fOaagzang der allerzwaksten het randje van het mogelijke W Nederlandse eist bedrijf in voormalige DDR op ïn' IE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Brits varkensvlees voor Kurden valt verkeerd haaipe rijen Iraakse DERTIG JAAR INDE RUIMTE Morgen dertig jaar geleden, op 12 april 1961, vertrok vanaf de lanceerbasis Bajkonoer in de Sovjetrepu bliek Kazachstan het ruimteschip Vostok-1 met aan boord de eerste ruimtevaarder Joeri Gagarin (in 1968 bij een vliegtuigongeluk omgekomen). Hij legde een omloop rond de aarde af tijdens een 108 minuten du rende vlucht. In een serie van vier afleveringen be spreekt onze ruimtevaartmedewerker Benny Aude- naert de huidige bemande ruimtevaart-programma's in de Sovjetunie, de Verenigde Staten en Europa en de perspectieven voor de toekomst. De ruimtevaart, in het bijzon der als er mensen bij te pas kwamen, was de eerste jaren nog een puur Amerikaans- Russische aangelegenheid en geen prijs was te hoog om pri meurs te halen. De Verenigde Staten en de Sovjetunie trachtten elkaar de loef af te steken met als hoog tepunt de race naar de maan. De Sovjets hebben jarenlang ontkend dat ze daaraan mee deden, maar de laatste tijd is als gevolg van de glasnost-po- litiek het tegendeel duidelijk geworden. Nog onlangs werden details vrijgegeven over de raket waarmee de Sovjetunie haar kosmonauten naar de maan wilde sturen. Het Sovjet- maanprogramma verkeerde zelfs in een bijzonder verge vorderd stadium, maar het werd stopgezet wegens techni sche problemen en omdat de Amerikanen intussen al suc cessen hadden behaald. De Amerikanen besloten na het Apollo-maanprogramma de 'space shuttle' te ontwikkelen, een steeds opnieuw bruikbaar ruimteschip dat zowat elke week de ruimte ingestuurd kon worden. Explosie De belangstelling voor ruimte vaart was ondertussen fel af genomen terwijl de kritiek op peperdure ambitieuze projec ten toenam. De explosie van de bemande VS-ruimteveer Challenger benadrukte ook nog eens dat ruimtevaart ba lanceert op het randje van het technologisch kunnen. De Sovjets hebben gelijkwaardige problemen gekend. Er komt bovendien veel kri tiek op de bemande ruimte vaart van de kant van mensen die vinden dat onbemande ruimtetuigen en robots kun nen worden ingezet om dezelf de taken uit te voeren zonder mensenlevens te riskeren. Of ze volledig gelijk hebben staat ter discussie, maar vaststaat dat een aantal taken van men sen in de ruimte gerust kan worden overgenomen door on bemande sondes. Zo zijn voor gebieden van de ruimtevaart UITENLAND £ekUe©owuuit DONDERDAG 11 APRIL 1991 PAGINA 5 abrikanten willen eer softenon maken LTIMORE Twee Amerikaanse medi- jjnfabrikanten hebben toestemming ge- r°aagd het kalmerend middel thallidomide n* J produceren. Het middel, beter bekend on- z« ;r de naam softenon, werd dertig jaar gele- ïrkii ,n verboden nadat het verband was ko- raitt< en vast te staan tussen het gebruik van priet medicijn en ernstige geboorteafwijkin- ge« «n. Veel 'softenon-baby's' werden geboren ove inder armen. In 46 landen ter wereld zijn ARAtker 12.000 kinderen verminkt ter wereld Dai ikomen. De twee fabrikanten willen het Ee in produktie nemen omdat ze ver- Va oeden dat het van nut kan zijn voor perso men en d*e een t,eenrnergtransPlantatie hebben n wi ndergaan en om te onderzoeken of het kan hee orden ingezet bij de bestrijding van de p g jidziekte lupus, lepra en AIDS. >gm; Files door acties Belgische douane BRUSSEL Belgische douaniers hebben gisteren tot rond middernacht stiptheidsac ties gevoerd aan de grens met Nederland. Daardoor ontstonden op de E19 tussen Antwerpen en Breda aan beide kanten van de grens lange files. De actie was een gevolg van berichten in Belgische kranten dat twee derde van de 6300 Belgische dou aniers in 1993 overbodig zal zijn. Op 1 ja nuari van dat jaar moeten de binnengren zen van de EG verdwenen zijn en zijn grenscontroles overbodig. Er zouden zo'n 70 grensposten met