gebrek aan wedstrijdritme bleek gister avond een forse handicap te gen de volledig ingespeelde Romeinen. Bröndby speelde wel met veel energie en en thousiasme, maar slaagde er niet in om de zwaar verdedi gende Italianen daadwerkelijk in de problemen te brengen. Alleen diep in de tweede helft kreeg de snelle spits Ben Christensen een bijna niet te missen kans. Hij dook vrij voor de Italiaanse doelman Giovanni Cervona op, maar durfde niet in één keer uit te halen. Christensen legde de bal nog een keer opzij en dat gaf de Italiaanse verdediging net voldoende tijd om hem het schieten bijna onmogelijk te maken. De bal verdween hoog over het doel in de noodtribu- ne. AS Roma beperkte zich in Bröndby tot het vasthouden van de nul. De professionele Italianen slaagden uitstekend in die opzet en bliezen zodoen de het Deense sprookje bijna uit. GERT VAN DIJK DEN HAAG De karakteristieken van de wedstrijden uit de halve finales van de diverse Europa Cup-toernooien zijn: Europa Cup I Bayern München (Dui) Rode Ster Belgrado (Joe) 1-2 (1-1): 23 Wohlfarth 1-0. 45 Pan cev 1-1, 70 Savisevic 1-2. Scheidsrechter: Foretinger (Oos). Toeschouwers: 65.000. Gele kaart: Jugovic. Marovic (beiden Rode Ster). Bayern München: Aumann; Reuter, Augenthaler, Kohier en PflUgler, Thon (76. Strunz), Effenberg, Bender (76. Ziege) en Schwabl; Wohlfarth en Laudrup Rode Ster: Stojanovic; Belodedic, Radinovic, Najdoski en Marovic; Jugovic, Savicevic, Proai- necki en Mihajlovic (87. Stosic); Binic <89 Tosic) en Pancev Spartak Moskou (Sov) - Olympique Marseille (Fra) 1-3 (0-2) 27. Pele 0-1, 31 Papin 0- 2, 62. Tsjalimov 1-2, 89 Vercruvsse 1-3 Scheidsrechter Mikkelsen (Den) Toeschouwers: 102 000. Spartak Moskou: Tsjerkesov; Pozdnakov, Bazoelev en Popov; A. Ivanov (53. Perepadenkok Tsjalimov. Koelkov, Mostovoi en Karpin, Tsjmarov en Radttjenko Olympique Marseille: Olmeta; Amoros, Boli. Casoni, Germain en Di Meco, Waddie, Tigana (77. Vercruysse), Pele en Foumier; Papin. Europa Cup II Legia Warschau (Pol) - Manchester United (Eng) 1-3 (1-1): 37. Cyzio 1-0, 37. McClair 1- 1, 54. Hughes 1-2, 68. Bruce 1-3. Scheidsrechter Constantin (Bel) Toeschouwers: 19.000. Rode kaart 43. Jozwiak (Legia). Legia: Robakiewicz, Bak, Gmur, Jozwiak en Czachowskl; Czykier, Pisz, Iwanicki en Ko- waïczvk; Modzelewski en Cyzoi Manchester United. Sealey; Irwin. Blackmore, Bruce en Phelan; Pallister. Webb, Ince en McClair, Hughes en Sharpe. Barcelona (Spa) - Juventus (Ita) 3-1 (0-1) 13. Casiraghi 0-1. 58. Stoitsjkov 1-1, 61 Stoits- ikov 2-1. 77. Goichoechea 3-1. Scheidsrechter: Quiniou (Fra). Toeschouwers: 110 000. Gele kaart: Nando (Barcelona), Baggio (Jui Bröndby IF: Schmeichel; Bjame Jensen. Madsen, Olsen en Bnan Jensen. John Jensen (86. Okechukwu). Christofte en Rasmussen. Pingel. Christensen en Vilfort AS Roma: Cervone; Nela, Carboni, Berthold en Aldair; Comi. Desideri. Di Mauri en Gianni- ni (76. Gerolin); Voller en Rizzitelli. Sporting Lissabon (Por) - Internazionale (Ita) 04). Scheidsrechter Pelrovic (Joe). Toe-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9