Nederland, Duitsland, Luxemburg en Frankrijk worden gesloten. De douaniers willen weten hoeveel en waar ambtenaren na 1993 aan het werk kunnen blijven en eist dat de vakbonden worden ingeschakeld. Bloedbad na ontvoering in Pakistan ISLAMABAD Enkele uren na de ontvoering van een Zweedse ingenieur en zijn Pakistaanse col lega, in de Pakistaanse provincie Sindh, is een bevrijdingspoging gisteren in een bloedbad geëin digd. De politie schoot de beide mannen en hun zeven ontvoer ders dood. Zweedse diplomaten in de Pakistaanse hoofdstad hebben het incident bevestigd. De inge nieurs zouden op weg naar hun laboratorium in het dorp Qazi Ahmad zijn ontvoerd. Hun chauf feur sloeg alarm. Na een urenlan ge achtervolging deed de politie de bloedige bevrijdingspoging. Veel belangstelling bij begrafenis van Ron we wedder BERLIJN Bij de begrafenis van de vermoorde Treuhand- voorzitter Detlev Karsten Roh- wedder heeft president Richard von WeizsScker gisteren het Duitse volk opgeroepen de ver eniging van de beide Duitslan- den in diens geest en naar diens voorbeeld voort te zetten. In aanwezigheid van ongeveer duizend gasten uit de politiek, het bedrijfsleven en het cultu rele leven eerden Von Weiz- saecker, ministerpresident van Noordrijn-Westfalen Johannes Rau en voorzitter van de raad van bestuur van Treuhand Jens Odewald in het Schauspielhaus van Berlijn het leven en het werk van de 'politieke onder nemer' Rohwedder. Onder de aanwezigen bevond zich ook bondskanselier Helmut Kohl, een persoonlijke vriend van Rohwedder. De regering heeft een groot scheeps onderzoek verordend naar de daders van de aanslag die de 58-jarige Rohwedder op 1 april het leven kostte. De voormalige grootindustrieel was belast met de sanering van het bedrijfsleven in de vroegere DDR. Daarbij worden veel mensen ontslagen in het ooste lijk deel van Duitsland. Gorbatsjov wil praten over coalitieregering MOSKOU Sovjetpresident Gorbatsjov is bereid met de opposi tie te praten over de totstandkoming van een federale coalitiere gering en ronde-tafelbesprekingen. Dat heeft Georgi Tsjachnaza- rov, een van de belangrijkste raadgevers van Gorbatsjov, gisteren verklaard. Gorbatsjov lijkt tegemoet te komen aan een van de verlangens van Boris Jeltsin, president van de Russische Federa tie. Ruim 200.000 werknemers in Wit-Rusland zijn gisteren in sta king gegaan voor meer loon en politieke en economische hervor mingen. De arbeiders negeerden daarmee een oproep van Gor batsjov tijdelijk stakingen en demonstraties op te schorten. Sinds 1 maart zijn zo'n 300.000 mijnwerkers in staking. Ze eisen onder meer het aftreden van Gorbatsjov. Volgens de voormalige minis ter van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft het Kremlin in de herfst van 1989 van verscheidene kanten het verzoek gekregen met geweld op te treden tegen de anti-communistische revoluties in Oost-Europa. „Daarmee had men een Derde Wereldoorlog ge riskeerd", aldus Shevardnadze in een weekblad. De aandrang zou zowel vanuit de Sovjetunie als de landen in kwestie zij gekomen. bezittingen terug, die door de nazi's of de DDR zijn ontei gend. De tijdrovende behande ling van de claims gaat jaren duren. En voor Van Waveren wacht eerst nog een juridisch steekspel met zijn stiefmoeder. Lamlendigheid Het voormalige familiebezit van de Van Waverens ligt aan de rand van Weissenfels. Vel den, woningen en drie bedrijf jes. Twee ervan zijn dit jaar ge sloten, de vijftig werknemers ontslagen. Maar het oude zaad- teeltbedrijf draait nog alsof er geen muur is gevallen. Alleen de afzet van zaden voor vee voeder is na de 'Wende' dras tisch afgenomen, omdat de veestapel wordt afgebouwd. De Oostduitse boeren kunnen on mogelijk concurreren tegen „de computergestuurde koeien aus Holland". Maar de handel in zaden voor granen en peul vruchten gaat verwoed door. „Onze zaden worden afgezet in de DDR. maar ook in Italië, Frankrijk, Noorwegen en Spanje. De export verloopt via Bahnbruck in Arnhem". Trots als een pauw loopt bedrijfslei der Walter Wassermann door de soms honderd jaar oude ge bouwen. Beveelt en schreeuwt tegen zijn twintig werknemers. „Orde, stiptheid en vlijt. Lam lendigheid wordt niet getole reerd", verklaart Wassermann het succes van het bedrijf. De eregalerij van oorkondes aan de muur van de door de arbei ders zelf gebouwde feestzaal, getuigen van de glorie van 'Weissenfels Pflanzensaat'. „Allemaal morele erkennin gen. De premie van honderd tot vijfhonderd mark per ar beider was bijzaak". In de hoek van het zaaltje hangt nog een DDR-vlag. Wassermann glundert. „Die neem ik mee voor mijn neefje. Ik was hele maal vergeten dat die hier stond. Sinds de Wende hebben we geen feest meer gevierd". En dan, argwanend: „Begrijpt u dit alles niet verkeerd. Uit ons bedrijf waren er slechts een of twee bij de partij. Wij zijn groot geworden met een economische en geen politieke bedrijfsvoering. We waren het beste zaaigoedbedrijf van de DDR". Bitter De bedrijfskeuken is verlaten. Niet langer rendabel. „Tja, de sociale aspecten zijn door alles op de achtergrond geraakt. Vroeger at je hier warm voor 90 pfennig. Nu moet je naar het restaurant aan de over kant. Als je warm wilt eten ben je minstens zes mark kwijt'De arbeiders vrezen dat ze binnenkort thuis eten, dat de hele zaak verkocht wordt aan Tönnies-Schlachterei of welke andere westerling dan ook. Ze durven niet op vakan tie te gaan omdat bij terug komst de poort gesloten kan zijn. En buiten de poort is niets. „De mensen zijn verbon den met bedrijf. Velen werken hier al langer dan twintig jaar: die vindefi geen ander werk meer. En dan krijg ik toch bit tere gedachten. We hebben hier veertig jaar hard gewerkt, we waren de beste van de DDR. In aj die jaren hebben we niemand van de familie Van Waveren gezien, en dan komen ze nu (hun) bedrijf vor deren. Als wij de zaak destijds niet hadden opgepakt, was er nu niets meer geweest". MONIQUE VAN DE VEN Bedrijfsleider Walter Wasserman is trots op zijn bedrijf. WEISSENFELS In het leger van naamloze wes terlingen dat in Weissen fels zijn bezit komt opei sen, zijn de Van Waverens een begrip. Meer dan veertig jaar hebben 'die Hollander' zich niet laten zien op het ongeveer tien hectare grote terrein, en nu vechten zoon en stief moeder om het eigen domsrecht. De ambtenaren van de ge meente Weissenfels zijn een beetje lacherig. Van de twee duizend westerlingen die in het stadje een claim hebben lo pen op bezittingen, zijn de eni ge Nederlanders wellicht de bekendsten. „Maar het hoofd stuk-Van Waveren is nu afge sloten", meent een ambtenaar. „De stiefmoeder heeft de hele zaak verkocht aan Tönnies- Schlachterei hier in Weissen fels. Ik weet zelfs voor hoe veel, maar dat mag ik niet zeg gen". Voor de slagboom van Tönnies-Schlachterei staan grote glimmende Mercedessen. Sinds kort is het bedrijf over genomen door Westduitsers die toekomst zien in de slachterij. Er bestaan zelfs uitbreidings plannen, maar er is niet vol doende ruimte om ze uit te voeren. De oude mevrouw Van Waveren is graag bereid Tön- nies de helpende hand te bie den. De 85-jarige in het westen van Duitsland wonende vrouw beweert de rechtmatige eige naresse te zijn van een tien hectare groot terrein aan de ri vier de Saaie, anderhalve kilo meter verderop. Zij wil de grond met opstallen graag ver kopen en heeft een voorlopig koopcontract getekend met Tönnies. „Maar daadwerkelijk gekocht hebben we nog niets. Er lopen nog allerlei juridische procedures met dem Hollan der", aldus de bedrijfsleider van de slachterij. Der Hollan der is Ben van Waveren uit Haarlem, telg uit een bloem bollenfamilie en stiefzoon van de oude mevrouw. Naar eigen zeggen strijdt Van Waveren al twintig jaar om het familiebe zit terug te krijgen. Niet om het vervolgens tegen de hoog ste bieder te verkopen, maar om het honderd jaar oude zaadteeltbederij op het terrein voort te zetten. Teleurgesteld in de hulp van de Nederlandse overheid richtte hij onlangs de stichting 'Schadeclaim ex- DDR' op. Ongeveer achthon derd Nederlanders eisen hun (Van onze verslaggeefster "omi Froukje Santing) is hi !LhïLUDURE ..Saddam usayn is meedogenloos, laar de natuur is zeker zo •reed", verzucht Ömer asar el-Sindi. De aan- Dudende regen en leeuw maken het leven loor de Iraakse vluchte lingen op de berghellin- 'n bij Uludere, pal aan Turkse kant van de rljjcns met Irak, tot een •lgeiV 13pp vei e provisorische kampemen- veranderen langzaam in modderpoel. Hele gezin- are hel. nen drijven uit hun krakke mikkige onderkomens. Voed sel en drinkwater komen over de glibberige weg niet naar boven. De Noordiraakse encla ve aan de rand van Turkije is aan zichzelf overgeleverd. In de nacht probeer ik op een stuk plastic en toegedekt met een klamme deken net als de andere vluchtelingen wat te slapen. Ik heb onderdak ge kregen in de tent van Ömar Basar el-Sindi en zijn andere veertig familieleden. Maar al na tien minuten is mijn li chaam stijf van de kou. Als midden in de nacht ook nog een wolkbreuk losbarst, ge volgd door hagel en sneeuw, is de bergkou nauwelijks nog te harden. De meeste vrouwen in de tent lijden net als de kinderen aan buikloop. Voortdurend stijgt er gekreun van onder de dekens op. En de hele nacht klinkt het indringende gehuil van honderden, duizenden zieke, koude en hongerige baby's. Het is het klaaglied van de al lerzwaksten op het erbarmelij ke lot dat de gevluchte Kur den, Turkmenen (etnische Turken) en Assyriërs onder gaan. Op de vlakbij gelegen begraaf plaats worden in de vroege morgenuren alleen al in het deel van het kampement waar ik de nacht heb doorgebracht vijf baby's en een kindje van twee jaar begraven. Jonge mannen dragen de lijkjes, die in doeken en dekens zijn ge wikkeld, als tastbaar bewijs van de ontberingen die ze moeten doorstaan, in hun ar men. Ze wachten gelaten tot vrienden en familieleden met stenen een provisorische graf tombe hebben gemaakt. De stoffelijke overschotten wor den met het hoofd in de richting van Mekka zorg vuldig met stenen afgedekt. Pas dan wordt de aarde weer teruggeschoven. Een steen of tak dient als grafzerk. Aanzien Ömer Basar el Sindi is een man met aanzien in Zako, in Noord-Irak, waar hij vandaan komt. Als landeigenaar leefde hij er als een soort baron. In het kampement wordt hij dan ook met respect behandeld en is hij gekozen tot een van de leiders: mannen die namens de vluchtelingen met de Turkse autoriteiten onderhandelen. Als ik aangeslagen terugkom van de begraafplaats is hij somber. „Er zullen vandaag zeker nog velen sterven", voorspelt hij. Ömer Basar el Sindi zegt dat er langzaam een zekere paniek onder de vluch telingen ontstaat. Ze vrezen dat ze allemaal op de Turkse berghellingen zullen worden begraven. Een enkele familie probeert met de schamele be zittingen die men nog heeft te rug te keren naar Irak. Een van hen zegt somber: „Het is nog altijd beter in je eigen land onder mensonwaardige omstandigheden te sterven dan dat in een vreemd land met je te laten gebeuren". LONDEN/CUKURCA De Britse luchtmacht (RAF) heeft worst met varkensvlees, inge blikt 'luncheon meat' en 'ba con burgers' (hamburgers ge maakt van spek) gedropt ten behoeve van de Kurdische vluchtelingen in Noord-Irak. Hierbij werd in de haast geen rekening gehouden met het feit, dat de meesten Kurden moslims zijn. Hun godsdienst verbiedt hen varkensvlees te eten. Een Kurdische zegsman in Londen verklaarde het bela chelijk te vinden dat de Brit ten er niet hadden aan ge dacht. Maar hij zei ook dat of schoon het geweten van de uitgehongerde moslim-Kurden zou worden gekweld, zij wel licht deze geschenken uit de hemel toch zouden consume ren, tenzij zij liever sterven dan zondigen. De noodhulp aan de Kurden herinnert zo'n beetje aan de Indiase Muiterij foto: ap van 1858 die tot gevolg had dat India van dan af (tot aan zijn onafhankelijkheid in 1947) door Londen werd bestuurd. Een van de voornaamste aan leidingen van deze rebellie was het feit dat Bengaalse sol daten op bevel van Britse offi cieren hun geweerpatronen moesten invetten met een mengsel van runder- en var kensvet. Indiase agitators wis ten dit voor te stellen als een Brits komplot om van hindu's en moslims christenen te ma- Het bedrijf ziet er wat vervallen uit. „Maar we zijn het beste zaadteeltbedrijf in de DDR", zegt Wasserman. foto'S: Stephen evenhuis Bij het vluchtelingenkamp Cu- kurca aan de Turkse grens zouden volgens onbevestigde berichten twee Kurdische vrouwen dodelijk getroffen zijn door voedselpakketten die door vliegtuigen werden uitge worpen. Een Amerikaanse woordvoerder op de Turkse luchtmachtbasis Incirlik zei niets te weten van een dode lijk ongeval. WERKNEMERS WACHTEN GELATEN AF JOHANNESBURG De anti- apartheidsorganisatie ANC heeft haar ultimatum aan de Zuidafrikaanse regering ver zwakt. Het hield in dat uiter lijk 9 mei de ministers van de fensie en van wet en orde, Magnus Malan en Adriaan Vlok, moeten zijn ontslagen. Gisteren meldde ANC-voor- lichtingssecretaris Pallo Jor dan dat de organisatie „alleen haar stem heeft toegevoegd aan het koor van al degenen die Malan en Vlok uit hun functie willen". ANC-leider Nelson Mandela liet doorsche meren dat hij na 9 mei moge lijk de gesprekken met de re gering zal voortzetten. Vlok heeft intussen drie woonoor den tot onrustgebied uitgeroe pen. In de woonoorden Katle- hong, Tokoza en Voslooruseen is een avondklok van kracht. ANC verzwakt ultimatum d IN870 Rob en Diaz werken als paarden om de versperring op e» b ruimen. Vooral de grote rotsblokken vereisen heel wat inspan- if i 'ng, maar tenslotte gelukt het hen toch de stenen In de diepte 1 va b werpen. Honderdvoudig weerkaatst het geluid tegen de berg- •ellingen, wanneer de stenen neerdonderen in het ravijn. Rob en Li 'laz blazen even uit. Dat mag ook wel, want ze hebben geen draad meer aan hun lijf. Opeens springt Rob op. „Kijk 1 ®.e et is opvallend hoezeer ialise euforie van de eerste agen van de ruimtevaart weggeëbd. Er zijn nog z een reusachtige ruimte- jnde ations in een baan om de haa arde, waar tientallen rdei osmonauten werken en uimteschepen met de re- ilmaat van de klok af en in vliegen, ahai r zijn nog geen bases op het ^stei laanoppervlak en onze deso- 5n 0 ite ruimtebuur wordt nog eder 'et ontgonnen. Plannen voor xpedities van mensen naar de r j »de planeet Mars zijn hele- ajceI laai nog niet gemaakt. De .pi merikanen willen er tegen 1)19 landen, de vijftigste vèr- lardag van de eerste voetstap a^n< an Neil Armstrong op de taI laan. Maar het valt zeer te nne etwijfelen of er voor een der- bbei flijlce onderneming met een sta rijskaartje van misschien wel én biljoen gulden voldoende olitiek enthousiasme kan ko- zelfs in internationaal irband. Igetwijfeld worden al deze ndernemingen ooit werke rs' ikheid' maar het gaat alle- Ch laai wat trager dan wat ten in o ijde van de vlucht van Gaga- lan in werd gedacht. ït Li HET MEXICAANSE AFGODSBEELD Joeri Gagarin was op 12 april 1961 's werelds eerste ruimte vaarder. De Rus kwam in 1968 om bij een vliegtuigongeluk. foto:tass die op commercieel vlak suc cesvol bleken, zoals de tele communicatie en meer recen telijk de aardobservatie, nau welijks of geen mensen in een baan om de aarde nodig. En klusjes als de lancering van sa tellieten kunnen met klassieke wegwerpraketten worden uit gevoerd. BENNY AUDENAERT daar eens, Diaz", roept hij opgewonden uitIndianen!" En meteen klinkt een verschrikkelijk gehuil van alle kanten: de krij gers van „Vliegend Hert" zijn uit hun schuilhoeken tevoorschijn gekomen en stormen van alle kanten toe. Ja, wat moeten Rob en Diaz doen? De overmacht is veel te groot en bovendien blijken de Indianen over vuurwapens te beschikken. Maar wat willen die roodhuiden eigenlijk?

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5